vraag blijft buiten schot" "Het aanbod wordt vervolgd, Prostitutie in bijna alle gemeenten boven 50.000 inwoners Geboorte kind te voorspellen Vrouwenrestaurant "Zus" Riet Steehouwer contactvrouw werkgroep prostitutie Taai gevecht tegen dubbele moraal en oneerlijk beleid Door Ultra-geluid DINSDAG 24 MAART 1381 EXTRA PAGINA 13 „Prostitutie komt voor in bijna alle Neder landse gemeenten boven de 50.000 inwo ners. In de gemeenten van 20.000 tot 50.000 inwoners komt in bijna de helft van de gevallen prostitutie voor, in de gemeenten beneden de 20.000 inwoners is prostitutie een uitzondering". Dit zijn een paar conclusies in het verslag van een enquête in ruim 150 Nederland se gemeenten, die in 1977 gehouden ii door de Mr. A. de Graafstichting in Am sterdam, een landelijke stichting die zich bezighoudt met onderzoek, i lichting, documentatie en hulpverlening in verband met prostitutie, en verschijn selen die eraan ten grondslag liggen of er verband mee houden. Doel van deze e quête was het krijgen van meer inzicht de stand van zaken betreffende de pros titutie in Nederland, en het verschaffen van feitelijke gegevens voor een beleid dat bepaalde problemen rondom de prostitutie wil oplossen. Volgens het verslag is er weinig betrouw bare informatie over prostituées, soute neurs, buitenlandse prostituées en der gelijke. „Call-girls" (vrouwen wier dien sten per telefoon kunnen worden „be steld") komen in het grootste aantal ge meenten voor. In volgorde van belang rijkheid komen daarnaast de volgende vormen veel voor: café- en hotelprostitu- tie, prostitutie in seksclubs, straatprosti- tutie, en prostitutie in massage- en sauna-inrichtingen. Daarnaast zijn er als verschijningsvormen nog de bermpros titutie. de raamprostitutie. het „thuis werk" (huisvrouwen, call-girls, call- boys) en de voor in grote steden steeds vaker en openlijker geadverteerde „es cort-service", vrij te vertalen als gezel schap annex seksuele dienstverlening. Prostitutie op zich wordt in Nederland niet door de wet verboden. Maar het wetboek van strafrecht bevat wel een aantal arti kelen die betrekking hebben op prosti tutie. Dat zijn artikel 250 (strafbaar is de gene die ontucht uitlokt of bevordert van zijn minderjarig kind of andere min derjarigen die aan zijn leiding of toezicht zijn toevertrouwd); artikel 250 bis (het zogenaamde bordeelverbod dat gevan genisstraf in het vooruitzicht stelt aan van „opzettelijk teweeg brengen of bevorderen" van ontucht door anderen met derden hun beroef) of gewoonte maken); artikel 250 ter (waarin vrouwenhandel en handel in minderjari gen van het mannelijk geslacht strafbaar worden gesteld) en artikel 432 sub 3 (strafbaar is degene die als souteneur voordeel trekt uit de ontucht van een vrouw). Daarnaast kunnen per gemeen te, via de zogenaamde algemene politie verordeningen, bepalingen van kracht zijn die door hun strekking ook betrek king kunnen hebben op een aantal facet ten van prostitutie als beroep. Volgens het boekje „Prostitutie, gegevens en ideeën" (eveneens een uitgave van de Mr. A. de Graaf Stichting) is in West- Europa het aantal prostituées niet geste gen, ondanks de sterke bevolkingstoe name. Als oorzaken hiervoor worden ge zien dat voorechtelijk geslachtsverkeer en seksuele omgang met meerdere part ners meer zijn geaccepteerd, terwijl sek suele voorlichting en opvoeding verbe terden en seksuele problemen meer be spreekbaar werden. Een ontwikkeling die de laatste jaren lang zaam maar zeker vorm krijgt, is het op komen voor eigen rechten binnen de meest voorkomende vorm van prostitu tie: de vrouwelijke prostitutie, gericht op mannen. Over dit nieuwe facet gaat nevenstaand interview met een vrouw die zich sinds 1974 inzet voor de verbete ring van de maatschappelijke positie van prostituées in Nederland. Door Leens Maoaré „In 1974, uitgerekend aan de vooravond van het Jaar van de Vrouw, kwamen in Rotterdam al plannen voor een eroscentrum op tafel. Plannen dus voor af zondering van de prosti- tuèe van de zogenaamde nette wereld. Dat vond ik wel een toppunt van dis criminatie. In ons partij blad heb ik toen in een zeer cynisch artikel geschre ven wat ik hier van dacht. Het is toch verschrikkelijk huichelachtig dat prostitu tie aan de ene kant ooglui kend wordt toegestaan, terwijl aan