Daling rente is mogelijk Steeds meer leegstand bedrijfsruimte Minister: toch toekomst voor Texas Instruments wmmmam Optimisme in bankwereld Havenwerkers willen geen eigen FNV-bond tJDERDAG 26 MAART 1981 PAGINA 27 sinschalig •ost-Groningen zijn nog ver tillende bedrijfjes te stichten ambachten uit te oefenen die nu toe ondervertegenwoor- ;d waren in deze streek. Tot conclusie is de werkgroep mbachtspromotie Oost-Gro- ngen" gekomen die gisteren irover een rapport presenteer- In dat rapport worden tal van itte vlekken aangegeven die >g zouden kunnen worden in- tvuld door werkloze Oost-Groningen l willen. nne-energie ister Van Aardenne (economi se zaken) is wellicht bereid de van een fabriek voor de ■oduktie van zonne-energiecol- ctoren te stimuleren door extra lden beschikbaar te stellen. In ïtwoord op kamervragen deelt Aardenne mee dat het ienkbaar is dat het project in inmerking komt voor een bij- in het kader van bevorde- /an hoogwaardige indus- bewindsman is het eens met de eronderstelling dat de vestiging m fabriek voor de produk- zonne-energiecollectoren en gunstig effect heeft op de erkgelegenheid in het gebied raar Holec de onderneming zal estigen. Of dat Twente zal zijn. zaak van Holec, deelt Van Aardenne mee. isconto Belgische centrale bank heeft disconto met ingang van vandaag verhoogd van twaalf tot dertien procent. De rente op ge- [wone en bijzondere voorschot ten gaat met twee procent om hoog tot respectievelijk vijftien en zestien procent, zo heeft de bank gisteren meegedeeld. 7inst omzet van de Holland Amerika Lijn is vorig jaar gestegen met 17,5 pet tot 335 min dollar. Het nettoresultaat, incl. een buiten gewone bate van 29,5 min, het verschil tussen de verzekerde ■waarde en de boekwaarde van de verloren gegane Prinsendam, be droeg 40.2 min dollar tegen 4.4 min dollar in 1979. Exclusief de buitengewone bate bedroeg de ovinst 10,7 min dollar of 25 dollar per aandeel. Voorgesteld wordt het dividend te verdubbelen van 5 tot 10 dollar per aandeel, aldus de HAL. /erlies rolgens minister Van Aardenne (van economische zaken) is het niet mogelijk het bezuinigings beleid te wijzigen zodanig dat de werkgelegenheid bij de Heide- mij kan worden gewaarborgd. lij zegt dat in antwoord op schrif telijke vragen van het PvdA-ka- merlid De Graaf. De minister be vestigt dat bij de Heidemij 220 arbeidsplaatsen moeten verdwij nen. Hij schrijft deze ontwikke ling toe aan het feit. dat de over heidsmarkt "hard terugloopt'' door de toenemende bezuinigin gen. UTRECHT (ANP) - Er staat op dit moment in ons land ruim vier miljoen kubieke meter be drijfsruimte leeg. Dat is twintig procent meer dan vorig jaar. Het overaanbod is ontstaan omdat bouwers en projectontwikke laars zich de afgelopen twee jaar van de woningmarkt hebben af gekeerd en zich zijn gaan toeleg gen op de bedrijfshuisvesting, een markt waaraan de laatste tijd veel leegstaand onroerend goed is toegevoegd door sluiting en reorganisatie van bedrijven. Dit blijkt op de manifestatie be drijfshuisvesting in de Utrechtse Jaarbeurs, die daar tot en met 27 maart wordt gehouden. De manifestatie, die bijna zestig deelnemers telt, is bedoeld als ontmoetingspunt voor onderne mers, overheid en de vastgoed industrie. Opvallend veel ge meenten of samenwerkingsver banden van gemeenten zijn met een stand aanwezig en trachten ondernemers en beleggers te in teresseren voor investeringen binnen hun grenzen. Maar terwijl de gemeenten in de tentoonstellingshal hun vesti gingsmogelijkheden staan aan te prijzen, klaagt in hetzelfde ge bouw dr. A. Bier van Shell On roerend Goed bv (een beleg gingsmaatschappij) voor een bomvolle zaal zijn nood over sommige gemeenten die volgens hem ronduit vijandig staan te genover bcleggings- en ontwik kelingsmaatschappijen die met bouwplannen aankloppen. De huidige grote voorraad aan be drijfsruimte weet hij ondermeer aan de beleggers zelf die "zich in het verleden hebben gewenteld in optimisme over de economi sche groei". Hij verweet de be leggers ook te weinig aan markt- studie te hebben gedaan. Door de hoge rentestand gaan steeds meer bedrijven ertoe