'Defensieplannen^ schaden natuur' DSM wijst aantijging af Kritische Tweede Kamer toch achter welzijnswet ^/ESSSSSBSEBêè Behandeling abortuswet in senaat opgeschort Milieugroepen over oefenterreinen: Bommelding vanwege spreekbeurt Aantjes Over betrokkenheid bij Zuidafrikaanse bedrijven Een verfrissende kijkop badkamers ICOATH1BU WOENSDAG 18 MAART 1981 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Op verzoek van de oppositie heeft de Eerste Kamer gis teren besloten het debat over de abortuswet vier weken uit te stellen. Het verzoek van PvdA en PPR kreeg de instemming van de VVD. Het CDA liet we ten geen behoefte aan uit stel te hebben. Als voorlopige nieuwe datum voor de mondelinge behandeling van het controversiële wetsontwerp heeft de Senaat 28 april uitgeko zen, een kleine maand voor de verkiezingen van 26 mei. Is de behandeling op de dag van de verkiezingen niet afgesloten, dan lijkt het verder uitgesloten dat de Senaat de behandeling van het wetsontwerp voortzet. In dat ge val is de weg vrij voor een initia tiefwetsontwerp van PvdA en D'66. PvdA en PPR toonden zich giste ren uiterst ontevreden over de beantwoording van de vele schriftelijke vragen door de mi nisters Ginjaar (volksgezond heid) en De Ruiter (justitie). Van daar dat de beide fracties in de gemengde senaatscommissie van justitie en volksgezondheid toestemming vroegen een (zoals dat heet) „nader voorlopig ver slag" te mogen indienen. Dit nadere verslag moet ertoe lei den dat de bewindslieden alsnog de vragen beantwoorden die zij in eerste instantie onbeantwoord hadden gelaten. Andere vragen waren slechts gedeeltelijk beant woord, vonden de oppositionele senatoren. Ook waren PvdA en PPR ontvreden over de toon van de antwoorden. Omdat PvdA en PPR samen een minderheid in de Eerste Kamer vormen, hadden zij de steun van een van beide regeringspartijen nodig om het uitstel te bewerk stelligen. De VVD, die zelf ver deeld is over het wetsontwerp, verleende die steun. De vragen waar PvdA en PPR als nog antwoord op verlangen, be treffen vooral de juridische as pecten van het wetsvoorstel. Met name de verantwoordelijkheid en de strafbaarheid van de be trokkenen speelde in de vragen van de oppositie een hoofdrol. Dit aspect lieten de bewindslie den in eerste instantie in hun antwoord buiten beschouwing. Zij kondigden slechts aan de uit- werkingsbesluiten van de wet pas te zullen publiceren na het debat in de Eerste Kamer. Vol gens hen heeft het geen zin de inhoud van deze algemene maat regel van bestuur (AMVB) nu al bekend te maken. Zij vinden dat na de uitspraak van de Eerste Kamer eerst de Gezondheids raad en de Centrale Raad voor de Volksgezondheid om advies over de AMVB gevraagd dienen te worden. Het is overigens nog in het geheel niet zeker dat de Senaat het wetsontwerp op 28 april zal aan vaarden. Al eerder, in 1976, wees de Eerste Kamer een abortus- voorstel tegen ieders verwach ting van de hand. Bij die gelegen heid stemden acht van de twaalf WD-senatoren tegen het wets voorstel. In de Tweede Kamer had het PvdA-VVD wetsvoorstel een voldoende meerderheid ge had. WEERRAPPORTEN DEN HAAG (GPD) De grote fracties in dc Tweede Kamer staan in hoofdlijnen achter de bedoelingen van dc Kaderwet Specifiek Welzijn, maar hebben op onderdelen ook veel kritiek. Dat bleek gisteren tijdens de be handeling van deze wet in de Ka- Dc Kaderwet Specifiek Welzijn wil dat de burgers meer betrokken raken bij het welzijnsbeleid. Het wetsontwerp schrijft voor dat niet langer het rijk, maar de ge meenten dit beleid gaan bepalen. Voorwaarde daarbij is dat die ge meenten de bevolking bij hun plannen bztrekken. Dat betekent, dat.de burgers zelf veel meer te zeggen krijgen over bijvoorbeeld