Dierproeven: 'Het einde van de menselijkheid' Terugkeer illegale Surinamers betaald Tweede Kamer akkoord met leegstandwet tergronden Leiden krijgt wellicht eerste leerstoel dierproefvraagstukken Frank Govers legt accent op de heupen Op deze honden wordt de schadelijkheid van sigaretten getest (dagelijks 30 sigaretten). Neutronenouderzoek op een onschuldig aapje proefdieren 's jaars naar Van Dijks mening relatief de kroon spant. De bijzondere hoogleraar zou zich gedurende één dag per week moeten bezighouden met het op een rijtje zetten van het aantal dierproeven in ons land. Vervolgens moet hij die kritisch bekijken en vaststellen of ze al dan niet noodzakelijk zijn en vervan gen kunnen worden. Indianenverhalen Volgens Bert van Dijk worden er vandaag de dag nogal wat dierproeven genomen, die niet per se noodzakelijk zijn. Een woordvoerder van de Leidse biologische faculteit kan dat beamen. „Hier op het Zoölogisch Laboratorium ne men wij bepaalde dieren waar, die daartoe in gevan genschap verkeren. Maar evenzogoed zouden wij in sommige gevallen die dieren in de vrije natuur kunnen ob serveren. Alleen: daarvoor ontbreekt het aan geld en mankracht." Dierenarts J.H. Stol, hoofd van het laboratorium van de fa culteit geneeskunde (vak groep heelkunde) spreekt in dit kader van indianenverha- Hoogstwaarschijnlijk komt er aan de Leidse universiteit de eerste en enige leerstoel ter wereld over proefdier vraagstukken. De stichting 'Vrienden van de Pieter Pijlstich ting', nauw verweven met de Anti-Vivisec tiestichting in Den Haag, heeft hier bij de minister en de Kroon op aangedrongen. Ruim 3 miljoen dieren worden jaarlijks in Nederland voor expe rimenten gebruikt. En dat vinden velen van uit ethisch oogpunt onaanvaardbaar, ook al beseffen zij terdege dat heel onze moderne leefwijze goeddeels bij de gratie van die dier proeven bestaat. len. Naar zijn overtuiging valt het met het aantal overbodi- g. dierproeven alleszins mee. aar is het geweten van de mensen die dierproeven doen, volgens Stol, te rein voor „en de dierproeve® trou wens te kostbaar." Simpel ..Minder dierproeven prima", stelt Stol, „mits het onder zoek daar niet onder lijdt." Stol is van mening dat het he le probleem van dierproeven ja of nee veel te simpel wordt voorgesteld. „Telkens weer is het een kwestie van afwegen. Als de dood van tien proefa- pen het leven van één mens kan redden, wat heeft dan meer waarde..?" #Het probleem is", aldus Stol, „er gaan mensen dood. En de samenleving vindt dat daar tegen, koste wat kost, alles moet worden gedaan." En Bert van Dijk: „Er moet meer aandacht worden ge vestigd op de dierproefver- vangende ontwikkelingen, zoals de alternatieve genees wijzen. Hoe meer die genees wijzen, zoals antroposofie en homeopathie worden toege past, des te minder dierproe ven er nodig zullen zijn." Rhesusaap Van Dijk is pverigens allesbe halve wanhopig gestemd. Daarvoor levert het werk van de Anti-Vivisectiestichting vooralsnog teveel vruchten af. Door haar toedoen is bij voorbeeld de huisvesting van de rhesusaap aanzienlijk ver beterd. Bert van Dijk is daar heel ge lukkig mee. Evenals met de maatschappelijke discussie die volop gaande is over het gebruik van dierproeven, waartegen met name studen ten zich in toenemende mate afzetten. Die dialoog is trou wens één van de redenen waarom Van Dijk goede hoop heeft dat de bijzondere leerstoel - de eerste ter we reld overigens zal worden geaccepteerd. Veel zal afhangen van het feit of zich een geschikte kandi daat voor dat bijzondere hoogleraarschap