„Ik kan mijn ogen niet geloven Voorschoten zet tering naar nering Weidse agenda Katwijker kan - dankzij codicil - na jaren weerzien 11 Minder subsidie kruisvereniging KATWIJK - Zeventien jaar lang was de heer A. Schaap uit de Katwijkse Boslaan bijna blind. Afgelopen zaterdag avond zag hij zichzelf naar eigen zeggen weer "kraakhel der" op de televisie in het KRO-actualiteitenprogramma Brandpunt, dat een reportage uitzond naar aanleiding van een geslaagde hoornvlies-transplantatie op zijn rech teroog. Katwijker A. Schaap kan na een operdtie in het Diaconessenziekenhuis te Leiden weer zien. Iets dat hij 17 jaar lang niet of nauwelijks had gekund. Een en ander gebeurde in het ka der van een donor-werfactie van het Rode Kruis, dat onder apo thekers en postkantoren in ons land ruim één miljoen brochures heeft verspreid met daarin een zogenaamd codicil-formulier (een verklaring waarin men zijn of haar lichaam ter beschikking van de wetenschap stelt). Waartoe een dergelijk gebaar kan leiden, werd getoond in de Brandpunt-reportage van afgelo pen zaterdag, waarin de heer Schaap het middelpunt was. Een filmploeg registreerde de opera tie in het Leidse Diaconessen- huis, vervolgens het moment dat de heer Schaap uit zijn narcose ontwaakte en weer goed kon zien, en tenslotte het (verander de) leventje van alledag in de Katwijkse Boslaan. Na anderhalf jaar niet of nauwelijks meer bui ten te zijn geweest, poseerde de geopereerde weer trots voor zijn woning. Snel De heer Schaap kan er nog steeds niet over uit. "Het is ook allemaal zo snel gebeurd", zegt hij. "Vori ge week zaterdag kreeg ik 's avonds om tien uur een telefoon tje van het Diaconessenhuis met de mededeling dat ik de volgen de morgen al zou worden opge nomen. Er was die avond om half zes een jongeman doodgereden cn in zijn zak hadden ze een codi cil gevonden waarin stond dat hij zijn lichaam ter beschikking van de wetenschap stelde. Er waren dus twee hoornvliezen beschik baar: één voor mijn rechteroog en één voor het linkeroog van een andere patiënt". "Mijn linkeroog hadden ze toch al VOORSCHOTEN - De ge meente Voorschoten zal de komende tijd de tering naar de nering gaan zet ten. Daarmee komen bur gemeester en wethouders tegemoet aan de eis van de verschillende fracties die vrijdagavond is ge steld in de plaatselijke be grotingsvergadering. B en W hebben aangegeven snel te zullen inspelen op de minder rooskleurige financiëele situatie waarin de gemeente Voorscho ten verkeert. Zo wil burgemees ter Cannegieter ten aanzien van het personeelsbeleid samen met de raad bekijken of nog kan wor den bezuinigd. Bij het openval len van een plaats zal nu niet meer klakkeloos worden overge gaan tot het aanstellen van een nieuwe functionaris. Toch zal ook de gemeente Voorschoten niet ontkomen aan de noodzaak om op bepaalde afdelingen per sonele versterking te plaatsen. B en W streven overigens naar een aparte functionaris voor de voor lichting. Het blijft voorlopig een streven omdat de financiëele ruimte er niet is. Wethouder Van Dalen blijft het een moeilijke zaak vinden om het kaf van het koren te schei den. Vele uitgaven zijn volgens hem de zonden vanuit het verle den. Toch zal de gehele begro ting snel moeten worden uitge kamd. Onverwachte financiële tegenvallers zijn er ook in de so ciale hoek: in de bijstandsector moet dit jaar 120.000 gulden meer worden uitgegeven. De wethouder pleitte voor uitstel van de lijst met zaken die moeten worden uitgevoerd in volgorde van belangrijkheid. Uiterlijk mei zal de raad een opsomming van de mogelijkheden krijgen, zo be loofde hij. AALFUIKEN GESTOLEN WARMOND - Van een Warmond- se beroepsvisser zijn vannacht zeven aalfuiken gestolen. De fui ken, die waren uitgezet in het Oegstgeesterkanaal en de inloop van Poelmeer in Warmond, ver tegenwoordigen een waarde van 1500 gulden. De visser is zwaar gedupeerd, daar de netten niet waren verzekerd. Omdat de aal fuiken zelf worden gemaakt, is dat een te kostbare zaak. afgeschreven - daar is in de loop der jaren zoveel aan gesleuteld, en altijd zonder resultaat - dus daar zijn ze maar niet aan begon nen. Maar er was wel haast gebo den, want zo'n ding blijft maar 24 uur goed. Het werden