Brandweer wil meer mensen Kleuterschool "Prinses Juliana" blijft bestaan 'Er kunnen onhoudbare toestanden ontstaan Voorstel: senioren raad voor bejaarden "Busreizigers worden weer auto ingejaagd" Leidse stadsrubriek NDERDAG 26 MAART 1981 $&Alph ense "fyvrouw rijdt water van fovRapenburg in sekei ["^LEIDEN - Een 35-jarige vrouw rabbt uAlphen aan de Kijn is gis termiddag met haar auto in 66 fl' het wateT van het Rapenburg tzsch gereden. De vrouw parkeerde r voor het rijksmuseum van oudheden. Nadat de auto zich n met de neus in de modder had >r in\ 9eb°°rd- kon de vrouw zelf op de wal klimmen. De politie 'land ^kte in allerijl uitomdat ze 'ja- de melding kreeg dat er een auto met kinderen in het wa- k ter was gereden. Dat bleek ur niet het geval. De vrouw had Bre haar beide kinderen vooraf t e auto laten stappen. Ministerie negeert advies gemeente arler 1-22.; 9? LEIDEN - De "Prinses Juliana" kleuterschool aan de Stadhou derslaan is aan de greep van de scholennota Van Dam ontko men. Hoewel de kleuterschool voorkomt op de lijst van scholen die volgens wethouder Van Dam moeten verdwijnen, heeft het mi nisterie van onderwijs de school ontheffing verleend. Vorig jaar presenteerde wethouder Van Dam een nota waarin hij stelde dat veertien Leidse lage re— en kleuterscholen zouden moeten verdwijnen. Toen de no ta in december door de gemeen teraad werd goedgekeurd, ston den er nog maar elf scholen op de lijst. De meeste daarvan zijn bijzondere scholen, die door het teruglopen van het leerlingental geen bestaansrecht meer zouden hebben. De gemeente zelf mag echter niet beslissen over het op heffen van scholen, dat is de taak van het ministerie. De raad stuurde het ministerie dus het advies om alle Leidse kleuter en lagere scholen die langer dan drie jaar beneden de 40 en 125 leerlingen hebben, op te heffen Gevolg was dat de hel losbrak in de Leidse onderwijswereld. Elke school op de beruchte lijst dien de bij het ministerie een verzoek om ontheffing in. De meeste ver zoeken zijn nog niet behandeld, het oordeel van de minister wordt wel binnen enkele weken verwacht. Alleen de "Prinses Juliana" kleuterschool kreeg vooralsnog be-'cht dat opheffing niet gevreesd hoeft te worden De school heeft namelijk 43 leer lingen en dat is volgens de richt lijnen van het ministerie genoeg. Volgens de normen van Van Dam niet. maar zo zegt een woordvoerder van het ministe rie: "We hebben de nota voor kennisgeving aangenomen, maar het is niet meer dan een advies. Wy moeten beslissen en zullen daarbij onze eigen normen bly- ven gebruiken" »P€ iNV ,t viEIDEN - De Leidse brandweer heeft twaalf man extra nodig. Vooral de uitrukdienst is onderbezet. Wordt aan ïissidat verzoek geen gehoor gegeven dan kunnen onverant- COITwoorde en onhoudbare toestanden ontstaan. Zenders uit lucht geplukt LEIDEN - De zenders 'Napo leon' en 'Arpad' zijn gister middag door de politie in sa menwerking met de PTT uit de lucht gehaald. Na klach ten van omwonenden werd in de Sneeuwbes apparatuur met een vermogen van 25 Watt in beslag genomen ('Na poleon'). In de Willem de Zwijgerlaan werd 'Arpad' op gespoord. Deze zender had een vermogen van 75 Watt. Gedenk speld voor Engelse LEIDEN - De 73-jarige Molly Bateson heeft gisteravond tij dens de officiële ontvangst van de gasten uit Oxford de Leidse gedenkspeld in het goud ontvangen Mevrouw Bateson kreeg de speld om dat zij al 35 jaar veel werk voor de uitwisseling Leiden- Oxford heeft verzet. Sinds het begin in 1946 is zij pen ningmeester aan de Engelse kant van deze internationale gebeurtenis. ladjyrgemeester Goekoop schrijft dit in een uitvoerige brief aan de mi- 2I"ganister van binnenlandse zaken. Het is somber gesteld met de ïr6a Leidse brandweer volgens Goe koop. Hij heeft het in zijn brief "injover "een van de eerste punten van zorg die ik