Kremlin neemt YS onder vuur Overleg in Polen afgebroken VERGELIJKING PRUSPEIL LEVENSMIDDELEN Britse sociaal-democraten onder goed gesternte Woedende Haig zou tot aftreden in staat zijn Afrika heeft 270 miljoen hongerlijders "Spanningen aangewakkerd NIEUWSTE ONDERZOEK: Duitse politiechef bleek een neo-nazi Levensmiddelenvoorziening nu officieel gerantsoeneerd DONDERDAG 26 MAART 1981 BUITENLAND PAGINA 9 NAIROBI KENIA (AP) - Zestig procent van de 450 miljoen men sen die in Afrika wonen heeft niet genoeg te eten, aldus de ver tegenwoordiger van de FAO (voedsel- en landbouwraad van de (Verenigde Naties) in Nairobi. Volgens deze zegsman, Karl Kol- ding. is het tekort aan voedsel het gevolg van de teruggang van de opbrengst aan landbouwpro- dukten die ongeveer twintig jaar geleden was begonnen. Afrika is volgens Kolding, die gisteren een toespraak hield in Nairobi, het enige werelddeel waar de voedselproductie tijdens de ja ren zeventig is gedaald. Van dc 43 Afrikaanse landen zijn er 26 die lijden aan een blijvend tekort aan levensmiddelen. Van elke drie Afrikaanse kinderen sterft er één aan de honger of aan een ziekte die door voedseltekort wordt veroorzaakt, en nog voor het de schoolgaande leeftijd heeft bereikt. De voornaamste oorzaken van het toenemende voedseltekort in Afrika zijn. aldus Kolding, droogte en andere natuurrampen en oorlogen en politieke ontwik kelingen, welke laatste tot ge volg hebben gehad dat er in het werelddeel miljoenen vluchtelin gen zijn. In een aantal Afrikaanse landen worden ontwikkelings projecten niet voortgezet of wordt minder geld besteed aan militaire aankopen opdat men zich kan veroorloven meer voed sel te importeren. De FAO schat, aldus Kolding, dat 27 Afrikaanse landen die in 1981 6.5 miljoen ton levensmiddelen moeten invoeren, van die hoe veelheid 2.7 miljoen ton zullen ontvangen bij wijze van hulpver lening. Ongeveer tweederde van die laatste hoeveelheid is al be loofd door het buitenland. Vergeetachtigheid TAMPA, FLORIDA (AP) - Een Amerikaanse vrouw heeft na een gewone buikoperatie drie dagen lang geleden onder de vergeet achtigheid van een chirurg, die een 30 centimer lang chirurgisch instrument in haar lichaam had achtergelaten. De vrouw onderging daarop een tweede operatie waarna het in strument verwijderd kon wor den. Ongenoegen kiezers goede voedingsbodem voor nieuwe partij (Van onze correspondente Lia van Bekhoven) LONDEN (GPD) - De goden zijn de Britse sociaal-democraten, die vandaag hun nieuwe partij oprichten, goedgezind. De ti ming voor de lancering van de partij is perfect. Het ongenoegen van de kiezers ten opzichte van de andere partijen is ongekend groot. Geen enkele premier sinds de oorlog is zo impopulair als premier Thatcher. En het aan zien van een oppositieleider is nog nooit zo laag geweest als dat van Labour-leider Michael Foot. Volgens de opiniepeilingen steve nen de sociaal-democraten in alliantie met de liberalen op een rechtstreekse verkiezingsover winning af als er vandaag in En geland verkiezingen zouden wor den gehouden. De laatste tijding was zo gunstig dat de sociaal-de mocraten zelf het nodig achten het enthousiasme van de achter ban wat te temperen. De opiniepeilingen ondersteunen ook de roep van de liberale leider David Steel om een alliantie tus sen de twee partijen in plaats van één vaag pact. Steel zou graag zien dat de twee partijen één kandidaat in de kiesdistricten verkiesbaar zouden stellen onder de liberaal-sociaal-democrati sche noemer. Maar een aantal sociaal-democra ten wil niet verder gaan dan een afspraak met de liberalen dat één van de twee partijen haar kandi daat terug zal trekken ten gunste van de andere. De kiezers maken een duidelijk onderscheid tussen deze twee mogelijkheden en kie zen voor Steels vastere samen werkingsvorm. De peilingen bevestigen