"Fransen wordt meer kwaliteit toegedicht dan ze bezitten Spelen Platini zeer onzeker Hailwood overleden Frans Thijssen optimistisch: Tol toch naar Zeist DINSDAG 24 MAART 1981 SPORT PAGINA 11 Enkele jaren geleden heb ik in deze rubriek gewezen op de gevaren die zich kunnen voordoen bij een al te grote invloed van de commercie in de sport. Nogal wal mensen hebben die stukjes toen slecht gelezen en er uit op gemaakt dat ik tegen sportsponsoring was. Een misvatting, want ik ben er juist voor geporteerd, het maakt allerlei dingen mo gelijk die anders niet kunnen. Ik verzette mij pas toen de sportsponsors (en de clubs hun boekje te buiten gingen en de media gingen voor schrijven hóe zij zich wat naamreclame betrof dienden te gedragen. De krant heeft geen boodschap aan afspra ken van sponsors met clubs, ze vaart een eigen koers. Vorige week was goed te zien in wat voor obscure situaties de sport belandt als de greep van de commercie te ver reikt. Allereerst de gebeurtenissen in het WCT-proftennistoernooi in sportpaleis Ahoy. Dat wordt al jaren gesponsord door een Nederlands bankbe drijf dat op vrij rustig wijze (via borden en shirtjes van ballen jongens) reclame voor zichzelf maakt. Een zaak die contractueel door Ahoy en het bankbedrijf was geregeld. Dit jaar bleek WCT een Ita liaanse fabrikant van sport- kleding als sponsor te hebben aangeworvendie op alle WCT-toernooien reclame mag maken. In Rotterdam liep dat natuurlijk spaak, hier kwa men de belangen van bank en fabrikant met elkaar in bot sing. De Italiaan maakte het wel heel bont door de eerste speeldag niet alleen de bal- lenjongens. maar ook de lijn rechters in zijn (afschuwelij ke) pakken ie laten rondlo pen. Reclame op borden en spelersshirts is nog tot daar aan toe. maar via lijnrech ters vind ik het uitgesproken griezelig. Lijn- en scheids rechters behoren maar één zaak te dienen: die van rechtvaardige beslissingen. Elk ander belang draagt risi co's in zich die moeten wor den vermeden. De tweede dag. toen Ahoy voor de bank in de bres sprong en de ruzie met WCT tot kookhit te opliep, draafden de offi cials in allerlei uitmonstering af en aan. Ten slotte zaten ze er weer in het enig aanvaard bare (nou ja) costuum: donke re blazer met grijze broek. Goddank. Dat de lijnrechters de eerste dag niet zelf de kracht hebben opgebracht de Italiaanse re clame te weigeren, is hun zeer kwalijk te nemen. Waar bleef ineens de geest van fiere onaf hankelijkheid? Wie het gelag zal moeten beta len (de Italiaan zal bij de WCT aankloppen en die zal de rekening wel doorschuiven naar Ahoy) is onduidelijk. Het wordt een vette kluif voor de juristen. En zo zal de sport steeds dichter bij de instantie komen waar ze niet hoort: de rechtbank. Streep De tweede zaak van te ver door gevoerde commercie in de sport was (en is nog) de kwes tie-Cru ij ff Het Nederlands elftal wordt gesponsord door een firma die als karakteris tiek op haar sportkleding drie streepjes heeft aange bracht en Cruijff. die voor zijn voetbalschoenen een con tract heeft met de aartsvij and van de KNVB-sponsor, wil in een neutraal shirt spe len (d.w.z. met slechts twee streepjes). Het is wel duidelijk: door ieder een loopt een streep. En een grote ook. Maar daarmee kun je het helaas niet afdoen. De KNVB had zich voor het Ne derlands elftal nooit op deze wijze met dat soort commer cie moeten inlaten. Want je kon op je vingers nagaan dat de persoonlijke, zakelijke be langen van de spelers vroeg of laat in de knel zouden ko men met het