iechten van burger uitgehold -Italiaanse economie staat er slecht voor El Salvador geen tweede Vietnam 'erwille van ontwikkeling kerncentrales NPERDAG 2G MAART 1981 PAGINA 11 IR. JAN MAANEN IN NEDERLANDS JURISTENBLAD De rechtspositie van de burger bij het verhalen van schade ontstaan door een ongeluk met een kerncen trale is aanmerkeljk zwak ker dan bij een ongeluk met alle andere gevaarlijke stof fen en produktiemethoden. Door de wettelijke aanspra kelijkheid van de exploitant van een kerncentrale te be- tenschappelijk medewerker perken „tot het ridicule be- bij de vakgroep burgerlijk drag van f 100 miljoen, wor den de werkelijke fouten versluierd" Dat stelt mr. Gerrit E. van Maanen, we- recht van de Groninger Rijksuniversiteit, in een ar tikel in het Nederlands Ju ristenblad. „Behalve deze vervalsing van de concurrentie van kernenergie ten opzichte van conventionele energiebronnen op economisch vlak, heeft de Wet Aansprakelijkheid Kernongevallen ook een aantal psychologisch maatschappelijke aspecten. De suggestie die namelijk van deze wet uitgaat, is dat de eventuele schadelijke gevolgen geregeld zijn en dat alles 'onder controle' is. Wil de Brede Maatschappelijke Discussie een werkelijk open discussie zijn, dan zal ook zeker de regeling van de wettelijke aansprake lijkheid in die discussie moeten worden betrokken", aldus Gerrit van Maanen. Op grond van het Burgerlijk Wetboek zou de eigenaar of ex ploitant van een kerncentrale in beginsel aansprakelijk zijn te stellen voor de hele schade die door een ongeval wordt veroor zaakt. Andere wetgeving waar in aansprakelijkheid wordt ge regeld (zoals de wet Aansprake lijkheid Olietankschepen en de Wet Buisleidingenstraat Pernis- Antwerpen), versterkt de rechtspositie van eventuele slachtoffers door de exploitant zonder meer (zonder dat schuld behoeft te worden bewezen) aansprakelijk te stellen voor de schade. In het Nieuw Burgerlijk Wetboek wordt deze tendens volgens Gerrit van Maanen doorgetrokken. Des te opmerkelijker is de uit zonderingspositie die de exploi tant van een kerncentrale sinds het in 1979 van kracht worden van de WA-aansprakelijkheid Kernongevallen inneemt. Het bedrag waarvoor hij maximaal aansprakelijk kan worden ge steld, is 100 miljoen gulden: voor dat bedrag moet hij verze kerd zijn. Het recht op schade vergoeding is beperkt tot tien jaar. De staat stelt zich voor een schade op alleen Nederlands grondgebied garant tot maxi maal een miljard gulden. Alleen het schoonmaken van de Har- risburg-centrale zal al meer dan twee miljard gulden kosten. „De bijzondere wettelijke ïege- ling voor aansprakelijkheid voor kernongevallen wijkt dan ook in ongunstige zin af van de algemene tendens van een ver scherpte aansprakelijkheid voor gevaarlijke zaken", schrijft Gerrit van Maanen. Was de ex ploitant volgens de oude wet van 1965 nog aansprakelijk tot een bedrag van f 430 miljoen: in de wet van 1979 is hij slechts voor 100 miljoen aansprakelijk. "Bedrijfseconomisch een aan zienlijke lastenverlichting, die wordt afgewenteld op de ge meenschap", stelt hij. Groot risico In het Verdrag van Parijs, dat aan deze aansprakelijkheidsre geling ten grondslag ligt (en deel van de wet uitmaakt), staat onverhuld dat het doel van de regeling is „de bestaande wette lijke aansprakelijkheid zodanig te beperken dat de ontwikke ling van de kernindustrie niet wordt belemmerd door een te zware aansprakelijkheid". Ger rit van Maanen citeert uit dat verdrag: „De produktie en het gebruik van kernenergie brengen risi co's mee welke in geen enkel opzicht te vergelijken zijn met die waarmee men reeds lang be kend is. Omtrent de mogelijke ongevallen en hun gevolgen kan men zich geen duidelijke voorstelling vormen ten gevol ge van de opmerkelijke be drijfsveiligheid die tot nu toe de exploitatie van keminstallati es heeft gekenmerkt. Ondanks dit uitstekende resultaat is te ver wachten dat, naarmate van de nieuwe energiebron meer en meer gebruik wordt gemaakt, vaker ongevallen