Katwijkse huizen zo lek als een zeef Behoud Kager pont stapje dichterbij Tuinders willen steun na gasprijs-verhoging Niet alleen energieprijs bepaalt succes kwekers Dit kost ons het parket NDERDAG 26 MAART 1981 De Rijnsburgse kweker Van in}», die vindt dat de energie- rijzen mei allesbepalend zijn y het goed laten draaien van en fctcekerij. DEN HAAG/GRONIN GEN - De Nederlandse Gasunie wil met ingang van 1 april de gasprij- zen met 7 tot 8 cent per kubieke meter verho gen. Dat is het gevolg van ontwikkelingen op de oliemarkt. De prijzen van olieprodukten zijn het afgelopen jaar flink gestegen. De gasprijzen zijn gekoppeld aan die olieprij zen, vandaar dat de Gasunie een extra verhoging wil door van landbouw en vissrij en van economische zaken. Bin nenkort worden de onder handelingen met het Land bouwschap, dat nog niet op de hoogte is van de voorstel len van de Nederlandse Gas unie, geopend. Vooruitlo pend daarop verwacht voor zitter D. Luteijn van het schap dat de extra prijsver hoging met ingang van vol gende maand niet zal door gaan. "In het contract dat tus sen het Landbouwschap en de Gasunie is gesloten is vastgelegd dat de gasprijzen dit jaar 4'/2 cent mogen stij gen. Meer lijkt me niet haal baar. De financiële marge van agrariërs is uiterst ge ring. Een extra verhoging is funest voor de tuinders", al dus Luteijn. Overigens is in het contract tus sen beide partijen een bepa ling opgenomen waardoor het contract kan worden opengebroken. Dat kan bij voorbeeld als de olieprijzen flink stijgen. Bovendien ly- ken de gasprijsverhogingen geïnspireerd op geluiden uit de Europese Commissie. Het dagelijks bestuur van de Eu ropese Gemeenschap vindt dat er sprake is van oneerlij ke concurrentie. De energie prijzen in de overige lidstaten liggen aanzienlijk hoger dan in Nederland. De kans bestaat dat de Europe zen beleid in Nederland is groot. In het vakblad "Bloembollenexport" van de Bond van Bloembollenhan delaren haalt het Zentralver- band Gartenbau uit Bonn fel uit naar de Nederlandse agra riërs. Deze Duitse organisatie vindt dat de Nederlanders niet zo moeten zeuren over de verhoging van de energie prijzen. "Wij hebben die verhoging al lang achter de rug. De ener gieprijzen in Nederland lig gen veel lager", aldus "Gar tenbau" in het vakblad Bloembollenexport. Boven dien vindt het Duitse insti tuut dat de Nederlandse rege ring de agrariërs teveel be- se Commissie een verhoging van de gasprijzen oplegt aan de Nederlandse regering. "Die eis moet de regering dan maar naast zich neerleggen. Dan moet er maar een uit spraak komen van het Euro pese Hof in Luxemburg. Het is inderdaad juist dat de ener gieprijzen in Nederland lager liggen. Daar tegenover staat dat de Nederlandse tuinders twee keer zoveel belasting en sociale lasten moeten afdra gen als in Duitsland aldus Luteijn van het Landbouw schap. Niet zeuren De kritiek van buitenlandse agrariërs op het energieprij- schermt. Tegen die bescher ming hebben onlangs nog Engelse agrariërs gedemon streerd. In België heeft de re gering geld beschikbaar ge steld aan agrariërs om de ge stegen energieprijzen te kun nen opvangen. De Nederlandse Gasunie heeft bij de voorstellen aan de ver schillende ministeries na drukkelijk gesteld dat de ex:^ tra verhoging van de gasprij zen op de een of andere ma nier weer ten goede moet ko men aan de agrariërs. Dat kan bijvoorbeeld, aldus voor lichter Oosterbaan van de Gasunie, door het verstrek ken van subsidies voor het isoleren van kassen. RIJNSBURG - "Niet alleen de energieprijzen bepalen de bedrijfsvoering in de bloemisterij, maar ook het ondernemerschap. Kleine ondernemers kunnen in hun manieren groot