over gebouwen te huren in plaats van te kopen. In 1979 werd 340.000 vierkante meter kantoorruimte in verhuur genomen, in 1980 was dat 400.000 vierkante meter. Per regio treden overigens wel ver schillen op. Zo is het aanbod van kantoorruimte in Amsterdam en Utrecht ruimer geworden, ter wijl het aanbod in Den Haag fors omlaag ging. Rotterdam bleef stabiel. Op dit moment staat er in Amster dam voor 650.000 vierkante me ter aan nieuwe kantoorruimte op de tekentafel. Dit naast een leeg staande voorraad van 250.000 vierkante meter en een te ver wachten bouw van 100.000 vier kante meter de komende vijfjaar in Amsterdam. Bijlmermeer, Sloterdijk en Diemen. Voor deze nieuwe kantoorsteden is oven- gens veel belangstelling, zo blijkt uit informatie van de Jaarbeurs. Bier van Shell Onroerend Goed bv noemde de gestegen bouwkos ten en de gestagneerde huren als de knelpunten. Hierdoor is het rendement van beleggers terug gelopen. hetgeen hij een ernstige zaak noemde. Rendement in on roerend goed moet volgens hem boven het niveau van de kapi taalmarktrente blijven ter com pensatie van de genomen risi co's. In voorzichtige bewoordin gen drukte hij dan ook uit dat het beleggen in bedrijfspanden in ons land steeds minder interes sant begint te worden. UTRECHT (ANP) - Er-komt geen aparte FNV-vakbond voor de werknemers in de havens. Een voorstel om niet langer deel uit te maken van de vervoersbonden FNV werd gisteren op de alge mene vergadering van de Bedrijfsgroep Havens van de bond in Utrecht met ruime meerderheid verworpen. De indieners, werk nemers van het Rotterdamse overslagbedrijf Swarttouw. meen den dat de havenwerkers binnen de vervoersbonden FNV te weinig aan hun trekken komen door overheersing van de vier andere bedrijfsgroepen (spoorwegen, luchtvaagt. binnenvaart en wegtransport). De roep om een eigen vakbond voor de haven, al dan niet binnen de FNV. was ook sterk tijdens de havenstaking in 1979. De ver voersbonden FNV gaven toen geen steun aan deze "wilde sta king". reden voor vele havenwerkers in met name de Rotter damse haven om te denken aan een eigen vakbond. Centraal in de nieuwe voornemens staat dat zoveel mogelijk per sector en niet meer per regio gewerkt moet worden. Vier secto ren worden daarin onderscheiden: stukgoed, machinale bedrij ven, beambten en sleepdiénsten. Het is de bedoeling, zo zei de} nieuwe voorzitter Ger Ros, te trachten binnen driejaar het aan tal cao's zoveel mogelijk terug te brengen. Dit moet gebeuren om praktische redenen (tijdbesparend), maar ook om strategi sche redenen (geen onderlinge verschillen en concurrentie in dezelfde sectoren). AMSTERDAM (GPLHet is niet onmogelijk dat de ac tie waartoe de Europese topconferentie in Maastricht be sloot, om gezamenlijk met de VS wat te doen aan de hoge rente, enig succes heeft en dat we een periode van rente daling tegemoet gaan. Aldus drs. W. Werner, voorzitter van de directie van de Banque de Paris et des Pays-Bas NV. Ons land zou ::o'n ontwikkeling op de voet volgen. Dat de hypotheekrente onder de 10 procent komt, zou van groot belang zijn voor de opleving van de huizen markt. Ook dat is volgens Werner niet onmogelijk. Voor de huizenmarkt is de hoge rente het kardinale punt. Er is voldoende vraag, maar de men sen die op het vinkentouw zitten om een huis te kopen, wachten een rentedaling af. De onzeker heid over de aftrekbaarheid van de hypotheekrente voor een ge woon woonhuis is in de ogen van drs. Werner nu wel verdwenen. Onzalig plan Daalt de rente inderdaad hetgeen dan ook van groot belang is voor de belastingbetalers die de hoge rente op de staatsschuld moeten betalen, dan kan meteen het „on zalig plan" van prof. Gans om goud te verkopen voor een rente subsidie voor woningbouw naar de prullemand worde verwe zen, zonder verder corr mentaar. Drs. Werner doelde op het plan dat het wetenschappeli. k bureau van D'66 opstelde. Pro". Gans is er de ontwerper van. Werner gaf nog wel enig commen taar. Zou er voor het gestelde doel goud uit de voorraad van de Nederlandsche Bank worden verkocht, dan zou dat het aan- en dan is het dus maar goed dat we