Ze maakten er vaak maar een rommeltje 99 Drie cafés tot drie uur open Vraagtekens bij rapport Adler Leiden modestad: nu het lenteweer nog Van Miep op het bal, aan Pa en Ma Sport In: 11.000 bezoekers LEIDEN L MAANDAG 23 MAART 1981 T oi/lon 00 m 11 pf 1QP1 Leiden, 22 maart 1981 Lieve pa en ma; Zoals beloofd volgt hier dan het verslag van mijn eerste echte bal! Het "Ball der Oes- terreicher", zoals het officieel werd betiteld. Toch een bof dat de Vereniging Neder land-Oostenrijk dit jaar haar oog had laten vallen op de stad waar ik studeer. Want normaliter kom je daar als anonieme studente natuur lijk nooit bij. Per slot van re kening is er maar één bal in Nederland dat echt geënt is op het Weense gebeuren. En als je dan weet dat er tiental len bekende persoonlijkhe den acte de presence geven.. Maar goed, ik dwaal nu al af. Ik zou jullie een exact verslag leveren van Het Bal. Nou, om kort te gaan: jullie hadden volkomen gelijk. De beleve nis van m'n leven. Alleen al de binnenkomst. Ik dacht dat mijn jurk opzienbarend was, maar dat idee moest ik zater dagavond bij mijn entree in de Stadsgehoorzaal al direct prijsgeven. Een kleding... je waande je meteen in sprook- jesachtiger sferen. Dat spreekwoord 'kleren maken de mens' klopt als een bus. Of er nou 1200 man in vrije- tijdskleding bij elkaar staat of dat er om de mensen avondjurk, rok, smoking en zelfs gala-uniform heenzit, dat is geen vergelijken. Men sen gedragen zich anders, praten anders, lópen anders met kleding die allure uit straalt. Dat is me nu wel dui delijk. Peter en ik hadden gelukkig een tafeltje in de grote zaal gereserveerd. Zodoende za ten we middenin het gebeu ren. Eenmaal van de eerste schrik bekomen begonnen we voorzichtig om ons heen te kijken en ontdekten we dat het op het balkon, ver boven ons, werkelijk zwart zag van de mensen. Een kleurig ge zicht. Allemaal in afwachting van het openingsceremo- nieel. Nee, dat moet daar dringen zijn geweest. Maar een plaatsje op het balkon moet ongetwijfeld wel als voordeel hebben gehad dat de perfecte figuren van de de butanten veel beter te zien waren. Wij zagen weinig, met al die cadetten en adelbor sten voor onze neuzen. Proto col hè, ze moeten de 'wacht' houden. Ik heb jullie nog niet verteld wat debutanten zijn, maar dat gemis maak ik meteen goed. Kijk, volgens goed Oos tenrijks gebruik wordt er ge dans- volgens de regels die dateren uit de tijd van Frans Joseph. Dat betekent o.a. dat het bal wordt geopend door het "Jungherren- und Jung- damenkomitee". En ze pra ten over debutanten omdat in de vorige eeuw jongens en meisjes van huwbare leeftijd door hun ouders op een bal werden geïntroduceerd. Spannend hè. Dat aardige ge bruik hebben ze op dit bal ook ingevoerd. Ik heb me la ten vertellen dat de debutan ten anno nu studenten zijn uit het hele land die zich drie maanden lang, drie uur per week, blind oefenen om met deze openingsdansen goed voor de dag te komen. Maar ze worden dan ook getraind door mijnheer Kuypers, die ooit hofdansleraar was. (Dus les mocht geven aan de prin sessen). Nou, die man moet er dus iets van weten. En in derdaad, het was vertederend om die 112 in het wit geklede meisjes en in rok gestoken jongeheren de polonaise, pol ka (geloof ik) en de quadrille te zien dansen. Ze hadden er plezier in en deden het keu rig. Onderschat die dansen niet hoor. Want ik kon alles van dichtbij zien en merkte op dat na een kwartier het zweet vele debutanten van het gezicht stroomde. En zo'n Weense wals, dat herinneren jullie je misschien uitje dans les-tijd, gaat je niet in je kou- we kleren zitten. Dat bleek ook toen de eregasten het bal opende. Eén ministersvrouw viel na vijf minuten walsen pardoes op de grond! Geluk kig mankeerde ze niets. Maar ze veroorzaakte wel veel con sternatie. Zoals een dame naast me terecht opmerkte: het zal je toch maar gebéu- Of er nog veel bekende Neder landers waren, willen jullie natuurlijk weten. Nee, dat viel me tegen. De minister van buitenlandse zaken zag ik door z'n scherm van lintjes heen. Want dergelijke bals vormen praktisch de enige mogelijkheid dat hij ze mag dragen, wist Peter. En het hoort bij Het Protocol. Ver der natuurlijk ambassadeurs, afgezanten, burgemeesters, maar bekenden... ik