dus span nende uren, vooral als je bedenkt dat ik al vijftien keer opgenomen ben geweest zonder dat dat het allemaal iets heeft geholpen. Vier jaar geleden hebben ze in mijn rechteroog nog een nieuw stukje hoornvlies ingebracht, maar ook dat mocht niet baten" 'Toen de dokter vorige week maandag het lapje van mijn oog trok, kon ik dan ook mijn ogen niet geloven. Ik zag door de ra men de schoorsteen van de vuil verbranding. En ik kon ook nog zien dat er rook uitkwam. Het eerste dat ik zei was: dokter, mag ik een sigaretje roken? Boven op de daktuin heb ik het even afge reageerd. Ik ging erheen met de lift, en ik ben via de trap terugge komen. Voorzichtig natuurlijk, maar onvoorstelbaar toch eigen lijk" Afgekeurd Het enige dat de heer Schaap in de afgelopen jaren nog kon zien, was een vage bundel licht door het raam van zijn flat. "Een hele enkele keer zag ik ook nog wel eens zoiets als een auto, maar dan had ik wel een heldere dag", zegt hij niet zonder zelfspot. Zijn echtgenote, mevrouw Schaap- Van Duijn (71), voegt er aan toe: "Het gebeurde vaak dat we te genover elkaar in de kamer zaten en dat hij dan vroeg: vrouw, ben je in huis? Je kan het je eigenlijk nog niet voorstellen, als je altijd Geen paniek Wethouder Marselis waarschuwde de raadsleden ervoor dat men zich geen paniek moet laten aan praten omtrent het nieuwe zwembad, waarvan de voorspel de tekorten aanzienlijk zijn. "Pas op uw woorden, U heeft een ge zamenlijke verantwoordelijk heid. De tekorten moeten reëel worden benaderd. Het is erg voorbarig om nu al conclusies te trekken", aldus de wethouder. Hij was verder van mening dat er een continuiteit moet zijn voor wat betreft de steun van het wel zijnsbeleid. Wanneer de raad eenmaal "a" heeft gezegd dan moet men ook "b" zeggen, zo stelde hij. Toch zal ook het wel zijnsbeleid moeten inspelen op de slechtere financiële situatie. Verder werd tijdens de vergade ring meegedeeld dat de hogere overheid bij voorbaat niet afwij zend tegenover de bouw van een nieuwe openbare school op het terrein van het Cultureel Cen trum staat. De eerste paal voor die school kan spoedig de grond in en dan zou de school gereed zijn in 1983. Op onderwijsgebied werd ook nog ingegaan op de onderwijsbege leidingsdienst. Men was het er over eens dat dit in regionaal ver band moet functioneren. Het rijk geeft namelijk alleen subsidie voor deze belangrijk gevonden dienst indien er 20.000 leerlingen bij betrokken zijn. Dat aantal haalt ook Leiden niet, daarom is er al overleg met de Leidse Schoolbegeleidingsdienst. Onhaalbaar met je ogen dicht hebt moeten zitten". De heer Schaap weer: "Ik ben 45 jaar bouwvakarbeider geweest, en ik denk dat mijn hoornvlies in de loop der tijd is aangetast door het stuiven van cement. Zeker weten doe je dat nooit, maar zo voel ik het. En toch heb ik het zijn om nog eens rond de tafel te gaan zitten met de Stevingroep. Bij het onderdeel verkeer ver zuchtte wethouder Van Dalen dat "niemand het met niemand eens is". Over de verkeersdrem pels is men het zeker niet eens in Voorschoten. De een wil ze over al de ander vindt ze hinderlijk. In de Schoolstraat is ook de ideale situatie niet behaald, maar het is in deze winkelstraat beter dan voorheen, zo werd meegedeeld. Er komt nu alleen nog bestem mingsverkeer. Bij de aanleg van meer fietspaden is de gemeente volledig aangewezen op financië le steun van het rijk. In de ge meentebegroting is geen ruimte daarvoor te viTiden. Wethouder Van Leeuwen vindt de versobering van de uitvoering van bestemmingsplannen eigen lijk een loze kreet. De raad moet leren de wensen zuiniger te for muleren. De inspraakmogelijk heden bij bestemmingsplannen zijn niet alleen kostenverhogend maar soms ook tijdrovend. De prioriteit bij de ruimtelijke orde ning moet liggen bij de woning bouw en de woonomgeving. Het is volgens hem veel te optimis tisch te stellen dat tijdens deze raadsperiode 700 woningen in de sociale sector zijn gebouwd. Het deelplan van Noord-Hofland waar onder andere dergelijke woningen moeten komen is nog lang niet rond. Botsing tegen nooit tegen mijn baas gezegd, want ik kon niet tegen stilzitten. Ik wou werken. Maar uiteinde lijk ben ik op mijn drieënzestig- ste door mijn rug gegaan, dus toen werd ik toch afgekeurd. Het kon gewoon niet langer". 