Europa steunt El Salvador Een hele goeie zware shag is samen gesteld uit de beste Kentucky tabakken. Paramaribo weer rustig Hawker volgde commando opleiding in Roosendaal Kennedy wil steun van YS aan voorwaarden binden Frankrijk mag Sowjet- Unie geen graan leveren Het betere zware werk. WOENSDAG IB MAART 1981 Mauretanië verbreekt banden met Marokko (Van onze correspondent Peter Hattink) MADRID - De Mauretaanse rege ring van premier Ould Bneijara heeft gisteren de diplomatieke re laties met Marokko verbroken, omdat de autoritieiten in Nouackchott ervan overtuigd zijn dat Rabat een rol heeft ge speeld bij de mislukte staats greep van maandag. Ondanks de avondklok, die maandag voor on bepaalde tijd werd afgekondigd, was de toestand gisteren in heel Mauretanië normaal. Waarnemers menen dat deze mis lukte staatsgreep de positie van de Mauretaanse president Houna Ould Haidalla ernstig heeft ver zwakt en dat de pro-Algerijnse militaire "junta" in de komende dagen alle macht naar zich toe zal trekken. Premier Ahmed Ould Bneijara heeft Marokko maandag officieel beschuldigd van de organisatie en financiering van de poging tot staatsgreep, die een pro-Marok kaans bewind in Mauretanië moest vestigen. De twee Maure taanse officieren, die maandag het gebouw van de regering en het presidentiële paleis in Nouackchott trachtten te bestor men, zijn gevangen genomen en zullen volgens de islamitische wetgeving wegens landverraad worden terechtgesteld. Beide samenzweerders, die tot voor kort deel uitmaakten van het "Mi litaire comité van nationale reha bilitatie", zijn de oprichters van de Mauretaanse Vereniging voor Democratie, die in 1979 werd ge sticht en haar propaganda ver spreidt vanuit Rabat, Dakar en Parijs. Deze vereniging, die veel kritiek uitoefent op de huidige Mauretaanse president, wordt sterk beïnvloed door Marokko, Saoedi-Arabië en Irak en vormt een tegenwicht tegen de progres sieve militairen, die voorstanders zijn van revolutionaire bestuurs vormen naar Algerijns of Libisch model. Welingelichte bronnen te Rabat en Madrid menen dat de luitenant kolonels Mohamed Ould Abdel Kader en Ahmed Salem Ould Si- di met hun mislukte staatsgreep hebben willen voorkomen dat Nouackchott door de knieën gaat voor de Saharaanse bevrijdings beweging Polisario. De Mauretanen tekenden op 5 au gustus 1979 een verdrag met het Frente Polisario, waarbij men overeenkwam dat het zuidelijk gedeelte van de westelijke Saha ra, dat zij bij de drie-partijenover eenkomst tussen Madrid, Rabat en Nouackchott in november 1975 verwierven, werd geschon ken aan de Saharaanse bevrij dingsbeweging. WASHINGTON - President Reagan en de voormalige presi dentskandidaat Edward Kennedy ontmoetten elkaar gisteren tij dens een diner in de Ierse ambassade in Washington, ter gelegen heid van St. Patricks-day. Zowel Reagan als Kennedy hebben Ierse voorouders. (Van onze correspondent) STOCKHOLM - De Zweedse mi nister van defensie Eric Kroen- mark is gistermiddag verhoord vanwege zijn aandeel in de zoge naamde Telub-affaire, waarbij sprake is van het opleiden van 96 Libische militairen in het neutra le Zweden. Na hem komen de mi nister van handel Burenstam Linder en de vroegere minister van buitenlandse zaken, me vrouw Karin Soeder, aan de beurt. Behalve de ministers zul len nog een handvol regerings functionarissen moeten vertellen hoeveel ze eigenlijk afwisten van dit opleidingsproject, dat is uitge groeid tot een Zweeds „Waterga te". Uit geheime documenten die in de pers zijn gepubliceerd, is geble ken dat minstens 12 personen op regeringsniveau op de hoogte wa ren, of konden zijn, van het feit dat deze opleiding mede een mili tair karakter had. De nadruk in het afsluitende deel van deze op leiding zou op robot- en de raket techniek hebben gelegen. Al deze 12 mensen kregen boven dien al in januari 1978 een kopie van een alarmerende brief van de Zweedse