Vakgroep: leren hoe emoties te veranderen actief in T Geen gebrek aan steun, maar wat willen werknemers zelf? Comité druk in de weer voor werknemers Adler 1 Vijftig vrouwen gezocht "Met pijl en boog vechten tegen een Duitse atoombom" LEIDEN DONDERDAG 26 MAAR'DER LEIDEN Je staat in een paskamer met spiegels aan alle kanten. Schrikt van wat je ziet. Denkt bij je zelf: "Wat vreselijk, als ik nou eens niet zo'n grote neus had, of niet van dal el lendige piekhaar, of niet van die dunne be nen, of veel te dikke heupen." Je staat bij de kassa in een supermarkt en je zoontje van drie graait een rol snoep uit de kar. Maar je wilt dit niet hebben. Gelijk denk je: "Als hij nu maar niet zo gaat krijsen als de vori ge keer, ik schaam me dood." Prompt zet hij wél een verschrikkelij ke keel op. Je voelt hoe de mensen achter je in de rij denken. Het zweet breekt je uit en denkt bij je zelf: "Hoe krijg ik hem stil. "Pakt hem ste vig vast en zegt: "Stop daarmee." Het kereltje brult gewoon door. Dan voel je je machteloos. De vakgroep klinische psychologie van de Leidse universiteit zoekt ongeveer vijftig vrouwen, tussen 25 en 50 jaar, uit de Sleutel stad en aangrenzende dorpen. Zij kunnen meedoen aan een cur sus die hun leert tegen bepaalde situaties op gewassen te zijn. Het inkomen van de cur sisten mag niet hoger zijn dan f. 1900 per maand (f. 435 per week); de opleiding maximaal mavo (mu lo) of middelbaar be roepsonderwijs. bklI Gemma Engels (met dochter) en Ruud Rieuwers: vervelende gedachten leren uit te bannen. Individueel Toneelgroep Het Dienstencentrum Zu£ Oost heeft een toneelgr^k voor ouderen opgezet. De y doeling is om toneelstukkeim gaan opvoeren in bejaard tehuizen. Deelnemers hoei geen ervaring te hebben. V meer wil weten, spoede z vanavond naar het dienstt centrum (om half acht) in Du Rieustraat. t Wandtapijt Mevrouw Portheine-Cauc houdt vanavond om kwc over acht in het K&O-geboi aan de Oude Vest een lezi: met dia's over het wandtap door de eeuwen heen. Gemma Engels en Ruud Rieuwers, beiden werkzaam bij de vak groep klinische psychologie: "Wat wij willen is mensen leren hoe ze zelf emoties, waarvan ze last hebben, kunnen veranderen. Emoties zoals spanning, angst, drift, paniek. Mensen hebben meestal niet in de gaten hoe ze die nare emoties bij zichzelf op wekken en in stad houden." "We gaan ervan uit dat een verve lend gevoel vaak wordt opgeroe pen door een vervelende gedach te. Denk maar aan het voorbeeld van de paskamer. Die gedachte zal er niet voor zorgen dat je een stralend humeur krijgt. Integen deel." Vrouwen denken wellicht dót ze ook een slecht figuur hebben. En dat het dan logisch is dat je je vervelend voelt Ruud Rieuwers: "Volgens ons is dat helemaal niet zo logisch. Er zijn mensen bij wie alles meezit. Toch voelen ze zich ontevreden. Anderen daarentegen voelen zich prettig, terwijl ze de omstan digheden tegen hebben. De ma nier waarop je tegen de situaties aankijkt bepaalt grotendeels hoe je je voelt en wat je doet." Spanningen De cursus is ook geschikt voor hen die met ernstige spanningen te kampen hebben. Eens deed een vrouw mee die door een hartaan val was getroffen. Zij was doorlo pend bang dit nog eens te moe ten meemaken. Ze volgde de cursus, werd ge bracht en gehaald door haar zoon. De angst voor een tweede infarct overviel haar meestal in de auto. Als zij over een afgele gen, donkere weg reden. Ruud en Gemma: "We leerden haar in plaats van deze angstige gedach ten aan dingen te denken die wat reëler waren. Ze voelde zich hier door meer ontspannen. Als hulp middel gaven we haar een papier mee in de auto waar ze zelf de rustig makende gedachten op had geschreven. Zodra ze zich angstig voelde, knipte zij het licht aan en las de nieuwe ge dachte. Op die manier heeft ze geleerd haar angst te overwin nen. Maar ook vrouwen met huis-, tuin- en keukenproblemen kunnen we helpen." In de cursus probeert men er sa men achter te komen wat er pre cies aan schort. Leert men de cursisten