,/tlszrih. Oegstgeestenaren bezig met opvang Berlijnse kinderen [Le/cfee agenda Gemoederen in Wassenaar laaien weer op Commissie laat keuze aan gemeenteraad over Vrouw uit Voorschoten overlijdt na ongeluk donderdag Maken van mode"is te zien in De Waag Situatie in verdeelde stad niet rooskleurig DEGSTGEEST - In totaal tweeduizend Berlijnse kinderen voor een vakantie naar Neder land halen, dat is het doel dat onder meer Dirk en Ria Mulder uit Oegstgeest zich hebben gesteld voor de komende maanden. Hun activiteiten in hun woon plaats en wijde omgeving ma ken deel uit van het werk van de stichting Pax Christi Kinder hulp. Deze stichting organiseert vakanties voor deze jongeren die in hun eigen woonplaats in uitzichtloze situaties zijn te recht gekomen. Dirk en Ria Mulder zijn dan ook pas begonnen met een nieuwe campagne om overal in deze re gio gastgezinnen voor de zomer te vinden, om een deel van de tweeduizend kinderen op te van gen. Gedacht wordt daarbij ze ker niet alleen aan jonge gezin nen, want zelfs een 55-jarige vrouw uit Leiderdorp vangt jaar lijks twee West-Berlijnertjes in haar flatwoning op. Zelf bezoe ken beide Oegstgeestenaren gastgezinnen en gaan als begelei ders kinderen per trein ophalen. De actie is gericht op de jeugdige bewoners van de steeds meer verpauperde stad, die twintig jaar geleden door de bouw van de muur letterlijk in tweeën werd gesplitst. De situatie in West-Berlijn is momenteel be slist niet rooskleurig. Vooral de kinderen zijn de dupe van een bestaan zonder toekomst in die stad. Werkloosheid, slechte be huizing, alcoholisme en prostitu tie, dit alles tiert er welig. Met na me de kinderen in de aan de muur grenzende en tot achter buurten verworden wijken wor den er dagelijks mee geconfron teerd. Liefde tiatief te nemen zestien van deze kinderen een onbezorgde grote vakantie in Nederland aan te bie den. Dat initiatief is gegroeid en tegenwoordig zijn er zo'n 1600 Berlijnse kinderen die jaarlijks in ons land hun vakantie komen doorbrengen. De kinderen, die volgens Dirk en Ria Mulder vooral rust, liefde en aandacht tekort komen gaan niet alleen naar Nederland met vakantie. Ook in de Bondsrepu bliek zelf, in Zweden, Oostenrijk, Italië en Noorwegen worden tienduizenden West-Berlijnertjes opgevangen. meer want het komt niet uit met hun eigen vakantieplannen. Er zijn trouwens nog meer redenen. Vader Driessen vertelt nooit het gevoel te hebben gehad dat er tussen zijn gezin en Mario de re latie groeide die hij voor ogen had toen hij er aan begon. En moeder Driessen stoorde zich vooral aan het volgens haar ini tiatiefloze in het gedrag van Ma rio. "De hele dag kon hij televisie kijken en dan vooral naar de Duitse zenders. Als je het toestel eindelijk eens afzette en je ging even weg dan stond het weer aan als je thuiskwam", vertelt DONDERDAG 26 MAART 1 T i/lnn T nl/anViol A Dat het niet altijd eenvoudig is om Dirk Mulder beaamt dat veel West- kinderen uit West Berlijn op te vanegn bewijst de familie Dries sen uit Oegstgeest. Zes jaar lang hebben zij de nu zestienjarige Mario uit deze stad te gast gehad. Dit jaar doen zij het echter niet berlijnse kinderen gedragsmoei lijkheden hebben. Maar volgens hem mag nooit worden vergeten uit welke situatie ze komen. Hij gelooft dat het het beste is ze als je eigen kinderen te behandelen. Leerlingen van de Noorderwiek in De Waag. 11 Antiek In Oegstgeest wordt komend weekeinde een antiekbeurs ge houden achter de rooms-katho- lieke kerk in 't Camphuys". Zanger Zo'n 22 antiquairs zullen daar hun spullen (gouden en zilveren sieraden, schilderijen, klokken, antieke