Parker: „Ik ben niet klaar Ondanks nederlaag champagne voor Edwin van der Hart Go Ahead in verlenging langs Zwolle Kragtwijk terug Amerikaan leidt herboren ploeg naar eerste plaats Ook Wiel niet naar Turkije MAANDAG 23 MAART 1981 PAGINA 13 SPORT ZWOLLE (ANP) - Go Ahead Eagles heeft zich zaterdagavond in Zwolle gekwalificeerd voor de halve finales van het toernooi om de Nederlandse beker ten koste van PEC Zwolle. De Zaglcs, die thuis niet verder waren gekomen dan 1—1, wonnen in Zwolle voor 9000 toeschouwers met 2—1. De winnende treffer van aanvoerder Dick Schneider kwam in de tweede verlenging tot stand uit een strafschop, nadat verdediger Klaas Drost onnodig de bal met de hand aanraakte. Met puur aanvallend voetbal heb ben PEC Zwolle en Go Ahead Eagles voor een uiterst interes sante en vooral spannende con frontatie gezorgd. Door het grote aantal fouten dat door de verde digingen werdt gemaakt ont stond de ene kans na de andere, afwisselend voor beide doelen. De Eagles kwam een minuut na rust op voorsprong door een kopbal van Kees van Kooten uit een voorzet van Tommy Kris- tiansen. Ron Jans bracht PEC naast Go Ahead in de 63ste mi nuut door een hoekschop over de mistastende doelman Jan de Boer ineens in te schieten. Minder plezierig was de botsing tussen Rinus Israel en Kees van Kooten, die in een kopduel kei hard met de hoofden tegen el kaar aankwamen, waarna beiden met bloedende hoofdwonden de strijd moesten opgeven. Hoewel PEC Zwolle gevaarlijk bleef met schoten op paal en lat van Jans en Peter van der Hengst werd Go Ahead Eagles uiteindelijk toch de winnaar. In de 24ste minuut van de verlen ging raakte Klaas Drost onnodig de bal met de hand aan. waarna de veel over het hoofd ziende scheidsrechter Van Ettekoven de bal op de stip legde. De jarige Dick Schneider greep dit ver jaardagsgeschenk van de PEC- verdediger met beide handen aan en schoot zijn ploeg vanaf elf meter in de halve finales. Jaan de Graaf ontving een gele kaart. In de eredivisie werden twee in- haalduels verspeeld. Wagenin- gen behaalde een belangrijke 3-0 overwinning op FC Groningen. Van Vijfeijken scoorde twee tref fers. In Tilburg versloeg Willem II het hoger genoteerde MVV met 3-2. Voor de Maastrichtena ren doelpuntte Cees Schapen donk eenmaal waardoor zijn to taal op 19 goals kwam. AMSTERDAM - De degradatiestrop dreigde, maar uiteindelijk vloeide er champagne zaterdagavond in de Apollohal. Toch gaf de recent afgewerkte basket bal wedstrijd van DL Amsterdam (de komende tegenstander van Parker in de halve finale van de play offs) daar weinig aanleiding toe. In een duel, waarin werd getracht het diepte- en laagterecord te verbeteren, bleven de 'dure profs' van Kinsbergen de 'goedwillende amateurtjes' van Edwin van der Hart bovendien net de baas: 56—61. Het kan verkeren. Officieel degra deerden de hoofdstedelingen vo rig jaar. De ploeg werd met de aanwinsten Downey en Rijks ere-divisiewaardig bevonden door de Topsportliga, zodat Am sterdam niet hoefde af te dalen naar de eerste divisie. De enige opdracht, die speler/coach Ed win van der Hart meekreeg, was: „Probeer je met dit team te hand haven" AMSTERDAM - Als een verlo ren zoon werd Bert Kragt wijk donderdag weer in de selectie van Amsterdam op genomen. De international keerde vroegtijdig terug van een verblijf in Amerika, waar zijn club, Old Dominion, de play offs net niet haalde. Om dat de voormalige Amsterda m-center nog steeds lid was gebleven van zijn oude ver eniging, kwam hij zaterdag avond enkele minuten in ac tie tegen BV Amstelveen. „Het klinkt sentimenteel, maar hij is altijd bij de ploeg geble ven en van iedereen een goe de vriend", verklaarde zijn