Bouw in Stevenshof nadert Sanderscomplex wordt onteigend Lido/S tudio-complex heeft vijfde theater Financiële problemen lijken uit de wereld Neveda vier dagen bezig met verhuizen Leidse stadsrubriek WOENSDAG 18 MAART 1981 Brand in Van Speykstraat LEIDEN - Een uitslaande brand heeft vanochtend vroeg een bo venwoning aan de Van Speyk straat is de as gelegd. Oorzaak van de brand zijn waarschijnlijk twee brandende kaarsen geweest die in de voorkamer van de wo ning stonden. De bewoonster van het pand. een 21—jarige vrouw, had vergeten de kaarsen te doven voor ze naar bed ging. Rond vijf uur vanochtend werden de bewoonster en haar negen tienjarige bezoekster wakker van een sterke rookontwikkeling. In de voorkamer, die met schuif deuren was afgesloten, ontdek ten ze de fel uitslaande brand. De gealarmeerde brandweer kon niet voorkomen dat de bovenwo ning geheel uitbrandde. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Wel liep de bene denwoning waterschade op. De bewoonster van het pand aan de Van Speykstraat is onderge bracht bij familie. Aantal bioscopen in Leiden nu negen r toe leiden dat meer films kunnen worden getoond", aldus directeur LEIDEN In het Lido/Studio- complex aan de Steenstraat wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd aan een nieuwe bio scoop. die morgen onder de naam Lido 4 open gaat. Het aan tal bioscopen in Leiden komt daarmee op negen. Vijf daarvan maken deel uit van het complex aan de Steenstraat waarvan de heer L. Van Praag directeur is. De uitbreiding van het bedrijf van Van Praag is de tweede in vier jaar tijd. In 1977 opende de toen malige wethouder van economi sche zaken. Van Aken Lido 2 en Lido 3. Directeur Van Praag wil met deze nieuwe uitbreiding te gemoet komen aan de wens van het publiek. "Het is onmogelijk om gedurende het hele jaar top pers te draaien. Mensen vinden het niet prettig om in een zaal te zitten die niet goed gevuld is. Een kleiner theater is intiemer. Het maakt het ook mogelijk om sommige films wat langer in Lei den te houden. En uiteindelijk zal de uitbreiding er ook toe lei den dat meer films getoond kun nen worden", aldus de heer Van Praag. Met de komst van Lido 4 is het bal- con van Lido 1 definitief verv al len. Het nieuwste theater biedt plaats aan honderdtwintig be zoekers. veertig meer dan in Li do 3. Evenals in de andere thea ters is ook hier een luchtbehan delingsinstallatie aangebacht en is tusen de rijen stoelen een be hoorlijke ruimte opengelaten. Hoewel de bezoekersaantallen lan delijk niet toenemen, staat Van Praag volledig achter zijn inves tering. "In het bioscoopbedrijf is nooit een trend geweest van een voortdurende stijging. Het gaat altijd om golfbewegingen, afhan kelijk van het aantal films dat wordt uitgebracht en de kwali teit daarvan. Ik ben er van over tuigd dat een goed uitgerust theater met een goede service door het publiek ten slotte het meest wordt gewaardeerd", zo zegt hij. Nachtvoorstellingen en pornofilms wijst Van Praag overigens voor zijn bedrijf van de hand. "Wij houden het op kwaliteit. Met zes films per week in vijf theaters heb ik geen behoefte aan nacht voorstellingen "an een officiële opening van Lido 4 is morgen geen sprake De bioscoop zelf is weliswaar klaar, maar achter de schermen zit het werk er nog niet op. Lido 4 opent morgen met "The secret policemen's ball", de registratie van een gala-avond die ten bate van Amnesty Inter national werd gehouden en waaraan onder meer medewer king werd verleend door het team van Monty Python, Pete Townsend en John Williams. Tweedehands auto's in Groenoordhallen LEIDEN - In de Groenoordhallen is morgen tot en met zaterdag de BOVAG-voorjaarsoccasion- show te zien. Op deze show is een groot aanbod van gebruikte auto's te zien. De onlangs inge voerde. vernieuwde bepalingen van het BOVAG-garantiebewijs zijn in deze show van toepassing op auto's in de prijsklasse boven vijfduizend gulden. De verbeter de bepalingen houden in dat garantiereoaraties aar de auto geheel voor kosten van het gara gebedrijf gebeuren. De show is op donderdag en vrij dag geopend van zeven tot tien uur s avonds en zaterdag van tien tot vijf uur. LEIDEN - De bouw van (maximaal) 5.000 woningen in de Stevenshof, het poldergebied tussen Rijndijk, rijks weg 44 en spoorlijn Leiden-Den Haag, is volgens wet houder Tesselaar van volkshuisvesting een grote stap dichterbij gekomen. "Nog voor de zomervakantie kun nen kredieten voor het bouwrijp maken van de grond in de raad worden behandeld. Lukt dat, dan kan in oktober of november daadwerkelijk daarmee worden begonnen", aldus de wethouder. Hij baseert dit optimisme op een gesprek dat hij gistermiddag had met de hoofd-ingenieur van het directoraat voor de volkshuis vesting in de provincie Zuid-- Holland. (Beter bekend als H.I.D. Hij is een zeer belangrijk