The Blue Lagoon: heimwee naar Robinson Crusoë r a\w jir 't Feestje van de geheim agent "Strijd der Giganten": maar gauw vergeten r jfjof Drie filmklassiekers van Vittorio de Sica in Kijkhuis VRIJDAG 20 MAART 1981 Humor ten bate van Amnesty International Echt weggegooid geld is e'en bezoek aan The secret police man's ball nooit. De op brengst van deze film komt in zijn geheel ten goede aan Amnesty International, de or ganisatie die zich inzet voor politieke gevangenen in de wereld en met dat lot zijn we toch allemaal begaan. Wie bo vendien een speciaal plaatsje in zijn hart heeft voor Britse humor krijgt nog waar voor zijn geld ook. The secret policeman's ball is een registratie van een gala avond in Londen ten bate van Amnesty. Muzikanten en komedianten zijn in The se cret policeman's ball (het feestje van de geheim agent) belangeloos muzikaal of ko misch in de weer. Wat betreft het laatste: de grappen bewe gen zich in het genre van Monty python's flying circus (een paar mensen uit dit team zoals John Cleese en Michael Palin doen ook mee). Degene die bij het lezen van Britse humor dacht aan de dubbel zinnigheid van Wordt u al ge holpen kan dus beter thuis blijven. Uit dit absurde genre zitten in The secret policeman's ball een paar ijzersterke staaltjes. Wat te denken van een boeienkoning die zichzelf moet bevrijden voordat zijn hart wordt doorkliefd door een vork, die op een speel goedtreintje is gemonteerd? Of de geblinddoekte vrouw die moet raden door welk be kend persoon ze gemoles teerd wordt? De muzikale in termezzo's worden verzorgd 'Ik 'lil, 'Hl||ll|i W A V JF |The secret policeman's ball; regie (een beetje): John Cleese; hoofdrollen: John Cleese, Peter Cook en Michael Palin; theater: I Lido 4; leeftijd: 16 jaar lliiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiuuiili door Pete Townshend (Pin- ball wizzard), John Williams (The deer hunter) en Tom Ro binson (Glad to be gay). The secret policeman's ball is niet direct een produkt dat je in de bioscopen verwacht. Een recht-toe-recht-aan verfilming van wat er op een podium gebeurt is eerder geëigend voor televisie dan voor de bioscoop. Constante aandacht is immers niet ver eist. Het zijn op zich staande scènes; een verhaal hoefl niet gevolgd te. worden. Je kunt rustig even naar de wc of een kopje koffie inschenken, zon der dat dat fatale gevolgen heeft. Bovendien,is het allemaal niet even geslaagd wat er op het podium gebeurt of het is te veel uitgesponnen. Een wat minder aandacht vragend medium als de bioscoop was daarom meer geschikt ge weest. Voor de zeer smakelij ke krenten in de pap zal dan ook alleen de ware liefhebber zijn warme huiskamer verla ten. En mocht het onver hoopt toch nog tegenvallen: denk aan het goede doel. BART JUNGMAN 'lik ''iiiij,, HI Na een aanzienlijke tijd in de bioscoop afwezig te zijn ge weest draait er nu weer eens een soort kung fu-film: "The Big Brawl" (Strijd der Gigan ten). Een soort Bruce Lee- film dus, maar dan iets meer eigentijds en zonder het mys tieke waas van Oosterse reli gie. De hoofdrol wordt gespeeld door Jackie Chan. Hij is een gewone Chinese stadsjongen, die door zijn oom pn de re gels van deze Oosterse vecht sport wordt onderwezen. Een Maffia-baas, wiens favoriete vechter voor "The Big Brawl" (een spectaculaire vecht-happening in Texas) is uitgeschakeld, dwingt de jon ge Chinees voor hem te vech ten. Chan wint en draait on dertussen ook -zijn baas een loer. Kortom, een plot om van te hui len. Zelfs de meest doorge draaide schrijver van goed kope detective-romans zou er voor terugdeinzen het te ge bruiken. Het schop-, boks- en vechtwerk doet daarentegen De strijd der Giganten. Hoofdrollen: Jackie Chan. Jose Ferrer en Kristinc Dcbell Theater: Euro 2, Alphen; 16 jaar. iiiiiiiiiiimiiniiiiiiiiiiiinuu voor de liefhebber zeer aar dig aan. Humor zit er nog wel, zij het spaarzaam, in 'The Big Brawl". Het overdreven krachtvertoon van hoofdrol speler Jackie Chan, hoewel aanvankelijk leuk. hing mij echter snel de keel uit. "The Big Brawl" is een matige vechtfilm, maar heefl verder zo weinig om het lijf dat hij het best maar gauw vergeten kan worden. RAYMOND PEIL Uit het niets opgedoken ver wierf regisseur Randal Klei- ser drie jaar geleden wereld faam met zijn filmversie van "Grease", de musical, waarin John Travolta en Olivia New ton John de hoofdrollen ver tolkten. Bedoeld ter voortzet ting van Travolta's succes met "Saturday Night Fever", teruggrijpend op de vroege jaren zestig en gemaakt met de formule: slap verhaaltje rond aardig ogende jongehe ren en jongedames, met vaart verteld, maar gedragen door de disco-muziek. Kleiser schoot in de roos. Grease werd in 1978 de meest be zochte film ter wereld. Voor zijn nieuwste film "The Blue Lagoon" lijkt wederom een plaats aan de top wegge legd. Het publiek stroomt toe voor dit uit 1903 daterende, door Henry DeVere Stac- poole geschreven sprookje. Dat mag een raadsel heten. Geen disco ditmaal, maar mier zoete tonen van het Austra lisch Symphonie Orkest. Geen snelle Travolta en New ton John, maar de twee be deesde tieners, Emily en Ri chard. Als kind leden ze schipbreuk en spoelden ze aan op een vrijwel onbe woond eiland. Daar zijn ze volledig op elkaar aangewe zen, bouwen ze een eigen huisje, spartelen ze aanvan kelijk als twee schoolkame raadjes rond, groeien ze uit elkaar gèdurende de puber- Hl., 'N i>' ..iillir .iflllli' "The Blue Lagoon", Regie: Randal Klei ser, met Brooke Shields en Cristop- her Atkins. Theater Luxor, a.l. Illlllllllllllllllllllllllllllllllll teit, maar vinden ze elkaar uiteindelijk weer terug en is er als kroon op de ontloken liefde een wolk van een baby Begrijpen doen ze van dit al les natuurlijk niets, maar het geluk is er niet minder om. Was het bij "Grease" de muziek Christopher Atkins en Brooke die de zit in de bioscoop dra gelijk maakte, in "The Blue Lagoon" zijn het de prachtige beelden van de Fiji-eilanden waar de film is opgenomen, die af en toe uitkomst bieden. Het is een schrale troost, die uiteindelijke toch niet de conlusie wegneemt dat "The Shields in The blue lagoon. Blue Lagoon" tot de meest hypocriete films ooit ge maakt moet worden gere kend. Het kinderbloot is van een on waarschijnlijke keurigheid, zodat de aller naiëvisten nog net kunnen blijven geloven dat het daar allemaal niet om begonnen is. Maar of de aller sentimenteelsten er nu werkelijk om moeten huilen, ook dat valt te betwijfelen. Het enige logische gevoel dat de film kan oproepen is heimwee. Heimwee naar Ro- binsoe Crusoë. TON VAN BRUSSEL Eiland": af en toe wel spannend, maar niet bijzonder Uk 1111,'H|l||lu 'H| I "Het Eiland der Ver- I schrikking", 16 jr. Regie: I Michael Ritchie. Voor- I naamste rollen Michael I Caine, David Warner. Li- [do 2, Leiden. Illlll'lllllllllllllllllllllllllllllll "Het eiland der verschrikking" is opnieuw een verfilming