Extra bouwprogramma nodig" Aantjes alsnog kandidaat-af Bezuinigingen treffen vooral lage inkomens \l Hoe bestaat het? Directeur Nationale Woningraad: li lil Orde op zaken stellen voor een gezonde economie Planbureau verwacht 400.000 werklozen ONDERDAG 26 MAART 1981 N HAAG (GPD) - De nieuwe be- uinigingen van het kabinet ko- vooral voordelig uit voor ie middengroepen en de men- ien met hogere inkomens. De la gere inkomens, de ambtenaren :n uitkeringstrekkers, die een oeslag ontvangen, gaan extra achteruit. Al met al zal „Opera- '81" enigszins de-nivellerend werken, aldus minister Albeda [sociale zaken) gisteren bij de presentatie van de bezuini- jingsnota. totaal moeten de bezuinigingen van het kabinet-Van Agt voor de rest van dit jaar nog zo n 2.5 mil jard gulden opleveren. Volgend jaar is de besparing - die vooral tot stand komt door inkomens matiging via premieverhogingen al vier miljard gulden groot. it kabinetsberekeningen van de koopkrachtontwikkeling voor de verschillende inkomensgroepen blijkt dat de minima er djt jaar in totaal drie procent op achteruit zullen gaan. Voor modaal (f55.000) en twee keer modaal is de achteruitgang zo'n vier pro cent, terwijl vier maal modaal vijf procent zal inleveren. i januari, na het afkondigen van de loonmaatregel, becijferde het kabinet een achteruitgang van 0,5 tot 1 procent voor de minima. Modaal zou twee procent inleve- en twee maal modaal drie procent. Vier maal modaal zou bijna vier procent van de koop kracht kwijtraken. Naast de al uitgelekte verhoging van de premies voor WW (1 pro cent) en AOW (0,5) stelt het kabi net voor de zogenaamde „WAM- toeslag" in te trekken. Deze wor den ontvangen door mensen met een WAO of WW V-uitkering, die voor 1 januari 1980 is begonnen. De toeslag was erop gericht om de rechtspositie van deze „oude gevallen" niet aan te tasten. Voor de betrokkenen betekent het wegvallen van de toeslag een ex tra koopkrachtdaling van 1,5 tot 2 procent. Omdat het hier gaat om mensen met een hogere dan een minimum-uitkering zullen zij een koopkrachtverlies van tussen 5,5 en 6 procent onder gaan. De overheid levert de ope ratie zo'n f 175 miljoen op. Slecht zijn ook de berichten voor de ambtenaren. Naast de loon matiging die overeenkomt met de verhoging van de AOW- en WW-premies in het bedrijfsle ven, wordt het overheidsperso neel extra gekort op de trendaan passing in 1981 van hun salaris sen aan de lonen in het bedrijfs leven. Bovendien wordt de te rugbetaling van teveel door het Rijk betaalde AOW-premies in geval van overstap van het ene ministerie paar een ander, onge daan gemaakt. Het complete voorstel, zoals de mi nisters Van der Stee (financiën) en Albeda (sociale zaken) dat woensdag aan de Tweede Kamer stuurden, ziet er als volgt uit: verhoging van de WW-premie voor werknemers met één pro cent en van de AOW-premie met 0,5 procent. Dat levert in de rest van dit jaar te zamen 860 miljoen gulden op, volgend jaar 1480 mil joen. Doordat de uitkeringen aan de lo nen zijn gekoppeld, gaan die er ook op achteruit. Dat levert dit jaar 270 miljoen en volgend jaar 540 miljoen op drijfsleven betekent door deze premieverhoging een korting met 1,5 procent of 260 miljoen in 1981 en 525 miljoen in 1982. De korting op de trend 1981 voor ambtenaren en het niet-terugbe- talen van AOW-premies aan (ho gere) ambtenaren betekent 215 miljoen in 1981 Beperking van de toeslagregeling op sommige „oude" invali- diteitsuitkenngen die dateren van voor 1980 levert dit jaar 175 miljoen op. Halvering van de personeelsuit breiding bij het Rijk levert in 1981 25 miljoen op Halvering van de personeelsuit breiding in de gezondheidszorg bespaart dit jaar 50 miljoen, op de kosten van geneesmiddelen kan 30 miljoen worden bezui nigd (minder uitschrijven en goedkopere middelen), terwijl verkorting van de kraamver- pleegduur 40 miljoen oplevert Beperking van de prijscompensa ties voor de uitgaven van het Rijk betekent een