Bonden vragen 13 miljoen voor N SM Meer winst bij NMB 'Pak Hongkong-kleermakers aan' Akkoord staal bedrijven over marktregeling Zeeland aan top faillissementen 1NSDAG 24 MAART 1981 'atat et ingang van vandaag is dc ma ximumprijs van voor directe consumptie toebereide patates frites in zakjes, bakjes e.d. met vijf cent verhoogd tot een gulden per portie van 165 gram. e prijsverhoging is volgens het ministerie van economische za ken toegestaan wegens de stij ging van de grondstoffenprijzen. de lonen en de overige kc sten. tmro e Amro Bank is van plan in de tweede helft van dit jaar ee a kan toor te openen in New York. De toestemming hiervoor door de Amerikaanse overheid worbt op korte termijn verwacht. Op het ogenblik heeft de bank daar een vertegenwoordiging. Het nieuwe kantoor zal het volledige pakket bankdiensten aan het bedrijfsle ven bieden, aldus Amro Bank. Oroogte n Spanje is het de afgelopen win ter droger geweest dan in veertig ja£r was voorkomen en tot over- rrj0at van ramp blijken nu ook de vaorjaarsregens later te komen d&n normaal. De schade die een eft ander aan akkerbouw en vee teelt veroorzaakt wordt voorlo pig op 125 miljard peseta of on geveer 3,4 miljard gulden ge raamd. Doveco n een gesprek met de leiding van het Coveco-concern zullen de voedingsbonden FNV en CNV vandaag eisen dat er meer tijd komt voor onderhandelingen over de verkoop van de Coveco- vestiging in Wierden. De drie maanden, die Coveco daar nu voor uit wil trekken, vinden per soneel en bonden veel te kort. Volgens een woordvoerder van de Voedingsbond FNV zijn er se rieuze gegadigden voor het over nemen van de ondernemeing. Varkens De Nederlandse varkensstapel is in het kalenderjaar 1980 met twee procent toegenomen tot 10.087.000 dieren op 1 janauri jongstleden. Dit blijkt, uit een steekproef van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. De totale rundveestapel vermin derde in dezelfde tijd met 18.000 stuks tot 5.010.000 dieren. Wel nam de melkveestapel met een procent toe tot 2.321.000 koeien, de mestveestapel met een pro cent tot 763.000 dieren, erwijl ook het aantal stuks gedekt jong vee groter werd. maar het overi ge voorde fokkerij bectemde rundvee nam in aanta» af. Bedrijfschap Maatkledingbedrijf: oneerlijke concurrentie DEN HAAG (ANP) - Het bedrijf schap voor het maatkledingbe- drijf wil dat de kleermakers uit Hong Kong, die in Nederland veelal vanuit hotels opereren, worden aangepakt. De kleermakers bieden vaak via advertenties hun diensten aan. In het hotel kan de maat worden genomen, waarna enige weken later hzt "maatkostuum" vanuit Hongkong wordt verstuurd naar de Nederlandse klant. Volgens de secretaris van het schap. drs. A.E.J. van Hezik, overtreden de ze in Nederland opererende Chi nese kleermakers het textielhan- delsbesluit. Volgens Van Hezik gaat het niet al tijd om overtreding van het vesti- gingsbesluit. "Want dan moet je LEIDEN Op de veemarkt werden de ze week 6726 dieren aangevoerd, waar van 5319 vandaag die als volgt te specifi ceren zijn: 200 slachtrunderen, 278 stuks gebruiksvee, 80 graskalveren. 