W oonbootbe woners tegen plannen om in te schikken Foto's over uitwisseling tussen Leiden en Oxford Gastkolom Aan de Morskade Leiden Oxford: veel hartelijkheid Flinke drukte bij Bovag-occasionshow Commissie propaganda VVD blijft Kijkje in de keuken van de kapper: voor herhaling vatbaar Vechtpartij politie en twee Leidenaars PAGINA 4 ST VRIJDAG 20 MAART 1981 LEIDEN - Een fototentoonstelling in De Waag moet de 35 jaar bestaande uitwisseling Oxford-Leidcn volgende week een feestelijk tintje geven. De expo sitie, die volgende week maandag wordt geopend, toont hoe die uitwisseling sinds 1946 is verlopen De gasten uit Oxford arriveren zaterdagmiddag in Lei den. Voor ie dag daarop staat cm kwa ever °lf ee~ oecumenische kerkdienst met de gastouoers op net programma. Maandag is er om tien uur eerst een puzzelwandeling, waarna de prijzen twee uur later onder het genot van een pannekoek worden uitge reikt. Om half twee opent de burgemeester (Lord Mayor) van Oxford, Woodward de fototentoonstel ling. Vanaf het clubgebouw van de voetbalvereniging Lei den wordt dinsdag om twee uur begonnen met een bustocht door de nieuwe wijken van Leiden. Woens dagmiddag om vijf uur is de officiële ontvangst door het gemeentebestuur in de Burgerzaal van het stad huis. De officiële herdenking is rond half acht in de Hooglandsche Kerk. De voormalige Leidse burge meester Vis en organisator Albert Milhado zullen daarbij het woord voeren. Verder verlenen het Rijn- 'ands Christelijk Mannenkoor, het Jeugdkameror- est en organist Joop Brons hun medewerking. Na -ie plechtigheid houdt de Britse Club Leiden een receptie in motel Mayflower in de St.Aagtenstraat. De Deltawerken zijn donderdag doel van een busreis. De festiviteiten worden vrijdagavond afgesloten met een feestavond in de Stadsgehoorzaal, 's Mor gens spreken de burgemeester van Oxford en de de ken van die stad, rev. MacDonald Ramm voor leer lingen van het voorbereidend hoger beroeps onder wijs. In de school Boshuizen houden zij een inlei ding over de stad Oxford en de Engelse kerk Zater dag wordt de terugreis naar Engeland aanvaard. LEIDEN De bewoners van woonboten zijn verontrust over het bestemmingsplan voor Transvaal, zoals enkele ambtenaren dat hebben bedacht. In de ogen van deze ambtenaren zouden drie woonboten aan de Morskade moeten verdwijnen voor de aanleg van de Churchillbrug en daarnaast aan te leggen openbaar groen. Het plan van de ambtenaren was om alle zeven boten aan de Mors kade wat op te schuiven. De drie boten die weg zouden moeten waren dan in te schikken zijn tussen de andere woonboten. De betrokkenen lieten gisteravond duidelijk blijken vierkant tegen het plan te zijn. Volgens de ambtenaren is ver plaatsing van de woonboten no dig wegens de werkzaamhedcr bij de aanleg van de Churchill brug en de geluidshinder die het verkeer op de brug zal opleveren. De gemeente rekent erop dat er in de toekomst zestien- tot acht tienduizend motorvoertuigen per etmaal over de brug zullen rijden. Dal zou een geluidsni veau van 80 tot 85 decibel veroor zaken. Volgens ambtenaar Kette- nis zou er met de Wet Geluids- hinder in de hand dan een af stand van honderd meter moeten zijn tussen woningen en brug. Een tweede argument van ambte lijke zijde is de aanleg van open baar groen tussen de brug en het eind van de Morskade. De Rijn zou hier voor de Transvaalbcwo- ner bereikbaar moeten worden, bijvoorbeeld om te kunnen vis sen. Als de woonboten blijven Marktplaatsen definitief LEIDEN - In de nieuwe marktver- ordening zijn ook de Boter markt, de Vismarkt, het Gan getje