Jan Peters wellicht tegen Dinamo Tiflis Cubaanse invloed El Salvador PUK) Makkelijk: Cemsto, de grootste schoonmaker van Nederland, zit vlak bij u om de hoek. Zaalvoetbalteam net onderuit Timiintemaat ter discussie Swiftrenner Teeuwen raakt weer in vorm '-f Donor: ontslag voor zes man. Karpov topper in Amsterdam Hockeyteam Sowjets wint Brandbrief Amerikaanse senator aan Kamercommissie Nederland aan pil door drinkwater Protest van Russen tegen kraakactie Geestelijke verzorgers leger uit ÏNSDAG 31 MAART 1981 )TTERDAM - Van Rooyen mis- X- gisteravond op een haar de jistrictsbeker. Wanneer de Leid? >e ploeg in het duel tegen VI één punt had gepakt, had de ploeg al le kans gehad op het binnensle pen van het kleinood. In het duel van volgende week tegen het Dortse Ceverbo hadden de Lei denaars dan immers aan een de ling voldoende gehad om de be ker te bemachtigen. Nu ging de ploeg op het nippertje onderuit tegen VI (7-5). dat door de zege op de Leidenaars bokaal voor zich opeiste. gn Rooyen en VI schotelden het publiek een aardige "pot" voor. Beide ploegen schroomden niet de aanval te zoeken en dat lever de een leuk wedstrijd beeld op. JBij de Leidse bekerhouder (de 1 strijd om de districtsbeker is een vervolg op de afdelings beker- competitie) ontbrak Bennie de Roo. vanwege het feit dat de klei ne Leidenar zondag bij de reser ves van Lugdunum z'n jukbeen brak. Ondanks deze handicap le verde Van Rooyen de Rotter dammers goed partij. Op het mo ment dat Jan van der Rcyden aan twee minuten straf uitzat, zorgde Piet de Vries voor 1-0. John Jansen maakte even later al weer gelijk, maar Frans Bouman (na balverlies v.d. Reyden) zorg de daarna voor 2-1 Door treffers van John Jansen en Jan van der Reyden (2x) bereikte Van Rooyen met de rust éen 3-4 voor sprong (V.d. Sluys scoorde voor VI noe tegen). In het tweede part gingen beide ploegen gewoon door met aan vallen. VI deed dat aanvankelijk wat nauwkeuriger, blijkens de 6- 4 voorsprong, die de ploeg daar na nam. André Pracht bracht de Leidenaars hierna terug in de ra ce (6-5). Het alles-of-nicts-spel- letje van Van Rooyen in de slot fase (Wim Oppelaar ging als 'vliegende keep' fungeren) pakte ongelukkig uit. Maarten Polder man wipte de bal na een uitgooi van Van Elleswijk over Oppelaar heen: 7-5. AMSTERDAM (ANP) - Het be stuur van het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond (KNGV) weet nog niet wat de toekomst van het semi-internaat van de turnsters op Papendal zal zijn. Een jaai geleden gaf het be stuur een commissie opdracht de ervaringen met het semi-intcr- naat op het nationale sportcen trum te evalueren. Deze commis sie (ECSI) heeft onlangs het rap port gepresenteerd. De conclusie is dat voortzetting van het semi- internaat op middellange termijn onder de huidige omstandighe den ongewenst en onverant woord is. De commissie pleit tOTTERDAM (GPD) - Jan Peters maakt volgende week deel uit van de Feyenoordselectie die aantreedt tegen Dynamo Tiflis. De Gorkumse spits werd giste ren voor het eerst sinds een lang durige enkelblessure onder han den genomen door trainer Va clav Jezek, die zich na afloop ver rukt toonde over de vorderingen. Het ligt in de bedoeling om Pe ters zondag tegen PSV als wis selspeler te testen. - Tot het Rotterdamse gezelschap behoren volgende week even eens de door de UEFA geschor ste Wim van van Til en de voor Europese wedstrijden nog niet speelgerechtigde Duitser Jupp Kaczor. Omdat het chartervlic-g- tuig lang niet is uitverkocht blij ven er stoelen leeg in het Aero- flot-toestel en het Rotterdamse management is de mening toege daan. dat deze twee extra „sup porters" de club op die manier ZOETERWOUDE - Karei Teeuwen demonstreerde in het afgelopen weekeinde op het wielerpar- koers van Swift dat de vorm er weer aankomt. De renner uit De Zilk, vorig jaar de relevatie uit de amateurcriteria, was gisteren bij de amateurs de sterkste in de tweede rit uit de Rijn- en Bollen streekcompetitie. Teeuwen klop- I te zijn Alphense medevluchters Michel Meere en Nico van Dijk overtuigend in de eindsprint. In het peloton, dat de vluchters ove rigens bijna achterhaald had. 