zijn. Niet alle kleintjes moeten weg". Corvan Duijn, Rijnsburgs kweker, huldigt het standpunt dat vele kleintjes één grote maken. Vol gens hem moet er niet te gemak kelijk worden gedacht over het saneren (een mooi woord voor opdoeken) van kleine bedrijfjes. In de bloemisterij is volgens hem plaats voor iedereen. Toch gaat hij het glasoppervlak van zijn bloemenkwekervj aan het Oegstgeesterkanaak in Ryns- burg met 15.000 vierkante meter vergroten. Dat is in deze voor vooral kwekers moeilijke tijd niet niets. Hoewel Van Duijn niet de enige kweker is die in deze tijd uitbreidt, is er toch een reden voor een gesprek. Achter de uit breiding van Van Duijn zit een duidelijke filosofie: "Wij moeten elkaar niet de malaise in praten. Zo slecht is alles nog niet". Met de uitbreiding hoopt de Rijns- burger een beetje het goede voorbeeld te geven. Aan de plan nen is een hoop onderzoek af gegaan. Op allerlei heeft Van Duijn bekeken hoe hij een zo economisch mogelijke kas kan neerzetten. Van Duijn: "De nieuwe kassen zijn volledig ingericht op het bespa ren van energie. In grote lijnen zijn de plannen rond. We zijn nu alleen nog aan het dubben over de uitvoering. Belangrijk is datje positief blijft denken. Dan lukt het allemaal wel". Door het gebruiken van dubbel glas, energiedoeken (waarmee de nok van de kassen kan worden afgeschermd), plastic platen en een computer kan er veel geld worden bespaard. E KAAG - De vraag of het pontje bij de Kaag blijft of niet lijkt binnenkort te worden beantwoord. De twee partijen blijven echter nog steeds lijnrecht tegenover elkaar staan: de gemeente Alkemade, die kiest voor een tolbrug aan de ene kant en de gemeente Haarlemmermeer ge steund door het gros van de Kagers, die kiezen voor een pont, aan de andere kant. De vereniging dorpsgemeen schap De Kaag heeft als vertegenwoordigster van de Ka gers ook haar oog laten vallen op een nieuwe pont. gemeente Alkemade heeft bere kend dat een brug op de lange termijn veel goedkoper is dan een pont. Terwijl de Dorpsraad (het bestuur van de vereniging) ^uist beweert dat een nieuw pon dje veel goedkoper is. En op de achtergrond staat de gemeente Haarlemmermeer toe te kijken, omdat de Buitenkaag een onder deel is van deze gemeente, e Haarlemmermeer heeft zich nog steeds buiten de discussie gehouden. Deze week besloten B en W van de Haarlemmermeer echter om in eerste instantie te kiezen vooreen pont. Het college van B en W koos de zijde van de bevolking en die van wethouder Kamper, die al had laten blijken voor een nieuw pontje te zijn. Hij was afgelopen vrijdag ook bij de jaarvergadering van de Dorps raad. amper: "De mensen daar vinden een pontje de beste oeververbin ding en daarom kiezen wij voor een pont. Als Alkemade toch ■mocht besluiten om over te gaan tot de aanleg van een brugver- binding, dan zal dat onderwerp gesprek moeten worden tus- de beide gemeentebestu- lkemade gaat zeer waarschijnlijk kiezen voor een brug. Dat blijkt wel uit de woorden van de chef van de afdeling algemene zaken. de heer Van Elk. "Een nieuwe pont is financieel niet haalbaar. Die zou teveel drukken op de ge meentebegroting en de kans be staat zelfs dat Alkemade in de fi nanciële problemen komt", meent Van Elk. Volgens Van Elk wil de gemeente Alkemade zelf ook wel de pont behouden. Van Elk: "In principe willen wij de pont behouden, maar we mogen de financiële pecten niet uit het oog verliezen Een nieuwe pont gaat de ge meente elk jaar zo n 450.000 gul den kosten en dat is niet haal baar". Van Elk's mening wordt bevestigd door de laatste omzetcijfers van het pontje. "In de maanden ja nuari en februari van 1981 is ver geleken met dezelfde maanden