en de Koornbrugsteeg'defi- nitief als marktterrein aangewe zen. En hiermee is de Adviesraad voor de Binnenstad op haar wen ken bediend. Dit was namelijk precies wat de Adviesraad enke le dagen geleden in een rapport bepleitte. De marktverordening oogstte gis teravond in het algemeen lof van de raadscommissie voor econo mische aangelegenheden. Om te zorgen dat 65-plussers onder de marktkooplui (dus met AOW) nog jarenlang een standplaats bezetten en daardoor jongere collega's in de weg lopen, is de bepaling opgenomen dat het recht op een vaste marktplaats voor 65-plussers vervalt als zij gedurende twee jaar niet of nau welijks van de standplaats ge bruik maken. De bepaling zal bo vendien worden opgenomen dat een standhouder niet ouder mag zijn dan zeventig jaar. liggen, zo is de redenering, dan is de walkant eigenlijk tuin van de woonboten, wat ten koste gaat van het openbaar karakter. Schelpenkade Met name dit argument schoot bij Hans ten Hengel van het Leids Woonschepen Overleg in het ver keerde keelgat. "Er is nog nooit een definitieve uitspraak gedaan over de vraag of woonboten en openbaar groen onverenigbaar zijn. Er wordt geen uitstervings- beleid gevoerd, zo wordt gezegd. Maar als hier dit argument wordt gebruikt, dan is het hek van de dam. Bij de Stevenshof dook dit argument ook al op. Maar dat is later teruggedraaid", aldus Ten Hengel. Hij wees het inschikken van de bo ten van de hand. De brandweer zou volgens hem een afstand van vijftien meter tussen de boten willen aanhouden. "De situatie aan de Schelpenkade ls voor de brandweer onaanvaardbaar. Zo'n situatie wordt hier nu ook geschapen. Wat is dat voor be leid?", zo vroeg Ten Hengel zich af. Ambtenaar Ouborg van de afde ling stedebouw gaf toe dat er over het plan (nog) geen overleg met de brandweer had plaats ge vonden. Zij 'zei dat er geen vaste normen bestaan over de afstan den tussen boten onderling. Ten Hengel beaamde dat, maar bena drukte dat de constructie meest al zodanig is (hout), dat de wo ningen tamelijk licht ontvlam baar zijn. De bewoners van de drie boten, die volgens de ambtenaren weg zou den moeten, gaven te kennen graag op hun plaats te willen blij ven, ongeacht de geluidshinder. Zij wezen erop dat de kosten van verplaatsing zeker honderddui zend gulden zouden bedragen. In het krediet voor de bouw van de brug is tienduizend gulden uitgetrokken voor de verplaat sing. Vissen Het inschikken was voor hen in elk geval piet acceptabel. Het argu ment om de Rijn bereikbaar te maken voor de Transvaalbewo- ners deed de woonbootbewoners zich afvragen of de gemeente vis sen belangrijker vindt dan wo nen. Volgens hen gaat het hele argument niet op, omdat nu langs de hele Morskade tussen de boten de Rijn bereikbaar is. Als de boten 'kop aan kont' ko men te liggen kan dat niet meer Bovendien krijgen de bewoners van de huizen aan de Morskade dan een schutting van boten voor hun neus, waardoor elk uit zicht verloren zou gaan. Dat zou een storm van bezwaarschriften opleveren, aldus de bewoners. In plaats van openbaar groen tot aan de waterkant zagen de bewo ners (ook die van de woningen) liever een aantal parkeerplaatsen aan het eind van de Morskade. Het groen zou daardoor iets min der ruimte krijgen. Terwijl de trein zich bonkend en piepend over de wissels, onder de houten loopbrug door, richting Amsterdam in gang zette, kwamen de eer sten langs de houten controle huisjes het Stationsplein op. Engelsen! Geen Übermen schen, die waren we na een vierjarig bezoek net kwijt, maar toch wel andersyoortig dan wij. Helden ook, tenmin ste sommigen van hen, die als zodanig herkenbaar waren aan het uniform dat zij droe gen. Waarin zij zich, met risi co voor eigen leven, jarenlang hadden ingezet voor onze be vrijding. Daar waren ze dan. Als ik geluk had kreeg ik mis schien wel zo'n geweldige R.A.F.