'was Oussoren uit Gouda de snel ste voor Oegstgeestenaar Peter Post. In de andere categoriëen eiste Swift alle overwinngen voor zich op. Bij de nieuwelingen won Martjn Overdcvest de pelotons spurt voor zijn clubgenoot Ri chard Ippel en Van Klink uit Al phen. Jan van Straaten uit Lei derdorp zegevierde in de sprint bij de junioren met Karei Knij- nenburg uit Wassenaar op de tweede plaats en Harmsen (Gou da) als derde. Bij de veteranen kwam het ook al tot een eind spurt. Cor Kloosterman uit Lei den klopte hierbij de rappe Lis- senaar Leo van de Berg en Cor Berkouwer uit Stolwijk. Katwij- ker Adrie Krüger ging er bij de liefhebbers in zijn eentje van door en werd niet meer terugge zien. Van Niet (Lisse) en Van Deursen (Alphen) finishden als twee en drie. Opvallend was de grote opkomst, in totaal kwamen er zo'n 200 man aan de start. niet op al te veel onkosten ko men te staan. Luuk Balkestein zal zeker niet meegaan. Hij heeft buikklachten en heeft zes weken rust voorgeschreven gekregen, waarna hij zal worden geope reerd. Op advies van Jezek heeft Clemens Westerhof de eredivisieclub MVV gisteren laten weten dat hij definitief met op het voorstel zal ingaan om de zieke trainer Steg g- man de komende tijd te vervan gen. Jezek is overigens bijzonder onder de indruk geraakt van Dinamo Tiflis dat hij in het afgelopen weekeinde zag spelen tegen Le ningrad. Dinamo won moeite loos met 3-1 in een wedstrijd waarin vooral spits Kipiani en li bero Chivadze de de Feycnoord- trainer imponeerden. Bij zijn te rugkeer drong Jezek er bij de lei ding van Feyenoord nog eens op aan voor een charter te zorgen die rechtstreeks naar Fiflis kan vliegen. De Tsjech had liefst 12 uur oponthoud gekend tijdens zijn trip naar de Sowjet-Unie. Feyenoords directeur Peter Ste- phan oriënteert zich momenteel op de Bulgaarse "voetbalmarkt". op zoek naar bruikbare spelers, en vooral een creatieve midden velder. Door de duels tegen Sla- via Sofia is de Kuipclub tot de ontdekking gekomen dat in dat Oostblokland betaalbare voet ballers van kaliber rondlopen. Eerder voerde Stephan al ge sprekken met Slavia's internatio- .V, Jan Peters moaeliik wisselsveler teaeti PSV nal Jeliazkov en bleken hij en trainer Jezek zeer gecharmeerd van vleugelspits Tzetvkov. Aan gezien beide spelers betrokken zijn bij het Bulgaarse nationale team. dat nog WK-kwalificatie— wedstrijden af moet werken, mo gen zij vooralsnog niet vertrek ken. hoewel zij daarvoor wel de leeftijd hebben waarop dat in veel gevallen wordt toegestaan (28). Stephan wil de contacten echter verstevigen om onmidde- lijk tot actie te kunnen overgaan wanneer Bulgarije uitgeschakeld wordt voor het WK in Spanje. voor ophefTing van het internaat en instelling van .gedecentrali seerde trainingen De commissie is evenals het bestuur van het KNGV van mening dat onmid dellijke opheffing van het scmi- internaat niet juist zou zijn ten opzichte van de turnsters, die nu vijf dagen per week drie uur op Papendal trainen. De turnsters gaan in Arnhem en omgeving op school en zijn ondergebracht bij pleegouders. Het ziet er dus naar uit dat het scmi-internaat noe (Van onze sportredactie) GRONINGEN (GPD) Coach Maarten van Gent van Nationale Nederlanden Donarzet zijn plan nen om een geheel nieuw team te formeren door Van de Gro ningse basketbalplocg. die dit seizoen zwaar teleurstelde en als nummer vijf in de competitie werd uitgeschakeld voor dc play offs. zijn zes spelers ontslagen. De beide „volbloed" Amerika nen Mike Schultz en Mike Zagar- do. Jimmy Dijkstra. Dennis Van Wijk. Ren Ridderhof en Renso Zwiers. Van de oude ploeg blijven alleen John Franken. Hans van Rooden en Martin de Vries over Halver wege de afgelopen competitie viel Kees Limmen af wegens een knieblessure, terwijl ook zijn stu die hem belette op eredivisie-ni- veau door te gaan Er komen dus zeven nieuwe ge zichten bij Donar. Wie