Wiegel negeert eongresbesluiten Rechtop de uwe „Jullie houden veel te lange verhalen D'66: sluiting kerncentrales kost 150 miljoen Voor 2,5 miljard extra matiging Rotterdam tevreden over anti-speculatie beleid Over kiesrecht en politie Metro-relschoppers uit politiearchief uw AUTO heeft00* Tectsl MAANDAG 23 MAART 1981 BINNENLAND PAGINA 7 Comité Kindervuist ontvangt politici: UTRECHT (GPD) - De eerste ontmoeting met vertegenwoordigers van de politieke partijen is de leden van het comité Kin dervuist niet meegevallen. De reacties van de kinderen op deze eerste confronta tie, die zaterdag in Utrecht plaatshad, va rieerden van „veel te langdradig", „ze za ten stemmen te winnen", „ze zaten con stant preken te houden", „er was er een tje die zich constant herhaalde" tot „ik had echt zin om ertussen te springen en te roepen: nu is het genoeg". Vertegenwoordigers van zes politieke par tijen (WD. PvdA, PSP. PPR, CPN en D'66) gingen zaterdag op de landelijke manifestatie van het comité Kindervuist (die door zo'n 250 kinderen werd bezocht) in op problemen die de kinderen aan de orde stelden. Verhoging van de ontwik kelingshulp, de problemen van kinderen van buitenlandse werknemers, de positie van kinderen in kindertehuizen, het te kort aan speelruimte, het nauwelijks op gang komen van de in het jaar-van-het- kind beloofde kinderraden èn het onmid dellijk stoppen met kernenergie en kern bewapening, waren onderwerpen die de kinderen aan de politici voorlegden. Veel concreets kwam er niet uit de discus sie met de politici. „Jullie houden veel te lange verhalen, de kinderen lopen weg. die vinden het niet interessant meer", zo werd halverwege de discussie tegen de politici gezegd. Ook de opmerking dat er „veel wordt beloofd, maar niks wordt ge daan" werd in verschillende bewoordin gen vele malen gehoord. De politici werd ook verweten dat ze elkaar vliegen zaten af te vangen in plaats van echt antwoord te geven op de vragen en opmerkingen van de kinderen. „Ze letten ook niet echt op. ze zaten alsmaar te teke nen", riep een meisje verontwaardigd uit. „De VVD en D'66 zaten elkaar alsmaar aan te vallen, ze moesten zeker laten mer ken dat ze er waren". „Ja. de WD voelde zich vooral aangeval len", constateerde Annick Smit, lid van het hoofdbestuur van Kindervuist. Voor zitter Pepijn Oomen reageerde hierop met te zeggen dat het toch dapper was van de WD om te komen. Heel wat laffer was dan, in de ogen van de kinderen, het CDA geweest. Ondanks „wel vijftig" tele foontjes was er niemand komen opdra ven. De afwezigheid van deze partij werd dan ook nadrukkelijk aangegeven door een lege stoel met het bordje 'CDA' erop. Het grootste bezwaar dat de kinderen tegen het optreden van de politici hadden, was „wij worden niet behandeld als mensen, maar zomaar als kinderen, we worden on derschat". „Ja, ze deden net alsof we het niet snapten, als ze eens een keer duide lijk waren dan waren ze daarna weer zo lang bezig uit te leggen wa; lijk waren, dat het wee werd". om ze duide- onduidehjk Met een groot aantal kinderwensen konden de vertegenwoordigers van de politieke partijen wel meegaan. Kinder n..ist gaat nu kijken wat daarvan in de praktijk te rechtkomt „En als ze zich niet aan hun beloftes houden, laten we ze het voelen", werd er strijdbaar geroepen. „Figuurlijk dan", haastte voorzitter Pepun zich te zeggen. De acties zullen variëren van het plakken van affiches, het schrijven in kranten, tot het uiterste middel van schoolbezetting. Ook gaat Kindervuist hard aan het werk om af te rekenen met het idee dat kinde ren niet zo slim zijn. „De kinderen weten genoeg en de volwassenen moeten ook maar eens beseffen dat ze ook jong ge weest zijn". AMERSFOORT (GPD) WD-lij sttrekker Wiegel heeft het con gres van zijn