'Ik Dut weer levensmoed uit deze hoopvol. "Al moet ik wel blijven oppassen. Ik lustte vroeger graag ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse St. Jansfanfare heeft za terdagavond voor het plaatselij ke publiek nog eens de con- courswerken herhaald waarmee begin februari hoge ogen werden opgegooid op nationale wedstrij den in Haarlem. De St. Jansfan fare plaatste zich met deze werken, bij de drie beste muziek verenigingen van Nederland in de afdeling Uitmuntendheid. De LEIDERDORP - De kruisvereni ging Leiderdorp/Zoeterwoude- Rijndijk moet 38.500 gulden min der subsidie krijgen dan de 154.000 gulden, waarom ze voor het jaar 1979 heeft gevraagd. Dat is de mening van de leden van de raadscommissie beleidsplan ning, financiën en belastingen in Leiderdorp, nadat men de reke ning over dat jaar heeft bekeken. Daarop heeft de vereniging een be drag van 13.500 gulden aan rente opbrengsten en giften buiten de subsidieberekening gehouden. een borreltje, maar dat mag niet meer. Door alcohol kan het hoornvlies weer worden afgesto ten, is mij gezegd. Verder hoef ik maar hard hoera te roepen, of het kan al mis gaan. Bukken mag ook niet. Maar ja, als je weer kan zien is dat natuurlijk geen be zwaar meer". St. Jansfanfare komt nog eens met successen St. Jansfanfare vertegenwoor digde in Haarlem de Zuidhoi- Dat mag, zo redeneerde de ver eniging, omdat de gemeenteraad in 1979 heeft besloten, dat derge lijke inkomsten in sommige ge vallen buiten die berekening mo gen blijven. De commissie vindt, dat dit besluit hier niet hoeft te worden toege past, omdat de vereniging 300.000 gulden in kas heeft. Ver der willen de commissieleden de 25.000 gulden, die de kruisver eniging heeft gereserveerd als renteloze lening ten behoeve van de bouw van het gezondsheids- En tenslotte: "Zo'n codicil Kan toch tot prachtige dingen leiden. Ik heb er zelf ook eigenlijk nooit bij stilgestaan, maar ik ga nu als de weerlicht mijn nieren be schikbaar stellen. Hoewel ik vrees dat ze daar niet zoveel meer aan hebben. Van zo'n oude landse muziekbond van de afde ling uitmuntendheid. Deze verte genwoordiging hadden zij ver diend door kampioen te worden tijdens de Zuidhollandse bonds wedstrijden in juni 1980. Naast de concourswerken brach ten de St. Jansfanfare zaterdag avond ook nog veel lichte mu ziek. De avond vond plaats in het Cultureel Centrum. centrum in Winkelhof, met meer goedkeuren. Omdat de kruisvereniging al een voorschot gehad heeft van de 150.000 gulden, zal er moeten worden terugbetaald, als tenm- ninste de gemeenteraad akkoord gaat met het advies van de com missie finaciën. Overigens hoeft de gemeente vanaf vorig jaar geen subsidie meer aan het kruiswerk te verlenen, omdat dit sinds 1980 is onderge bracht bij de algemene wet bij zondere ziektekosten (AWBZ). MAANDAG 23 MAART 1981 MAANDAG Leiden - Clubhuis Schubertlaan, alge mene ledenvergadering, 20.15 uur. Rapenburg 100/102 - Leidse Studenten Ekklesia, documentaire nieuwe alter natieve energievormen, 20 uur. Stadhuis - gemeenteraad, 19.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat film Umbarto D uit 1951 van Vittorio Sica uit de periode van het officiële Italiaanse Neo-Realisme, 20 en 22.15 Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. 't Bruggenoofd - Steenschuur 11, ama teurfotografie, 20 uur. Leiderdorp - Scheppingskerk, V. Poel geestlaan, kledingbeurs voor kinde ren, 19.30 uur. Paberna - Julianalaan 1, forumdiscussie D'66 over 'Loopt onze jeugd vast' 20.15 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht, zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 20 tot 27 maart door: Apotheek Reijst, Steen- straat 35, tel. 120136; Apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel i 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum V.