uitgavever- mindering van 350 miljoen. - Door beperking van de prijscom pensaties voor de lagere overhe den houdt de schatkist 160 mil joen over. Een pakket met klei nere maatregelen scheelt verder nog eens 100 miljoen. Volgend jaar levert het bezuini- gingspakket vier miljard op. maar dat zal niet genoeg zijn om de nationale economie weer in het gareel te krijgen. Daartoe zal volgens een voorlopige schatting van minster Van der Stee nog een aanvullende bezuinigings operatie nodig zijn van 4 tot 5 miljard gulden. Daarnaast wil het kabinet met een aantal gerichte maatregelen met name in de bouw - de werk gelegenheid stimuleren. Dat ge beurt door een extra contingent van 12.000 woningen in aanbouw te nemen en enkele duizenden oude woningen te laten verbete- In 1981 kost dit pakket de staat 250 miljoen gulden. Om dat te kun nen betalen zal per 1 mei a.s. de benzine-accijns met 6 cent per li ter omhoog gaan, en die op diese lolie met 5 cent. Dat kan volgens de regering nog, omdat Neder land ten opzichte van de buur landen achterloopt met de ac cijns AMSTERDAM (ANP) - Een nieuwbouwprogramma van minimaal 125.000 woningen en een verbeteringspro gramma voor tenminste 36.000 woningen per jaar zijn nodig, als er ernst gemaakt moet worden met de bestrij ding van de woningnood. Dit heeft drs. B. G. A. Kampen, algemeen direkteur van de nationale woningraad (NWR) vanmorgen gezegd bij de opening van het congres "werken aan wonen" in de RAI in Amsterdam. Dodewaard vraagt om stilleggen van centrale DODEWAARD (GPD) - Met de kleinst mogelijke meer derheid heeft de Dodewaard- se gemeenteraad woensdag avond een voorstel aangeno men wanneer er bij de Twee de Kamer op wordt aange drongen om de kerncentrale onmiddellijk stil te leggen. Volgens de raad is de centra le in overtreding omdat de opslagruimte van afgewerkte splijtstofstaven te klein is. Nu met de splijtstofwisseling is begonnen, wordt deze strij digheid volgens de raad nog groter. Volgens waarnemend burge meester J. H. Bergh, die een vurig pleidooi hield voor slui ting van de centrale, is minis ter Van Aardenne van econo mische zaken op de hoogte van de overtreding van de di rectie van de centrale. Hij ba seert dit op een brief die de minister woensdag aan Do dewaard heeft gestuurd. Daarin wordt gesteld, dat de minister eerst overleg wil ple gen met de GKN-directie voordat de reactor weer wordt opgestart en daarmee de splijtstofwisseling is afge rond. WEERRAPPORTEN Volgens Kempen zijn de vooruit zichten op een dergelijk niéuw- bouwprogramma allesbehalve gunstig, nu de markt van de duurdere premiekoopwoningen is ingezakt. Hij noemde het een illusie te denken dat ons land zich een produktie van 125.000 goedkope koop- en huurwonin gen zal kunnen en willen permit teren. Hij pleitte dan ook voor extra sti mulerende maatregelen in de sector van de duurdere premie koopwoningen, omdat volgens hem elke woning die niet ge bouwd wordt betekend dat ie mand met een laag inkomen lan ger slecht gehuisvest blijft. Kempen noemde verder dat er zo veel mogelijk gericht gebouwd moet worden voor de directe be hoefte. Daarvoor moet wel beke ken worden hoe op verantwoor de wijze een stapje terug kan worden gedaan, bijvoorbeeld ten aanzien van de gemiddelde op pervlakte per woning. Die zou teruggebracht kunnen worden omdat het gemiddeld aantal bgewoners per woning af neemt. "Uiteraard zullen wij storm moeten lopen tegen de grootste prijsopdrijvers in ons land, de overheden van hoog tot laag, die door hun inefficiency en regelzucht en gebrekkige weer stand tegen talloze hobbyisten van nutsbedrijven, brandweer, welstand en dergelijke de volks huisvesting vaak nodeloos duur maken", alsdus Kempen. De meeste kans op succes voor een dergelijk streven biedt volgens Kempen een strak, deskundig centraal beleid en niet, zo zei hij, een decentralisatie waarvan vele anderen op dit moment alle heil schijnen te verwachten. Hij was van mening dat het