de maatschappelij ke voorzieningen, recreatiemo gelijkheden, medische voorzie ningen en het onderwijs bij hen in de buurt. Die gedachte heeft dc steun van alle grote fracties in de Tweede Kamer. Toch was er. zoals gezegd, ook veel kritiek. Vooral de PvdA - tijdens het kabinet-Den Uyl werd een eerste wetsontwerp over de Ka derwet ingediend, dat later door minister Gardeniers op nogal wat punten werd gewijzigd - was niet onverdeeld gelukkig met het wetsontwerp zoals dat er nu uit ziet. Ook de VVD uitte scherpe kritiek. De socialist Meijer stelde een groot aantal wijzigingen voor met het oogmerk de Kaderwet er weer wat meer uit te laten zien zoals hij aanvankelijk was opgesteld. Hij zei te vinden dat in ieder ge val de reikwijdte van de wet moet worden vergroot. De Kaderwet zoals die er nu uit ziet. geeft tal van ministeries de mogelijkheid taken en taakjes zelf te blijven regelen. Daarmee komt de gewenste decentralisa tie niet op gang. Meijer en frac tiegenoot Van Kemenade dien den een motie in, waarbij voor 22 gebieden alvast wordt vastge legd dat ze onder de werking van de Kaderwet moeten vallen. Democratisering Meijer zei tegen de zogenaamde ontsnappingsclausule te zijn bij de in de Kaderwet verplicht ge stelde democratisering van ge subsidieerde instellingen. Door die clausule is het voor organisa ties mogelijk op levensbeschou welijke of religieuze gronden aan de democratiseringsplicht te ont- snaoDen. Meijer en Van Kemenade pleitten er bovendien voor. dat gemeen telijke en provinciale organisa ties in gelijke mate als particulie re organisaties voor de toewij zing van welzijnstaken in aan merking komen. Minister Garde niers ziet in dezen in de eerste plaats een taak voor de particu liere organisaties weggelegd. Daar was ook VVD-woordvoer- ster Kappeyne van de Coppello niet gelukkig mee. Zij achtte het onjuist voor te schrijven dat door de particuliere organisaties het welzijnsbeleid moet worden uit gevoerd. Men kan het beter aan de lagere overheden overlaten om te beoordelen wanneer parti culiere organisaties het beleid kunnen bepalen en wanneer niet. zo zei ze. De VVD. aldus mevrouw Kappey ne van dc Coppello, heeft na lan ge aarzelipg besloten niet tegen dc wet te stemmen. Maar blij met het wetsontwerp zijn de libera len helemaal niet. Het is te vaag. de reikwijdte van de Kaderwet is niet duidelijk, de financiering is niet concreet uitgewerkt. "Het is een wet die eigenlijk geen wet is", zo luidde haar conclusie. Maar omdat de WD de voort gang van de Kaderwet tot een echte wet (en daarvan zal pas sprake ztjn als over enkele jaren dc "invoeringswet" wordt be handeld die de Kaderwet con creet invult), niet wil tegenhou den zullen de liberalen deson danks voor het wetsontwerp stemmen. CDA-woordvoerder Beinema was aanzienlijk positiever over de Kaderwet zoals die aan het parle ment is gepresenteerd. Hij toon de zich bijvoo. beeld veel minder bezorgd over de reikwijdte van de wet. Zelfs pleitte hij erv oor de kunst niet onder de Kaderwet te laten vallen. DEN HAAG (GPD) - De Waddenvereniging en de Stichting Natuur en Mi lieu hebben het gisteren gepubliceerde Structuur schema Militaire Terrei nen gekraakt. Volgens Na tuur en Milieu pleegt De fensie een te grote aanslag op de schaarse natuur. De Vereniging tot behoud van de Waddenzee vreest dat de Waddenzee als verloren moet worden beschouw- d. Niet alleen de voorgenomen ver groting van enkele oefenterrei nen stuit op kritiek van Natuur en Milieu. Ook meent de organisatie dat er van de natuur op de terrei nen niets overblijft, doordat er veel aan veranderd moet worden om ze voor tanks en pantserwa gens geschikt te maken. Natuur beschermers zullen het struc tuurschema opvatten