Hockeyzege Leiden: 2-1 i IBSES BBE B3S9 Teleurstellende nederlaag LZ bij Polar Bears Avanti redt vege lijf Dames Gemini gedegradeerd naar tweede divisie Storm heerst bij opening roeiseizoen Op taai Kieviten Knappe winst op Korenbeurs Verlies DIOK PAGINA 18 DO/ST MAANDAG 23 MAART 1981 SPORT SPORT EDE/WADDINXVEEN - De Zijl/LGB heeft een ruime overwinning behaald op streekgenoot de Gouwe. De Leide- naars wonnen in het zwembad de Sniep gemakkelijk met 7-12. LZ'86 verloor teleurstellend van Polar Bears. De 4-3 overwinning verzekerde de Edenaren van nog een jaar waterpolo op het hoogste niveau. Katwijk stuntte tegen de AA. De Almelose kampioen spretendent werd in Katwijk met 8-6 verslagen. In de derde klasse liet lijst aanvoerder Vivax een heel belangrijk punt liggen. Tegen DWT kwamen de Oegstgeestenaren niet verder dan 3-3. DKD boekte eindelijk weer een over winning. Na de hele wedstrijd gedomi neerd te hebben zegevierden de Lei derdorpers met 14—6 over Poseidon. Vanuit het dameskamp positieve ge luiden. De Zijl/LGB verwijderde in de eerste klasse zich van de degradatiezo ne door een 2-4 overwinning op ZCE en LZ'86 nestelde zich aan kop van de tweede klasse door een 0-2 De Zijl/LUB heeft zaterdagavond in Waddinxveen alleen in de tweede pe riode problemen gehad. De Gouwe, dat in de eerste periode al op een 2-5 achterstand was gezet, kwam vooral door toedoen van de sterk spelende Fred Kransstauber tot 5-6 terug. Pre cies op tijd echter schoot de in slaap gesukkelde Leidse formatie weer wak ker en in de twee laatste perioden werd alsnog een ruime overwinning veilig gesteld. In de eerste periode liep alles voor de Leidenaars op rolletjes. Met Jan Jaap Korevaar (3x) en Alex van Belkum in de rol van scherprech ters bouwde de Zijl/LGB in deze pe riode een 9—2 voorsprong op. Fred Kransstauber spartelde twee maal te gen. In de tweede periode ging de Zijl/ LGB aanvallen aan de kant van arbiter v. Tellegen. Defce liet nog al zwaar spel toe. Dit v»as een kolfje naar de hand van de Gouwenaren. Nadat eerst Stan van Belkum nog voor 6-2 had ge zorgd. brachten achtereenvolgens Jan Verweij en Bas Schoonderwoerd (2x) de Gouwe weer terug in de wedstrijd (6—5). Toen toonde Stan van Belkum zijn klasse. Als hij aan het front ver scheen was er onmiddellijk gevaar voor de Waddinxveense verdediging. Met vier doelpunten onderstreepte hij zijn aanvallende kracht. Omdat ook Martin Vreeburg en Henk Harteveld ieder nog éénmaal scoorden en Schoonderwoerd en Bertels voor de Goue nog het net wisten te vinden werd de eindstand bepaald op 12-7. LZ'86 verloor teleurstellend met 4—3 van Polar Bears uit Ede. Zoals zo vaak ontbrak het de Leidse formatie (nog altijd zonder Ruud Muusse) aan aan- valskracht. Bij balbezit duurde het te lang voor de Leidenaars de bal voor het doel van Polar Bears kwam. De dan te gehaast opgezette aanvallen wa ren van ieder gevaar ontbloot. Het agressievere Polar Bears verdiende de overwinning dan ook. Slechts één mi nuut liet LZ zien waar het eigenlijk toe in staat is. In de laatste periode wisten de Leidenaren een inmiddels tot 3-1 opgelopen achterstand geheel weg te werken. Plotseling waren de aanvallen wel snel uitgevoerd en onmiddellijk bleek dat de Edense verdediging niet waterdicht was. Maar na doelpunten van Bram van Mil en Bram v.d. Leden (3-3) zakten de Leidenaars weer te rug. Han Butz tenslotte bezegelde het Leidse lot door ongeveer 2 minuten voor tijd 4—3 te scoren. Leidse doel punten: Jan de Graaf, Bram v. Mil en Bram v.d. Leden. Katwijk speelde een uitstekende wed