Poolse vakbond zit met dilemma Slavenburg's Bank 'Nederland moet meedoen met kernwapens' Geen akkoord over vaste Europese zetel Hulp gevraagd voor toekomst van Zimbabwe snik Hoofd van geheime dienst Engeland Russische spion? Over landeli jke staking U spaart heel persoonlijk bij de Zakenbank 5 Amerikaanse minister van defensie Weinberger bij bezoek De Geus aan VS: DINSDAG 24 MAART 1981 Parlementariërs blijven heen en weer reizen MAASTRICHT (GPD) - Aan het heen-en-weer reizen van de Eu ropese parlementariërs tussen Straatsburg, Luxemburg en Brussel komt voorlopig geen ein de. De in Maastricht verzamelde Europese regeringsleiders kwa men gisteravond tijdens vertrou welijk beraad aan het din?r over een geen beslissing te nemen over één zetel voor de Europese instellingen. De belangen van de betrokken EG-landen (België, Luxemburg en Frankrijk) zijn zo groot dat besloten is de bestaan de situatie te handhaven, zo werd uit Ierse bron meegedeeld. Na afloop van de middagvergade ring had de Nederlandse voorzit ter van de topconferentie, pre mier Andries van Agt, verklaard dat de Europese partners met de Verenigde Staten actie willen on dernemen om de hoge rente stand terug te drukken. „We zijn het er algemeen over eens dat de hoge rente in Amerika ons bui tengewoon veel schade doet", zei hij. Van Agt merkte op, dat de EG-lei- ders beseffen dat ze „niet ge rechtvaardigd zijn tot een ge sprek met Amerika, „omdat in de Europese Gemeenschap geen gemeenschappelijk beleid be staat om de rente te laten zakken. Tot een gemeenschappelijke ac tie met Washington werd met na druk opgeroepen door de Franse president Giscard en de Belgi sche minister-president Martens. De regeringsleiders van de Tien hadden elk één keer gesproken voordat ze gisteravond begon nen aan het streng besloten diner in Chateau „Neercanne". Daarbij was volgens Van Agt „pittig ge sproken", maar het verwachte scherpe offensief van o.a. de Duitse bondskanselier Schmidt bleef tamelijk beperkt. Schmidt herhaalde zijn oude idee een pla fond te stellen aan de netto-bij dragen die EG-landen aan Brus sel meten betalen. Hij kreeg bij val van Londen en van Parijs. Zoals verwacht keerde Schmidt zich fel tegen het subsidiëren van (verouderde) staalindus trieën door de overheid, hetgeen onder meer in België en Italië ge beurt. Hij zei dat Bonn de Duitse markt voor staalprodukten ge deeltelijk zal sluiten als aan de invoer van gesubsidieerde pro- dukten geen eind komt. „Maar dat is niet voor de eerste drie maanden", sprak een Duitse woordvoerder later geruststel lend. Aanstaande donderdag praten de ministers van econo mische zaken van de Tien in Brussel over het Europees staat beleid. Visserijbeleid De felste discussie ging over het ontbreken van een Europees vis serijbeleid. Schmidt zei niet te kunnen begrijpen waarom dat er nog niet is. Afgesproken was eind mei vorig jaar, dat er vr de jaarwisseling een akkoord moest zijn. Ook de Franse president Giscard noemde het „niet te rechtvaardigen" en „onaccepta bel" dat het visserij-akkoord er nog steeds niet is. Bonn en Parijs wijten dat aan de onbuigzame houding van Londen. De daaren tegen Britten wijzen op de harde houding van Frankrijk. Giscard bepleitte een spoedig ak koord over de visserij. Gister avond werd gewerkt aan een re geling, opdat de Duitse vissers alsnog kunnen vissen in Canade se wateren. Dit was tot nu toe door Londen verhinderd. De ex perts konden het door de harde houding van Engeland afgelopen nacht echter niet eens worden over een Nederlands