Legeroefening in Polen verlengd Japanse auto-export beperken Opnieuw Adviseur Reagan: NAVO bedreigd door pacifisme Spaanse officier vermoord in Vanwege stijgende spanning MU ITHÖNY Mongool kiest ruimte Italië in crisissfeer na devaluatie lire EG-commissie bezorgd over uitvoer naar Benelux MAANDAG 23 MAART 1981 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze correspondent) MADRID (GPD) - De 61-jarige ge pensioneerde luitenant-kolonel José Luis Prieto Gracia is zater dagavond in het portaal van een kerk te Pamplona bij een aanslag om het leven gekomen. De mili tair wilde de kerk binnengaan toen een jonge vrouw hem met een pistool in de nek schoot. Di rect na de aanslag vluchtte de vrouw met een man in een ge reedstaande auto. Hoewel nog geen enkele organisatie de ver antwoordelijkheid voor de aan slag heeft opgeist, wordt aange nomen dat de radicale Baskische afscheidingsbeweging ETA-mili- tair verantwoordelijk is voor de ze actie. De aanslag op luitenant-kolonel José Luis Prieto Gracia, die gro te overeenkomst vertoont met de manier waarop donderdag luite nant-kolonel Romeo Rotaeche in het portaal van een kerk te Bil bao werd vermoord, heeft irrita tie gewekt in het Spaanse leger. Luis Oliart, de minister van de fensie, voerde gisteren in Madrid besprekingen met de chefs gene rale staven over een antwoord op het offensief van ETA-militar te gen het leger. Juan José Roson, de minister van binnenlandse za ken, heeft zaterdag een aantal veiligheidsmaatregelen tegen de terreur genomen, die niet open baar zijn gemaakt. De Baskische pressiegroep ETA- politico-militar, die drie weken geleden tot een wapenstilstand overging, heeft zaterdag ge dreigd de wapens weer op te ne men. Aanleiding hiervoor is de oproep van de Baskische socia listische partij om met alle poli tieke partijen een breder front te gen de terreur op te richten. ETA-politico-militar heeft de Baskische socialisten ervan be schuldigd dat men naar aanlei ding van de mislukte staatsgreep van 23 februari, een ruk naar rechts heeft gemaakt. De Baskische pressiegroep over weegt met geweld aan te dringen op een amnestie voor gedetineer de leden van de ETA, de integra tie van de half-Baskische provin cie Navarra in de autonome Bas kische gemeenschap, een refe rendum over de nucleaire elek triciteitscentrale Lemoniz, de af schaffing van de anti-terreur-wet en de zuivering van het leger van fascistische elementen. (Van onze correspondent) WASHINGTON (GPD) - President Reagans adviseur op het gebied van de nationale veiligheid, Ri chard Allen, heeft zaterdag in Washington gezegd dat de NA VO niet alleen wordt bedreigd door een ernstige economische crisis in West-Europa, maar ook door een oplevend pacifisme. „De verachtelijke slagzin „beter rood dan dood" van een genera tie geleden, wordt in Europa weer gehoord", aldus Allen, die vandaag gesprekspartner zou zijn voor de bezoekende Neder landse minister van defensie P. de Geus. Allen, voorzitter van de Nationale Veiligheidsraad, hield een willig gehoor van de Conferentie voor Conservatieve Politieke Actie voor, dat de economische crisis in Europa even gevaarlijk is als die van vlak na de Tweede We reldoorlog. Hij wees het uit de hand lopen van sociale voorzie ningen aan als een belangrijke oorzaak. De VS, kondigde hij voorts aan, zullen met de Russen onderhan delen over kernwapens voor de middellange afstand in Europa, maar terzelfder tijd moet de uit breiding van het NAVO-arsenaal op dit gebied van de bewapening doorgaan. De onderhandelingen mogen geen reden zijn om op het besluit van de opstelling van de /apens terug te komen. In zijn slotrede tegen Europa's her levend pacifisme noemde Allen geen landen bij naam, hoewel hij zich zeer negatief uitliet over het besluit van de Britse Labourpar- tij de afschaffing van kernwa pens tot een programmapunt te maken. Europa moet zich tegen een pacifistische beweging ver zetten, zei Allen, en tegen pogin gen om de opstelling van kern wapens op zijn grondgebied af te wijzen. „Sommigen in