de emoties te onder drukken en een andere gedachte daarvoor in de plaats te projecte ren. Waarom alleen maar vrouwen en geen mannen in de cursus? "Daar zijn allereerst praktische overwegingen voor", aldus Gem ma en Ruud. "In de ochtenduren zul je weinig mannen vinden die de cursus kunnen volgen. Toen dachten we, als je nu toch met vrouwen werkt, ontwerp dan iets dat zich met specifieke vrouwen problemen bezighoudt." Het instituut nodigt alleen vrou wen uit met een bescheiden in komen. Waarom? "Het blijkt steeds weer dat deze groep niet voldoende meeprofi teert van de mogelijkheden die er zijn om iets te leren", legt Gemma Engels uit. "Omdat dit in ons vak zo'n bekend gegeven is, hebben we dit initiatief geno men." Kamervragen De deelneemsters krijgen niét met artsen te maken, er wordt niét met medicijnen gewenkt. Wél worden er individuele gesprek ken gehouden waaruit een beeld kan worden gevormd met welke problemen de vrouwen in het da gelijks leven te kampen hebben. Hier na beginnen de (tien) groepsbijeenkomsten op 4 mei. Een maand later, 4 juni, wordt de cursus beëindigd. De kosten zijn f. 25. Kandidaten kunnen zich zo wel schriftelijk, mondeling als telefonisch melden bij Gemma Engels en Ruud Rieuwers, Hooi gracht 15, Leiden, telefoon 071- 148333, toestelnrs. 4646, 4119, 4008. Vanavond en vrijdag tot tien uur, maandag (uitgezonderd toestel 4008) tussen 9 en 12 en 14 en 17 uur. JAN WESTERLAKEN ,vi over behoud van Adler LEIDEN - Van mevrouw G Eindhoven uit de Leidse Me- renwijk "mag Adler open blijven". Maar bij de Adler- demonstratie van zaterdag zal zij niet voorop lopen, als zij al meedoet. Haar man werkt 23 V2 jaar bij de Adler. Op het moment in de werkvoorbereiding. Als ken nissen vragen hoe het met Adler gaat dan geeft zij ech ter niet thuis: "Dat moet je m'n man vragen. Die werkt er". Toch wordt zij dagelijks met de dreigende sluiting bij Adler geconfronteerd. Hoe kan het ook anders. "Het heeft me zo gestoken dat ze me vroegen: "Kun je nog wel in je huis blijven wonen? Dat wordt dan bijna met leedver maak gezegd". De twee thuiswonende kinde ren vormen ook een pro bleem; de school. Zij zitten in de laatste klassen van het Atheneum. "Dan is het moei lijk te verkassen, mocht mijn man ergens anders een baan kunnen vinden". Mevrouw Eindhoven zweeft tussen hoop en wanhoop. "Prima dat de vakbonden praten met de directie. Je maakt mij ook niet wijs dat niemand meer een goede schrijfmachine wil hebben. Die Japanse dingen mogen dan goedkoper zijn. maar het zijn toch ook maar wegwerp- dingen". Maar toch: "Je leeft nu op drijfzand. De toekomst ziet er nogal zwart uit. We zit ten al een half jaar in de onze kerheid". Ongeduldig: "Wat zijn we eigenlijk de laatste tijd opgeschoten. Wat koopje voor de troostende woorden van de wethouder, zo van: ik leef met jullie mee... Waar blijven de concrete voorstel len? En dan hoor ik Wiegel zeggen: we moeten allemaal weer aan het werk. Heeft-ie een baan voor m'n man dan? De uitkeringen zakken intus sen maar door. Ik zou dol graag van de zomer even op vakantie willen. Dat wordt moeilijk". Over de acties: "Zevenhonderd mensen met pijl en boog te gen een Duitse atoombom. De Duitse directie is ons al tijd een stap voor. Dat is het nadeel van bazen. Als ze je niet meer nodig hebben dan gooien ze je eruit. Die Duitse directeuren zijn floepers na tuurlijk. Ze onderhandelen in de Holiday Inn in plaats van in de Adler-kantine waar de werknemers zijn". "Demonstraties of bezettingen hebben misschien resultaat bij Nederlandse bedrijven. Maar hier... Het werk wordt steeds verder afgebouwd. Toen vorige week de laatste Gabrielle van de band liep Mevrouw Eindhoven: "Die Japanse dingen mogen dan goedkoper zijn, maar het zijn toch ook maar wegwerpdingen". zeiden we nog: "Zouden we gebak krijgen". We kunnen er nog om lachen, maar intus sen is er nu al nauwelijks werk meer op de fabriek". "Gelukkig zijn er nog mensen met idealen. De een loopt te weer tegen kernreactoren. De ander