algemene belang van het nationale team. Potsierlijk is dat streepjesgedoe natuurlijk wel. En als er in onze cabaretiers nog maar een korreltje inspiratie en ta lent zit dan brouwen ze uit al die absurditeit een nummer waar we nog jaren om kun ne n lachen. Is het toch nog er gens goed voor geweest. Opperwezen Ik weet niet of u het heeft ge merkt maar Cruijff is zich de laatste weken gaan gedragen als het opperwezen van de voetballerij. Eerst zette hij bondscoach Rijvers naar zijn hand (als er geen gehoor voor zijn wensen'eisen zou zijn, keerde hij immers niet terug in Oranje) en dat kon je ook aardig zien aan de selectie die uit de bus kwam. In tal van interviews slaat hij nu een hautaine toon aan die je nog niet van de meest autori taire coach hoort. Prachtig in dit verband is een stuk in Vrij Nederland van vorige week. Frits Barend en Henk van Dorp (toch twee goede, doorgaans zeer kriti sche journalistennemen in dat gesprek bijna de houding van lakeien aan. Kennelijk duldde de Grote Meester geen tegenspraak. Een boeket cita ten: Cruijff over zijn drie maanden bij Ajax: "Ik was de baas, zo simpel lag dat, Ik had met niemand wat te maken" "Spelers die voor veel, vaak veel te veel geld door Ajax waren gekocht, heb ik de meest elementaire kenmerken van het topvoetbal moeten bijbrengen. Sommigen had den nauwelijks enig tactisch benul". "Iemand die boven de partijen staat, zoals ik kan uitkomst bieden "Ik heb tegen het bestuur ge zegd: ik eis dat Jany v.d. Veen, die in mijn tijd jeugd trainer was.... terugkeert. Als ik vind dat Jany v.d. Veen te rug moet komen dan gebeurt het. Punt uit en niet binnen een week maar nog diezelfde dag". Over Tscheu La Ling: "Kijk. zei ik hem. ik was hier god en jij wilt het worden. Je hebt nog niet de helft van wat ik had. sterker nog. die drie acties per wedstrijd van jou. een mannetje uitspelen, nou. dat kan ik ook nog wel en mis schien nog beter. Maar als jij hier god wilt worden dan zul je er iets voor moeten doen" Het evangelie naar Cruijff. Ik heb het altijd al gedacht sport en (pseudo)religie zijn nog veel sterker met elkaar vervlochten dan sport en poli tiek. Opzet In de Telegraaf van gisteren heejt Cruijff het opnieuw op een vage. raadselachtige ma nier over 'boven de partijen slaan, in het belang van het Nederlandse voetbal" De ziekte van Danny "staat bui ten mijn besluit" om niet voor het Nederlands elftal uit te komen. Het staat er: als ik lieg. lieg ik dus in commissie. Het shirtjes-incident blijkt nu een diepe filosofie te bevat ten: "Ik heb met opzet een con flictsituatie voor de wedstrijd tegen Frankrijk willen schep pen. Het sfeertje moest explo sief worden. u?ant je mag nooit in alle rust aan een der gelijke belangrijke wedstrijd beginnen. Daar hebben ze bij de KNVB weer niets van be grepen". Ja. zo lust ik er nog wel eentje. Alsof het ooit rus tig is geweest rond KNVB en Oranje. Uit de rest van het verhaal kun je destilleren dat Cruijff het shirt-gevecht met Vilé had willen winnen opdat zijn lei derschap binnen Oranje snel ler geaccepteerd zou worden. "Ze hebben geen trek in me" roept hij tot slot uit. Bij deze verbijsterende flauwe kul begeven mijn hersens het. In 1978 heeft Nederland hem gesmeekt om toch mee te gaan naar de WK. De TROS vloog met tienduizenden handteke ningen naar hem toe. Hij hoefde met. Nu is hij met trompetgeschal en de rode lo per uif binnengehaald en nog is het niet genoeg. Wat wil god nu eigenlijk? De hele stuatie rond Cruijff doet sterk denken aan het sprookje van