Europa geloven dat bewapeningscontro le op de een of andere manier in de plaats kan treden van moder nisering van de kernwapens, in plaats van er een aanvulling op te zijn. Gezond verstand leert ons dat dit een illusie is", aldus Al len. „De koude feiten leren", zei Allen, „dat de Sowjet-Unie zich heeft geworpen op wat de belangrijk ste en meest opmerkelijke bewa pening is in de geschiedenis van de mensheid". Hij onthulde dat Reagan vooraanstaande westelij ke regeringsleiders had opgeroe pen hun economien weer onder controle te brengen, zoals Ameri ka dat ook poogt. Met een duidelijke verwijzing naar Nederland betoogde Allen, dat te grote uitgaven en ongecontro leerde sociale voorzieningen sommige landen van de werkelijkheid hebben geïso leerd. ..Als wij falen bij het onder controle brengen van de begro ting en de inflatie en wanneer on ze bondgenoten dat voorbeeld volgen en'er ook niet in slagen hun economien weer te gaan be heersen. dan is de toekomst voor de Atlantische Alliantie somber. De president heeft dit gezegd te gen elke minister van buiten landse zaken, die hij heeft ont moet en hij heeft op dat punt geen verschil van mening aange troffen". Andere punten uit Aliens rede: - de betrekkingen tussen de VS en China zullen groeien en kunnen inderdaad van strategische bete kenis worden (oud-president Ford is inmiddels als speciaal ge zant van Reagan in Peking aan gekomen); - de VS zullen zich nauwkeurig houden aan de wet op de betrek kingen met Taiwan, in weerwil van Chinese bezwaren Deze wet laat onofficiële betrekkingen met Taiwan toe; - er is geen bijzondere haast bij een topconferentie met de Ru 1 R De VS werken aan een volledige terugtrekking van de Sowjct- Unic uit Afghanistan en. zei Al len. de VS aarzelen niet degenen die dat willen bereiken als vrij heidsstrijders te bestempelen; - realisme en een scherp besef om trent de eigen behoeften zullen de betrekkingen tot Zuid-Afnka bepalen. Allen persoonlijk be schouwt verbetering van de be trekkingen met Zuid-Afrika niet als een goedkeuring van de apartheidspolitiek, die hij ver werpt. (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN (GPD) Vice-premier Miecyslaw Rakowski, de verantwoordelijke man voor vakbondszaken in de Poolse regering, heeft gisteren na afloop van de mislukte bespre kingen met vakbondsleider Walesa bekend gemaakt dat in verband met de huidige situatie in Polen de militaire oefening van het Warschaupact in en rond Polen is ver lengd. Naar wordt aangenomen zou er woensdag verder gepraat worden tussen vakbond en regering over het eerste gewelddadige optreden tegen plaatselijke bestuurders van de vakbond door de politie. In een officiële uitzending van de Poolse televisie werd gisteren nadrukkelijk gewaarschuwd dat „iedere stap die Polen dichter bij een chaos en de anarchie brengt, de laatste stap zou kunnen zijn". Aanleiding tot het spoedoverleg tussen Walesa en vice-premier Rakowski was een ernstig inci dent in Bydgoszcz, toen enige honderden leden van de Poolse militia een bijeenkomst van boe ren en vakbondsleden uit elkaar sloegen, waarbij vier leidende vakbondsleden zo zwaar werden gewond dat ze in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Eén van hen, die voor een spoed operatie naar Warschau werd overgebracht, heeft na de opera tie een hersenbloeding gekregen en verkeert nog steeds in levens gevaar. Afgelast De verwachtingen over het overleg tussen Walesa en Rakowski, die goede persoonlijke betrekkingen met elkaar hebben opgebouwd, waren hoog gespannen, maar in de loop van gistermiddag zeiden ingewijden in Warschau dat de besprekingen een uiterst moei lijk verloop hadden. Ondanks het mooie weer bleven de meeste Polen gedurende het weekeinde thuis. In opdracht van vakbondsleider Walesa zelf - en niet in opdracht van de rege ring - werden alle voetbalwed strijden en andere sportevene menten afgelast. De vakcentrale Solidariteit was bang dat het bij eenkomen van grote groepen mensen de toch al gespannen toestand zou kunnen verergeren, waardoor