als een oor logsverklaring, zegt de organisa tie. De Waddenvereniging vindt dat de regering zich niet houdt aan haar eigen uitgangspunt: stabilisering en waar mogelijk terugdringen van militaire activiteiten in het Waddenzeegebied. Van terug dringen is geen sprake, stelt de vereniging vast. Integendeel: de fensie claimt nu ook de zandplaat De Razende Bol „als schietschij- Staatssecretaris Van Eekelen (De fensie en minister Beelaerts van Blokland (ruimtelijke ordening) bestreden de kritiek dinsdag bij de presentatie van het structuur schema. De regering ontziet de Waddenzee wel degelijk, zeiden zij. Bovendien ontruimt het leger meer dan zesduizend hectaren grond van grote natuurweten schappelijke waarde. MINDER RUIMTE De krijgsmacht heeft in de toe komst minder ruimte nodig, staat in het structuurschema. Dat is het gevolg van een reorganisatie van de oefenterreinen. Een aantal terreinen zal worden vergroot, om oefeningen van compagnies mogelijk te maken. Daardoor kunnen kleinere terreinen wor den afgestoten. Met de bestaande oefenterreinen kan defensie niet goed meer uit de voeten. De huidige aantallen tanks en pantserwagens vergen grotere terreinen en stellen meer eisen aan de bodemgesteldh eid. Daarin voorziet het structuur schema. „Door een puur militaire bril gezien zijn de plannen nog niet ideaal", zei Van Eekelen. „Maar in dit kleine land is meer niet bereikbaar" In de komende 25 jaar zal het totale ruimtebeslag voor oefenterrei nen teruglopen van ruim 23.000 naar bijna 17.000 hectaren. Voor al in Gelderland en Noord- Brabant komen flinke stukken vrij voor niet-militair gebruik. De provincies krijgen bij de keuze van terreinen die dicht gaan een belangrijke stem, aldus de be windslieden. Volgens het structuurschema zul len er zeven eompagnies- oefenterrei nen van ongeveer 1000 hectaren komen: Marne- waard (Lauwersmeer). Daarnaast komen er negen terrei nen voor kleinere legereenhe den. De regering erkent dat het forse be slag op de Veluwe op grote be zwaren stuit. Zij acht de bezwa ren van verplaatsing van de hui dige oefenterreinen naar Salland echter nog groter (enorme kosten en grote afstand tot de legerplaat sen). Om de Veluwe enigszins te sparen, zijn de terreinen zo veel mogelijk aan de rand van het na tuurgebied geprojecteerd. De Eder Heide wordt (grotendeels) prijsgegeven. VLIEGVELDEN Alle twaalf militaire vliegvelden blijven bestaan. Dat geldt ook voor de kazernes en de opslag plaatsen van munitie en mate rieel. Van Eekelen vindt het te duur om bestaande vliegvelden te verplaatsen naar minder dicht bevolkte streken. Wel zal de start baan van vliegveld Eindhoven worden gedraaid. Voor Leeuwar den is die mogelijkheid nog in studie. Uitvoering van de plannen kost in de periode tot 1995 naar schatting 605 miljoen gulden. Voor de plan nen in de tweede fase zijn de kos ten nog niet geraamd. Het struc tuurschema, waarover een uitge breide inspraak-procedure be gint, bevat ook alternatieven voor de voorstellen van Van Eekelen, Die alternatieven zouden het ge heel 40 tot 210 miljoen gulden duurder maken. Pas in de loop van het volgend jaar zal het sche ma voor uiteindelijke vaststelling in de Tweede Kamer komen. meneer Walvis de Scholieren naar huis gestuurd MIDDELBURG (GPD) - De onge veer 160 leerlingen van de Rent meester-basisschool in Middel burg zijn gistermiddag naar huis gestuurd in verband met een bommelding, die maandagavond telefonisch was gedaan door een nog onbekende man. Hij heeft verschillende instanties gebeld met de mededeling dat gister avond tijdens een spreekbeurt Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg onbew. licht bew. Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Génève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Madrid Mallorca München Oslo Parijs half bew. licht bew. geheel bew. geheel bew. weerlicht onbew. geheel bew. Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis licht bew. half bew. licht bew. HEERLEN (GPD) - „Wij zitten niet in de Noordzee om Zuid- Afrika aan olie te helpen, wij zitten er om DSM aan olie te helpen". Met deze woorden rea geerde gisteren DSM-woord- voerder mr. Th. de Jong op be- Negen miljoen gulden valse vakantiebonnen DEN HAAG (ANP)- De Haagse po litie heeft gisteren twee Hage naars in hun woonplaats aange houden, die ervan worden ver dacht opdracht te hebben gege ven voor het drukken van valse vakantiebonnen met een totale waarde van ongeveer negen mil joen gulden. De zegels waren nog niet in omloop gebracht. De omvangrijke vervalsing kwam maandag aan het licht toen in België de Gentse rijkswacht, na een anonieme tip, drie Belgen aanhield die bij deze zaak betrok ken zijn. Het spoor leidde naar het Belgische plaatsje Eke- Nazareth, waar in een drukkerij ruim 2100 vellen van vijftig valse vakantiezegels werden ontdekt. De werknemers van de drukkerij wisten niet dat ze aan valse zegels werkten. Uit politieonderzoek bleek dat twee Hagenaars de opdrachtge vers waren Het zijn de 42-jarige J.W.B. en de 39-jarige C.M.K. schuldigingen van de Anti- Apartheidsbeweging te Londen, overgenomen door het Komitce Zuidelijk Afrika (S. Bosgra) in Nederland, dat DSM door zijn deelneming in Noordzee-consor- tia in verbinding zou staan met Zuidafrikaanse bedrijven die betrokken zijn bij oliewinning in de Noordzee. „Zuid-Afrika komt daardoor rechtstreeks in het bezit van Noordzee-olie", al dus het Komitee. DSM noemde dat een „flauwekul- verhaal". Mr. De Jong: „DSM neemt nooit en nergens een poli tiek standpunt in. Wat wij doen, is ons houden aan de wetten en regels van de landen waar wij werken. Dat geldt ook voor re gels ten aanzien van Zuid-Afrika. DSM zal dan ook nooit toelaten dat olie die niet naar Zuid-Afrika mag, naar Zuid-Afrika gaat. Maar er bestaat (behalve bij de OPEC- landen) nergens een olie-cmbar- go voor Zuid-Afrika", aldus de woordvoerder, die daaraan toe voegde dat DSM geen enkele za kelijke relatie met Zuid-Afrika onderhoudt. De DSM-woordvoerder lichtte te vens toe dat in de Noordzeeblok- ken waarin een DSM-dochter via minderheidsdeelnemingen be langen heeft en waarbij ook een Zuidafrikaanse oliemaatschappij betrokken is, nog geen druppel olie is aangetroffen. „Voor het ene veld geldt nu een exploratie vergunning van vijf jaar. Er is nooit iets gevonden en het ziet er ook niet naar uit dat er ooit iets gevonden zal worden. Voor het andere blok is de concessie pas op 12 maart jl. verleend en het boren moet er dus nog beginnen dat is dan uitsluitend nog een onderzoeksboring. Voor even tuele winning moet tezijnertijd nog een exploitatievergunning worden aangevraagd". „Als het zover is", aldus de DSM- woordvoerder. „zullen wij reke ning moeten houden met Britse voorwaarden omdat het Brits ge bied is. Dat betekent dat alle ge wonnen olie naar Engeland moet worden gepompt, Ons is bekend we hebben er ons van vergewist dat Engeland geen olie levert aan Zuid-Afrika. Dat is voor ons voldoende". De verklaringen van de Londense Anti-Apartheidsbeweging en het Nederlandse Komitee Zuidelijk Afrika veroorzaakten gisteren grote verwarring bij het Neder landse ministerie van buiten landse zaken. Na aanvankelijk verklaard te hebben het Britse rapport te zullen bestuderen, zei men later slechts een van Komi tee Zuidelijk Afrika ontvangen telegram te zullen bekijken. Een aansluitend gedane mededeling over eventuele olicleveranties met medeweten van DSM trok het ministerie later zelfs