partij la ten weten dat hij zich niet zal houden aan de uitspraken, die werden gedaan over het minderhedenbe leid en de politie. In zijn slottoespraak maakte hij dit voorbe houd eveneens ten behoeve van de libe rale fracties in Eerste en Tweede Kamer, net als voor eventuele ministers. Het WD-congres, dat afgelopen vrijdag en zaterdag in Amers foort het verkiezingsprogramma opstelde, legde zich bij dit stand punt van de lijsttrekker neer. De afgevaardigden weigerden ech ter gevolg te geven aan het ver zoek van Wiegel om op beide punten het program alsnog te herzien. Voor de vice-voorzitter van de Tweede Kamerfractie, mevrouw Kappeijne van de Cop- pello, was het besluit over het minderhedenbeleid reden af te zien van een nieuwe periode als Kamerlid. Het WD-congres had vrijdag het voorstel afgewezen om buiten landers, die vijf jaar in ons land wonen, stemrecht te geven bij plaatselijke verkiezingen. Al in 1979 liet mevrouw Kappeijne we ten dat dit punt voor haar essen tieel was. Bij de recente grond wetswijzigingen is de mogelijk heid van dit stemrecht nadruk kelijk opengehouden. Ondertus sen heeft zij laten weten nog eens over haar besluit terug te treden WEERRAPPORTEN i;ï s Ss flfcS na te denken, gezien de opstel ling van Wiegel en het congres. Het tweede voorbehoud van Wie gel betreft het besluit van het congres om te streven naar het behoud van een gedecentrali seerd politiekorps. Vier jaar gele den meldde het verkiezingspro gram juist de noodzaak van cen tralisatie. Net als onlangs bij het CDA leidde echter een lobby van Staten- en Raadsleden tot ver vanging van dit artikel. Samen met minister De Ruiter (justitie) heeft Wiegel in de afge lopen jaren gewerkt aan de tot standkoming van een nieuwe Politiewet, gebaseerd op provin ciale korpsen. Deze nieuwe wet ligt nu bij de Raad van State en zal naar verwachting nog voor de verkiezingen bij de Tweede Ka mer worden ingediend. Het congres nam weinig opvallen de besluiten. Zo bleef de WD voorstander van een positieve beslissing over de plaatsing van 48 kernraketten in december van dit jaar. Voorstellen voor nieuwe onderhandeling over het aantal of de datum van plaatsing maak ten geen schijn van kans. Een lichte verzachting in het pro gramma bracht het congres aan in de kernenergie-paragraaf. In plaats van uit te spreken dat in de komende vier jaar begonnen kan worden met de bouw van nieuwe kerncentrales, zegt het verkiezingsprogram nu dat in de ze periode hierover besluiten moeten vallen. Het besluit moet daarbij gekoppeld worden aan de uitslag van de komende brede maatschappelijke discussie. Naast deze twee kernpunten ver wierp het congres voorstellen om te komen tot een economi sche boycot van Zuid-Afrika. Wel zal uit het verkiezingspro gramma blijken dat de WD het apartheidsregime verwerpt, maar de dialoog moet worden voortgezet. Het program eist verder dat be roepsmilitairen zich „loyaal" moeten zetten aan de uitvoering van de gestelde taken. Indien zij dat niet willen of kunnen, moe ten zij de dienst verlaten. Deze uitspraak werd zaterdag opgeno men, nadat het congres vrijdag een vergelijkbare uitspraak ten aanzien van de politie verwierp. De uitspraak heeft vooral betrek king op militairen, die tevens atoom-pacifist zijn. Ontwikkelingssamenwerking acht de WD voorts een zo belangrij ke aangelegenheid, dat het con gres hiervan een apart hoofd punt in het program heeft ge maakt. Daarin wordt vastgelegd dat ondanks de teruglopende economische ontwikkeling in ons land „de huidige inspan ning" gehandhaafd moet wor den. Dat neemt niet weg dat het congres ook wenst dat het toe zicht op de juiste besteding van de ontwikkelingsgelden ver scherpt moet worden. Andere besluiten, die de WD zal trachten in de komende vier jaar te