LEIDSCH DAGBLAD Sluiting laboratoria dreigt J r Kabinet hog ere overweegt ww-premie 40$ Personeel bezet Coveco Wierden Cruijff niet in oranje? Leids WD- kamerlid dreigt af te treden Stern „bewijst" anti-semitisme Arts zegt praktijk op Erasmus-universiteit loosde tonnen chemisch afval SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis DONDERDAG 19 MAART 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36425 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur A.A.M. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Sngef 1 2311 BG leden Voor toLnrs. m cototon HAMBURG (UPI) —In de Duitse bondsrepubliek koestert de helft van de bevolking 36 jaar na de ondergang van Hitiers "Derde Rijk" nog negatieve gevoelens over joden, terwijl een derde er zeer sterke en uitgesproken anti semitische vooroordelen op na houdt. Dit blijkt uit een opiniepeiling waarvan de resultaten in het tijd schrift "Stern" zijn gepubli ceerd. Twee dagen tevoren had het blad "Der Spiegel" de uitkomst van een regeringsonderzoek gepubli ceerd waaruit bleek dat 18 pro cent van de Westduitse kiezers nog van oordeel is dat "Duits land het beter had onder Hitier" Het onderzoek van de socioloog Badi Panahi, waarvan "Stern" het resultaat publiceerde, toont ook aan dat vele Westduitsers re serves hebben ten aanzien van de gastarbeiders in hun land. Volgens het onderzoek is 27 pro cent van de ondervraagden van oordeel, dat "enige rasse/i voor beschikt zijn meer immoreel te zijn dan andere". Veertien pro cent vindt dat "men zich moet realiseren dat joden een schade lijke invloed uitoefenen op de Westelijke Christelijk cultuur" De neiging tot anti-semitische vooroordelen is het grootst bij oudere mensen. Van de leeftijds groep tussen 50 en 65 jaar vindt 61 procent dat "de joden vooral uit zijn op alles wat met geld te maken heeft en op die macht willen uitoefenen" Voor de Baghwan (Van één onzer verslaggevers) NIEUW VENNEP - De Nieuwvennepse huisarts Van Gent heeft zich bekeerd tot de Baghwan-beweging, een religieuze secte uit India. Zijn praktijk heeft hij overge daan aan zijn collega Röling. Van Gent zegt sinds zijn be kering niets meer te voelen voor het uitoefenen van zijn beroep als huisarts. Voor patiënten van Van Gent is de wisseling geen verrassing Vorig jaar bracht hun arts een bezoek aan Poona in In dia, waar de wortels van de Baghwan-beweging liggen. Terugkerend van dat bezoek verscheen Van Gent in het rood gekleed en noemde zich Swami Anand GemL Momenteel heeft de oud-huis arts opnieuw plannen om naar India af te reizen. "Bij mijn terugkeer zal ik alleen doorgaan met massages en therapieën", aldus Swami Anand Gerrit. DEN HAAG (GPD) - Binnen de WD-Tweede Kamerfractie is opnieuw opschudding ontstaan over een mogelijk aftreden van haar vice-voorzitter, het Leidsc kamerlid mr. Annelien Kappeij- ne van de Copello. Zij heeft laten weten alleen kamer lid te blijven als de WD op het congres dit weekeinde (zie ook pagina 7) aan twee eisen tege moet komt. Mevrouw Kappeijne vindt dat de WD in haar verkiezingspro gramma moet uitspreken dat de doodstraf helemaal uit de Neder landse wetgeving moet verdwij nen. De doodstraf kan namelijk in Nederland nog worden uitge sproken in oorlogstijd. Daarnaast vindt zij dat de liberalen aan buitenlanders die al vijfjaar in Nederland zijn het stemrecht moet geven bij de gemeente raadsverkiezingen. Over deze beide zaken is de WD nog zeer verdeeld. Zo stemde een deel van de Kamerfractie on langs nog tegen de verwijdering van de doodstraf uit het oorlogs recht. Ongeveer twee jaar geleden