Blik in de weekbladen Zware kritiek "Enro-beleid" Kamer op regering Doden in San Salvador Links debat in Leiden: een mat geheel EISEVIERS DONDERDAG 26 MAART 1981 (ADVERTENTIE) DEN HAAG - Minister Van der Klaauw van buiteniai.use zaken heeft gisteren ernstige kritiek te horen gekregen van vrijwel alle politieke partijen over het besluit van de Europese topconferentie in Maastricht voorlopig twee zetels voor het Europese parlement te handhaven. geldrovende reizen van Europar lementariërs. door Frankrijk worden geblokkeerd met verwij zing naar ..Maastricht". Patijn zei niet te begrijpen „dat Nederland zich voor een dergelijke verkla ring heeft laten lenen". Minister Van der Klaauw verdedig- Door zich als Europese Raad uit te spreken voor het handhaven van de bestaande situatie - waarbij het Europarlement afwisselend in Straatsburg en Brussel verga dert - wordt een initiatief om tot één vaste vergaderplaats te ko men bij voorbaat onmogelijk, al dus de Nederlandse parlementa riërs. Patijn van de PvdA sprak in dit verband van een „politieke blunder van de eerste orde". De minister ontkende dat de Fran se president Giscard d'Estaing druk had uitgeoefend op de ver gadering om een besluit dat mo gelijkerwijs ten nadele van Straatsburg uit zou vallen, in de ijskast te zetten. Volgens Patijn, maar ook leden van CDA en WD, kan nu elk initiatief om een eind te maken aan de tijd- en Schip van Greenpeace aangehouden SAINT ANTHONY (ANP) - De Canadese kustwacht heeft giste ren de "Rainbow Warrior", het vaartuig van de milieu-organisa tie "Greenpeace" aangehouden, toen de opvarenden probeerden in de Canadese wateren ter hoog te van de kust van Labrador Noorse jagers op jonge zeehon den te hinderen. Drie opvarenden van de "Rainbow Warrior", een Australiër, een Ca- nadees en de Nederlander Wil lem Beekman, werden aange houden op beschuldiging van overtreding van de Canadese vis- serijwet die het met verf behan delen van zeehonden verbiedt. Zij waren bezig jonge zeehonden met verf te merken waardoor hun pels waardeloos wordt voor de handel. Een functionaris van de Canadese visserij dienst die aan boord ging van de "Rainbow Warrior", deel de mee dat de jacht op de klap mutsrobben vandaag of morgen zal worden beëindigd zonder dat de voorgenomen 15.000 jonge dieren zijn gedood en gestroopt. Brazilië vraagt om uitlevering treinrover BRASILIA (AFP) - Brazilië vraagt Barbados om uitlevering van Ro nald Biggs en de zes personen die hem ontvoerd hebben. Dit heeft het Braziliaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren meegedeeld. Als argument voor het verzoek gaf de woordvoerder, dat Biggs het brein achter de grootste treinroof in de Britse geschiedenis, vóór de ontvoering zich als betrekke lijk vrij persoon in Brazilië be vond. In de verklaring was sprake van "de Brazilianse burger Ronald Biggs". Deze 'kwalificatiz heeft waarnemers in Brasilia nogal verrast. Tot nu toe hield de Brazi liaanse regering zich op de vlak te, zeggend dat de zaak uitslui tend de autoriteiten van Enge land en Barbados aanging. Zelfs had de Braziliaanse regering ver klaard, niet van mening te zijn dat de Braziliaanse soevereiniteit was geschonden. de zich tijdens een mondeling overleg met de vaste kamercom missie voor buitenlandse zaken tegen het idee dat er weinig con crete resultaten waren bereikt in Maastricht. Volgens Van der Klaauw is het ook uitdrukkelijk de bedoeling van dergelijke ont moetingen van regeringsleiders om beslissingen elders te stimu leren of richting te geven. Minister Van der Klaauw zei dui delijk het gevoel te hebben dat hij over enkele dagen, samen met premier Van Agt. namens de tien EG-landen spreekt bij zijn ontmoetingen met de nieuwe Amerikaanse president Reagan en minister van buitenlandse za ken Haig. Alhoewel er geen con crete afspraken zijn gemaakt over een