LEIDSCH DAGBLAD Tekort staatskas 25 miljard Weer 500 banen weg Onrust na gifvondst in Krimpen \feder-Smit: codicil straks in rijbewijs VITESSE Reden voor nieuwe bezuinigingsronde kabinet auto LAG SNELSTGROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis .Sla uw slag op 2,3 en 4 april a. s.3 ZATERDAG 21 MAART 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 16427 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur AAM. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau W«e S-ngei 1 2311 BG leden Voor tet.nrs ra coWon KRIMPEN A/D IJSSEL - In de Zuidhollandse gemeente Krim pen aan den IJssel is onrust ont staan nadat een Rotterdams la boratorium „alarmerende" bo demverontreiniging had gecon stateerd in de tuinen van vijfhui zen aan de Schwardijk. Die hui zen liggen in de onmiddelijke na bijheid van het zwaar vergiftigde terrein dat vroeger in gebruik was van het chemisch afvalver werkingsbedrijf EMK in Krim- pem. De directie van de werf Van der Giessen-De Noord -de eigenaar van de huizen- overweegt om de bewoners te evacueren. De be drijfsleiding van de werf had aan het Rotterdamse laboratorium opdracht gegeven voor het on derzoek. Gisteravond probeerde( burge meester F. A. Bulder de ongerust heid op een raadsvergadering weg te nemen. Hij verklaarde dat er geen aanleiding is om tot di recte evacuatie over te gaan. Die conclusie is volgens Bulder te trekken uit overleg dat gister middag met de Inspectie Volks gezondheid, de milieudienst van Rijnmond en met Rijkswater staat is gevoerd. Wel zal begin volgende week wor den begonnen met een grondig bodemonderzoek in de buurt van de vijf huizen. De resultaten van dat onderzoek zullen eind volgende week bekend zijn. Mi lieudeskundigen zijn al begon nen met luchtmetingen in de buurt van de vijf huizen. De gemeente zal op verzoek van de gemeenteraad zo snel mogelijk vervangende woonruimte zoe ken voor de inwoners van Krim pen aan den IJssel die op of rond het vergiftigde EMK-terrein wo- HILVERSUM (GPD) - Staatsse cretaris mr. E. Veder-Smit (volksgezondheid) wil het codicil (een verklaring waarin organen ter beschikking worden gesteld van de wetenschap) invoeren als los inlegvel bij het rijbewijs. Mi nister Tuijnman (verkeer en wa terstaat) heeft zich daar al toe be reid verklaard, terwijl ook enkele provincies hun medewerking hebben toegezegd. De bewindsvrouwe deelde dit van morgen mee bij de opening van een symposium, - de zogenaam de Donordag - dat wordt gehou den aan het begin van een nieu we donogwerfactie van het Ne derlandse Rode Kruis. Die actie is deze week begonnen met de verspreidng van ruim één miljoen brochures met een codi cilformulier onder apotheken en postkantoren in ons land. De or ganisatie van het symposium kwam voor rekening van Inter service Nederland, het overleg orgaan van de service-organisa ties in ons land. Staatssecretaris Veder-Smit stond in haar openingsspeech stil bij de resultaten van een enqüete waaruit bleek, dat na tien jaar voorlichting nog slechts zes pro cent van de Nederlandse bevol king in bezit is van een donorco dicil. "Voor ons betekent dit wel dat een uiterste inspanning no dig is om te komen tot het ge wenste aantal organen", aldus de bewindsvrouwe. Ze te overwegen de Gezonds- heidsraad een nieuw advies te vragen over de planning van or- gaantransplantatics. Als knel punt noemde zij de bereidheid van de bevolking bij overlijden organen beschikbaar te stellen voor transplantatie. Bij een wettelijke regeling voor ge bruik van donororganen wilde Veder uitgaan van een systeem en organisatie die berusten op uitdrukkelijke toestemming van de betrokkene voor transplanta tie. Dit in tegenstelling tot het standpunt van onder meer het Europees Parlement. Dat sprak zich uit vooreen systeem waarbij van een overledene de organen getransplanteerd mogen worden als deze daar niet uidrukkelijk bezwaar tegen heeft gemaakt. Een onlangs gehouden enquête heeft volgens Veder aangetoond dat ook een meerderheid van de Nederlandse bevolking voor stander is van het door haar voorgestane systeem. Het sym posium in Hilversum werd onder meer bijgewoond door prinses Juliana. Splitsen van Zuid-Holland kost miljoenen (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - De splitsing van Zuid-Holland in twee nieuwe provincies zal jaarlijks in elk ge val veertig miljoen gulden extra kosten. Dat is een conclusie uit