„Het publiek vermaken, dat is wat ik wil..." Tony Parker Dekker: „Finale Leiden - Den Bosch Ik zal ze nog versteld laten staan IT'S GREAT Tl) BE A CM! PARKER Programma nacompetitie MAANDAG 23 MAART 1981 SPORT SPORT ST.MICHIELSGESTEL - "Ik schal onze kans om kampioen te worden op 50% en de ande re 50% is voor Leiden", zegt Jan Dekker, spelbepaler van Den Bosch, als hij vooruit blikt op de play-offs. Hij doet dat een dag na de zware ne derlaag van zijn ploeg tegen de aartsrivaal, maar de te leurstelling heeft hij al voor een goed deel verwerkt. "Je mag daar ook niet te lang bij stilstaan, want overmorgen moeten we alweer aan de bak. Dat is trouwens iets wal we in de Europa Cup wel heb ben geleerd. Na een verlies- partij niet omzien". Waf de kleine Bosschenaar be treft is de strijd dus nog volle dig open met dien verstande dat hij er wel vanuit gaat dat Amstelveen en Amsterdam in de eerste ronde opzij worden gezet. Daar reken ik inder daad op. Wij onderschatten Amstelveen heus niet, want het is een gevaarlijk, explo sief ploeg je. Maar ze hebben onderschatten slechts vijf echte spelers en ik neem toch wel aan dat dat te gen ons te weinig is. Daar moeten we van profiteren en gezien onze ervaring zal dat lukken. En dan slaan we weer tegenover Leiden, want ook zij zullen Amsterdam niet gewoon Waarna Jan Dekker weer snel terug is op zijn uitgangspunt, die fifty fifty verdeling be treffende de kansen op het landskampioenschap. "Zij hebben dan natuurlijk het voordeel van een eventuele derde thuiswedstrijd, maar dat dat niet alles zegt bewe zen wij vorig jaar wel. Toen werden we ook kampioen vanuit tweede positie dus waarom zou dal niet op nieuw kunnen Nee. als ze in Leiden denken dat ze er na die overwinning van gisteren al zijn hebben ze het mis. Ze speelden ijzerslerk, dat zeker. Maar wij hebben bewezen daar ook toe in staaf te zijn." SPORT SPORT AMSTERDAM - Hoewel Ran dy Wiel als eerste zijn con tract bij BV Amstelveen heeft verlengd, hoopt de spelverde ler van Oranje nimmer een zelfde seizoen als deze mee te maken. ..Want we hebben nu gewoon geluk gehad dat we de play offs hebben gehaald. Voor hetzelfde geld waren we in plaats van derde als vijfde geêeindigd". De Antilliaan deelt dan ook de algemene kritiek op zijn coach Theo Kinsbergen. De handelaar in gereedschap liet zijn formatie de eerste helft van de competitie 'aan modderen' en trok pas halver wege het seizoen de Ameri kaanse center Wilson Was hington aan. Met hem in de Amstelveen: geluk gehad ploeg gingen de Amstelveners serieus op jacht naar een lop- klassering. Velen noemden dat competitievervalsing. Daarom hoop ik", zegt Wiel. ..dat we in augustus met een sterke ploeg beginnen. We moeten dan ook proberen vijf sterke Nederlandse bankzit ters te hebben. Nu heb je te zwakke tegenstand op de training. Kijk naar Den Bosch. Daar kunnen Krop man. Faber en Esveldt mak kelijk invallen, zonder dat dat grote gevolgen heeft". Datzelfde Den Bosch is voor Amstelveen de eerste hinder nis naar de finale. Omdat Wiel c.s. Leiden wellicht één van de grootste nederlagen hebben toegediend, lijkt Den Bosch niet de gunstigste te genstander. Wiel: „Het maakt mij niet uit tegen wie we uit komen. Wij zijn echt geen 20 punten beter dan Parker. De meesten maken daar veel te veel drukte over. Als je kam pioen wil worden moet je ze toch alle twee verslaan". NOORDWIJK/ZANDVOORT - Weer of geen weer, al sinds een week of vijf ploegt Tony Parker zich dagelijks door het mulle zand van het Noordwijkse strand, duin op, duin af. Om zich, na terugkeer in zijn knusse appartement met uitzicht op de ver keerde kant van de badplaats, met behulp van halter of spring touw nog even extra in het zweet te werken. Het vaste stramien schrijft dan het nemen van een douche en rust voor; wortelsap, zuidvruchten en gezondheidsvoedsel zijn andere verplichte on derdelen. Daarna spoedt hij zich naar Leiden waar de seance wordt voortgezet met zijn ploeggenoten. Spa na afloop en vroeg naar