van een boek van Peter Benchley, de auteur van wie eerder "Jaws" en "The Deep" werd verfilmd. Ditmaal is het geen plotseling op duikende haai die voor de spanning moet zorgen, maar een volk van zeerovers dat schepen overvalt, de bemanning uitmoordt en er met de buit vandoor gaat. Het boekaniersvolkje leeft al enkele eeuwen onontdekt op een stil eiland, totdat verslaggever Maynard (Michaël Caine) op zijn ont dekkingstocht naar de verdwenen schepen op dit volk strandt. De oude beschaving komt hierna snel aan zijn eind: de enige die aan het eind van de film nog leeft zijn Maynard en zijn zoontje. Technisch wordt in de film een strak vertelschema gehanteerd. Gezegd moet worden, dat het lot van Maynard en zijn zoontje tot het eind nog tamelijk onzeker blijft. Dit levert, ondanks het niet al te geloofwaardige thema van de film, toch nog wel wat span ning op. Zoals je eigenlijk wel min of meer van een film van dit kaliber kunt verwachten zijn ook de zijdelings aangeroerde thema's niet zo interessant. Zo blijft de hele zaak in de melige sfeer hangen. Dat is bijvoorbeeld het geval met de gedwongen relatie die May nard aan dient te gaan met een van de eilandbewoonsters (nadat hij gevangen is genomen), omdat van hem verwacht wordt dat hij bij haar een kind maakt. Ook is er de moelijke relatie die Maynard onderhoudt met zijn zoontje, dat zijn vader (terecht) wantrouwt, omdat pa een paar vakanties in de soep heeft laten lopen. Na de ongebruikelijk verlopen vakantie op het eiland komt het dan toch nog tot een hereniging tussen vader en zoon. Af c r de hele linie is "Het Ei- HENK VEGTER Leen Jongewaard speelt één van de hoofdrollen in het laatste werkstuk van Guido Pieters, Te gek om los te lopen. De film, die vorige week zijn landelijke première beleefde, komt nu ook naar Leiden (Trianon). Te gek om los te lopen vertelt het verhaal van een aantal psychiatrische patiënten die bij wijze van experiment hun tehuis verlaten en samen een woning in de stad gaan bewonen. Eén van hen (Peter Faber) heeft daar grote moeite mee. LEIDEN - Zowel het Filmhuis als het Kijkhuis hebben voor de ko mende week klassiekers op het programma staan. Vooral in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerk- koorstraat is het raak. Daar wor den drie films van Vittorio de Si ca vertoond. Maandag is Umber- to D aan de beurt. Deze film ver telt het verhaal van een oude man die met zijn hondje op straat komt te staan. Donderdag schiet een wonderduif een groepje arme mensen te hulp in Miracole a Milano. Volgende week vrijdag en zaterdag staat de bekendste film van Vittorio de Sica op het programma: Fietsen dieven. Een werkloze man kan eindelijk van zijn spaarzame cen ten een fiets kopen, die vlak daarop wordt gestolen. Van alle films zijn de aanvangstijden 20.00 en 22.15 uur. Het Filmhuis aan de Breestraat brengt dinsdag en woensdag om acht uur Het testament van Dr. Mabuse van Fritz Lang. In deze laatste film uit de cyclus 'Duits expressionisme' zit Mabuse vast in een krankzinnigengesticht, maar dankzij de directeur van die inrichting kan hij zijn misda dige praktijken toch voortzetten. Verder in het Filmhuis vanavond en morgenavond een film van de Italiaanse regisseur Ettore Scola, C'Eravamo tanto amati (aanvang elf uur). Drie vrienden die samen in het verzet hebben gezeten, ko men elkaar na jaren als keurige vijftigers weer tegen Tenslotte wil het Filmhuis donder dag om acht