LEIDSCH DAGBLAD Reagan maakt het goed Verbruik benzine fors teruggelopen ÏL 'Lof voor optreden commando's' Polen Van der Klaanw: geen eenzijdige olie-embargo Zoid-Afrika Belgische premier stapt op A0$ Jr Wisselvallig Dertig CD A-kandidaten maken voorbehoud SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis IINSDAG 31 MAART 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36435 Doldredacleur A A M Schuurmans Öj.-hoofdredacleur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Btxeau Wet S*gei 1 Voor Wjwv w cototen EN HAAG (ANP) - De regering voelt er nog steeds niets voor om een olieboycot over Zuid-Afrika af te kondigen zonder dat andere landen daaraan meedoen. i een brief aan de Tweede Kamer heeft minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) geschreven dat de Nederlandse maatregel gemakkelijk omzeild zou kun nen worden door Zuid-Afrika, I dat de maatregel terugslag zou I kunnen hebben op Nederlandse J belangen en schade zou kunnen I opleveren aan onschuldigen. ^Het behoeft geen betoog dat het i uitblijven van een Nederlands olie-embargo niet kan worden uitgelegd als instemming met het beleid van de regering van I Zuid-Afrika. De regering blijft zich inspannen Nederlander Henk Siesem heelhuids uit gekaapt vliegtuig BANGKOK (GPD) - Henk Siesem uit Zwanenburg is vol lof over de Indonesische en Thaise com mando's die maandagnacht om twee uur plaatselijke tijd een ein de hebben gemaakt aan de ka ping van een DC-9 van de Indo nesische luchtvaartmaatschappij Garuda. Het toestel stond sinds zaterdag op het vliegveld van Bangkok, de hoofdstad van Thai land, nadat het door islamitische fanatici was gekaapt. De 34-jarige Werkspoor-ingenieur vertelde in een kort gesprek op de Nederlandse ambassade, kort na zijn vrijlating, driemaal echt te hebben geloofd dat zijn einde nabij was. Het keerpunt kwam kort nadat de vijf kapers voor de derde maal hadden gedreigd het toestel op te blazen met de dyna miet. Kort daarop deelden zij de passagiers mee dat ze de volgen de dag waarschijnlijk zouden worden vrijgelaten Volgens Siesem wasten de vijf isla mitische fanatici zich geregeld en wisselden van kleding om vervolgens in luid gebed op mo hammedaanse manier op de knieën te gaan. De rustige Sie sem zei de gebaarde leider van de kapers te hebben gevraagd uit te leggen waarom dit alles ge beurde. Deze weigerde dit echter, ondanks het feit dat Siesem erop wees dat de passagiers er recht op hadden te weten waarom zij moesten sterven. Zelfs een verwijzing naar de vrouwen en jongeren aan boord bracht de kapers, volgens Siesem, niet van hun stuk. De kapers waren 'harde strenge mannen bij wie er zelfs geen glimlach af kon' Vooral tegen Indonesische passa giers gedroegen zij zich weinig vriendelijk. Zij lieten de passa giers geregeld van plaats verwis selen. Een deel van de tijd waren ze geboeid, al of niet met de han den achterin de nek. Eén van de stewardessen barstte in tranen uit na bedreigingen van de ka pers. Siesem over de actie van de com mando's. "In drie minuten tijd waarin verscheidene malen werd geschoten, werden alle resteren de passagiers in veiligheid ge bracht. Vier van de kapers wei den gedood. Ook vielen er enkele gewonden, onder wie de gezag voerder". Twee passagiers ontsnapten uit het vliegtuig. Met een van de ont snappingen waren de passagiers erg gelukkig. Gehoopt werd dat er op deze manier iets meer over de kapers aan de buitenwereld bekend zou worden. Na de twee de ontsnapping werd de span ning in het vliegtuig groter. De kapers dreigden toen met maat regelen. Een van de twee ont snapten werd door een schot ern stig gewond. FBI: „Geheime dienst faalde' Dader aanslag was neo-nazi WASHINGTON (GPD/UPI/Reuter) - De Ameri kaanse president Ronald Reagan, die gister avond bij een aanslag