de andere kant de vrouwen die het als vak uitoefenen, niet door de maatschappij worden geaccepteerd". Riet Steehouwer, contactvrouw van de Werkgroep Prostitutie af deling Rijnmond, over haar (al ze ven jaar durend) taai gevecht: haar strijd „tegen de dubbele mo raal, en voor verbetering van de maatschappelijke positie van prostituées in Nederland". Bin nen haar politieke partij (de PvdA) is ze actief in afdelingsbe stuur, kieskring Rijnmond, en bij de Rooie Vrouwen. Ook werkt zé aan „vrouwenzaken" binnen de FNV en zit ze in een werkgroep gezondheidszorg. Wat wil haar Werkgroep Prostitutie bereiken, wat is er sinds het oprichtingsjaar 1977 bereikt? De Werkgroep Prostitutie afdeling Rijnmond is ontstaan als onder deel van een landelijke werk groep prostitutie die een jaar of vijf geleden vanuit MVM (Man- Vrouw-Maatschappij) is opge richt. Hoewel de Werkgroep Rijn mond uiteraard veel te maken krijgt met de specifieke situatie in de regio Rotterdam (zoals de felomstreden plannen voor het oprichten van zogenaamde eros- centra in deze stad waarin de prostitutie geconcentreerd zou worden) zijn de doelstellingen van de groep in de eerste plaats „algemeen". Dat wil zeggen dat de werkgroep pleit voor, onder andere, een eerlijker beleid en een open gesprek met de pros- tuées, inplaats van wat zij noemt „de hypocriete houding van over heid en samenleving". De werkgroep vindt dat prostitutie niet thuis hoort onder justitie en zedelijkheidswetgeving maar on der sociale zaken. Ze wijst eros- centra en andere centralisatievor- men van prostitutie, af omdat naar haar mening een dergelijke ghetto-vorming alleen maar agressie en criminaliteit bevor dert, en een eindeloze verplaat sing van prostitutie veroorzaakt. Door een brede voorlichting (ook in het onderwijs), zou meer be grip voor functie en werk van de prostituées moeten worden ge kweekt, terwijl de prostituées zelf „beroepsvoorlichting" moe ten kunnen krijgen over, bijvoor beeld, juridische en financiële za ken en over de sociale wetgeving. Daar kunnen vooral vrouwen die op zeker ogenblik, uit de prostitu tie willen, veel aan hebben. „Vak vereniging" Een van de (tien) doelstellingen van de Werkgroep Prostitutie afde ling Rijnmond is „stimulering van de bewustwording van de prostituées zodat ze voor hun ei gen rechten gaan opkomen". Dat zou, volgens Riet Steehouwer, kunnen gebeuren via de oprich ting van een vereniging die op de bres gaat staan voor de rechtspo sitie van prostituées. Met dat doel voor ogen heeft zij onlangs in Rotterdam een bijeenkomst be legd waar prostituées zelf aan het woord kwamen over hun woede en ongerustheid betreffende de (momenteel in de ijskast liggen de) Rotterdamse plannen voor concentratie van de prostitutie in zogenaamde eroscentra. Uit die bijeenkomst zijn, onder meer, plannen voorgekomen voor een onderzoek door prostituées on der hun vakgenoten, om de me ningen voor het oprichten van een dergelijke „vakvereniging" te peilen. Zo'n vereniging zou kunnen voorkomen dat ook in de toekomst door gemeentebestu ren en andere beleidsbepalende instanties „over hen, maar zonder hen" wordt beslist. %Een aanloop tot een ontwikkeling die hier en daar in het buitenland al veel verder op gang lijkt. Wie regelmatig buitenlandse „vrou wenkranten" leest, heeft daarin vooral de laatste anderhalf jaar veel nieuws over dit onderwerp kunnen aantreffen. Al een aantal jaren geleden hebben prostiuées in enkele grote Amerikaanse ste den hun eigen werkgroepen en vakverenigingen opgericht. In Frankrijk (waar de vrouwen-van- het-vak de laatste jaren meer dan eens met grootscheepse demon straties, met protesten tegen er oscentra en met een „monster proces" tegen de beestachtige terreur van sommige souteneurs aandacht hebben gevraagd voor hun achtergebleven positie) is een jaar geleden een „vereniging tot verdediging van zich prosti tuerende vrouwen" gesticht. Deze vereniging heeft inmiddels bij de Franse overheid eisen gedepo neerd voor een draaglijker belas tingregeling voor prostituées. en wil haar leden ook bewust maken van hun politieke rechten (vol gens de vereniging zouden de meeste Franse prostituées niet stemmen, en zou driekwart van hen niet weten dat ze kiesrecht hebben). Vorig najaar heeft een delegatie van Parijse prostituées in het