3600 nuchtere kalveren, 10 pony's. 627 varkens, 55 biggen, 402 schapen of lam- meren en 67 bokken of geiten. Prijsno- teringen slachtrunderen zelfde als giste- ren; prijsnoteringen overig slachtvee 1 per kg geslacht gewicht: nuchtere slachtkalveren 1.25-2.00; slachtzeugen 2,50-2,60. Prijsnoteringen gebruiksvee per stuk: melk- en kalfkoeien 1650-3015; vareoeien 1124-2450; pinken 800-1500; graskalveren 400-1200: nuchtere kalve ren voor fok of mesterij rood 250-410, idem zwart 150-300, biggen 95-105; scha- pen 190-260; lammeren 200-250; pony's 1 250-750: geiten 20-100; lammeren le kw 260-370. Toelichtingen (resp. aanvoer- handel-prijzeni: slachtrunderen redc- lijk-goed-stabiel: kalf- en melkkoeien redelijk-rustig-stabiel; varekoeien rede- lijk-redelijk-hoger; vaarzen en pinken idem: graskalveren idem: nuchtere kal veren ruim-redelijk-stabiel; pony's ma- tig-redelijk-stabiel; varkens redelijk-re- delijk-stabiel; lopers en biggen matig- redelijk-stabiel; schapen en lammeren redelijk-redelijk-stabiel; geiten redelijk- - redelijk-iets hoger. LEIDEN - Groenteveiling: Appels 63 - 1.10. Andijvie 2.60 - 2.85. Snijbonen 12.50 - 13.30. Prei 1.90 - 2.00. Rabarber 2.55 - 2.60. Spinazie 1.75 - 2.90, Spruiten A 1,24 - 1.36. Spruiten B 111Spruiten D 1.00- 1.49. Uien 58-81. Witlof 1.57- 1.58, Sla 44 - 86. Peterselie 1,26, Selderij 11 - 36. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling: Waspeen AI - per kist 25,- - 27.50. All 8. - 26.--. BI 32.-- - 38,10, Bil I %r- - 10.40. Cl 16,60 - 21,60. C1I 4.80 - 18.60 Aanvoer 241 ton. Peterselie (krul) 0.59. Selderij 0,22. en de maat nemen en, nadat het kostuum voorlopig in elkaar is gezet, passen. Dat laatste doen ze niet. Daarom kwam de economi sche controledienst vorig jaar ook tot de conclusie dat deze mensen niet in overtreding wa ren van dat vestigingsbesluit". Afgelopen zaterdag nam de Eind- hovense gemeentepolitic de pas in beslag van een in die plaats opererende Hongkong-kleerma- ker. Volgens de politie zou de Chinees het vestigingsbesluit hebben overtreden, maar giste ren verscheen een advertentie in een landelijk ochtendblad, waar in een andere Hongkong-kleer- maker vanuit een Rotterdams hotel zijn diensten aanbiedt. De Rotterdamse politie verklaarde desgevraagd geen enkele aanlei ding te zien om de man aan te pakken. Volgens de Rotterdam se politie is de man, Danny Da rya. slechts voor korte tijd in Ne derland op een toeristenvisum en kan hem niets in de weg wor den gelegd. Maatkleding is een kwestie van aanmeten en vervolgens afpas sen. Dat laatste doen Nederland se kleermakers vaak twee keer, voordat het kostuum definitief in elkaar wordt gezet. "En dat doen de Hongkong-kleermakers niet. zodat je een tussenvorm krijgt van een confectiekostuum en een maatpak". De Chinese kleermakers rekenen voor hun "maatpakken" vaak prijzen die onder die van een top- conlectiekostuum liggen. Be taal je in Nederland voor een uit stekend maatkostuum van eigen fabrikaat ongeveer 1400 gulden. De Chinezen rekenen voor hun "maatpak" slechts 550 gulden. Dat terwijl een top-confectiekos- tuum in Nederland ongeveer 700 gulden kost". Nederland telt nu ongeveer 400 maatkleermakerijen. waarin on geveer 650 man hun brood ver dienen. De jaaromzet in 1980 be droeg ongeveer 50 miljoen gul den. "Per jaar neemt het aantal zelfstandige maatkleermakers met ongeveer 5 procent af. Er heeft in de branche een vergrij zing plaats omdat zich nauwe lijks jonge ondernemers aandie nen", aldus Van Hezik. DEN HAAG (GPD) Opnieuw voert de provincie Zeeland dc ranglijst aan Wanneer het om het aantal uitgesproken faillis sementen gaat. Zeeland heeft natuurlijk niet in absolute zin het meeste aantal faillisementen meegemaakt, maar het gaat om verhoudingscijfers. En die cijfers liegen er niet om er zijn in 1980 per 100.000 inwoners 41.6 faillissementen uitgespro ken. Het landelijk cijfer ligt op 36.3. Daar komt nog bij dat deze cijfers, die heel 1980 omvatten, een stuk hoger liggen dan de cijfers uit 1979. De gegevens zijn maandag gepubli ceerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek De beeld