niet reëel is over decentralisatie te bekvech ten, zolang het parlement zich tot in details met volkshuisvesting blijft bemoeien. "De bedreigde volkshuisvesting en de 70.000 werkloze bouwvakkers zitten toch waarachtig niet op decen tralisatie-experimenten te wach ten", aldus Kempen. DEN HAAG (GPD) - Mr. Willem Aantjes heeft zich gisteren terug- nieerderd", schrijft hij onder getrokken als CDA-kandidaat Aan de acties tegen zijn kandida- de komende Tweede-Ka merverkiezingen. In een brief aan het partijbestuur zegt hij te wijken voor "intimidatie en rechtstreekse bedreiging". Met zijn terugtreden wil hij onder meer zijn gezin en het CDA van een last vrijwaren. Aantjes, die in 1979 als fractieleider het CDA opstapte na onthul lingen tuur liggen, volgens Aantjes, „overwegend politieke motieven ten grondslag". Hij stelt in zijn brief dat het leed van oorlogs slachtoffers ten onrechte hem persoonlijk wordt aangerekend. Maar hij schrijft ook: „Als ik be paalde fouten niet had begaan, zou die relatie niet gelegd heb ben kunnen worden. In die zin ga ik niet geheel vrijuit". zijn lidmaatschap De bedreigingen aan het adres van de Germaanse SS tijdens de Tweede Wereldoorlog, trekt in zijn brief de motieven van dege nen die tegen zijn politieke co me-back protesteren in twijfel. „Gevoelens van oorlogsslachtof fers worden politiek uitgespeeld, waardoor hun leed slechts wordt Amsterdam 15 9 01 De Bilt 17 10 0 Deelen 16 10 2 Eelde 15 9 4 Eindhoven 19 11 9 Den Helder 11 9 3 Rotterdam 16 0 0 Twente 15 12 11 Vlissingen 15 9 04 Zd Limburg 20 12 01 Aberdeen 16 7 6 Athene 18 9 0 Barcelona 20 11 0 Berlijn 15 10 Bordeaux 28 11 06 Brussel 20 11 3 Frankfort 20 12 10 Genève 21 11 3 Helsinki 3 -8 0 Innsbruck 6 2 Klagenfurt 2 01 Lissabon 17 10 0 Locarno 20 10 0 Londen 14 10 2 Luxemburg 20 12 13 Madrid 24 7 0 Malaga 25 13 0 Mallorca 22 6 06 17 13 0 23 12 0 Rome Split 8 7 0 0 Stockholm 6 0 1 Wenen 18 8 0 20 9 0 Las Palmas 23 16 0 Tel-Aviv 15 Tunis 24 9 0 (ADVERTENTIE) Is er een man, die wel eens naar Toronto wil. Loopt de hele stad af om de goedkoopste vlucht te zoeken, maar loopt het Holland International Reisburo voorbij. Terwijl zo'n ticket daar al vanaf f899- te krijgen is. Die man dacht zeker datje bij zo'n reisburo alleen maar verzorgde vakan ties kon boeken. Hoe komt zo'n man daarbij, vraag je je af. Alphen a/d Rijn, Van Mandersloostraat 48, 01720-73341. Leiden, Breestraat 36.071-130234. Haarlemmerstraat 227. 071-143541. zijn gezin en het feit dat zijn streden politieke ambities belasting zijn voor het CDA, degenen die nog lijden onde hun oorlogservaringen en a degenen met wie hij in ander band samenwerkt, hebben voo Aantjes de doorslag gegeven bi, zijn beslissing zich terug te trek ken. Tegen de wil van het bestuur van de voormalige ARP in, was Aan tjes eind vorig jaar door de ARP- leden op de CDA-kandidatenlijst voor de kamerverkiezingen ge plaatst. Hij stond op een onver kiesbare plaats, alleen in de pro vincies Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Zeeland, maar zou door voorkeurstemmen toch een kamerzetel kunnen verwerven. GRONINGEN (ANP) - In de bin nenstad van Groningen, waar de mobiele eenheid 's middags een kraakpand ontruimde, was het gisteravond uiterst onrustig. Honderden jongeren zwierven in groepen door de stad en gooiden op verschillende plaatsen bij gro te winkelzaken en het stadhuis de ruiten in. De moeilijkheden begonnen weer toen omstreeks acht uur een de putatie van de krakers op het hoofdbureau een gesprek had met enige politiemensen. De kra kers eisten onmiddellijke invrij heidstelling van elf 's middags gearresteerde krakers.hDe politie deelde hen echter mee dat de elf man wegens openlijke geweldple ging in verzekering zijn gesteld. Nog tijdens dat gesprek sneuvel den opnieuw ramen van het poli tiebureau. Een hoofdagent van politie, die met zijn surveillance-auto moest wachten voor de poort van het binnenterrein van het politiebu reau, kreeg