herken de tenminste niemand. Wel veel studenten, zelfs uit mijn eigen jaarclub, maar voor hen was ik niet gekomen. En een hoop geüniformeerden. Na die openingsdans dus mochten wij ook. Een ge krioel dat ontstond! Ik kan onderhand wel wat danspas sen maken, maar je kreeg nauwelijks de kans door al die liefhebbers. Een leuk ge zicht was het wel, die rond draaiende paren. En wat ook leuk was: je hoefde niet te blijven zitten. Peter en ik slenterden alle gangen door, in alle zaaltjes was wel iets te doen. Overal speelden or kestjes, werd er gelachen en gedronken. We zijn nergens lang gebleven omdat het licht me in die zaaltjes te fel was. Het leken wel gymnastiekza len. Maar de grote zaal zag er perfect uit, leuk met echte kroonluchters en dc akoes tiek was ook geweldig. En heus niet de hele avond wal sen hoor. De valeta, quick step, cha cha cha, alle dansen kwamen aan bod. Wat me trouwens tegenviel was dat al die hoge lieden de etiquette niet zó goed beheersen dat ze de klassieke dansen perfect uitvoeren. Ze maakten er Hier een foto van wat ik zaterdag gezien heb. Het bal werd geopend door debutanten vaak maar gen rommeltje van hoor. Alleen die debutanten, die beheersten de Weense na tuurlijk tot in de toppen van hun vingers. Alhoewel dat bij hun tweede optreden, om streeks één uur 's nachts, wat verloren ging. Blijkbaar wa ren ze op dat tijdstip niet meer zo verbeten op een goeie indruk. Enkelen kwa men op het laatste moment aanrennen. En ik zag dat sommige meisjes hun kroon tje waren kwijtgeraakt! Maar ze bleven er blijkbaar plezier inhouden. Al die buigingen, groetbewegingen... zal ik me volgend jaar ook opgeven? Tegen dat uur pas zag ik een enkele vrouw die géén avondjurk droeg maar een gewone, of zelfs een tuniek met broek. Maar nogmaals, de meerderheid zag er prach tig getooid uit. Volgend jaar weer. Al hoop ik dat het bal dan niet zo ver zandt als afgelopen zaterdag. Want stel je voor. ik zag dat er tegen drieén zelfs gasten stonden te swingen. In avondkleding! En ik ving ook flarden op van jazz-muziek, van die hit Sancta Maria en Boney M! Nee, dat was even een kleine afknapper. Peter en ik zijn toen ook snel weg gegaan. De Breestraat nog steeds afgezet, rijen taxi's die stonden te wachten... wat een luxe. Ondanks die twijfelach tige finishing touch hebben we ons tóch in vergeten sfe ren gewaand, die avond. Liefs van jullie dochter, Miep. Proef in weekeinde Bonden hekelen onjuistheden LEIDEN - De vakbonden stellen 55 vragen bij het Triumph-Adler- rapport dat sluiting van de Ne derlandse Adlerfabrieken in Cuyk en Leiden onontkoombaar acht. Met een sluiting is de werk gelegenheid van bijna 700 men sen in het geding (bijna 400 in Leiden en bijna 300 in Cuyk bij Nijmegen). De Duitse concerndirectie van Triumph-Adler had haar argu mentatie tot sluiting neergelegd in een rapport van vier pagina's dik plus twaalf bijlagen. "Een zeer mager rapportje", vinden de vakbonden. "Toch zal de Duitse directie duidelijkheid moeten verschaffen en met een meerja- renbeleid op de proppen moeten komen. Anders laadt de directie op zijn minst de verdenking op zich dat zij in onvoldoende mate heeft geprobeerd om de werkge legenheid bij de Leidse Adlerfa brieken veilig te stellen". De vakbonden hekelen vooral de manier waarop de Duitse direc tie alternatieven voor sluiting in haar rapportje van de hand wijst. De directie zegt al meer dan een jaar naar alternatieven te zoeken, zoals overname door andere be drijven of omschakeling van pro- dpktie. De vakbonden vinden de opsomming"V<rrralternatieve mo gelijkheden uiterst summier. En wat voor de vakbonden belang rijker is: "Nergens wordt onder bouwd waarom de Duitse direc tie de alternatieven als niet toe pasbaar van de hand wijst". Het vakbondsrapport (dat door de onduidelijkheid van het directie- rapport in feite één lange vragen lijst is geworden) hekelt "onjuis theden" in de bijlagen van het di rectierapport. "Onjuiste" getal len over personeelsontwikkeling in Duitsland en produktie-aan- tallen van schrijfmachines beti telen de vakbonden voorlopig als telfouten. Deze "telfouten" val len telkens in het voordeel uit van de argumentatie van de di rectie om de zaak in Leiden en Cuyk te sluiten. De vakbondsleden op