vorig jaar de omzet met iets meer dan twintig procent teruggelo pen. De kaartverkoop is zelfs met ruim 28 procent afgenomen. Dat betekent", gaat Van Elk ver der, "een flinke aderlating voor Alkemade. En de kans bestaat dat de andere vijf kerkdorpen die onder Alkemade vallen zich gaan afvragen: wat hebben wij aan dat pontje bij de Kaag, behal ve de kosten?" De heer Schut, de kersverse nieu we voorzitter van de Dorpsraad (sinds vorige week vrijdag), vindt het niet meer dan normaal de gemeente nu eerst maar eens het tegendeel bewijzen", aldus Schut. Brug veel duurder "Een brug is echt veel duurder vervolgt Schut. "Je moet aan- en afvoerwegen aanleggen en zelfs het bestemmingsplan De Kaag veranderen. Dat weet de ge meente zelf ook wel. Daarom probeert zij ons het pontje in de maag te splitsen". De gemeente Alkemade heeft kort geleden nogmaals aan de Dorps raad voorgesteld om het pontje over te nemen. Een nieuw op te richten stichting of de Dorpsraad zelf zou dan toezicht moeten houden op de exploitatie. Dat is volgens Van Elk de enige moge lijkheid om het pontje te behou- Van DuiJn breidt zijn bedrijf uit Van Duijn 'Wij gaan in het nieuwe bedrijf op allerlei manieren ener giebesparende snufjes toepas sen. Zo zijn er plannen voor eer 'total energy' installatie Hiermee kan je zelf energie opwek kt r waarbij de vrijgekomen warmte ook weer wordt gebruikt. Verdei telen wij energiebesparende ge wassen. Hieraan gaat trouwens weer een hoop onderzoek voor af. Belangrijk vindt Van Duyn ook het samenspel met het buiten land: "Wij werken samen met Is raël aan de veredeling van ge wassen. Het glasoppervlak van het huidige bedrijf wordt ook in gericht voor onderzoek. Aan de resultaten passen wij het pro- duktiebednjf dan weer aan". "En over het buitenland gespro ken". vervolgt hy. daar gaat het ook slecht Zo is in Israel de gla diolenproduktie enorm terugge lopen. Hiervan profiteren de Hol lands kwekers weer. Daarbij komt dat onze afzetmogelijkhe den en de daarbij behorende voorzieningen in vergelijking met het buitenland zeer goed zijn. Ook onze kennis van de bloemisterij is waardevol We moeten ons daarom niet teveel laten beïnvloeden door de hoge energieprijzen. Er is best nog toekomst". De veiling Flora floreert als nooit te voren. Dat ziet ook Van Duijn "Maar dat hoeft nog niet te bete kenen dat het goed gaat met de Rynsburgse kweker. Maar het helpt wel. Een moderne veiling bespaart veel geld. De afwikke ling van de verkopen kan veel ef ficiënter gebeuren. Tyd is geld, ook in de tuinbouw Daarom biedt Rijnsburg voor de tuinder genoeg perspectief dat er minder overtochten zijn geweest. Schut: "Ja, dat krijg je als je de tarieven steeds maar verhoogt. Zes gulden voor een overtocht met de pont is te veel. De grens tot waar je maximaal kan verhogen, is overschreden. En in de komende zomermaan den zal het verschil met het afge lopen jaar nog wel veel groter worden". De Dorpsraad blijft ondanks de mededelingen van Alkemade. dat een brug veel goedkoper is én de kosten van de pont nu al de pan uitrijzen, een fervent voor stander van een nieuwe pont. Die nieuwe pont moet volgens de Dorpsraad door één man wor den bediend. Maar dat kan niet volgens gemeenteambtenaar Van Elk. "De scheepsvaartinspectie zegt dat dat niet kan. Eén man kan niet tegelijkertijd besturen en aanleg gen. Een tweede reden om twee man op een pont te zetten is de financiële verantwoordelijkheid. In het verleden is gebleken dat we geen waterdicht systeem kunnen opzetten om de veerlie den te controleren", aldus Van Elk. Hij denkt dan terug aan 1978, toen de gemeente Alkemade vijf veer lieden ervan verdacht dat zij het eiland. Hoe lang