compro misvoorstel. De Franse president drong ook aan op een snel besluit over de Euro pese landbouwprijzen. De land bouwministers, die begin vol gende week bijeenkomen, moe ten blijven zitten tot ze eruit zijn, aldus Giscard, die als verkie zingskandidaat op zijn reputatie bij de Franse boeren let. De top van Maastricht begon giste ren met de lunch, aangeboden door koningin Beatrix. In een korte toespraak waarschuwde de vorstin de regeringsleiders van de Tien voor „egoistische zelfbe scherming, die gevaarlijke scho ne schijn is. omdat ze tot desinte gratie van de Europese Gemeen schap en tot verval en verarming van elk van ons zal leiden" Pre mier Van Agt herinnerde in zijn welkomstwoord aan de twintig jaar oude politieke samenwer king tussen de EG-lidstaten. Dit gebeurt o.a. in de geest van ge lijkheid, benadrukte de Neder landse regeringsleider. LONDEN (DPA) - Sir Roger Hollis, die van 1956 tot 1965 hoofd was van de legendari sche afdeling M-15 van de Britse geheime dienst, heeft misschien dertig jaar lang als spion voor de Sowjet-Unie gewerkt. Dit bericht in het Londense blad Daily Mail heeft gisteren in Engeland groot opzien ge baard en dadelijk tot vragen in het parlement geleid. Hollis, zo heet het in de Daily Mail, is vijfjaar na zijn pensio nering 48 uur lang intensief verhoord. Maar hij ging niet door de knieen, hoewel zijn (Van onze correspondent) WENEN, BYDGODSZCZ (GPD) Het landelijke bestuur van de onafhankelijke Poolse vakbond Solidariteit is vanmorgen opnieuw bijeengekomen om een besluit te nemen over een mogelijke landelijke staking als de Poolse regering niet aan haar eisen tege moet komt. De afgelopen nacht om twee uur Nederlandse tijd werd de verga dering van het Nationale Comité opgeschort met het besluit dat een landelijk stakingsparool geldt indien de Poolse regering de noodtoestand mocht afkondi gen. Opnieuw staat vandaag ter (Van onze correspondent Karl Breyer) SALISBURY (GPD) - In Salisbu ry, de hoofdstad van Zimbabwe, wordt deze week over de econo mische toekomst van dit land, en wellicht ook van Zuidelijk Afri ka, beslist. Meer dan 200 verte genwoordigers van 44 landen (hoofdzakelijk westerse), 11 in ternationale organisaties en 16 organisaties en agentschappen van de Verenigde Naties zijn gis teren begonnen met de zoge naamde Zimbabwe Ontwikke- lings- en Donorconferentie (Zim- cord). De conferentie is door de regering- Moegabe bijeengeroepen om op de eerste plaats hulp en investe ringen aan te trekken. De minis ter van economische ontwikke ling, dr. Bernard Chidzero, heeft al voor de bijeenkomst verklaard dat zijn land ongeveer 1,5 miljard Zimbabwe-dollars (of 4,3 miljard gulden) nodig heeft om een ster ke economie op te bouwen. Economische experts wijzen erop dat Zimbabwe zeer belangrijke grondstoffen bezit, en een waar devolle bijdrage tot de ontwikke ling in Zuidelijk Afrika kan leve ren indien deze bronnen worden ontwikkeld. Volgens hen kan ook aan de huidige instabiele si tuatie in Zimbabwe geen einde komen indien de armoede niet met alle middelen wordt bestre den. De rassentegenstellingen kunnen alleen overbrugd wor den indien ook de verschillen in levensniveau en inkomsten ver dwijnen. De zogenaamde Zim- cord-conferentie moet de eerste stap zijn en een indrukwekkende oproep aan de westerse wereld om een bijdrage tot de ontwikke ling in Zimbabwe te leveren. Voor de komende periode van vijf jaar heeft Zimbabwe minstens vijf miljard dollar nodig voor het uitvoeren van h »t opgestelde programma. Dit omvat hulp en