Oranje wendt dreigende Vamp' af Arbiter houdt België in race Rijvers: Oranje miste organisator Vrij s pe Good Vibrataons ?5> Arnold MührenMaar we krijgen het nog moeilijk genoeg Quini weer op vrije voeten Arnesen gaat naar V alencia ONDERDAG 26 MAART 1981 SPORT RUSSEL (ANP) - Raoul-Joaquim Fernadez-Nazarre heeft België- Ierland goed gefloten maar slecht gelopen. Op slag van rust mocht Brady voor Ierland een vrije trap nemen. De "Italiaanse" Ier schoof de bal naar het cen trum van het strafschopgebied. Daar liep de Portugeese fluitist tussen de Belgische verdediger Meeuws en de Ierse aanvaller Robinson in. De laatste profiteer de van de situatie. Hpj kaatste de bal in het doel. Meeuws, die niet bij de bal kon, tuimelde op zijn rug en bleef liggen. Scheids- noch grensrechter - reageerden aanvankelijk. Toen ging, aarze lend de witte vlag van grensrech ter Marques de lucht in. De strui kelende scheidsrechter kon toen welgemoed Robinsons's doel punt afkeuren. Uiteindelijk scheelde dat de Ieren een gelijk spel. Misschien hadden ze zelfs gewonnen. Nu won België door een doelpunt in de 88ste minuut van Ceulemans. België werd daardoor vrijwel zeker van deel neming aan het wereldkam pioenschap in Spanje, n Brussel is Ierland lange tijd de beste en gevaarlijkste ploeg ge weest. België speelde erg behou dend. Geschrokken van de twee Cypriotische doelpunten van een maand geleden werd tegen de kwalitatief betere Ieren voor een eerder verdedigende dan aanval lende tactiek gekozen. Daar kwam nog bij dat het met Coeck, Cluytens en Van der Eycken vol ledig uit linksbenige spelers be staande middenveld volstrekt niet draaide. Voor vijf kwartier kon Ierland zich relatief gemak kelijk staande houden. Sterker nog, er was af en toe ruimte voor een uitval, zoals enkele seconden voor de rust. Niemand begreep iets van de afkeuring. De scheidsrechter is volgens de voetbalregels een dood element in het veld. Het doelpunt kon de toets der zuiverheid doorstaan, maar was en bleef afgekeurd. Die meevaller hielp de onsamenhan gend spelende Belgen op de been. In het laatste half uur speelde België agressiever. Dat kwam vooral door rechterverde- diger Gerets. Hij kwam veelvul dig mee naar voren en stichtte verwarring vanaf de rechterkant. Met ook meer druk vanaf links kwamen de Ieren in moeilijkhe den. Aan uitvallen kwamen ze niet meer toe. Ze probeerden koste wat kost de 0-0, en minie me kans op kwalificatie voor het WK in Spanje, te behalen. Dat leek, dankzij doelman McDo- nagh en verdediger Hughton te lukken. Vijf minuten voor tijd haalde Hughton andermaal een inzet van Ceulemans van de lijn af, terwijl Mcdonagh gevaarlijke schoten van Gerets, Ceulemans en Van der Eycken op miracu leuze wijze keerde. Een vrije trap, drie minuten voor tijd, werd de Ieren fataal. McDonagh kon zijn vuist nog tegen de door Van der Eycken hard ingescho ten bal zetten. Het leer ging lood recht de lucht in. De lange Ceule mans was er met zijn hoofd het eerst bij. De verslagen Ieren gin gen languit tegen het gras. Schotland In groep 6 had Schotland het tegen Noord-Ierland knap moeilijk zijn ongeslagen status te handhaven. De Schotten speelden in Hamp den park te Glasgow gelijk (1-1) en namen de leiding over van Portugal in groep 6 van de voor ronden om het toernooi om het wereldkampioenschap. Vijf mi nuten lang hebben de Noordie- reh de illusie gehad de Schotse ploeg op eigen terrein