verwezenlijken, hebben be trekking op de maximum snel heid op autowegen. Deze moet naar 120 km per uur, „omdat AMSTERDAM Een zware Zuidwester storm teisterde Nederland gedu- toch niemand zich aan de huidi- rende de eerste zondag in de lente. Op de Amsterdamse Da Costakade —n 100 km houdt." - ge grens leverde dat dit beeld op.... UTRECHT (GPD) - De sluiting van de kerncentrales Borssele en Dodewaard kost per jaar hooguit 150 miljoen gulden. Het is zelfs mogelijk dat de overheid door een dergelijke maatregel 20 mil joen per jaar minder hoeft uit te geven. Dit heeft D'66-kamerlid mevrouw Ineke Lambers-Hac- quebart becijferd. Het verschil tussen de twee cijfers is een gevolg van de vele vooron derstellingen waarvan bij een be rekening van de sluitingskosten wordt uitgegaan. Minister Van Aardenne (economi sche zaken) gaat uit van een be drag van 450 miljoen gulden per jaar. De berekeningen zijn gedaan om een gedetailleerde financiële dekking voor het verkiezings programma aan te geven. Bij de eerste presentatie van de bereke ning kon financieel specialist van de fractie Engwirda slechts DEN HAAG (GPD) - De komende bezuinigingsronde van het kabi net-Van Agt moet voor de twee de helft van dit jaar ongeveer f 2,5 miljard opleveren. De door werking naar de komende jaren zal echter aanzienlijk hoger uit komen. Verwacht wordt dat het kabinet zal besluiten de daling van de koopkracht voor iedereen ongeveer gelijk te houden. Het kabinet vindt het grootste deel van de matiging door een forse verhoging van de premies van AOW en WW voor de werkne mers met ongeveer f2 miljard. Daarnaast wil het kabinet onge veer een half miljard bezuinigen op de posten van de rijksbegro ting. Over de verdeling van de bezuinigingen zullen de Bestek- ministers Wiegel, Van Aardenne (economische zaken), Albeda Bij de verdeling geen passende maatregelen ge- <-jat je nivellering voor de hogere n?™en zouden worden, voor inkomens uiterst beperkt zal blij- 1981 uitkomen op 8,4 procent of ven f25 miljard. Als gevolg van de Be premieverhoging zal door het bedrijfsleven niet door middel van loonsverhogingen gecom penseerd mogen worden, omdat het kabinet eind vorig jaar een loonmaatregel afkondigde. Wor den er toch looneisen door werk gevers aanvaard, dan zal minis ter Albeda niet schromen een nieuwe, gerichte loonmaatregel af te kondigen. Bij het recente geschil in de Rotterdamse haven dreigde de bewindsman al met een dergelijke stap. Wanneer een loonmaatregel toch noodzakelijk is. kan het kabinet dit ook na de verkiezingen doen De verhoging van de premies zal via de daarvoor bedoelde koppe lingsmechanismen ook doorwer ken op de uitkeringen en de ambtenarensalarissen. Voor het rijk betekent de matiging dat daarnaast de rijksbijdragen in de sociale fondsen verlaagd kunnen worden. Minister Albeda ver klaarde zaterdag dat gekozen was voor een verhoging van de WW-premie voor werknemers om duidelijk het verband te laten zien met de snel stijgende werk loosheid. als de regering demissionair is, aldus minister Albeda. Een ka mermeerderheid heeft zich in de cember achter het regeringsbe leid opgesteld waardoor een loonmaatregel slechts een „uit voeringsmaatregel" zou zijn, al dus Albeda. VNO-voorzitter Van Veen reageer de voor de TROS-radio op de re geringsvoorstellen. Volgens hem haalt de regering „het geld bij de buren" door de sociale premies te verhogen. Hij vindt dat de overheid zelf veel te weinig be zuinigt. Het is volgens hem noodzakelijk dat de overheid on geveer 5 miljard bezuinigt op de ambtenarensalarissen en de so ciale uitkeringen. (sociale zaken) en Van der Stee (financin) in de loop van de week een besluit nemen. bezuinigingsronde is een gevolg van de sterke toena me van de overheidstekorten. Premier Van Agt wees er afgelo