Andersen: de nieuwe kleren uan de keizer. De vorst loopt er naakt bij, maar dat mag niemand zeg gen. Wal Cruijff zelf nog op een voetbalveld vermag, na dat gestommel in Amerika en maandenlang vrijwel niets doen. weel niemand. We ne men maar aan dat alle oude glorie er nog is. Woensdag avond had onherroepelijk moeten blijken of de keizer wel of geen kleren aan had. Maar ja, de keizer laat zich niet zien Onthulling Vorige week is onthuld wat in de brief stond, die Ajax naar de Stichting Arbeidszaken heeft gezonden om een trainer van buiten de EG Ivic)aan te trekken. Het Vrije Volk kreeg de brief m handen In het geschrift veegt het Ajax- bestuur de vloer aan met Beenhakker. Van hem wordt gezegd dat hij "onvoldoende capaciteiten" en "onvoldoen de zelfstandigheid" aan de dag heeft gelegd om een "topelflal met vedetten"!?) te leiden. "Het feit dat met zijn volledige instemming Johan Cruijff werd ingepast in het technische en tactische gebeu ren is mede een bewijs van zijn onzelfstandigheid" Hoe schoon toch. Nog maar kort geleden prezen diezelfde Ajax-heren hem om zijn be reidheid tot samenwerking. Nu wordt de medaille ge keerd. Ach. eens loog Ajax-ixx)rzitter Jaap van Praag tegen de pers zelfs over zijn leeftijd. Van dat soort mensen is dus alles te verwachten. ziekenhuis i. Een operatie geholpen. Zijn s jaar werd bij BIRMINGHAM (ANP) - Mike Hailwood (40) is gistermiddag in een ziekenhuis in Birmingham overleden. Hailwood, die in 1974 zijn loopbaan als motorcoureur afsloot, behaalde tien wereldti tels in de klassen tot 350 en 500 cc. Hij heeft daarna nog zonder succes geprobeerd een carrière als autocoureur te beginnen. Hailwood botste zaterdag met zijn personenauto op een vrachtwa gen. Bij die botsing overleed zijn negenjarig dochtertje Michelle ter plaatse, Hailwood zelf werd met ernytige verwondingen overgebraht na in Birminghar heeft niet mee zoon David var het ongeluk licht gewond. Mike Hailwood was de laatste van de grete Engelse motorrenners. Begonnen als zeventien-jarige bouwde hij een reputatie op als veilige rijder en hij bleef op twee wielen verschoond van ernstige ongelukken. In zijn loopbaan op vier wielen is hij niet zo fortuinlijk geweest. In 1974. tijdens de Grote Prijs van West-Duitsland, brak hij bij een ongeval zijn beide benen en daarna is hij niet meer achter het stuur van een racewagen gaan zitten. Zijn faam als Grand-Prix coureur in de Formule I verwierf hij ook niet door resultaten maar door de redding van Clay Regazzoni tijdens de Grote Prijs van Zuid- Afrika in 1973. Hailwood redde de Zwitser toen uit zijn brandende wagen. Hij werd voor zijn moed beloond met de George-medaille, één van de hoogste Britse onderscheidin gen. Stanley Michael Bailey Hailwood werd geboren op 2 april 1940 in Oxford. Als 22-jarige werd hij voor het eerst wereldkampioen Mike Hailwood. in de halve-literklasse. Hij ver overde die titel ook in de volgen de drie jaren en werd daarna overtroefd door Giacomo Agosti- ni. Zijn eerste wereldtitel behaal de hij in 1961 bij de 350 cc's. Die titel kwam bij hem terug in 1966, het jaar waarin hij ook de snelste man van de wereld was bij de kwart-liters. Hailwood prolon- greerde beide kampioenschap pen in 1967. Naast zijn wereldkampioenschap pen werd hailwood ook de "Ko ning van Man". Tot 1968 werd hij twaalf keer winnaar op het bijna zestig kilometer lange circuit met zijn 264 bochten. Na een uit stapje naar de Formule I (1963 en '64) keerde Hailwood terug op de 'fiets'. Hij ging aan het eind van de