aandient. VRIJDAG 20 MAART 1981 LEIDEN Zekerheid is er nog niet over de vraag of de bijzondere leerstoel over dier proefvraagstukken er aan de Leidse universi teit gaat komen. Als het aan minister Pais ligt wel. Het terugdringen van de vivisectie vormt een centraal punt in het beleid van de onder wijsminister. Maar of de Kroon ook wil en de medische faculteit van de Leidse universi teit..? Daarover staat nog niks vast, ofschoon de universiteit tot dus verre eerder juichende geluiden heeft laten ho ren dan treurende. De Kroon buigt zich momen teel (en dat kan heel lang du ren) over het verzoek om ves tiging van deze bijzondere leerstoel in het gebruik, de vervanging, ethiek en filoso fische achtergronden van proeven op levende dieren. Dat verzoek is gedaan door de stichting 'Vrienden van de Pieter Pijlstichting', die nauw verweven is met de An ti—Vivisectiestichting in Den Haag. Beide stichtingen vin den dat je dierproeven, ethisch gezien, niet kunt ma ken. Daarom streven zij de toepassing na van dierproef- vrije therapieën. En vandaar hun verlangen naar een leer stoel in een geneeskunde waarvoor zowel bij de ont wikkeling en uitvoering, als in het onderwijs - geen dier proeven noodzakelijk zijn. Rijtje Men hoopt daarmee het aantal dieren dat jaarlijks in 175 Ne derlandse instellingen voor experimenten wordt ge bruikt terug te dringen. Dat aantal is nog altijd groeiende en bedraagt thans ruim drie miljoen dieren. Het leeuwe- deel van die proefdieren wordt in de industrie ge bruikt, ongeveer een half mil joen ervan op de Nederland se universiteiten. Bert van Dijk van de Anti-Vi visectiestichting en de stich ting 'Vrienden v^n de Pieter Pijlstichting' toont zich er nogal bezorgd over. En niet in de laatste plaats omdat Ne derland met zijn drie miljoen Volgens Bert van Dijk moet het een idealist wezen. Rat Overigens gaat in november van dit jaar aan de Rijksuni versiteit Utrecht de eerste hoogleraar proefdierkunde aan de slag. Bert van Dijk: „Dat staat helemaal los van de leerstoel d>e wij hebben aangevraagd. De man in Utrecht gaat onderzoeken of en hoe je het gebruik van proefdieren kunt perfectio neren. Een technische leer stoel dus, terwijl de onze op ethische gronden is geba seerd." Het ene leven opofferen voor het andere is onaanvaard baar, vinden Van Dijk en de Anti—Vivisectiestichting. Zelfs in het geval van de rat, die toch de naam heeft een schadelijk dier te zijn. „Dat is—ie door de mens ge maakt", aldus Van Dijk. In het boek 'Animal Farm' van George Orwell zijn de rollen omgedraaid, hebben de die ren het voor het zeggen. Bert van Dijk: „Wanneer een dier de mens zo zou gebruiken, kun je hem dat niet kwalijk nemen. Een dier kan niet na denken, een mens wel." Fiasco En de Utrechtse dominee en dierenvriend Hans Bouma: „In elk geval heeft het dier hiérin een voorsprong op ons. dat het weet wat de hel is." In zijn protestboekje te gen dierproeven 'Stel geen vragen' (Kok—Kampen) noemt Bouma dierproeven het einde van de menselijk heid en het fiasco van een cultuur. „Een cultuur die zó vecht voor leven en welzijn is ziek, dodelijk ziek." Hans Bouma: „Wat we hier mee ook winnen, het verlies is groter. Als hier een excuus voor is, dan is dat een dui vels excuus." Dan hebben we het nog niet eens gehad over de 350 mil joen dieren, die onze vader landse bio-industrie jaar lijks verbruikt.... AMSTERDAM - Minder uit bundig maar zoals altijd weer verrassend door de manier waarop hij zijn lijnen destil leert uit de kenmerken voor het komend seizoen, was de collectie die