UNO-gebouw in Genève een gesprek gehad met vertegen 5 uit te spreken dat die vrouwen een ander beroep moeten kiezen. woordigers van de commissie mensenrechten over de achterge stelde positie van prostituées over de hele wereld. De vereni ging wil (onder het motto „Ook wij hebben recht op onze waar digheid en vrijheid, in overeen stemming met de universele mensenrechten") contacten leg gen met collega's in andere Euro pese landen, om te komen tot overleg en uitwisseling van erva ringen tussen prostuées over heel Europa. In West-Duitsland laten prostuées eveneens hun stem horen, en sinds kort kent ook de Bondsre publiek het eerste monsterproces tegen souteneurs die terecht staan op beschuldiging van inti midatie en zware mishandeling van jonge prostituées. Heel andere berichten komen uit Scandinavië: in een der grote Zweedse steden zouden in de laatste jaren enkele honderden prostituées uit hun beroep zijn gestapt, dankzij een met brede overheidssteun opgezet emanci patieproject dat hen steunt bij het vinden van ander werk, huisves ting en studiemogelijkheden. Uitgangspunt: prostitutie kan verdwijnen wanneer prostituées maar duidelijke andere mogelijk heden aangeboden krijgen. Ook in Noorwegen wordt deze aanpak uitgeprobeerd. Anonimiteit Hoe staat het in Nederland met het opkomen voor de eigen rechtspo sitie door prostituees, en hoe rea geren de prostituées op emanci patiebedoelingen en solidari teitsbetuigingen van buitenaf? Vrouwen die vanuit de vrouwen beweging en vanuit femenisti- sche theorieën hebben gepro beerd zich in te leven in de maat schappelijke positie van de pros- tituée, blijven vaak zitten met het gevoel dat de wereld van de pros- tituée een hermetisch-gesloten wereld blijft die bewijzen van so lidariteit met het grootste wan trouwen bekijkt en liever met rust wilfworden gelaten. Riet Steehouwer over haar eigen er varingen in dit opzicht: „Toen de landelijke werkgroepen destijds in het begin van haar bestaan een oproep om medewerking plaat ste, hebben er al prostituées ge reageerd, maar dat ging wel langs een omweg. Ze stonden wel ach ter de gedachte, maar wilden niet in de publiciteit komen. Ook nu. anno 1981, lijkt er nog een duide lijke terughouding te zijn van de zyde van de vrouwen zelf. Er zijn veel positieve reacties van prosti tuees die zich duidelijk gediscri mineerd voelen, maar in gesprek ken en discussiebijeenkomsten willen de meeste prostituées nog steeds liever anoniem blijven. De echte contacten dateren eigenlijk pas van het laatste jaar. Er is wel iets gegroeid, maar het weder zijds contact gaat nog vrij be hoedzaam. Een afzonderlijk pro bleem is de grote toename van het aantal buitenlandse prosti tuées die vaak nauwelijks Neder lands spreken waardoor contact vrijwel onmogelijk is" In het denken over prostitutie en prostituées vanuit emancipatie- theorieën, staan twee opvattin gen tegenover elkaar. Volgens het ene uitgangspunt moet het verschijnsel volledig uit de maat schappij worden verbannen, en moet prostitutie dus radicaal worden afgewezen. Volgens het tweede kan de vrouwenbewe ging helpen aan het op gang ko men van het bewustwordings- en emancipatieproces van de prosti tuées zelf, zodat prostitutie in de toekomst erkenning krijgt als be roep met rechten en verplichtin gen. sociale zekerheid, arbeids voorwaarden en bescherming- Het lijkt Riet Steehouwer vrij zin loos om te gaan werken vanuit een toekomstig ideaal van een prostitutievrije maatschappij. Zij stelt daar tegenover een denkwij ze die uitgaat van de solidariteits- gedachte met vrouwen die proSti- tuée zijn. „Het is niet aan ons om uit te spreken dat die vrouwen een ander beroep moeten kiezen. We kunnen wel hun bewustwor ding stimuleren, zodat ze voor ei gen rechten gaan opkomen. Maar hun emancipatie-ontwikkeling zullen de prostituées uiteindelijk zelf moeten realiseren". Uit haar papieren haalt ze wat uit slagen van een kleine enquête die op initiatief van de werkgroep on der prostituées is gehouden. Van de 62 uitgezette formulieren wer den er 37 ingevuld terug ontvan gen. Ze leest een paar reacties voor: sommige prostituées verge lijken hun beroep met dat van ge zelschapsdame. verpleegster, of (vooral) maatschappelijk werk ster. Het merendeel van de vrou wen vindt haar vak „een beroep als ieder