zestiger jaren nog eens over op de auto en behaalde in 1972 zijn grootste succes, kampioen in de Formule-2 klasse. Na zijn ongeluk op de Nürnbur- gring in 1974 nam Hailwood even afstand van de snelheidssport, maar hij kon niet zonder. Hij be haalde nog twee overwinningen op het eiland Man, in 1978 en 1979, en stopte toen definitief. LE TOUQUET - Het is zeer twijfel achtig of de Franse spelmaker Michel Platini morgenavond te gen Nederland zal kunnen spe len. Na de training van gisteren in Le Touquet zei coach Michel Hidalgo: "Als ik nu mijn ploeg zou moeten samenstellen, zou Platini er niet bij zijn". De training heeft Hidalgo nog geen enkele zekerheid gegeven, van daar dat hij besloot de zaak nog 24 uur aan te zien. Temeer omdat Platini zelf klaagde over pijn in zijn rechterbeen na het trainings- parlijtje. "En wanneer ik me niet tip-top voel, zal ik er niet bij zijn. Het is dan niet in het belang van de ploeg om te spelen". Ook niet in het belang van Platini zelf, overigens. De Franse mid denvelder heeft inmiddels al la ten weten dat hij bezig is aan zijn laatste seizoen bij St. Etienne. Platini (26) zegt vele aanbiedin gen te hebben "en ik wil nog graag een paar jaar in het buiten land spelen, voordat ik op mijn dertigste naar Amerika vertrek". Bij afwezigheid van Platini in Rot terdam zal Giresse van Bordeaux na driejaar zijn rentree maken in de Franse nationale ploeg". In die ploeg werd de mededeling dat Cruijff zich heeft terugge trokken uit de Nederlandse se lectie aanvankelijk vol ongeloof aangehoord. Nadat de twijfel was weggenomen, was er van een zekere opluchting sprake. Althans, bij de spelers. Hidalgo liet alles langs zich heen gaan. "Ik heb mij nauwelijks bezig ge houden met de mogelijke aanwe zigheid van Cruijff. Dat was ook niet het belangrijkste. Veel zwaarder zou tellen wat er alle maal om hem heen zou gebeu ren. Met zo'n speler zou een elftal onder bepaalde omstandigheden veel dynamischer kunnen wor den. Maar wel of geen Cruijff is in de eerste plaats een zaak die Nederland raakt. Ik heb voorlo pig mijn eigen problemen" Frankrijk zal morgen waarschijn lijk spelen met de volgende ploeg: Dropsy (Strasbourg), Jan- vion en Lopez (St. Etienne), Specht (Strasbourg) en Bossis (Nantes); Moizan (Lyon), Larios en Platini (St. Etienne). of Gires se (Bordeaux); Zimako (St Etien ne), Lacombe (Bordeaux) en Six (Strassbourg). Wisselspelers zouden dan zijn: Casteneda (St.Etienne). Tusseau (Nantes). Christophe (Monaco), Tigana (Lyon) en Rocheteau (Pa ris Sg). EINDHOVEN (GPD) Het bedanken van Johan Cruijff voor het Nederlands elftal heeft de toekomstige bonds coach Kees Rijvers voor een extra probleem geplaatst. Rijvers, die Cruijff overigens een bijzonder inconsequen te houding verwijt ten opzichte van het sectiebestuur be taald voetbal, ziet zich nu genoodzaakt een totaal nieuwe oplossing te bedenken om het Franse elftal met succes te kunnen bestrijden. Zo heel erg veel kanten kan Rijvers echter niet uit met de groep die hij recentelijk selecteerde. Aan genomen mag worden dat Kees Rijvers Cruijff een plaats in het centrum van de aanval toebe dacht had. met Rep en René van de Kerkhof op de vleugels. Niet alleen de aanvalslijn, maar ook de rest van het elftal stond - ge zien zijn selectieprocedure - vrij wel vast: Schrijvers in het doel; een verdediging met Hoven- kamp, Krol, Ophof (en niet de eerder afgevoerde Stevens) en Wijnstekers en een middenveld met Thijssen, Willy van de Kerk hof (of Poortvliet) en Arnold Muhren. De enige wijziging die Rijvers der halve na het afzeggen van Cruijff moet doorvoeren, is het opstel len van een andere centrumspits, maar dat is dan meteen het grootste probleem voor de oefen- meester uit het Brabantse Kneg- sel. Door het wegvallen van Dick Nanninga en Cees Schapendonk heeft Rijvers in feite geen enkele specifieke spits meer tot zijn be schikking, zodat hij met de aan- valslinie zal moeten gaan experi menteren. De enige speler die wat ervaring heeft met het spelen in de spits, is Johnny Rep. Bij St.