strijd tegen kampioenskandidaat de AA uit Almelo. Halverwege de derde periode wees nog niets in de richting van een Katwijkse overwinning (8-6). De AA stond met 2-4 voor en leek de wedstrijd redelijk onder controle te hebben. Niet dat Katwijk de mindere was, maar als zo vaak was het benut ten van kansen het grote struikelblok. De laatste anderhalve periode echter lukte juist in aanvallend opzicht alles. Nog in de derde periode kwamen de Katwijkers langszij (4-4) en in de vier de periode is de Katwijkse overwin ning eigenljjk niet meer in gevaar ge weest. Via 5-5 liepen de Katwijkers uit naar 7-5. De AA kon nog wel 7—6 scoren, maar 21 seconden voor tijd be sliste Paul v.d. Putten de wedstrijd (8—6). Doelpunten: Piet de Vries 3x, Paul v.d. Putten 3x, Arres Parlevliet en Hans Schaap. Vivax heeft zichzelf een slechte dienst bewezen door in Haarlem met 3-3 ge lijk te spelen tegen DWT. De Oegst geestenaren speelden onder hun nor male niveau. Verder bleek ook de DWT keeper een te groot struikelblok. In de eerste drie perioden kon Vivax nog wel een 2-3 voorsprong nemen, maar in de laatste periode konden de Oegstgeestenaren niet verhinderen dat DWT langszij kwam. Doelpunten Jack Frauenfelder, Ruud Wormgoor en Hans Zandvliet. DKD boekte een belangrijke ning. Poseidon werd na een eenzijdige wedstrijd met 14-6 verslagen. Door deze overwinning blijft DKD voorlo pig buiten de degradatieplaatsen. Doelpunten: Harry van Hoven 3x, Ro land Dreef 3x, Bob Wouters 3x, Frank Dreef 2x, Enno Dreef 2x en Ad v.d. Plas. De dames van de Zijl/LGB werken zich de laatste weken aardig uit de degra datiezone. Zaterdag wer de lastige uit wedstrijd tegen ZCE met 2-4 gewon nen. Na een snelle 2-0 achterstand konden de Leidse dames goed terug komen. Goals: M. Vreeburg, C. Haa strecht en M. Langerak. De LZ'86 dames bereikten de top van de tweede klasse door een zwaar bevoch ten 0-2 overwinning op ZPB. Niet minder dan zes maal werd een num- merieke minderheid overleeft. In de eerste periode scoorde Ellen Hoogen- boom 0-1 en Jeannette de Jong maak te kort voor tijd 0-2. DIRK KLOOS LEIDEN - Vijf minuten goed hockey waren voldoende voor Leiden om de Kieviten te verslaan (2-1). In dat tijdsbestek scoorde Leiden twee maal, waarna het spel tot een erg laag peil daalde. Trainer/coach Grippeling dacht nog voor de wedstrijd dat de Kie viten een goede tegenstander was om het doelgemiddelde van Leiden flink op te vijzelen. Daar zag het in de beginfase ook naar uit. De wedstrijd was pas twee minuten oud toen Leiden voor de eerste maal scoorde. Edwin Dekker ging goed door, sloeg de bal van de achterlijn voor en Paul van der Meer rondde de aanval af: 1-0. Drie minuten later was het weer raak. Opnieuw een voorzet van de achterlijn, ditmaal van Diede- rik Klop en een doelpunt van Wouter Eykenhout. Maar daarna was de koek op. Leiden overtuig de steeds minder. De ploeg kreeg nog wel enkele kansen maar die werden niet benut. De Kieviten kwamen terug maar eveneens zonder resultaat. De gasten had den geen geluk met het nemen van strafcorners. Uiteindelijk was het de Kieviten-linksbuiten Hendrikse, die de stand op 2-1 bracht. Forescate-Cartouche: 3-0. De wed strijd was geheel in handen van Forescate. Na tien minuten opende Marc van 't Noordende de score (strafbal). Via goede combinaties kreeg Forescate steeds meer kansen. Via zo'n combinatie tussen Jelmer Sier- sema en Niek Sinke kon de laat ste de stand op 2-0 brengen. Na de rust startte Forescate met een kort maar hevig offensief dat het derde doelpunt opleverde. Niek