voormalige ploeggenoot en nu speler/coach Edwin van der Hart. „Van te voren heb ik natuurlijk wel eerst ge peild of hij zou worden geac cepteerd. Als iedereen er geen probleem van maakt dan ben je achtelijk als je geen gebruik van Bert Kragt wijk zou maken" Grinnekend moet Van der Hart na die mededeling huiswaarts zijn gekeerd, want: „Ik wist zeker dat er véél meer uit de ploeg was te halen". De 26-jarige eigenaar van een sportzaak verklaart: „Dat is slechts een kwestie van alle ploegen uitpluizen en verge lijken. Dan kom je tot de conclu sie, dat we altijd ver onder onze kunnen hebben gespeeld". De Amstelveense 'wonderdokter', die voorheen al met veel succes de jeugd bij zijn club trainde, schreef zijn pupillen een uitge breid recept voor. Hij: „Onder Steuer en Vrolijk heeft Amsterdam vier jaar lang geen verdedigings- of aanvalsspel- letjes gedaan. Ik heb dit jaar veel tijd aan tactiek besteed. Amster dam kent nu ook een paar spel letjes om een voorsprong vast te houden. In het verleden veloren we vaak in de slotfase. Jongens als Cock van der Lagemaat en Hank Smith, die het voorheen al tijd van hun kracht moesten heb ben, gebruiken nu hun koppie erbij. En vergelijk Downey met zijn periode bij Rotterdam Zuid. Hij gooide er wel steeds veertig punten in, maar voor de rest ac teerde hij als een jo-jo. Hij past zich nu met al zijn grillen en grol len aan de systemen aan". LEIDEN - Na een hele lange doch interessante competitie, die voor beide koplopers nog eens flink was doorspekt met handenvol duels om de Europese beker, bedroeg het verschil tussen de grootmachten Nashua Den Bosch en Parker Leiden tot voor de laatste wedstrijd welgeteld één basket. Oftewel twee punten, of zeg maar een honderste van een seconde, een simpele handbeweging. Maar wat een belangen waren er gekop peld aan die minieme onderlinge afstand die tot dan toe in het voordeel van de heersen de landskampioen werkte. Immers wie na die lange rit als eer ste eindigt is so wie so verzekerd van deelname aan de Europa Cup, en daarnaast krijgt die ploeg in de play-offs niet alleen eerst met de zwakste te maken, maar bovendien speelt dat team eventuele derde en beslissende wedstrijden in eigen hal. Uiterst belangrijke factoren en dit alles overwegend moest de vierde en beslissende aflevering tussen Lei den en Den Bosch een geweldige apotheose van het reguliere sei zoen kunnen worden. Welaan, dat werd het dan ook in een uit verkochte, kokendhete Vijf Mei hal. Waar alles om die ene basket draaide en waar de grootste ver rassing van het jaar zijn beslag kreeg. Want zo mag de onverwacht harde dreun die Leiden het toch eigen lijk als favoriet gestartte Den Bosch uitdeelde wel omschreven worden. Met de alleszeggende cijfers 88-72 werd de koning van zijn zetel gekegeld en op een der gelijke paleisrevolutie had eigen lijk niemand, maar dan ook echt niemand gerekend. Den Bosch immers kende dit seizoen louter succes met als onbetwist hoogte punt een derde plaats in de fina le-poule van de strijd om de Eu ropa Cup I, een prestatie die schril afstak bij roemloze terug tocht die het in alle opzichten kwakkelende Leiden dit jaar van de internationale velden moest maken. Weliswaar hielden de aartsrivalen elkaar in de compe titie redelijk in evenwicht, maar ook op dat niveau imponeerde de regelmaat van de Bosschena ren meer dan de grilligheid van de Leidse tegenstrever. Die ene basket voorsprong, zo was dan algemene gedachte, zou Den Bosch gezien dit alles gemakke lijk kunnen behouden. Frustraties Maar de wetten der logica, het zo vaak geschreven, gaan in sport maar zelden op. De waarop Leiden zaterdag Den Bosch tot een figurant degradeer de druiste