dat het ge brek aan een duidelijke verkie zingsovereenkomst tussen libe ralen en sociaal-democraten poli tieke zelfmoord is. Critici zeggen dat opiniepeilingen niet serieus genomen moeten worden omdat ze slechts een momentopname zijn en omdat er van een alliantie tussen de partijen nog geen spra ke is. Diepgaande studies en analyses van het Britse stemgedrag wij zen er echter op dat de sociaal democraten meer om het lijf kunnen hebben dan een toeval lig clubje aardige politici dat. na dat de stemmen van gefrustreer de kiezers zijn binnengehaald, weer snel in de vergetelheid zal raken. Ongenoegen met de domi nerende twee partijen. Labour en Conservatieven, dateert al vanaf de jaren vijftig en is de laatste tien jaar pas goed in een stroomversnelling geraakt. Het aantal kiezers dat zich „erg sterk" identificeerde piet die twee partijen, is gedaald van 40 procent in 1964 tot 20 procent in 1979. Ook handhaven de twee partijen, met name de Labour- partij een klasse-identiteit die bij de kiezers als niet terzake doen de ervaren wordt. De traditionele arbeiders bestaan vooral in de statuten van de Labour-partij maar nauwelijks meer in de Brit se arbeidersbuurten. Volgens de Britse verkiezingsstu die steunen de meeste kiezers die zich met Labour identificeer den zo'n kleine twintig jaar gele den het drie-eenheidsprincipe van de partij: machtige vakbon den, meer nationalisaties en uit breiding van de sociale voorzie ningen. Twee jaar geleden steun de minder dan eenderde dezelf de principes. De aandacht voor economische vraagstukken en de beloftes van radicale oplossingen daarvoor hebben kwesties als individuele vrijheid en de kwaliteit van het bestaat verwaarloosd. De so ciaal-democraten beloven dit weer naar de oppervlakte te ha len. Democratie is een modieus woord aan het worden in sociaal-demo cratische kringen. Er wordt veel gesproken over industrile demo cratisering, meer zeggenschap voor de werknemers wellicht in de vorm van ondernemingsra den en decentralisatie van de re gering. De belangrijkste hervor ming die liberalen en sociaal-de mocraten willen doorvoeren, is die van het kiesstelsel naar even redige vertegenwoordiging. Het is democratischer, zeggen de so ciaal-democraten, eerlijker en geeft een stabieler beleid. De so ciaal-democraten hebben nog weinig gezegd over hun econo misch beleid Loonbeleid Bekend is dat allen hartstochtelijk aanhangers zijn van een gemeng de economie. En hier en daar is zelfs de term „loonbeleid" geval len: een kwestie die Thatcher heeft laten liggen en waarover Labour-regeringen al verschil lende malen in het verleden ge struikeld zijn. Niettemin genie ten deze onderwerpen, gemeng de economie, loonbeleid, grotere openbare uitgaven, beperkte kernwapenmacht en industriële democratie de steun van de meerderheid van de kiezers. Door deze uitgangspunten voor rang te geven hebben de sociaal democraten met hun vastgeroes te principes van Labour en Con servatieven afgerekend die wei geren zich aan de maatschappe lijke ontwikkelingen aan te pas sen en zich daarmee van de kie zers hebben vervreemd. De Brit se media worden niet moe de boodschap van de sociaal-demo craten aan het publiek uit te dra gen. Dc oprichting van een nieuwe par tij is een historisch feit en over gebrek aan aandacht hebben de sociaal-democraten niet te kla gen De vorm ng van de nieuwe partij is gladjes verlopen. Hoog lopende scheldpartijen tussen de Labour-partg en haar dissiden ten bleven uit, op de voorspelba re opmerkingen na van Labour dat een sociaal-democratische partij niets is om bang voor te zijn en slechts zal bestaan uit nieuwe Conservatieven. Die laat- sten snieren dan weer dat nie mand zich iets van de sociaal-de mocraten aan hoeft te trekken omdat het slechts gaat om een handjevol socialistische wolven in schaapskleren