Bod van Valencia op Frank Arnesen Makkelijk: Cemsto, de grootste schoonmaker van Nederland, zit vlak bij u om de hoek. Tafeltennisbond tekent protest aan Feyenoord dekt zich in Peres gooit oude wijn in nieuwe zakken FIFA: "Transfersommen Maradona en Kempes '.2 zijn krankzinnig" Leidenaars krijgen 'pak slaag' in zaal Tegenslag Guy Thijs Kritische nota over evangelisatie-acties VALENCIA (ANP) - De bespre kingen, die Frank Arnesen het afgelopen weekeinde met Valen cia heeft gevoerd, hebben tot een zeer aantrekkelijk aanbod van de Spaanse topclub geleid. Valencia wil Arnesen, die bij de bespre kingen werd geassisteerd door een andere Deense Ajacied, Hen- ning Jensen, een contract aan bieden voor drie jaar. De transfersom van Ajax, 900.000 gulden is geen enkel bezwaar. Na de verkoop van Rainer Bonhof en Maria Kempes heeft Valencia niet alleen voldoende geld in kas, maar bovendien een nieuwe in ternationale vedette nodig. Ajax had Arnesen een aanbod ge daan voor eveneens drie jaar, waarbij hem een salaris van een miljoen gulden voor die periode werd toegezegd. Het Braziliaanse voetbalelftal heeft zich als eerste via de kwalificatie- toen "oien geplaatst voor de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap 1982 in Spanje. Brazilië versloeg in Rio de Janeiro Bolivia met 3-1 en werd daardoor onbereikbaar yoor de twee ande re landen uit de Zuidamerikaan- se groep, Bolivia en Venezuela. Drie weken na de ontvoering van Enrique 'Quini' Castro (31) ont breekt nog altijd ieder spoor van de spits van Barcelona. Toch ont stond er in het weekeinde enige hoop. De broer van de Spaanse international, Jesus Castro, doel man van Sporting Gijon, deelde mee: "De ontvoerders hebben mij een aanwijzing gegeven, waaruit de conclusie getrokken moet worden dat mijn broer nog in leven is." Details maakte Jesus Castro niet bekend. DINSDAG 24 MAART 1981 LEIDEN - In de inter-regionale zaalvoetbalcompetitie lijkt Koos- jardin te snakken naar het einde van de competitie. Koosjardin I trad aan met een aantal spelers uit het 2de team, dat met de rust al tegen een 6-0 achterstand aan keek. Hans Dubbeldeman (2x) en John Verschoor scoorden I voor de Leidse ploeg. Glasbergen kreeg gisteravond in de Cleijn Duin hal een 3-7 neder laag te verwerken van VI. Dank zij treffers van Jan Bruys en Arie Riedijk (3x) liepen de Rotter- dammers al snel uit naar een 0-4 voorprong. Hierna kwam de thuisploeg via treffers van Anne Ouwersloot, Piet Haasnoot en Arie van Dijk verrassend goed terug, maar De Vries, Bruys en Frans Bouman loodsten VI hier na in veilige haven: 3-7. Van Rooyen nam gisteravond Huug van Es niet zo serieus. De ploeg schotelde het publiek wel een hele aardige wedstrijd voor. De Leidse ploeg en Huug van Es kwamen samen tot 22(!) doelpun ten (11-11). Door dit gelijke spel ontliep Huug van Es de degrada tie. PMI, de naaste concurrent van Huug van Es, won weliswaar van Rott. studenten, maar is naast Concordia nu toch de twee de degradant van de inter-regio nale competitie (PMI kreeg vori ge week twee punten in minde ring, omdat de ploeg als schuldi ge werd aangewezen voor het staken van het duel PMI-De En gel). Voor van Rooyen scoorden: Ben de Roo (4x). Jan van der Reyden (3x), John Jansen (2x) en Frans Sjardijn (2x). In de Leidse hoofdklasse boekte EKL Boys een monsterzege op Van Gerven (10-2). Voor EKL scoorden: Ronald van der Pot (5x), Sjaak Matters (2x) en Ben de Roo en Wim de Roo. Wim Bouckaert en