Zuinige cv-ketel is 1000 gulden duurder Nieuw opbergsysteem voor gereedschap Schuurmachine met bandsporing Nieuw van Skil Nieuwe hardhoutbeits Plakplastic weer in opmars De veelbesproken „zuinige" cv- ketel, die momenteel door de ver warmingsindustrie wordt gefa briceerd, zal naar verwachting aan de particulier 1000 gulden meer gaan kosten dan een gewo ne cv-ketel. In de loop van dit jaar zullen de nieuwe ketels in kleine aantallen te koop zijn. De inwoductie van deze energiebe- spaarders wordt begeleid met een voorlichtingsfolder van Gas unie en Vegin (de vereniging van gasbedrijven). Deze folder vertelt onomwonden dat de nieuwe ke tels nog talrijke beperkingen hebben. te beginnen gaan de nieuwe ketels ongeveer 1000 gulden méér kos ten dan de normale ketels. De prijzen komen te liggen tussen de 1900 en 2300 gulden. - Daar bovenop komen ook nog in- stallatiekosten. Die kunnen oplo pen tot een paar honderd gulden per ketel. - Extra kosten heeft men óók als men de ketel neerzet op een plaats waar al een andere heeft gestaan. Er moet namelijk een af voer worden aangelegd voor het condenswater dat in de nieuwe ketels vrijkomt. Voorts vergen de ketels een rookafvoer die niet lang mag zijn. Niet in flats - In flats blijken de nieuwe ketels niet te kunnen worden geplaat st. - De nieuwe cv-ketel mag ook niet op een gemetseld schorrsteenka- naal worden aangesloten, wegens te vrezen vochtdoorslag. - De afvoer moet van aluminium zijn. Er wordt aangeraden die pijp niet weg te werken, omdat hij gecontroleerd moet kunnen worden. - Voorts vermelden Gasunie en Ve gin dat de jaarlijkse onderhouds kosten van de nieuwe ketels ho ger zullen liggen dan bij gewone ketels, omdat er meer onderdelen aan zitten die nagekeken moeten worden. Door die meerdere on derdelen kunnen er ook eerder storingen optreden. Hoog rendement De nieuwe ketels hebben een zoge heten Hoog Rendement. Dat wil zeggen, dat ze 90 procent van het verbruikte gas omzetten in warmte voor de cv. Slechts 10 procent gaat de schoorsteen uit, en dat is beter dan bij vele oudere ketels. Bij de nieuwe ketels wordt extra warmte uit de afvoergassen ge haald. Doordat die gassen daar door afkoelen voordat ze de lucht in gaan, komt er eerst nog veel waterdamp uit. Die condenseert en afgevoerd moet worden. Het is dit vocht in de „koude" afvoer gassen, dat maakt dat oude schoorstenen nat zouden gaan doorslaan. De ketels met een hoog rendement hebben een speciaal keuringsetiket gekregen. Haal je het eruit? De nieuwe ketels zijn dus duurder dan de normale. Voordat een nieuwe ketel er staat, zal hij veelal zo'n 1200 gulden méér hebben ge kost dan een gewone. Bovendien kan achteraf blijken dat hij meer geld vergt aan onderhoud en re paraties. Haal je die extra uitgave eruit? Volgens de Gasunie en de Vegin zou bijvoorbeeld iemand met een gasverbruik van 4600 kubieke meter per jaar er bij de huidige gasprijs f376 per jaar mee kun nen besparen. Quitte spelen Je zou dus in het vierde jaar je extra uitgaaf eruit hebben, als je het geld voor de aanschaf zomaar contant uit een oude kous hebt gehaald. Maar heb je het moeten lenen - bijvoorbeeld door een hy potheekverhoging of een per soonlijke lening bij een bank - of had je het geld bij een spaarbank op rente staan, dan kan het zijn dat je zelfs vijf jaar nodig hebt voordatje quitte speelt. Want dan heb je ook de rente op het geld aan de