Sinke speelde de bal naar Jelmer Siersema, die de gehele verdedi ging en de keeper omspeelde en de bal insloeg: 3-0. Roomburg-Rood Wit: 5-1. Uitblin ker in deze wedstrijd was Kees Wendt, de schutter die in de zaal altijd veel scoort, nam gisteren vier van de vijf doelpunten voor zijn rekening. Hij bracht de stand nog voor de rust op 3-0 (2x strafcorner en een velddoel- punt). Na de pauze liep Roomburg verder uit door een fraai velddoelpunt van Wendt. Daarvoor sloeg Nol van der Drift nog een strafbal te zacht in, zodat de Rood Wit-kee- per de bal kon houden. Hans van Eckdom deed het beter. De voor stopper was opgerukt, maar werd in de cirkel foutief afge stopt. De daaropvolgende straf bal sloeg hij zelf onhoudbaar in: 5-0. In de laatste minuten kon Rood Wit de eer nog redden. Noordwijk-Strawberry's: 2-1. Strawberry's kwam in de vijfde minuten door een doelpunt van Wim van der Berg op voor sprong. De eerste helft ging ver der vrij gelijk op zonder dat er werd gescoord. De Noordwijk- heren kwamen in de tweede helft goed terug. Met tegenwind zoch ten zij keer op keer de aanval. Noud Hekkens bracht de twee ploegen op gelijke hoogte, waar na John Asselbergs het beslis sende doelpunt scoorde. Groen Geel-Alecto: 2-0. Vrij kans loos verloor Alecto bij Groen Geel. Gesteund door de wind ging Groen Geel de eerste 35 mi- nutcn in de aanval en drong Alecto terug in de verdediging. Maar dankzij het uitstekende keeperswerk van Fred Brouwer konden de Alecto-heren met een 0-0 stand gaan rusten. Na de her vatting opende Van Tielraden (strafbal) voor Groen Geel de score, die even later werd ver groot tot 2-0. Ondanks een tegen offensief van Alecto bleef de stand verder ongewijzigd. Mi- chiel Kruidenier van Alecto werd wegens naslaan het veld uitgestuurd. DAMES LAiden-Hudito: 2-2. De dames van Leiden hebben gisteren een be langrijk punt binnengehaald. Zjj verkeren in degradatiegevaar en de wedstrijd van aanstaand weekeinde tegen Kameleon zal moeten bepalen wie van de twee degradeert. Leiden kwam via een doelpunt van linksbuiten Jeanne Misteli op voorsprong. Maar nog voor het rustsignaal werd de stand door Loes Graven- stein gelijkgetrokken: 1-1. Na de pauze startte Hudito met een fel offensief en dat resulteerde in een doelpunt van Ine van Adri- chem. Leiden kwam echter goed terug en nam het initiatief over. In de 25ste minuut scoorde And rea van Driel de gelijkmaker. Noordwijk-Roomburg: 1-0. De thuisclub viel in de eerste helft veel aan. Sandra van Kan rondde één van die aanvallen af en scoorde zo het enige doelpunt van de wedstrijd. Roomburg kwam in de tweede helft een aan tal maal snel uit, maar dat lever de geen echte scoringskansen op. m Wouter Eykenhout tegen Kieviten-spelers. Hij scoorde het tweede en beslissende doelpunt. LEIDEN - Wanneer het volgend weekeinde de laatste twee competitie-ronden worden afgewerkt, kan alle aandacht zich richten op het beslissende landstiteltref- fen tussen de dames van Scylla en Avanti. De heren- kaarten zijn namelijk al geschud. Avanti stelde zater dag haar ereklasseplaats veilig door een willoos de Ko renbeurs te verpletteren 1-9. De Leidse Scylla-broe- ders komen dan volgend jaar weer in Hazerswoude op bezoek want na een moeizame 3—7 winst op JCV kan het kampioenschap alleen theoretisch nog gemist wor den. Al jaren draagt Hans Lingen net ereklasseschap van de Koren beurs. Kundig bracht de links handige alles-kunner op het juis te moment een hattrick op zijn naam waardoor degraderen de Schiedammers jaren bespaard bleef. Dit seizoen knapte Lingen