daar ook weer regel recht tegenin. Alhoewel er mis schien in die tegenstelling tussen het 'toppen' van Den Bosch en het 'floppen' van Leiden toch juist een verklaarbare reden kan worden ge vonden voor het pak slaag dat de kampioen kreeg toegediend. Want na alle frustraties van de laatste tijd stond de formatie van Han Wallaart natuurlijk wel zo gespan- i als Scores Leiden: Tony Parker 38, M.Plaat 18, Puidokas 12, Woudstra 9, Van Solm 5, Strong 4, Bruinsma 2, Kip 0, C.Plaat - Kruidhof - (blessu- 59, Barker 16, Van Essen 6, Kropman 2, Cramer 0, Es- veer. Iets wat de dol blije coach na afloop ook bena drukte. "Natuurlijk, na het misluk te Europa Cup-avontuur bleef er nog maar één doel over: Den Bosch verslaan om een zo gunstig mogelijk uitgangspunt voor de Den Bosch - Akerboom play-offs te verkrijgen. We hebben Kirkland 7, Faber hier de laatste tijd zeer serieus en hard naar toe gewerkt. Iedereen was er voor de volle honderd pro cent mee bezig. Ik geloofde er ook in dat het zou lukken, alleen dat het op zo'n manier zou gaan, daar had ik niet opgerekend. Wat een werklust, wat een karakter". De andere kant van de medaille was dat Den Bosch, door de be haalde successen in de diverse Eu ropese hoofdsteden, wellicht een ietwat bezadigd was geraakt. Een stelling die de overigens teleurge stelde Jan Dekker onderschreef. De kleine spelbepaler: "Het is pas tien dagen geleden dat we derde werden, na zestien slopende wed strijden. Je kon dat deze week mer ken op de training. Er werd-rond uit slap geoefend en dat is iets, zo blijkt nu, dat je je niet kan permite- ren. Leiden speelde gewoon een LEIDEN Hoewel Ton Boot, interim—coach van Oranje, nog geen selectie heeft sa mengesteld voor het kwalifi catietoernooi voor het EK in Turkije heeft hij inmiddels al een waslijst van namen met afzeggers. Na het definitieve Nee van Akerboom, Faber (Den Bosch) en Bruinsma (Leiden) en de onzekerheid over het meedoen van de spelverdelers Cramer (Den Bosch) en Mitchell Plaat (Lel den), kreeg Boot het afgelo pen weekeinde weer een te leurstellende mededeling te verwerken. Ook op Randy Wiel van BV Amstelveen kan Boot geen beroep doen. Bo vendien mag toparbiter Piet Leeghwater niet mee gaan als begeleider, omdat de Top sportliga die twee functies onverenigbaar acht. tempo hoger, dat deed ons de das om. En Tony Parker natuurlijk. Wat was die man ontzettend op dreef'. Waarmee, door beide exponenten, oorzaken en verschillen zijn ge noemd die er toe hebben geleid dat de boel zaterdag totaal anders uit pakte dan was voorspeld. Want in derdaad, wat ging Leiden zaterdag op een nog nimmer vertoonde ma nier tot op de bodem van zijn kun nen, wat demonstreerde de ploeg een karakter en wat liet Den Bosch het op deze punten afweten. De enige Bosschenaar die in de door Leiden ontketende golven niet kopje onderging was Kees Aker boom. Maar waar de lange topsco rer moederziel alleen stond in zijn hardnekkige verzet daar kreeg de onbetwiste uitblinker aan de ande re zijde, Tony Parker, alle steun van zijn ploeggenoten die werkten tot ze er bijna bij neervielen. Triomf .Nog opmerkelijker dan de weder- 'vastzet opstanding van het collectief, dat zaterdag in zijn luisterrijke triomf ook zijn traditionele ver slapping achterwege liet, was de rol die deze Tony Parker speelde. Dit seizoen vanwege zijn caprio len dikwijls verguisd door het le gioen fans deed de balgoochelaar in een klap alle kritiek verstom men. De eerste de beste bal die hij kreeg liet hij uit zijn handen vallen, zo geladen was hij aan het karwei, dat een persoonlijke wraakneming moest worden, be gonnen. Daarna groeide hij uit tot de grote kwelgeest van Den Bosch door waarlijk