ambassadeur in Tripoli die voor een voortzetting van de opleiding van deze Libische mili tairen waarschuwde. De afgelo pen drie jaar groeide de zaak uit van de „Telub-kwestie" tot het „Telub-schandaal" en bleven de verantwoordelijke functionaris sen zich van den domme houden. De media in Zweden hebben het ronduit over liegen en bedriegen, terwijl de betrokken personen zelf moeten toegeven misschien niet de hele waarheid te hebben verteld. Het geheel komt er op neer dat Zweden om zijn handels betrekkingen, die miljarden waard zijn, te kunnen behouden, geprobeerd heeft de zaak onder de oppervlakte te houden. Zelfs vragen in het parlement zou den door vooral minister buren stam Linder herhaaldelijk niet naar waarheid zijn beantwoord, terwyl hjj over alle nodige infor matie beschikte. Kabinetssecre taris Leif Lcifiand. die gisteren werd verhoord, gaf in een diplo matiek commentaar het geheel weer een nieuwe dimensie: ..We hebben dit binnen de regering wel besproken, maar het nooit zo belangrijk gevonden", zo zei hij. Waarom het toch nodig was om parlement en v-olk drie jaar lang om de tuin te leiden, is voorlopig nog een open vraag, evenals wie de consequenties zullen moeten aanvaarden en aftreden. BRUSSEL (A*NP) - De Eu ropese ministerraad heeft geen bedenkingen meer tegen Europese humani taire hulp aan de bevol king van El Salvador. Pre cies een maand geleden, toen de EG-commissie haar plannen om zulke hulp te verschaffen op ta fel had gelegd maande de raad tot voorzichtigheid. De regering van de Verenigde Sta ten had namelijk bezwaren ge maakt tegeri deze Europese hulp. De regering in Washington meende aanwijzingen te hebben dat aan El Salvador verleende humanitaire hulp regelrecht naar de opstandelingen in dat land zou gaan en de Amerikaanse on derminister voor Europese za ken. Lawrence Eagleburger bracht een speciaal bezoek aan de voorzitter van de Europese Commissie ("dagelijks bestuur" van de EG), Gaston Thorn, om hem daarop attent te maken. onafhankelijke instantie de ge meenschap van plan was de hulp te verlenen. Eind vorige week heeft Europese ontwikkelings commissaris Claude Cheysson een gesprek gehad met Jean Pierre Hocke, de directeur ope raties van het internationale Ro de Kruis die toen juist terug was van een missie naar El Salvador. Cheysson heeft uit dat onder zoek de overtuiging gekregen dat de Europese hulp, via het Ro de Kruis, daadwerkelijk terecht zal komen bij mensen die in nood verkeren. Na dit onderzoek bestonden er in de raad in Brussel geen bezwa ren meer tegen het daadwerke lijk uitvoeren van de hulp. Die hulp bestaat uit 1000 ton graan, 200 ton melkpoeder en 120 ton boterolie. De EG-commissie zal eventueel nog voorstellen doen voor het leveren van nog eens 1000 ton graan, 700 ton melkpoe der en 200 ton boterolie. Boven dien stelt de gemeenschap elf miljoen gulden aan financiële hulp beschikbaar waarden wordt voldaan De voorwaarden zijn: Onderzoek naar de moord op zes Amerikanen in El Salvador en berechting van de schuldigen; Actieve Amerikaanse steun aan internationale pogingen om de wapenstroom naar het land. uit welke buitenlandse bron dan ook, stop te zetten, tot een be stand te komen en tot een politie ke oplossing te komen door on derhandelingen; Salvadoriaanse burgers moeten een belangrijke rol in de regering blijven spelen om te voorkomen dat het land afglijdt naar een mi litaire dictatuur; Onderzoek naar degenen in de Verenigde Staten van wie wordt aangenomen dat ze terroristen en eskaders des doods financie ren (dit doelt kennelijk op rijke Salvadoriaanse ballingen in Flo rida die rechtse moordploegen fi nancieren); De regering van El Salvador dient in Washington een gespeci ficeerd verzoek om militaire hulp in te dienen. Rode Kruis De EG-commissie heeft zich toen verstaan met het internationale Rode Kruis in Genève via welke Voorwaarden Vier democratische