poppen, meubelen enzo voorts) aanbieden. De beurs be gint morgenavond om vijf uur en is dan verder geopend tot ne gen uur. Zaterdag en zondag is de beurs open van twaalf uur 's middags tot vijf uur. Michielsen (WD) uit gemeenteraad ZOETERWOUDE - De fractievoor zitter van de WD in Zoeterwou- de R. Michielsen verlaat medio dit jaar de gemeenteraad. Hij be gon zijn raadswerk in 1975 en werd twee jaar later fractievoor zitter van de liberale partij in de raad. Michielsen zet een punt achter het raadsleven in Zoeter- woude, omdat hij er naar eigen zeggen geen zin meer in heeft. Zanger en musicus Geo Dijkhuis, centraal figuur in de GEO-band komt zaterdagavond naar de Lindehoeve in Voorschoten. Hij speelde voorheen in de groep Sympathy. Na deze periode stapte hij uit de muziekwereld. Zijn oude producent Eddy Owans, die ook achter Sympa thy zat, bracht hem er weer toe met een vaste band op te treden. Het resultaat daarvan zijn twee singles, de LP "Geo". De kaart verkoop voor dit optreden be gint morgenavond in de Linde hoeve. Deylknotsen De Wassenaarse carnavalsvereni ging de Deylknotsen is voorlo pig nog niet uitgefeest. In haar programma met allerlei activi teiten tot eind april, is voor ko mende zaterdag het halfvasten- bal opgenomen. Deze feest avond begint om half negen en wordt gehouden in de residen tie van de carnavalsvereniging 'T Praethuys" op Duinrell. LEIDEN - Aan dat leuke brode riejurkje dat nu in de winkels hangt is heel wat werk vooraf ge gaan. Wat er zo allemaal bij het vervaardigen van kleding en het "maken van mode" komt kijken is te zien in De Waag. De hele week tijdens Leiden Modestad is er een informatiestand ingericht in de hal. Daar kunnen belang stellenden terecht bij twee leer lingen van de modeafdeling van de Noorderwiek, die in oude kos tuums gestoken alles kunnen vertellen over stoffen, coup en uitvoering. Vandaag en morgen hebben die twee versterking gekregen van wat klasgenoten die dan in De Waag zullen laten zien wat ze op de Noorderwiek leren. Ze zullen dan met z'n achttienen bezig zijn met kantklossen, patroonteke nen, stofversieren, make-up en het zelf maken van de getekende patronen. Twee leerlingen Anja Maurits en Margot Beekman vertellen dat er veel belangstelling van de leer lingen was om mee te doen. "We hebben er om moeten loten. De tijd die we hier in De Waag kun nen zijn is eigenlijk veel te kort. De hele week was veel beter ge weest". Speciaal voor Leiden Modestad hebben de drie klassen die zich met mode bezig houden een ont werp gemaakt, elke klas een. Ook die drie werkstukken, waar in de leerlingen zich heerlijk hebben kunnen uitleven zijn vandaag en morgen in De Waag te zien. Het werk van eerstejaars leerlin gen van de Modeacademie Char les Montaigne was de afgelopen week te zien in de etalage van Witteveen. Zij kregen de op dracht iets te maken in zwart-wit en mochten daarbij hun fantasie de vrije loop laten. En dat zijn pronkstukjes geworden, niet om te dragen maar gewoon als een modegrapje. Die etalage bleef niet steeds hetzelfde want er wa ren heel wat fantasiekostuums gemaakt en veel ervan moest ge toond worden, vandaar dat het bij het langslopen steeds weer een verrassing was wat er te zien was. Maar ook de gewone kle ding kreeg een extra accentje in de vorm van een kleine mode show, die een aardige indruk gaf van wat er zoal bij Witteveen te MODESTAD LEIDEN - De 84-jange mevrouw M.E. Veerman uit Voorschoten is gisteren bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De vrouw stak gistermiddag de ze bra van de Lammenschansweg in Leiden ter hoogte van de Le liestraat over. Een 35-jarige auto mobilist uit Zoeterwoude trok op dat moment juist op, nadat hij een auto op de Leliestraat voor rang had verleend. De auto heeft de vrouw geraakt, waarbij zij zwaar hersenletsel op liep. 