gemeenschappelijk Eu ropees antwoord op de monetai re politiek van de Amerikaanse regering, is er wel degelijk een wens tot gemeenschappelijke aanpak van dit probleem in Eu ropa, aldus de minister. BARNEVELD - In het Chemisch Laboratorium voor de Industrie op het industrieterrein in Bameveld is vanmorgen een grote brand uitgebroken. Tijdens de brand zijn ook enkele tanks met alcohol ontploft. Vier mede werkers van het bedrijf raakten gewond. De schade bedraagt zeker enkele miljoenen guldens. Pandbriefkwestie Drie jaar voor Leidenaar MIDDELBURG (ANP) De recht bank in Middelburg heeft giste ren de twee mannen, die enkele jaren geleden een geldkist met voor ongeveer zes miljoen guden aan pandbrieven hebben gesto len uit de berging van een flatge bouw in Middelburg, veroor deeld tot driejaar onvoorwaarde lijke gevangenisstraf. Het zijn de 49-jarige T V. uit Lei den en de 48-jarige S.S. uit Vlis- singen. SAN SALVADOR (AP) - Terwijl in San Salvador werd herdacht dat een jaar geleden aartsbis schop Oscar Romero was dood geschoten in zijn kathedraal, zijn langs straten en wegen in de stad de lijken van 38 mensen gevon den. Zij zijn het slachtoffer geworden van het aanhoudende politieke geweld in de Midden-Ameri kaanse republiek. Hoe de 38 mensen aan hun einde zijn gekomen is nog niet duide lijk. Er zijn geen berichten ver strekt over militaire operaties in of bij de stad. Kardinaal Romero, een verdediger van de mensenrechten en een te genstander van de Amerikaanse hulp aan de junta, werd op 24 maart 1980 door een enkel schot geveld toen hij een mis opdroeg in een kleine kapel. De moordenaar, naar wordt aange nomen een lid van een van 's lands rechtse "moordeskaders", is nooit gevonden. Verdeeld in drie groepen hebben gisteren guerrillastrijders met een raket-granaat en kleine wa pens een aanval uitgevoerd op de Amerikaanse ambassade in de hoofdstad van El Salvador. Ame rikaanse diplomaten hebben ver klaard dat er geen slachtoffers zijn gevallen. Wel is aanzienlijke schade aangericht. De linkse guerrillagroep "Volksbe- vrijdingskrachten" (FLP) eiste later in een telefoontje naar plaatselijke radiozenders de ver antwoordelijkheid voor de aan val op. De FLP is één van ver scheidene linkse guerrillagroe pen die strijden voor omverwer ping van de door de Verenigde Staten gesteunde burger-militai re junta. Het was de vierde aanslag op de Amerikaanse ambassade in on geveer drie weken en de tweede maal dat de missie door een ra ket werd getroffen. Soldaten van het Salvadoraanse le ger die rond het gebouw pa trouille liepen, openden het vuur op de aanvallers, die ontkwamen in twee vluchtauto's. Onbekenden plaatsten dinsdag in een muur buiten de ambassade van Nicaragua in San Salvador explosieven en lieten een deel van de muur ontploffen. Ook daarbij vielen geen slachtoffers. Een regeringswoordvoerder ver klaarde gisteren dat in het noord oostelijke district Morazan werd gevochten tussen regeringstroe pen en guerrillastrijders. De jun ta zond ongeveer 1.000 man schappen naar het gebied, dat op ongeveer 160 kilometer van de hoofdstad is gelegen en één van de belangrijkste bolwerken van de guerrillastrijders huisvest. De regering maakte tevens bekend dat afgelopen maandag een aan slag was gepleegd op een doch ter van junta-president Jose Na poleon Duarte. Een vrachtwagen dwong de auto van Ines Duarte de Navas in te rijden op tegenlig gers, maar zij wist ongedeerd te ontsnappen. "Meneer, ik ben historicus. Hier in mijn tas heb ik drie boeken. In 1914 beloofden ze ons ook al dat we geen oorlog zouden krijgen. Hoever wil de PvdA nu eigenlijk samen met het CDA gaan als het om bewapening gaat? Ik wil wel zeggen: er moet een linkse meerderheid komen!" De discussieavond onder het thema "oecumene in de poli tiek", gisteravond in het An- thonius Clubhuis in Leiden is al ver gevorderd als