dat nog zal geïncasseerd geld in eigen zak staken. Voorzitter Schut wijst beide be zwaren van de hand. "Met een moderne pont kan je de aanhaak- inrichting vanuit de stuurhut be dienen. En voor het innen van het veergeld kan je toch een au tomaat of iets dergelijks plaat sen?" Zijn grootste bezwaar tegen het ge meentebeleid is echter dat Alke made nooit goed heeft onder zocht wat wel en niet kan. "Wij hebben totnutoe steeds ideeën aangedragen. We hebben aange toond en bewezen dat een pont goedkoper is dan een brug. Laat den. Van Elk: "Wy hebben geen directe verplichting om het pontje in stand te houden, wel een morele. Daarom hebben wij aan de inwo ners van de Kaag gevraagd: Als u het pontje wil behouden, wat heeft u daarvoor dan over? Het antwoord was dat bijna iedereen het pontje wilde behouden, maar de kosten wilde afwimpelen op de gemeente. Daarom zeggen wij: Neem dan het pontje in ei gen beheer en dan krijgen jullie per jaar 150.000 gulden subsidie, evenveel als de brug per jaar zou kosten". Maar daar voelt de Dorpsraad niets vlak naast zijn oude bedrijf Een eindje verderop ligt het tuinge- bouwgebied Kloosterschuur nog geheel open. De kwekers kun nen de frond niet HtHi Dfri vindt Van Duijn een logische ontwikkeling Niemand heeft bij de ontwikkeling van het tuin bouwgebied fouten gemaakt. Wat is er nu mooier dan een spe ciaal tuinbouwgebied Echter, omdat de plannen voor Klooster- schuur in een andere tijd zyn ge maakt en de uitvoering pas later plaatsvond, zyn er nu weinig lief hebbers. De economische toe stand heeft de plannen inge haald" voor. "De verantwoordelijkheid Nog dit Jaar er worden begon nen met de uitbreiding van het bedrijf van Van Duijn. Er zal in etappes worden gebouwd. Met de uitbreiding hoopt hy zyn be drijf en het op groei gericht den ken van de tuinders weer nieuwe impulsen te geven: Wij moeten met elkaar "weer iets opbouwen". het pontje hoort bij de ge meente te liggen", zegt Schut Begin april komt er een gesprek tussen Alkemade en de Dorps raad. Veel heil verwacht Schut daar niet van. "Wij zijn uitge praat. Er moet nu maar eens een beslissing worden genomen". HENNY VAN EGMOND Wandelaar fvindt stoffelijk I overschot op strand Noord wijk NOORDWIJK - Op het strand van Noordwijk ter hoogte van strandpaal 82 is gisterochtend door een wandelaar het stoffelijk overschot van de 32-jarige E O. van G uit Schiedam gevonden Sectie heeft uitgewezen dat de vrouw door verdrinking om het leven is gekomen. De vrouw was al sinds 13 maart vermist. Zij verliet die dag. aldus de politie, in overspannen toe stand het huis. Mevrouw Van S. laat twee kinderen achter Haar auto is teruggevonden in Hoek van Holland. Bij de politie van Noordwijk bestaat daarom het vermoeden dat de vrouw daar te water is geraakt. KATWIJK - Bewoners van huizen in de Katwijkse nieuwbouwwijk Rijnsoever hebben nog steeds klachten over lekkages. "Als het hard regent is het dweilen gebla zen". aldus één van de bewoners van een woning aan de Vesta in Rijnsoever. Door de overvloedi ge regenval van de laatste weken liggen bij veel bewoners de handdoeken weer op de venster bank om het water dat naar bin nen komt op te vangen. De klachten dateren niet van van daag of gisteren. Al sinds de hui zen zo'n drieënhalf jaar geleden aan de bewoners werden over dragen treedt in een aantal wo ningen lekkage op. "Het zijn prachtige huizen, maar die lek kage moet worden verholpen. Het kost ons het parket en de lu xaflex. De maatregelen die tot nu toe zyn genomen helpen niet. Het zijn lapmiddelen", aldus een bewoner van een woning aan de Vesta. De problemen worden veroorzaakt door een slechte constructie van de achtergevel