's Avonds overleed zij in het Academisch Ziekenhuis aan de verwondingen. De preciese toe dracht van het ongeval is de poli tie nog onduidelijk. Zij verzoekt daarom getuigen zich te melden bij de ongevallendienst. Kerkvoogdij wil grotere begraafplaats OEGSTGEEST De kerkvoogdij van de hervormde gemeente in Oegstgeest vraagt het gemeente bestuur om eens de mogelijkhe den van uitbreiding van de be graafplaats bij het Groene Kerk je te bekijken. De kerkvoogdij wijst hierbij op de grote toename van het aantal inwoners van Oegstgeest door de komst van Haaswijk. Men vraagt nu de gemeente een uitspraak te doen over de toe komst van de begraafplaats waar door de jaren heen mensen die zowel kerkelijk als niet-kerkelyk gebonden waren worden begra ven. De begraafplaats heeft voor Oegstgeest dan ook een vrij alge meen karakter gekregen. Nu heeft de kerkvoogdij zelf niet meer veel grond ter beschikking om een goede uitbreiding van het huidige kerkhof mogelijk te maken. Ook ontbreekt het geld om een dergelijke kostbare aanleg zelf uit te voeren. In de ogen van de hervormde gemeente zou er een flink stuk omliggende gemeente grond by moeten kunnen ko men, mede omdat het kerkhof een algemene functie heeft ge kregen. Verder zou de gemeente de aanleg financieel mogelijk moeten maken. "Wij hebben altijd iedereen toege laten. Met de komst van Haas- wijk dreigt de druk echter voor de toekomst te groot te worden, waardoor aan die algemene toe lating noodgedwongen wel eens een einde zou kunnen komen We hebben zo'n 20 jaar geleden al eens een uitbreiding gehad. Maar dit stuk raakt ook weer langzaamaan vol. Het is nu nog niet dringend, maar we moeten vooruitblikken", aldus de heer Koerten van kerkvoogdij. Oegst geest heeft naast de begraaf plaats van de hervormde ge meente nog een katholieke be graafplaats die primair is be stemd voor katholieken. Leiden - Lakenhal, opening ti J. toonstelling oude radio's, 20 u 1 Stadhuis - raadscommissie ma schappelijke aangelegenhed en gezondheidszorg, 20 uur. Stadhuis - raadscommissie vol! huisvesting bouwzaken, sport recreatie, 20 uur. Lutherse Kerk - Hooglandsekei gracht 26, Koopavondconce» Kerkmuziekensemble 'Het Le se Veer', o.l.v. Adriaan Krabbe dam, 20.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, fii 'Asphaltnacht'-Peter Fratzsch (WD-1980), 20 en 22.15 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Lei seweg 33, Voorschoten, t 01717-3309, spreekuur voor inv liden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hoogland Kerkgracht 32, vrij advies, 19.3 21.30 uur. Architektenwinkel - Pietersker hof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Bre straat 19, ma t/m vr 10-12 uur, t< 122000. Troef - Noordeinde 2a, Werkgror" Dienstweigeren, voorlichting e begeleiding dienstweigeren, v^ 20-21.30 uur, tel. 140866. 7 Stats jongerencentrum - Haarler merstraat 73, disco van 20-22.1J uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksual teit - Caeciliastraat 18, ope avond, 21-1 uur.l 't Spoortje - Bernardkade spreekuur hulp- en adviesbure; WAO/WSW, 19-20.30 ui 142505. Voorschoten - De Werf, Schoi straat, 'Vrouw in de arbeid', inle ding door Elske Ter Veld (FNV PvdA-avond, 20 uur. Lindehoeve - literair café met vf'*3' dichters, 20 uur. II Leiderdorp - Raadhuis, commissid verkeer en vervoer, 20 uur; con v missie cultuur, 20 uur. Zoeterwoude - Raadhuis, raadsy vergadering, 20 