woningbouw voor de vluchtelin gen, de opleiding van vroegere guerrillastrijders voor burgerlij ke beroepen, het herstel van de oorlogsschade en de herverde ling van agrarische gebieden. De vroegere Amerikaanse minister van büitenlandse zaken dr. Hen ry Kissinger beloofde al in 1976 hulp ter waarde van rond 900 miljoen dollar. Als vroegere ko loniale mogendheid kwam Enge land met een ander plan en be loofde hulp ter waarde van 900 miljoen tot 1,25 miljard dollar. Tot nu toe heeft Londen voor niet meer dan 100 miljoen dollar steun gegeven. Ook van de door de VS beloofde ontwikkelingshulp van 500 nul joen dollar is tot op heden is maar voor 100 miljoen losgeko men. Het hoofd van de Britse de legatie in Salisbury, lord Soa- mes, heeft nu gezegd dat Enge land de hulpverlening zal opvoe- discussie het voorstel van de lei der van Solidariteit, Lech Wale sa, van een twee tot vier uur du rende waarschuwingsstaking aanstaande vrijdag en een lande lijke staking volgende week woensdag indien de regering niet ingaat op de eisen. Het presidium van Solidariteit be- on gistermiddag aan een bijzon- iere vergadering, gewijd aan de egeringsreactie op het harde po- itieoptreden tegen de vakbonds- oestuurders. Vorige week don- Ierdag molesteerden agenten drie leden van Solidariteit in Bydgodszcz. Solidariteit eiste daarop het ontslag van vice-pre mier Stanislaw Mach, de plaats vervangend gouverneur van de provincie Roman Bak, de politie- commandant van Bydgoszcz en de regionale officier van justitie. De ongeveer tien miljoen leden van Solidariteit werden opgeroe pen zich klaar te houden voor een algemene staking indien de regering niet op de eisen van de bond in wil gaan. In een zondag door het Politbu reau uitgegeven communiqué beschuldigde de regering de vak centrale ervan de politieke sta king te hebben georganiseerd en dat Solidariteit op deze manier het systeem wil ontwrichten. De regering is verplicht, aldus het communiqu, een eind te maken aan de stakingen, waarbij het haar vrij staat elke methode te gebruiken die haar goeddunkt. Uit het communiqué valt af te lei den dat de opstelling van de Poolse regering totaal anders is dan een maand geleden. Dit is vooral toe te schrijven aan de dramatische gebeurtenissen van de laatste dagen, en doordat de strijdkrachten van de Warschau- pact-landen de al meer dan een week durende militaire oefenin gen in en buiten Polen voor on bepaalde tijd zullen voortzetten. Lech Walesa verliet vlak voor het einde van de vergadering van nacht enigzins overstuur de ver gadering, boos over de vele voor stellen die naast de zijne waren ingediend. Walesa wil de moge lijkheid van een overeenstem ming met de regering, waarmee morgen opnieuw onderhandeld zou worden, openhouden en de waarschuwings- en landelijke staking als dreigement achter de hand houden. Ongeveer twee derde van de vijftig landelijke vakbondsleiders zou Walesa hierin steunen, maar enkele an deren zouden liever meteen een landelijke staking uitroepen, de onderhandelingen met de rege ring afbreken of slechts opteren voor waarschuwingsstakingen. Honderdduizend man Tegen de achtergrond van het con flict tussen regering en vakbond wordt er nog steeds geoefend door troepen van Warschaupact in en om Polen. Volgens wester se inlichtingendiensten nemen aan de militaire oefeningen van leger, luchtmacht en marine bui ten de Poolse grenzen meer dan honderdduizend man deel. In Polen zelf nemen aan de ma noeuvres voornamelijk Poolse en in Polen gestationeerde Rus sische troepen deel, die