het tussentijdse rapport "De blij vende kosten van de provinciale herindeling" Een exemplaar daarvan werd gisteren aan Gede puteerde Staten van Zuid-Hol land aangeboden. Het onderzoek werd verricht door het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven m geza menlijke opdracht van de pro vinciale besturen van Zuid-Hol land en Overijssel. Het gedeelte van het onderzoek dat op Zuid- Holland betrekking heeft, werd gisteren openbaar gemaakt. Het behandelt de blijvende finan ciële aspecten van de voorstellen tot splitsing van de twee provin- "Zou er niet naar extra besparin gen worden gezocht, dan is bij een splitsing van Zuid-Holland zelfs een bedrag aan extra kosten van vijftig miljoen gulden niet uitgesloten", aldus het rapport. Op welk niveau de extra kosten precies zullen liggen is volgens de onderzoekers van het insti tuut vooral afhankelijk van het beleid dat de nieuwe provincies zullen gaan voeren. "Wil de splitsing financieel moge lijk zijn, dan zullen de nieuwe provincies een terughoudend be leid moeten voeren", menen de onderzoekers. Droefgeestige records liggen achter ons op het gebied van tekort aan zon en een teveel aan regenwater. Volgens de kalender moet daar vandaag een einde aan komen, want de lente is aangebroken. Maar zal het ook echt lente worden? Op Keukenhof in Lisse werden gisteren in elk geval de eerste bloempjes met grote zorg behandeld. Door lagere winst Unilever Vorige week nog liet minister Van der Stee weten dat het financie ringstekort op 7,5 procent was gekomen. Dit betekent dat het kabinet er met de aanvankelijk voorziene drie miljard aan bezui nigingen niet zal komen. Er moet zeker nog eens twee tot drie mil jard extra worden gesnoeid om het financieringstekort op een aanvaardbaar, maar nog steeds te hoog niveau (circa zes procent) te krijgen. Minister-president Van Agt wilde gisteren, na afloop van het weke lijkse kabinetsberaad, over de in houd van de voorstellen die vol gende week naar de Tweede Ka mer zullen worden gestuurd, nog geen details prijsgeven. Eerst zullen „de betrokken maat schappelijke groeperingen" (de fractieleiders van de regerings partijen, werkgevers en werkne mers) informeel door het kabinet op de hoogte worden gesteld. Dat gebeurt dit weekeinde. Ook de laatste dagen heeft vooral mi nister Albeda (sociale zaken) UTRECHT (ANP) - Het perso neelsbestand bij Unilever-Ne- derland, dat in 1974 nog boven de 19.000 lag en dat van 1979 op 1980 is teruggelopen van ruim 15.000 naar 14.700 (onder meer door een inkrimping van het aan tal werknemers bij de Unilever Vleesgroep in Oss) zal dit jaar weer met 500 worden vermin derd. Dat hebben de bonden gisteren volgens bestuurder G. van Os van de Unie BLHP te hóren ge kregen tijdens een gesprek met Unilever. In andere Unilever-be- drijven (de Betuwe Tiel, UTD Delfia in Maarssem en Unilever Emmerich) nog eens 300. I Winkelpand te huur 60 m2. 1e stand. Hoofdstraat, Noordwijk. Inl. tel. 071- 172150 of 01719-19206. De „mtnet-affaire" heeft in de diepvriessector (Lucas Aarden- berg, Iglo) ernstige moeilijkhe den veroorzaakt. Maar volgens Van Os zullen die geen personele gevolgen hebben, omdat er al weer sprake is van herstel van de diepvriesmarkt en van het ver trouwen in het produkt. De „Oude" situatie is echter nog niet bereikt, zodat de binnenkort aflopende werktijdverkorting voor de 685 man produktieperso- neel in deze sector waarschijnlijk Unieke kans voor tekenaars. Amateur of professional 20-40% KORTING op komplete, lichtbeschadigde te- kenkombinaties (tafel, bord en r chine). nog één keer zal moeten worden verlengd. Volgens Van Os heeft Unilever in Nederland bij een omzet van vier miljard gulden in 1980 (vijf pro cent meer dan in 1979) maar een netto-winst van enkele tientallen miljoenen guldens geboekt. Dat is procentueel erg weinig. Een woordvoerder van Unilever wilde desgevraagd nog geen pre cieze gegevens over 1980 ver strekken. Wel blijkt uit het jaarverslag -voor Nederland- over 1979 dat de omzet toen al 4,9 miljard was en de netto-winst 27 miljoen gulden. Van een omzetstijging zou dus geen sprake zijn, terwijl ook de netto-winst volgens de woord voerder in 1980 „aanzienlijk la ger" was dan in 1979. Forel test drinkwater OOSTERHOUT (ANP) - Het waterwinbedrijf "De Bra bantse Biesbosch" gaat deh- kwaliteit van het drinkwater in de spaarbekkens van de Biesbosch controleren met behulp