mrro Amerikanen zuiniger Kleine meerderheid in parlement achter begroting onderwijs Ook in Soedan mislukte coup samengesteld door Koos Post Kleinste diesel ter wereld /~\llegaar Oppositie verwerpt gat van 119 miljoen WOENSDAG 18 MAART 1981 EXTRA PAGINA 41 De kleinste diesel ter wereld. Dat is de Fiat 127 D. Hij rijdt al in Italië. Importeur Leo nard Lang verwacht hem te gen het einde van het jaar ook in Nederland te kunnen uitbrengen. Over de prijs is nog niets met zekerheid te zeggen, maar wellicht komt deze in de buurt van de vijf tien mille te liggen. Er is een snel groeiende vraag naar kleine diesels. Vorig jaar al vijf procent van de totale dieselmarkt. Fiat - de pionier van de kleine auto - wil daar natuurlijk verder op inspelen. Nu met een die selversie van de populaire 127 die in acht jaar tijd de zes miljoen heeft gehaald. De Fiat 127 diesel is uitgerust met een 1300 cc motor met een vermogen van 44 pk, waarmee een topsnelheid van zo'n 130 kilometer per uur is te halen. Er is zoveel mogelijk gedaan om het de gebruiker gemakkelijk te maken. Z,o is onder meer het ontluchten vereenvoudigd door een knop op het brand- stoffilter een paar maal in te drukken. Ook de koude start is zo simpel mogelijk ge maakt en de goede bedrijfs- temperatuur wordt bijna net zo snel bereikt als met de benzinemotor. Het verbruik ligt bij 90 km per uur om en nabij de 1 op 20. Gemiddeld moet één op ze ventien haalbaar zijn. Fiat had nog meer nieuws. In Genève werd kortgeleden de nieuwe 131 voor de eerste maal getoond. Die komt nog dit voorjaar naar Neder land. De motor is 10 pk krachtiger geworden maar desondanks zuiniger. Van binnen en van buiten zijn aan deze Mirafiori ook wat wijzigingen aangebracht. De prijs is nog niet bekend. Uiterlijk valt er niet zo veel verschil te ontdek ken tussen de jaargang 1981 van de vijf Ameri kaanse merken van Ge neral Motors en de di rect daaraan vooraf gaande modellen. Van een echte ommezwaai is nog geen sprake. Een heus klein autootje ontbreekt nog steeds. Wat Chevrolet. Pon- tiac, Oldsmobile, Buick en Cadillac aan de buitenkant van de wagens hebben ver bouwd mag eigenlijk nauwe lijks naam hebben. De technici van 's werelds grootste autoconcern hebben de oplossing voor de dwin gende eisen tot zuinigheid die de Amerikaanse overheid de autobouwers oplegt ook voor dit jaar duidelijk nog ge zocht in verbetering van de bestaande modellen. Het is ook niet zo simpel als het lijkt. In de eerste plaats vraagt de ontwikkeling en de bouw van kleine autootjes zo als we die al vele jaren in Eu ropa kennen om diep ingrij pende veranderingen in de fabriek. Om totaal andere produktielijnen. Daar zijn gi gantische bedragen mee ge moeid'. Bovendien is aan de modellen voor dit jaar te zien dat de mannen van General Motors nog steeds geloven- dat het Amerikaanse publiek nog niet massaal rijp is die kleine re auto. Want zelfs die X-cars zijn in onze ogen nog steeds "heuse Amerikanen" van een fors kaliber. at neemt niet weg dat de con structeurs er wel in slagen hun produkten steeds wat zuiniger af te leveren. Het is moeilijk exacte cijfers te ge ven. Er zijn niet minder dan 128 varianten van die vijf merken mogelijk. De aller- zuinigste is de achtcilinder diesel van de Oldsmobile Delta 88 (1 op 12.7) en natuur lijk zijn de kleinere X-bodies van de General Motors-mer- Cadillac Seville met 4, 6 of 8 cilinders ken voorzien van de zuinigste benzinemotoren. Al zijn het niet meer de "slag schepen" van weleer, men heeft achter het stuur zit tend - nog altijd een fors voetbalveld voor de neus. Dit is kennelijk bedoeld om de Amerikanen (die door de goedkope benzine altijd voor een habbekrats in bijna bar baarse bakken hebben kun nen rijden) niet ineens het ge voel te geven met "niks" op stap te gaan. Overigens zijn er genoeg Euro pese merken die net zo grote of zelfs nog grotere modellen op de markt brengen. En dat zijn vaak ook niet de zuinig-, ste wagens. Een prijsvergelijking is altijd wat moeilijk omdat de Ame rikanen er een ander systeem op na houden. Ze geven ba sisprijzen. Dat is de prijs voor een akelig kale kar. Om tot een vergelijkbaar Europees niveau van comfort te