vecht voor werkgele genheid. Maar ik ben altijd wat afwachtend... Ach mis schien loop ik zaterdag toch wel mee, als ik in de buurt ben". Onzekerheid over aantal deelnemers Adler-protest LEIDEN - Het blijft een complete verrassing hoeveel Adlerwerknemers zaterdag aan de demonstratie meedoen voor het "behoud van de Leidse werkgelegenheid, te beginnen bij Adler". In elk geval vijftien. In het actiecomité van werknemers zitten vijftien mensen. Ook Ton Faas, de voorzitter van het actiecomité, kan de deelname moei lijk inschatten. De buitenlanders (vooral Marokkanen en Turken) bij voorbeeld zijn (nog) niet in het comité vertegenwoordigd. Toch maken zij ongeveer zestig procent van het produktiepersoneel uit. "In elk ge val begrijpen zij ondanks alle communicatieproblemen drommels goed waar het om gaat", meent Faas. Over de "wisselende stemming" op de fabriek zegt hij: "De mensen heb ben al zoveel reorganisaties bij Adler meegemaakt. Zij beseffen de werkelijkheid niet altijd. De werkelijkheid is dat de mensen met een afvloeiingsregeling misschien een paar jaar uit de brand zijn. Maar dan begint voor velen de bijstand. Een handtekeningenactie op het bedrijf aan de Rooseveltstraat loopt in elk geval "goed". rul hr ml -ac DEN HAAG - LEIDEN - Dc^ nister van economische zé moet er bij de eigenaar vas+< schrijfmachinefabriek Triur Adler in Leiden en Cuyk opam dringen het bedrijf te laten veen bestaan. ari< Dat vragen de Tweede-Karmesi den Poppe en Van dér Hek (e c den PvdA) schriftelijk aan deiar windsman van economischer ken. Het socialistische duo>aa dat de minister daarbij zijn Laai se collega inschakelt. evi Die moet bij de eigenaresse vanchi concern. Volkswagen AGsrs Wolfsburg aandringen op heten houd van de werkgelegenhit bij beide vestigingen. .'er De twee kamerleden willen, rer Volkswagen geen garanties nel geven voor het voortbestaan,noi de minister zijn invloed aeli wendt om Volkswagen te be»ro gen tijd en middelen ter besclin king te stellen "om alle mogie ke alternatieven voor de ••eve gingen in Leiden en Cu; >ij rieus te onderzoeken". itn Tenslotte willen de twee PvdA b den van de minister weten oPer eventueel samen met Volksee gen AG en mogelijk met dero— geld en mankracht ter besef king wil stellen om een one® zoek naar alternatieve werkg^i genheidsvormen mogelijk te li ken". LEIDEN - De mensen van comité "Behoud Werkgelegenheid Lei den" rennen zich uit de naad om de Adlerwerknemers te steunen "in hun strijd voor hun werk". Op bedrijven en onder het winke lend publiek verzamelt het comi té handtekeningen tegen de slui ting van Adler. Het comité lokte de unanieme beslissing van de gemeenteraad uit om zich achter de Adlerwerknemers op te stel len. Bij het gesprek van de Duit se directie en de vakbonden in de Holiday Inn stonden mensen van het comité met spandoeken voor het hotel. Kennis wordt ver zameld uit heel het land om mo gelijke alternatieven voor de pro- duktie bij Adler te vinden en om het rapport van de Duitse direc tie op haar waarde te toetsen ("in de prullenbak, ermee). Pamflet ten worden aan de fabriekspoort uitgedeeld om de werknemers te verzekeren "dat zij niet alleen staan in hun strijd". De verdeel- en heerspolitiek van de directie wordt in de pamfletten uit de doeken gedaan, in nauwe samen werking met het actiecomité op het bedrijf. Duizenden pamfletten heeft het comité inmiddels onder de Leid se bevolking verspreid met de oproep mee te doen aan de de monstratie van aanstaande zaj dag: "Steun de arbeiders en beidsters van Adler. Tijdens vorige bezoek van de Duitse| rectie lieten zij al via een ki werkonderbreking zien dat niet berusten. WIJ kunnen 1 laten zien dat Leiden achter I staat. Omdat het om HUN staanszekerheid gaat, én omf het om LEIDSE werkgelegt heid gaat. De werkgelegen!