een straatsteen tegen het hoofd gegooid, dwars door de ruit van de politiewagen. Twee secties van de mobiele een heid (tweemaal twintig man) hebben in de loop van de ivoens- dagavond diverse charges uitge voerd, o.m. op de Ossenmarkt en de Grote Markt. Op de foto: krakers vluchten in pa niek op het moment dat de M.E. het dak opkomt. Toelichting Van der Stee op bezuinigingen: DEN HAAG (GPD) - „Bezuini gen moet geleidelijk gebeu ren. Anders zakt de con sumptie in met alle gevolgen van dien. De extra bezuini ging van 2,5 miljard dit jaar is veel, maar wel op te brengen. Het moet gewoon, anders ko men we terecht in bijzonder vervelende situaties zoals in Denemarken. Als dat ge beurt. zijn we verschrikkelijk ver van huis". Bij de pubiikatie van „Operatie '81", het extra bezuinigings plan voor dit jaar - waarvan grote delen inmiddels al wa ren uitgelekt - geeft minister mr. A. van der Stee (finan ciën) aan, waardoor het over heidstekort zo sterk is opge lopen en extra bezuinigingen nodig zijn. In de eerste plaats heeft de overheid minder belasting geld ontvangen. „Daaruit blijkt al de verslechtering van onze economie", aldus de minister. Ook omdat wordt bezuinigd op gasgebruik, krijgt de overheid minder in komsten. Maar wat belangrij ker is: de tekorten van de ge meenten zijn de pan uitgevlo gen. Een voorbeeld: „De gemeente lijke grondbedrijven hebben gronden aangekocht. De praktijk is, dat zij een deel van deze grond weer duur verkopen aan bouwers van particuliere woningen, om met de extra opbrengst de grond ten behoeve van de so ciale woningbouw goedkoop te houden", zegt Van der Stee. „Maar de gemeenten hebben door het inzakken van de woningmarkt deze grond niet kunnen verkopen ten behoeve van de vrije-sec- torbouw, vooral door de zeer hoge hypotheekrente. En nu zitten ze met de strop". De gemeentelijke tekorten be droegen in 1979 0,8 procent van het nationaal inkomen en zjjn in het laatste kwartaal van 1980 en de eerste maan den van dit jaar opgelopen tot een recordhoogte van 2,1 procent. Dat betekent een te kort van ruim 6 miljard. „Tel daarbij het dreigende tekort van de rijksoverheid van ruim 6 procent in 1981 op, en dan zitten we, als we niets zouden doen, tegen het eind van het jaar op ruim 8 pro cent. Er moet dus wat gebeu ren". Van der Stee: „Een tekort van 25 miljard kan niet meer op normale manier, met openba re of onderhandse leningen, worden gefinancierd. Ook daarvoor is de hoge rente een grote tegenvaller. Een klein deel, niet meer dan 3 miljard, zal worden gedrukt op de bank biljetten pers. Al deze te genvallers betekenen, dat het mes in de overheidsuitgaven gezet moet worden. Doen we dat niet, dan zal de wal het schip keren" Pijnlijk Als we veel zouden wegsnij den, zeg maar 10 procent, dan wordt het een bijzonder piin- lijke operatie, waardoor nog al wat bedrijven in de proble men zullen komen. En er val len er toch al zoveel weg. Daarom hebben we ervoor gekozen om het hele Neder landse volk te laten betalen" ,De eerste oliecrisis is opge vangen door het bedrijfsle ven. Dat kan nu niet meer met de tweede oliecrisis. Het bedrijfsleven heeft geen speelruimte meer. Door die oliecrisis is het tekort in de EG opgelopen tot 40 miljard dollar. Daarom moeten we nu met z'n allen de broekriem aanhalen, minder consume ren en meer investeren", al dus Van der Stee. De bezuinigingen moeten vol gens de minister wel langs de weg van de geleidelijkheid tot stand komen. „Vorig jaar kwam het kabinet met een looningreep, die overigens la ger uitviel dan velen in de Tweede Kamer wensten. Hét kabinet heeft nu niet voor een extra looningreep geko zen. Niet alleen omdat we be loofd hebben het niet te zul len doen, maar ook omdat we bij lagere lonen minder belas ting zullen ontvangen". „Voor het probleem van dit moment: de dekking van het financieringstekort hebben we daarom niets aan een loo ningreep. Dan moet je nog méér ingrijpen, om de lagere belastingopbrengsten