Hoe van vrij is vrijheid meningsuiting? Geen politieke steun arbeidsloos inkomen Jit Peters promoveert op Glimmerveen, Kalma en Amin Alsnog vervolging van automobilisten geëist Meisjes lezen meer dan jongens PAGINA 15 \n\erv\ew Jit Peters promoveert morgen aan de Leidse universiteit tot doctor in de rechtsge) leerdheid. In zijn proefschrift bepleit hij extra zorg voor de vrijheid van me ningsuiting, waar het zaken betreft, die ons allemaal raken. In de afweging met andere belangen moet daaraan volgens hem een bevoorrechte positie worden toegekend. Als de meningsuiting meer in de privé-sfeer ligt (te denken valt daarbij aan roddelrubrieken), vervalt dat voorrecht. Om het onderscheid tussen die twee vormen van meningsuiting aan te duiden maakt Peters gebruik van de termen 'public speech' en 'private speech', die met name in de Verenigde Staten worden gehanteerd. Jit Peters is verbonden aan de vakgroep staatsrecht van de juridische faculteit. Daarnaast is hij fractievoorzitter van de PvdA in de Leidse gemeenteraad LEIDEN - "Johnson molenaar" klonk het vijftien jaar geleden door de straten van Amsterdam. De Amerikaanse president mocht als bevriend staats hoofd voor zijn activiteiten in Vietnam niet als moordenaar worden betiteld. Dat werd op die ma nier ludiek omzeild. Maar de tijden zijn veranderd. Weliswaar mag Reagan eigenlijk ook nog niet onge straft van moordpartijen worden beticht (zeker niet als hij hier op staatsbezoek is), maar de kans dat een demonstrant daarvoor wordt opgepakt, is anno 1981 toch erg klein. De Leidse jurist Jit Peters is daar echter nog niet tevre den mee. In zijn proefschrift 'Het primaat van de vrijheid van meningsuiting' stelt hij een nog grotere bescher ming voor die vrijheid voor. Een politieke discussie moet je volgens hem niet frustre ren door dit soort beschuldi gingen langs juridische weg te verbieden. - In uw proefschrift trekt U een vergelijking tussen de situa tie in de Verenigde Staten en Nederland. Kan ons land een voorbeeld nemen aan de si tuatie in Amerika? Peters: "Nee, zo kun je dat niet echt stellen. Wel als je het zui ver theoretisch benadert. Het onderscheid in Amerika tus sen public speech en private speech zou hier ook moeten worden ingevoerd. Om een voorbeeld van dat laatste te geven: Henk van der Meijden is beboet voor een verhaal over het liefdesleven van Syl via Kristel. Kristel vertelde onder meer dat ze door haar vader was verkracht en dat had Van der Meijden klakke loos opgeschreven. Dat hij daarvoor is gepakt, daar heb ik geen moeite mee. Maar een discussie over bij voorbeeld kernenergie is een heel andere zaak. Het feit dat alles nu op één lijn wordt ge steld, heeft neven-conse quenties. Daardoor wordt de meningsuiting in publieke sfeer beperkt. Natuurlijk is dat onderscheid heel moeilijk te maken. Weer een voorbeeldje: een rechter die dronken achter het stuur zit. Je kunt enerzijds stellen dat het van openbaar belang is dat dat voluit in de krant komt, maar je kunt net zo goed volhouden dat het meer in de privé-sfeer ligt. Toch denk ik dat er met enige moeite wel criteria voor aan te leggen zijn. Ik pleit er ove rigens niet voor dat de public speech absoluut moet wor den beschermd. Die bescher ming kan vervallen als er sprake is van aantasting van lijf en goed." - Heeft de maatschappij behoef te aan een dergelijke split sing van meningsuiting, waarin de publieke discussie meer kan worden bechermd Peters: "Ja, zeker. Onze demo cratie is immers de laatste ja ren erg veranderd. Er is nu veel meer sprake van wat ik de participatieve democratie noem. Het beleid is niet al leen meer een zaak van een paar autoriteiten, maar meer mensen bemoeien zich daar mee. Het is daarom een logi sche stap dat ook burgers de bescherming krijgen die poli tici in het parlement hadden. Die zogenaamde parlemen taire immuniteit moet wor den doorgetrokken". - Hoe is de rol van de media. Moet aan pers