bed completeren vervolgens het beeld van de topsporter die zich voorbereidt op een belangrijk evenement. Tony Parker blikt voorwaarts naar de play-offs en doet dat serieus. De kop van Janus kijkt glimlachend toe. De beeltenis van de Romeinse god aan de Noordwijkse boulevard toont behalve die milde uitdrukking evenwel nog een ander ge zicht, een aardige vergelijking in het geval van Tony Parker. De showman uit Chicago liet zich het afgelopen seizoen namelijk evenzeer van twee kanten zien. Enerzijds als een begenadigd bailer die tot groot vermaak van het thuisvolk de tegenstander met zijn toverballen en briljante trucs compleet gek kon maken en anderzijds als een speler die zijn eigen coach en medespelers tot wanhoop kon brengen door of helemaal niets te doen of veel te ver te gaan in zijn gegoochel. Trouwens ook in een ander opzicht doorstaat hij de vergelijking met Janus met glans, want tegenover het strakke levenspatroon van nu steekt de manier waarop hij zich met soepele tred en een glas champagne in de hand door 's lands discotheken placht te begeven schril af. TP, zoals hij zichzelf graag hoort noemen, is van alle markten thuis. Hemelsbreed is het niet zo ver van Zandvoort naar Noordwijk. Of van Haarlem naar Leiden. Sterren Om met die eerste plaats te be ginnen. Want daar startte min of meer de successtory van de 1.96 meter lange forward die in eigen land weliswaar op de befaamde katholieke University of Loyola de ster ren van de hemel speelde, maar die steeds net niet in aanmerking kwam voor een uitstekend betaald en daar om felbegeerd baantje als professioneel basketballer. Dan maar, zoals zovelen die afvielen, in Europa op zoek naar applaus en geld. En in Haarlem, een naam die trou wens ook in het Engels een bekende klank heeft, vond Tony Parker precies wat hij zocht. Een middelmatige ploeg die dringend behoefte had aan een ster en een jong publiek dat overenthousiast de immer goed geklede en vlotte causeur in de armen sloot. Hij gooide de trucen doos wagenwijd open en Haarlem lag aan zijn voeten. Fase 1 was meteen en in alle opzichten geslaagd. Zijn naam was gevestigd, het be gin was er. De volgende stap was een logi sche: het verbreden van zijn gezichtsveld. En hij kon kie zen want zijn onmiskenbare talenten waren ook elders niet onopgemerkt gebleven. Robert Bockweg, de grote man achter Parkér, wilde hem best hebben, al was het alleen maar uit het oogpunt van public relations. Dezelf de naam, dezelfde stijl, de zelfde klasse. Op dus naar Leiden, dat ook internatio naal aan de weg tracht te tim meren. Wat weer goed uit kwam, want Nederland is tenslotte maar een klein land met beperkte mogelijkheden. Tony Parker had zijn zinnen gezet op de verovering van Europa, maar heeft inmid dels al wel gas moeten terug nemen, want na een aarzelen de start in België en Israel ging het vrij vlot fout. Een reeks van blessures en ande re perikelen waren er de oor zaak van dat zijn team roem loos achter de coulissen van het internationale toneel ver dween. Hetgeen een streep door de rekening haalde van Tony Parker, de man die zich het zoet van de overwinning zo graag laat smaken. Hier en daar kreeg hij zelfs kritiek te verwerken. Omdat hij niet ef fectief genoeg speelde en het showelement in zijn spel le- veel en te vaak de overhand nam. Na twee jaar louter lof te hebben geoogst een even nieuwe als vervelende erva ring. Criticasters die hadden voorspeld dat de solistisch ingestelde Parker het niet zou kunnen maken bij een topploeg als Leiden juichten al. "Te vroeg", oordeelt hij Zilvergrijs Behoedzaam het schaalmodel van een zilvergrijze Mercedes strelend geeft hij tegengas. Hij doet dat zonder stemver heffing, want Tony Parker komt graag 'sophisticated' over. Ze mogen van hem zeg gen wat ze willen; hij blijft al tijd heer. En hij weet ook best dat het voor de fans een te leurstelling was dat zijn ploeg niet kon voldoen aan de hoog gespannen verwach tingen die er waren van het Europa Cup-toernooi, net