uur. j, Warmond - Raadhuis, raadsvergan dering, 20 uur. p Oegstgeest - Raadhuis, raadsverga i dering, 20 uur. Benthuizen - Raadhuis, openinjc expositie Jaap Dannenburg, 2(v der apotheken in de regio Leider,? wordt waargenomen van: vr 20 tot 2ie maart door: Apotheek Reijst, Steen t straat 35, tel. 120136; Apotheek Vooi schoten, Leidseweg 66, tel. 2525. a WIJKVERPLEGING 1 Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel ten noorden van Ie TLJr. 34604, tel ten zuiden van de R^n 12:753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vi van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, telüi V.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - T. Braun-Mantel, Van Osta- destraat 10, Lisse, tel. 02521-12718. VOORSCHOTEN - Minister Gin jaar van Volksgezondheid en Mi-„ lieuhygiëne komt maandag-** avond naar de Lindehoeve in Voorschoten om daar te praten over gifvondsten in Nederland. Hij is de belangrijkste gast tij dens het politiek café dat om acht uur begint. WASSENAAR - De gemoederen rond de bouw van het gemeente kantoor van 10 miljoen gulden in Wassenaar laaien weer op. Het raadsvoorstel voor 30 maart be vat een aantql punten, die moge lijk tot een verrassende discussie tijdens de raadsvergadering van komende maandag kunnen lei den. Het meest opzienbarende aan het hele voorstel is dat eerst een fi nancieel motief wordt aange voerd om zo snel mogelijk de bouw bestuurlijk voor te berei den en dat even verderop ditzelf de motief wordt ontkracht. Een zeer snelle bestuurlijke voorbe reiding zou financiële voordelen bieden, maar deze blijken weer weg te vallen tegen een vermin derde rente-opbrengst, als ge volg van een vervroegde bouw. Als het zwaarwegendste argument voor een snelle voorbereiding is altijd de voortdurende stijging van de bouwprijs genoemd. In het raadsvoorstel wordt een stij ging van 0,6 procent per maand geschat. Aangezien de opleve ring 16 maanden vóór de oor spronkelijke datum van eind 1984 is berekend zou dat een be sparing van ruwweg één miljoen gulden opleveren. Het interessante is echter nu dat verderop in het voorstel staat dat door de vervroegde bouw reke ning moet worden gehouden met een verminderde rente-op brengst, omdat de gemeente eer der gebruik maakt van het geld dat men op de bank heeft staan. Dit zou ech verlies betekenen van eveneens éen miljoen. Kosten Een tweede punt x Rond bouw gemeentekantoor r vraagtekens bij kunnen worden geplaatst is dat niet geheel duidelijk is wat het gebouw gaat kosten. Er is sprake van een open begroting voor enkele elemtnen. Hiermee is de vroegere uitspraak van een maximale uitgave van 6,8 mil joen gulden voor een nieuw ge meentekantoor wel in een heel vreemd daglicht komen te staan. Een open begroting zou er toe kunnen leiden dat uiteindelijk het project alsnog de raming van het door de hoge kosten afgesto ten adviesbureau Tijnstra en Gudde nadert. Dit bureau ging uit van een bedrag van 16 mil joen gulden voor de nieuwbouw. Onzekerheid is ook ontstaan rond de reserve aan ruimte in het ge bouw. Bij dergelijke nieuw bouwprojecten wordt een be paalde oppervlakte als reserve in de bouw meegenomen om toe komstige uitbreidingen en ont wikkelingen te kunnen opvan gen. In het raadsvoorstel wordt een ruimtereserve van 67 vier kante meter ofwel 2,5 procent be rekent van de totale beschikbare ruimte. Dat is slechts de helft van hetgeen bij een dergelijk project wenselijk wordt geacht. Die krappe reserve is temeer ris kant omdat nu al vaststaat dat sommige afdelingen in de nabije toekomst meer taken toegescho ven zullen krijgen. Dat valt al thans op te maken