beperkt blijven tot minder dan 25.000 man. Hierbij voeren Russiche of ficieren het bevel. Op de Poolse radio werden giste ren lange en goed voorbereide interviews uitgezonden met een Poolse generaal en enige hoofd officieren. Het ging over de goe de verstandhouding tussen de Poolse troepen van de Warschau- pact-landen en vooral over de manier waarop Russische solda ten tijdens de manoeuvres in Po len de Poolse militairen helpen. Zij assisteren niet alleen bij het repareren van legervoertuigen, maar zorgen ook voor reserveon derdelen van defecte landbouw werktuigen. In de radiouitzen ding werd verder benadrukt dat de bevrijders destijds uit het oos ten kwamen. antwoorden als onbevredi gend werden beschouwd. Hij stierf drie jaar later. Het jaar daarop werd de gepensio neerde kabinetssecretaris sir Burke Trend met een nieuw onderzoek belast Hij kwam tot de conclusie dat er op de afdeling M-15 jarenlang een topspion moet hebben ge werkt. die niet sir Anthony Blunt was. de inmiddels ont maskerde vierde man in de spionagegroep van Kim Phil- by, Burgess en Maclean. Ook de Daily Mail is van oor deel. dat de schuld van Hollis nooit is bewezen. Maar loyale ambtenaren van M-15. wier aangedragen materiaal aan leiding was tot het verhoor van Hollis, geloven volgens het blad dat de Russen zo diep in de Britse geheime dienst waren geïnfiltreerd, dat ze de- leidden. Dat was ook de me ning va;» leidende functiona rissen van de Amerikaanse CIA geweest- Hollis kwam in 1939 bij M-15. nadat hij lange tijd in China had gewerkt. In 1960 verhief de koningin hem in de adel stand. Premier Margaret Thatcher zal aanstaande donderdag in het parlement een verklaring af leggen naar aanleiding van het bericht in de Daily Mail. Dit heeft een woordvoerder van de Engelse regering mee gedeeld. Volgens Engelse functionaris sen kreeg mevrouw Thatcher het bericht onder ogen. vlak voor zij naar Maastricht ver trok voor de Europese top. Zij heefi de secretaris van het ka binet, sir Robert Armstrong, opdracht gegeven er voor te zorgen dat er een volledig rap port over deze kwestie klaar ligt, wanneer zij vanavond uit Maastricht terugkeert. MAASTRICHT (GPDIANP) - Ko ningin Beatrix in gesprek met de Franse president Giscard d'Es- taing tijdens de Eurotop in Maas tricht. Bondskanselier Schmidt van West-Duitsland kijkt toe. Buiten de muren van de Eurotop hadden zich gisteravond duizen den vakbondsleden uit Neder land, België en West-Duitsland verzameld om te demonstreren te gen het uitblijven van Europese maatregelen voor bestrijding van de werkloosheid. Op het Vrijthof zei de voorzitter van het Europees Verbond van Vak verenigingen. WimKok. dat aan de bestrijding van de werkloos heid in Europa nog altijd niet de grootste voorrang wordt gegeven. Zoals hij 's ochtends al bij premier Van Agt had gedaan, drong Kok aan op internationale oplossin gen voor de werkloosheid. Ook CNV-voorzitter Van der Meulen liet zich in deze zin uit. Van Agt op zijn beurt beloofde de bood schap van de vakbeweging te zul len overbrengen aan de deelne mers aan de Eurotop. Terwijl overigens in Maastricht druk werd vergaderd, vergader de het Europese parlement gister middag lange tijd niet. Oorzaak was de staking van het personeel van het Europees parlement, die erop gericht was betere werkom standigheden te verkrijgen. Het personeel meent dat het overbe last raakt, niet in het minst door het feil dat de vergaderingen van het parlement veelal in Straats burg worden gehouden in plaats van in Luxemburg, waar veel personeelsleden