zo goed als hij zich realiseert dat er over zijn functioneren bin nen het team ook wel het een en ander te zeggen valt. TP is echter niet zo snel van zijn stuk te brengen. "Ten eerste zijn we er nog niet en ten tweede had het seizoen tot nu toe niet slechter kunnen ver lopen. Zoveel tegenslag heb ik nog nooit meegemaakt. Al les wat mis kon gaan, ging ook mis. Eigenlijk heb je nog geen juist beeld kunnen krij gen van wat de ploeg kan. Zo veel blessures, zoveel pech. Als de situatie normaal was gebleven waren we veel ver der gekomen in de Europa Cup. Maar neem alleen maar het wegvallen van Mitch Plaat. De hele boel moest, precies op een belangrijk mo ment worden omgegooid. En dat werkte gewoon niet. Ook ik zakte inderdaad terug". Noodgedwongen moest Parker de plaats van spelmaker Plaat innemen, iets wat hij in eerste instantie niet echt ver velend vond. "Ik kan het heus wel, guard spelen. In de Amerikaanse profcompetitie lopen op die plaats praktisch alleen maar spelers van mijn lengte. Ik had het eigenlijk nog nooit geprobeerd, maar de coach zag het zitten en waarom niet. Ik ben snel ge noeg en schiet aardig van af stand. In Turkije speelde ik mijn eerste Europa Cup-duel op die positie en het ging goed. Maar later, tegen ster kere tegenstanders als Vare- se en Barcelona, bleek toch dat Mitch niet gemist kon worden. Sommige spelers zijn nu eenmaal erg afhanke lijk van hem. kunnen haast Tekst: Ad van Kaam Herman Poos Foto: Jan Holvast Even professioneel als fotomo del/vriendin Pamela poseert Mr. Chicago voor de camera. "Ik hou van stijl" pleegt hij te zeggen. Amsterdam: buit is al binnen AMSTERDAM - Waartoe een verkering met de dochter van de voorzitter van een basket balvereniging al met toe kan leiden. Acht jaar geleden kon Edwin van der Hart uit tal van verenigingen kiezen. Hij koos voor DL Amsterdam, omdat de dochter van Bram Brakel zijn toenmalige vrien din was. De international is niet zijn vrouw geworden. Wél lijkt Van der Hart ge trouwd te zijn met Amster dam. .Als we voor volgend jaar weer een sponsor heb ben. en de kans dat dat ge beurt is groot, dan blijf ik voorlopig", aldus de 26-jari ge Amslelvener. die dit jaar opmerkelijk zelfverzekerd de buteert als coach in de ere-- diuisie. „De enige fout. die ik heb gemaakt, is dat ik zelf te weinig speel. Dat zeg ik niet omdat ik zo verschrikkelijk goed ben, maar omdat onze pointguard Geerten Rijks af en toe rust nodig heeft. Hij kan zijn krachten met verde len. Soms speelt Geerten zich in de eerste helft al helemaal leeg. Omdat ik evenwel zo druk bezig ben met coachen, vergeet ik mijzelf in te zetten. Dat moet volgend jaar veran deren" Hoewel de nacompetitie nog niet is begonnen, kan het sei zoen voor Amsterdam u al niet meer stuk. „De kroon op ons werk hebben we al gezet, maar we gaan nu sowieso proberen een derde wedstrijd tegen Parker eruit te slepen" Kwalitatief gezien moeten de Leidenaars ruim van de hoofdstedelingen kunnen winnen, of dat gebeurt is maar zeer de vraag. Onder schatting lijkt voor Leiden de grootste tegenstander. Van der Hart gelooft dat zelf met, want: „Iedereen knijpt hem als een dooie dief. wanneer hij tegen ons moet uitkomen" niet zonder hem spelen. En natuurlijk is het logisch dat het met hem erbij beter gaat omdat hij nu eenmaal de spe cifieke kwaliteiten heeft. Bo vendien kom ik dan ook be ter uit de verf. Kan ik me ten minste bepalen tot de dingen waar ik goed in ben. Passen dus, en scoren. En, als het kan, het publiek een beetje vermaken". Carte blanche Dat laatste is Tony Parker op het lijf geschreven. En in Het kaartje dat Tony Parker aan zijn teammaals stuurde. "Kom wortelsap bij me drin ken". staat er vrij vertaald. "Het kampioensrecept". T P PRODUCTIONS PRESENTS FEATURING ASSORTED HEALTH FOOD DRINK t DATE: 24-3-81 TIME: 8:00 pm PLACE: BOSCHFLAT - PARALLEL BOULEVARD NOORDWIJK AAN ZEE - APT 132 TO YOUR GOOD HEALTH, "Haarlem, bij het minder pre tentieuze Stars, kreeg hij wat dat aangaat carte blanche. Had