werd gewond, was van daag, na een operatie, weer in staat tot het nemen van besluiten. Volgens Dennis O'Leary, de hoofdchirurg onder wiens lei ding de kogel uit Reagans linkerlong werd gehaald, moet de president wèl nog twee weken in het ziekenhuis ver blijven. John Warnock Hinckley, beschuldigd van de moordaanslag op president Reagan, zit i zijn eerste verhoor. Hij zal niet op borgsom worden vrijgelaten en de eerste hoorzitting v donderdag Z april gehouden. Kappeyne in voor functie NOS-bestuur HILVERSUM (ANP) - De Ver onica Omroep Organisatie heeft haar in Leiden wonen de bestuurslid mevrouw mr. A. Kappeyne van de Coppel- lo kandidaat gesteld voor de functie van personeelscom missaris in de op 29 mei nieuw te vormen raad van be heer (het dagelijks bestuur) van de NOS. Deze kandidaatstelling is geko men nadat het VPRO-be- stuur voor de derde maal in successie had besloten direc teur Frans de Smit niet naar de NOS te laten vertrekken. Mevrouw Kappeyne van de Coppello verklaarde op het laatste congres van de VVD zich niet meer verkiesbaar te stellen voor het kamerlid maatschap. DEN HAAG (GPD) - De verkoop van benzine is in het eerste kwartaal van dit jaar aanzienlijk gedaald. Esso constateerde voor de benzine een vermindering met 10 procent. Shell, de grootste in Nederland, houdt het voor de benzine op 6 a 7 procent. Daarentegen heeft BK-gas °°^a^ een stijging van zeker 15 procent genoteerd. Esso en Shell schrijven de daling in de verkoop van benzine zowel toe aan de verminderde economische activiteit als aan de stijging van de benzineprijs. Vorig jaar werd, ten opzichte van 1979. al 2 procent min der benzine verkocht. Esso-woordvoerder Van Gelder zei te verwach ten dat de stagnatie wel eens van langdurige aard zou kunnen zijn. De verkoop van LPG is in het eerste kwartaal sterk gestegen, zij het met de helft minder dan vorig jaar. Directeur R. Quintus van BK-gas in Amsterdam wil geen verkoopcijfers noemen, maar zegt dat zijn bedrijf in 1980 een groei van rond 30 procent doormaakte, „zoals we in de afgelopen 25 jaar nog niet hebben gehad." Dit jaar is het minder, „ongeveer de helft", een omstandigheid die Quin tus zowel aan de verminderde activiteit toeschrijft, als aan de onzeker heid over fiscale maatregelen die het LPG-gebruik dreigen te treffen „Een installatie kost thans 1500 tot 1800 gulden; een flinke investering die tot aarzeling stemt wanneer er forse verhogingen dreigen te ko men", aldus Quintus. Een woordvoerder van de federale recherche (FBI), Jack Warner, verklaarde dat de verwonding van de president aantoonde dat er sprake was geweest van een falen van de zijde van de gehei me dienst. "De last valt op onze schouders", aldus Warner, wat er precies is gebeurd, dat zal eni ge tijd vergen om uit te zoeken". Jim Brady, de persvoorlichter van het Witte Huis die ook bij de aan slag werd gewond, heeft even eens een geslaagde operatie on dergaan. Hij heeft goede kans het er levend af te brengen. Het directe levensgevaar is geweken, maar Brady zal vermoedelijk blijvend letsel ondervinden van de schotwond door de hersenen De dader van de aanslag, waarbij ook een politieman en een veilig heidsagent gewond raakten, is inmiddels in staat van beschuldi ging gesteld. Donderdagochtend zal John Hinckley door justitie worden verhoord. Hij kan tot le venslange gevangenisstraf wor den veroordeeld. Hinckley zou lid zijn geweest van een neo-nazi- groepenng. De leider van een groep neo nazi's in Chicago heeft verklaard dat Hinckley eens deel heeft uitge maakt van zijn groep. Maar hij werd daaruit gezet omdat hij, zo zei de leider, "mensen wilde neerschieten en dingen opbla- Vfce-president George Bush ver nam vanmorgen in het Witte Huis dat het niet nodig was dat hij tot waarnemend president zou worden