te ver- 'Ik heb teveel moeten praten" De Franse uitblinker Didier Six is doorgedrongen in het Nederlandse strafschopgebied. Edo Ophof is te laat om te corrigeren slaan. De voorsprong die Noord- Ierland via een treffer van Bryan Hamilton had opgebouwd, werd evenwel een kwartier voor tijd door John Wark teniet gedaan. De stand in groep 6 is nu: Schotland4 2 2 0 6 3-1 Portugal...»3 2 1 0 5 4-0 N-Ierland4 12 14 4-2 Israel5 0 3 2 3 1-5 Zweden5 0 2 2 2 1-5 Wales kwam in groep 3 een flinke stap dichterbij kwalificatie voor de emdronde in het toernooi om het wereldkampioenschap door in Ankara op de been te blijven In een slordig duel van beide kanten was een fout van verdedi ger Husnu genoeg voor Wales om de volle winst te grijpen. 1. Wales4 2. Sow.Unie2 2 0 0 4 3. Tsjech2 4. Ijsland4 5. Turkije4 ROTTERDAM - de naam Johan Cruijff liet Kees Rijvers niet vallen maar uit zijn woorden viel wél duide lijk op te maken dat de voor een shirtstreepje afwezige "verlos ser" dé voetballer had geweest, die het 'nieutoe' Oranje had moe ten sturen. Hoewel de kleine oe- fenmeesler uiteraard tevreden was met de uitslag, somde hij ten overstaan van een recordaantal journalisten enige kritische kant tekeningen op. "Ik heb vanaf de kant veel moeten praten. Toen het eenmaal 1-0 stond, hebben sommige jongens hun taktische opdrachten verzuimd uit te voe ren. Ik vind dat al op leeftijd zijnde profs die discivline wél 10-0 10 12 2-1 zelf moeten opbrengen en niet de coach. Dat is mij tegengevallen. Poortvliet toonde steeds de drang om naar voren te gaan en Wtlly van de Kerkhof liet zich veelvul dig uit het centrum weglokken. Ik heb me schor moeten schreeuwen om die jongens te corrigeren. We inisten dus een grote organisa tor" Iemand dus. die ook halverwege de eerste helft had moeten ingrijpen toen Nederland na een opvallend goed begin zich vervolgens volle dig door de frivole Fransen liet inpakken. "Les bleus"' nmchten het balletje zonder vijandelijk oponthoud rondschuiven en schroomden niet sluitpost Dropsy veelvuldig in te schakelen. Tij dens die Franse overheersing, vermoedde Tscheu La Ling al. dat Rijvers na de hervatting van zijn talentvolle diensten gebruik zou maken. "Het spel was niet denderend", gaf de Ajacied toe. "dus verwachtte ik al het een en ander". Zonder enig spoor van nervositeit zette Lirig een presta tie neer. die hem ongetwijfeld op een volgende interland-invitatie zal komen te staan. "Die goal van Arnold deed natuurlijk een stevi ge duit in het zakje. Zoiets geeft meteen vertrouwen". Arnold Mühren, door Rijvers als een van de grote uitblinkers ge noemd. vond Ling "als aanspeel punt voorteffelijk functioneren" "Want", vervolgde de middenvel der van Ipswich, "in de eerste helft kwamen teveel ballen terug uit de voorhoede. Daar was te weinig mankracht. Vooral door ROTTERDAM - De dreigende ramp werd afgewend; de hulp van 'verlosser' Johan Cruijff bleek uiteindelijk niet nodig. Shirtproblemen of niet, de Ne derlandse leeuw liet zich niet uit kleden door het Franse voetbal elftal, zijn hempie bleef onzicht baar in de volgepakte Kuip. Na de 1-0 overwinning van Oranje op Frankrijk gloort er in kringen van de KNVB warempel weer enige hoop op kwalificatie voor het WK 1982 in Spanje. Abrupt werd gisteravond de jacht op het kampioenschap doordraven ge staakt. De voorgeschiedenis van de inter land Nederland-Frankrijk werd de laatste weken geschreven