-vlieger mee naar huis. Dan kon ik proberen hem een R.A.F.-badge af te troggelen. Vlug staken wij. afhalers, vanuit het Café Zomerzorg, waar we anderhalf uur had den zitten wachten, het plein over om deze zo lang verbeide gasten te verwelkomen. Het was allemaal begonnen in Londen anderhalve maand na de invasie toen Albert Mil hado acm een lunch - terwijl de Vl's en de V2's (from Was senaar with loveover de hoofden van de aanwezigen raasden - het idee opperde om Engelse en Nederlandse ste den blijvend te verbinden door sportuitwisselingen. Het idee sloeg aan. Nog tijdens de oorlog had al een groot aan tal steden contact gelegd. Maastricht ging daarbij voorop met een voetbalwed strijd tegen Woolwich. Leiden kreeg in februari 1946 Oxford toegeweïen. Er was geen mogelijkheid om te kie zen. Niemand mopperde daar overigens over, gewend als men nog was aan beper kingen van democratische vrijheden (ook het militair gezag bestond immers nog) Weinigen hebben het waar schijnlijk zelfs ooit geweten dat het Leidse gemeentebe stuur toen nog zonder burge meester) niet heeft mogen kie zen. ANSA, de Engelsch-Ne- derlandsche Sport Organisa tie - voor de regeling van de sportuitwisselingen opge richt - wees Oxfort aan Lei den toe, omdat het beide uni versiteitssteden waren, die ook naar bevolkingsomvang gemeten (Oxford iets groter dan Leiden), alsmede gezien de samenstelling van de be roepsbevolking (beide steden, beschikten over flink wat in dustrie) aardig bij elkaar pasten. In de maand maart, waarin de stad zich verheugde op de aanstaande (her)-opening van de spoorlijn Leiden-Al- phen de brug over de Nieuwp "That is the happiest situa tion, where there is no compe tition, no vanity, but a calm quiet interchange". vrij naar een Letter of Samuel Johnson to James MacPherson april 1775. door J.P. van der Reijden oud-voorzitter Sportstichting Vaart was immers gebombar deerd), het land zich opmaak te om a raison van 1 bon een paar schoenen te kopen (ook alle levensmiddelen waren nog gerantsoeneerd) en Hon garije zijn vliegvelden voor 30 jaar aan de Sowjet-Unie verpachtte, werd in Leiden een comité opgericht waarin illustere figuren zitting na men. Even kijken of u ze nog kent: Van Schaick (de PvdA- wethouder). Moolenaar (toen KNZB-penningmeester), Kai ser en Kooien (van de sport stichting), Strieker (Njord), Mej. Hiemstra (die Ley the), Van der Ploeg (LVB), dr. Martin (Civitas), Koopmans en Mej. Mak (onderwijs). Al snel volgde de aankondiging dat er twee korfbal-twaalftal len naar Oxford zouden gaan om de, op dit punt achterge bleven, Engelsen hel edele korfbalspel te leren. Er werd grondig gewerkt, we hadden behalve de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en het zie kenfondssysteem, kennelijk nog wel iets meer van de Duitsers geleerd. Via een se lectiewedstrijd zou worden uitgemaakt wie er mee moch ten. 24 mannen en vrouwen werden uiteindelijk aange wezen. Piet Kruit (jawel de zelfde, maar toen nog van Vi ews Orientus, niet van U.V.S.) hoorde daarbij. De demon straties overzee gingen overi gens niet door. Het enthou siasme in Oxford bleek min der groot dan onze missionai re bedoelingen. De hele uitwisseling leek nog mis te gaan toen het bericht LEIDEN - Dat de verkoop van nieuwe auto's is gedaald betekent nog niet dat ook de