pen vrijdag al op dat deze, indien de nieuwe las- de verschillende inko mensgroepen houdt het kabinet rekening met de onlangs uitge sproken wens van de Tweede Kamer dat het verschil tussen minimum en modaal (f35.000) niet verder mag worden ver kleind. Ook wordt er in Den Haag rekening mee gehouden Amsterdam zwaar De Bilt zwaar Deelen zwaar Eelde licht Eindhoven zwaar Den Helder zwaar Rotterdam geheel Twente zwaar Vlissingen zwaar Zd.Limburg Aberdeen Athene z Barcelona Berlijn z' Bordeaux Frankfort Genevé Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen bew. 14 1 2 bew. 14 0 2 bew. 15 -0 1 bew. 16 1 1 bew. 15 3 2 bew. 13 1 1 bew. 14 0 2 bew. 16 1 2 bew. 12 4 3 regen 15 2 2 bew. 5—1 0 bew. 14 7 2 bew. 20 9 0 bew. 20 4 0 regen 16 9 05 bew. 18 2 3 Lissabon Locarno Luxemburg Mallorca München Oslo bew. 12 icht bew. 4 - zwaar bew. 17 licht bew. 16 - licht bew. 12 :waar bew. 17 waar bew. 12 motregen 9 geheel bew. 13 vaar bew. 18 onbew. 23 half bew. 22 waar bew. 18 ht bew. 14 onbew. 5 - regen 15 bew. 15 5 0 Stockholm Wenen zv Zurich zv Casa Blanca Instanbul Las Palmas licht Tunis zwaar onbew. 16 waar bew. 9 aar bew. 17 aar bew. 14 half bew. bew. 13 ROTTERDAM (ANP) - De ge meente Rotterdam wil doorgaan met het opkopen van goedkope huurwoningen om die door wo ningbouwverenigingen vervol gens in "maatschappelijk gebon den eigendom" te laten aanbie den. Uit een proefproject met bijna achthonderd woningen is de ge meente gebleken, dat dit een succesvol middel is ter handha ving van de voorraad,goedkope woningen in de Maasstad en te vens een aanzet is tot een gemak kelijker uit te voeren stadsver nieuwingsbeleid. zo schrijft de gemeente in een brief aan de ge meenteraad. Het experiment met woningen in maatschappelijk gebonden ei gendom werd in maart 1980 door Rotterdam begonnen om met na me speculatie met goedkope huurwoningen tegen te gaan. De gemeente kocht in de loop van dat jqar achthonderd woningen op van institutionele beleggers (voornamelijk verzekerings maatschappijen) en verkocht die vervolgens aan woningbouwver enigingen, die de huurders daar na de mogelijkheid boden de wo ning in "maatschappelijk gebon den eigendom" te kopen. Dat wil zeggen onder de voorwaarden, dat ze niet op de vrije markt doorverkocht konden worden ("eigendom" van de woning bouwvereniging bleven) en dat voor het onderhoud een contract werd aangegaan. Van die huurders heeft nu 11,7 pro cent (volgens de gemeente bin nenkort mogelijk 14 procent) ge bruik gemaakt van het recht om de woning te kopen. Een gedeel te van de huizen is pas kort in de verkoop, het andere deel wordt door ouderen bewoond, die er geen behoefte aan hebben hun woning te kopen. De gemeente verwacht echter binnenkort een tweede "golf van kopers die eerst "de kat uit de boom hebben gekeken" De woningen worden nu gemid deld verkocht voor 33.000 gul den, ongeveer een derde deel van de waarde op de vrije markt, die volgens de gemeente Rotterdam voor een groot deel uit specula tiewinst is opgebouwd. Ook bij niet-huurders bestaat erg veel belangstelling voor het maat schappelijk gebonden eigen dom, zo heeft de gemeente ge constateerd. Deze mensen ko men echter pas in aanmerking voor een dergelijke woning in dien de originele huurder de wo ning verlaat. AMSTERDAM - Als de Werkgroep Sociale Advocatuur zijn zin krijgt, dan gooit de Amsterdam se politie binnenkort alle foto's en vingerafdrukken weg van ae Van Agt naar Ronald Reagan DEN HAAG (GPD) Premier Van Agt en minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) brengen op 1 april een werkbezoek aan de Verenigde Staten op uitnodiging van president Reagan Agenda en tijdsduur van het gesprek met de Amerikaanse president zyn De WSA is nog niet vastgesteld. Minister Van der Klaauw krijgt nu de kans met zijn collega Haig van gedachten te wisselen over het Midden-Oosten nog voordat de Amerikaanse minister naar dat gebied vertrekt. 