de Amsterdamse modeontwerper Frank Govers gisteren toonde. Govers koos dit seizoen heel duidelijk voor het accent op de heupen. Bijna al zijn jur ken hadden een verlaagde taille. Verder werkte hij met klokkende en etagerokken, soms twee over elkaar terwijl hij ook de mouwen in twee voud uitvoerde. Iets van de marine-look, maar dan wel echt "Goveriaans" verwerkt, kwam naar voren in zijn serie rode kleding. Aan een lang lijfje met een band net op de heupen zctteN hij een losgeplooide rok, al leen de vierkante kraag op de rug ontbrak eigenlijk maar om er een echte matrozen jurk van te maken. Govers zou echter Govers niet zijn geweest als hij dat rood niet had afgewerkt met felle con trasteerde kleuren, die u en ik niet bij rood zouden dur ven gebruiken. Maar het stond prachtig. Uit het Zwitserse Sankt Gallen haalde hij prachtig kant en broderie, niet alleen in wit maar ook in bruin, beige en zwart. Hij maakte er boot- halsjurken met dubbele rok ken van en een allerliefst vrij wijd wit jurkje met grot pof mouwen. Onder dat jurkje liet hij een gele "onderjurk" dragen die er een paar centi meter onderuit kwam. Opvallend w^s dat óók Frank Govers voor het zomersei zoen veel met leer werkte. Zijn reputatie van een goed vertalen van folklore trouw maakte hij van lichtblauw suède, afgebiesd met zil verkleurig leer een grandioos zouavenpak. Echte trend-artikelen zoals ber muda's en rijbroeken ver vaardigde hij van heel soepel leer zodat zijn klanten, de mode op de voet volgend er toch niet" gewoontjes" zou den uitzien. Heel fraai van lijn was ook de wijde mantel met grote vier kante kraag. Die kraag kwam •■trouwens terug in enkele jurkjes. Govers liet die voor èn achter dragen wat een grappig kinderlijk effect gaf. Een aardig detail waren ook de steekzakjes in de lange lijfjes en de vliegenierskapjes in goudkleurige leer of gehaakt van goudkleurige garen. In de avondkleding had hij zich weer helemaal uitgeleefd. Vooral in de paillettenjurk, heel slank met dunne band jes en een klokkende rok die net onder de knie begon toonde zich de couturier. Een collectie waaruit heel wat ideëcn te putten vielen en die ook heel draagbaar over kwam. Henriëttc van der Hoeven Bloemisterij op zoek naar verre markt DEN HAAG (ANP) - Het moet mogelijk zijn binnen vijf jaar tot een Nederlandse bloemenexport naar de Verenigde Staten te ko men ter waarde van 75 miljoen gulden. Dat zegt drs. G. Hogewo- ning. voorzitter van de Vereni ging van Bloemenveilingen in Nederland en van het door ver schillende organisaties uit de den binnen drie keer 24 uur op het vliegtuig gezet. Voor de CDA-cr Van Zeil en voor Nijhof (DS'70) was dat tijdens het mon deling overleg aanleiding om te zeggen dat hier sprake is van rechtsongelijkheid. Het aantal illegale Surinamers in ons land is zeer aanzienlijk Het gaat naar alle waarschijnlijkheid om enkele tienduizenden men sen. die veelal bij wel legaal hier verblijvende familieleden onder dak hebben gevonden. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft gisteren haar defini tieve goedkeuring gehecht aan de Leegstandwet, die een einde moet maken aan het kraken. Te gen de wet stemden uiteindelijk alleen PPR. CPN. PSP en BP De PvdA stemde vóór, zij het met pijn in het hart. In een uitvoerige stemverklaring zei woordvoerster mevrouw Sa- lomons namens de PvdA-fractie dat zij verwacht dat den wet, in* dien ook de Eerste Kamer die goedkeurt, het kraken van wo ningen daadwerkelijk overbodig zal maken. De PvdA betreurt het echter bijzonder dat geen stap wordt gezet op de