liet mevrouw Kappeijne ook al we ten weinig te voelen voor voort zetting van haar kamerlidmaat schap. Zij sprak toen van "poli tieke metaalmoeheid", maar kwam later op haar besluit terug. Wilde staking Swarttouw bii ROTTERDAM (ANP) - Ruim 150 van de 900 werknemers bij het massagoed-overslagbedrijf Frans Swarttouw in de Rotter damse havens zijn gisteren een "wilde" staking begonnen. De 150 werknemers eisen een rui mere arbeidstijdverkorting dan die, waarover de vervoersbon- den FNV en de directie op het moment praten. De stakende werknemers willen dat de twee procent prijscom pensatie, die bij de loonmaatre gel is ingeleverd, wordt gebruikt voor arbeidstijdverkorting. ROTTERDAM (GPD) - Aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam worden jaarlijks honderden tonnen chemisch afval prijsgegeven aan riool en buitenlucht. Er wordt met kankerverwekkend benzeen gewerkt hoewel de vereiste vergunning ontbreekt. De Arbeidsinspectie dreigt het uni- 1 versiteitsbestuur nu met sluiting van een aantal laboratoria van de medische faculteit, als niet snel maatregelen worden genomen. Onwaardig LÜBECK - Het mag dan nog gen voor de feestdagen al ter hand genomen. Bijvoorbeeld i zijn om marsepeinen figuren te beschilderen. plaatsen zijn de voorbereidin- het Westduitse Lubeck waar vrouwen druk bezig DEN HAAG (GPD) - Het kabinet overweegt een verhoging van de werkloosheidspremies per 1 juli, in het kader van de nood zaak dit jaar nog drie miljard Vervalsen onmogelijk AMSTERDAM (GPD) - Vervalsen van vakantiezegels van het So ciaal Fonds Bouwnijverheid wordt onmogelijk. Binnenkort beproeft het fonds een nieuw systeem voor de uitkering van vakantiegeld in de bouw; daar aan komen geen zegels meer te pas. Eerder deze week werd in Den Haag en Gent en vervalserscom plot opgerold; vijf mannen gulden te bezuinigen. Een pre mie-verhoging wordt in kabi netskringen momenteel de meest serieuze mogelijkheid tot bezuinigingen-op-de-korte-ter- mijn genoemd. Eerste ronde Gisteravond heeft het kabinet een eerste gespreksronde aan de hoodzakelijke bezuinigingsope ratie gewijd. Daarin zijn nog geen beslissingen genomen. Vrij dag zal het kabinet een groot deel van de dag besteden aan een voortzetting van dit overleg. BovendienVouden Het moet er voor het weck' den gearresteerd miljoen gulden aa tiezegels werd in men. De bonnen delijk bestemd vo< koppelbazen. negen i valse vakan- beslag geno- 'aren vermoe- r verkoop aan Veel bewolking De verwachting tot vrijdagavond: veel bewolking cn mogelijk regen of motre gen. Minimumtemperatuur ongeveer 6 graden, middagtempcratuur circa 10 graden. Matige tot krachtige zuidwes ten wind. Zon op: 6.43 uur; onder: 18.53 uur, maan op: 18.42 uur; onder: 7.04 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.14 en 15.23 uur. laagwater te 11.26 en 23.38 uur. Alle inkomenstrekkers zouden van een premieverhoging in min of meer gelijke mate de gevolgen ondervinden, de loonkosten daardoor iets ge matigd worden, terwijl de in komsten voor het Rijk erdoor toenemen. Fel in geweer Andere maatregelen waar in het kabinet nog op wordt gestu deerd, zijn verlaging van de so ciale uitkeringen en het opnieuw bezuinigen op de salarissen van ambtenaren en trendvolgers. Te gen dat laatste zijn de ambtena renbonden gisteren al fel in het geweer gekomen. Een verhoging van de werkloos heidspremie zou mogelijk deze twee laatste oplossingen overbo dig kunnen maken, omdat zo n premie natuurlijk ook deze cate gorieën treft. De uitkeringstrek kers, die geen ww-premie beta len, worden via een speciaal kop- pelingsmcchanismc