Leen Spoor scho len voor Van Gerven raak. LEIDEN (GPD) - De Nederlandse Tafeltennisbond heeft voor de tweede maal protest aangete kend tegen de papieren degrada tie van het damesteam uit de hoogste categorie. Tijdens het af gelopen weekeinde ontving de NTTB een antwoord op het vori ge week ingediende protest, waarin de ITTF de verwijdering van het pingpongviertal schrifte lijk bevestigde. Nederland zou nu tijdens de in april te verspelen wereldkampioenschappen in het Joegoslavische Novisad volgens de reglementen plaats moeten maken voor Zuid-Korea, dat tij dens het vorige WK door organi- ROTTERDAM Om zich op voor hand in te dekken tegen het uit de hand lopen van de reistijd, heeft Feyenoord een vliegtuig van een Russische maatschappij gecharterd voor de trip die bin nenkort moet worden gemaakt naar de Sowjet-Unie. Door een toestel te bespreken bij Aeroflot. verzekerde de Kuipclub zich van de garantie van de betrokken au toriteiten dat de vliegtijd Am- sterdam-Moskou-Tifiis "niet lan ger dan zes en half uur" zal be dragen. Op 6 april vertrekt de Rotterdamse 'oetbalploeg naar Tbilisi om de plaatselijke club Dinamo te be strijden in de eerste wedstrijd /oor de halve finales van het Eu ropa Cup toernooi voor beker winnaars. Met de reis naar die stad in Georgië deden diverse westerse ploegen in het verleden uiterst vervelende ervaringen op, zoals vorige week nog West Ham United, dat maar liefst 26 uur on derweg was vanuit Engeland. Feyenoord heeft de kans op zo'n uitputtende tocht zo klein moge lijk willen maken door een Rus sisch toestel te i De Rotterdamse clubleiding i weegt bovendien de van de UEFA te-verzoeken mee te reizen met het vliegtuig dat spelers, begeleiders en suppor ters naar Tblisi zal Voor alle zekerheid. sator Noord-Korea werd ge weerd. Volgens bondsbestuurslid Schar- roo heeft de internationale fede ratie de terugzetting van de ploeg van trainer Gerard Bakker (Bettine Vriesekoop, Sandra de Kruiff, Brigitte Kooter en Jolan- da Noordam) echter onjuist ge motiveerd, hetgeen voor de NTTB deze week aanleiding was om wederom protest aan te teke- ,Als zij zich gaan verschuilen ach ter de reglementen, doen wij dat ook. Uit het antwoord bleek, dat de richtlijnen niet zijn gevolgd. Zo'n beslissing om een land op papier te laten degraderen, moet goedgekeurd worden door het dagelijks bestuur van de ITTF Dat is niet gebeurd. De classifi catie- en technische commissie hebben geen, volgens de regle menten noodzakelijke, unanie me beslissing uitgesproken. Wat ik me overigens wel kan voor- OOSTZAAN (GPD) - De Ameri kaanse voetbalvereniging Port land Timbers heeft besloten het contract met Rob Rensenbrink niet te verlengen. De club kan niet voldoen aan de financile ver plichtingen. Rensenbrink, die nu in Oostzaan verblijft, is hierdoor transfervrij. Rensenbrink gaat in het najaar waarschijnlijk in Saoedi-Aabië spelen. In de tussenliggende tijd wil hij weer voor een Amerikaan se club uitkomen. stellen, want de commissies zijn over de hele wereld verspreid" „Maar in elk geval is de ITTF dui delijk in gebreke gebleven. Wij hebben de internationale bond inmiddels van die onrechtvaar digheid op de hoogte gebracht Daarvan is men duidelijk ge schrokken, want de officile be vestiging |Van de degradatie is nu weer vastgehouden" BRUSSEL (GPD) - De kans is zeer groot dat de Belgische bondscoach Guy Thijs morgen avond voor de interland tegen Ierland niet kan beschikken over middenvelder