120 jongelui, die vorig jaar okto ber tijdens de rellen bij de ope ning van het laatste stuk van de metro werden aangehouden. Dit heeft de herkennings- en opspo ringsdienst na felle protesten aan de WSA beloofd Ook de CRI, de Centrale Rechcr che- en Informatiedienst uit Den Haag zal de bewuste foto's en vingerafdrukken in zijn admim stratie vernietigen, zo heeft de landsadvocaat aan de werkgroep laten weten. De werkgroep heeft steeds aangevoerd, dat de massa- arrestatie in oktober in strijd met de wet was, omdat nu eenmaal tegen iedereen die gearresteerd wordt een persoonlijke verden king moet bestaan mening dat boven dien alle andere gegevens van de arrestanten moeten worden ver nietigd. Deze toezegging hebben de Amsterdamse politie en de Haagse CRI nog niet kunnen doen daarover moet het ministe rie van Justitie beslissen. globaal aangeven waar D'66 de centen vandaan zou halen om de wensen van de partij te betalen. Tijdens de adviesraad van de partij die zaterdag in Utrecht is gehou den, heeft Engwirda zijn nadere berekeningen gepresenteerd. De raad is hiermee akkoord gegaan. Het scheelt de Democraten aan zienlijk dat de sluitingskosten meevallen, omdat de ledenverga dering in het programma heeft laten vastleggen dat de kerncen trales zo snel mogelijk gesloten dienen te worden Voor de VARA-radio lichtte me vrouw Lambers haar berekening toe. Volgens haar zal de overca paciteit aan elektrische centrales die momenteel bestaat, pas in 1995 opgeheven zijn. Minister Van Aardenne gaat uit van 1990. Dit scheelt aanzienlijk in de aan koop van andere vormen van energie. Daarnaast heeft de mi nister niet voldoende rekening gehouden met de kosten van op slag van radioactief afval, meent de democrate. Naast voorstellen voor extra uitga ven in de komende kabinetspe riode. heeft Engwirda voorstel len gedaan voor extra-ombuigin gen op de overheidsuitgaven. De belangrijkste post is een ingreep in de ambtenarensalarissen. Vol gens Engwirda hebben deze werknemers nog steeds een uit zonderingspositie en door dit recht te zetten, denkt hij hier 1 miljard te kunnen halen. Hij loopt hiermee vooruit op een ver gelykingsstudie naar de arbeids voorwaarden van ambtenaren en andere werknemers, Engwirda denkt hierbij onder meer aan de volgende posten: in bouwen van de AOW in de pen sioenen en beperken van de ef fecten van het carrièreverloop b:j de uiteindelijke pensioenbereke nmg D'66 wil verder op de begroting van defensie bezuinigen. In de voorgaande berekening ging Engwirda uit van een korten van 225 miljoen. Hij stelde nu een verhoging hiervan tot 400 mil joen voor. Dit moet vooral het ge volg zijn van evenwichtige troe penvermindering in Europa, waar D'66 op hoopt. Een grote uitgavenpost van bijna 2.5 miljard gulden om 20.000 wo ningen per jaar aan het bouwpro gramma toe te voegen, heeft Engwirda kunnen schrappen Zoals eerder gemeld, heeft D'66 een plan gelanceerd om deze ver hoging geheel buiten de begro ting om te financieren. Matige zaken op de Hiswa AMSTERDAM (GPD) - De jaar lijkse watersporttentoonstelhng de HISWA heeft dit jaar matige zaken gedaan en ook minder be zoekers binnen haar poorten ge had. De achteruitgang bedroeg deze keer ruim veertienduizend kijke~? *n kopers oftewel 8,4 pro Deze verminoeroe oe.a.-.gstelhng, die voor de organisatoren niet onverwachts kwam. wijt men aan de economische recessie Het publiek is zeer voorzichtig geworden en gaat niet meer zo snel over tot aankoop als de voorgaande jaren het geval was. (ADVERTENTIE) beschermt! Adressen in de Gouden Gids (Auto Anti-Aoest bch

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7