en omroep een bevoorrechte positie worden toegekend Peters: "Dat is nu al min of meer zo. Weliswaar niet in de grondwet, maar in de prak tijk wel. En niet ten onrechte. Privé-personen kunnen on derling vetes uitvechten en daarbij over de schreef gaan. Van de media mag je ver wachten dat daar enig onder zoek wordt gepleegd. In elk geval mag je van behoorlijke journalistiek wel verwachten Jit Peters: "Rechter had in zaak-Kalma wat meer aan dacht moeten besteden aan reactues van collega's". (Foto Holvast) dat beide partijen worden ge hoord. Of de krant uitsluitend als doorgeefluik kan worden ge bruikt, hangt ér een beetje van af. Als iemand als me vrouw Van Veenendaal, die toch de functie van staatsse cretaris heeft uitgeoefend, een verhaal ophangt over theatergroep Proloog, dan mag een krant dat van mij zonder meer plaatsen. Voor iemand met minder autoriteit geldt dat niet. Ik vind het ook onjuist dat journalisten ge dwongen kunnen werden om hun bronnen te noemen. In geval van belediging en smaad, moeten beschuldigin gen wel aannemelijk worden gemaakt of de zorgvuldig heid worden aangetoond". - U suggereert in uw proef schrift dat de traditionele me dia (pers en omroep) minder toegankelijk zijn voor min derheden. Peters: "Ja, dat vind ik beslist. Minderheden hebben welis waar indirect toegang tot de gewone media, maar ze moe ten wel eerst actie voeren om in de krant te komen. En zelfs dan is het nog de vraag. Er wordt zoveel actie gevoerd, datje wel één of andere bizar re stunt moet uithalen om de krant te halen. Daarom pleit ik ook zeer voor andere me thoden om hun mening ken baar te maken. Je kunt daar bij denken aan de muur- krant. Het is belachelijk dat plakkers van een muurkrant worden opgepakt. Je houdt de stad dan misschien wel netjes, maar je sluit een deel van de vrijheid van meningsuiting uit. Net zoiets als met het uit delen van pamfletten op de markt. Dat dreigde in Leiden ook verboden te worden, maar zo'n markt is toch een uitstekende plek om bijvoor beeld politieke propaganda te maken". - Aan de hand van het gevat van de voormalige politie-in- specteur Kalma gaat U ook in op de mogelijkheid van amb tenaren om hun mening ken baar te maken. Kalma werd, nadat op een demonstratie voor de RAF-gevangenen in Duitsland bepaalde leuzen had geroepen hij min of meer gedwongen op te stappen. Peters: "Het enige criterium dat daarbij volgens mij moet tellen, is de vraag of de be treffende ambtenaar gewoon kan blijven functioneren. De in Amerika ontworpen theo rie van de clear and present danger test is daarop uitste- Kend van toepassing. Bij af weging van de verschillende belangen wordt daarbij aan de vrijheid van meningsui ting een bevoorrechte positie toegekend. Neem het geval van de hoofdagent De Goede uit Renkum die op non-actief is gesteld na kritiek op het optreden van de Mobiele Eenheid in Nijmegen. Het is toch nauwelijks denkbaar dat die man ooit voor dat werk wordt ingeschakeld. Een conflict is daarom erg onwaarschijnlijk. Diezelfde theorie kun je gebruiken bij de kritiek van de politiebon den op het politieke beleid in Nijmegen. In dat geval is er toch niet echt sprake van een botsing. Juist bonden moe ten de mogelijkheid hebben om kritiek te uiten. Iets an ders zou het zijn als de Nij meegse commissaris van po litie die kritiek zou spuien Wat ook zeker in aanmerking moet worden genomen is de kritiek van collega's. Als de reactie niet redebjk is te noe men, moet de vrijheid van meningsuiting de voorkeur krijgen. Ik vind dat de rech ter daar met name in de zaak- Kalma te weinig aandacht aan heeft besteed" Zou de term 'onnodig grie vend'. die de rechter nog wel eens hanteert om iemand te beboeten, niet beter uit het wetboek kunnen verdwijnen Peters: "Ik vind van wel. Ge bleken is dat daar nauwelijks een lijn in te ontdekken is en bovendien acht ik het in strijd met het principe van vrijheid van meningsuiting. Hoe groot de