komen moet men heel wat extra's apart bijkopen. Dat zal wellicht wat minder problemen geven voor dege nen die een Cadillac Seville willen aanschaffen. Die moe ten toch in de orde van groot te van een kleine ton denken. Als ze althans alle toeters en bellen willen die er aan deze limousine kunnen worden gehangen. En wie zoiets koopt zal dat toch wel willen. (Denk ik, wellicht in mijn on schuld). Maar ze krijgen wel iets heel bijzonders ditmaal. Een mo- tor met variabele cilinderin houd. Om zo te zeggen. Er zit ten natuurlijk vast acht cilin ders onder de motorkap, maar een computertje zorgt ervoor dat twee of vier cilin- En De ders hun arbeid staken als ze niet meer nodig zijn. n om het helemaal leuk te ma ken .krijgt men dat in lichten de cijfers te zien midden op het dashboard. Dan valt het tijdens het rijden op dat men haast altijd een vier of een acht ziet aangegeven, zelden een zes. Het is dus alles of niets. Overigens is de auto zo stil dat men het verschil nau welijks merkt. e zin van dit alles? Zo'n acht cilinder motor met een in houd van zes liter ge bruikt een fiks slokje benzi ne. En wanneer het niet no dig is dan kan men door te rugschakelen op een inhoud van drie liter natuurlijk wel wat bezuinigen. Maar het zou te ver gaan om te zeggen dat zo'n Cadillac dan ineens echt zuinig is. Maar alle beetjes helpen. AUtO Eerste paal HNG Mitsubishi's vice-president Ninomija heeft kortgeleden de officiële eerste paal voor het kantoorgebouw van Hart Nibbrig en G reeve de grond ingejast. Die nieuwbouw is broodnodig. Door de snel groeiende vraag naar gestaalde perfectie barst het bedrijf uit het huidige jasje. Boven dien zal het Schiphol-treinverkeer door de voortuin straks het vertoeven in de huidige behuizing niet veraangenamen. Het nieuwe gebouw komt op Warmonds grondgebied. De oude op stallen staan in Sassenheim. Dat komt omdat de sloot die het terrein van HNG in tweeën splitst ook gemeentegrens is. Prijzen Mini Metro B.L. Nederland heeft eindelijk de knoop doorgehakt. De Mini Metro staat nu met prijskaartje op in de showrooms. De goedkoopste versie blijft zelfs even onder de 13 mille. De 1000 L ligt enkele honderden guldens boven de veertien. Met deze gunstige prijzen hoopt BL in ons land weer naar een marktaandeel van drie procent te kunnen groeien. Motor-oliën Sheel heeft naast de bekende Super Plus twee anderè oliën op de markt gebracht. Voor automobilisten die het beste van het beste willen is er nu Shell SMO (f 12.75 per liter). "Voor superieure bescherming tegen slijtage bij koude start zegt het bedrijf zelf. De DZ-motorolie is voor minder veeleisende klanten bestemd. Voor de minder kritische, wat oudere motoren. Voorziet vooral in de behoefte van automobilisten die zelf olie verversen" fVijf liter voor f 19.75). Speciale aanbiedingen Donkergrijs metallic, zilveren decoro.tiestrepen en getint glas. De meest opvallende kenmerken van een exclusieve variant op de 343 die Volvo onder de naam "VIP" in een beperkt aantal op de markt heeft gezet. Met vele extra's en een tweeliter motor voor f.21.590. Wie mocht denken dat dergelijke speciale aanbiedingen met meer dan een reclamestunt je vormen komt bedrogen uit: zulke buiten beentjes vliegen vaak de poort uit. Dat heeft een ingewijde me verteld. Ford heeft er ook weer een paar: extra aangeklede Taunussen en Fiesta's onder de roepnaam "Bravo". Een apart kleurtje en wat leuke accessoires extra. En dat voor niet teveel boven de gewone prijs. De Taunus Bravo met 1600 cc motor voor 17 mille, de goed koopste Fiesta Bravo voor 14Vz mille. i Dubbeldek geflopt De Britse dubbeldekbus heeft het in New York en Parijs niet kun nen maken. In New York vond men hem te duur in onderhoud. Men had voor de dubbeldekker gekozen om het ruimtebeslag wat te beperken maar de gewone bussen bleken heel wat gunstiger in onderhoud uit te komen. En in Parijs bleken gewoon te weinig mensen bereid naar boven te klimmen.... Suzuki heeft vooral naam ge maakt op het gebied van mo toren, crossmachines en bromfietsen. Pas een jaar of twee probeert het importbe- drijf Nimag BV (een volle dochter van Louwman Parqui, voorheen ook in Leidschendam maar nu in