de Adlerfa brieken in Cuyk en Leiden vra gen de Duitse directie heel con creet: "Bent u bereid in overleg met de ondernemingsraad en/of bonden alles in het werk te stel len alsnog de werkgelegenheid bij de Nederlandse Adlerfabrie ken zoveel mogelijk veilig te stel len?". De Duitse directie bespreekt het vakbondsrapport volgende week maandag met de vakbonden in het Leidse Holiday Inn. LEIDEN - De rommelmarkt in de Ton Menkenhal aan de Vondel laan was een groot succes. Al meteen vrijdagavond was het enorm druk en de verkoop liet niets te wensen over. Dat was de algemene indruk van Henny Kwik, één van de organisatoren van de Rommelmarkt Sport In '81. De markt, die vrijdagavond werd geopend door Sportstichting-- voorzitter Biegstraten, werd dit jaar voor de vijfde maal gehou den en trok ruim 11.000 bezoe kers. De totaalopbrengst ligt volgens de organisatoren beduidend hoger dan vorig jaar. Geschat wordt een bedrag tussen de 150.000 en 160.000 gulden. Sommige van de 71 verenigingen hadden een om zet van zelfs meer dan vierdui zend gulden. Volgens Kwik neemt de kwaliteit van de goede ren elk jaar toe. "Het eerste jaar was er echt veel troep, maar nu is er veel goed spul". Tijdens de markt werd ook een lo terij gehouden waarvan de op brengst onder meer naar de ge handicaptensport gaat. De op brengt van de markt komt aan de diverse deelnemende verenigin gen ten goede. De markt, die toch zeker zo'h drie maanden voorbereiding heeft ge vergd, werd opgeluisterd door verchillende orkesten waaronder de Leidse 'Old Black Horse Sa loon Band'. Zaterdagavond was er voor de standhouders een ge slaagde feestavond. LEIDEN - Drie Leidse café s mo gen bij wijze van proef vrijdag en zaterdagnacht tot drie uur openblijven. Dat heeft burge meester Goekoop besloten. Dc proef begint op 1 mei en duurt een half jaar. Het gaat hierbij om De Taverne (Korevaarstraat). The Duke en Het Centrum (Nieu we Beestenmarkt). De politie heeft ruim dertig café's, waarvan de eigenaren hadden laten weten in het weekeinde langer open te willen blijven, bekeken op de omstandigheden. Daarbij werd rekening gehouden met parkeer gelegenheid, de vraag of er wel eens klachten waren, hoe de woonsituatie in de omgeving is en of er een disco is. De drie ge noemde café's kwamen hierbij gunstig naar voren. Commissaris Van Voorden liet dé* burgemsster echter weten er voorstander van te zijn dat ver ruiming van de sluitingstijd voor alle café's te laten gelden. Ook als het om een proefperiode ging. Dc bond van horeca -onderne mers had hiervoor gepleit. Zij sprak van oneerlijke concurren tie, omdat in de omliggende ge meenten wel latere sluitingstij den zijn. De verkeersveiligheid zou met de latere sluitingstijden gediend zijn, omdat men zich nu 's nachts naar onder meer Wasse naar en Warmond begeeft, aldus Horeca Nederland. Wethouder Tesselaar (PvdA) heeft de burge meester ontraden om de proef te houden. Het college besloot om een commissie in te stellen, die na afloop van de proefperiode de ervaringen zal bespreken. Met name hinder en verkeersoverlast zal daarbij worden betrokken. In de commissie zullen buurtbewo ners, horeca, politie en gemeente vertegenwoordigt zijn. Aanrijding bij sanitaire stop LEIDEN - Een 15-jarig meisje uil Noord wij kerhout heeft gister middag bij een aanrijding op de Valkenburgerweg in Leiden let sel opgelopen aan het onderli chaam en beide benen. Het meisje werd rond half zes aan gereden door een 19-jange auto mobilist uit Leiden. Deze reed met zijn wagen dc vluchtstrook op tussen de rijbaan en het fiets pad. De man wilde een 'sanitaire stop' maken. De automobilist, die in de richting van de Haag- sche Schouw reed, belandde met zijn auto gedeeltelik op het fiets pad en raakte de fietster, die in tegenovergestelde richting reed. Bij nader onderzoek bleek dat de automobilist te diep in het glaas je had gekeken. Hij kreeg een rij verbod voor acht uur opgelegd. Vrouwenhuis officieel geopend LEIDEN - Het nieuwe Leidse Vrouwenhuis aan de Hooi gracht is zaterdag met een groot feest officieel in ge bruik genomen. Na jaren van tobben met de huisvesting, eerst in diverse cafés en het laatst in een pand aan de Nieuwe Rijn. hebben de Leidse vrouwen nu dan ein delijk een huis waar ze