geheel Commercieel Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse za ken heeft gisteren verklaard, dat zijn land niets tegen Zuidafri kaanse belangen in Noordzee- concessies heeft. Hij voegde er aan toe dat Engeland deze als normale commerciële transac ties beschouwt, ook al onthoudt het zich zelf van het leveren van olie aan Zuid-Afrika. De Anti- Apartheidsbeweging zegt echter, dat de houding van dc Britse re gering ertoe zal leiden dat er vroeg of laat olie uit de Noordzee naar Zuid-Afrika gaat vloeien. In Nederland heeft het PPR-ka- merlid Waltmans gisteren de re gering gevraagd over deze zaak een brief aan de Tweede Kamer te sturen. Mocht die brief onbe vredigend zijn, dan wil hij er een kamerdebat over. van het ex-Tweede-Kamerlid mr. W. Aantjes voor het CDJA-Zee- land in het dicht bij de school ge legen wijkcentrum Zuiderbaken een bom zou ontploffen. De gemeentepolitie van Middel burg onderzocht het wijkcen trum vr aanvang van de spreek beurt maar vond geen een spoor van een bom. De bijeenkomst verliep vrijwel zonder inciden ten. Onder de ruim veertig aan wezigen bevonden zich vier poli tiemensen in burger. De politie was vooral alert in verband met moeilijkheden die zich eerder deze maand voordeden tijdens een spreekbeurt van Aantjes in Leeuwarden. Dit naar aanleiding van diens oorlogsverleden. Aantjes liet overigens weten wel te willen terugkeren in de actieve politiek maar alleen als hij ge noeg voorkeurstemmen krijgt bij de verkiezingen op 26 mei ..Mijn terugkeer in de Tweede Kamer is echter ook afhankelijk van de parlementarirs. De vraag is of zij mijn terugkomst willen respecte ren".„Ik kom zeker niet terug uit een persoonlijke ambitie Het moet wel dc duidelijke wil van de kiezers zijn". Op zijn em> n verzoek staat Aantjes op een niet verkiesbare plaats op de CDA- lijst, „maar ik wilde de politieke weg ook weer niet helemaal af snijden", zo betoogde hij. Stinkbom in de Kamer DEN HAAG (GPD) - Uit pro test tegen de Leegstandwet is gisteren van de publieke tri bune een stinkbom de verga derzaal van de Tweede Kamer ingegooid. De stemmingen over de Leegstandwet wer den korte tijd geschorst om de bewakingsdienst de tijd te geven de publieke tribune te ontruimen, waar zich een groep krakers nad verzamcl- d. Toen de Kamer wilde beginnen met de stemmingen over de wijzigingsvoorstellen die op het regeringsontwerp waren ingediend, wierpen krakers op de publieke tribune pam fletten en ballonnen naar be neden onder het uilroepen van de strijdkreet: „Kraken is een noodzaak, wonen is een recht". Kamervoorzitter Dol man merkte op dat dit de der de keer was dat de beraadsla gingen over de Leegstandwet werden gestoord door het pu bliek en beval de beveili gingsdienst de publieke tri bune te ontruimen. De eenzame bewakingsambte naar ging daarop versterking halen. Het duurde echter ze ker vijf minuten voor hij zijn collega's had gevonden en in de tussentijd wierp iemand van dc groep een stinkbom. In de toch al warme zaal ver spreidde zich daarop een zeer onaangename geur De ka merleden leken zich er echter niets van aan te trekken en gingen door met de vergade ring alsof er niets gebeurd was (ADVERTENTIE) In de showrooms hu Ico/Athibu doet u niouwe ideeën op Hier rtfnin, in vele opstellingen, evcnzovele badkamers om uw kijk op badkamers te verfrissen. Duik eens in de mogelijkheden! Ico/Athibu biedt u, in kombinatie met de in onze showroom gepresenteerde vloer- en wandtegels, dc badkamer van uw dromen. Een badkamer-op-maat die ook pool in uw budgi I Showrooms geopend: dinsdag t m vrijdag 9 - 5 uur, donderdagavond 7 - 9 uur, uterdag 9.30 1.30 uur of na afspraak ook 's avonds.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7