een gloednieuw gebouw in de open velden van Hei- nenoord) het Nederlandse publiek ook warm te laten lo pen voor de auto's van Suzu ki. Stuk voor stuk kleine karretjes: een terreinwagentje en een mini-coupeetje. Sinds kort staat er in de showroom nog een autootje naast: de Alto. Ook klein. In drie uitvoerin gen verkrijgbaar: met twee deuren, met vier deuren en als bestelwagentje. Ik heb een tijdje kunnen rijden in een" tweedeurs Alto. Als je dan in aanmerking neemt dat je in een autootje zit waar voor je nog geen tienduizend gulden (overigens scheelt het maar één gulden) behoeft te betalen, dan moet ik zeggen dat het bepaald geen tegen valler was. Integendeel zelfs. Een kittig karretje met com fort op een toch wel aan vaardbaar niveau. Maar bo ven alles: lekker zuinig. Dat laatste wordt bij auto's steeds belangrijker. Op alle mogelijk manieren trachten autobouwers het verbruik te rug te dringen. Door bespa ring op gewicht, door stroom lijning van de modellen (om de luchtweerstand te verklei nen), door inbouw van een vijfde versnelling, door de in troductie van rijstijl verbete rende lampjes en metertjes en meer van dergelijke foef jes. Op zichzelf goed bedoeld en alle beetjes helpen, maar het is en blijft bij de meeste modellen melken in de mar ge. Natuurlijk blijft er een markt voor die modellen. Maar daarnaast zal er toch een groeiende vraag ontstaan naar echte zuinige wagentjes. Wagentjes zoals deze Alto van Suzuki. Tijdens mijn testperiode heb ik éénmaal 1 op 17Vb gehaald. Dat was op een keurig gerden rit over. langere afstand, vrij constant met negentig kilo meter per uur. Maar ook met wat meer ruk- en plukwerk en met meer stadsverkeer kwam ik niet slechter uit dan 1 op 14'/2. Bij zulke cijfers mag ik spreken van een echt zuinig karretje. Maar het is niet alleen zuinig heid die deze Alto tot een leu ke aanbieding maakt. Het model is natuurlijk niet bij ster origineel. Het lijkt op de meeste van zijn concurren ten. Men kan vandaag de dag met de dictatuur van de windtunnel en de computer nauwelijks anders verwach ten. Even natuurlijk is dat het nog geen 3.30 meter metende wagentje geen overdaad aan ruimte heeft te bieden. Noch voor de passagiers noch voor de bagage. Zelfs een bestuur der met middelmatig lange benen moet zijn stoel nage noeg op de anderste stand zetten en dan is erdoor ie mand die achter hem zit wei nig meer over om de benen in weg te stoppen. Eigenlijk is er niet meer ruimte dan voor twee kinderen. Maar als men met zijn tweeën op stap gaat kan men de ach terbank met een simpel ge baar neerklappen. Dan is er vanzelfsprekend voor de ba gage heel wat meer ruimte. De stoelen zitten matig tot re delijk, de zitting is vrij kort en de leuning geeft wat te weinig steun. Voor het overi ge zjt het allemaal goed in el kaar. Gemakkelijk instru mentarium. Goed te lezen. Met achterruitverwarming. Met interval-schakelaar. Maar zonder klokje. De verwarming werkt goed (al is de dosering moeilijk zo niet onmogelijk), maar de luchtverversing heel wat minder. Als men de defroster nodig heeft om de voorruit schoon te houden kan men zonder raam te openen geen frisse lucht binnen krijgen. En dan is het gauw benauwd in zo'n klein brikje, iet comfort is redelijk, maar men kan met starre achteras en enkelvoudige bladveer niet verwachten dat alle onef fenheden van de weg worden opgevangen. Men krijgt die dan ook duidelijk in de cabi ne te vóelen. Maar de weglig- ging is goed. Van zijwind heeft men weinig last. En de besturing levert geen proble men op. riet driecilinder motortje van 800 cc inhoud doet vrij rustig zijn werk. Een beetje rumoer bij het optrekken maar bij constante snelheid (het pret tigst rondom de 100 km per uur) opvallend kalm. Zelfs verrassend kalm voor zo'n krachtbron. Zijn top ligt om en nabij de 130 kilometer per uur, maar het laat zich raden dat dat niet de gelukkigste snelheid is. Goedkoop (bijna tien mille voor de driedeurs, duizend meer voor twee deuren meer), licht (net even over de 600 kilo) en zuinig (1 op 15 ge makkelijk te halen). Het zijn kwalificaties die de minder gunstige eigenschappen ge makkelijk in de schaduw zet ten. En die zijn er dus ook. Maar desondanks ben ik er van overtuigd dat deze Alto het wel zal gaan maken. Hij biedt opvallend veel waarde voor zijn geld. DEN HAAG (GPD) - Met een kia,.