als center de vervanger wordt van Schultz. is nog niet bekend, maar voor het overige staat de ploeg voor het volgend seizoen al wel vast. Jun- my Moore komt van Rowic Dor drecht naar Groningen, terwijl Ron Kruidhof (nu nog Leiden) hem vergezelt. De ploeg wordt verder aangevuld met Hille van der Kooy en Roland van den Berg. twee Nederlanders die een tijd in de Verenigde Staten door brachten. en twee Groningse ju- AMSTERDAM (ANP) - Anatoli Karpov is de absolute topper tij dens het IBM-hennnenngstoer- nooi. dat van 15 tot en met 29 mei in Amsterdam wordt gehouden. In het kader van de voorberei ding op zijn tweekamp met Kortsjnoi om de wereldtitel neemt de wereldkampioen deel aan dit met FIDE-categorie 13 gewaardeerde toernooi Neder land is vertegenwoordigd door do erootmeesters Jan Timman. Jan Hem Donner, Hans Roe en internationaal meester Kick Lan- geweg. Aan het IBM-hennneringstoernooi doen mee: Anatoli Karpov (Sow), Jan Hein Donner (Ned). VLasti- mil Hort (Tsj), Lubomir Kavalek (VS). Kick Langeweg (Ned). Lu bomir Ljubojevic (Joe). Anthony Miles (Gbr). Lev Poloegajevski (Sow). Lajos Portisch (Hon). Hans Ree (Ned). Jan Timman (Ned), Alexander Tsjernia (Sow). wel geruime tijd zal blijven be staan De commissie adviseert in de hui dige situtie meer professionalise ring in de organisatorische en fi nanciclc begeleiding Naast het alternatief van decentralisatie beveelt de commissie eventueel de vorming aan van een volledig internaat in de vorm van een turncentrum. Eventueel in sa menwerking met andere sport bonden. Voor zo'n centrum voelt ook de afdeling moderne ritmi sche gumnastiek van het KNGV in verband met de voorbereiding op de Olympische Speletl VM> 1984. waar de moderne ritmische gymnastiek voor de eerste maal op het programma staat. John Ticlrooy. voorzitter van het KNGV. stelde gisteren in Am sterdam dat dc conclusie van de commissie zwaar zal wegen "Wij gaan senei.s kijken naar alterna tieven. Als bestuur hebben wij nog geen mening gevormd Wat betreft de door de commissie "voorgetelde professionalisering zijn we al een eind op weg door de aanstelling van trainingscoor- dinator Hans van Zetten. Boven dien wordt deze weck nog een nieuwe medische commissie geïnstalleerd. Grote problemen ziet Ticlrooy in hel vinden van geschikt< Q modaties voor de gedecentrali seerde training. De commissie beveelt in het rapport ook de vor ming van één nationale turn bond aan Momenteel zijn er naast het KNGV nog drie natio nale organisaties die zich bezig houden met het turnen. Van die drie is echter alleen de Neder landse Katholieke Gymnastiek Bond (NKGB) geporteerd van het bedrijven van topsport. Ove rigens zitten de vier bonden reeds geruime tijd onder voorzit terèchap van dr. Wim van Zijll. oud-secretaris van de Nederland se Sport Federatie, aan de tafel over de vorming van eén bond Morgenavond vindt in Utrecht opnieuw een gesprek plaats. BUENOS AIRES - I>e Sov.jet-1'air hrrfi ptlrrrn in Rurno* Airr» dc ovrrjr- ».|»ccl«lc wrdtlrijd in panic «au hel toernooi om hel «»rrrldkam|iiornM-hap hockey oor dame* Irpcii Japan mcl li p woanca I wndaiftyd jfc»-- l<>|M-n latrrdafc ycfttaakt «vegen* hevige regenval. De Sowjet-l'nie neemt in poule a de tweede plaat* in met vier puntrn Japan ataat v.jf.lr 1 Ue*l-l>uiUl. 3 1 0 0 6 11-2 2. Sov»|et-l me 3 2 0 1 4 10-2 3 Argrnliniè 3 2 0 1 4 10-1 4. Frankrijk 3 10 2 2 S-ll 5. Japan 3 10 2 2 4-11 6. Meviro 3 0 0 3 0 2-12 DEN HAAG (ANP) - De Ameri kaanse minister van buitenland se zaken. Haig. heeft op basis van gegevens van de Amerikaanse inlichtingendienst overtuigende bewijzen geleverd van een groot scheepse steun van communisti sche en andere radicale landen aan de guerrilla-strijders in El Salvador. Dit heeft de voorzitter van de com missie voor buitenlandse betrek kingen van de Amerikaanse se naat, Chagles Percy, geschreven in een brief aan zijn Nederlandse collega Relus ter Beek (PvdA). Ter Beek heeft als voorzitter van de vaste Tweede-Kamercommis sie voor buitenlandse zaken