een wat oudere man de bovenstaande vraag stelt. Als één van de weinige vragenstellers toont hij zich werkelijk betrokken bij zijn onderwerp. Op het podium zitten de heren Verbeek (voorzitter PPR), Meertens (voorzitter PSP), Van den Berg (voorzitter PvdA) en Bakker (Tweede Kamerlid CPN). Zij zijn al een hele avond vrij aardig voor elkaar geweest, en heb ben ook de (volle) zaal tot weinig spitse vragen weten te bewegen. Van den Berg antwoordt: "De PvdA is tegen nucleaire kruisraketten. Dal zal ook in een regeerakkoord komen te staan". Maar de historicus heeft het wel bekeken. Vijf minuten later verlaat hij de bijeenkomst, die zich daarna nog een kwartier lang voorts leept. Dat er geen gebrek aan linkse visies is. en dat die visies (zelfs als ze afkomstig zijn van politieke partijen) met wat moeite misschien op een noemer te brengen zijn. dat is eigenlijk niet nieuw. Het was een van de conclusies die gis teravond. ondanks veel (schijnbare) tegenstellingen wel te trekken viel. Verontrustender was dat er geen pit in de zaal zat, terwijl je je moeilijk een verkiezings strijd kunt indenken met zo veel "brandende" punten: werkloosheid, kerncentra- le's, kernbewapening, enzo voorts. Misschien was een van de oorzaken het in de zaal duidelijk voelbare besef, dat een linkse meerderheid een zeer moeilijke zaak zal worden. En dat het publiek gisteravond overwegend van progressieve komaf was, hoeft gezien de samenstelling van het "forum" niet te ver bazen. Vandaar misschien dat in de discussie veel aandacht was voor het (afwezige) D'66 en het even afwezige CDA. Met die partijen zal immers ver moedelijk geregeerd moeten worden Vandaar misschien de kritiek die Van den Berg zo nu en dan van zijn collega- forumleden kreeg te verwer ken: als enige van de forum leden vertegenwoordigde hij immers een politieke partij die bij de formatie vrywel ze ker niet naast de macht zal grijpen, hoe die dan ook ge deeld zal moeten worden. Van den Berg hield zijn bijdra ge aan de discussie "realis tisch". Een links kabinet zon der D'66 gaat niet benadruk te hij. De minimum-inko- mens moeten gespaard wor den, daarvoor moeten de iets rijkeren dan maar wat inleve ren. Dit bracht Van den Berg in botsing met Bakker. Bakker: "De koopkracht ook voor modaal handhaven, dat is de enige garantie voor de inkomens". Het was een van de weinige keren dat het fo rum onderling een enigzins felle discussie voerde. Verbeek, die het PPR-Tweede Kamerlid Ria Beckers ver ving, kwam enkele malen met een principiële verdedi ging van "nul-groei" ("de economie van het genoeg"), en beperking van de macht van de multinationals. De PPR-voorzitter: "Wij zitten ingeklemd tussen de hoofd kwartieren van het geweld. En de wil van de vredesbewe ging ketst nog steeds onzet- tend af op de grote partijen in Nederland". HENK VEGTER Veel ruimte wordt deze week in de weekbladen opgeslokt door boe ken en schrijvers. Dit in het ka der van de Boekenweek. Naast al die boeken vond Elseviers René de Bok nog ruimte over om kri tiek te spuien op de Nederlandse ontwikkelingshulp. "Op basis van vertrouwelijke documen ten" nog wel. Met name de Natio nale Commissie voorlichting en bewustwording Ontwikkelings samenwerking (NCO) die in 1970 onder de naam 'Commissie- Claus' het licht zag krijgt een veeg uit de pan van De Bok. Wei nig kritiekloos zou deze commis sie elke kik die een bevrijdings organisatie geeft honoreren. "Prins Claus verdween als voorzit ter en werd opgevolgd door do minee Albert van den Heuvel, de huidige VARA-voorzitter die 'Cuba zo'n leuk land vindt". En dat is nog niet alles, want, aldus De Bok: "De Cubaanse stijl waarin de NCO de subsidie-aan vragen beoordeeld is illustratief voor de onduidelijkheid en twij fels rond de NCO". Verder zou de NCO zich schuldig maken aan het geven van subsi dies aan organisaties die niets