„Voor bejaarde reizigers zouden we moeten blijven" Ocleppo tennist zich bij de laatste acht _J z r~i AM POSTCODE Onderzoek hogere toegangsbewijzen AZ z Van Dongen tijdelijk ploegleider bij HB DONDERDAG 26 MAART 1981 scholieren. Begrijpelijk, die sturen we weg. Ze komen tenslotte aan ons brood. Na tuurlijk. we kunnen best re- delijk rondkomen van het sa- lans. Je krijgt wel eens wat extra toegestopt. Dat is mooi meegenomen. Geen vetpot. Ik leef er ook niet naar. Straks ben ik dat extra zak centje kwijt. Moet ik ook met minder doen." Z'n hele diensttijd heeft hij nu geen klant gehad. Wordt er veel beroep op een kruier ge daan? "Wisselend", bromt Hans. "In de zomermaanden hebben we onze handen vol. Dan we ten de mensen ons wel te vin den. Maar 's winters is het, naar mijn zin althans, veel te stil. Je bent dan meer een vraagbaak. Om de haverklap stappen er in die stille tijd mensen binnen die het één en ander willen weten. Nee, ik geef ze niet altijd die infor matie. Zit ik hier niet voor. Gedragen ze-rich niet naar mijn zin. stuur ik ze gewoon naar buiten Niet zwaar Zwaar is het werk van de tegen woordige kruier niet meer. Ze beschikken over wagen tjes waarmee ze een hele vracht tegelijk kunnen ver voeren. Vroeger was het sjou wen geblazen. "Toen zag je collega's met vier of vijf kof fers tegelijk van een perron afkomen. Gelukkig is dat nu verleden tijd", glimlacht Kersbergen." Over de aantrekkelijke kanten van zijn job kan Hans geen zinnig woord zeggen. "Ik werk om een boterham te verdienen, meer niet", vertelt 'ie lakoniek. "Als ik op straat kom te staan, pak ik aan wat ik kan krijgen. Ze zullen mij niet met m'n handen in de zakken over straat zien slen- teren. Niks voor mij hoor." Wat de kruier wél zal missen zijn de mensen. "Ik werk graag met mensen", geeft Hans eerlijk toe. "Af en toe komen oude bekende even langs om je te grot ter Zcals Amerikanen die weer eens naar Amsterdam komen. Kijk, dat is leuk als ze spe ciaal voor jou hier even een kijkje komen nemen. Dat zal ik erg missen, denk ik." Vóór hij dit werk ging doen, sprak Kersbergen geen woord Engels of Duits. "Nou ja", zegt hy en maakt een handgebaar, "twee woordjes: yes en no. Nu kan ik me be hoorlijk verstaanbaar maken en buitenlanders zelfs weg wijs maken. Dat heb ik dan toch mooi geleerd." Heeft Hans wel eens een rot-er- varing gehad. "Ach. neeSommige men sen zyn natuurlijk wel eens lastig. Mogen ze, hè? Zy zyn klant. En die is koning. Wat zij willen heb je maar te doen. Betalen ze voor. Echte last postenneedie heb ik nooit gehad." De zeven stationskruiers die Nederland nog telt (zes in Amsterdam, één in Utrecht) komen zonder werk. Minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) heeft laten weten, dat deze bagage-sjouwers de spoorwegen té veel geld kosten. Dus moeten ze maar wat anders gaan zoeken. De reizigers betalen voor één koffer slechts vijfen zestig cent; het loon van de kruier in Amsterdam is negen gulden, in Utrecht ruim drie keer zoveel. De luchthaven Schiphol herstelt de kruier weer in ere. Zij het op proef. Het naar huis sturen van de stationskruiers maakte minister Tuijnman deze week wereldkundig. Te gen de zin van het liberale kamerlid Lauxter- mann. Want hij had juist gepleit voor de terug keer van de kruiers. Hans Kersbergen, één van de zes kruiers op het Centraal Station in de hoofdstad, las het nieuws in de krant. AMSTERDAM - Slechts een klein lampje brandt in het smoezelige dagverblijf van de kruierij onder het Centraal Station in Amsterdam. De muren, die eens helgeel moeten zijn geweest, zijn nu grauw. Tegen één van die wanden staan zes kledingkast- jes. Vol geplakt met plaatjes. Op de kale tafel staat een verschrompeld plantje, dat in dagen geen wa ter heeft gehad. Hans Kersbergen leest een 'nietszeggend' liefdesver haaltje. Zes uur die ochtend moest hij opdraven. Niet één klant deed die dag een beroep op hem. Lezen, een sigaretje roken, koffie drinken en verve len was het parool. In de krant las Hans, dat hij gauw zonder werk komt. Gelaten heeft de kruier het