ketel gespendeerd. Bij een snelle stijging van de gas prijs zou de „terugverdienperio de" wat korter kunnen zijn. Heb je nog een goedwerkende „oude" ketel, en zou je die nu maar met een wegdoen uit enthousiasme voor de nieuwe zuiniger soort, dan wordt het bezuinigen nog on voordeliger. Je moet dan eigen lijk ook eerst nog de „restwaar de" van die oude ketel terugver- 1 brander 2 warmtewisselaar 3 pomp 4 trekonderbreker/ vakwindaftetder 5 watorretouraanslurting 6 wateraarrvoeraaosKilling 1 eersie warmtewisselaar 2 tweede warmtewisselaar 3 waterretouraanslurting 4 wateraanvocraansluiting Spomp 5 condens verza me took 7 condensatvoer 8 afvoeraansluiting verbrandingsgassen 9 ventilator 10 luchtinlaatopening tl brander 12 isolatie Figuur 1: Werkingsprincipe conventionele ketel dienen. Want die ben je ook kwijt. Voor een tweedehands cv-ketel vind je immers zelden een gega digde. Als je dus denkt dat zo'n nieuwe ketel je meteen winst in de schoot werpt, heb je het mis Eerst isoleren Na deze rekensom van onszelf ge ven wij tenslotte nog een waar schuwing door van Gasunie- Een doe-het-zelver (en wie is dat niet, tegenwoordig) heeft al gauw een aardige verzameling gereed schappen bij elkaar. Het opber gen daarvan is niet alleen een kwestie van „goede orde" maar ook van veiligheid. Zo maar op een hoop liggend gereedschap loopt de kans snel beschadigd te raken. Voor het opbergsysteem is dan ook terecht veel belangstelling. Zo juist heeft Curver een geheel nieuw systeem op dit gebied ge lanceerd waarvan gezegd moet worden dat het uitermate goed doordacht is. En ook werkelijk compleet. De basis van het systeem is een i gewone en een hoog-rendement Vegin. Namelijk deze. waar je ook rekening mee moet houden, is dat je eerst klaar moet zijn met het isoleren van je huis, voordat je eventueel zo'n ketel koopt. De reden daarvoor is, dat je na een grondige isolatie genoeg hebt aan een ketel met een kleinere capaci teit. En zou je dan al een „zuini ge" maar te grote ketel hebben staan, dan zou die weer duurder uitkomen dan nodig was. BERT BAKKER nandige draagbak, waarin men gemakkelijk een heel stel gereed schappen kan meenemen naar el ke plek in huis waar wat geklust moet worden. Voor een heel be scheiden huisc Dllectie aan ge reedschap is dit ding wellicht al voldoende om alle spullen er or delijk op te bergen. Voor grotere uitrustingen zijn de zogenaamde multitrays, in drie maten verkrijgbaar die aan een zwarte gemoffelde metalen rail kunnen worden gehangen. Die rail wordt tegen de wand ge schroefd en daarop is dan plaats voor de multitrays. dat zijn slim gevormde bakjes voor allerlei spullen, voor een gereedscha prekje of grote of kleine haken. Al die onderdelen behoren tot dit nieuwe „Toolstart"-systeem van Curver, dat iedereen naar behoef te kan uitbreiden (of bescheiden houden). De fabrikant heeft de prijs ook leuk weten te houden. Een basisset be staande uit de draagbak, een mul- titray, een gereedschaprek en twee rails (met de pluggen en schroeven voor de bevestiging er bij) kost f34.95. Toolstar is niet alleen erg functioneel, maar de fa brikant verdient ook hier weer een pluim voor presentatie en vormgeving. De bandschuurmachine is voor veel doe-het-zelvers al een vrij normaal stuk gereedschap ge worden, dat wel een forse in vestering vormt maar dan ook een heleboel schuurwerk (niet bepaald het leukste kar wei om met de hand