Wilfried van Moer. De veteraan van Beveren raakte het afgelopen weekeinde in de wedstrijd tegen Berchem Sport (1-1) geblesseerd en moest zich laten vervangen door Patrick Schoofs. Aanvankelijk dacht Van Moer dat zijn blessure meeviel, maar later bleek dat hij een spier in de rug had gescheurd. Van Moer: „Ik zal er morgen vrijwel zeker niet bij zijn. Ik heb erg veel pijn en heb moeilijkheden met de adem haling" ZURICH (GPD) - De FIFA, de we reldvoetbalbond, heeft de trans fersommen die onlangs zijn be taald voor de beide Argentijnse sterspelers Diego Armando Ma radona en Mario Kempes een „krankzinnige ontwikkeling" ge noemd. „Deze enorme sommen geld betekenen een bedreiging voor de instandhouding van het internationale betaald voetbal", aldus woordvoerder Ren Courte in het officile FIFA-bulletin. ,Met de transfer van Diego Mara dona naar Boca Juniors was een bedrag gemoeid van ongeveer tien miljoen dollar. Dit betekent wederom een nieuw record in deze krankzinnige ontwikkeling van transfersommen", aldus Courte. „Om een voorbeeld te ge ven: Mario Kempes werd vijfjaar geleden voor ruim een miljoen gulden verkocht aan het Spaanse Valencia. Kempes keerde echter enige tijd geleden terug naar zijn geboorteland en tekende een contract bij River Plate. De prijs voor Kempes was inmiddels wel opgelopen tot zo'n 7,5 miljoen gulden. De FIFA vraagt zich ern stig af of deze belachelijke bedra gen nog wel in relatie staan tot de werkelijke waarde van een spe ler, of hij nu tot de absolute we reldtop behoort of niet". De FIFA verbaast zich er daarnaast over dat er ondanks de slechte economische situatie toch nog clubs blijken te bestaan, die der gelijke sommen geld op tafel wil len en kunnen leggen voor een voetballer. René Courte: „Wy ontvangen legio berichten van clubs die verklaren op sterven na dood te zijn. Toch worden er ab- Zelfmoord motorcoureur HEMEL HEMPSTEAD (SID) - George O'dell (34), de Engelse motorcoureur die in 1977 wereld kampioen zijspan werd, heeft zichzelf door verbranding van het leven beroofd. De motorren ner, die aan geestelijke depres sies leed, stak na een ruzie met zijn familieleden zijn huis in brand. De andere huisgenoten konden zich niet op tijd in veilig heid stellen. surd hoge bedragen voor spelers betaald. Als dit nog lang door zal gaan, de clubs zich niet richten naar de ontwikkeling in de we reldeconomie, vreest de FIFA dat deze krankzinnige situatie wel eens het spoedige einde van het internationale betaald 'oet- bal kan inhouden". Judobond maakt schorsingen niet ongedaan DEN HAAG (ANP) - Kobus Dij- ken uit Driebergen zal de ge schorste Rik Bakker vervangen in de Nederlandse judoploeg die het komende weekeinde deel neemt aan een internationaal toernooi in Potsdam. Met Bert Verhoeven en de Wassenaarder Hennie Pleizier, voor wie geen vervangers zijn aangewezen, be hoort Bakker tot de tien judoka's die zondag door de Judo Bond Nederland (JBN) zijn geschorst. Aan de wedstrijden om de open Westduitse kampioenschappen zal eveneens een "qitgedunde" Nederlandse ploeg meedoen. De Hillegommer Jean-Pierre van Deursen en Henk Numan ont vangen als gevolg van de schor- sing geen kaartje naar München. Succes voor Leidse turner GRONINGEN - De Leidenaar Joost de Looff van de Christelij ke Gymnastiek vereniging Jahn is zaterdag bondskampioen toe- stelturnen geworden bij de ad- spiranten (14-16 jaar). Tijdens de titelstrijd in de Groningse Eve nementenhal, georganiseerd door