bij mijn komst in Leiden als burgemeester aan- trof'. Het brandweerkorps telt ider, mensen, ot 2en van die zorgelijke punten be teen treft de onderbezetting van de af- fooi deling preventie. Het aantal pre ventiedeskundigen bedraagt nu twee man. Wil men goed kunnen te| optreden dan zijn er volgens Goekoop ongeveer zeven man )nd nodig, want Leiden telt zo'n 2500 der. inrichtingen die voor inspectie n vi en controle in aanmerking ko- telJu is de branweer volgens Goe koop bij lange na niet tegen deze Jrn- taak opgewassen. "Inspecties en sta controles worden tot dusverre al leen verricht als er iets aan de b hand is. Bijvoorbeeld als er een jn. klacht binnenkomt of als er ver- bouwd gaat worden". 1g.Sn dat is onvoldoende vindt Goe- in koop. "Dat er heel wat inrichtin- en gen zijn die niet aan de brandvei- ligheidseisen voldoen is bij toe- vallige inspecties wel gebleken. m Verder kan ten aanzien van ver schillende panden, die weliswaar -■ niet zijn onderzocht, het vermoe den worden uitgesproken dat zij brandonveilig zijn". Overwerk In de brief wordt ook het wapen feit aangehaald dat de brand weer enkele jaren geleden acties heeft gevoerd tegen de vaak lan ge arbeidstijden. Om te komen tot arbeidstijdverkorting werden uitvoerige besprekingen ge voerd. "Terecht", constateert Goekoop, "maar de toestand is slechts wei nig verbeterd. Ook nadien is veel overwerk verricht. En regelma tig gebeurt het dat personeel meer dan 24 achtereen in dienst moet blijven. Dit kan risico's met zich meebrengen door overver moeidheid" Ook met de bluswatervoorziening is het droevig gesteld volgens Goekoop. Hij beschrijft onder meer een geval aan de Hoge Morsweg om dit te illustreren. "Tijdens het bestrijden van brand in een schoolgebouw aan de Hoge Morsweg werd de brandweer geconfronteerd met een tekort aan bluswater". Soort gelijke problemen deden zich ook voor bij de bestrijding van branden in een timmerfabriek aan het Utrechtse Veer en in een opslagplaats aan de Van Speyk- straat. Onderzoek naar de oorzaak hier van leerde dat de buizen van het leidingnet van de Leidse Duin water Maatschappij (LDM) soms te smal zijn. Het doorspoelen van het leidingnet om aanslag op de binnenwanden te verwijderen gebeurt volgens Goekoop prak tisch niet meer. Resultaat: de doorsnede wordt verkleind". Het onderhoud van brandkranen zit door het personeelstekort vol gens Goekoop ook in het slop. "Thans is circa 50 procent van het bestand niet geheel betrouw baar meer. Extra Inmiddels heeft minister Wiegel bekend gemaakt dat het rijk achttien miljoen zal uittrekken voor extra brandweerlieden. In aanmerking komen gemeenten vanaf 50.000 inwoners. Per 1 januari '82 zullen er over die plaatsen 150 man worden ver deeld en een jaar later nog eens 150 man. Hoe er precies verdeeld zal worden is nu nog niet be kend. Om belangen te bundelen LEIDEN Om alle bejaardengroe peringen de gelegenheid te ge ven hun belangen en wensen rechtstreeks aan het gemeente bestuur over te brengen, zou een i seniorenraad wenselijk zijn. De ze zou de belangen van alle be jaardengroeperingen dan kun- nen bundelen en als gespreks partner met de gemeente kun nen fungeren. Dat is in het kort de strekking van een nota die onlangs werd uitge bracht. Bij de behandeling van de gemeentebegroting 1981 had den raadsleden gevraagd welke stappen konden worden onder nomen om de inspraak van be jaarden te bevorderen. Ontevre denheid van ouderen over be trokkenheid en inspraak zorg den er in 1976 al voor dat er een "Commissie voor Vernieuwd Ge coördineerd Ouderenbeleid (CVGOB) werd opgericht. Deze stedelijke commissie wil de in spraak van ouderen in Leiden coördineren, maar wordt door wethouder Schoute niet erkend als een organisatie die de belan gen van ólle bejaarden behartigt. Burgemeester en wethouders wil len nu overleg