gelijkelijk door zo'n maatregel getroffen als de werknemers. Voordeel van een premieverho ging boven een looningreep of ingrijpende bezuinigingen op ambtenarensalarissen en uitke ringen. met de daarbij te ver wachten onrust, is dat het een stap is die indien gewenst door een volgend kabinet vrij eenvoudig weer teruggedraaid kan worden, zonder nieuwe tech nische problemen te ken. einde uitkomen, omdat de Twee de Kamer volgende week van de regering een brief verwacht over het financieel-sociaal-economi- sche beleid voor de rest van 1981. Bovendien gaat minister Van der Stee (financiën) volgende week op reis naar Thailand. Valse hoop op songfestival HILVERSUM (GPD) - Zowel zangeres Marietje Kwakman als de groep Familee hebben deze week de valse hoop ge koesterd alsnog te kunnen deelnemen aan het Eurovisie Songfestival. De artiesten werden het slachtoffer van een grappenmaker die liet weten dat zij alsnog Oosten rijk en West-Duitsland zou den kunnen vertegenwoordi gen in Ierland. Bij de manager van Marietje Kwakman en bij de platen maatschappij van Familee kwamen telefoontjes binnen dat de uitverkoren zangers en zangeressen in beide landen plotseling verhinderd waren. De Nederlanders zouden hun plaatsen kunnen innemen. Navraag in de betrokken lan den leerde dat van "invallen" geen sprake is. Dit schrijft het Rotterdamse uni versiteitsblad Quod Novum, dat verder meldt dat een veiligheids reglement aan de universiteit ontbreekt. Weliswaar is er sinds 1978 zo'n reglement, maar om „bestuurspolitieke redenen" is het nog steeds niet operationeel. De verantwoordelijkheid hier voor berust bij het college van bestuur. In de ogen van de Arbeidsinspectie is een fundamenteel gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel de voornaamste oorzaak van wat wordt genoemd de „wildgroei" in de omgang met chemicaliën en radio-actief afval. Elk jaar levert het onderzoek aan de universiteit 50.000 dode. ra dio-actief besmette proefdieren op. Deze laatste worden, sinds de stadsreiniging van Rotterdam in november heeft geweigerd nog langer radio-aetief besmette proefdieren in zijn ovens te ver branden, ingevroren op de facul teit bewaard. Jaarlijks ontdoet de medische fa culteit zich verder van een 30.000 liter chemisch afval, waarvan 4000 liter radio-actief is besmet. Het spul gaat grotendeels door de gootstenen in de laboratoria, zodat het afval terechtkomt in het riool. Ook produceert de medische facul teit honderden kilo's zwaar ra dio-actief afval en andere zeer zwaar giftige stoffen, waaronder benzeen en acrylamide, die voor een deel naar het energie-onder zoekcentrum in Petten worden overgebracht. De Arbeidsinspectie maakt er ook ernstig bezwaar tegen dat in de laboratoria, te midden van de ve le giftige stoffen, ongehinderd wordt gegeten en gedronken. Dit is evenmin toegestaan, maar vol gens de Arbeidsinspectie is dat slechts één aspect van funda menteel gebrek aan orde en net heid van de onderzoekers. Ten slotte heeft de Arbeidsinspec tie vastgesteld dat zich in de me dische faculteit tonnen chemica liën bevinden waarvan niemand de samenstelling meer kent. Ze blijken ooit in veel te grote hoe veelheden te zijn ingekocht door onderzoekers die de universiteit reeds lang hebben verlaten. LONDEN (AP/AFP) - Elf matro zen van de Britannia, het Britse koninklijke jacht, zijn in staat van beschuldiging gesteld we gens hun homosexuahteit. De aanklacht is mogelijk op grond van een artikel in het Britse krijgsrecht dat "onwaardig ge drag van wrede, onfatsoenlijke of onnatuurlijke aard" verbiedt. Hoewel homsexualiteit niet als onwettig wordt beschouwd, blijft het leden van de strijd kracht verboden. Prins Charles en lady Diana reizen op 29 juli met de Britannia naar de West om daar hun wittebroodsweken door te brengen. 