zullen voor komen. De meeste deskundi gen zijn geneigd de waarschijn lijkheid van een catastrofaal kernongeval uiterst gering te achten, doch hoe klein het risi co ook is, een ongeval blijft steeds mogelijk, met aanzienlij ke verliezen, zowel voor het pu bliek dat hiervan het slachtoffer is geworden, als voor de onder nemingen die kerninstallaties exploiteren of daarbij betrok ken zijn" Zijn commentaar: „Een opmer kelijk"4 bedrijfsveiligheid. Na 'Harrisburg' en andere ongeval len in centrales zal wel niemand op dergelijke wijze over kern centrales meer durven te schrij ven. Opmerkelijk is ook het op èèn lijn stellen van de verliezen van het publiek en de verliezen van de ondernemingen die kerncentrales exploiteren" De speciale wettelijke regeling was blijkens het verdrag nodig, omdat: - „volgens het geldende recht de exploitanten van kerninstal laties onbeperkt aansprakelijk zouden zijn, terwijl het duide lijk is dat onbeperkte financiële dekking onmogelijk kan wor den verkregen": - „het van het allerhoogste be lang is om al degenen die mede betrokken zijn bij de bouw van kerninstallaties (bouwers, ont werpers, leveranciers) niet bloot te stellen aan de onbe perkte aansprakelijkheid zoals die uit het bestaande recht zou voortvloeien. De zeer zware fi nanciële lasten, die het gevolg zouden kunnen zijn van onbe perkte aansprakelijkheid, zou den de ontwikkeling van de kernindustrie ernstig in gevaar kunnen brengen". Commentaar van Gerrit van Maanen: „Het staat er gewoon met zoveel woorden: de ontwik keling van de kernindustrie zou ernstig in gevaar kunnen wor den gebracht. Het gaat, zoals hier ronduit wordt erkend, niet om de bescherming van de be volking, maar om de bescher ming van de kernindustrie". En hij citeert ten overvloede uit het Verdrag van Parijs: „De kern van het probleem van de aansprakelijkheid jegens derden is de vraag bij wie de wettelijke aansprakelijkheid je gens slachtoffers van kernonge vallen dient te berusten en in welke mate en op welke voor waarden. Enerzijds dient het publiek, zowel om juridi sche als om psychologische re denen, verzekerd te zijn van een behoorlijke bescherming tegen onbekende gevaren; anderzijds dient de ontwikkeling van de kernindustrie met te worden belemmerd door een te zware aansprakelijkheid die bij een ongeval van catastrofale afme tingen niet te dragen zou zijn en die niet door een verzekering kan worden gedekt" Opmerkelijke beperkingen De aansprakelijkheidsregeling kent nog enkele opmerkelijke beperkingen. De eerste is, dat de aansprakelijkheid van de ex ploitant beperkt blijft tot f 100 miljoen, ook als het ongeluk ont staat door zijn grove schuld of zelfs opzet van de exploitant of diens leveranciers. Opnieuw is blijkens de tekst van het ver drag motief daarvoor het veilig stellen van een ongestoorde ontwikkeling van de kernener gie. „Indien", aldus het verdrag, „verhaal tot een onbeperkt be drag zou openstaan op onderne mingen die aan exploitanten materialen leveren, wegens een handelen of nalaten van hun werknemers, zou het hun on mogelijk zijn de nodige verze keringen af te sluiten of andere financiële zekerheid te vinden. hetgeen voor de leveranciers zulke ernstige risico's zou mee brengen, dat een belemmering van de ontwikkeling van de kernindustrie daarvan het ge volg zou zijn" De tweede opmerkelijke beper king is die, dat de aansprake lijkheid is beperkt tot slechts tien jaar. In het verdrag heet dit een compromis te zijn tussen de belangen van het slachtoffer en de exploitant. Gerrit van Maa nen citeert uit het verdrag: «Lichamelijk letsel veroorzaakt door radioactieve besmetting kan zich wellicht eerst openba ren enige tijd nadat men aan straling is blootgesteld geweest. De termijn gedurende welke vorderingen tot schadevergoe ding kunnen worden ingesteld, is dus van groot belang. Het zal ongetwijfeld moeilijk zijn voor de exploitanten en degenen die financiële zekerheid hebben ge steld, gedurende lange tijd re serves in stand te