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - T. Braun-Mantel, Van Osta- destraat 10, Lisse, tel. 02521-12718. Verzekering opgelicht WARMOND De Warmondse po litie te water heeft vorige week twee Rijnsburgers en een man uit Zoetermeer aangehouden op verdenking van oplichting van de verzekering. De 32—jarige Zoetermeerder had eerder aan gifte gedaan van de diefstal van zijn speedboot. Van de verzeke ring ontving hij daarvoor 12.000 gulden. In werkelijkheid had hij de boot gewoon verkocht aan de twee Rijnsburgers. Deze werden vorige week tijdens het varen aangehouden en brachten de he le gang van zaken aan het licht. Tegen het drietal mannen is pro- ces-verbaal opgemaakt. Man in bezit van verdovende middelen gepalet OEGSTGEEST/HAARLEM - Een 27-jarige Oegstgeestenaar is za terdagavond op het station van Haarlem aangehouden door de spoorwegrecherche. De Oegst geestenaar bleek in het bezit te zijn van een hoeveelheid cocaï ne, heroïne, en hasj. Bovendien had hij een bedrag van 4700 gul den op zak. Geld dat hij vermoe delijk had opgestreken door de handel in verdovende middelen. Zelf vertelde de man aan de poli tie dat hij het geld had geleend omdat hij in de schulden zat. De spoorwegrecherche heeft de Oegstgeestenaar, zelf drug-ver slaafde, overgeleverd aan de Haarlemse politie. Na verhoor werd hij weer op vrije voeten ge steld. Voetballers vangen dief OEGSTGEEST - Voetballers van het negende elftal van de voet balvereniging UDO uit Oegst geest hebben gistermiddag een 54-jarige Hagenaar weten aan te houden, die een aantal porte- monnaies had gerold. In de rust van het duel UDO 9 - Warmunda 7 zagen de voetbal lers, op weg naar de thee, een voor hen onbekende man de kleedkamer uitkomen. Met be hulp =>q- 'iestuurslid is ie zakkenroller, die drie portemo- naies uit de kleedkamer had ont vreemd, aangehouden waarna hij is overgeleverd aan de politie. Ook werd duidelijk dat Voorscho ten opnieuw een commissie heeft die de sport moet gaan pro moten, nadat eerder dergelijke instellingen het voor gezien hiel den. Bij het onderdeel sport werd nog meegedeeld dat op het huidige ijsbaanterrein een twee de tennispark zou kunnen ko men. Ook wordt er al aan ge dacht om daar een haven aan te leggen voor bootjes. Financieel gezien zijn deze zaken echter op dit ogenblik vrijwel onhaalbaar. B en W gingen ook nog eens in op het nieuwe gegeven dat het Mi- cropolisplan blijft gehandhaafd. De Stevingroep houdt-vast aan de plan voor de bouw van win kels, woningen en een theater in het Voorschotense dorpscen trum. Wethouder Van Leeuwen wees er nog eens op dat dit plan eerder niet de toestemming heeft gekregen van Gedeputeerde Sta ten (het dagelijks bestuur van de provincie), maar het gehele colle ge van B en W blijkt nu bereid te vangrail: man zwaar gewond OEGSTGEEST - Op rijksweg 44 Amsterdam - Den Haag is een 22- jarige inwoner van Leiden zon dagochtend rond half zes bij een ongeluk ernstig gewond geraakt aan het gezicht en overgebracht naar het Academisch Zieken huis. Het slachtoffer zat in een perso nenwagen die werd bestuurd door een 23-jarige Leidse. Deze raakte in een flauwe bocht ter hoogte van Oegstgeest de macht over het stuur kwijt waardoor de auto tegen de vangrail klapte en totaal werd vernield. Volgens de politie is de bestuurster waar schijnlijk achter het stuur in slaap gevallen. lEIDSCH dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 1. 23ti BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28684 Kwartaalabonnement 1 49.55 perp post f 71,90 Jaarabonnement f 186,70 per post f 276.10 Losse nummers 10.70 Adjunct-hoofdredacteur: R.D Paauw AJq. redactiechef: A. 'van Leeuwen Plv, Alg, redactiechef": J. M J, Post Rubriekchefs: J Kroon (stad) J.P.M van der Meer (regio) W. Wirtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeen schappeli|ke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Örussel, Londen, Parijs. Washington, Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Redactie randgemeenten: Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 Ch. Lennartz tel. 071-133202 Correspondenten: Leiderdorp R. Zaadnoordijk 071-121481 Oegstgeest H. Sonders 071-155854 Voorschoten J. Peeters 071-769935 Zoeterwoude R. Stevens 071-890847 D.J. Roeleven 01715-1403 Warmond R. Hoekstra 071-762551 Wassenaar W. Olyslagers 01751-15816 Zoeterwoude: R. Stevens 071-090647 Leiderdorp. F. Snijders Zoeterwoudse St. Jansfanfare treedt op voor plaatselijk publiek.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2