met een ontstellend gebrek aan nuch terheid. In een tijd, waarin op an der gebied talloze problemen dienen te worden verhabstukt, werd aan de vooravond van de confrontatie in Rotterdam de handel en wandel van het Neder lands voetbalelftal in kwalifica- tiegroep 2 bijkans tot een bran dende nationale kwestie verhe ven. Uitschakeling voor Spanje heette binnen de KNVB een ca tastrofe. het nationale voetbal- prestige zou er door op de tocht komen te staan, kortom het leed was op voorhand al niet te over- De krachten moesten dus gebun deld worden om dit naderende onheil in de kiem te smoren. Al had hij in 1977 reeds afscheid ge- Oranje, de al dan niet verbleekte superster Johan Cruijff stelde zich op afroep van bondscoach Kees Rijvers be schikbaar om met een aantal ou de kameraden het succesrijke verleden te doen herleven. Om wijlen Wim Sonneveld na te spreken, Cruijff werd Oranje bin nengehaald alsof hij Sinterklaas was. Maar zie, waar Rijvers zich ten opzichte van de Amsterdam se voetbalmessias uiterst serviel opstelde, haalde bondsvoorzitter Eric Vilé ("Hij speelt in het shirt Stand groep 2: België Ierland Frankrijk Nederland Cyprus 3 2 0 1 4 9-1 4 2 0 2 4 5-3 6 0 0 6 0 4-24 MADRID (ANP) Het Spaanse ministerie van binnenlandse zaken heeft gisteravond om 22.00 uur bekend gemaakt dat Quini, de voetballer van Barcelona, is vrijgelaten. Enrique Castro "Quini" werd op 1 maart door onbekenden ontvoerd. Quini kwam vrij in Zaragoza. Het is niet duide lijk of de 32-jarige voetballer, topscorer in de Spaanse com petitie. werd vrij gelaten of dat de politie hem heeft be vrijd. De politie in Zaragoza heeft de ontvoerders gearresteerd. Dat is medegedeeld door het Spaanse ministerie van bin nenlandse zaken. Quini werd op 1 maart na de door Barcelona met 6-0 ge wonnen thuiswedstrijd tegen Hercules ontvoerd. De ont voerders eisten een losgeld van ruim drie miljoen gulden dat door Barcelona al direct beschikbaar werd gesteld. van de sponsor van het Neder lands elftal, anders blijft hij maar thuis") een streep door de ge plande missie van Cruijff. 'Sinterklaas' bleef dus in Spanje, tsjonge, wat moest dat worden met Oranje tegen Frankrijk. Dat viel, gezien aan het resultaat, mee. Ook nu was het meest gele den om het lijden wat vooraf was gevreesd. Met een briljant geno men vrije schop 'kromde' Arnold Mühren twee minuten na rust Frankrijk naar een 1-0 nederlaag. "We hebben de twee punten ge haald die nodig waren, maar ik weiger het woord kwalificatie al in de mond te nemen", getuigde de voetballer van Ipswich Town van zijn realiteitszin. "In de ko mende wedstrijden tegen Cy prus, Noord Ierland en België krijgen we het nog moeilijk ge noeg". De voorspelling van de bijna 30-ja- rigc Volendamse technicus, die gisteravond zijn tweede optre den in Oranje mocht verzorgen, was terecht geladen met enige te rughoudendheid. Terdege was Mühren zich er van bewust dat al te veel jubel niet paste, nu hij en zijn ploegmaten slechts bij de gratie van het tekort aan Franse doelgerichtheid overeind waren gebleven. Want al hielden de spe lers van het Nederlands elftal (waarin debutant Edo Ophof als rechtsback en Jan Poortvliet als voorstopper redelijk opereer den), de aanspraak op een reis naar Spanje dan levend, de 1-0 eindscore stond niet helemaal in relatie tot de verhoudingen op het door beide ploegen klein ge houden speelveld. In de beperk te ruimte legde het