te compenseren. Daarom heb ben we nu gekozen voor een pakket, dat alle inkomens treft en snel geld in het laatje brengt". .Bovendien is het een eenvou dig pakket, dat heel snel ge realiseerd kan worden. Het levert een forse bijdrage aan de verlaging van het over heidstekort en we lopen er de toekomstige regering niet mee voor de voeten, omdat deze besluiten niet onom keerbaar zijn. De nieuwe re gering zal zelf blijvende maatregelen moeten treffen Als het kabinet alles ineens wil binnenhalen door bijvoor beeld een bezuiniging van 10 procent voor iedereen, is het effect volgens Van der Stee een enorme consumptie-te rugval. „Daarom is gekozen voor een geleidelijke ingreep. Met klem wil ik waarschu wen tegen doldrieste ingre pen" IUusie De minister erkent, dat eerdere verwachtingen over het te rugdringen van het financie ringstekort tot beneden 6 procent tot nu toe een illusie zijn gebleken. Vandaar nu dit nieuwe pakket. Hij blijft van mening dat dit tekort in en kele jaren terug moet naar 4 procent. „Willen we de eco nomie in evenwicht houden, dan moeten we niet meer le nen dan het spaaroverschot van alle mensen by elkaar" Volgens Van der Stee zal er in 1982 zeker iets moeten ge beuren met ons sociale zeker heidsstelsel. „Het is gewoon niet meer te betalen. Er zijn twee mogelijkheden: een ont koppeling van de sociale uit keringen van de groei van de lonen of een ingreep in de uit keringen die boven de echte minima liggen". Maar dat zijn Groei? Van der Stee hamert ook op de noodzaak financiële ruimte te scheppen voor het be drijfsleven. Hoewel het Cen traal Plan Bureau voor de ja ren tot 1985 een groei van het nationale inkomen met 1 pro cent per jaar voorspelt, blijft de noodzaak om de loonkos ten terug te dringen om met het buitenland te kunnen blijven concurreren. „Wij kunnen nu echter niet meer doen, dan we gedaan hebben. Als we terugkijken op de afgelopen jaren, is er flink bezuinigd. Maar nog zijn we er niet. We zullen eerst orde op zaken moeten stellen, wil onze economie weer gezond kunnen wor den". Volgens Van der Stee moet vooral de export verder ver beteren. Door dc hoge dollar koers is de laatste maanden weer sprake van een licht herstel. Juist de loonkosten matiging moet leiden tot een verdere verbetering van onze concurrentiepositie. „Maar onze problemen zijn 'peanuts' vergeleken bo lan den als Belgie en Denemar ken. We moeten het doem denken hier dan ook weer niet te ver doorvoeren", be sluit hij zijn toelichting. DEN HAAG (ANP, GPD) - Binnen vier jaar heeft Ne derland 400.000 werklo zen. Dat zal zelfs gebeu ren, als in die vier jaar een loonmatiging van vijf tot tien procent wordt door gevoerd. Dat is de vis tal modellen heeft opgesteld voor het economisch beleid, dat tot 1985 moet worden gevoerd. Het CPB is een adviesorgaan van de regering op economisch ge bied. Het bureau zegt in een gis teren gepubliceerd rapport dat aan loonmatiging niet te ontko men is. Maar desondanks zal zo'n matiging niet leiden tot betere resultaten voor het bedrijfsleven. Behalve door loonmatiging stelt het CPB dan ook voor de positie van de bedrijven te verbeteren door de vennootschapsbelasting te verminderen. Volgens de direkteur van het CPB, Van den Beid, zal aan een ont koppeling van de sociale uitke ringen en het minimumloon niet "geheel te ontkomen" zijn, om dat het een middel is tot econo misch herstel. Het verbond van Nederlandse on dernemingen (VNO) vindt, dat de ramingen die het CPB heeft gepubliceerd eens te meer duide lijk maken, dat er gedurende een reeks van jaren drastische struc turele beleidsmaatregelen nodig zijn om de Nederlandse econo mie in betere banen te leiden De FNV (Flderitk Nederlandse Vakbeweging) stelt in een eerste reactie op dc verkenning van het centraal planbureau, dat deze in stelling te veel heil verwacht van herstel van economie en werkge legenheid door loonmatiging.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7