hij alle vrijheid om de remmen los te gooien, te sole ren, te dunken, de bal achter zijn rug om en door zijn be nen te spelen, kortom alle dingen te doen die je normaal gesproken alleen van de Har lem Globetrotters ziet. Maar Han Wallaart, coach van een team dat uitsluitend en alleen geinteresseerd is in het resul taat. stelde die 'geintjes' van het begin af aan niet erg op prijs. Parker mocht zijn gang gaan, maar bij balverlies werd er onmiddellijk een plek op de bank voor hem in geruimd. "Natuurlijk", zegt hij, "wist ik waar ik me bij dit team aan moest houden. Ik haalde die trucs ook heus niet uit op belangrijke mo menten. Ik keek altijd eerst wel even naar het scorebord. Mensen die zeggen dat we door mij wedstrijden verlo ren hebben spreken niet de waarheid. Waarom ik über haupt die dingen doe Voor de toeschouwers natuurlijk, wat dacht je. De mensen be talen toch om wat te zien. Welnu, ik geef het ze. Als zij lachen en als zij het naar hun zin hebben ben ik tevreden, is de sponsor tevreden, is ie dereen tevreden. Dat is toch de bedoeling, nietwaar.'' Dan betrekt plotseling zijn ge laat dat door de bank geno men op 'ontspannen' staat. Onderwerp van gesprek is het volgend seizoen en Tony Parker weet dat er anderen zijn met een nieuw contract, weet ook dat hij er nog geen heeft. Tenminste, niet bij Lei den. Over andere teams en andere contacten huldt hij zich in stilzwijgen. Eerst moet dit karweitje afgemaakt worden en Tony Parker is van zins zijn naam voor eens en voor altijd aan de play-offs van het seizoen 1980/1981 te verbinden. Omdat hij dege nen die niet in hem geloven wil laten zien dat ze de ver keerde 'goden' aanbidden, omdat hij wil aantonen dat hij wel degelijk in een Neder landse topformatie thuis hoort Hij voelt zich, zonder dat direct uit te spreken, mis kend, hij blijft van mening het slachtoffer van de situatie te zijn geworden. Maar, TP legt zich hier niet zomaar bij neer. Hij zal zijn gelijk krij gen al moet hij daarvoor des noods over het bord heen- springen. "En ik ben klaar", meldt hij strijdlustig aan de vooravond van het belangrijke duel met Den Bosch, de laatste wed strijd voordat het echte spel gaat beginnen. "Ik heb vijf weken geen druppel cham pagne aangeraakt, roken doe ik so wie so al niet en drugs of pepmiddelcn gebruik ik evenmin. Ik heb getraind voor mezelf, elke dag in de duinen. En ik heb alleen maar gezond voedsel gegeten en louter vruchtensappen ge dronken. Maar bovenal ben ik er geestelijk klaar voor. Ie dereen in Nederland zal zien wie Tony Parker is en wat hij allemaal kan. Ze zullen ver steld staan, dat beloof ik je. En vanzelfsprekend worden wij kampioen. Zowaar mijn naam Tony Parker is". 38 Punten En uiat wortelsappen en dies meer al met kunnen doen. Af gelopen zaterdagavond, in het sleutelduel om de eerste plaats tegen Den Bosch, licht te Tony Parker vast een tipje van de sluier inzake zij$ be doelingen op. Of zeg maar ge rust, TIP, want de ambitieuze Amerikaan speelde waarlijk de planken uit de vloer. In die vorm zo geconcentreerd bal lend. is hij inderdaad met te Sloppen, de 'JX punten die In/ tegen de ervaren Bossche de fensie scoorde spreken wat dat aangaat boekdelen "En ik ben nog met klaar met ze", tras het enige wat hij zei na afloop "a*t z»in schitterende partij. Dm jervo.genj spoor slags richting Noordwijk te vertrekken. Alwaar Janus zijn dubbele kop nog maar eens schudde. Die begreep er ook met* meer van. LEIDEN - Parker Lelden opent de strijd om het kam pioenschap van Nederland woensdagavond In de Vijf Meihal met het duel tegen DL Amsterdam. Donderdag avond ontvangt EBBC/Dcn Bosch BV Amstelveen thuis. eel geen beslissingen vallen over w ie naar de finale r gaan dan wordt op WO—li dag 1 april de eventuele be slissingswedstrijd gespeeld. De finales worden afge werkt op zaterdag 5 april en woensdag 8 april. De even tuele derde wedstrijd staat op zaterdag 11 april gepro grammeerd.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19