uit discussies op landelijk niveau. Het gaat daarbij onder meer om de sociale dienst, de GG en GD. In het voorstel is op zich al met een komende ruimtenood rekening LEIDERDORP - Het ziet er nog niet naar uit, dat zeven bewoners uit de Splinterlaan in Leider dorp, die wonen in het flatge bouw met de nummers 2 tot en met 24, snel op de centrale anten ne kunnen worden aangesloten. Het bestuur van de twaalf flatwo ningen heeft in een brief aan de beheerscommissie centrale an tenne inrichting laten weten, er geen bezwaar tegen te hebben dat de zeven bewoners worden aangesloten op de kabel. Maar de overige vijf bewoners (waaronder bestuursleden), die op de flatantenne willen blijven aangesloten, mogen geen storing krijgen. Het is echter niet te ga- Ruzie om kabel- tv in flat duurt voort randeren, dat de kabel en de fla tantenne elkaar niet zullen beïn vloeden, met als mogelijk gevolg een dubbel beeld op de Neder landse televisieprogramma's. Wethouder Bezemer (PvdA) be treurde het gisteravond, dat er niemand van het uitgenodigde bestuur bij de vergadering van de commissie aanwezig was. Hij zegde een aantal bewoners toe een bemiddelingspoging bij het flatbestuur te willen onderne men, om daarmee de al drie jaar slepende zaak uit de impasse te halen. Op de hoogste flat aan de Bosdreef wordt een noodantenne ge plaatst. Die antenne heeft tot doel ervoor te zorgen dat, wan neer de centrale ontvangstmast in Oegstgeest uitvalt (bijvoor beeld door blikseminslag), er in Leiderdorp nog kan worden ge keken naar de programma's van Nederland 1 en 2. De kosten van de noodmast zijn bijna 20.000 gulden. gehouden. In het volbouwen de dakterrassen en ren van de fundering ziet men daar uiteindelijk toch een oplos sing voor. Een later te bouwen toplaag zou dan alsnog tegemoet kunnen komen aan de eisen yan de welstandscommissie. Maar het valt te voorzien dat die aanpak te zijner tijd zeker zal lei den tot extra kosten en het nodi ge ongerief. Architecten De meest recente ontwikkeling rond het gemeentekantoor is een brief van de Koninklijke Maat schappij tot Bevordering der Bouwkunst en de Bond van Ne derlandse Architecten. Deze in stelling is betrokken bij de voor dracht vgn deskundigen voor de welstandscommissie en is door één van haar leder, op de hoogte gesteld van de door de raads- meerderheid vastgestelde proce dure rond het gemeentekantoor. Deze procedure houdt in dat ge werkt moet worden met een wij ze van aanbesteden van de bouw, waarbij de architect geheel is op genomen in het team van de bouwmaatschappij. Hierbij komt nog dat men voor wat de keuze van de bouw betreft uitge gaan is van slechts één offerte die bovendien door één raadslid is ingebracht. En tegen deze gang van zaken nu zijn bezwaren geuit. De maatschappij laat in haar brief weten dat de thans ge volgde procedure zorgen baart. De architect vindt men onvol doende onafhankelijk van de project-ontwikkelaar. Ook voor ziet men risico's voor de op drachtgever op bouwtechnisch en estetisch vlak. WIM OLYSLAGERS Bouw gemeentekantoor Wassenaar: WASSENAAR - De Wassenaarse gemeenteraad moet maandag avond kiezen kunnen uit drie voorstellen voor de bouw van een nieuw gemeentekantoor in Wassenaar. Dit was gisteravond de mening van de ledeh van de raadscommissie huisvesting ge meentelijke diensten, die daar mee overigens nog vrijwel alle mogelijkheden openehouden. Naast het oorspronkelijke basis plan van 3690 vierkante gaat het om een aanvulling met volge bouwde dakterrassen of met een beperkte aanbouw gelijkvloers. Verder reikende voorstellen wer den door de PvdA en de WD van de hand gewezen. De