dat uit de CBS-cijfers opborrelt, en dat Zeeland op een eerste plaats van de faillissementenranghjst toont, is niet nieuw ook m vroegere perioden stond de provincie nummer één. Wel stijgen de cijfers ieder jaar, als gevolg van het toene mend aantal faillissementen. Waren dat er in '79 nog 35.4. nu ligt dat getal op 41.6. Landelijk gezien gaat het om respectie velijk 25.0 en 36.3 faillissementen Zeeland wordt gevolgd door de drie westelijke provincies (39,4). daarna komen Zuid- en Oost-Nederland (36.3) en tot slot Noord-Nederland met 30,3. De stijging deed zich volgens het CBS in alle sectoren van het bedrijfleven voor, In aantallen: landbouw 113 (in '79 51). in dustrie (559). bouwnijverheid 962 (582), handel 1676 (1190). 226 (153) en dienstverlening 995 (681). Redding van belang voor hele scheepsbouw DEN HAAG (GPD) Instandhouding van de Nederlandse Scheepsbouw maatschappij (NSM) in Amsterdam is in het belang van de hele Neder landse scheepsbouwindustrie. DEN HAAG - Nog een dikke week en het Haagse miniatuursyadje Madurodam gaat weer open. Het personeel is op het ogenblik druk in de weer met het opknappen en schoonmaken van de toeristische attracties. MSTERDAM (GPD/ANP) - De °conomische terugslag die zich in ons land met name in de twee de helft van 1980 voordeed, ging ook aan de Nederlandsche Mid- denstandsbank NV niet onge merkt voorbij. De kredietverle ning in het binnenland groeide minder, de risico's bij de krediet verlening werd groter en de winstgroei was met 16 procent kleiner dan in voorgaande jaren 1 (1979: 25 procent). Toch noemt de raad van bestuur in het jaarverslag de resultaten bevre digend, gegeven ook de econo mische situatie. De winstgroei van 16 procent bracht de nettowinst van de NM3 op f 182,6 miljoen (vorig jaar f 157,4 miljoen). Het hogere resultaat is het gevolg van de toe neming van de bedrijfsomvang, waarbij de groei van het buiten- landbedrijf een belangrijke rol speelde. Het buitenlandbedrijf maakt nu 27 procent van het ba lanstotaal ad f47.9 miljard uit. Het balanstotaal zelf nam in het afgelopen jaar met 18 procent toe. Het buitenlandbedrijf werd vorig jaar in versterkte mate uitge breid. Die ontwikkeling gaat door. Met name in de Europese Gemeenschap, en dan in het bij zonder in Duitsland, mag een uit breiding van de vestigingen wor den verwacht en ook in de VS. Op langere termijn denkt de NMB aan landen waar de econo mische groei zich nog voordoet. Die landen zijn er niet alleen in Azi, maar ook in Zuid-Amerika en Afrika. Het is overigens voor buitenlandse banken vaak moei lijk deze landen binnen te ko- In mei 1980 begroette de NMB de tienduizendste medewerker. Het aantal medewerkers nam vorig jaar met bijna duizend toe tot 10.665. Dat is met 10 procent. In 1979 was deze groei 6,3 procent. Het bleek nu mogelijk vacatures sneller te vervullen, maar nog zijn alle vacatures niet vervuld. Het is en blijft moeilijk „krediet specialisten" te krijgen en dat geldt ook voor automatiserings- medewerkers. Naar verwachting stijgt het personeelsbestand in het lopende jaar met 3 a 4 pro cent. De NMB had eind 1980 in binnen- en buitenland 476 kantoren, 11 meer dan een iaar eerder. VNU (Verenigde Nederlandse Uit geversbedrijven) zal aandeelhou ders voorstellen, het dividend over 1980 vast te stellen op on veranderd 6,85 per aandeel van nominaal 20,-. Hiervan is al 2,20 als interimdividend uitge keerd, aldus VNU. De nettowinst van VNU steeg vo rig jaar van 45,1 tot 47,2 min. De omzet ging van 1187,8 min naar 1317,9 min. De nettowinst per gewoon aandeel nam toe van 19.12 tot 19,99. Slavenburg's