belangstelling voor auto's is geluwd. Dat kon men kortgeleden al afleiden uit het recordbezoek aan de perso- nenauto-RAI. En men kon het gisteravond ook weer zien In de Groenoordhal. Het was flink druk in en rondom de honderden óuto's die daar stonden opgesteld tijdens de Bovag-occasionshow. De handel in gebruikte auto's is nooit zo diep ingezakt als de verkoop van nieuwe. Bovendien heeft die verminderde verkoop ervoor gezorgd dat de tweedehands-markt aanzienlijk minder toevoer kreeg. En dat heeft de handel weer gunstig beinvloed. De dealers op deze Bovag-show waren dan ook over het algemeen opti mistisch. Dat optimisme werd gevoed door snelle succesjes gisteren op de eerste avond van de show. Omstreeks half tien waren al 23 auto's verkocht, wat "een uitstekende score" werd genoemd. Hans Versnel die in het midden van de hal op een podium zijn spelshow en vele op autoverkoop geënte grapjes ten beste gaf had ook niet over gebrek aan publick te klagen. Hij zal ook vanavond tussen 7 en 10 uur en morgen van 10 tot 5 uur in de Groenoordhal tussen de glanzend opgepoqtse occasions staan. LEIDEN - De propagandacom- missie van de VVD gaat met haar werkzaamheden door, ondanks het ontslag door het VVD-be- stuur van mevrouw Van Hagen als voorzitter van de commissie Mevrouw Van Hagen blijft voor lopig als gewoon lid van de com missie functioneren. "De vertrouwensrelatie met het be stuur is verslechterd. Maar het is niet in het belang van de partij om nu, zeker met landelijke ver kiezingen, acht weken voor de verkiezingen de werkzaamheden te staken. Daarom gaan we op een zakelijke basis gewoon ver der", aldus secretaris Van Schaik van de commissie. De propagandacommissie moet het ondertussen zonder voorzit ter stellen. Men wil de kwestie eerst wat laten 'afkoelen', aldus Van Schaik. LEIDEN - De politie heeft giste ren van half elf tot half ëcn een technische controle gehouden op de Hoge Rijndijk. In totaal werden er 19 wagens gecontro leerd. Er hoefden slechs drie pro cessen-verbaal opgemaakt wor den: voor een gladde band, ver keerde kentekenplaat aan aan hangwagen en voor het ontbre ken van een buitenspiegel. OAAO! Jazz-zolder Hol House stelt morgen zijn podium beschikbaar aan de groep OAAO! Deze groep viert haar eerste lustrum. OAAO! heeft als vaste kern Herbert de Jonge (piano), Michiel Czn Dhont (bas) en Hans Houtman (drums). Gast- saxofonist is morgenavond Ri- nus Groeneveld. Hot House is ge vestigd in het Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, de zaal is om ne gen uur open en het concert be gint om tien uur. Bataven-reünie Ter gelegenheid van het vijftigja rig bestaan houdt atletiekvereni ging De Bataven op zaterdag 16 mei een reünie. Wie nog adressen van oud-leden weet. kan contact opnemen met Nicoline v.d. Hoorn, P.J. Blokstraat 19, 2313 ES Leiden, tel. 071-121001 tussen zes en zeven uur 's avonds. Energie De Werkgroep t.v.-issue van de Leidse Studenten Ekklesia laat maandagavond een eerder door de NOS uitgezonden documen taire over nieuwe alternatieve energievormen zien Dat gebeurt om acht uur in gebouw Rape- nurg 100/102. Lentement De Stichting 't Paleis Leiden orga niseert morgenavond om negen uur aan Noordeinde 2A een len tefeest vol muziek en poëzie onder de titel Lentement. Wat de poëzie betreft zullen Rik Hasselbach. Franck Leenheer en Isaac Biede- meijer hun beste dichtbeentje voorzetten. Optreden doen de popgroepen Surprise en The Stri pes. Nico Bill verzorgt de disco. Handbal In de 5-Meihal wordt morgen tus sen acht en vier uur een zaal- handbaltoernooi voor