met ontwikkelingssamenwer king te maken hebben. Zoals aan de Stichting Bedrijfstak Onder zoek Elektrotechniek De SOBE houdt zich onder meer bezig met het Philips-vrouwenproject. "Met de subsidietoekenning aan een stichting als SOBE maakt de NCO zich totaal ongeloofwaar dig. Gemeenschapsgelden wor den in dit geval bijvoorbeeld ge bruikt om vrouwen in bedrijven bewust te maken van het vrouw vijandig karakter van de arbeids situatie. En dit geschiedt in een periode waarin het hebben van werk een geprivilegieerd bezit wordt. Met gemeenschapsgelden wordt onvrede met de werksitua tie gesubsidieerd". Naast deze nogal onfrisse redene ring van De Bok een interview met prof. Diepenhorst die van de kandidatenlijst voor de senaats verkiezing werd geschrapt. De man ziet niet om in wrok, in te genstelling tot dr. Zijlstra. die als president van De Nederlandsche Bank gaat afzwaaien. Een terug blik over de periode-Zijlstra en een vooruitblik op het tijdperk- Duisenburg, treft men eveneens in EM "Het eerste echte verkiezingscon gres van de VVD". Zo betitêlt Vrij Nederland het afgelopen congres der liberalen, waarop men zich uitsprak tegen stem recht voor buitenlanders bij ver kiezingen voor de gemeenteraad. Hetgeen Annelien Kappeyne van de Copello haar politieke carriè re zou kosten. "Het congres heeft body getoond", evalueert me vrouw Joó. gemeenteraadslid voor de VVD in Almere. En zelf met een buitenlander getrouwd. "Hoe kan men mij nu beschuldi gen van discriminatie?", vraagt zij zich verwonderd af. "Ik ben zelf met een Hongaar getrouwd. Maar wel met één die er bewust voor heeft gekozen Nederlander te worden". Dat Annelien Kappeyne opstapt vindt ze jammer, maar verder haar zaak. "Je kunt als congres toch niet van standpunt verande ren alleen omdat een kamerlid dreigt op te stappen?". Ook over Kappeyne van de Copel lo doet professor Frans Duynstee een duit in het zakje: "Ik denk dat mijnheer Rietkerk erin zal slagen om dat vervelende vrouw tje tot bedaren te krijgen! Die ou de heer van haar had veel beter op dat meisje moeten letten", is zijn vaderlijke commentaar over de kwestie in een interview met Van Tijn. Verder spuit hij in dit vraagge sprek zijn ongenoegen over CDA-fractieleider Lubbers en over de loyalisten van het CDA: "Als ik het goed weeg is de dis tantie van de loyalisten van een verdergaande mate dan tot nog toe. Als zij zeggen: wij steunen een minderheidskabinet-Den Uyl, dan stelt op datzelfde mo ment het CDA praktisch geen barst meer voor. Nee. mijn vrees dat ze straks zetels gappen is niet kleiner geworden". Verder in VN een reportage uit Chili, het vervolg van de affaire- Valmorel en een analyse over de agressieve politici, die nu het Witte Huis bevolken. VN be steedt de hele kleurbijlage aan boeken. Onder de kop 'De ijdele hoop op meer werk' geeft Frank van Em- pel een overzicht van de fouten die de vier grote partijen in hun verkiezingsprogramma's hebben staan. Meer werk beloven ze alle maal. tegen beter weten in. Want hoe dat zou moeten worden ge vonden. daar heeft nog niemand een antwoord op weten te vin den. Iran ziet zichzelf steeds meer on dergedompeld in een poel van el lende. De oorlog met Irak woedt nog voort en intussen gaat het met de economie in razend tem po bergafwaarts. Het lijkt erop dat de geestelijken hun greep op de bevolking gaan verliezen. Pre sident Bani-Sadr daarentegen krijgt steeds meer steun van die zelfde bevolking en wordt zelfs zo nu en dan door de geestelijke aller geestelijken, ajatollah Cho- meini, verdedigd. HF publiceert deze week een reportage over het verloop van die machtsstrijd tus sen de mollah's en Bani-Sadr "Drie factoren houden Iran bij een en verhinderen vooralsnog dat de vele elkaar bestrijdende fracties in dit versplinterde land elkaar daadwerkelijk te lijf gaan. Dat zijn imam Chomeini, de oor log met Irak