Bank heeft over 1980 een zuivere winst behaald van 13,2 min, 64,1 pet minder dan in 1979 36,8 min). Deze winst res teerde na toevoeging van 66 min 45 min) aan de voorzienin gen voor algemene risico's en van 10 min 25 min) aan de voorziening voor belastingen. De winst voor voorzieningen en be lastingen liep met 16,5 pet terug van 106,8 min naar 89,2 min. Voorgesteld wordt over 1980 een dividend uit te keren van 5 in contante per aandeel van 100. Over 1979 betaalde de bank 21,50, waarvan desgewenst 13,50 in contante en 5 in aande len. Koninklijke Nederlandse Papier fabriek NV heeft het boekjaar 1980 afgesloten met een positief operationeel resultaat na belas tingen van 0.2 min (v.j. 11.1 min). In verband met het besluit de structureel onredabele machines in Maastricht en Nijmegen te sluiten is een voorziening getrof fen voor de daarmee samenhan gende kosten ten laste van de re sultaten over 1980. Per saldo be droegen de bijzondere baten en lasten, na aftrek van belasting, 14.4 min negatief. Hierdoor ont staat een nettoverlies van 14.2 min (v.j. verlies 24,1 min). Voor gesteld wordt het verliessaldo ten laste van de algemene reser ve te brengen en opnieuw geen dividend uit te keren. Tot die conclusie komen de Indus triebonden van FNV en van CNV. de Unie BLHP en de Cen trale van Hoger Personeel in hun nota „Een toekomst voor de NSM". die zij gisteren bij de mi nister van economische zaken en bij de Tweede Kamer hebben be zorgd. De vakbonden vragen de minister om een bijdrage van 12 a 13 mil joen gulden. Samen met de 6 mil joen die de gemeente Amster dam in het bedrijf wil steken, meent men dat de NSM daarmee voldonde financile grond onder de voeten geschoven zou krijgen zodat de onderneming weer een toekomst kan opbouwen. Komt de steun er niet, dan zal de NSM niet kunnen voortbestaan. Opnieuw wordt in de nota het ver wijt geuit dat de NSM geen kans op een goede start vergund is ge weest. Het bedrijf kwam tot stand door een splitsing van de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouwmaatschappij (NDSM), een onderdeel van het Rijn-Schelde-Verolme-concern. In de NSM zou de nieuwbouw- sector van de NDSM voortbe staan, in de Amsterdamsche Droogdokmaatschappij (ADM) ging de reparatie-afdeling van de NDSM op. Om de NSM de eerste tijd aan werk te helpen, zou de grote scheeps- nieuwbouwwerfvan RSV in Rot terdam delen van schepen die zij zelf op stapel had. in Amsterdam laten vervaardigen. Toen tot beindiging van de grote scheeps- nieuwbouw bij RSV werd beslo ten, kwam ook een eind aan het doorschuiven van werk naar de NSM. De vakbonden menen dat er geen enkele reden is om het plan dat bij de oprichting van de NSM werd gemaakt, te verlaten. Dat plan voorzag in een bedrijf dat zich zou bezighouden met de fa bricage van secties (delen van schepen die in hoofdzaak elders worden gebouwd), en in de toe komst zou moeten uitgroeien tot een volwaardig scheepsnieuw- bouwbedrijf. De NSM is de laatst overgebleven nieuwbouwwerf voor grote schepen in ons land: het is de laatste werf in Neder land waar schepen kunnen wor den gebouwd met een breedte van meer dan 37 meter. Voorlopig zit er voor de NSM ech ter geen brood in de grote scheepsnieuwbouw. Daar zou op z'n vroegst uitzicht op zijn wan neer in de wereld de vraag naar nieuwe grote schepen weer aan trekt. De opstellers van de nota leiden uit prognoses die her en der zijn gemaakt, af dat het dan 1983 zal zijn of al zal zijn geweest. Ondertussen kan er voor de NSM echter volop werk zijn als sectie- werf. Als centrale bouwplaats voor sectics zou de NSM het an dere werven