weg die moet leiden naar een betere verdeling van woonruimte. De socialisten vinden het ook jammer dat niet te rechtvaardigen gebruik, dat net geen leegstand is. van wonin gen ongemoeid wordt gelaten Op het lid De Hamer na stemde de grootste oppositiepartij vervol gens voor. Eerder deze week zijn enkele voor de oppositie essen tiële wijzigingen in de wet aange bracht. De Haagse politie heeft gistermid dag vijf actievoerders aangehou den die betrokken waren bij het kraken van een pand in de direc te omgeving van het Binnenhof. Dit uit protest tegen het aanne men van de lecgstandswet door de Tweede Kamer. Eén van de aangehouden krakers zal mishandeling van een agent ten laste worden gelegd De ove rigen zouden zich onder meer schuldig hebben gemaakt aan vernieling Het gekraakte pand, dat aan de Hofstraat achter het Binnenhof ligt, werd na korte Uld ontruimd. CDA verliest, PvdA grootste sierteeltsector gevormde "mar- ketingteam". Stijging zit er al in die export: zorig jaar ging ze van elf naar 16.5 mil joen gulden. Op onze bloemen en plantenexport van 1.9 miljard is dat en zelfs de nagestreefde 75 miljoen nog maar weinig. Maar in Nederland, aldus Hogewo- ning, spuit de belangstelling voor deze export de grond uit. terwijl de Amerikanen de laatste jaren wat meer "fiowerminded" zijn gemaakt door onze nog vrij nieuwe concurrenten in de sier teelt, Columbia en Israël. Toch koopt de Amerikaan gemiddeld nog maar twee rozen per jaar te gen de Westduitser twintig. DEN HAAG (ANP) - De PvdA blijft de grootste partij, het CDA lijdt duidelijk verlies, zo concludeert het bureau La gendijk uit een in opdracht van de AVRO gehouden ver- kiezingsonderzock. Ten opzichte van de vorige en quêtes van Lagendijk verliest de PvdA in het gisteren gepu bliceerde resultaat nog steeds: november vorig jaar 31.1 procent, begin dit jaar 30 en nu, medio maart, 29.6 pro cent van de stemmen. De PvdA behaalde bij de kamer verkiezingen in 1977 33.8 pro cent. Het CDA daalde van 31,9 pro cent in 1977 via 30.7 in no vember en 32,1 in januari naar 26,7 procent nu De VVD zit nog steeds in de lift. hoewel het peil van 1977. 18 procent, nog niet is bereikt. Nu kreeg de VVD 15,6 pro cent. D'66 boekte een kleine winst Op dit moment zou 16 pro cent van de kiezers op deze partij stemmen, dat was 15 3 in januari, 16.8 in november en 5.4 procent in 1977. Twee uitgaansjurkjes van Frank Govers waarbij het heupaccent heel'duidelijk naar voren komt. DEN HAAG (GPD) - Illegale Suri namers komen in aanmerking voor alle subsidieregelingen die gelden voor Surinamers die naar hun eigen land willen terugke ren. Dat heeft directeur J L. Westhoff van de Nederlandse Emigratiedienst gisteren gezegd tijdens mondeling overleg met de Tweede-Kamercommissie voor sociale zaken. Namens minister Albeda van so ciale zaken zei Westhoff. dat de Nederlandse Emigratiedienst aan Surinamers die zich melden voor remigratie, niet vraagt of ze al dan niet in het bezit zijn van een geldige verblijfstitel. Belangrijker is de vraag of degene die zich aanmeldt, in Suriname redelijke bestaansmogelijkhe den heeft. Als dat zo is. kan de betrokkene aanspraak maken op alle faciliteiten die remigrerende Surinamers kunnen krijgen. Daarbij gaat het onder meer om gratis overtocht, bagagevrijdom, en landingsgeld, dat bij aan komst in Suriname ter beschik king wordt gesteld en momen teel 1000 gulden bedraagt. Illegale Surinamers die worden op gepakt, komen voor deze subsi die niet in aanmerking. Zij wor-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17