gaan voeren met alle bejaardenorganisaties in Lei den. Er moet een uitwisseling van informatie komen over za ken die bejaarden aangaan, en de bejaarden moeten de gelegen- Fietsersbond over bezuinigingen: betere sociale omstandigheden. Er blijkt sindsdu LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN De trein Leiden-Utrecht, die vanmorgen om kwart over zes had moeten vertrekken, heeft verstek laten gaan. Talloze trein reizigers uit Leiden, Alphen. Bo degraven en andere stopplaatsen moesten, zonder te weten wat er aan de hand was, wachten op de Trein laat verstek gaan volgende trein. Velen kwamen te laat op hun werk. Een woordvoerder van de NS deel de mee dat er op het baanvak Leiden-Alphen vanmorgen vroeg werkzaamheden waren uitgevoerd. Die waren wel op tijd klaar, maar de melding dat het baanvak weer vry was. kwam te laat binnen. Om die reden ver trok er om kwart over zes geen trein van Leiden. LEIDEN De Echte Nederlandse Fietsersbond, afdeling Leiden en omstreken, heeft ernstige bezwa ren tegen het voornemen van het rijk om het streekvervoer in de Leidse regio in te krimpen. De bond heeft haar ongenoegen kenbaar gemaakt door een brief aan de minister van verkeer en waterstaat te schrijven. Het rijksbeleid zal volgens de Ech te Fietsers maar tot één ding lei den: de afbraak van het open baar vervoer. "Door de dering van het aantal ritten w den de reizigers weer de auto gejaagd". En dat zal vervelende vervolgen hebben volgens de ENFB. "Verkeersonveiligheid, energieverspilling en parkee roverlast in de stad". De fietsers stellen dat de opheffing van vroege en late diensten voor velen de bus onbruikbaar maakt. "Immers wie niet meer met de bus terug kan legt ook de heen reis niet per bus af. Het gevolg zal zijn: een nog verdere uithol ling van de dienstenregeling". De ENFB besluit met: "Wij willen u er op wijzen dat het streekver voer in de Leidse regio deel uit maakt van het experimenteer project Leidse Baan. De ENFB vindt het onbegrijpelijk en on verantwoord dat de eerste fase van dit project al weer wordt af gebroken nog voordat daadwer kelijk is begonnen met de uitvoe ring van de tweede fase. De vraag rijst wat uw visie is ten aanzien van dit experimenteer project" LEIDEN - Bij een technische con trole van 27 voertuigen, gister morgen tussen tien en twaalf op de Rijnsburgerweg, heeft de po litie negen bekeuringen uitge deeld. Vier daarvan hadden be trekking op te gladde banden. Ook wegens een verrotte remlei ding. een kapotte uitlaat en enke le kleinere gebreken werd pro- ces-verbaal opgemaakt. heid krijgen het gemeentebe stuur te adviseren. Zo kunnen de ouderen hun knelpunten recht streeks aan het gemeentebestuur doorgeven en hun opvattingen over het te voeren beleid ken baar maken. Als mocht blijken dat het overleg uitdraait op het instellen van een seniorenraad, heeft het gemeentebestuur daar geen bezwaren tegen. De nota en plannen van het ge meentebestuur worden van avond besproken in de raads commissie voor maatschappelij ke aangelegenheden. Als die, en ook de gemeenteraad, akkoord gaan met de plannen, laat een se niorenraad niet lang meer op zich wachten. Beenbreuk LEIDEN - Een achttienjarige mo torrijder uit Voorschoten liep gistermiddag bij een aanrijding een gecompliceerde beenbreuk, en een gebroken hand op. Op het kruispunt van de Schubertlaan en de Kennedylaan verleende de motorrijder geen voorrang aan een automobiliste uit Leiden. De vrouw kreeg een lichte hersen schudding door René van der Velden Jaap Visser Eng gedoe Doctor Jit Peters is eng, dat vinden tenminste enkele van zijn partijgenoten.Zij beslo ten in het geheim rechtsge leerde Peters op zijn promo tiedag een geintje te flikken. Peters, fractievoorzitter van de PvdA in de Leidse ge meenteraad, promoveerde gisteren op een proefschrift over vrije