willekeur is. blijkt wel uit het feit dat de ene rechter toeliet dat de bur gemeester van Sluis met Idi Amin werd vergeleken, ter wijl een andere rechter het onjuist vond dat een omroep baas een gangster werd ge noemd. Ik vind dat ook allemaal niet zo erg. Als het kamerlid Joekes vindt dat Zuidmolukkers maar terug moeten naar hun land. dan heb ik liever dat hij dat zegt en niet alleen maar denkt. Je weet dan tenminste waar je aan toe bent. Ik ben ook van mening dat een man j als Glimmerveen de kans 1 moet hebben om zijn denk beelden uit te dragen. Bij ver kiezingen blijkt zo'n man im mers toch geen poot aan de grond te krijgen. Ik begrijp best dat een dergelijke de monstratie wordt afgelast uit vrees voor een bloedbad. Maar als in Engeland vijfdui zend politiemannen worden ingezet om honderd demon stranten te beschermen, dan juich ik dat van harte toe. Dat is echt een principiële keuze voor de vrijheid van me ningsuiting" Alleen D'66 gematigd positief "Dronken rijder mag niet vrijuit" AMSTERDAM (GPD) - Geen van de grote politieke partijen is be reid het plan voor een arbeids loos inkomen voor iedereen te steunen. Tijdens een forumdis cussie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam wezen woord voerders van PvdA, CDA en WD deze gedachte van de voor zitter van de FNV-Voedingsbon- den, Schelling, van de hand. Al leen D'66-leider Terlouw bracht enige sympathie voor het voor stel op. Schelling stelde onlangs voor om iedereen boven een bepaalde leeftijd het recht te geven op een basisinkomen van een kleine f 1000 per maand. Indien men meer nodig had, dan zou daar voor gewerkt moeten worden, zo zei Schelling tijdens een rede tot de Voedingsbond. Vorig jaar vond ook binnen de VVD een discussie over dit onderwerp plaats. Vooral sociaal-economisch woord voerder van de PvdA-fractie, Jaap van der Doef, nam scherp stelling tegen het plan voor een arbeidsloos inkomen. Als ziin be langrijkste tegenargument wees Van der Doef op het effect van een dergelijke stap. Het is vol gens hem in tegenspraak met het streven naar de emancipatie van vrouwen. Vrouwen zouden nog sterker teruggedrongen worden in hun rol van huishoudster. De vrouwenbeweging streeft er juist naar om vrouwen meer bij het ar beidsproces te betrekken. ENSCHEDE (GPD) - Bijna 45 procent van de jongens van 6 tot en met 12 jaar leest weieens stripboeken. Van de meisjes van die leeftijd neemt driekwart af en toe een stripalbum ter hand. Maar wat kinderen in hun vrije tijd nog liever doen dan beeld verhalen verslinden, is tekenen, kleuren, schilderen. Dit blijkt uit het kersverse rapport „Analyse van de Nederlandse jongeren markt". Het rapport omvat de uitkomsten van een nationaal onderzoek naar jongerenbladen, dat in opdracht van de VNU- Alleen Terlouw (D'66) wees het plan niet direct van de hand. Vol gens hem kan de plicht tot ar beid niet afgedwongen worden door de overheid. Alleen de om geving van de betrokkene kan hem via morele druk tot werken zetten. Daarnaast zei Terlouw dat ons systeem van sociale voor zieningen eigenlijk al een recht op inkomen inhoudt. dochters Admedia en Oberon is uitgevoerd. Er zijn in ons land bijna 4,5 miljoen jongens en meisjes van 6 tot en met 24 jaar. Samen hebben die jaarlijks bijna 18 miljard gulden te verteren. Voor het onderzoek werden 2488 jongeren van 6 tot 19 jaar en 694 van 20 tot 24 jaar ondervraagd over hun leesge woonten, vrije-tijdsbesteding en koop- cn bezitpatronen. Meisjes blijken meer te lezen dan jongens. In de groep 13 tot 19 jaar leest van de jongens 72 procent stripboeken, 69 procent leesboe ken en 68 procent tijdschriften. DEN HAAG - Prins Pieter- Christiaan, zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vol lenhoven, viert a s. zondag zijn negende verjaardag. Bij de meisjes zijn deze percenta ges 58, 83 en 86. Meisjes van die leeftijd winkelen ook graag (82 procent). Zowel bij jongens als meisjes is het luisteren