en de Grote Satan, de VS". Een actie van drie journalisten om per advertentie wapens te wer ven voor de opstandelingen in El Salvador heeft nogal wat mensen in beroering gebracht. Aanlei ding genoeg voor een interview met één van hen. Hans van Ger- ven. die onder meer zegt: "Wij willen ze een steuntje in de rug geven, geen aanvalsoorlog ont ketenen. Verdomme nog aan toe, als daar dertig mensen per dag overhoop geschoten worden, geef die mensen dan in ieder ge val een middel waarmee ze zich kunnen verdedigen. Daar heb ben ze recht op" Viditel: hoe komen we eraf? Aan dit onderwerp wijdt De Tijd een artikel waarin duidelijk wordt dat we aan dit dure informatie systeem vastzitten. Want hoewel er eigenlijk niemand om heeft gevraagd, kan de ïnformatica- mallemolen niet meer worden stilgezet. "De telefoonnota moet omhoog, dus raken we Viditel niet meer kwijt", is de sombere conclusie. De nieuwe voorzitter van de KRO, Ben Schmitz, is verre van geluk kig met het plan van een van zijn voorgangers, Harry van Doorn. "Als je een volledig cieel net nóést niet-commerciele netten plaatst breng je totaal ver schillende partners onder een noemer. Bij zoveel ongelijkheid moet de een het afleggen tegen de ander. Bovendien breekt het plan van de commissie-Van Doorn volledig met het non-pro- fit-beginsel van de omroep. Mij verrast de vanzelfsprekendheid waarmee zoiets gebeurt, en waar mee er naar vijlhonderd miljoen reclame-guldens wordt gehen geld. Ik noem dat nu t immoreel, maar amoreel: men stelt zich de vraag niet eens of je zoiets wel mag bepleiten". Onder het motto "Slecht schilde ren is ook een kunst", wordt de "Nieuwe Stunteligheid" onder de loep genomen Dit naar aan leiding van een tentoonstelling in Groningen, waarop een aantal 'nieuwe Duitsers' voor een uiter mate bonte boel zorgt. Verder ook in De Tijd veel boeken. hervormd nederland "De vader van de neutronenbom" wordt hij wel genoemd. Samuel Cohen is een Amerikaan, die al in 1958 dit wapen uitvond. Een interview met hem was onlangs op de VPRO-teli visie Ie Voor degenen, die het toen heb ben gemist, drukt HN het nog eens af "Als mij gevraagd wordt of het niet immoreel is mensen te doden en eigendommen te spa ren, dan zeg ik altijd, die mensen zijn vijandelijke militairen en burgereigendommen sparen is heel juist. Wilt u een cola?". Wat de voormalige Amerikaanse president Carter en diens verte genwoordiger in de Verenigde Natie, Andrew Young, moeizaam hebben opgebouwd, breekt Rea gan nu af "Reagan tart heel zwart Afrika", schrijft Hervormd Nederland dan ook. Uit Washington komen zelfs berichten dat president Reagan van plan zou zijn pre mier Botha van Zuid Afrika voor een bezoek uit te nodigen. "Dat zou de bekroning zijn van een ra dicale koerswijziging in de Ame rikaanse Afrika-politiek. Nog nooit sinds de invoering van de apartheid is een Zuidafr k tan t regeringsleider voor een officieel bezoek door de VS uitgenodigd", Martien Mes ie een ex-gedetineer de, die zich nu bezighoudt met de opvang van ex-gedetineerden. Hij is voorzitter van de Vereni ging art. 26 en gaat er prat op dat deze vereniging meer succes boekt dan de Reclassering doet. "Volgens de Beginselenwet art. 26 dient de gevangenis ter verbe tering en terugkeer in de maat schappij en moet a«*.lp zijn by het zoeken van oplossingen voor de problemen die ex-gedetineer den krijgen in de maatschappij, maar daar komt heel weinig van terecht. Alleen al het bestaan van dit opvanghuis is daarom een aanfluiting voor de samenleving en het hele hulpvcrleningsappa- r.i.'it De vereniging en het opvanghuis kunnen maar nauwelijks het hoofd boven water houden. Toch heeft het, zo blijkt uit de prak tijk, een zeer nuttige functie ik ga Alk n BM zelf maar na. Zonder dit werk zou ik weer gaan staten" ANNEMIEK RUYGROK

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21