co- piëen van de brief gestuurd aan de andere leden van de commis sie. Percy dringt er in zijn brief op aan dat zó veel mogelijk Ne derlandse parlementariërs het Amerikaanse standpunt onder schrijven dat door de aanzienlij ke wapenleveranties van com munistische landen, onder lei ding van Cuba. aan de opstande lingen in El Salvador, het con flict niet langer beschouwd kan worden als een binnenlandse machtsstrijd, maar deel uitmaakt van de betrekkingen tussen het westen en de Oostbloklanden. Percy schrijft een antwoord van Ter Beek op prijs te stellen. Ter Beek kan zich een eerder voor beeld van een dergelijke directe' benadering van het Nederlandse (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Provinciale Raad voor de Ruimtelijke or dening Zuid-Holland gaat on derzoeken wat het effect is van oestrogene stoffen in het oppervlaktewater. Die stof fen komen als gevolg van het gebruik van de pil via het riool in het water terecht. Aanleiding tot dit onderzoek is volgens de provinciale raad onder andere een aantal mis kramen bij vee. Volgens een woordvoerster van de raad is het niet denkbeeldig dat de oestrogene stoffen uiteinde lijk weer in het drinkwater komen. „Heel Nederland kan op deze manier aan de pil zijn", zegt men desgevraagd bij de pro vinciale raad. De raad is een adviesorgaan van Gedepu teerde Staten (het dagelijks bestuur van de provincie) van Zuid-Holland. Het onderzoek naar de aarfwe- zigheid van oestrogene stof fen is aangekondigd tijdens een bespreking over bagger- specielokaties in Zuid-Hol land. Tijdens die bespreking zei men onder andere dat het lozen van verontreinigingen met kracht moet worden be streden. Dit houdt volgens dc raad nog niet in dat de baggerspecie op korte termijn minder vuil zal zijn. In de bovenloop van de grote rivieren ligt nog voor jaren verontreinigd slib, dat langzaam naar Nederland wordt afgevoerd. „Voorals nog geen reden voor optimis me". aldus de raad. Ten tweede zal er volgens de raad „meer onderzoek moe ten worden verricht naar het voorkomen van verontreini gingen en het effect ervan op gewassen en dergelijke. Ook de aanwezigheid van oestro gene stoffen zal moeten wor den onderzocht". (ADVERTENTIE) In 34 plaatsen in Nederland is een vestiging van Cemsto. Kompleet met ob|ektleiding, regio manager en de know how van de grootste en meest deskundige schoonmaker van het land. Wordt uw bedrijf daar nóg schoner door? Dat lijkt ons niet onmogelijk. Het is in ieder geval makkelijk: voor ons om snel bij u te kunnen zijn: voor u om de zekerheid te hebben dat bij Cemsto Leiden, Papengracht 7a, tel. 071-12 5444 plotselinge schoonmaakproblemen Cemsto 'vlak om de hoek zit'. Cemsto is de grootste schoonmaker van Nederland geworden door de grootste aandacht voor de allerkleinste details. Cemsto staat voor u klaar. Eén telefoontje en we presenteren ons. OPGERUIMD GEVOEL door het Amerikaanse parlement uit zijn langdurige politieke loopbaan niet heugen. Hij hoopt dat de commissie Charles Percy per brief zal antwoorden, waarbij dc door de kamer aangenomen motie Van Weezei (CDA) - waarin de Nederlandse regering werd verzocht om de Amerikaanse be moeienissen met El Salvador bij dc Amerikaanse regering ter dis cussie te stellen - als uitgangs punt zou kunnen dienen. In de motie wordt verontrusting uitge sproken over het wapengeweld in El Salvador, maar van een ver oordeling van de rol van de VS was in dc motié geen sprake. AMSTERDAM (GPD) - De Russi sche autoriteiten willen dat Ne derland snel maatregelen neemt tegen de twintig krakers die za terdagmiddag twee etages boven het Russische reisbureau Intou- nst in Amsterdam kraakten. De tweede man van dc Russische ambassade. M Youn A. Timo Feev, tekende gistermiddag offi cieel protest aan bij het ministe rie vail buitenlandse zaken en hij verzocht de Nederlandse autori teiten om actie te ondernemen tegen de krakers. De juridische afdeling van het mi nisterie van buitenlandse zaken onderzoekt nu welke mogelijk heden er zijn om tegen de