de zaak nog verder uit de hand zou kunnen lopen. Het lijkt erop dat de opstandige Pool se arbeiders en boeren ondanks alle meningsverschillen nog steeds eensgezind zijn om hun eisen van de regering ingewilligd te krijgen. De vakcentrale eist dat de voor het inzetten van de gevreesde en ge hate Poolse militia in Bydgoszcz verantwoordelijke autoriteiten niet alleen van hun functies wor den ontheven maar ook voor de rechter worden gedaagd. Onderzoek Inmiddels is in Bydgoszcz onder leiding van de minister van justi tie een officieel onderzoek be gonnen naar de achtergronden van de gebeurtenissen van verle den week waarbij de foto's die door Solidariteit zijn verspreid, nauwelijks een andere conclusie overlaten dan dat de vakbondsle den systematisch en met geweld in elkaar zijn geslagen. Nog altijd is niet duidelijk wie opdracht heeft gegeven tot het geweldda dige optreden van de militia en of het een van tevoren door de regering geplande actie was of een uit de hand gelopen zenu wenoorlog op plaatselijke ni- woond door de Poolse minister president Jaruszelski en hoge functionarissen uit Tsjechoslo- wakije, Oost-Duitsland en Hon garije. Provocatie Ingewijden sluiten niet uit dat de gebeurtenissen in Bydgoszcz een gevolg zijn van binnen- en bui tenlandse provocatie. Onmiddel lijk na het gewelddadig ingrijpen van de militia in Bydgoszcz cir culeerden daar pamfletten met de mededeling dat een van de vakbondsleden was overleden en waarin een oproep voor een burgeroorlog werd gedaan. Soli dariteit heeft verklaard deze pamfletten niet te hebben ge drukt, maar leden van de vak centrale hebben wel geprobeerd zoveel mogelijk exemplaren te verzamelen als bewijs dat er on ruststokers aan de gang zijn ge weest om vakbondsleden op te hitsen, het gezag van het vak- bondsbestuur te ondermijnen en een toestand te creëren waardoor een Russische interventie onver mijdelijk wordt. Ford bezoekt China's Deng PEKING - Oud-president Gerald Ford van de Verenigde Staten is vandaag in Peking ontvangen door de Chinese vice-premier Deng Xia oping, aan wie hij een vertrouwelij ke brief van president Ronald Rea gan heeft gegeven. Reagan pro beert de Chinezen via deze brief waarschijnlijk gerust te stellen over het China-beleid dat hij zal De vakbondsleider Marian Jurczyk Szczecin van Solidariteit toont een foto t gewelddadig ingrijpen door politie-eenheden vorige week in Bydgoiszcz i van de slachtoffers van het De militaire oefeningen Warschaupact-troepen Reagan had Peking ongerust ge maakt toen hij in zijn verkiezings campagne had gezegd dat hij de betrekkingen met Taiwan op een (je hoger plan zou brengen en de na tionalisten straaljagers van het ty- rond Polen zijn volgens officiële Pe F*!6 zou leveren. Volgens China mededelingen verlengd. Voor de Pool is het een teken dat het sein op onveilig staat. De manoeuvres tussen Peking on Washington r worden voor een deel bijge- maal heeft gemaakt. (Van onze correspondent) MOSKOU (GPD) - De Mongool Joegderdemidjin Gocrragcha (33) is gisteren met het ruim teschip Sojoez-39 van dc Sowjet-lanceerbasis Baiko- noer vertrokken voor een missie van enkele dagen aan boord van het Saljoet-6 ruim testation. Goerragcha is de eerste van zijn landgenoten die in het kader van het zoge heten „Interkosmos Pro gramma" deelneemt aan een Russische ruimtemissie. De commandant van de vlucht is dc Russische kosmonaut Wladimir Dzhanibekov (38), die in 1978 al een missie van 5 dagen aan boord van het Sal- joet-station volbracht. Het Saljoet-6 ruimtestation is sinds meer dan een week weer bemand door de kosmo nauten Kovaljonok en Savi- nych. Gewoonlijk duren be zoeken van Interkosmos-be- manningen ongeveer een week. Goerragcha en Dzhani bekov zouden waarschijnlijk in de loop van vandaag het Saljoet-station bereiken. Na de koppeling zullen beiden zich aan boord bezighouden met observaties voor bodem- schatonderzoek in Mongoli. De vlucht valt samen met fes tiviteiten in Mongoli ter gele genheid van de zestigste ver jaardag van de Mongoolse