ander beroep", slechts enkelen vinden het „emotione ler" dan andere beroepen. De meeste vrouwen beschouwen het werk ook als tijdelijk en hebben plannen om („na huwelijk of bij het ouder worden") uit de prosti tutie te stappen. Op de vraag of ze het gevoel hebben, evenveel rechtsbescherming te hebben als andere vrouwen» zegt het meren deel van wel. „En dat", zegt Riet Steehouwer, ..bewijst wel dat ze zich toch nog te weinig bewust zijn van hun po sitie in een maatschappij die het aanbod van prostitutie niet tole reert, maar de vraag wel. Die vraag komt van de mannen. Sta tistieken wijzen erop dat in Ne derland 1 op elke 5 mannen ge bruik maakt van prostitutie. Maar het aanbod wordt vervolgd, de vraag blijft buiten schot" Contact- en informaticadres Werk groep Prostitutie afdeling Rijn mond: Riet Steehouwer. Merel- laan 82, Vlaardingen, telefoon 010-710458 Omdat röntgenstraling bij lichame lijk onderzoek, met name bij aan staande moeders uit den boze is, wordt al jaren in de verloskunde de zogenaamde ultra-geluid diagnostiek gebruikt. Ook gynae cologen en internisten gebruiken deze techniek. De laatsten voor- nameljk voor onderzoek van bui korganen; lever, galblaas, pan creas en nieren. Die apparatuur is derhalve in veel ziekenhuizen aanwezig. Nieuw is een veel goedkoper en draagbaar apparaat dat in kleine praktijken te gebruiken is door arts en vroedvrouw. Het ultra geluidsapparaat weegt nog geen 9 kg. Het kan - net als de zieken huistoestellen - zonder stralings gevaar bewegende beelden ge ven van het kind in wording, zelfs van het hartje van de foetus. Daarbij kan op het scherm een meetcirkel worden geprojecteerd om de lengte van het kind in de moederbuik te bepalen. Ook de diameter van de schedel laat zich via het vernuftige meet systeem aflezen. Waarmee het tijdstip van de geboorte vrij nauwkeurig kan worden vastge steld. Verder is het tegen de tijd dat de geboorte wordt verwacht, mogelijk vast te stellen waar zich de navelstreng bevindt en of deze om het kind gewikkeld is. Het apparaat - van Philips - heet Sono Diagnost en werkt met zeer hoge geluidsgolven. Aan de hand van de echo's tekenen zich de contouren van het kind af. Het beeld kan elektronisch links- rechts of wel rechts-links worden omgeklapt. Van het scherm zijn ook makkelijk foto's te maken met een opsteekbare direcht- klaar camera. AMSTERDAM - Gelijk met het feestgedruis rond de Internatio nale Vrouwendag werd in Am sterdam het eerste restaurant voor, door en van vrouwen. Zus, geopend. Vrouwenrestaurant Zus wil, zoals de groep zelf zegt: „een aangename bijdrage leveren aan de emancipatiebewegin- g"- Per avond zullen er zeven vrouwen in het café-restaurant bedienen en koken. Het restaurant biedt ruimte aan 50 mensen. Het is be doeld voor vrouwen die alleen, met zijn tweeën of met een groep willen komen eten Voor vrou wen die contact willen met ande re vrouwen is er een grote aan- schuiftafel. Bijzonder in het restaurant is een speciale kinderhoek, ontworpen en gemaakt door de Franse kun stenaar Urual en de Deense kun stenares Arnica. Na het eten hoe ven kinderen niet meer aan tafel te blijven zitten, maar kunnen ze in deze kinderhoek spelen. Er is een huis, compleet met zolder, een maan en zon die ze zelf aan en uit kunnen doen en een tuin. Voorts zijn de vrouwen van plan re gelmatig culturele activiteiten in het restaurant te organiseren. Het vrouwenrestaurant is gefinan cierd met een obligatielening waar vrouwen zich op in konden schrijven Daarmee kregen ze 47.000 gulden binnen, daarnaast ruim 5500 gulden aan giften Met dit kapitaal en een aanvullende lening van de bank konden zij het pand opknappen. Ongeveer 60 vrouwen zyn maan den bezig geweest met het op knappen van het pand. een voor malige Spaanse nachtclub. De dag nadat de vrouwen het pand hadden gehuurd, bleek het dak volledig lek te zijn. De eigenares se kon dat niet meteen laten ma ken omdat ze geen geld had. Hier door moest de opening van het restaurant drie weken worden uitgesteld, wat de vrouwen 17.000 gulden aan inkomstenderving en kosten opleverden. Het vrouwenrestauran! is gesloten, op zondag en maandag en is open van 17.00 tot 22 30 uur. de keuken sluit om 2100 Het adres is Goud sbloemstraat 52-54 te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13