Ahvat u maar kwijl Ja.., ik wil: Dit is een drukke maand in de tuin ssnss I Para en Bermuda, prima toch? Ik wil eigenlijk gewoon'n paar hele leuke zomerse schoentjes, voor 'n hele aardige lage prijs. Kan dat even hij C&A? 45; Dit is een bar drukke maand voor de tuinbezitter, vooral nu de afgelopen weken nau welijks werkbaar weer heb ben gegeven. Toch hebt u al wel de lente binnen kunnen halen door een tak van het Chinese klokje (Forsythia) af te snijden en in een fles met water te zetten. Ook de dwergkwee wil zo best gaan bloeien, het klokje geel de kwee roserood. Er is toch al veel geel in de tuin te zien: de gele kornoelje, de winterjas mijn en de eerste krokussen. Die laatsten hebben het zwaar te verduren, want de mussen putten hun eerste vitaminen uit die krokusbloempjes, ten zij u tijdig zwart draad er om heen spande. Raadpleeg uw aantekeningen van vorig seizoen. Welke vas te planten moeten verzet wor den? U kunt ook al beginnen met scheuren, wal niet alleen verjonging betekent maar ook meer planten. De winterdeken kunt u nu wel weghalen van de vorstgevoe lige heide en van de planten in de border. Als u die bladeren, stro of wat u hebt gebruikt laat liggen, gaan dé planten eronder voortijdig uitlopen met kans op bevriezing door nachtvorst. De meeste kun nen wel tegen een vorst- stootje. maar uw „naald van Cleopatra" (Eremurus). die vroeg uitloopt, toont u heel de zomer verwijtend de bescha digingen als u die eerste groeipunten niet afdekt bij nachtvorst. Snoeien om te bloeien Veel struiken moet u nu snoeien om ze van de zomer te zien bloeien. Als eerste de struikrozen: „Kort snoeien, net boven het derde oog. dat 1 wil zeggen zo'n 5 a 7 centime ter boven de grond", zegt de kweker. Dood hout en dunne sprieten geheel weghalen, al les met een scherpe snoei- schaar. Hebt u uw rozen in het najaar geen koemest gegeven, doe dit dan alsnog, eventueel gedroogde. (Kunstmest krij gen ze pas als ze echt zijn gaan bloeien, begin mei). Lei- of klimrozen: de forse ge- steltakken handhaven maar al het snij hout tot een halve centimeter insnoeien. Geef jonge scheuten, die uit de grond komen, de ruimte. Bo tanische rozen hoeft u niet te snoeien, tenzij ze te warrig zijn uitgegroeid. Dan kunnen de jonge scheuten tot éénder de worden ingekort: de oude takken zaagt u bij de grond af. Struiken die óók op het nieuw te vormen hout bloeien zijn: vlinderstruik, hertshooi, pluimhortensia, verfbrem enz., die u tot op een halve me ter kunt „innemen". De aar de-met-mest die u in het na jaar om de voet van uw rozen hebt opgestapeld moet u nu over het rozenbed versprei den. Voorzichtig, want rozen wortelen aan de oppervlakte. Het wieden doet u trouwens i de Japanse kers bloeit weer Het snijden moeilijk. i ringetjes en het omkleden met veenmos is niet echt ook het beste met de hand en niet met de schoffel. Dit geldt ook voor de heide-tuin. Gazon gezond maken Zodra u daar de mest en aarde van hebt afgeharkt ziet het er vaak al veel frisser uit. Laat de spreeuwen er daarna vrolijk de emelten en dergelijke uit pikken: ze beluchten de gras- mat! Met de riek of met de zo genaamde verticuteer-rol (met prikkers) doet u het dan nog eens dunnetjes over. Heeft uw gras van de winter erg geleden, strooi er dan sier- tuincompost over (50 liter op 25 vierkante meter). Het on kruid moet worden uitgesto ken en het mos afgeharkt worden. Kunstmest gaat bei de tegen. Zaai kale plekken opnieuw in en bescherm die tegen rappe kindervoete- Zaaien is leuk U kunt nu binnen al beginnen met het zaaien van de zoge naamde éénjarigen: leeuwe- bek, aster, duifkruid, Cos- mea, petunia, lobelia, ijs bloem. vlambloem of Phlox, afrikaantjes en voor uw bloem stukjes: Molucella en Statice. Er zijn potjes van ge perste turf onder een transpa rante plastic kap, een „kamer kasje", zaai daarin, dan kunt u de plantjes in mei met pot-en- al buiten op hun goede* plek zetten. Ze groeien meteen door. Laat ze eerst wel aan de buitenlucht wennen... Wilt u deze zomer nog kunnen ge nieten, van bol-knolgewasjes dan nu de anemoontjes; Oxa- lis Adenophylla en dergelijke de grond in. Voor de eigen oogst Wilt u verse kruiden bij de hand, zaai dan peterselie (koop hiervan liever plantjes), selderij, bieslook en dergelij ke. Balkonbezitters zetten de potten op hun balkon. Bezitters van een moestuin kunnen hun favoriete rassen sla in de koude bak zaaien, tel kens een beetje. U kunt wat zaad ook al in huis laten kie men en het daarna in de bak uitplanten. Die bak wel vrij van nachtvorst houden met een rietmat. Tuinkers kunt u ook zaaien. Desnoods op een viscosespons. die u in een nat bakje legt. Leuk voor de kin deren. Er zijn ook kant-en- klare setjes te koop van Dixy. Radijs geeft ook altijd veel plezier. Andijvie „Nummer Vijf' kan zejfs al in de volle grond. De rabarber dient ge scheurd en uitgeplant te wor den, want die planten lopen al spectaculair uit. Trouwens, er bloeit al het een en ander in de siertuin: de over winterde viooltjes en tweeja rigen als4 de beide muurbloe men, het vergeetmijnietje en de IJslandse papaver. Werkelijk, het is niet meer tegen te houden, al doet april straks wat-ie wil met het weer: het voorjaar is in aantocht! Peek&Cloppenburg. Waarom zou je nog verder zoeken. 'TT1. tv Boven: Modieus, charmant en prima kwaliteit. Ook deze sandalet bij C&A tóch voordeliger. 36-41 C&A PRIJS: Midden: Met de zonnige dagen in aantocht pasje zo'n leuke sandalet. 36-41 C&A PRIJS: wwm Onder: Heel speels schoentje. Echt leren sandalet met kleurig kraalwerk. 36-41 C&A PRIJS:

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 16