te doen) gemakkelijk en snel uit te voeren maakt. Aan het werken met zo, machi ne kleeft wel een bezwaar: de snel rondtrekkende schuur- band heeft vaak de neiging „weg te lopen" naar een van de zijkanten. Dit kan door di verse factoren worden ver oorzaakt: de minuscule afwij king in de stand van de poe- lies, wisselende bandbelas ting, kleine afwijkingen in de band zelf. Een weglopende band raakt ge makkelijk beschadigd en ver oorzaakt trouwens soms ook beschadiging (een onbedoel de schuur„moet") aan het on derhanden zijnde werkstu- k. Om dat bezwaar te ondervan gen heeft Skil een vernuftig systeem ontwikkeld om de stand van de band automa tisch te corrigeren. Het regel matig bijstellen van de band, waarvoor dergelijke machi nes altijd een speciale knop hebben, is bij deze nieuwe machines dus niet meer no dig. Het blijft overigens mo gelijk de band in een gewen ste stand te zetten, bijvoor beeld precies lijnend met de zijkant van de machine. Daar- vogr is een stelschroef aanwe zig. Eenmaal op zo'n staniaf- gesteld, blijft de band daarin perfect sporen. i tweede verbetering is de ui terst gemakkelijke manier waarop de band wordt ver- i (bij vele bandschuur- machines een lastig uitvoer bare ingreep). Een licht be- dienbare hefboom met veer heft de druk op de voorste poelie gemakkelijk op. Een nieuwe band kan dan snel en zonder dat bijstelling nodig is, worden aangebracht. De machine maakt verder op merkelijk minder irriterend lawaai dan bandschuurders gewoonlijk plegen te doen. Deze nieuwe 1400 Nmet een 1000 Watt motor, is uiteraard niet bepaald goedkoop 3rond de f514,-). Speciaal voor het verfraaien en be schermen van hardhouten ra men, deuren, gevelwerk enz. heeft Ceta-Bever op de beurs Karwei een nieuwe beits gelan ceerd: „Hardhoutbijts" met de lange „ij" die deze fabrikant voor de groep beschermende beits- soorten gebruikt. Meranti, teak, afzelia, iroko en der gelijke vragen een zeer goede op- perviakafwerking, iets dat nogal eens veronachtzaamd wordt. De ze nieuwe beits accentueert en verfraait de houtstructuur en geelt het kostbare hout tevens een bescherming. De afwerking is halfglanzend. De laag is enigs zins elastisch en ondoordring baar voor water (dus alleen de buitenkant van raamkozijnen be handelen). Een „herhalings beurt" is slechts eens per drie jaar nodig. Er zijn twee kleuren verkrijgbaar: voor donkerbruine aankleuring en voor roodbruine aankleuring, uiteraard transparant. Ook in kleurloze uitvoering is Hard houtbijts verkrijgbaar. Per liter is de prijs f 19,95. Een van de oudste dhz-produk- ten, het zogeheten „plakplas- tic", waarvan we de laatste ja ren dachten dat het zwaar op z'n retour was, blijkt weer erg aan populariteit te winnen. Het stamt in feite uit een pe riode waarin „renovatiepro- dukten", die voor weinig geld te koop waren, nog zo'n beetje het karakter van het al gemene zelf-doen bepaalden. Toen er gaandeweg voor de „doe-het-zelverij" wat ge makkelijker de portemonnee werd opengetrokken, dreig de het plakplastic, als een te simpel en goedkoop mate riaal, uit de boot te valle- Twee aanwijsbare omstandig heden hebben dit zo gemak kelijk verwerkbare materiaal echter weer „in de lift" ge bracht. In de eerste plaats worden de centjes tegen woordig weer wat bewuster uitgegeven, en ten tweede is de neiging om allerlei spullen (zoals meubilair) mar dom weg met de vuilnisman mee te geven