naar de radio en het draaien van platen of afspelen van een cassette erg populair. In het algemeen kan worden ge steld dat voor de 6 tot 24-jarigcn lezen en naar muziek luisteren de meest favoriete bezigheden zijn. Voor jongens komt daar sporten bij. voor meisjes winke len. Het bezit van stripboeken is het hoogst bij jongens cn meisjes van 6 tot 12 jaar. UTRECHT (ANP) - Vier verkeers- organisaties hebben bij minis ter De Ruiter van justitie met klem geprotesteerd tegen het besluit van de Utrechtse hoofd officier van justitie om 172 au tomobilisten die onder invloed van alcohol hebben gereden, niet te vervolgen. De Utrechtse hoofdofficier maakte dat vorige week aan de 172 ver dachten bekend. Als reden werd opgegeven dat er in Utrecht een grote achterstand is bij de behan deling van alcoholzaken door ge brek aan rechters en administra tief personeel. De vier verkeersorganisaties, Vei lig Verkeer Nederland, Stichting Stop de Kindermoord, de Neder landse Vereniging Bescherming Voetgangers en de Echte Neder landse Fietsersbond, willen dat de Utrechtse officier van justitie zijn beslissing ongedaan maakt en de 172 weggebruikers alsnog vervolgt. "Een seponeringsbeleid als in Utrecht werkt als een premie op het rijden onder invloed en kan worden gezien als een voor de weggebruikers beledigende vorm van willekeur", aldus de vier organisaties. Het vrijuit laten gaan van bestuur ders die teveel hebben gedron ken wordt door de organisaties "noch in het belang Van de justi tie, noch in het belang van de verkeersveiligheid" genoemd. De organisaties dringen er bij mi nister De Ruiter op aan cl.it r van de kant van het openbaar mi nisterie meer stringente en voor al duidelijke richtlijnen moeten worden opgesteld inzake de ver volging van overtredingen van de alcoholwetgeving. 'Als niet bij elke geconstateerde overtreding wordt vervolgd, wordt de drempel voor de weg gebruikers om te rijden onder in vloed wel meer verkleind", aldus de vier organisaties in hun brief aan de minister van justitie. Notarissen met billen bloot AMSTERDAM (ANP) - De ge meente Amsterdam heeft een aantal notarissen om uitleg ver zocht over hun medewerking aan splitsing van goedkope huurwoningen zonder vergun ning van de gemeente. Tot dusver zijn aan negen notaris sen brieven gestuurd waarin zo spoedig mogelijk om ophelde ring wordt gevraagd. Volgens een gemeentewoordvoer der krijgen binnenkort waar schijnlijk nog meer notarissen het verzoek uitleg te geven over hun betrokkenheid bij mogelijk ongeoorloofde splitsingen. Een en ander vloeit voort uit een on derzoek dat de gemeente sinds enige tijd instelt naar het illegaal splitsen van huurwoningen in de hoofdstad. Lezers schrijven FNV Er is een oosters gezegde laat je niet uit je tent lokken Maar als iemand aan je tentlijnen komt. wordt de zaak anders Wanneer Wim Wirtz in zijn artikel van zaterdag 14 maart beschrijft hoe hij (niet) aan gegevens komt omtrent het wel en wee bij de Fe deratie Nederlandse Vakbewe ging, is dat niet zo bijzonder. Het woord "FNV-bonzen" wekt tn de eerste regel geen sympathie op voor de schrijver, of wil hij al leen maar de toffe jongen voor zijn omgeving wezen? Eén van twee: opzettelijk in discrediet brengen of verregaande dom heid. Hopelijk zullen weinig lezers(-es- sen) zijn voorbeeld volgen en be grijpen dat wij door dit 'gf bruik de economische depressie niet oplossen of het ledenverlies bij de FNV in positieve zin beïn vloeden. ^eerhngs De Wei 2 Valkenburg Uitwijzing ZWOLLE (ANP) - Tien van de zi geuners. die in januari van dit jaar waren opgesloten in het huis van bewaring in Zwolle en sinds dien op een camping in Almere verblijven, mogen niet in ons land een uitspraak van de Raad van State afwachten over hun uitwijzing De president van de rechtbank in Zwolle heeft dit be paald in een kort geding, dat was aangespannen tegen de staat.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15