vanuit alle hoeken en standen raak te schie ten. Of te dunken, net hoe het hem uitkwam. Met 38 punten, di verse steals en rebounds op zijn conduitestaat had hij zijn gram gehaald. Met een geheimzinnig lachje rond zijn lippen trok de onberekenbare Amerikaan zich na afloop vrijwel meteen terug uit het feestgewoel. "Ik ben nog niet klaar", was het enige dat hij losliet. Tegen die weergaloze Parker kon Den Bosch zaterdag niet op. Mitchell Plaat werkt zich voorbij Jan Dekker terwijl Har Kip zijn Amerikaanse tegenstander Tom Barker Maar hoewel zijn aandeel groot was waren er, zoals al gezegd, meer oorzaken voor het Bossche deficit. Echt van alles probeerde Bill Sheridan om het moreel van de Leidse ploeg te breken, maar zaterdag was de herboren pen- nenploeg niet van zijn stuk te krijgen. Van meet af aan verde- om het tempo bij te slotTen. Ge- drieén kpnden ze er, zelfs niet vanuit een overhaast gecon strueerde zone, weinig aan doen dat Leiden, met in veel gevallen Tony Parker als eindstation, al bij rust op een ruime 51-39 voor sprong kon bogen. digde de thuisclub zo stringent Tpmnnclatr en consequent dat er geen door- A cmyuaiag consequent dat er geen door komen aan was. Het tempo lag zo hoog, de plaatswisselingen ver liepen zo vlot dat elk foutje aan Bossche zijde onmiddellijk werd afgestraft. Tot 15-12, ofwel vijf minuten, bleven de bezoekers op de been. daarna bezweken ze stuk voor stuk onder de constan te pressie die de Leidse spelers zonder uitzondering uitoefen den. De eerste afvaller was de zieke Dan Cramer, de volgende een geirriteerde Buff Kirkland, de derde die niets klaarmaakte was Theo Kropman. Alleen Akerboom, Barker en Dekker bleven vooralsnog overeind, al hoewel de twee laatsten de grootst mogelijke moeite hadden De vraag na rust was natuurlijk hoe lang Leiden deze krachtver- slindcnde temposlag kon vol houden. Het antwoord bleef heel lang uit. Tot vijf minuten voor tijd om precies te zijn, toen zak ten plots de armen. Maar toen was het Bossche bolwerk inmid dels wel tot op een steen na (Akerboom nog immer) gesloopt. Barker zat, door het continue gc- beuk van achtereenvolgens Pui dokas, Kip en Van Solm. na tien minuten als een gebroken man op de bank terwijl Dekker en Kropman de verdediging van de niet kapot te krijgen Mitch Plaat noodgedwongen aan Buff Kirk land moesten overlaten. En Woudstra, Bruinsma, Strong en natuurlijk ook Tony Parker ren den maar door. Van 62-47 naar 74-55 en uiteindelijk zelf naar een hoogte-verschil van 25 punten: 80-55. De zaal stond perplex en op z'n kop. Dit kon eigenlijk niet. Logica of geen logica, het bleek dus wel te kunnen. Vijf minuten voor tijd stopte de Leidse storm loop en prompt werden de ver houdingen genormaliseerd. Den Bosch pikte via Van Essen en on verstoorbare scoringsmachine Akerboom toen een punt of acht terug, maar de echte strijd was toen natuurlijk allang gestreden. Het ging, een heel seizoen lang, om die ene basket met alle voor delen die aan deze twee dóód simpele puntjes verbonden wa ren. Het werden er, in één wed strijd, acht stuks, zestien punten. Nu maar zien in hoeverre Leiden profijt kan trekken van de plot selinge greep naar de macht. Vandaag ben je favoriet, morgen een ander. En morgen komt snel AD VAN KAAM „De belangrijkste verandering is wel, dat de spelers zelfvertrou wen hebben. Ik laat ook iedereen onder mij spelen en ik zet niet, zoals bij Den Bosch, een speler er pas in de laatste minuten in als we veertien punten voorstaan. Iedereen moet een volwaardig lid van de selectie zijn, waardoor hij vrijuit kan spelen. Jongens als Poelsfia en Hagendoorn spe len bij mij daarom ook een paar minuten in de eerste