zo'n grote goudvoorraad heb ben. Aardgas Het spelletje dat prof. Gans wil spelen, of D'66, kun je overigens ook spelen met onze andere na tionale schat, het aardgas. Daar kun je meer van verkopen en de opbrengst beleggen in dollaro bligaties en vervolgens de rente gebruiken voor rentesubsidie bij de woningbouw. Drs. Werner zei niet dat het zo moet. maar dat het zo kan, met als voordeel dat het aanzien van de economie niet of minder wordt geschaad. We moeten ons realiseren, aldus de Paribas-directeur, waarom Ne derland op de jongste staatsle ning 12 procent rente moest bie den. Dat is het gevolg van het feit dat het financieringstekort (het verschil tussen inkomsten en uit gaven van de staat) van de over heid niet meer in het binnenland is te dekken. Hij waarschuwde dat bij een nog verder groeiend financieringstekort je niet kunt verwaenten dat het buitenland ons blijft lenen, hoe groot het succes van de jongste lening ook BAARN Prins Claus heeft gisteren de versierselen uitgereikt aan de geslaagde meesterkoks van de stichting vakonderwijs horecabedrijf. In kasteel De Hooge Vuursche sprak de prins de koks vervolgens toe. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn. 25 Waspeen Al per kist 26.50. All 14.- 25.70. BI 36.- 41.50. Bil 6.- 12.80. aan voer 187 ton. Prei A per kg 1.58. Prei per kg 1.07. Spinazie 1.51 1.56. Selderij 0.24 0.33 onze gulden schaden. We zouden dan heel moeilijk uit het buiten land inschrijvingen op onze staatsleningen krijgen. Drs. Werner herinnerde aan een ander voorstel van prof. Gans. Die beval indertijd aan om de problemen van onze staatsfinan- ciëte verlichten door in dollars te lenen. Zou dat advies zijn ge volgd. dan zou voor dat deel onze staatsschuld inmiddels 15 maal groter zijn geworden door de koerstijging van de dollar. Bij dit alles moet ook worden be dacht dat in de VS nu stemmen opgaan om voor de dollar weer een gouden standaard in te stel len. Gebeurt dat. dan kunnen wij met de gulden niet achterblijven Hoge dollarkoers Drs. Werner, die dit zei ter gelegen heid van de presentatie van het jaarverslag van de Paribas, merkte voorts op dat de hoge dollarkoers voor ons Europese bedrijfsleven van groot belang is. Het maakt de uitvoer van Euro pese produkten. dus ook de Ne derlandse, gemakkelijker. Het wordt in de VS weer aantrekke lijk Europese auto's te kopen. Natuurlijk wordt de olierekening door de koersstijging van de dol lar hoger, maar voor ons land is dat nog het minst belangrijk, om dat de prijs van ons aardgas aan die van de olie gekoppeld is. We moeten dus hopen op een ver dere koersstijging van de dollar. Daar zijn volgens Werner trou wens tekenen van. DEN HAAG (GPD) Ondanks de aangekondigde inkrimping van het bedrijf van Texas Instru ments door het ontslag van 320 werknemers, is minister Van Aardenne (economische zaken) optimistisch over de toekomst van de in Almelo gevestigde on derneming. Aan de ontslagen valt volgens Van Aardenne niet te ontkomen, maar als gevolg van de ..afslanking" is. zo spreekt de bewindsman als zijn verwachting uit, de voortzetting van de vestiging in Almelo beter gewaarborgd. De minister deelt in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerle den Rienks, Buurmeijer, Meijer en Van der Hck mee dat de be drijfsactiviteiten van Texas In struments dmig zullen moeten worden ingekrompen door de verminderde afzet van regelap- paratuur oij de Europese auto-in- dustne aoor ae stopzetl van de proöuktie van verou de types rekenmachines. Van Aardenne laat de Kamer ten da' de produktie van nieuw .ype calculator in de Ver enigde Staten zal worden gecon centreerd. „De werkgelegenheic die met de produktie van regel apparatuur en calculatoren sa menhc.ngt. is daarom in Neder land riiet te handhaven", aldus de minister van economische ken. Aanpassing De bewindsman voegt eraan toe dat „door deze afslanking we! een betere aanpassing van dc produktiecapaciteiten het aanta arbeidsplaatsen wordt bereikt ïr dit bedrijf, dat overigens nic verder in problemen is". In d verband verwacht Van Aardenne dan ook dat de verdere bedrijfs activiteiten m de komende