wonen. (ADVERTENTIE) Geldmarktrekening Toprenterekening Opzegtermijn Voor bedragen onder f 5.000,- geen opzeg termijn, Bij opname boven I 5.000,- en binnen de termijn van 1 maand, wordt van het opgenomen bedrag aan u berekend Bij opname binnen de opzegtermijn van 1 maand, wordt 1 van het op genomen bedrag aan u berekend Bij opname binnen de op zegtermijn van 3 maanden, wordt 2' van het op genomen bedrag aan u berekend Bij opname binnen de op zegtermijn van 6 maanden, wordt 3 Vo van het opge- genomen bedrag aan u Meer rente dan op de spaarrekening Vooral geschikt wanneer u niet al te snel over uw spaargeld wenst te beschikken Tegoed direkt beschikbaar, zij het dat een geringe retour- rente wordt berekend Rente afhankelijk van de ontwikkeling op de geldmarkt Aantrekkelijk alsu wel de geldmarkt- schommelingen wilt volgen maar niet wilt vastzitten aan de beperkingen van de partikuhere deposito vaste bedragen en termijnen, hoger minimum saldo U kunt direkt over het saldo beschikken. zij het dat er in dit geval een retourrente wordt berekend Toevoeging aan het tegoed altijd mogelijk Prima rekening als u met op korte termi|n over uw tegoed wenst te beschikken Direkto opname blijft echter mogelijk retourrente m dit geval 3%. Leiden, Kort Rapenburg 20,071-126244 ,-M. Tl-.-.r r-f f- .-J' v. V J -. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON (GPD - De VS zullen Nederland niet onder druk zetten om neutronenwa pens te aanvaarden. Maar eenzij dige pogingen tot ontwapening en inspanningen om het NAVO- besluit tot aanschaf van kernwa pens voor het Europese ge vechtstheater ongedaan te ma ken, beschouwt Amerika als zeer zorgwekkend. Nederland, in de voorste lijn bij het pleiten tegen kernwapens, is niet het zwarte schaap van de NAVO, maar als de opvatting dat wij misschien geen bewapening meer nodig hebben, zou groeien, dan is dat verontrustend. Deze standpunten legde de Ameri kaanse minister van defensie Caspar Weinberger gisteren op tafel, tijdens een gesprek met en kele Nederlandse journalisten in de marge van het bezoek dat zijn Nederlandse ambtgenoot P. de Geus op het ogenblik aan Was hington brengt. De Geus heeft Weinberger de onaanvaardbaar heid van de neutronenwapens voorgehouden voor de Neder landse regering en het parlement tijdens een gesprek onder vier ogen, nadat hij met veel militair vertoon en negentien saluut schoten bij het Pentagon was verwelkomd. Weinberger stelde zich niet achter de uitspraken van Richard Allen, Reagan's adviseur op het gebied van de nationale veiligheid, die zaterdag sprak van de verachte lijke slagzin „beter rood dan dood" die weer wordt gehoord. „Ik weet niet", zei Weinberger, „of je wel kunt zeggen dat die vi sie groeit, maar ik denk van wel. Er zijn enkele aanwijzingen in de richting van het gevoelen dat wij misschien geen bewapening meer behoeven. Over elke ont wikkeling in die richting zouden wij ons ernstige zorgen maken. Maar ik denk dat het net zo is als in ons land: enkelen spreken er over, maar zij vertegenwoordi gen geen meerderheid Weinberger, aanvankelijk nadruk kelijk pleitbezorger voor de neu tronenwapens. wil zichzelf toch niet als een groot voorstander van dat wapen bestempeld zien. Maar hij blijft erbij dat het een goed anti-tankwapen is, dat de NAVO zeer wel kan gebruiken in het licht van de grote overmacht aan tanks die de Russen in het veld kunnen brengen. „Er schijnt", stelde hij vast, „een gro te vrees te bestaan alleen al voor het woord neutronen. En dat is wat raadselachtig, want het