verklaard, aangezien de volledig alerte president Rea gan weer besluitvaardig is. Wèl had Bush vannacht het militai re opperbevel overgenomen voor het geval zich een noodtoestand zou voordoen. plaats van Reagan gesprek voeren met de Ne derlandse premier Van Agt en minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw. die kort na de aanslag op Ronald Reagan m Washington arriveerden, (zie ook pagina 9). Brand verwoest wijkcentrum ETTEN-LEUR (ANP) - Een felle brand heeft vanochtend het wijkcentrum "Turfschip" in Et- ten-Leur (NB) volledig verwoest De schade wordt geschat op 1,2 miljoen gulden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken )e televisie-actualiteitenrubriek "Hier en Nu" van de NCRV ral van avond extra lang duren door een re portage over de aanslag op presi dent Reagan en de gevolgen daar- BRUSSEL (GPD) - Dc Belgische regering is gevallen. Premier Wilfried Martens bood vanoch tend het ontslag van zijn rooms rode kabinet aan Hij besloot daartoe, nadat de socialisten wei gerden te praten over herziening van de indexering van lonen en sociale uitkeringen. Koning Bou- dewijn hield de ontslagaanvraag in beraad. Herziening van de automatische indexering was het belangrijkste onderdeel van het noodplan dat premier Wilfried Martens, een Vlaamse christendemocraat, af gelopen weekend had opgesteld Met dit noodplan van drastische maatregelen wilde Martens pro beren het vertrouwen in de zeer zwakke Belgische frank te her stellen. Vlaamse en Waalse socialisten ach ten een herziening van de inde xering niet bespreekbaar. Dc Vlaamse socialistische partij voorzitter Karei van Miert: „Het plan-Martens is onevenwichtig en onbillijk". Zijn Waalse collega Guy Spitaels, tevens vice-pre- mier, zei; „Dc indexering is een essentiéele waarborg voor de men sen met de laagste inkomens". Nadat maandagavond beraad van Martens en enige belangrijk»- ministers met de partijleiders van de vier coalitiepartijen geen oplossing had gebracht, kwam het kabinet dinsdagochtend bu- een. Daar bleef de impasse voort bestaan. waarna Martens zijn conclusie trok; hu diende het ontslag in van zijn vierde kabi net De nationale Belgische Bank trok vandaag het bankdisconto met drie procent op tot 16 procent, een ongehoord record. Gisteren moest de Nationale Bank met 8 a 900 miljoen gulden (precieze cij fer is niet bekend) intervenier op de geldmarkt om de koers v de frank op peil te houden 22 PAGINA'S Ginjaar: afgraving gif Krimpen te duur Dublin maakt zich op voor Songfestival Slechte indruk van nationale bokstop Rood dreigt voor helft dagbladen De voorlopige over- f eenkoms' d,e de P001* l se regenng gisteren heeft gesloten met de onderhandelmgsdelegatie van de vrije vakbond "Solidariteit" is. ook als de 'cöordinatiecommis- sie" (het bestuur) van de vak bond dat akkoord vandaag goed keurt. een erg broos geheel Als er dankzij de overeenkomst vandaag nergens in Polen wordt gestaakt, houdt dat geen enkele garantie in voor de komende we ken. Een aantal fundamentele punten wordt in het akkoord voor uitgeschoven. Neem de Poolse boeren Duizen den van hen waren al in staking vóór de gebeurtenissen in Byd- goszez Dit maakt duidelijk hoe seneus hun verlangen naar een eigen vakbond is. De overeen komst van gisteren spreekt ech ter alleen van een "parlementaire commissie" die naar deze kwes tie een onderzoek zal doen. Ook aan een andere eis. het stop pen van de processen tegen poli tieke activisten, is tegemoetge komen" door terzake een rege ringscommissie in te stellen. Wel heeft de Poolse regenng be loofd dat er onder de verantwoor delijken voor het politieoptreden in Bydgoszcz ontslagen zullen vallen Maar de eis tot ontslag van de vice-gouverneur van het distnet Bydgoszcz zal weer wor den "onderzocht". En zo laveert de overeenkomst van