die geen schijn van kans maken in het huidige politieke bestel. (Van onze correspondent MOSKOU (GPD) - De Sowjet-Unie heeft Amerika ervan beschuldigd internationale spanningen aan te wakkeren door het organiseren van een „superbewapeningspro- gramma zonder weerga". Deze beschuldiging werd geuit in een artikel in het partijdag blad Prawda dat was ondertekend door 'Igor Alexandrov' Deze ondertekening is vol gens politieke waarnemers een pseudoniem waarachter zich de mening van een of meer leden van het Politburo verschuilen en het is daarmee weergave van de opinie van de machtigste politieke kringen in Moskou. Ofschoon de toon van het Prawda- artikel zonder meer hard is. wordt de bereidheid herhaald tot een dialoog met Washington. De inhoud van het artikel komt overeen met de voorstellen die Sowjet-partijleider Brezjnjev tij dens het recente 26e partijcon gres deed. De harde manier waarop zijn boodschap wordt herhaald, wijst volgens politieke waarnemers op teleurstelling (ADVERTENTIE) prijspeil medio februari 1) Dirk van den Broek/ Bas van der Heijden Jac. Hermans Prijsslag Miro Edah Maxis-Trefcenter Albert Heijn Hoogvliet De Boer Konmar Fred v.d. Werff Vendet Simon V D Profimarkt (Zuid-Hoiiand) Profimarkt (Groenwoudt) Centra Vivo I 4-6 Végé Spar Co-op A 0 2000 Kroon/K-markt, 100 100 102 102 102 103 100 105 102 107 101 108 101 108 103 109 101 110 104 111 103 111 110 113 107 117 102 117 108 117 109 120 112 120 112 121 109 122 111 122 113 126 111 128 114 1) 100 bij goedkoopste der onderzochte bedrijven 2) te weinig gevraagde merken in het assortiment Voor verdere gegevens: Zie Consumentengids april '81 van de Kremlin-machthebbers over de sceptische reacties uit Noord-Amerika en West-Europa op deze voorstellen. Volgens de Prawda schijnt de nieuwe Amerikaanse regering erop uit te zijn om de 'fouten' van de vorige regering in Washington te 'vermenigvuldigen'. Dit is een eerste openlijke aanduiding van het Kremlin, dat men minder ge lukkig is met president Reagan dan met president Carter, of schoon laatstgenoemde er aan het eind van zijn ambtsperiode flink van langs kreeg in de Sow- jet-staatspers. De krant spreekt de hoop uit, dat men in Washing ton binnen afzienbare tijd een 'realistischer' kijk zal ontwikke len od het wereldgebeuren. Het artikel gaat in op verschillende westerse beschuldigingen tegen over de Sowjet-Unie. Zo ontkent de Prawda, dat de Russische de fensiemacht groter zou zijn dan nodig is voor de 'noodzakelijke defensie'. Westerse deskundigen leiden uit het extreem grote de- fensiepotentieel van Moskou juist agressieve bedoelingen van het Kremlin af. Volgens het par tijdagblad hebben Russische Washington 'toegegeven' dat er een gelijkwaardigheid bestaat in de militaire kracht van beide su- permogendheden. Het spende ren van extra fondsen voor de fensie, wordt dan ook uitgelegd als een streven om deze toestand ten gunste van de Verenigde Sta ten te veranderen. Het Prawda- artikel herhaalde verder Brezjn- jevs voorstellen, waaronder een mogelijke bevriezing vaa het aantal middellange-afstandsra- ketten met kernwapens in Euro pa. Een voorstel dat volgens wes terse commentaren bij aanvaar ding de situatie ten gunste van de Sowjets zou bevestigen. Ofschoon het aanbod tot een dia loog met Washington 'op elk ni veau' in het partijdagblad wordt herhaald, lijkt de harde noot in tegenspraak te zijn met opmer kingen van de Sowjet-ambassa- deur in Washington. Anatoly Do- brynin had dinsdag een uitge breid onderhoud met de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken, Alexander Haig. Na af loop van dat onderhoud ver klaarde Dobrynin, dat zijn ge sprek met Haig „het begin van een dialoog" tussen beide super- mogendheden betekende. NEW YORK - Marine-officier Jim Reilly vult de benzinetank van zijn wervingsschip op wielen. Het