op deze mentale druk af en ver loor meer dan normaal. Zaterdag tegen Avanti moest de Koren beurs winnen om de rode lan taarn niet nog steviger in de han den gedrukt te krijgen. Oftewel: Hans Lingen werd geacht het he le Avanti-trio af te troeven. Vrie- sekoop werkte als eerste niet erg mee, bij 1—5 werd Lingen niet goed. waardoor Rijsdorp zonder te spelen de partij op zijn naam kreeg. Voor Avanti kwam dit na tuurlijk machtig mooi uit want men kon zo naar 9-1 en ereklas se freewheelen. Robert de Groot verloor van Jan Vlieg. Scylla ver gat bij JVC de karakterchoke uit te hebben waardoor de ploeg een slechte start had. Pas na 2-0 (Meyer en Van der Zeeuw verlo ren resp. van V.d. Zee en V.d. Sande) besefte men dat ploete ren. vechten, glijden op deze gladde vloer nodig waren om te Sjoerd Meyer ging ver krampt en moeizaam voorbij V.d. Sande en Fred v.d. Zeeuw hield zich steunend en kreunend Kendriks van het lijf. Patrick Swier kwam heel wat simpeler aan zijn zeges. Goed geconcen treerd droeg hij Scylla uiteinde lijk naar een 7-3 overwinning. Aan een remise bij Quick heeft Scylla zaterdag genoeg voor het kampioenschap. Mocht zelfs dat mislukken dan kan men daags erna in eigen huis via winst op Docos de zaak afronden. Aan dat duel zit een pikant tintje want Ed Fallaux neemt dan afscheid. Pre cies tegen Scylla dus, waar hij oorspronkelijk vandaan komt. Zaterdag tegen Quick scoorde Fallaux als enige twee tegen: 2-8. De spelers van Scylla 2 heb ben tegen Irene bewezen dat de wonderen de wereld nog niet uit zijn. De tegenpariij vloog naar 0-4 alvorens Wibo van Gennip een Leids puntje liet noteren. Toen volgde er een soort won derbare puntenvermenigvuldi- ging en men stelde met 6-4 het hoofdklasseschap toch nog prak tisch veilig. Dames: Avanti-Tempo Team had een uitslag zo voorspelbaar als de vondst van het eerste kievits- r,. Sophia Vaalburg: volgende week een beslissende schakel ei een dezer dagen. Brigitte Kooter en Jolanda Noordam hadden een goede generale voor het titelduel bij Scylla zondag a.s. Maar Moniek Kooter had een dag vrijaf, een off-day dus, geno men. Drie Amsterdamsen deden er hun voordeel mee: 7-3. Scylla bereikte een gelijke eindstand bij Koningslust. Sophia Vaal burg verloor weliswaar krap van de zusjes Van Rijswijck, Ria en Wilmi, tegen welke laatste Ste- phine van Gennip het shirt be wust droog hield. Pas na 3-4 nam de Leidse equipe definitief afstand. Verheugend voor Scylla was de winst in het dubbel. Want tegen Avanti wordt dat naast het duel Vaalburg-Moniek Kooter de sleutel-partij om de landstitel. HILVERSUM - De nieuwbakken rugbykampioen van Nederland DIOK heeft in de uitwedstrijd te gen RCH geen vuist kunnen ma ken. In Hilversum werd in een door de Leidenaren interesse loos en rommelig gespeelde match met 14-0 verloren. Uiter aard was de afwezigheid van de Leidse internationals Koemans en Berendsen duidelijk merk baar. Enig pluspunt na deze wedstrijd is de vermelding dat oud-interna tional Wil Rijsdam weer voor de nationale selectie zal worden op geroepen. AMSTERDAM - Voor de negende achtereenvolgende maal werd het roeiseizoen geopend met de Heineken Roeivierkamp, die op de Amstel werd gehouden. De weersomstandigheden - storm met windkracht 9 - maakten het noodzakelijk om het zondagmid dagprogramma voor een groot deel af te gelasten. Alleen de hoogste divisies kwamen nog aan de start. Omdat al twee ach ten gezonken waren en aan een aantal, andere grote schade was toegebracht leek het onverstan dig de onervaren ploegen het rui me sop te laten