houden die noodzakelijk zijn om op grond van lopende of verlopen polis sen te kunnen voldoen aan een aansprakelijkheid voor moge lijk hoge, doch niet met zeker heid te bepalen bedragen. Aan de andere kant zou het onrede lijk zijn niet te voorzien in een mogelijkheid van schadever goeding voor slachtoffers bij wie de schade zich eerst later openbaart. De toestand wordt nog ingewikkelder doordat het bewijs of een zich later openba rende schade wel of niet door het kernongeval is veroorzaakt, moeilijk te leveren is. Het was dus noodzakelijk een compro mis te vinden" Commentaar van Gerrit van Maanen: „Dit is geen compro mis tussen de belangen van het slachtoffer en de exploitant. Heeft hij pech en openbaart zich de ziekte pas na tien jaar - zoals duizenden militairen die in de Verenigde Staten zijn ge test op hun inzetbaarheid bij atoomexplosies in de vijftiger jaren hebben moeten ondervin den - dan is de exploitant niet aansprakelijk. Om over even tuele erfelijke schade maar niet te spreken" )van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME (GPD) - „Ons volk leeft bo ven zijn stand: het geeft meer uit dan het verdient". Deze verma ning is de laatste tijd door alle westerse regeringen uitgespro ken, maar zelden met zoveel recht als door minister-president Forlani in Italië. Het inflatiepeil ligt hier al enkele jaren boven de 20 procent en dc handelsbalans vertoont een steeds schrikbaren- der tekort (4,6 miljard lire in 1979, 18,666 miljard in 1980): wat Italië naar het buitenland expor teert, weegt in de verste verte niet op tegen wat het moet im porteren (nog afgezien van de olie, die in alle landen tekorten veroorzaakt). Daar komt nog bij. dat alle lonen om de drie maanden automa tisch worden aangepast aan de prijsstijgingen, dat de produktie- kosten per arbeider daardoor ho ger kwamen te liggen dan elders, en dat er ook nog voortdurend wordt gestaakt om nog verdere loonsverhogingen te eisen (en meestal ook te verkrijgen). Het is niet verwonderlijk, dat de econo mie van Italië er nog slechter voorstaat dan die van de andere Europese landen. Toen het land zich in het voorjaar van 1979 aansloot bij het Euro pees Monetair Systeem (EMS), werd het van aile zijden ver maand. dat het dan ook orde op zaken hoorde te stellen en de vliegende inflatie met alle mid delen diende te bestrijder.. Dit is niet gebeurd, en de gevolgen zijn duidelijk zichtbaar. Hoewel de gelijkheid van de lire al van het begin af grotere schommelingen mocht maken dan de overige Eu ropese munten (6 procent tegen 2,25 procent), werd vorige week de bodem bereikt en moesten er ogenblikkelijk maatregelen wor den getroffen. De regering vroeg de EG verlof om de lire met 10 procent te devalueren, maar kreeg van Brussel slechts 6 pro cent. Volgens deskundigen is dit niet genoeg en zal een verdere devaluatie in de nabije toekomst nauwelijks te vermijden zijn. Op het binnenlandse vlak nam de regering nog een paar strenge maatregelen: het disconto, dat wil zeggen de rente waartegen particuliere banken geld van de centrale bank kunnen lenen, werd van 16,5 tot 19 procent ver hoogd, een record. Vanzelfspre kend worden daardoor ook dc bankleningen duurder, en omdat bovendien de verplichte bankre- serves tot 20 procent zijn ver hoogd, zal er eenvoudig minder geld in omloop komen. Dat is niet onbelangrijk, maar het zal weinig helpen, als de overheid zelf niet drastisch gaat bezuini gen en daarvan was tot nu toe weinig te bespeuren. De overheidsuitgaven voor het lo pende jaar overtreffen de begro ting al met vele miljarden: zo kende de socialistische minister van volksgezondheid Aniasi. on langs een fikse, maar niet voor ziene tariefsverhoging toe aan dc huisartsen (prompt gevolgd door een vierdaagse staking van de ziekenhuisartsen, die zich nu plotseling achtergesteld zagen). De geldverslindende nationale ge zondheidsdienst is dan ook een van de eerste posten die voor be knibbeling in aanmerking ko- nog niet geuit of de huisartsen gingen