helft" Resultaat en sfeer zijn in de sport twee samenhangend^ factoren. Het mag duidelijk zijn dat bij Amsterdam die sfeer na het be halen van de play offs optimaal is. „It's a family", kraaide 'opa Hank Smith na afloop van het verloren duel tegen BV Amstel veen van plezier. De 35-jarige en tevens oudste Amerikaan in Ne derland is dit seizoen helemaal opgefleurd. Vorig seizoen maak te Smith soms een opgebrande indruk. Omdat hij zich nooit om ringd zag door Nederlandse Amerikanen (een principe-be sluit van Amsterdam) leek een topplaats voor zijn werkgever nooit weggelegd. „Dat is voor hem natuurlijk verschrikkelijk frustrerend", weet zijn coach. Onder diezelfde Van der Hart lijkt er weer 'Jong-bloed' door Smith's aderen te lopen. „In Amerika lopen profs van 36. 37 jaar rond en die spelen drie, vier wedstrijden per week. Ik één. hooguit twee. So what?", kijkt Smith verlangend naar zijn twee de jeugd uit Smith is bovendien ook nog van onschatbare waarde voor Am sterdam. Dat bleek andermaal in het toptreffen met BV Amstel veen. Stijf van de zenuwen slaag den beide ploegen er niet te sco ren in de beginfase. Omdat Wil son Washington in dc eerste vier minuten tot tweemaal toe op on reglementaire wijze een schot van Smith van de ring afhaalde, kreeg Amsterdam de openings treffers zelfs cadeau: 4—0.... Diezelfde Smith hield puur op rou tine zijn ploeg ook op de been m die bijna 'schotlozepenode' Handig maakte hij gebruik van het feit, dat zijn tegenstander, Everett Fopma, hem steeds on gehinderd liet schieten. Smith tekende dan ook hoogstpersoon lijk voor de eerste tien punten. Geschrokken vroeg Theo Kins bergen bij 16-10 een time out aan. Hoewel al zijn spelers er een broertje dood aan hebben, scha kelde hij van man-to-man over naar een 2-3 zóne. Zeven minu ten lang zocht Amsterdam tever geefs naar de mazen in de Am stelveense defensie. Bij 19-27 had Van der Hart zijn tegenzet gevonden. Hij zette de opponent een koekje van eigen deeg voor: een 3-2 zóne. Amstelveen beet zich tot aan de rust er op stuk: 25-29. In de tweede helft kreeg BV Am stelveen nog een tweede tegen stander de foutenlast Omdat Kleersnijder en zijn zwakke se condant V.d. Berg dc wedstrijd 'kapot' floten, dreigde voor een groot aantal spelers een vroegtij dig einde. Bovendien zorgden de vele spelonderbrekingen ervoor dat Amsterdam snel in zijn zone kon kruipen en daarmee Amstel veen dc kans ontnemend een 'break' te lopen. Van der Hart meesmuilend: „En toch zie je dan een Kinsbergen druk schreeuwen dat/ijn |«!'r n. 1 Ier hun aanval moeten opzetten. Maar zeg jij mij eens hoe één spe ler dat moet doen met vier of vijf Amsterdammers tegenover zich. Dat kan niet en dat bewust weer eens dat Kinsbergen alleen een grote waffel heeft en geen ver stand van basketbal heeft". In de tweede helft leek Washington zijn ploeg definitief naar de der de plaats te schieten. De Ameri kaanse center, die in de eerste helft nul punten scoorde, was toen oppermachtig tegen Dow ney. Niettemin kwam Amster dam bij 37-41 weer terug in de race na een tweetal fouten van Randy Wiel. Zonder Boots cn Fopma (belden vuf fouten) straf te Amstelveen enkele missers ge nadeloos af in de slotfase, waar na Amsterdam het verlies met champagne mocht wegspoelen. Per slot van rekening had nie mand de formatie van Van der Hart een vierde plaats toebe dacht. Scores Amsterdam: Smith 22. V.d. La gemaat 9, Van Doorn en Downey 8. Schilp 5 cn Rijks en Kragtwijk 2 pun ten Schotpcrcciitagc team 32 Amstelveen Washington 18 (87**), Ru- ma. Fopma en Virc.l 10 46 67 en 15**). Wiel 8 (3091). Boots en Richel 2 (50 cn 33**). HERMAN POOS

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13