het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond, behaalde De Looff nog twee gouden plak ken op de brug en de lange mat. De wedstrijden in Groningen wa ren een afsluiting van een serie duels op regionaal en landelijk niveau. Daaruit hadden acht man zich geplaatst voor de fina le, onder wie de Jahn-leden Joost de Looff en Tjeerd Roos- jen, die de zevende plaats bereik te. Verkiezingen drukken stempel op contacten met Arabische landen (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM (GPD) - Het ru moer in Israël rond de geheime besprekingen van de Israëlische oppositieleider Shimon Peres in Marokko heeft meer te maken met de naderende verkiezingen dan met vredesonderhandelin gen. Een bezoek van een Israëlisch poli ticus aan Marokko is nauwelijks spectaculair. Bijna alle Israëli sche leiders zijn op bedevaart naar Marokko geweest: oud-pre mier Rabin, minister van buiten landse zaken Dajan en Peres zelf. Premier Begin weigerde om in het geheim te gaan: hij wilde offi cieel en openlijk uitgenodigd worden. Ook de Jordaanse koninklijke fa milie is bij de Israëlische leiders bekend, al zijn de contacten de laatste jaren schaars geworden bij gebrek aan gespreksstof. Het feit dat koning Hoessein zijn on betekenende broer Mohammed heeft gestuurd om met Peres van gedachten te wisselen, bewijst dat er vooralsnog met Jordanië weinig te bespreken is. De kran tekoppen zouden anders doen vermoeden: Peres wil met Saoe- di-Arabië onderhandelen over Jeruzalem, heet het. Dat zou zijn boodschap geweest zijn aan ko ning Hassan. Het heeft allemaal meer met de verkiezingen te maken, die op 30 juni plaats zullen vinden. Peres heeft de regering ervan beschul digd het plaatsvinden van de be sprekingen opzettelijk te hebben laten uitlekken, om daarmee in de toekomst dit soort besprekin gen onmogelijk te maken. Aan gezien premier Begin de enige is die bij publikatie belang heeft, lijkt die beschuldiging gegrond. Begin weet dat Israëlische politici alleen met Arabische leiders kunnen praten als geheimhou ding verzekerd is. Immers, geen Arabisch leider kan de schijn wekken dat hij met de zionisti sche vijand heult. Wie dus toe komstige geheime onderhande lingen wil torpederen, moet alle geheimen bekendmaken. En Be gin wil toekomstige onderhande lingen met Jordanië torpederen, want die kunnen alleen maar gaan over gebiedsafstand op de westelijke Jordaanoever. Iets waar Begin niet van wil weten. De regering stelt de geheime con tacten dan ook als een schande lijke zaak voor, iets wat aan land- verrraad grenst: als oppositielei der het gezag van de regering on dermijnen, en dan nog de deur openen voor Saoedi-Arabië inza ke Jeruzalem, de heilige stad en koe van de Israëlische politiek. Arabische vlag In werkelijkheid is de zaak veel minder spectaculair. Peres biedt de Saoedi's niet meer dan een symbolische Arabische vlag op de Aqsa-moskee, heilige plaats voor de islam. Een Arabische vlag in een verenigd Jeruzalem onder Israëlische soevereiniteit. Voor de Saoedi's een onaantrek kelijke zaak. En de zogenaamde Jordaanse op tie is niet meer dan het aloude Allon-plan, een deling van de westelijke Jordaanoever, dat ko ning Hoessein al talloze malen in het verleden van de hand heeft gewezen. Als Peres al nieuwe en verdergaande ideeën zou heb ben, dan is de verkiezingstijd niet het geschikte moment om daarmee voor de dag tè komen. Want Begin en de zijnen kunnen dan met succes beweren dat Pe res