communistische revolutie. In het kader van het Interkos mos Programma zijn tot nu toe kosmonauten gelanceerd uit Vietnam, Cuba en uit alle Oostblok-staten behalve Roe menië. ROME (ANP/DPA) De Italiaanse regering heeft gisteren tijdens een bijzondere kabinetszitting besloten tot ingrijpende maatre gelen ter voorkoming van een verdere koersdaling van de lire. De Italiaanse munt is ten opzich te van de andere valuta's binnen het Europese Monetaire Stelsel (EMS) met zes procent gedeva lueerd. het officiële disconto gaat van 16.5 naar negentien procent en de verplichte reserve die de banken bij de centrale bank moeten deponeren is verhoogd van 15,75 tot twintig procent. De ministers van financien van de tien EG-landen besloten tot de devaluatie na telefonisch overleg gisteren. De gouverneurs van de centrale banken, het monetaire comité en de Europese Commis sie zijn geraadpleegd. In Rome heerst inmiddels weer een crisissfeer. Talrijke nederla gen van de regering tijdens stem mingen in het parlement, nieuwe schandalen en positie van de Ita liaanse lire hebben de toekomst van de uit christendemocraten, socialisten, republikeinen en so ciaaldemocraten bestaande rege ringscoalitie opnieuw in een ui terst onzekere situatie gebracht. President Sandro Pertini riep vrij dagavond al premier Arnaldo Forlani bij zich om hem zijn be zorgdheid over te brengen over de politieke toestand. Pertini wil in geen geval, naar eigen zeggen, het parlement ontbinden om tot NEW-ORLEANS (AP) - De ne genjarige Joab Chopin draagt een bord en een kruis voor één van de kinderen die onlangs in de Ameri kaanse staat Atlanta werden ver moord. Joab liep mee in een stille tocht in Marerro, een voorstadje van New-Orleans. Deze werd ge houden uit protest tegen de moor den op de zwarte kinderen. Ontvoerd kind vrij met drie miljoen losgeld KEULEN (DPA/UPD) - Een ontvoerde jongen, de elfjari ge zoon van een financier, is tegen een losgeld van drie miljoen mark vrijgelaten, zo heeft de Westduitse politie zaterdag meegedeeld. De jongen, Johannes Erle- mann, was op 6 maart ver dwenen toen hij op de fiets naar een speelgoedwinkel was gegaan Zijn fiets werd teruggevonden. Zijn moeder. Gaby er Lemann. had het los geld in een houten doos in een park buiten Keulen neer gelegd. BRUSSEL/MAASTRICHT (ANP/ GPD) - Het tekort van de Euro pese Gemeenschap op haar han delsbalans met Japan is vorig jaar tot 10,7 miljard dollar geste gen. De Japanse export naar de EG steeg met ongeveer 31 pro cent, terwijl die van de EG naar japan een kleine nettodaling ver toonde. Dat staat in een docu ment van de EG-commisie in Brussel dat als basismateriaal is bedoeld voor de besprekingen op de Europese topconferentie, vandaag en morgen fn Maas tricht. Een van de meest dringemde za ken in de Europese handelsrela tie met Japan is volgens de EG- commissie, dat Japan meer garanties gaat bieden voor de uit- voerbeperking van auto's naar de Beneluxmarkt. Daarover pleegt de commissie actief over leg met vertegenwoordigers van de Benelux en Japan. De netto- i aardolie in dc Europe se gemeenschap zal dit jaar met vijf procent of nog wat meer ver minderen. Dat zegt de EG-com missie in een sociaal-economisch document dat ze heeft voorbe reid voor de Europese topconfe rentie die vandaag in Maastricht onder Nederlands voorzitter schap is begonnen. Vorig jaar nam de olie-invoer met bijna elf procent af. Dc EG-com missie hamert erop dat energie- produktie en -besparingen met alle mogelijke middelen moeten worden opgedreven, als er zich belemmeringen voordoen in bij voorbeeld investeringen in kern energie en bij het gebruik van steenkool zullen die tenslotte' een buitengewoon hoge prijs ei sen voor wat betreft de levens standaard", zo waarschuwt de EG-commissie. Over de economie van de tien EG- lidstaten paald niet optimistisch. Ze zegt dat het huidige conjunctuurdal steiler en dieper is dan werd ver wacht. Voor die "hevige cycli sche beweging stelt ze volledig de binnenlandse particuliere vraag (consumptie, voorraadvor- ming