senatoren, on der wie Edward Kennedy, heb ben een wetsontwerp ingediend dat hulp aan El Salvador ver biedt tenzij aan een aantal voor- Stop zetten (ADVERTENTIE) Als aan deze voorwaarden niet wordt voldaan dient de militaire hulp te worden stopgezet en moeten de Amerikaanse advi seurs worden teruggetrokken uit El Salvador, aldus het initiatief wetsontwerp. De Amerikaanse regering wil 35 miljoen dollar uit rekken voor de militaire hulp. Het aantal adviseurs kan tegen het eind van de maand tot 78 zijn gestegen. De indieners menen dat de regering-Reagan eenzijdig gericht is op een militaire oplos sing voor de problemen in El Sal vador. Ze vrezen een gevaarlijke escalatie. ROME - In Rome is gisteren de eerste vrouwelijke verkeersagent haar werk begonnen. Het is de 26-jarige Simonetta Fioriti, hier te zien op het Piazza Venezia, één van de drukste verkeersknooppunten van de stad. die zowel met verkeerslichten als met een agent moet worden beveiligd om het verkeer in goede banen te leiden. BRUSSEL (ANP) - De minis terraad van de EG is gisteren in Brussel niet ingegaan op de vraag van Frankrijk om 600.000 ton graan naar de Sowjet-Unie te mogen expor teren. Vooral twee Europese lidstaten, het Verenigd Ko ninkrijk en Duitsland hebben zich daar om politieke zowel als financiële redenen tegen verzet. Eigenlijke winnaar van het de bat in de raad was de EG- commissie. Die wees er name lijk op dat de raad niet in de bevoegdheden van de com missie kan treden, namelijk als het gaat om het afgeven van exportvergunningen. De commissie wees overigens wel een uitweg, door op te merken dat overtollige graan voorraden bijv ook in Europa en Afrika kwijtgeraakt kun nen worden. Frankrijk, dat in Brussel had aangedrongen op mogelijk heden om graan te exporteren zit voor het ogenblik met graanvoorraden die ongeveer 1,2 miljoen ton omvatten. Frankrijk, zo is bekend, wil die voorraad liefst afzetten voordat het de nieuwe oogst in de pakhuizen heeft. De raad kon Frankrijk geen toe stemming verlenen ook al omdat hij dan had moeten te rugkomen op zijn verklaring van 17 januari van vorig jaar. Toen heeft de raad namelijk besloten (op aandrang van de Verenigde Staten) dat - buiten de normale handelsstromen - geen graan naar de Sowjct- Unie zou gaan (dat wil zeggen dat Europa geen vervangende graanleveranties aan Rusland zou doen om de V.S., die een graanembargo hadden inge steld in verband met de inval in Afghanistan, niet in de wie len te rijden. PARAMARIBO (ANP) - De rust was gisteren weer teruggekeerd in de Suri naamse hoofdstad Para maribo na de opwinding van maandag, toen be kend werd dat daags tevo ren een staatsgreep was verijdeld. Bij die poging kwam één van de samen zweerders, de soldaat Weissenbruch, om het le ven en raakte de organisa tor van het staatsgreep plan, de sergeant-majoor W. Hawker, zwaar ge wond. i zoals maandag, toen de hal van het ministerie van algemene zaken mog vol stond met zwaar bewapende burgers en militai ren. In de straten was gisteren evenmin iets te bekennen van verhoogde militaire activiteit. De legerleiding heeft bewust aan gestuurd op een snelle terugkeer van de kalmte in de hoofdstad. Het is nog niet eerder voorgeko men dat zo snel bijzonderheden over gebeurtenissen als deze werden bekendgemaakt. Leger bevelhebber D. Bouterse liet dan ook weten dat dit was gebeurd met de bedoeling geruchtvor ming zo veel mogelijk tegen te gaan. Daar is men overigens niet geheel in geslaagd. In gesprekken van mensen die nog wat napraten over wat er voorgevallen is kan nog steeds allerlei verhalen horen. Zo weet iedereen te ver tellen wie de dne gearresteerde Chinezen zijn, die één of andere rol bij de coup poging zouden hebben gespeeld. Maandagavond deed eveneens het gerucht de ronde dat Hawker in tussen was overleden. Dit werd diezelfde avond nog tegenge sproken door de autoriteiten. De ze tegenspraak kwam echter