uitverkoop houdt teneinde zijn internationale positie te ver beteren. Er zullen de komende maanden weinig spectaculaire dingen ge beuren op het diplomatieke front. De autonomieonderhande- lingen met Egypte staan in de ijs kast tot na de Israëlische verkie zingen, en totdat de nieuwe Amerikaanse regering een Mid- den-Oostenpolitiek heeft uitge stippeld. Tot dusver hebben alle belangheb benden te horen gekregen dat de Oost-Westverhoudingen en het oprukkende rode gevaar voor rang heeft, ook in het Midden- Oosten. Daarom krijgen alle „good guys" wapens, zoals Saoe di-Arabië, Egypte en Israël. Voor ondergeschikte zaken als het Pa lestijnse vraagstuk heeft de Amerikaanse regering nu geen tijd. De grote vraag is wat de Amerika nen zullen doen als de Saoedi's desondanks het Palestijnse vraagstuk op de agenda zullen plaatsen. Zal de Amerikaanse re gering dan zeggen: „Niet zeu ren"? Of zal zulks leiden tot druk op Israël, om in het belang van de gezamenlijke strijd tegen Moskou aan de Arabische gevoe ligheden tegemoet te komen. Het antwoord op deze vraag hangt af van de Amerikaanse binnen landse discussie: wie is meer af hankelijk van wie. Saoedi-Arabië van Amerika of Amerika van Sa oedi-Arabië. Maar pas in het na jaar zullen misschien op deze echt belangrijke vragen antwoor den komen. (ADVERTENTIE) In 34 plaatsen in Nederland is een vestiging van Cemsto. Kompleet met objektleiding, regio manager en de know how van de grootste en meest deskundige schoonmaker van het land. Wordt uw bedrijf daar nóg schoner door? Dat lijkt ons niet onmogelijk. Het is in ieder geval makkelijk: voor ons om snel bij u te kunnen zijn: voor u om de zekerheid te hebben dat bij Cemsto Leiden, Papengracht 7a, tel. 071-125444 plotselinge schoonmaakproblemen Cemsto 'vlak om de hoek zit'. Cemsto is de grootste schoonmaker van Nederland geworden door de grootste aandacht voor de allerkleinste details. Cemsto staat voor u klaar. Eén telefoontje en we presenteren ons. OPGERUIMD GEVOEL Leger gaat optreden tegen Spaans terrorisme MADRID (DPA/Reuter/AFP) - De Spaanse regering heeft gisteren maatregelen goedgekeurd die beogen de strijdkrachten een grotere rol toe te bedelen in de strijd tegen het terrorisme in Spaans Baskenland. Dit is in een officiële verklaring bekendge maakt. De maatregelen, die werden goed gekeurd na een vergadering van drie uur van premier Calvo Sote- lo met zes, bij deze zaak betrok ken ministers, hebben onder meer betrekking op samenwer king van het leger met andere veiligheidstroepen bij het pa trouilleren langs land- en zee- grenzen in die gebieden die het meest van het politieke geweld te lijden hebben. Ook is er besloten tot een verster king van de veiligheidstroepen. Verder komt er een geïntegreerd commando voor alle eenheden die betrokken zijn bij de bestrij ding van het terrorisme, dus ook voor de desbetreffende onderde len van de strijdkrachten. Het commando zal komen te ressor teren onder het ministerie van binnenlandse zaken. De evangelisatie-activiteiten van de groepen die bij de Evangeli sche Alliantie zijn betrokken voldoen niet aan wezenlijke kwaliteitseisen. Deelneming van kerkeraden aan deze activi teiten kan dan ook niet worden aanbevolen. Tot deze conclusie komen de afde ling "evangelisatorisch werk" van "Kerk en Wereld" (her vormd) en het evangelisatiecen trum van de Gereformeerde Ker ken in een nota. Aanleiding tot deze nota - waaraan een dag van beraad voorafging - was het feit