-Etienne wordt de Zaankanter van tijd tot tijd door trainer Herbin naar het centrum van de aanval gediri geerd. Als "hangende" vleugel spits kan hij echter voor meer dreiging kan zorgen. Daarnaast moet Kees Rijvers - hoe wel de kans erg klein is - er reke ning mee houden dat de Fransen in een 4-4-2-opstelling tegen Ne derland zullen aantreden. Recen telijk oefende het Franse team tegen Spanje (0-1) in die forma tie, waarbij Baronchelli en Six de beide spitsposities voor hun re kening namen. Dat kan dan tot gevolg hebben dat Nederland op het middenveld nummeriek in de minderheid is, een levensgevaarlijke onderne ming tegen Platini, Larios, Christopha en Tigana, omdat Van de Kerkhof en Rep geen al te fanatieke voorstanders zijn van het terugverdedigen. Uit gaande van een 4-4-2-systeem van de Fransen zou het mis schien niet onverstandig zijn om AZ-middenvelder Jan Peters tot gelegenheidsspits te bombarde ren, waardoor men een even wicht krijgt op het middenveld, waarbij dan Peters en Thijssen als extra aanvallers kunnen wor den ingeschakeld bij balbezit. Rijvers heeft echter op voorhand verordeneerd dat er in Rotter dam aanvallend gespeeld zal moeten worden, een mening die trouwens door het merendeel van de geselecteerden onder schreven wordt. Ajax-doelman Piet Schrijvers: „We zullen sim pelweg de Fransen op hun eigen speelhelft dienen te houden, zo- Rugby-pose van een aantal Franse spelers, die daarmee willen laten welen hun huid duur te zullen verkopen i Rotterdam. Six, Larios, Bossis, Specht en doelman Dropsy (v.l.n.r.) zijn "bereid" het duel aan te gaan dat ze zich in aanvallend opzicht nauwelijks kunnen manifeste ren. Dat, is de enige manier om die wedstrijd te winnen". Frans Thijssen, die samen met clubgenoot Arnold Muhren („Ik mag aannemen dat ik speel, an ders laat Rijvers me niet overko men") zondagmorgen al in Ne derland arriveerde, heeft eenzelf de mening. „Laten we alsjeblieft niet gaan spelen zoals tegen Cy prus. Dan vraag je om moeilijk heden. Ik geloof trouwens zon der meer dat dit Nederlands elf tal - ook zonder Cruijff - kan win nen van de Fransen. De wedstrij den van Ipswich Town tegen St.- Etienne. waarin toch nogal wat internationals rondlopen, heb ben mij geleerd dat de Fransen veel meer kwaliteit wordt toege- i werkelykheid be- VOLENDAM (GPD) - Pier Tol zal zich in de loop van van daag normaal in Zeist mel den, waar de spelers van het Nederlands elftal bijeenko men voor de kwalificatiewed strijd tegen Frankrijk. De Vo- lcndammer heeft gisteren fo to's laten maken naar aanlei ding van de nbblessure die hij vorige week in de wed- striid Lokeren-AZ'67 opliep. De Volendammer, die vandaag samen met dorpsgenoot Ar nold Muhren naar Zeist is ge gaan, zal zich overigens wel melden bij KNVB-bondsarts Fnts Kessel. „Pas wanneer de dokter mij in staat acht om te spelen, zal ik me by bonds- coach Kees Rijvers vervoe gen". aldus Tol. H£8 IK X S,v:.( NocmcoitO hrV^T'Oo,

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11