uur en kwart over tien de film Asphaltnacht van de Duitse regisseur Peter Fratscher brengen. Die film gaat over twee gitaristen. Eén van de generatie '68 en één uit het punkidioom. Rock and roll is echter een bind middel tussen de twee. Vittorio de Sica van wie het Kijk huis drie films vertoond. Mocht de terugkeer van Johan Cruyff in het duel met Frank rijk ons woensdag slechts per samenvatting bereiken, dan valt er die avond op Neder land 1 in elk geval een aardi ge Franse speelfilm te zien: Passe ton bac d'abord van Maurice Pialat, wiens Loulou momenteel in de Nederland se bioscopen draait. Passé ton bac d'abord vertelt het verhaal van een aantal eind examenleerlingen in een Noordfranse stad en het le ven dat hun na het diploma wacht. Een andere speelfilm die deze week op de Nederlandse tele visie komt» is Das zweiten Er- wachen der Christa Klages (zondag op Nederland 2). Re gisseur Margaretha von Trot- ta had in 1978 redelijk veel succes met dit filmdebuut. Terwijl in West-Duitslai^d de angst voor het links terroris me aanwakkert, geeft Von Trotta in deze film op een ge nuanceerde manier achter gronden over hoe iemand daarin verzeild raakt. Christa is een radeloze kleuterleid ster die een bank berooft om het kinderdagverblijf voor sluiting te behoeden. Ook op de buitelandse tv is het filmaanbod deze week niet gering. Van regisseur John Carpenter (bekend van The Fog) wordt door Duitsland 3 de film Someone is watching me vertoond. Lauren Hutton (de fraaie dame uit American Gigolo) wordt in haar nieuwe woning constant beloerd. België 2 heeft haar vaste film avond op dinsdag gereser veerd voor een klassieker: Orfeu Negro. Maandagavond brengt Duitsland 1 Elisa vida mia, de puzzelfilm van Carlos Saura uit 1977. Fernando Rey en Geraldine Chaplin (ofte wel mevrouw Saura) spelen de hoofdrollen. -4- niiiiillllt Het programma: ZATERDAG: Heidi kehrt heim; 15.10 uur; Dtsl. 2 (re gie: Delbert Mann. Ameri kaans/Duitse film uit 1967). Frogs; 22.05 uur; Dtsl. 1 (re gie: George McCowan met Ray Milland. Amerikaanse film uit 1972). Silver Lode; 23.05 uur; Dtsl. 2 (regie: Allan Dwan. Amerikaanse film uit 1954). ZONDAG: The count of Monte Cristo; 14.55 uur; Dtsl. 1 (re gie: Rowland V. Lee. Ameri kaanse film uit 1934). Silen- zio si gira; 15.25 uur; Dtsl. 2 (regie: Carlo Campagalliani. Italiaanse film uit 1943). Das zweitcn Erwachen dor Christa Klages; 21.50 uur; Ned. 2. MAANDAG: The Southerner; 22.00 uur; Dtsl. 3 (regie: Jean Renoir met Betty Field. Ame rikaanse film uit 1945). Elisa vida mia; 23.00 uur; Dtsl. 1 WOENSDAG: Passe ton bac d'abord; 20.00 uur; Ned 1 (onder voorbehoud) Black Oak conspiracy; 22.15 uur; Dtsl. 3 (regie: regie: Bob Kel- jan. Amerikaanse film uit 1976). VRIJDAG: Made for each other; 20.15 uur; Dtsl. 1 (re gie: John Cromwell met Ja mes Stewart. Amerikaanse film uit 1939) The killer eli te; 20.15 uur; Bel 1 (regie: Sa me Peckinpah Amerikaanse film uit 1975). The goddess; 23.20 uur; Dtsl. 2 (regie: John Cromwell. Amerikaanse film uit 1958). Illlll BLIJVERS Leiden. Euro 4. Alphen. "Een vlucht regenwulpen" - Best seller van Maarten 't Hart uitste kend verfilmd. Lido 1, Leiden en Euro 3, Alphen. "Le dernier métro" - Een stijlvol werkstuk van Francois Truffaut", Studio. Leiden. "One flew over the cuckoo's nest" - Jack Nicolson in een aangrijpende film over de behandeling van psy chiatrische patieenten, Camera, Lei den. Te gek om los te lopen". Sympa