* in Leiden heeft al té veel klapp gehad. De pamfletten word -ook aangeboden in vreemde I len. In het Arabisch voor de W rokkanen en in het Turks. Ech niet in het Duits. LEIDEN - Stad. Land en Europa worden gemobiliseerd om de Adlerfabricken in Cuyk bij Nij megen en in Leiden open te hou den. De werkgelegenheid van bijna 700 mensen staat op het spel, waarvan bijna 400 in Lei den. Niemand, behalve dan de Duitse directie in Frankfurt en hun on dergeschikten in Leiden zoals di recteur Beltman en bedrijlslei der Korth, vindt dat de Neder landse Adler dicht moet. De industriebonden trekken er vanaf november hard aan; onder het motto "beter laat dan nooit". (De Duitse directie is de Neder landse Adlerfabricken immers al jaren aan het afbouwen). Zelfs de Unie van beambten, leidingge vend en hoger personeel kwam deze week op de proppen met een brief aan de Europese top "De pijn moet eerlijk verdeeld worden tussen Adler Duitsland en Adler Nederland". Tweede-Kamerleden stellen verontrust vragen over Adler. Kamerleden van PvdA en CDA spreken zaterdag op een demon stratie in Cuyk. Ook de burge meester van dit Maasdorp richt zich tot de demonstranten. De Leidse gemeenteraad vindt unaniem dat de Duitse directie al het mogelijke moet doen om Ad ler open te houden. Het comité "Behoud Werkgelegenheid Lei den" waarin politieke partijen, vakbonden en actiegroepen ver- tegenwoordigd zijn. roept Adler werknemers en Leidenaren die solidair zijn, op mee te doen aan een demonstratie "Houdt Adler Open", aanstaande zaterdag om een uur vanaf Molen de Valk naar het plein voor de Hoogland se kerk. Dc Adlerwerknemers kunnen dus niet zeggen dat zij steun van bui ten missen. Maar het blijft de vraag hoe hard zij zelf (on hun eventuele achterban thuis) voor het behoud van hun werk willen knokken. De Leidse Adlerwerk nemers applaudiseren driftig als vakbondsman Nol de Jong vraagt om "schouder aan schou der te knokken om Adler open te houden. Knokken we niet, dan gaat Adler dicht". Maar met enige aarzeling wordt ge reageerd op de vraag of zij bij voorbeeld zaterdag de straat op willen gaan, als teken van verzet aan de Duitse directie die maan dag weer met de vakbonden komt praten. Enkelen vinden dat zij lang genoeg gewerkt hebben en hopen op een goed sociaal plan Anderen me nen moedeloos dat "de Duitsers kunnen uitvoeren wat ze willen" Of: "we hadden veel eerder met een actie moeten beginnen. Nu is het te laat" De bedrijfsleider heeft dan ook nog eens werkne mers lekker gemaakt met een af vloeiingsregeling waarop ieder een wel zou willen afvloeien. Ook al is zo'n regeling nog niet eens aan de orde. Vakbonden en de meeste politieke partijen rekenen erop of hopen tenminste dat de Adlerwerkne mers als één blok voor hun werk opkomen. Maar de al lang duren de onzekerheid, psychologische druk vanuit de bedrijfsleiding en het idee dat aan de beslissingen uit Duitsland weinig of niet te tornen valt. maakt in elk geval een deel van de werknemers (en hun gezin) murw. De vakbonden en het actiecomité van werknemers hopen tijd te winnen bij de Duitse directie om alternatieven te kunnen ontwik kelen. Deze strategie staat of valt bij de inzet van de werknemers voor het behoud van hun eigen werk. RENE VAN DER VELDEN LEIDEN - Jan Volkers (rechts) gaf gistermiddag namens het comité "Behoud Werkgelegenheid Leiden" onge veer 120 steunbetuigingen aan het actiecomité van werknemers op de Leidse Adlerfabriek. Werknemers van de aannemersbedrijven IBB-Kondor en Du Prie, gemeente-ambtenaren van het Stadsbouwhuii en werknemers van het Energiebedrijf Rijnland en de Stedelijke Lichtfabrieken verklaren met hun handteke rung "de acties te zullen steunen die zullen moeten verhinderen dat opnieuw een stuk Leidse werkgelegenheic kapot wordt gemaakt. Adler dicht, dat nooit!". Volkers (een ex-werknemer van IBBnoemde het "een schande en een grote onrechtvaardigheid dat de directu van Triumph-Adler de produktie wil stoppen en een slecht beleid wil verhalen op 400 arbeiders. De menser hebben getekend om jullie strijd te ondersteunen. Die arbeiders voelen zich ook bedreigd in hun werkgelegen heid".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4