basisscho lieren gehouden, georganiseerd door de gemeentelijke school sportcommissie. Ruilbeurs Ruilclub Koningskerk organiseert morgen een ruilbeurs in de school aan de Willem de Zwijgerlaan 44. Postzegels, munten, enzo voorts kunnen tussen tien en vier uur worden geruild. Prinses Beatrix Speeltuinvereniging Prinses Bea trix houdt maandagavond in haar clubhuis aan de Schubert- laan de jaarlijkse algemene le denvergadering. Aanvang kwart over acht. kwam dat op grond van de slechte voedselsituatie - in En geland - alle sportuitwisselin gen zouden worden afgelast. Het bericht bleek onjuist, wel werd - door de Engelse rege ring - bepaald dat gezien de voedselsituatie, de vervoers problemen en de moeilijke huisvesting alleen sportlie den, geen belangstellenden het eiland mochten bezoeken. In juli 1946 brachten drie Lei denaars een bezoek aan Ox ford: Strieker van Njord ging tevergeefs, Romaan en Leger stee (de gemeentesecretaris) waren succesvol. Oxford dat zelf geen ideeën bleek te heb ben nam de suggesties van Leiden graag over. Deze hiel den in dat Oxford het eerst Leiden zou bezoeken met 80 man (atleten en zwemmers) die hun eigen reiskosten moesten betalen. Het werden er uiteindelijk 42 (zes echtpa ren!) die, op de dag dat de nieuwe burgemeester van Oegstgeest in zijn installatie rede opmerkte dat annexatie door Leiden tegen de wil van de bevolking slechts een aan tasting van de democratie was, dat Nel van Vliet een nieuw wereldrecord op de 100m. schoolslag zwom (toen al 1.19!) en dat Molotov op de Parijse conferentie de Ameri kanen uitschold (er is niets nieuws onder de zon), in Lei den arriveerden. Zonder de met veel tam tam aangekon digde Maureen Gardner - door de krant aangeduid als Sweet Seventeen - die twee jaar later tijdens de Olympi sche Spelen op de 80m horden even hard zou lopen als onze eigen Fanny Blankers-Koen doch desalniettemin daar voor slechts een zilveren me daille kreeg. Zes dagen later waren ze weer weg. Dank baar voor de genoten gast vrijheid, vol van de ervarin gen opgedaan tijdens de uit stapjes naar opwindende oorden als Alkmaar. Aals meer en Noordwijk (met de tram, want autorijden was op zondag verboden!) Zonder winst, want de atletiek twee kamp had Leiden - met ge ring verchil - gewonnen ter wijl het zwemmen (volgens de krant) "op een teleurstelling uitdraaide, de Engelsen won nen geen enkel nummer". Seys Inquart beleefde zijn laat ste dagen - waarin hij een grondwet voor Utopia en een Ausblick im Zukuhft schreef - toen in september 1946 14 cricketers Oxford be zochten. Zij speelden i.v.m. de regen slechts twee wedstrij den tegen een dekenfabriek en Oxford City die - uiter aard - beide verloren gingen. Opnieuw bleek de uitwisse ling dus geen groot sportief succes te zijn. Dat is sindsdien zo gebleven. Matige, tot soms zeer povere, sportprestaties. Veel harte lijkheid en vriendschap. Ge heel overeenkomstig de oor spronkelijke doelstelling: "This....is in the very near fu ture going to play a very great part in the friendship of the people of our two coun tries". Dus geeft het ook niet dat ik nu schompermuilend terug denk aan het groepje dat toen het station uit kwam. Dat ik thans eerder aan de Engelse lachserie "Daar komen de schutters" dan aan helden denk. De uit wisseling heeft mijn beeld dat ik heb van Engeland, van de mensen, van hun democra tisch denken, - mede - be paald. Ik denk dat het dan ook aan de uitwisselingen moet worden toegeschreven dat John Parsons - eveneens een man van de eerste uitwis seling - zo zeker denkt te we ten dat Engelsen nooit op