en investeringen) verant woordelijk. Een opleving van de bedrijvigheid mag niet voor het derde kwartaal van dit jaar worden verwacht en dat is een halfjaar later dan aan vankelijk werd aangenomen. Eurotop kijken Maastricht heeft er sedert dit weekeinde overigens een nieu we, zij het zeer kortstondige tot en met morgen - toeristische attractie bij: Eurotop kijken. De provinciehoofdstad is dc afgelo pen twee dagen als het der de voet gelopen door vele duizenden die een glimp wilden opvangen van de voorzieningen en maatregelen rond dit Europe se topberaad. Hoewel de EG-conferentie in feite geheel aan de buitenwacht voor bijgaat. ervaart de bevolking toch een tinteling van spanning en verwachting bij dit gebeuren van Europese allure. Daarbij spreken vooral de zeer uitgebrei de veiligheidsmaatregelen, voor zover zichtbaar en merkbaar, tot de fantasie. Tot gisteren leken die overbodig, de Maastrichtse politie sprak van een „zeer rustig weekeinde". Onder die vele duizenden die zater dagmiddag de voorbereidingen volgenden, waren enkele hon derden demonstranten, die zich afzetten tegen de Eurotop. De plaatselijke afdelingen van de PvdA, PPR. PSP en CPN hiel den op het Vrijthof een manifes tatie. waarbij geprotesteerd werd tegen de geldverslindende EG- vergadenngen onder de leus „Eurotop, rot op' De manifesta tie. die een zeer rustig verloop had, was tevens bedoeld als pro test tegen de ommezwaai van de Verenigde Staten ten opzichte van El Salvador sinds de rege- ring-Reagan. De PSP. gebelgd over het feit dat zowel provincie als gemeente haar aanvraag voor subsidie voor deze manifestatie hebben afge wezen, hield tevens een ontwa- peningsmarkt. Later op de avond volgde van deze partij nog een internationale manifestatie onder het motto „Ontwapening en socialismewaarbij Tweede- Kamerlid Fred van der Spek een toespraak hield over de NAVO en EEG als Europese machts blokken. verkiezingen over te gaan. Hij wil er bij de regerings partijen ten sterkste op aandrin gen een stabiele regeringsmeer derheid te garanderen. De tot nu toe laatste klap voor de regering Forlani werd uitgedeeld door de beide kamers van het parlement waar belangrijke be sluiten voor de begroting op middellange termijn geen meer derheid kregen. „Groenen" winnen in Hessen (Van onze correspondent) BONN (GPD) - Bij de (en I Rtt raadsverkiezingen gisteren in de Westduitac deel l taf Hi i n hebben de Groenen verrassend goede resultaten geboekt. In veel steden, waaronder Frankfurt. Kassei. Wiesbaden. Offenbach en Darmstadt behaalden de mi lieubeschermers meer dan de vereiste kiesdrempel van vyf procent, waardoor ze binnenkort deel zullen uitmaken van vele ge meenteraden. In het stadje Volkmarsen, waar mogelijk een fabriek voor het heropwekken van nucleair afval komt. stemden niet minder dan 41,7 procent ven ettt kii kh op de Groenen, wal SOüdei IMM spectaculair is te noemen In Morfelden. waar volgens de deel staatregering een start- en lan dingsbaan voor het vliegveld van Frankfurt moet komen, behaal den de Groenen 25,7 procent Naar het zich laat aanzien, zijn de winsten van de Groenen vooral te danken aan verliezen bij de so ciaal-democraten. De SPD-mi- nister president van Hessen. Bomer, sprak van een 'bittere te leurstelling'. De CDU-voorzitter in de deelstaat. Dregger, was van mening dat zijn partij erin was geslaagd om de grote winst bij de verkiezingen van 1977 te stabili scren Dregger toonde zich met name te vreden over het feit dat de CDU in dc meeste grote steden haar positie heeft verbeterd In Frank furt behaalden de christen-dc- moraten ruim 54 procent, wat nog meer is dan in 1977, toen de CDU onverwacht aan de macht kwam in deze eens 'rode burcht Ook in Kassei boekte dc CDU winst. De SPD heeft hier haar absolute meerderheid verloren. Dc voorzitter van de liberale FDP in Hessen. Gries, toonde zich over het algemeen tevreden met het verkiezingsresultaat, hoewel 'dit enigszins overschaduwd wordt door Frankfurt

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9