is sen zich tenminste evenveel zor gen zouden moeten maken. Het komt mij voor dat bewapening met een passende verdediging tegen die dreiging niet iets is dat oorlog naderbij brengt. Het schouwspel van een Amerika, zo zwak en weifelend als het de laat ste jaren is geweest, voert het snelst tot oorlog. Dat is een uit nodiging voor een aanval". gelijkend op andere, mensen vertrouwd zijn geraakt en die zij in het verleden terecht vanwege de defensie hebben aanvaard". Dreiging kernkop zonder meer. zeer Ook: ..Als er genoeg sterkte is om het evenWiCht te handhaven, kan dat de Sowjets van een aanval weerhouden. Dat is in beginsel onze theorie, maar wij zijn niet van plan om de NAVO-lidstaten iets op te dringen". „Eenzijdige pogingen tot ontwape ning zijn nooit beantwoord met soortgelijke inspanningen van de Sowjet-Unie. De Sowjet-Unie heeft zich al tien, ja vijftien jaar, voortdurend bewapend. Als je kijkt naar wat ze nu hebben, moet je je wel zorgen maken. Dat is geen defensieve capaciteit, maar genoeg kracht om op een aantal fronten tegelijkertijd gro te aanvallen te beginnen Onder deze omstandigheden lijkt het mij dat het NAVO-besluit van Tegenover de opvatting in Neder land eri elders, dat neutronenwa pens de kans op een kernoorlog naderbij brengen, stelt hij het ge geven dat de Russen de moge lijkheid daartoe in toenemende mate bezitten. De SS-20-raketten vormen een rele nucleaire drei ging. En zij hebben een over macht aan tanks van 47.000 tegen 15.000. ..Dat", zegt Weinberger, „zijn dingen waarover de men- 1979 (tot opstelling van kernwa pens voor Europa) terecht was Wij stellen ons daar met kracht achter en wij hopen ernstig dat al onze NAVO-bondgenoten en vrienden zich cr ook aan zullen houden". Weinberger toonde begrip voor de instelling die ten grondslag ligt aan het verlangen alle kernwa pens af te schaffen. „Mijn enige zorg is dat we Europa niet van kernwapens kunnen ontdoen door de onze eerst weg te gooien Indien de Sowjet-Unie in alle ernst en eerlijk aan zo'n inspan ning zou deelnemen en zijn nieuwste, modernste, meest ef fectieve en verschrikkelijkste kernwapens zou opgeven, dan zouden wij dat zeer bemoedi gend achten en dat voorbeeld willen volgen. Op het ogenblik lijkt het erop dat zij juist op een tegengestelde koers liggen. Wy moeten met zin voor de werkelijkheid erkennen wat er met ons gebeurt en niet denken dat eenzijdige pogingen tot ont wapenen van onze kant. een ge vestigde Sowjet-politiek van vele generaties kan veranderen". maiuuriijK, zegt weinoerger rond uit, Nederland komt zijn conven tionele verplichtingen na, het conventionele Nederlandse leger Is erg goed „en ik heb er nooit iets anders dan lof over gehoord. Het is nodig om de conventione le strijdkrachten te versterken (met die kernweapens voor de middellange afstand). De behoef te daaraan is nu nog groter dan toen (in december 1979) en wij verwachten dat die overeenstem ming wordt gesteund" Volgens de Amerikaanse bewinds man kan men niet zeggen dat de tente dood is, zoals een geleerd medewerker van veihghcids-ad viseur Allen, prof Richard Pi pes, onlangs verklaarde „We hebben", aldus Weinberger, „een voortgezette inspanning nodig WtJ t.jan achter beide dl U de overeenkomst van 1979 (kern wapens voor Europa, maar ook onderhandelen over de beheer sing ervan). We steunen de po gingen een soort vermindering van bewapening te bewcrkstelh gen. Alleen, de Russen hebben niet veel aanwijzingen in de goe de richting gegeven"

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9