negen meter lange voer- dan wel vaartuig dient om nieuwe recruten voor de Amerikaanse marine te lokken. Het geval wordt aangedreven door een motor van een oude Chevrolet uit I95L' deskundigen ook becijferd, dat Dobrynin was juist in Washington globale gelijkwaardigheid be staat in de militaire machten van Oost en West. „De Sowjet-Unie zal niet toestaan, dat een andere mogendheid streeft naar militaire superiori teit", aldus het artikel dat de nieuwe Amerikaanse regering ervan beschuldigt op een derge lijke toestand uit te zijn. Reage rend op de in het Westen vaak genoemde 'Sowjet-dreiging', ver klaart het partijdagblad dat de enige bedreiging voor de Ver enigde Staten die van de bewa peningswedloop is waaraan zij zelf het hardste meedoen. Gelijkwaardigheid Volgens het aftikel heeft men in teruggekeerd na een langdurig bezoek aan Moskou, waar hij o.a. het 26e communistische partij congres bijwoonde. Waarnemers nemen aan dat het onwaarschijn lijk is dat de Sowjet-ambassa- deur in Washington zich inlaat met activiteiten die in tegen spraak zouden zijn met de gel dende politiek van het Kremlin. Men ziet in de optimistische op merkingen van Dobrynin en de harde noot van het Prawda-arti- kel dan ook eerder een stijlver schuiving van het Kremlin waar in gespreksbereidheid tegenover Amerika wordt gecombinéerd met harde openhartigheid. Vol gens sommige waarnemers een aanpassing aan de nieuwe Ame rikaanse stijl tegenover de Sow jet-Unie. WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse minister van buitenland se zaken Alexander Haig was "zeer van z'n stuk gebracht en nors" en "sloeg met zijn vuisten op tafel", omdat hij door het Wit te Huis niet tot chisisbeheerser was benoemd en George Bush wel. Hij verliet zijn staf gister avond op zodanige wijze dat die zich afvroeg of hij zijn ontslag zou indienen, aldus een goed in gelichte Amerikaanse regerings functionaris. Hoewel president Ronald Reagan bevestigde dat Haig zijn "voor naamste adviseur inzake buiten landse aangelegenheden" was, zou Haig hebben verklaard dat deze bevestiging toch niet datge ne was wat hij verlangde. Reagan zou niet uitdrukkelijk duidelijk hebben gemaakt dat de minister van buitenlandse zaken de ver antwoordelijkheid over het bui tenlandse beleid heeft. Een functionaris die niet bij naam genoemd wenste te worden, ver klaarde hij Haig letterlijk uit fru stratie over de gang van zaken die zijn positie binnen de rege ring lijkt te verzwakken, "op de tafel sloeg". Haig begaf zich gisteravond voor een privé diner naar New York "in wat het best kan worden om schreven als een zeer ontevreden stemming", aldus de functiona- Dezelfde zegsman verklaarde dat Haig een zeer "nerveuze" staf achterliet, die zich afvroeg of de minister zijn ontslag zou aanbie den. Haig zou vandaag voor een sub commissie van de senaat een ge tuigenis afleggen over buiten landse aangelegenheden. De functionaris gaf te kennen dat Haig wellicht tijdens deze zitting aanwijzingen zou geven over zijn verdere plannen. "Het is een uiterst merkwaardige dag geweest", aldus de functio naris. "Het zal bij sommige men sen vragen hebben doen rijzen over de bekwaamheid van deze regering. Deze regering werd tenslotte gekozen om dit soort debécle te vermijden". Hij voegde hieraan toe dat. hoewe» Haig de regering niet uitdrukke lijk had gewaarschuwd dat hg zijn ontslag zou aanbieden als de zaak niet naar zijn tevredenheid zou worden geregeld, hg hoogge plaatste functionarissen - hoewel niet Reagan zelf - achterliet met de indruk dat hij dit overwoog. STUTTGART RECKLINGHAUSEN (DPA/UPI) - Het hoofd van de re cherche in de grote plaats Recklinghausen in dc aan ons land grenzen de Westduitse deelstaat Noordrijn-Wcstfalen is gisteren voorlopig uit zijn functie ontheven. Dit nadat dinsdag bij een grootscheepse actie