30 PAGINA'S Kommer en kwel in tv-serie Dallas Bonden willen niet met Pais praten Z.-Alrikaanse aanval op Swapo-basis Nutsbedrijven in overheidshanden PAGINA 25 WIERDEN (ANP) - De vestiging van het vleesverwerkende be drijf Coveco in Wierden is sinds vanmorgen half zeven bezet door het personeel. Het initiatief voor de bezetting is genomen door de ondernemingsraad en wordt ge steund door de voedingsbonden FNV en CNV. Tot de actie is besloten nadat giste ren in een gesprek met de leiding van het Covecoconccrn in Arn hem bleek, dat er over de inkrim ping van de Dierense vestiging niet kan worden gepraat. Die in krimping maakt onderdeel uit van een totale reorganisatie bij Coveco, die 500, maar wellicht zelfs 900 banen gaat kosten. De directie van Coveco houdt vol gens woordvoerder Koster van de ondernemingsraad vast aan het reorganisatieplan voor Wier den, dat 220 van de 460 arbeids plaatsen kost. De OR ziet mogelijkheden voor een minder sterke sanering en is van plan die alternatieven nader uit te werken. Pas als die plan nen met de directie serieus kun nen worden besproken, zal de bezetting worden opgeheven. De bezetting betekent dat het be drijf in Wierden wordt geleid door de ondernemingsraad. Di recteur Van der Herberg is de toegang tot het bedrijf ontzegd. Dat geldt ook voor de stafleden die het niet met de bezetting eens zijn. Reclame „gezonde" snoep mag niet UTRECHT (ANP) - Dc fabrikant van het snoepje "Nimm 2" mag niet langer reclame maken WUf in wordt gesuggereerd dat het eten van dit snoepje goed is voor de gezondheid. Dat heeft de pre sident van de rechtbank in Utrecht, mr. V J A. van Dijk, vandaag bepaald. Konsumcnten-kontakt had een kort geding tegen fabrikant Stork bv uit Amersfoort aange spannen naar aanleiding van pa ginagrote kleurenadvertenties in verschillende damesbladen met de slagzin "ze vragen een snoep je, je geeft ze wat meer" Bezwaren tegen shirt KNVB-sponsor UTRECHT (GPD) - Johnan Cruijff weigert in de interland te- gen Frankrijk een Oranje-shirt te De speler dragen met de drie strepen van de KNVB-sponsor. De voor het Spaanse Levante uitkomende Nederlander, die zelf sportkle- ding op de markt brengt, voelt er niets voor bij te dragen aan het succes van de concurrentie. en alsnog zal Oeudimeji voor het Nederlands elftal". het Nederlands elftal zijn vrij in het dragen van hun merk schoenen, maar moeten wel de kleding van de sponsor dragen. Vile: "En een uitzonde ring kunnen we niet maken. In het verleden hebben alle spelers zich daarbij neergelegd." "En toch zal hij het shirt moeten Volgens de KNVB-sectievoorzitter dragen dat wij voorschrijven", zegt KNVB-sectievoorzitter Eric Vile. "Cruijff heeft mij gevraagd of hij in een neutraal shirt mocht spelen. Dat is niet mogelijk. Cruijff beraadt zich nu of hij daaruit de consequenties trekt het op het gebied van reclame en geld bij het Nederlands elftal al jaren rustig. "Nu komt Cruijff terug en begint het weer. Ik ben daar niet van gediend", aldus Vi le. Probleem voor bondscoach Rijvers is dat het team werd op gebouwd rondom Johan Cruijff. LEIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mi| nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr p bon ingevuld in een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en de, krant komt SNEL m de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1