niet voor iedereen op tijd, want éen van de kranten meldde nog „uit betrouwbare bron" vernomen te hebben dat de sergeant-mjyoor dood was. Naast de geruchten zijn er ook spe culaties te horen over de vraag uit welke hoek de staatsgreeppo gingen zijn gekomen en wat de drijfveer zou zijn geweest van de ROOSENDAAL (GPD) - „Wilfred Hawker was een bijzonder aardi ge jongen. Ik was stom verbaasd toen ik hoorde dat hij een coup had gepleegd in Suriname. Ik keek mijn vrouw aan en zei: ..kun je je dat nou voorstellen". Dat zei gistermiddag overste B van Tus senbroek van het Korps Com mandotroepen, bij wie sergeant- majoor Hawker afgelopen zomer tweeënhalve maand in de leer was. De maandag neergeschoten en ern stig gewonde leider van de mis lukte staatsgreep in Suriname was de eerste en tot nu toe enige Surinamer die in het kader van de tussen Nederland en Suriname gesloten overeenkomsten een op leiding volgde bij het KCT in Roosendaal. Overste Van Tus senbroek. die zelf vier jaar in Su riname gelegerd is geweest, heeft zich in de maanden juli, augustus en september van het vorig jaar over sergeant Hawker ontfermd en ontving hem zelfs by hem thuis. De overste: „Ik had belangstelling voor zijn vorderingen, zoals ik dat overigens by elke cursist heb. Ik waardeerde de snelle manier waarop hij zich hier aanpaste. Hij was nog nooit in Europa geweest, arriveerde bij ons op een zaterdag en begon op maandag al aan de commando-opleiding". Sergeant Hawker, die twee maanden de opleiding voor zijn groene baret volgde en daarna nog twee weken de para-opleiding, was volgens Van Tussenbroek een „normale cursist". „Hij viel net zo veel of weinig op als de anderen". Het is niet by de luitenant-kolonel opgekomen om met Hawker te praten over diens beweegrede nen om in Nederland een militair opleiding te volgen. „Er komen bij ons wel meer buitenlanders de cursus volgen. Ik heb daar geen moment iets achter gezocht. Daarom keek ik er ook zo van op dat hij hierbij betrokken v.as Een commando-opleiding is na tuurlijk geen discussieclub. We hebben van een bepaalde politie ke gezindheid van Hawker dan ook niets gemerkt. organisatoren Men komt daarby echter niet verder dan de alge mene veronderstelling dat de plannen voor de staatsgreep van „rechts" kwamen. De specula- ties en geruchten bewegen zich juist rond die vragen, waarop de legerleiding maandag nog geen antwoord kon of wilde geven De gebeurtenissen van afgelopen zondag hebben overigens wel vertragend gewerkt op de be sprekingen tussen regering en le gerleiding over de politieke toe komst van Suriname, die deze week zouden worden voortgezet. Maandag en dinsdag zijn beide partijen niet bijeengekomen Het is nog niet bekend wanneer de volgende ontmoeting weer zal plaatsvinden. Onder de kop „herstel van de de mocratische rechten en vrijhe den van ons volk" en „weg met de dictatuur" is de afgelopen da gen een gestencild „motivatie- pamflet" in Paramaribo ver spreid. Dit pamflet is afkomstig van een niet nader aangeduide groep studenten. „Verzoening of geen verzoening Het volk staakt de strijd niet", aldus het pamflet. Daann staat verder te lezen dat „de huidige militaire ditatuur wordt ondersteund door een volksvij andige regering, waardoor de uit buiting en onderdrukking van ons volk is verhevigd. Wy noe men in dit verband de abnormaal sterk stijgende pnj/.en, UM le mende jeugdwerkloosheid, de toenemende criminaliteit, be knotting van de democratische vrijheden, terwijl de vriendjes politiek en regelanj in verkapte vorm wordt voortgezet". Vervolgens wordt opgemerkt: „wy strijdende studenten zullen niet dulden dat de bevrydingsstryd van een volk afhankelijk wordt gemaakt van de grillen en onder linge strijd tussen de kliek Bouta (bedoeld is legerbevelhebber Bouterse) en de progressieve mi litairen onder aanvoering van Si- tal.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9