totale kosten die uit dit project voort vloeien bedragen 13 miljoen gul den, de 10 miljoen voor de bouw plus ruim 2 miljoen gulden voor het bouwrijp maken, het inrich ten van het gebied en het ver plaatsen van gemeentelijke gas installaties op de gemeentewerf. WD-leider Nieuwzwaag en PvdA-voorman Greep wezen de duurste voorstellen direct van de hand. De liberaal noemde de eer der door hem vastgestelde tien mihoen "een heilig getal". had wel oren naar een verzwaarde fundering zodat op een later tijdstip alsnog ruim te zou worden gewonnen. Maar ze lieten zich door aanwezige deskundigen ervan overtuigen, dat zo'n handelwijze veel kost baarder zou worden. Er bleven toen nog twee voorstellen over die enig uitzicht boden op reser veruimte. Welstandscommissie Het ene, met volgebouwde dakter rassen, stuit echter op overwe gende bezwaren bij de wel standscommissie. PvdA en WD zeiden hier niet zwaar aan te til len, maar CDA-wethouder Van Dingstee vond het onjuist om de ze commissie voor het hoofd te' stoten. Zeker nu het voorstel met het advies van de welstandscom missie ook nog naar Gedeputeer de Staten (het dagelijks bestuur van de provincie) moet. Hij sloot echter niet uit dat een nieuwe welstandscommissie in de toe komst misschien wel akkoord zou gaan met volgebouwde dak terrassen. Het andere voorstel zoekt extra ruimte door een aanbouw op de begane grond en daartegen heeft de welstandscommissie geen be zwaar ingebracht. Deze oplos sing zou echter wel strijdig kun nen zijn met' het bestemmins- plan Hofcamp en dus weer op problemen kunnen stuiten bij Gedeputeerde Staten. Hierbij wordt overigens een reserve ruimte geschapen van 260 vier kante meter. Wethouder Van Dingstee sloot gis teravond de noodzaak van aan vullende kredieten niet uit als gevolg van een iets verlengde bouwtijd. De gemeenteraad zal maandag ook een uitspraak moe ten doen over het aantrekken van de financiële middelen. Een van de gevoeligste daarbij is de bijdrage van de verbruikers van gas en elektra. Volgens het huidi ge raadsvoorstel brengen zij in feitre ongeveer 3,5 miljoen gul den op van de totale bouwsom aan het kantoor. De brief van de Bond van Architec ten, die zich ontevreden toonde over de gevolgde procedure, rond het bouwontwerp (zie artikel hiernaast) werd e;s',era vond door de commissie ennisgeving aangenomen. lEIDSCH jü dagblad DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Na bezorging van ie.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-16.00 Voor betai.ng van abonnementsgelden uitsluitend giro 20864. Kwartaalabonnement f49,55 perp post f 71,90 Jaarabonnement f 186,70 per post f 276,10 Losse nummers f 0,70 LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Abonnementsgelden bn vooruitbetaling te voldoen Bi| automatische overschrijving geen Adjunct-hoofdredacteur. R O Paauw Alp redactiechef: A. van Leeuwen Ptv ajq redactiechef: J. M J. Post Rubriekchefs J Kroon (stad) j P M van der Meer (regio) W. Wirtz «binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sodale P.J. de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S.J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Redactie randgemeenten: Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 Ch. Lennartz tel. 071-133202 Correspondenten Leiderdorp R. Zaadnoordijk 071-121481 Oegstgeest H. Sonders 071-155854 Voorschoten J. Peeters 071-769935 Zoeterwoude R. Stevens 071-890847 D.J. Roeleven 01715-1403 Warmond R. Hoekstra 071-762551 Wassenaar W. Olyslagers 01751-15816 Zoeterwoude R. Stevens 071-890847 Leiderdorp F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2