en, bij sommige huizen, van de voorgevel. Aan de achterzijde van de woningen steunt het balkon van de eerste verdieping op een zogenaamde 'latij'. een steunbalk die boven het achterraam is aangebracht. Die latij is gaan kantelen door de druk van het balkon, zo meent de bewoner van de woning aan de Vesta, met als gevolg de steeds weer optredende lekkage. Een aantal bewoners heeft al in september 1977 bij de bouwer van de woningen, het aanne mingsbedrijf de Katwijkse Bouwmaatschappij (KBM). aan de bel getrokken. Niet alleen over lekkages, maar ook over scheuren in de balkons van som mige woningen en over tocht. Directeur B. van der Plas wijtte de lekkages aanvankelijk aan de stenen die volgens hem nog po reus zouden zyn. De bouwmaat schappij nam direct maatregelen en stopte de voeg boven de latij dicht met kit. Ook werd een aan tal woningen behandeld met een vochtafstotcnd middel. Een be handeling die in de afgelopen ja ren verscheidene malen is her haald. Plastic De klachten houden echter aan. Bij een aantal woningen in de wijk Rijnsoever zijn de balkons in middels ingepakt in plastic. "De aannemer is niet te beroerd om er wat aan te doen, hoor", zegt de bewoner van de woning aan de Vesta. "Hij doet er wel wat aan. maar niet wat 'ie eraan móet doen. Dat kost waarschynlijk te veel geld" Door een andere bewoner is inmid dels een zogenaamde arbitrage commissie ingeschakeld Die commissie moet zich uitspreken over de vraag wie aansprakelyk is voor de fout. Een onafhanke lijk adviesbureau heeft de klach ten onderzocht. Volgens dat bu reau, het technisch adviesbureau Dunning bv uit Apeldoorn, vergt het opheffen van de klachten ri goureuze maatregelen. De laty, zo luidde het advies, moet op nieuw worden aangebracht. Daarvoor moet het balkon wor den afgebroken. Bij sommige woningen zal ook aan de voorgevel de latij opnieuw moeten worden bevestigd. Vol gens het adviesbureau een kar wei dat per woning op een be drag zo'n 15.000 gulden komt De bouwer van de woningen, de Katwijkse Bouwmaatschappij (KBM). zit duidelijk met de kwestie in de maag. Directeur B. van der Plas is niet bly met de inschakeling van de arbitrage commissie. Hy voelt zich daar door voor de voeten gelopen "Bovendien duurt het heel lang voor die commissie een uit spraak doet". Van der Plas "Er doen verhalen de ronde dat de KBM zou zijn VM oordeeld Dat is helemaal niet waar. Het is nog zeer de vraag wie schuld heeft Wij hebben exact volgens de tekening van de architect gebouwd De vraag is of ik als aannemer dan nog ver- antwoordelyk ben". Hij wijst er verder op dat de tekeningen door de Katwijkse dienst openbare werken zyn gecontroleerd voor er met de bouw van de woningen werd begonnen. Van der Plas "Dan draagt de ge meente ook verantwoordelijk heid". De aannemer erkent dat in de woningen die later in Rynsoe- ver zyn gebouwd de contructie iets is gewijzigd. "Daar doen zich dan ook zelden of nooit klachten Maatregelen Volgens Van der Plas treden de klachten op wanneer net langdu rig en hard regent. Hy heeft voor lopig zijn hco gevestigd op een behandel .n de winingen met een jwuwcre. d iJdel. "De ellende is alleen dat we dat middel pas kunnen aanbrengen wanneer de muren kurkdroog zyn Dan werkt het middel gega randeerd". Van der Plas "De hele kwestie heeft ons tot nu toe al handenvol geld gekost We hebben dltfvail de bewoners niets in rekening gebracht We zyn echt wel van goede wil". De arbitragecommissie is volgens de Katwijkse aannemer te laat ingeschakeld 'Als dat eerder was gebeurd, dan was er nu al een uitspraak geweest en was de kwestie waarschynlyk al opge lost".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13