mogelijk maken meer orders uit de markt te ha len, omdat zij kortere levertijden kunnen aanbieden door uitbeste ding van secties aan de NSM. „Hierbij moet worden bedacht dat voor een land met hoge loon kosten als Nederland, de lever tijd naast de kwaliteit (van zowel het produkt als het ontwerp) het belangrijkste wapen is in de in ternationale concurrentiestrijd" aldus de nota. De vakbonden stellen vast dat een groot aantal werven met moeilijk vervulbare vacatures en met re latief veel personeel van koppel bazen en onderaannemers zit. De Centrale Bond van Scheeps bouwmeesters in Nederland stel de onlangs dat de kleine en mid delgrote scheepswerven in ons land een gezamelijk tekort aan zo n 3000 man hebben %Het moet dan ook mogelijk zijn de NSM ruim van werk te voor zien, ook gezien tegen de achter» grond van de voorwaarden die de minister stelt bij het vaTienen van steun aan de scheepsbouw DEN HAAG (GPD/DPA) - De meerderheid van de Europese staalproducenten heeft overeen stemming bereikt over de begin selen en de toepassing van een vrijwillige marktregeling. Dit ak koord werd bereikt in het afgelo pen weekeinde, zo bericht Estel Hoogovens, dat zich onder de deelnemers aan de besprekingen bevond. De regeling moet de op 30 juni aflopende EEG-maatre- gel vervangen. In het akkoord van de staalprodu centen, die ongeveer 90 procent van de Europese produktie ver tegenwoordigen. is ook opgeno men volledige uitwisseling van statistische gegevens. Op basis daarvan kunnen de marktaande len van de deelnemende bedrij ven worden berekend. Deze doorzichtigheid draagt bij tot on derling vertrouwen tusèen de be drijven, van wezenlijk belang om tot een regeling te komen. De tot dusver bereikte resultaten betekenen dat een basis is Belegd om tol prijsverhogingen te ko men. die gelet op de situatie van de Europese staalondcrnemin- gen, een absolute noodzaak zijn. Deze prijsverhogingen zijn erop gericht op de Europese markt een prijspeil te bereiken gelijk aan dat van de Japanse en Ame rikaanse. Banenweg Estel Hoesch Werke AG. onderdeel van het Nederlands-Duitse con cern Estel (Hoesch-Hoogovcns) wil de produktiecapaciteit van ruwstaal verkleinen Het aantal werknemers, voor het eind van dit jaar geschat óp 19 000, zal, als de plannen zijn uitgevoerd, 13.000 bedragen, zo hecii de on derneming in een persverklaring laten weten. De produkticcapaci teit bedraagt op het ogenblik on geveer vijf miljoen ton per jaar Vorig jaar was dat nog 7.2 mil joen ton. Toen had Hoesch Werke 24.000 man in dienst. AMSTERDAM Op de Amster damse effectenbeurs waren dins dag vooral de internationale aan delen vast gestemd. Met flinke steun vanuit de Amerikaanse beurs, waarvan de Dow-Jones in dex door dc 1000 was gegaan, ging Kon Olie naar 96.80, 3.50 hoger. Unilever volgde in het voetspoor en klom 1,70 op 135,30. KLM pikte ook een graantje mee en steeg 1,80 op 98,80. Akzo, Philips en Hoogo vens deden het iets rustiger aan. Gist-Brocades mag zich weer in een toenemende belangstelling verheugen. Het fonds trok dins dag dan ook 1.80 aan op 63,80. Bij de banken liep de koers van de NMB behoorlijke schade op. Het bestuur van de bank deelde maandag mee, dat het eerste halfjaar van 1981 tochtig» resul taten voor de NMB zal opleveren dan vorig jaar. De koers zakte hierop 1,50 tot 179. De andere banken veranderden weinig. De hypotheekbanken waren ver deeld en de verzekeraars sloten zich hierbij aan Hierbij viel Nat. Nederlanden nog in negatieve zin op door een koersdaling rond het middaguur van 1,30 op 122,20.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19