van forellen. Een proef daarmee is uiterst posi tief uitgevallen. De vissen zijn met name bijzonder ge schikt om plotseling optre dende giftige verbindingen op te merken. De forel ver toont een afwijkend zwemge- drag als er zich giftige verbin dingen in het water voor doen. Hij zwemt dan niet meer tegen de stroom in, maar met de stroom mee. De forellen bevinden zich in drie aquaria, waar water uit de spaarbekkens doorheen wordt gevoerd. Als de vissen in twee van de drie aquaria met de stroom mee gaan zwemmen, wordt langs elek tronische weg alarm gesla gen. DEN HAAG (GPD) Zonder een nieuwe, ingrijpende be zuinigingsoperatie zal het Financieringstekort (het ver schil tussen inkomsten en uitgaven van de staat) dit jaar oplopen tot het recordbedrag van 25,5 miljard gulden (8.4 procent). Het kabinet heeft daarom gisteren de belang rijkste knopen doorgehakt voor een nieuwe bezuini gingsronde die „Operatie '81" gaat heten. voeling over deze zaak gehouden met de sociale partners. In politiek Den Haag wordt alge meen aangenomen dat het gaat om een forse verhoging van de werkloosheidspremies voor de werknemers (van 0,75 naar 1,75 procent), een eenmalige beper king van de groei van de sociale uitkeringen ten opzichte van het minimumloon, een extra korting op de salarissen van ambtenaren en - als dat allemaal nog niet ge noeg blijkt te zijn - een van rege ringswege opgelegde korting op de prijscompensatie per 1 juli. Dat laatste zou neerkomen op een verkapte loonmaatregel, iets waartegen zowel binnen het ka binet als daarbuiten veel verzet valt te verwachten. Het kabinet is het volgens Van Agt „in meerderheid" eens geworden over de bezuinigingen. Dat kan betekenen dat enkele ministers nog steeds bezwaren hebben te gen onderdelen van het pakket. Volgens Van Agt gaat het echter om „een prima operatie, zoals volgende week zal blijken" De zogenaamde Bestek-ministers (Van Agt, Wiegel, Van der Stee, Van Aardenne en Albeda) zullen de besluiten van het kabinet ver der in concrete voorstellen uit werken. Minister Van der Stee (financiën) heeft speciaal hier voor zijn voorgenomen reis naar Thailand afgezegd. Premier Van Agt zelf gaat overigens aanstaan de woensdag gewoon naar Zim babwe. Brood wordt 3 ct duurder DEN HAAG (ANP) - De brood prijs gaat met ingang van maan dag omhoog met drie cent voor een brood van 800 gram. Dat heeft het ministerie van econo mische zaken gisteren bekend gemaakt. De minimumbrood prijs voor verpakt gesneden brood komt daarmee op 1,54 gul den, die voor onverpakt onge sneden brood op 1,47 gulden. Oorzaken van deze verhoging zijn volgens het ministerie de geste gen loon- grondstoffen- en ener giekosten. 30 PAGINA'S Walesa bang voor Poolse catastrofe D'66 wil 4% vaste hypotheekrente PAGINA 7 Aanleg trimbanen weggegooid geld PAGINA 15 Hoe erg was 't in de jaren dertig? PAGINA 23 Acht jaar voor Isabel Peron BUENOS AIRES (AFP) - Oud presidente Isabel Peron van Ar gentinië is gisteren tot acht jaar gevangenis veroordeeld. De echtgenote van oud-president Juan Peron kwam 24 maart 1976 als presidente ten val door een militaire staatsgreep. In datzelf de jaar werd zij aangehouden. Er werden vijf processen tegen haar aangespannen, wegens verduis tering, misbruik van gelden en malversaties bij de overdracht van onroerend goed. Na de veroordeling van gisteren wacht haar nog een proces, we gens illegale overdracht van on roerend goed. Isabel Peron verblijft sinds augus tus 1978 onder huisarrest in San Vincente, op 30 km van Buenos Aires. 21 maart EENDENKOOI Zoeterwoude-Rijndiik Aanvang 20.30 uur. Toegang 10.- LEIDSCH DAGBLAD te kijk en te koop in onze nieuwe showroom, wij durven nog! u ook! maak dan een afspraak lelden v. oldenbarneveltstraat 37 (zijstraat warmonderweg) tel. 071-154909 071-172679 ook open op zaterdag van 9-5 uur. Kijken is kopen. Veel wind Aanvankelijk zon, maar later op de dag bewolking en van het westen uit regen. Maximumtemperatuur 12 gra den. In het binnenland toenemende wind, windkracht 4, op i»et IJsselmccr en aan de kust harde wind, windkracht Wacht nog even als u een gebruikte auto wilt kopen. Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mi] nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats Gironr S v p bon ingevuld in een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en dc krant komt SNEL m de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1