Franse keur korps een groter technisch ver nuft aan de dag, terwijl de uitslag zich zelfs liet bepalen door milli meterwerk. Nu de getructe lin kerspits Didier Six zijn poging tot het afleveren van een blauw druk van de vrije schop van Mühren na 55 minuten zag stran den op de paal, stond met Kees Rijvers maar de Franse bonds coach Michel Hidalgo bloot aan een gevoel van onbehagen. "Niet de kwaliteit, maar de goals bepa len dikwijls het verloop van een wedstrijd. Dat was ook nu weer het geval", sprak hij bitter. De keuzeheer van de Franse voet balbond dacht tijdens zijn wed strijdanalyse vooral terug aan de mogelijkheden, die zijn uitverko renen in het laatste kwartier van de eerste helft hadden verkwan seld. Met korte, flitsende combi naties gaven 'de haantjes' toen een gevat antwoord op het voor namelijk door enthousiasme ge schraagde openingsoffensief van het Nederlands elftal, dat zich voor rust vasthield aan het 4-4-2 concept. Waar het optisch over wicht van de thuisploeg amper tot uitgespeelde scoringskansen leidde en het gevaar hoofdzake lijk door Mühren werd aangedra gen met scherp indraaiende vrije schoppen, boorden met name flankspeler Six en de eminente vervanger van Michel Platini, de Bordeaux-speler Alain Giresse, doelrijpe kansen aan. De sterk functionerende goalie Piet Schrijvers moest tweemaal stompend redding brengen na inzetten van Dominique Roche- teau en later mocht de terugge keerde Ajacied opgelucht adem halen op het moment, dat Gires se een voorzet van Larios miste. Het weerwerk van Oranje in de vorm van een kopbal van John ny Rep (vrije schop Mühren) stak hier schril bij af. Professioneel hadden de bezoe kers de regie van de wedstrijd overgenomen, nadat het Neder landse middenveld zich in het begin met veel loopwerk had uit geput. Telkens hadden de door Arnold Mühren aangejaagde Jan Peters en Frans Thijssen het gat in het centrum van de aanval moeten opvullen en dat deed gaandeweg afbreuk aan de scherpte van dit tweetal. Com municatiestoornissen waren aan Nederlandse zijde plots troef, op de rechterflank kwam de na rust als linkerspits optredende René van de Kerkhof bovendien nau welijks tot zinnige acties, zodat de redelijk begonnen Johnny Rep in zijn eentje vergeefs moest optornen tegen een overmacht. Met een imponerende serie terug speelballen op Dropsy haalden de geroutineerde Specht en Bos- sis het tempo definitief uit het spel van de Nederlandse forma tie. Willy van de Kerkhof, die Arnold Mühren is het stralende middelpunt na de verzilverde vrije trap. zich in de beginfase nog een aan tal malen in voorwaartse richting had bewogen, moest zich in het tweede deel van de eerste perio de bepalen tot het vervullen van een stofzuigertaak en ook Ruud Krol trad alleen maar defensief op. Gewaarschuwd door die ontwikke ling besloot Kees Rijvers tijdens de onderbreking alsnog tot een overschakeling naar het 4-3-3 systeem. Ook hij had gemerkt dat de afwezigheid van een cen trumspits een versterkt Frans middenveld in de hand werkte, nu voorstopper Roland Specht bij gebrek aan een directe tegen strever zich gretig aanmeldde als extra-steunpunt van de aanvoer lijn. Met de komst van Tscheu la Ling voor Hugo Hovenkamp (Rijvers. "Hij had een dijbeenblessure") bereikte de Nederlandse bonds coach in elk geval dat de offen sief ingestelde linkervleugelver dediger Bossis aan zijn stek werd vastgeklonken en Rep als cen