dat hervormde en gereformeerde kerkeraden regzlmatig worden benaderd om mee te doen aan al lerlei evangelisatie-acties van bij de Evangelische Alliantie aange sloten groepen. De hervormde en gereformeerde instanties zoud.en het betreuren als het evangelisatiewerk in ons land zich ging ontwikkelen in de richting die de Alliantie voor staat, "omdat zo de bijbelse boodschap wordt versmald, de opbouw van missionaire kerken (die zelf in eigen omgeving getui ge zijn in woord en daad) wordt verstoord en veel niet-christenen uit woede over deze benade ringswijze nog méér van kerk en evangelie verwijderd raken". De Evangelische Alliantie is een ontmoetingsplaats voor een reeks groepen en bewegingen die op een of andere manier met evangelisatie bezig zijn, zoals Youth for Christ, het Instituut voor Evangelisatie, de Naviga tors en Tear Fund, het Leger des Heils, de Bijbelkiosk vereniging en ook de Hervormde bond voor Inwendige Zending (op gerefor meerde grondslag). Al deze groe peringen beschouwen zichzelf als "evangelisch" en "bybelge- trouw". Voor volgend jaar staan groot scheepse activiteiten op stapel: "Project '82". De Alliantie orga niseert zelf geen acties maar sti muleert ze wel. Ze is ook by de regeling ervan betrokken. Toets Plaatselijke kerken en gemeenten moeten zelf hun standpunt bepa len, zo menen de hervormde en gereformeerde evangelisatiecen tra. Men zal moeten nagaan of er zorgvuldig wordt omgegaan met de bijbel, of mensen met respect worden benaderd, of er voldoen de rekening wordt gehouden met maatschappelijke omstan digheden (armoede en onrecht krijgen in de bijbel veel aan dacht), of de gemeenschap met bepaalde activiteiten wel is ge diend, of deze evangelisatie geen incidenteel gebeuren is (evange lisatie vraagt om blijvende inzet) en of het Koninkrijk van God bij dit alles wel centraal staat (in de bijbel gaat het om méér dan al leen de persoonlijke relatie met God). Veel activiteiten kunnen, volgens de kerkelijke instanties, deze toets niet doorstaan. Over de bij bel wordt alleen gezegd dat deze als het onfeilbare Woord van God moet worden aanvaard. De niet-christelijke omgeving wordt afgeschilderd als een wereld van moreel verval. Gesprekken met mensen worden voor-gepro grammeerd. Van gelijkwaardige ontmoeting is geen sprake. In "Projekt '82" komen de maat schappelijke verhoudingen niet voor. De bijbelse boodschap wordt versmald tot een persoon lijke relatie rtiet God. En de plaatselijke medewerkers wor den alleen gebruikt als uitvoer ders van een nationaal program ma. Dan doen de werkvormen van deze groepen direct denken aan commerciële reclamemetho den. "Het gaat erom, mensen in de fuik te lokken", aldus de evangelisatiecentrum van de Hervormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken. Hervormde Kerk:aangenomen naar Zeist J.L. Keyzer Dongen, naar Eefde D.Fisser Oldebert (Gr.), naar Oosterbierum-Wijnal- dum(Fr.) kandidaat E.J. Blue- mink Utrecht; bedankt voor 's Gravenzande R.Holwerda Apel doorn, voor Barneveld P.Mole- naar Groot-Ammers. Samen werking.Dc" Landelijke Vergadering" van de Nederlands Gereformeerde Kerken (de vroe gere Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband) heeft een klemmend beroep ge daan op de eigen plaatselijke kerken om daadwerkelijk verder te gaan op de weg naar eenheid met de Christelijke Kerken. Er zijn 30.000 Nederlands-gerefor meerden in ons land.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 12