thieke film van Guido Pieters. NACHTFILMS "Het vergeten continent" - Luxor, Leiden "Looking for Mr. Goodbar" - Came ra. Leiden. "Kom uit die broek" - Rex. Leiden. "Cassandra crossing" - Euro 1. Al phen. "De strijd der giganten" - Euro 2. Alphen "Agatha" - Euro 3. Alphen. "Slaves of pleasure" - Euro 4, Al- REX "Het porno-internaat" DEN HAAG "Flying High" - Apollo 1 (460340), 16 al. "Charlotte" - Bijou (461177), al. "Ordinary people" - Calypso (463502). al "De blauwe lagune" - Babylon 1 (471656). al "Mon oncle d'Amerique" - Babyion 2. 16 jr "Ordinary people" - Babylon 3, al. "Caligula" - Camera ((467200), 18 jr. "Vrgdag de 13e" - Cineac 1 (630637), 16 "Een vlucht regenwulpen" - Metro- pole 1 (456756), 12 jr. "Raging Bull" Metropole 2. 16 jr "Le dernier metro" - Metropole 3.16 jr. 'Te gek om los te lopen" - Metropo le 4. al. "On her Majesty's secret service" - Metropole 5. 16 jr 'The exterminator" - Odeon (462400), 16 jr. "Assault on Precint" - Odeon 2, 16 jr. "Dressed to kill" - Odeon 3. al. "Monthy Python en de heilige graal - Odeon 4, 12 jr. "The jazzsinger" - Odeon 5. al. "Hogeschool standjes" - Le Paris 1 (656402), 18 jr. "Sweet young girls" - Le Paris 2,18 "Supersmeris" - Passage (460977). al. "Intiem^pornospclletjes" - Royal 3 (601192), 18 jr. "Five to hell" - Royal 4, 16 jr. "Super power" - Royal 5. 16 jr. "Film international" - Studio 2000 (542288)), 16 jr. "Seems like old times" - De Uitkijk (542288), 16 jr. AMSTERDAM "Charlotte" - Alfa 1 (278806), al. "Flying high" - Alfa 2. al. "Kagemusha" Alhambra 1 (233192), al. "Papillon" - Alhambra 2, 12 jr "The competition" - Bellevue Cine rama (234876/266227). al. "The blues brothers" - Calypso 1 (266227/234876), al. "De blauwe lagune" - Calypso 2. al. "The blues brothers" - Calypso 3. al. "Meisjes die zich voor alles lenen" - Centraal (248933), 18 jr. "Supersmeris" - Cineac Damra- k(255648). al. "The getaway" - Cineac Damrak 2. 16 jr. "Raging Bull" Cineac (243639), 16 jr "Le dernier métro" - Cinecenter (236615), 16 Jr. "Amacord" - Cinecenter, 12 jr. "Dressed to kill" - Cinecenter. 16 jr. "The competition" Cinema I (151243), al "Ordinary people" - Cinema 2. al. "Een vlucht regenwulpen" - City 1, (234579). 12 jr. "Raging Bull" en "Don Giovanni" - City 2, al. "The empire strikes back" - City 3, al. "Brubaker" - City 4. 16 jr "Monty Python en de heilige graal" -City 5. 12jr "Divine madness" City 6. al. "The jazzsinger" - City 7. al "Outlaws Blues" Cine "D"(226551), 16 jr. "Stardust memories" - Desmet (226551). al "One flew over the cuckoo's nest" - Du Midi (723653). 16 jr "Mon oncle d'Amerique" - Leidse- plein theater (235909), 16 jr "Supersmens" Nóggerath (230655). aL "Hogeschool standjes" - Pansien (248933), 18 jr. "The exterminator" - Rem brand t- plein theater I (223542), 16 jr. "Dressed to kill" - Rembrandtplen theater 16 jr "Vlammend karatcgeweld" Rex (246132), 16 jr "The hunter" - Rialto (723488), 12 jr. "Charlotte" - Rivoli (723488). ai 'Te gek om los te lopen" - Roxy (232809), al. "Het verboden bacchnaal" - Studio K (231708), 16 jr. "La viuda de Montiel" The Movies 1 (245790), 16 jr "Dcutschland bleiche Mutter" - The Movies 2, 16 jr. "Les enfants du paradis" The Mo vies 3. 16 jr. "Vrijdag de 13e" Tuschinski 1 (262633). 16 jr. "Een vlucht regenwulpen" Tu schinski 2, 12 jr. "The Pretenders" Tuschinski 3.12 Jr "Caligula" - Tuschinski 4. 18 Jr.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19