kiezen. Op de Heinekzn Roeivierkamp worden in totaal vier afstanden verroeid, nl. de 250, 750, 2500 en 5000 meter. Voor het eindklasse ment worden alle afstanden te ruggerekend naar de 250 meter, op de zelfde manier zoals dat bij het schaatsen gaat. Ook op de af zonderlijke afstanden kunnen overwinningen behaald worden. In de hoogste divisie bij de heren kwamen acht ploegen aan de start. De oude acht van Njord had zich voor deze wedstrijd te ruggetrokken, om zich na de wedstrijden in het Belgische Se- neffe van vorige week, beter op de 'Head of the River', aanstaand week-end, voor te kunnen berei den. Het 'aanstormende jonge ta lent' van Nereus I kon echter niet voldoen aan de hooggespannen verwachtingen, zodat de oude garde van de Amsterdammers de rode wimpel kon veroveren, door vier afstandsoverwinnin gen op hun naam te zetten. De acht van het Utrechtse Orca, voorgeslagen door Paulsen, was nog geen serieuze bedreiging voor de Nereus II ploeg. In de hoogste divisie bij de Dames ging de overwinning onbedreigd naar de Willem III/RIC/Orca/Ne- reus-combinatie. De Asopas/Or- ca/Combi behaalde in dit veld een derde plaats. De nieuwelingen dames dubbel vier kwam door een aanvaring op de 2500 meter met Nereus slechts tot een derde plaats. De eerstejaar zware Heren van Njord stonden na de eerste wed strijddag op de tweede plaats in het klassement; door de 750 me ter zakten zij af tot de derde plaats. Asopos/Die Leythe com binatie werd in het eindklasse ment vijfde. Njord's eerstejaars lichte ploeg pfesteerde zeer rede lijk door op de 2500 meter achter de tweedejaars van Nereus te eindigen en deze 2e plaats werd ook in het eindklassement be reikt. Asopos de Vliet behaalde in het Dames beginnelingenveld voor achtriemsgieken met krap tijd verschil achter Nereus een goede tweede plaats. De jeugd van Die Leythe vestigden met de Spaar- LEIDEN - In de volleybalcompe titie viel in het afgelopen week einde wéér een beslissing. De da mes van Gemini 1 degradeerden naar de tweede divisie. Bij de he ren haalde NOVO 2 kostbare punten weg bij Leython. De he ren van Gemini hebben het ver lies van vorige week niet goed verwerkt, want nu werd de uit wedstrijd tegen Krimpen ook verloren, dat over een ploeg met lange mensen beschikt. Daar door scoorde men regelmatig met zijn aanval, terwijl bij Gemi ni het blok niet goeb sloot en vaak waren er misverstanden. Via 15-8, 15-11 en 15-12 werd het 3-0 voor Krimpen. LUSV is dui delijk wat uit zijn vorm. Weer werden kostbare punten ver speeld dit keer tegen Tonegido. Anderzijds moet worden gezegd, dat Tonegido een zeer sterke wedstrüd speelde, terwijl bii LUSV het blok zeer matig was. Na 15-11 en 13-15 gaf LUSV een 2-8 voorsprong uit handen (15-11) om daarna in de vierde set een 7-2 om te buigen tot 8-15. Vooral Waldo Broeksma kwam vaak goed door. In de vijfde set werd LUSV weggespeeld (15-7) waar door Tonegido met 3-2 won. Bij de dames kwam Gemini tegen een zeer fanatiek Polaris niet in haar spel. Vooral de pass was erg slecht verzorgd. Nu moest Pola ris wel winnen om de op het spe len van promotiewedstrijden rechtgevende tweede plaats vast te houden. Daardoor kwam het verschil in spelopvatting duide lijk tot uiting (9-15 8-15 9-15). Ook DAC moest knokken tegen een ploeg die in de strijd ligt om de felbegeerde tweede plaats: PVC/ Blokkeer. Ondanks dat DAC een goede wedstrijd speelde kwam het kwalitatief te kort (0-3) NO VO startte tegen KDS goed (15-7 winst). Daarna sloeg het zich stuk op de uitstekende achter veld verdediging van KDS, het geen knap