Hol landers zullen schieten in ge val van oorlog. Ik vermoed dat het ook door de uitwisse lingen komt dat het krantebe- richt over een eventueel uit eenspatten van de Labour- party voor mij slechts een be richt is als zovele andere, doch dat ik mij - ondanks dat ik vele zeer goede democraten in de Bondsrepubliek ken - zorgen maak als ik lees over een eventueel uiteenvallen van de S.P.D. Merkwaardig wellicht en irrationeel. Tja, zo zit de mens nu eenmaal in elkaar. LEIDEN "Dit is voor herhaling vatbaar, de belangstelling valt me geweldig mee". Dat was de enthousiaste reactie van kapper Koetsier, die in het kader Van "Leiden Modestad" gisteren in zijn salon aan de Hogewoerd een uurtje open huis hield. En dat uurtje werd druk bezocht. Na een aanvankelijke aarzeling stond, toen het open huis een kwartiertje oud was, de hele groep om de kapsters Nel Her mans, Rolande van Egmond en Livinia Cinteur geschaard. Al gauw kwamen ook de vragen los. Vooral het vlechtwerk kon op hon derd procent aandacht van de bezoeksters er was maar één be zoeker, rekenen. Livinia en Nel deden dan ook hun uiterste best het allemaal zo duidelijk moge lijk uit te leggen. "Het is echt niet zo moeilijk hoor," zei Livinia, "als je maar eenmaal de slag te pakken hebt". Er werd een beetje sceptisch geknikt en het zal nog wel een paar keer afkij ken worden voor moeder de dochter of andersom met zón mooie vlecht de straat op kan sturen. Rolande 'kreeg wat minder aan dacht. Toch was haar opgave, ge zien de verheugde reactie van haar 'slachtoffer' ("Het zit leuk hè en ik heb van dat moeilijke haar") bepaald niet eenvoudig- .Zij knipte het haar van een wat ouder model in de nieuwe coup voor dit voorjaar met het accent iets op het voorhoofd. Het gesprek kwam natuurlijk ook nog even op de modeshow van dinsdagavond waaraan de kap sters van Koetsier samen met hun collegaatjes van Van Tonge ren hadden meegewerkt. Nel:"Het was een geweldige erva ring om zo achter de show te werken. Spannend ook want je moest met zoveel rekening hou den. Bijvoorbeeld de kapsels die in het eerste nummer na de pau ze opkwamen, moesten eigenlijk meteen bruikbaar zijn voor de bruidsshow aan het slot, want meer dan een minuutje om bij te werken had je niet. Maar we von den het allemaal ontzettend leuk". LEIDEN - Op de Haarlemmerweg is vannacht rond kwart voor een een vechtpartij uitgebroken tussen twee politieagenten en twee Leide naars, beiden in de twintig. De laatste twee hielden aan het gevecht hoofdletsel over en één van de politieagenten twee gebroken tanden. Rond half één werd de politie gewaarschuwd dat de 24-jarige W.M. K. en de 29-jarige H.N. een schutting van een pand aan de Groenoordstraat aan het vernielen waren. Ook de ruit van de toegangsdeur van de Netto- rama en een ruit van een huisje met bezinepomp moesten er aan gelo- Getuigen wisten de inmiddels gearriveerde politie te vertellen dat het tweetal zich op een plezierbootje in de Haarlemmertrekvaart had ver schanst. Aanvankelijk deden ze net alsof ze sliepen, maar na verloop van tijd kwamen ze toch te voorschijn. Na enig heen en weer gepraat begonnen beide Leidenaars volgens de politie opeens te slaan. Eén van de politieagenten kreeg zo'n klap op zijn mond dat twee van zijn tanden braken. Beide Leidenaars moesten na afloop naar het AZL worden vervoerd met hoofdletsel. Op het terrein van het ziekenhuis aangekomen sloeg K., geboeid en wel, nog op de vlucht, maar hij meldde zich even later weer. Beide Leide naars zitten nu op het bureau.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4