alle mogelijkheden hebben om hun activiteiten te ontplooi- Bijna alle activiteiten eigenlijk, want de aangevraagde mu- ziekvergunning werd on langs afgewezen. Om het pand zodanig te isoleren dat de buren geen geluidsover last hebben van luide mu ziek, zou nog eens honderd duizend gulden nodig zijn ge weest. Iets dat het gemeente bestuur net iets te ver ging, want het voormalige bureau huisvesting aan de Hooi gracht is al voor ruim ander halve ton verbouwd. Daarvoor is nu wel een tot te vredenheid stemmende huis vesting gemaakt, die zater dag door zeker zo'n 700 vrou wen werd ingewijd. Een offi ciële openingshandeling ont brak, film, muziek en infor matie waren er daarentegen volop. Non—stop—optredens van onder andere het femi nistische vrouwenkoor De Sirenes waren 's middags te horen, 's avonds was het tot drie uur swingen op de mu ziek van Trevira 2000. Tussen de bedrijven door kon een expositie worden bezichtigd en was er gelegenheid tot schilderen en zeefdrukken of het bezoeken van de informa tiestand. Was het Vrouwenhuis eigenlijk al eind januari weer begon nen met verschillende activi teiten, vanaf nu zullen alle cursussen en groepen weer volop gaan draaien, LEIDEN - In de etalage's van de modezaken op de Breestraat was het zaterdag al volop voorjaar. En even leek het er 's ochtends op of het weer ook zou gaan meewer ken om van de eerste dag "Leiden Modestad" een echte zonnige len tehappening te maken. Maar dat viel toch een beetje tegen. On danks dat was er een gezellig sfeertje in de winkels waar man nequins rondliepen om wat din gen uit de nieuwe collectie "live" te laten zien. En dat viel toch wel op bij het win kelend publiek, gehoord de reac- AlJ? LEIDEN MODESTAD 21-28 MAART folC. tie van twee jongens van een jaar of twaalf die bij Warnecke kwa men binnenlopen "Goh, hier ook al een modeshow, bij Mac en Maggie was er ook al een". Even verder bij Lampe, hadden ze dan nog een kledingshow kun nen bewonderen. Daar werden modeflitsen, dus geen grote show, toegelicht door een lady speaker en veel vrouwen namen even de tijd om naar haar te luis teren. "Ik geloof', zie mevrouw Warnec ke, "dat de mensen dit aardiger vinden dan een echte mode show". Haar mannequins deden het dan ook leuk, maakten hier en daar eens een praatje en waren graag bereid op vragen antwoord en soms advies te geven. Aan de overkant (ook Warnecke) toonde een mannequin bad en lingerie mode. Mevrouw Warnecke: "Daarvoor is het eigenlijk nog te vroeg. Een maandje later zou be ter zijn geweest maar ja, nu is Lei den Modestad" en daarom vind ik het leuk ook hier wat te doen." Op de vraag of ze in de verkoop al iets heeft gemerkt van "Leiden Modestad" knikt ze. "Direct na de show in de Stadsgehoorzaal Bont op de Breestraat: werken voor de komende winter. kon je het al merken". "Ja zegt haar man, "maar dat is niet het enige hoor, we hebben er zelf ook wel iets aan gedaan. We hebben brieven uitgestuurd naar onze vaste klanten enzo en vergeet vooral het weer niet. Als het in deze tijd van het jaar eventjes mooi weer is kun je dat direct merken. Een zaak die beslist niet op mooi weer zit te wachten is Van Eg- mond Bontmode op de Bree straat Van Egmond: "Ik mag over de maanden februari en maart zeker niet klagen. Normaal begint voor ons in deze maanden de minder drukke tijd. Nu met dat slechte weer hebben we nog goed verkocht. We werken in de ze maanden aan de collectie voor dc komende winter". Maar ook hij haakt met kleine showtjes in op "Lc—tr. Moet stad". Een klein deel van de col lectie mantels in zilvervos-bont is klaar en dat kan worden ge toond. De zilvervos-jassen zijn ook te zien in de etalage samen met het gereedschap dat de bont werker (tbfUlkt en pl.iten van dit oude handwerk. Een etalage in opvallend rood en wit heelt Look (brilmodc), naast die etalage is daar ook de exposi tie van Marjolein Briers schilde rijen, die kijkers trekt. "Mogen we even rondkijken," is dc vraag die je wel een keer of vgf hoort als je een kwartiertje in de winkel bent. Nou. dat mag en als er even tijd voor is, is er zelfs een gast vrouw of gastheer die je even wegwijs maakt. Het enthousias me is er, nu de lente nog. HENRIETTE V.D HOEVEN.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3