slecht werkte bij de Noordwijkse dames. Toch werd het een leuke wedstrijd met vaak lange ralley's. KDS won via 12-15 9-15 en 11-15 met I-3. Gemini 2 speelde een matige wedstrijd tegen de nummer 2 Schippers/Berkel. Ook hier weer een thuisnederlaag met de cijfers II-15 8-15 en 7-15 dus 3-0. In de promotieklasse heren bezorgde Gemini 2 zijn aanhang een on aangename verrassing door van hekkesluiter Tornado 2 te verlie zen (2-3). Serve De serve kwam er ntel uit by de thuisclub omdat de scheidsrech ter niet floot voor onderhandse passfouten. Ook het blok was niet zo sterk als normaal. Hier mee was de Tornado winst dan ook verklaard (11-15 15-5 15-10 3- 15 en 15-11). De derby WVV-Do- nar stond speltechnisch gezien niet op een hoog niveau. De start was erg slecht van WW en Do- nar liep snel naar de eerste winst (2-15). J In de tweede set ging WW beter spelen en ondanks het goede Donar tegenspel won WW met 15-12. In de derde set viel Donar's Hans Vodegel ge blesseerd uit (vinger). Deson danks speelde Donar daarna erg sterk met aanvallend Wout van 't Veer als sterke scoorder. Met 10- 15 en 12-15 werd het een 1-3 winst voor Donar dat zijn kansen op promotie hiermee niet weg gaf. In de andere streekderby Leython - NOVO toonde een inkompleet Leython zich weinig geïnspi reerd. NOVO startte zonder de nog awezige Jan Pley, kwam al snel op achterstand, maar leek zich toen met Jan Pley te gaan herstellen. Na enige punten werd deze speler alsnog door de scheidsrechter naar de reserve bank gewezen (terecht overi gens. daar een te laat gearriveer de speler pas in de volgende set mag spelen). Dit veroorzaakte veel onrust die Leython goed uit buitte (15-7). Daarna kwam een kompleet NOVO. via 8-15 en 9-15 een 1-2 voorsprong op bouwen, vooral omdat het allemaal wat sneller en zuiverder ging dan bij Leython. De vierde set ging weer naar Leython (15-10) maar in de beslissende vijfde set heerste NOVO dat met zijn halve steek - kort kombinatie herhaaldelijk het Leython-blok uitspeelde (9- 15). Bij de dames wist Leython danks de al behaalde titel vol doende motivatie op te brengen Het in degradatiezorgen verke rende NOVO 2 kwam er tegen Leython niet aan te pas. De Lei derdorpse formatie kon zorge loos varièren, waardoor de wed strijd leuk was om te zien. He leen Bos - weer terug van win tersport was aanvallend weer goed op dreef, terwijl Marianne Jongerius verdedigend weer goede staaltjes liet zien. Uitslag: 3-0 dankzij de setstanden 15-7 15- 8 en 15-8. RVV nestelde zich bo ven NOVO 2. Uit tegen Velo be gon het nogal onwennig. Vooral de spelverdeelsters Gerda van Winkel en Lenie den Haan had den veel last van de verlichting, Door rommelig spel verloor RVV met 15-11. Toen men gewend was kon men met snelle aanval- 'e -i v nst creeren (12-15 en 9-15) i»i ae vierae set zaxte RW «a, diep weg dat Velo snel besliste (15-6). In de vijfde set kwam RVV nog wel op 5-8, maar daarna maakte Velo drastisch uit (15-11 en 3-2). Het de laatste weken weer in een goede vorm steken de WW wist ook nu tegen Ra dius 2 een sterke partij te spelen (3-1 winst). Vooral in de eerste en derde set werd de tegenstander vaak weggespeeld (15-4 en 15-12). In de overige ging het moeiza mer (11-15 en 16-14) LUSV toon de zich in een eentonige wed strijd veel sterker dan hekkeslui ter Zevenhuizen 2. Vooral Lau- rien Kehrer kreeg veel applaus voor haar harde smashes. Het ar me Zevenhuizen werd in 3 kwar tier naar een 3-0 nederlaag ge speeld (15-13 15-5 en 15-5). GER RENES

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 18