jaren geen moeilijkheden zullen dervmden Schuld van Oost-Europa aan Westen loopt op GENEVE (Reuter) - De schuld van de Oosteuropese landen aan het Westen was aan het eind van het afgelopen jaar opgelopen tot naar schatting 67 miljard dollar (ongeveer 155 miljard gulden). Ongeveer een derde daarvan komt voor rekening van Polen, zo blijkt uit een gisteren gepubli ceerd jaaroverzicht van de Eco nomische Commissie voor Euro pa en de Verenigde Naties (ECE). Dc Oosteuropese landen hebben het afgelopen jaar omstreeks ze ven miljard dollar van Westerse instellingen geleend. De schuld van Polen is opgelopen tot 21 miljard dollar. Daarbij is een be drag van vijftien miljard dollar aan kredieten van commeroele banken inbegrepen. De Sowjet- Unie staat voor veertien miljard dollar in het krijt en is daarmee de tweede schuldenares van het Oostblok. De goudverkopen van de Sowjet- Unie zijn volgens de ECE het af gelopen jaar afgenomen, moge lijk tot minder dan honderd ton. In 1979 verkocht het land 290 ton en in de twee voorgaande jaren telkens 450 ton. De Sowjct-Unie kon zich veroorloven minder goud te verkopen omdat het land door de stijging van de olieprijs extra deviezen binnenkreeg uit dc export van olie en gas en daar mee de import uit het Westen kon bekostigen. Polen heeft Westerse banken na de door het overzicht bestreken pe riode gevraagd om nog eens 10,9 miljard dollar. Dat bedrag zou moeten dienen voor nieuwe kre dieten voor de import van goede ren en voor het versoepelen van de bepalingen voor het aflossen van de bestaande schuld. Moskou wil geld lenen van Japan zend kilometer moeten de afne mers op krediet leveren. De Export-Import Bank in Tokio, een scmi-overheidsinstelling, is gisteren onderhandelingen be gonnen met een delegatie van het Russische ministerie van buitenlandse handel. TOKIO (Reuter) De Sowjet-Unie probeert in Japan een lening van drie miljard dollar op te nemen ter gedeeltelijke financiering van de aanleg van een pijpleiding voor de levering van aardgas aan West-Europa, zo is van de Japan se Export-Import Bank verno- Zoals eerder gemeld heeft de Sow- jet-Unie een aantal Westeurope- se landen, waaronder Nederland, veertig miljard kubieke meter gas per jaar uit Sibene aangebo den De daarvoor benodigde pijpleiding van ongeveer vyfdui- DONDERDAG 26 MAART 1 ACTIEVE AANDELEN 21,10 21.30 289.50 290.00 91.10 92,30 55,00 55,30 53,00 53.00 81,50 82.50 232,50 240,30 223.50 231,70 138.00 140.00 140.50 140.50 54.50 55.50 62.60 63.00 58.20 59.50 50.70 52.20 68.50 69.40 17.80 18.20 95.30 100,00 93,50 96,70 120,50 122,50 118,50 120,00 109,60 111,30 178.80 176,20 170.00 167.70 7.30 7.30 38.20 38.50 33,50 34.00 225.00 227.00 112.80 112.90 224.50 227.00 124,60 124.40 135.10 136.50 73.60 74.00 20,80 22.00 BINNENLANDSE AANDELEN 180,00b 180.00b 176.00 176.00 345.00 348.01 254.00 254.00 130.00e 132.01 32.00 114.00e 225.Q0 BELEGGINGS INSTITUTEN 1170.00 1230.00 GOUD EN ZILVER 39320 - 40020 von«e 36950 t 900 - 1003 von«e S67 - 970 BUITENLANDS GELD Dr^-nv hr Spj-in-r p '••O' 4 30 3 1'' amsterdam )anp) - De beurs heeft vandaag een vaste stemming ge toond. De zeer vaste tendens in New York en het bezuinigings plan van de regering deden velen besluiten wat aandeeltjes in te slaan en dit leverde enkele fond sen, zoals Unilever. Nedlloyd en Gist-Brocades nieuwe hoogte punten voor 1981 op. Op de lokale markt reageerde de koers van HAL wild op de win stexplosie van vong jaar. Rond 12.00 uur werd een pros geadvi seerd op 175 of 13 meer dan gisteren. KLM was 4 hoger op het niveau van rond de 100 en Unilever ging 1,60 vooruit tot 136,50. Kon. Olie was 1,50 in herstel op 96,80. Akzo en Hoogovens wa ren ieder twee dubbeltk I r op 21.30 cn 18.20. De hypo theekbanken gaven een Hink herstel te zien De Westland- Utrecht ging 5 vooruit tot 172 en voor Fnesch-Groning- sche was men bereid 1,70 neer te tellen op 56,50 De grote banken lagen goed prijs houdend tot iets beter in de markt en het/eüde bodd goM voor de verzekeringswaarden, terwijl bij de bouwers Boskalis en HBG iets aantrokken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 27