trumspits Specht achterin hield. De in vorm groeiende Ling wist onder druk tevens de bal in bezit te houden en op basis van zijn individuele kwaliteiten voor meer diepgang in de aanval te zorgen. Frans Thijssen: "Ling was na rust de aanspeelpunt, die we voor de pauze hadden ge mist". Nadat Mühren een overtreding van Specht ten opzichte van de later met geel bekeurde en door Huub Stevens vervangen clubvoetbal ler Jan Peters passend had afge straft met de schitterende 1-0, hadden de pupillen van Rijvers de dreigende rampspoed afge wend. Een combinatie van Fran se schotloosheid (Rocheteau. La- combe) en pech (Six) hield de broodnodige Nederlandse zege in tact. Al hunkerde Kees Rijvers naderhand naar een organisator in zyn equipe, de roep om 'ver losser' Johan Cruijff lijkt voor goed verstomd. GERARD VAN PUTTEN Ling zijn we beter gaan spelen in de tweede helft". Die betere opin>ering 'an na de rust sterkte oij aanvoerder Ruud Krol de gedachte om de door Rij vers ingeslagen weg te blijven volgen. "Hij heeft het goed aan gepakt. Er zijn juiste afspraken gemaakt ondanks dat er zeer weinig tijd ter beschikking was. Rijvers moet met dezelfde forma tie doorgaan, zij het dat er hier en daar wat 'bijgeschaafd' moet worden. We moeten vooral goed op elkaar ingespeeld raken, net zoals de Fransen. Die jongens speelden toch lekker vrijuit. Aan trekkelijk om te zien. ze tikten ge makkelijk een mannetje uit. Ty pisch de Franse slag" Een van opvallende solisten in de ploeg van coach Hidalgo was Di dier Six. die het eerste interland leven van Edo Ophof aanvanke lijk onaantrekkelijk maakte. Rij vers liet het duo Six-Ophof daar om niet lang aan elkaar gekop peld want halverwege de eerste helft kreeg Jan Poortvliet de op dracht de linksbuiten van Ra cing Stasbourg te volgen "Dit was niet mijn gemakkelijkste wedstrijd", zei de PSV'er. "Ik heb totaal drie tegenstanders gehad Eerst Rocheteau. toen Six en ten slotte Zimako. Vooral aan die laatste had ik mijn handen vol. Toch vind ik dat ik het goed heb gedaan", iveerlegde Poortvliet de kritiek van zijn voormalige club trainer. Michel Hidalgo vond Nederland over "een goede ploeg" beschik ken maar ijoegde er pijlsnel aan toe "dat Frankrijk minstens een gelijkspel had verdiend" "We hebben", sprak de Franse trai ner, "we hebben voor de rust toch lange tijd overheerst. De ploeg bewees zonder Platini ook uit de voeten te kunnen. Alleen ontbrak het aan de afwerking. Die was in veel gevallen onbeholpen" Wellicht had Michel Platini Frank rijk met een gerust hart aan de krachtmeting met België kunnen laten beginnen. De voetballer met de 'fluwelen' trap was niet geheel fit maar had dolgraag de Kuip willen betreden. Zijn allesbete- kende commentaar op de vraag. "Had je kunnen spelen" was dan ook"geen commentaar".... ROB ONDERWATER AMSTERDAM (GPD) - Frank Ar nesen gaat een driejarig contract tekenen bjj het Spaanse Valen cia. De 24-jarige Deen, die tot het eind van het seizoen nog actief zal zijn by Ajax, is tot volledige overeenstemming gekomen met zijn nieuwe werkgever. Arnesen. die twee jaar geleden een clausule aan zijn contract liet toevoegen waarin stond dat voor htm slechts een transferbedrag van negen ton kon worden ge vraagd, had bij Ajax de komende drie jaar ruim een miljoen gul den kunnen verdienen. (ADVERTENTIE) bij AUTcU op de Nieuwe Rijn 42. Leiden w

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17