neo-nazistische propaganda in zijn woning werd gevonden. Dit mate riaal wordt voor het grootste deel uit de Verenigde Staten en Canada ingevoerd. De politiechef, Ernst-Albrecht Lohmueller. zal worden vervolgd op be schuldiging van het verspreiden ervan. Zijn zoon, had tegen een verbod van het ministerie van defensie in het uniform van de Bundcswehr dc begrafenis van groot-admiraal Doenitz uit Tweede Wereldoorlog bgge- woond. Dirk van den Broek en Bas van der Heijden delen mede: Digros en Oirkson hebben hetzelfde lage prijspeil! (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN (GPD) De onderhande lingen tussen de Poolse regering en de vakbeweging Solidariteit zijn gisteravond na negentig mi nuten afgebroken. Volgens een van de vakbondsbestuurders konden er geen resultaten wor den bereikt, omdat de regerings delegatie onder leiding van viee- premier Miecyslav Rakowski „niet goed was voorbereid". Vak bondsleider Lech Walesa deelde na afloop mee dat de besprekin gen vandaag zouden worden her vat. De vakcentrale heeft een lijst met eisen op tafel gelegd, die zonder uitzondering moeten worden in gewilligd. Anders, aldus een woordvoerder van Solidariteit, zullen de vier uur durende waar schuwingsstaking van morgen en een daarop volgende algeme ne staking van onbeperkte duur, te beginnen volgende week dins dag, niet meer te vermijden zijn. Eisen De onvoorwaardelijke eisen van Solidariteit zijn: - Het ontslag en de strafrechtelijke vervolging van degenen die ver antwoordelijk zijn voor de bloe dige incidenten van verleden week donderdag in Bydgoszcz toen meer dan twintig vakbonds leden door de politie in elkaar werden geslagen; - het recht om de vakbondsversie van de gebeurtenissen in Byd goszcz in de door de staat gecon troleerde kranten en op radio en televisie openbaar te maken. So lidariteit wil trouwens dat de re gering het in de akkoorden van Gdansk vastgelegde recht op zendtijd voor de vakbond na komt; - het recht van de boeren hun eigen boerenorganisatie te vormen. Verder eist Solidariteit dat stakers hun volledige loon uitbetaald krijgen. Ten slotte wordt amnes tie geëist voor degenen die ge vangen zitten of worden ver volgd voor dissidente activitei ten in 1976 en 1980. Sarcastisch Niemand anders dan partijsecreta ris Stanislav Kama heeft voor het begin van de gesprekken in een rede verklaard dat de regering geen duimbreed aan de vakcen trale zou toegeven. In de speech, waarvan gedeelten gisteren in de radionieuwsdienst werden voor gelezen. zei Kan ia sarcastisch dat de vakcentrale wijzer moest zijn dan te denken dat ook maar op een enkel punt aan hun eisen zou worden tegemoet gekomen. De vervolging van dissidenten, al dus de partijsecretaris, is een zaak van de justitie, waarin de re gering zich niet mengen kan. De gerechtshoven hebben al gewei gerd een eigen vakbond van de boeren te erkennen. Over heel Polen is de levensmidde lenvoorziening intussen officieel gerantsoeneerd. Bezorgde huis vrouwen hebben winkels ge plunderd zodat zelfs in War schau, waar nog het meest ver krijgbaar was. dc planken in de winkels leeg waren. In de officiële nieuwsdienst van de Poolse radio wordt gesproken over 'de zesde dag van oe crisis waarbij men uitgaat van het be gin van de gebeurtenissen in Bydgos/cz. Tijdens een congres van landbouwers in Warschau zei een woordvoerder dat „Polen geen honger hoeft te lijden als dc regering maar de middelen geeft om de akkers te bewerken. Maar wij zgn er slechter aan toe dan slaven Een radiocommentator waarschuwde: „Nu maken we ons zorgen over politieke proble men, maar in de herfst zou in plaats daarvan ons probleem wel eens de honger kunnen zgn" De voedselvoorraden blijken vol gens berichten uit Warschau maar voor twaalf dagen toerei kend te zgn.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9