meningsuiting. Peters wist niet hoe hij het had toen hij gistermiddag bij het Academiegebouw aan het Rapenburg kwam, in gezel schap van PvdA-wethouder Dick Tesselaar die zich be schikbaar hield als "para nimf (iemand die de promo vendus tijdens de promotie in de meest letterlijke zin van het woord terzijde staat). De lollige partijgenoten hadden spandoeken aan het hekwerk van het Academiegebouw ge hangen: "Geef ons wat be ters. Dus: Weg met Peters" en "Snel voor dit primaat de terugtrekkingsdaad". Onder de lolbroeken troffen we wet houder Cees Waal, raadslid Marie-Anne Koning en zoon tje Tesselaar. De namaak-actievoerders deel den pamfletten uit tegen de gewraakte doctor. Volgens het pamflet moet Peters in de gaten worden gehouden om dat hij de vrije meningsuiting in Leiden op zou willen offe ren aan zijn carrière. Peters zou ook al een antifeminist zijn: "In zijn boek komen nog geen twee vrouwen voor". Bovendien zou hij te beroerd om zijn proefschrift zo te schrijven dat "de gewone mens" er ook wat van snapt. Promovendus Peters zag de als ludiek bedoelde actie van zijn partijgenoten niet zitten. Op het moment dat Cees Waal hem een pamflet in de hand wilde drukken duwde hij de wethouder ruw opzij. Mompelend: "Zijn jullie nu helemaal bedonderd" snelde hij hoofdschuddend het Aca demiegebouw binnen. zetten. Kunnen de agenten niet klok- kijken of is de jongeman later in de nacht WW terugge- keerd? Wij weten het niet. Maar feit is dat de klok nog altijd zo'n half uur achter loopt. De Apothekersdijk: stootranden tegen foutparkeren. Zouden "de partijgenoten' nou niets anders te doen hebben dan het volvoeren van stu dentikoze grappen? Neem nou wethouder Waal. In de periode dat hij in Leiden bur gemeestertje mocht spelen stelde Waal al dat dit baantje hem slechts drie uur per dag kostte. Als wethouder houdt hij kennelijk ook de nodige tijd over. Die tijd zou Waal wellicht beter kunnen beste den aan het voltooien van zijn eigen proefschrift. Boze tongen beweren namelijk dat Waal al tijden aan zijn proef schrift zit te sleutelen maar nog altijd niet tot een conclu sie kan komen die vrouw vriendelijk is en begrijpbaar voor de gewone mens Houdt Waal en ook Koning dus in de gaten: "Waal weet u niets beters dan het pesten van Peters"; "Koning, zorg liever voor een woning".... Stoepparkeren De gemeente heeft snel gerea geerd op de noodkreet van bewoners van de Apothe- kersdijk. Auto's werden steeds maar lukraak op de stoep en de fietsstrook ge plaatst. Dat kan nu gelukkig niet meer. Straatwerkers leggen deze week "parkeerstootranden" langs de fietsstrook Dn Qwtl strook - tusen stootranden en stoep - is een stukje breder dan voorheen. De autobaan is wat smaller. In de bol w Wij verhulzen Nou* demougroni Wlr xlehen um We are moving Kunnen politieagenten niet kiokkijki if Wc vrezen vn niet. Vannacht was een acht tienjarige Leidenaar op de wereldbol van het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel geklommen. De wijzers van de klok op de bol waren het doelwit. De jongeman wilde alvast de tijd terugzetten, nog voordat de zomertijd ingaat. Om vier minuten voor éen. zo vermeldt het politie-rapport, werd de jongeman aangehou den. Hij verklaarde dat het om een weddenschap ging. De agenten droegen de jon geman ('zonder beroep, zal wel een student zijn', aldus de politie-voorlichter) op. om opnieuw in de bol te klim Verhuisd De directie van de Lcidsche Wolspinnerij "Neveda" zond ons een vrolijk kaartje. In vier talen doet de directie kond van de verhuizing van Leiden naar Veenendaal "Vanuit dit centrale punt kunnen wy u voortaan nog sneller en nog beter van dienst zijn". Met de verhuizing van de Lcid sche Wol zijn voor Leiden meer dan twintig banen ver loren MHB CB BMt name deeltyd banen van vrouwen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3