- pe meerderheid is de Tweede Kamer gisteren akkoord gegaan met de onderwijsbegroting 1981. Het uitblijven van duidelijkheid over het invullen van het gat van 119 miljoen gulden in de begro ting heeft de oppositiepartijen (PvdA, D'66, PPR, PSP en CPN) er uiteindelijk toe gebracht tegen de begroting te stemmen. In de parlementaire geschiedenis van Nederland komt een dergelijke afkeuring maar zeer sporadisch Minister Pais moet echter zo spoe dig mogelijk de Tweede Kamer op de hoogte stellen van het overleg dat hij gaat voeren met de onderwijsvakbonden over de maatregelen die hij denkt te ne men om dat gat op te vullen. Een CDA-motie waarin dat gevraagd werd, nam de Kamer met alge mene stemmen aan. Voor CDA en VVD was dat de voorwaarde om de begroting te accepteren. Ook over de 300 miljoen gulden die minister Pais voor dit jaar heeft bezuinigd en waarvoor nog een dekking voor de komende jaren gevonden moet worden, is geen verdere duidelijkheid gekomen. Een motie van de PvdA, waarin minister Pais gevraagd werd daar uiterlijk bij de Voorjaarsno ta 1981, een tussentijds verslag van het kabinet over de inkom sten en uitgaven van het lopende begrotingsjaar, een structurele dekking voor te vinden, werd niet aangenomen. Dezelfde par-1 tijen die tegen de begroting stemden, steunden deze motie. ring van collegegeld voor HBO- studenten in te trekken, kreeg ook te weinig steun. Voor de mo tie Stemden naast de indieners de PvdA, D'66 en DS'70. Met algemene stemmen steunde de Tweede Kamer de motie van CDA en VVD om het onderzoek naar de taken van de leraren in het voortgezet onderwijs voort te zetten en af te ronden. Al jaren lang wordt er over een dergelijk onderzoek gepraat tussen het mi nisterie van onderwijs en weten schappen en de onderwijsvakor ganisaties. Het is echter steeds duidelijker geworden dat de par tijen het niet eens kunnen wor den over de randvoorwaarden van een dergelijk onderzoek. De Kamer heeft nu weer eens her haald dat er eerst een meting en doorlichting moet komen van de taken van deze leraren. 3 ROTTERDAM - Een Rotterdamse rechercheur toont een paar schoenen van een 36-jarige Rotterdammerdie in zijn voetzolen 454 gram heroïne had verstopt. De man werd op Schiphol aangehouden. Een broer van hem had kort geleden in Brussel een soortgelijk staaltje van heroïnetransport uitgevoerd. Het ging toen om 1,3 kilo van het spui CAIRO (AFP) - President Jaafer Nimeiry van Soe dan heeft onthuld dat vori ge week in Chartoem een mislukte greep naar de macht heeft plaatsgehad. Hij maakte daarnaast be kend dat de Verenigde Staten als zij willen lucht machtbases in Soedan mo gen aanleggen. Nimeiry, wiens verklaring werd verspreid door het Soedanese persbureau Suna en gepubli ceerd in de pers in Cairo, deelde mee dat de samenzweerders te gen de staat, vijf officieren van de lanmacht, waren gearresteerd. Hij beschuldigde bepaalde landen in het buitenland, waaronder Sy rië en de Sowjet-Unie, van mede plichtigheid aan de staatsgreep poging. Nimeiry viel fel uit tegen de "infil tratie" van de kant van de Sow jet-Unie in Afrika en het gebeid van de Perzische Golf en hij sprak in dit verband van een zich uitbreidend "kwaadaardig ge zwel". Met het oog hierop heeft hij zich bereid verklaard aan de Verenig de Staten militaire faciliteiten in Soedan te geven en bevoegdheid luchtmachtbases aan te leggen. Derde Spaanse generaal beschuldigd MADRID (DPA) - In verband met de mislukte poging tot een staats greep op 23 februari in Spanje is nu ook generaal Luis Torres Ro- jas, de militaire gouverneur van de provincie Coruna, in staat van beschuldiging gesteld. Hij is de derde generaal die naar aanleiding van de poging tot staatsgreep is aangeklaagd. Generaal Torres wordt medeplich tigheid aan militaire rebellie ten laste gelegd. Hij zou zich tijdens de mislukte staatsgreep in Ma drid hebben bevonden. De gene raal is commandant van de pant serdivisie Brunete bij de hoofd stad geweest.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 41