op hun manier in staking: zij laten zich vanaf maandag door hun patiënten betalen, die dan maar moeten zien hoe ze hun geld weer terugkrijgen. Vooral op het punt van de over heidsbezuiniging is de regering zelf diep verdeeld en het is dan ook nog volslagen onduidelijk hoe dé beloofde reductie in de uitgaven, in de praktijk zal wor den gebracht. De strenge verma ning van Forlani om de buikriem strakker aan te halen, klinkt voorlopig weinig overtuigend. In ieder geval geeft de devaluatie Italië een ogenblik respijt. De ex port wordt erdoor gestimuleerd, het toerisme zal erdoor worden aangemoedigd. Maar daar staat tegenover, dat de import duurder gaat worden, met name die van de olicproduk- ten, die in dollars betaald moeten worden. Voordat die twee fakto- ren elkaar gaan inhalen, moeten er maatregelen komen om de wedloop tussen lonen en prijzen tot staan te brengen en te voor komen. dat ook de produktie te lijden krijgt onder het dicht draaien van de kredietkraan Dat is meer dan een innerlijk ver deelde regering kan volbrengen en de roep om een wisseling aan dc top wordt dan ook steeds lui der. Minister-president Forlani weinig overtuigend *- Amerika geeft het leger van de Middenamerikaanse staat El Salvador op beperkte schaal steun bij zijn strijd tegen de guerrilla's die zich verzetten tegen het regime van presi dent José Napoléon Duarte. Dat Amerika daardoor zijn tweede Vietnam tegemoet gaat, lijkt mij op dit moment onwaarschijnlijk El Salvador is een betrekkelijk klein land (de helft van Nederland) en telt slechts rond 4.3 miljoen inwoners. Het ligt bovendien in de nabijheid van Amerika en heeft geen machtige buren die het verzet op grote schaal kunnen steunen. Het verzet is dan ook beperkt van omvang. Het aantal verzetsstrijders wordt geschat op 5000 tot 9000. Welke mogelijkheden heeft de El Salvadoriaanse verzetsbewe ging? Het terrein in El Salvador is uitstekend geschikt voor een guerrilla-oorlog. Het landschap is heuvelachtig en van zuid naar noord opgebouwd uit: een kustvlakte van 3 tot 5 kilometer; een centraal vulkanisch bergland van rond 1000 meter hoogte; een hoogvlakte en ten slotte een strook met-vulkanisch bergland. De guerrilla-eenheden zijn vooral in het noorden van het land. in de omgeving van de grens met Honduras, geconcentreerd. Zolang er weinig of niets wordt gedaan aan de sociale misstanden en grote tegenstellingen tussen bevolkingsgroepen in El Salvador, zal het verzet kunnen rekenen op steun van een belangrijk deel van de bevolking en vooral van de boeren. Een voordeel dat het daarbij heeft is, dat de bevolking zeer evenredig over het land is verspreid. Dat maakt het de regering van El Salvador bijzonder moeilijk om de verzetsbeweging in een geïsoleerde positie te manoeuvreren en af te snijden van een van zyn belangrijkste hulpbronnen. Een probleem voor de guerrilla's is het ontbreken van bases in aangrenzende landen voor: het organiseren van het verzet; de opleiding van eenheden en het verschaffen van rust aan eenhe den die in de strijd zijn geweest. Guatemala in het westen heeft een rechtse dictatuur en het sterkste leger in de regio (15 000 tot 20.000 militairen). Honduras in het noorden en oosten heeft een meer gematigd regime, maar treedt wel op tegen guerrilla's die de grens overschrijden. Sympathie voor het verzet is er ongetwijfeld in Nicaragua, maar dat land heeft geen gemeenschappelijke grens met El Salvador. Eventuele hulp moet over zee of door de lucht worden aangevoerd. De verzetsbeweging kan dus voortdurend onder druk worden ge houden en dat komt het optreden niet ten goede. Die druk wordt vooral uitgeoefend door het leger van El Salvador (rond 7500 militairen) en door para-militaire organisaties zoals de Nationale Garde (rond 8000 militairen). Dat Amerika de ontwikkelingen in El Salvador met zorg volgt, is begrijpelijk. Al sinds 1823 (Monroe-doctrine) duldt het bij be scherming van zijn belangen geen buitenlandse inmenging op het Amerikaanse continent en