geaccepteerd. "Ach", reageert hij, "zo heel erg is het niet. Ik vind zo ander werk, helemaal geen punt. Er is nog genoeg te doen. Als je maar zoekt." Iets op het oog heeft de Amsterdammer niet. Omdat de tijd niet dringt. Te gen de tijd dat 'ie moet op stappen gaat Hans serieus naar een andere baas uitkij ken. Drie jaar bivakkeert Kersber gen nu in de sombere, donke re gangen en perrons van het Centraal Station. Soms met plezier, soms met een lang gezicht. "Zodra het druk is ben ik in m'n sas", maakt de kruier duidelijk. "Maar voor al 's winters is er niks te doen. Zit je maar voor je uit te kij ken. Of je leest een roman netje of je kaart met je colle ga's. Voor ik hier kwam werken las ik geen letter. Nu kost het me handenvol geld al die boekjes." Reactie De eerste reacties heeft Hans al gehad. Van mensen die het helemaal niet eens waren met de beslissing van de minister. "Voor bejaarde reizigers zou den wij eigenlijk moeten blij ven", denkt de Amsterdamse kruier hardop. "Juist zij wil len nog wel eens een beroep op ons doen. Zeker als ze zware koffers bij zich hebben die ze zelf"niet kunnen tillen. Maar ja Of er wat anders voor de 'sjou wers' in de plaats komt? Kersbergen haalt z'n schou ders op. Hij weet het niet. Misschien komen er, net als op het Centraal Station in Rotterdam, speciale karretjes te staan waarop zware tassen en koffers kunnen worden vervoerd. Zekerheid heeft Hans daarover niet. Wél vindt 'ie bedenkelijk, dat de spoor wegen dit stuk service zo maar aan de kant moeten zet ten. Tóch is de stevige kruier uit de hoofdstad het wel eens met de beslissing van de be windsman. Waarom? "Het kost allemaal handenvol geld. En dat moet het rijk bij dragen. Ja, als je ons met Utrecht vergelijkt, zijn we goedkoop. Hoe dat komt? Ik heb geen idee. Misschien om dat er maar één man loopt die niet alles in z'n eentje .aan kan." Hans heeft er nog geen mo ment over nagedacht of hij het kruierswerk misschien voor zichzelf, als zelfstandi ge, wil gaan doen. "Dan moet je wel toestemming van de spoorwegen hebben. Je kunt niet zo maar op de perrons gaan lopen om je boterham te verdienen. Stel je voor dat ie dereen dat zou doen. Krijg je een mooie troep." Concurrentie Kersbergen gelooft niet dat de NS hele dagen het station zullen afstropen om te speu ren of er illegale kruiers rond lopen. "Maar als je je snap pen. ga je er wél uit. Met de kans op een boete. Nou, wat heb je daaraan. Daar ga ik geen risico voor lopen. We betrappen zelf wel eens ie mand die zware spulletjes voor reizigers draagt. Vaak Kruier Hans Kersbergen (hij wilde per se niet tijdens z'n werk worden gefotografeerd) voor het Centraal Station in Amsterdam"Ik heb zo ander werk gevonden". (Foto Holvast). Etappezege Pedro Muno: ANDORRA (ANP) - De Spanjaard Pedro Munoz heeft gisteren de derde etappe van de Catelaanse week gewonnen. Munoz legde de 165 kilometer tussen Cers en An dorra af in 4 uur 33 minuten en 57 seconden. Sven Ake Nilsson uit Zweden nam de leiding in het al gemeen klassement over van de Spanjaard Alberto Fernandez. De Spanjaard Vicente Belda en Fernandez zijn tweede en derde. De rit werd in een massasprint beslist. René Koppert uit Poeldijk heeft gisteren de Omloop van de Gla zen Stad gewonnen. Vorig jaar schreef Koppert deze klassieke wegwedstrijd voor amateurs met start en finish in Naaldwijk even eens op zijn naam. Na 140 kilo meter was Koppert de snelste van drie renners, die in de slotfa se waren gedemarreerd. Toon van der Steen, de grote man in deze door de harde wind zware wedstrijd, moest genoegen ne men met de tweede plaats. Guus Bierings eindigde als derde. MILAAN (ANP) De Amerikaan Gene Mayer, Borg en de Italiaan Gianni Ocleppo hebben de kwartfinales van het met een prijzengeld van 175.000 dollar gedoteerde tennistoernooi van Milaan bereikt. De als derde ge- plaatste Mayer versloeg zijn landgenoot Peter Rennert in twee sets: 6-4, 6-2. Ocleppo kwam bij de laatste acht door opgeven van zijn tegen stander, de Amerikaan Vicot Amaya. Bij de stand 6-5 in het voordeel van Ocleppo verliet Amaya met een schouderblessu re de baan. DehZweed Björn Borg bereikte de kwartfinales van het toernooi in Milaan ten koste van de Ameri kaan Bill Scanion. Borg moest zijn opponent één set afstaan: 6-1. 