het ene compromis naar het andere. Het is de weerspiegeling van de steeds openlijker kloof die gaapt tussen de haviken" in de Poolse partijtop, die hun machtspositie langzaam maar zeker zien af brokkelen, en de vastbesloten boeren en leden van "Solidari teit". Hun eisen komen kort ge zegd neer op meer welvaart, maar dan wel in eigen beheer, en een grotere vnjheid Dit lijkt een ontwikkeling die (ook elders in het Oostblok) op den duur niet te stuiten is. Openlijk dreigt de Sowjet-Unie in middels met militair ingrijpen. Het verlengen van de militaire oefe ningen van het Warschau-pact kan met de beste wil niet anders worden uitgelegd. Maar het gaat hier om de rare sprongen van een kat in het nauw, want de Sowjet-Unie staat voor een enorm dilemma. Feitelijk militair ingrijpen, wat dan bijvoorbeeld bezetting van sleutelposten zou inhouden, zou tot een enorme chaos leiden, en tot totale non- cöoperatie van het hele Poolse volk Het aldus belegerde Polen zou zeer lang bezet moeten worden gehouden, en dat wordt, hoe ba naal het ook klinkt, te duur Het grote verschil met de Praagse lente" (Tsjechoslowakije 1968) is immers de massaliteit van de Poolse volksbeweging Een be zetting van de hoofdstad War schau alleen zou een averechts effect hebben. Nu de Poolse revolutie, die begon als een stnjd tegen hogere vlees- prijzen, een zeer fundamenteel stadium heeft bereikt, is het on waarschijnlijk dat het verdwijnen van een aantal partij- en politie- bonzen nog iets zal oplossen En dat dreigende voedseltekorten de Polen zullen bewegen hun stnjd op te geven lijkt ook niet aanne melijk Wie zelfs voor zijn eerste levensbehoeften in de nj moet staan, leert wel dat volhouden loont De weersverwachting tot morgen- w •vachting tot morgen vond: wisselvallig, enkele perioden met regen, maar ook af en toe zon. In de nacht en ochtend enkele mistban ken en minimumtemperatuur rond 7 graden. Middagtemperatuur van 10 graden aan zee tot ongeveer 15 graden in het binnenland. Zwakke tot matige w ind uit noord tot noordoost. 1 APRIL Zon op: 7.15 uur; onder: 20.14 uur. Maan op: K.03 uur; onder: 15.45 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.13 en 13.54 uur; laagwatger te 9.05 en 21.59 uur. DEN HAAG (GPD) - Een dérügta! kandidaat kamerleden van het CDA heeft een voorbehoud ge maakt op onderdelen van het verkiezingsprogramma. Onge veer de helft van hen heeft pro blemen met de paragraaf over vrede en veiligheid. Minister De Ruiter van justitie heeft een voorbehoud gemaakt op het hoofdstuk Politic in het CDA- program. Het CDA-partijbestuur heeft gis teravond de voorbehouden be sproken. Of ze zijn gehonoreerd wilde partijvoorzitter Bukman vanochtend nog niet meedelen. De kandidaten zullen eerst een brief krijgen voordat mededelin gen naar buiten gaan. Gisteren werd bekend, dat minis ter De Ruiter gebruik heeft ge maakt van het recht om op on derdelen van het verkiczingspro- gram bezwaren te maken. Hij kan het programmapunt waarin wordt vastgehouden aan ge meentelijk georganiseerde poli tie niet voor zijn rekening ne men. De Ruiter werkt immers aan een wetsontwerp dat provin ciale politiekorpsen beoogt. punt al aanzienlijk verzwakt door de woorden „zoveel moge lijk" eraan toe te voegen. Binnen de WD heeft zich een soortgelij ke situatie voorgedaan Ook daar sprak het congres zich uit voor gemeentelijke politie, maar het gaf lijsttrekker Wiegel (als minis ter van binnenlandse zaken me de-ontwerper van dc nieuwe po litiewet) de vrijheid daarvan af te wyken LEIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu meteen noteren als abonnee Naam Adres Woonplaats Gironr p bon ingevuld in een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en de a krant komt SNEL in de bus k

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1