verzet het zich tegen regimes die sympathie tonen voor machten (zoals Rusland) die Amerika niet welgezind zijn. De Verenigde Staten hebben dan ook geen vrede met de omwentelingen die zich voltrokken hebben in Cuba en Niguaragua. Dergelijke politieke gebeurtenissen mogen niet meer plaatsvinden. Een succesvolle revolutie in El Salvador kan bovendien het verzet stimuleren bijvoorbeeld in Guatemala te gen het bewind van generaal Romeo Lucas Garcia. Wat zijn de Russische belangen bij de ontwikkelingen in El Salva dor? Voor de Russische positie in het Oost-Westconftict is de ontwikkeling van een anti-Amerikaans politiek en militair machtsblok in de randgebieden van de Verenigde Staten erg voordelig. Het vergroot immers de directe militaire dreiging ten opzichte van Amerika. Gelet op de problemen waarmee Rusland worstelt in eigen land. in Oost-Europa en in Zuidwest-Azie en de beperkte militaire macht waarover het in de Middenamerikaanse regio beschikt, is het echter onwaarschijnlijk dat het in deze tijd actief aan de ontwikkeling van een dergelijk machtsblok zal mee werken. De vraag is ook of de Middenamerikaanse mini staatjes er wel de juiste bouwstenen voor zijn. Rusland zal mijns inziens ten op zichte van de ontwikkelingen in El Salvador een afwachtende houding aannemen en zich in voorkomend geval niet militair verzetten tegen een Amerikaanse militaire interventie en ook geen directe militaire hulp bieden aan de verzetsbeweging. Is het verstandig van de Amerikanen om de regenng-Duarte mili tair te steunen? Het is nog te vroeg om deze vraag met ja of noen te beantwoorden. Wat Vietnam de Amerikanen ongetwijfeld heeft geleerd, is dat het verzet van de bevolking alleen met militaire macht, niet te breken is. Er moet meer gebeuren Een beëindiging van de guerrilla-oorlog in El Salvador vraagt een beleid dat voor ziet in: militair optreden tegen de verzetsstrijders, een rechtvaar dige verdeling van de landbouwgronden en hulp aan vluchtelin gen en andere slachtoffers van de strijd. Een dergelijk beleid zal de steun van de bevolking aan het verzet verminderen en ten slotte tot nul reduceren. Nu is president Duarte bereid zich in te zetten voor de nood/.ikt liiki indi rio gen in zijn land. Hij ondervindt bij zijn plannen echter veel verzet van met name rechtse groeperingen die hun machtspositie in het land niet willen opgeven en die gesteund worden door (delen van) de nationale garde. De president voert dus een gevecht op twee fronten. Om die strijd met succes te voeren, heeft hij de steun nodig van het leger. Een probleem voor de president en ook voor Amerika is, dat het nog niet duidelijk is of het leger de zyde van het volk of van de gevestigde belangen kiest. Zou het laatste het geval zijn. dan is de kans groot dat de Ameri kaanse hulp terecht komt by de krachten die zich tegen verande ringen verzetten en die zich ongetwy feld van de regering meester willen maken. Amerika staat dan voor de keus de ontwikkelin gen op hun beloop te laten, of militair in te grijpen om een rechtse staatsgreep te voorkomen. Zolang de positie van het leger niet duidelijk is. doet Amerika er mijns inziens goed aan de militaire hulp aan El Salvador beperkt te houden en druk uit te oefenen op het leger om zich aan de kant van de bevolking op te stellen. De situatie in El Salvador verslechtert myns inziens wanneer Ame rika toelaat dat het leger de zijde van de rechtse groeperingen kiest. Het revolutionaire verzet kan dan ongetwyfeld zware ver liezen worden toegebracht Maar omdat de oorzaken van het verzet bestaan blyven, zal het niet gebroken worden. Dc moge lijkheid is zelfs niet uitgesloten dat het overslaat naar Guatemala of andere landen Dit beleid zal ook de anti-Amerikaanse krach ten in Midden- en Zuid-Amerika en ook elders, voedsel geven en ten slotte de inv loed van Rusland op het Amerikaanse continent versterken zonder dat Rusland daarvoor zelf veel behoeft te doen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11