kra kers te procederen. De Amster dam hoofdoffk ier van justitie mr. C. van Steenderen, besliste het afgelopen weekeinde dat er strafrechtelijk niets tegen de kra kers kan worden ondernomen. Een woordvoerder van de politie deelde mee dat het hier gaat om „een gewoon kraakgeval" Dc diplomatieke status waar de Russen zich op beroepen is vol gens het ministerie niet van toe passing op een Russisch reisbu reau „Het is dan wel in handen van de Russische staat, maar dc gebouwen van de KLM over de hele wereld hebben ook geen di- ploihatieke status", aldus een woordvoerdster van het ministe rie van buitenlandse zaken. De krakers van dc etages zeggen dat ze vast van plan zijn te blijven zitten Kapitein Van Veen: "De geestelijke verzorgers het le ger uit, en dat zo spoedig moge lijk" Die oproep deed kapitein J. van Veen. voorzitter van de ver eniging van militairen MABRO. gisteren bij de opening van de jaarvergadering van zijn organi satie in Ede. Van Veen uitte scherpe kritiek op de geestelijke verzorgers die zich negatief uitlaten over het bezit van kernwapens. "Zij kunnen zich beter bekommeren om de man in de troep bijhde dagelijk se uitvoering éan zijn dienst dan hun activiteiten richten op orga nisaties die de democratie uithol len". Do kapitein doelde daar mee op het Interkerkelijk Vre desberaad. De voorzitter van dc MABRO pleit te voor afschaffing van vrijstel ling van militaire dienstplicht voor kcrkclgke ambtsdragers. "In dienst zouden zij dan mede dienstplichtigen als gelijken kunnen helpen en niet in een functie die is gelijkgesteld met een officiersrang, meningen ver kondigen du- men zelf niet hoeft waar te maken. Hoofd-lcgerpredikant. De com missie Interkerkelijk Overleg Militairen /al drs M. Jansen, (hervormd) te Eindhoven aan de minister van defensie voordra gen als eerste kandidaat voor hoofdlegcrpredikant. als opvol ger van ds. W.F. Jense die met pensioen gaat. Ds Jansen is 46 jaar. Hij was direc teur van het vormingscentrum De Haas inBergen en predikant in Maasdam Sinds 1968 is hij lc- gerpredikant. Dc legerpredikanten hadden dr. A. van Ginkel te Amersfoort voor gesteld als eerste kandidaat en drs. Jansen als tweede. De com missie Interkerkelijk Militairen het hen van plaats ver wisselen. waarop geruchten de ronde deden dat dit was gebeurd omdat Van Ginkel het eens is met het kernwapenstandpunt van de synode der Nederlandse Hervormde Kerk (geen gebruik en gun beril1 Dl P SU rel cretaris van de commissie, liet toen weten, dat Van Ginkels "atoompacifisme" geen rol heeft gespeeld cn dat de commissie ook niet onder druk van dc mi nister heeft gehandeld. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Hckehngen-Simonshavcn S den Bteauwcn Zijpe. te Rijnsburg B H. Weegink Bcerzerveld. aan genomen naar Zeist P Panne koek Twello; bedankt voor Amersfoort en voor Vriezen veen J J W. Mouthaan Nunspcet. toe gelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar A F. Kaars Oudewater en E. Heefhuis Utrecht. Gereformeerde Kerken: beroepen te Bennekom P. Brouwer Wezep. aangenomen naar Den Haag-Es camp F B. Fennema Sneek. naar Dteran n HmdiTiusinge<Gr i Gereformeerde Gemeenten: bc dankt voor Leerdam C van der Poel Yerseke. voor Haarlem A Elshout Slikkerveer. Stijging. Dc Generale Diakonale Raad van de Hervormde Kerk heeft vorig jaar uit collecten voor hel werelddiakonaat bijna 2.25 miljoen ontvangen dan in 1979 Dat betekent een styging van 33 procent. i Hrzorkplan. De algemene verga dering van de Remonstrantse Brooderschap besloot, het twee- procentsplan voor de ontwikke lingssamenwerking opnieuw te bevestigen. Het zal worden aan gevuld mot een bezockplan. Dat houdt in. dat men contacten gaat leggen met men. en uit landen van de derde wereld die in ons land op bezoek komen en met studenten uit die landen De helft van het twee-procentsbe drag gaat naar de Wereldraad van Kerken, de andere helft wordt bestemd voor "bewust wordingsprojecten' in eigen land

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13