5-7, 6-3. De als tweede geplaatste Ameri kaan Harold Solomon heeft'in het tennistoernooi van Sindelfin- gen de tweede ronde niet be reikt. Solonjon werd in de ope ningsronde uitgeschakeld door Shlomo Glickstein uit Israël: 6-7, 4-6. Op de eerste dag van het internationale tennistoernooi voor dames in de Madison Squa re Garden te New York heeft Ha- na Mandlikova uit Tsjechoslowa- kije verloren van de Amerikaan- I Bk (ADVERTENTIE) Hettt \!Mm BmöeAadaal 57 1555 m ó-mmme U gebruikt de postcode héél goed als I u de vier cijfers eri twee letters zó voor de plaatsnaam zet I mh - JK*MM M - MC MM fraT evwefoett. DEN HAAG - Het ministerie van economische zaken zal op korte termijn onderzoeken of AZ'67 de maximumprijsmaatregel heeft overtreden met het verhogen van de toegangsprijzen voor het Eu ropa Cup-III-duel tegen Loke ren. De Economische Controle Dienst van het ministerie zal zich belasten met het onderzoek. Al dus minister Van Aardcnne van economische zaken in zijn ant woord op vragen van de Tweede- Kamerleden Worrell en Epema- Brugman (PvdA). AZ'67 verhoogde de prijzen op 4 maart voor de thuiswedstrijd te gen Lokeren in de kwartfinale van het UEFA-Cuptoernooi aan zienlijk. De gebruikelyke toe gangsprijzen (8. 14 en 18 gulden) werden opgeschroefd naar res pectievelijk 15. 30 en 35 gulden. Een maatregel die de Fed. rat Ie van Supportersverenigingen ver ontwaardigd deed reageren en gehoor vond bij de Tweede Ka merleden Worrell en Epema- Brugman. Dit tweetal verzocht minister Van Aardcnne op korte termijn met de KNVB rond de tafel te ga^n zitten om over dit soort prijsverhogingen te gaan praten. De minister is inmiddels ingegaan op dat verzoek van de beide Ka merleden en heeft een afvaardi ging van de KNVB uitgenodigd voor een onderhoud.Bij AZ'67 heerst sléchts irritatie over de stappen van het ministerie. Se cretaris Gerrit Peters van AZ: „Deze aangekondigde controle zou het tweede bezoek van de Controle Dienst aan AZ moeten worden. De Controle Dienst is in februari al bij ons langs geweest en toen hebben we al duidelyk proberen te maken dat er wel de gelijk verschil bestaat tussen een wedstrijd in een van de eerste ronden van een Europa-Cuptoer nooi of een wedstrijd in de kwartfinale. Daar zul jc de prij zen naar moeten richten. Trou wens, AZ heeft haar prijzen wel iswaar verhoogd, maar wanneer ik naar buitenlandse clubs kijk, valt die verhoging best mee. So- chaux, de komende tegenstan der van AZ in de halve finales, vraagt bijvoorbeeld voor een plaats op de eretribune al 100 gulden. Maar volgens mij kon de Controle Dienst in februari al geen begrip voor dat argument opbrengen. SPORTTOTO Toto 2 3 FC Utrecht-Ajax <vcrvanr> Wageningen-Groningen s Veendam-Telstar 2 DS-Cambuur V itesse-Volendam Amsterdam-Fortuna Nederland-Fran kruk 2 Bolgie-Ierland K Turkge-Wales 2 Schotland-N-Ierland 2 Manchester-Ipswich 2 ingevuld zi volgt uit 3 1-2-3-1-1-31 De wedstrijden, die voo 1-2-5-21-28 Tocgev BADHOEVEDORP De wie- lergroep HB heeft tydelyk een andere ploegleider: oud- Tour de France renner Wies van Dongen, die in de plaats komt van Henk Koopmans. Het vertrek van Henk Koop- mans. die driejaar geleden in functie kwam by deze spon sor. berust op het feit dat de Amsterdammer het plocglei- derschap niet langer kan combineren met zyn ver plichtingen in zyn drukkerij. Sponsor Rody Hoogenboom wil nu gaan proberen met Koopmans een nieuwe zake lijke basis van samenwerking te vinden In afwachting van een eventuele terugkeer van Koopmans. is ex-prof Wies van Dongen (wiens zoon deel uitmaakt van de ploeg) aan getrokken. -1-2-3-1 r toto-gelgk zijn: VOETBAL Het Joegoslavische voetbalelftal heeft gisteren de vriendschappelijke wedstrijd te gen Bulgarije met 2-1 nen Halilhodhzic en Sliskovic scoorden voor rust Voor het pauzcsignaal verzorgde Slavkov de tegentreffer.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23