sterk verminderd. Veel van die dingen kunnen na enige jaren dienst te i.eb- ben gedaan, weer heel een voudig „vernieuwd" worden door ze met zelfklevend de- coratimateriaal af te werken. De toegenomen belangstelling blijkt wel uit het feit dat de belangrijkste fabrikant (DC- Fix) het assortiment plak- plastics aanzienlijk heeft uit gebreid. Het huidige pogram- ma ziet er goed uit; er is keu ze uit enige honderden types, in kleur en dessin variërend van effen tot linnen-, mar mer-, textielweefsel-, kurk en hamerslagstructuren. Zelfs kantweefsels, flessebo- demmotieven, metallic, Bra bants bont, kinder- en bloem motieven zijn er te kust en te keur. In fraaie fotografisch gereproduceerde houtstruc turen is er keus uit vele tien tallen soorten. Indien het goed wordt ver werkt, hoeft plakplastic er niet goedkoop of amateuris tisch uit te zien. Maak het op pervlak vooraf volkomen vlak, schoon en droog. Breng het materiaal volgens de ge bruiksaanwijzing voorzichtig op; wrijf eventuele lucht- blaasjes vanuit het midden stevig weg naar de kanten. Werk in een stofvrije omge ving. Wanneer het materiaal om een hoek moet worden geplakt (bijvoorbeeld de rand van een kastplank of een deur), zet dan eerst het grote vlak „blaasvrij" vasten breng het dan, wrijven met een doek over de hoek, naar de kant over. Ook z'n zijkant moet goede hechting bieden, dus schoonmaken, zo nodig (bijvoorbeeld bij spaanplaat) vooraf met wat contactlij m instrijken. Meubeltjes in een speciaal voor kinderen ontworpen stijl vormen een van La"ÏÏirmlrc ïnT'rV fci wor,?cn geïntroduceerd onder de naam i t <0ïwe' r''««-'"boog) en ze worded in de vorm van losse onderdelen in een doos geleverd. AnJft.C1nLe ■•kindersU)1'''s het ontwerp uitstekend geslaagd De meubel Stevigetalles !7n|Iïïe faad.n0lkTCn C'ge" «ez,rM- uitermate SïiïL! IsJ en de ontwerper heeft uiterste aandacht dfni^rt veiligheid Geen scherpe hoeken en kanten, of andere dingen die verwoningen kunnen veroorzaken Het programma bestaat uit een buffet, een boekenkastje, een bureau een S'lTh wnTj Als fnaterialen zijn vurehout en spaan wuedfee l verkr«8t>are kleuren zijn geheel afgestemd op de satiméeTa'kf nfi°ep rose' za£htblauw. lichtgroen en wit, alles fraai satijngelakt. De leverancier is Bruynzeel. 1291,00 1296,00 MAANDAG 23 MAART 1981 ACTIEVE AANDELEN AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs opende de week rustig De hogere dollar en een hogere Amerikaanse beurs hadden betrekkelijk wei nig invloed. Bij de internationals pakte Akzo de draad van afgelo pen week weer op en steeg ver der door naar 21,10, 0,70 ho ger. De rest van de aandelenmarkt no teerde verdeeld. De obligatie- markt was nagenoeg onveran- 'e"d. Bij de n et doorloptno ge noteerde fondsen viel de koers van Slavenburg in het oog. De bank, die afgelopen vrydag een fors lagere winst bekend maakte, werd geadviseerd op 95. maar liefst 34 lager De internationals waren verdeeld. Unilever liep op naar 134, 0,60 hoger. KLM herstelde zich van de koersdeuk van afgelopen vrijdag en ging naar 97. 1.70 hoger Hoogovens. Philips en Kon. Olie leden een paar dubbel tjes verlies. Van do banken had de NMB tc kampen met wat aanbod, waar door de koers naar f 184 gedrukt werd en dat is 0.20 lager. Ande re banken waren nagenoeg on veranderd De hypotheekbanken lagen daarentegen iets zwakker

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11