adviseur van de minister. Het di rectoraat is een soort buiten dienst van het rijk.) Ook collega-wethouder' Waal (ruimtelijke ordening) verklaart aanmerkelijk optimistischer te zijn geworden na het laatste overleg. "Hoewel we onderweg waarschijnlijk nog de nodige hobbels zullen moeten nemen". Tesselaar over de huidige opstel ling van de H.I.D.: "In onze oor spronkelijke exploitatie-opzet hadden wij per woning 13.000 gulden locatiesubsidie nodig. Dat zag er slecht voor ons uit, want het rijk geeft doorgaans zo'n 7.000 gulden". "Een paar maanden geleden had den we door het ingaan van een nieuwe regeling echter nog maar 11.000 gulden per woning nodig. En gistermiddag kregen we te horen dat het rijk bereid is om onverwachte risico's (het ver schil van 4000 gulden) op zich te Het definitieve plan zal hoogst waarschijnlijk op 15 april bij het rijk worden gedeponeerd. "Bin nen veertien dagen kan dan het licht op groen worden gezet", denkt Tesselaar. "Of laat ik zeg gen: voor 15 mei". Blijft overigens de vraag hoe het ministerie van binnenlandse za ken zal reageren. Tesselaar: "In verband met onze noodlijdende situatie kan dat ministerie het plan tegenhouden. Bijvoorbeeld met het argument: het kan niet, omdat jullie anders in de toe komst de vernieling ingaan" Twistpunten Voordat het plan weer bij de hoofd-ingenieur (H.I.D.) op de tafel ligt, zullen er overigens nog een paar twistpunten de wereld moeten worden uitgeholpen. Tesselaar: "De H.I.D. vindt dat wij sommige dingen maar op de gemeentebegroting moeten zet ten". Als voorbeeld haalt Tesselaar het geplande parkeerterrein bij sta tion De Vink aan. "De H.I.D. is van mening dat wij dat zelf maar moeten betalen. Nou is daar na tuurlijk wel een mouw aan te passen. We zeggen gewoon tegen de spoorwegen: betalen jullie dat terrein maar". Blijft de verplaatsing van het vee voederbedrijf Schrama. Tesse laar: "Daarover zijn we het niet eens geworden. Het ministerie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening vindt bovendien dat volksgezondheid en milieu de knip maar open moet doen. Zeker is in elk geval dat verplaat sen zo'n tien miljoen gulden kost en niet-verplaatsen kost 200 wo ningen". Over de manier van bouwen heeft Tesselaar inmiddels ook een uit gesproken mening. "De zoge naamde Stevenshofdreef moet eerst worden aangelegd zodat al dat zware verkeer niet over de Rijndijk hoeft". In 'vlekken' bouwen is volgens Tesselaar de beste manier om zo flexibel mogelijk op ontwikke lingen op de bouwmarkt te kun nen reageren. "Het is vooral zaak om die tien procent vrije sectoi die we willen bouwen zoveel mo gelijk naar achteren te schuiven. Die markt is nu heel slecht". Voor bouw parkeergarage LEIDEN De gemeente zal een onteigeningsprocedure aanwen den om het Sanderscomplex aaan het Levendaal in handen te krijgen zodat er een parkeergara ge kan worden verwezenlijkt. Ei genaar van het complex is make laar Bakker. Tesselaar: "Met die man valt niet te praten". Volgens de wethouder is het over leg over de aankoop nu definitief spaak gelopen, omdat Bakker "weer met z'n oude eisen aan kwam zetten". Tesselaar: "Oor spronkelijk wilden wij drie ter reinen van hem in de stad kopen: het v.d. Bergcomplex aan de Morsweg. het Citin—complex aan het Levendaal (voor beide terreinen heeft Bakker plannen) en het Sanderscomplex". "Overeenstemming konden we echter niet bereiken, omdat er een kloof van een dikke ander hall' miljoen zat tussen de vraag en het aanbod. Toen zei Bakker: doe dan maar een bod op het Sanderscomplex alleen". "Wij deden dat en wat zei hij? Ik wil Sanders alleen verkopen als ik mijn bouwplannen voor de twee andere complexen mag doorvoeren. En daartegen heb ben wij nu juist bezwaren. Nu is de maat vol voor ons". Vrouwenhuis officieel open LEIDEN Na maanden van voorbereiding wordt zaterdag het nieuwe Leidse Vrouwenhuis geopend. Eigenlijk is het vrouwenhuis enige tijd geleden al weer begonnen met verschillende activiteiten. Aan de offi ciële ingebruikneming zal echter een gehele feestdag worden gewijd. Vanaf drie uur is het vrouwenhuis aan de Hooigracht zaterdag voor ie dere vrouw toegankelijk. Behalve verschillende infoitnatie-standjes is er een heel programma van activiteiten. Zo is er een theekamer inge richt, een expositie, wordt er een film gedraaid, er k^n worden geschil derd en gezeefdrukt en wordt er gezongen. De zang wordt voor reke ning van het feministisch vrouwenkoor dc Sirenes. Voor de avond staat de vrouwen een feest te wachten met een optreden van onder andere de vrouwenrockgroep Trevira 2000. Er is dan ruimte om te swingen. Aanvang acht uur. Verhuiswagens rijden af en aan bij de vestiging van Neveda aan de Zoeterwoudseweg. Bestemming is het Utrechtse Veenendaal, waar het personeel voortaan in een gloednieuw kantoor zijn werk gaat doen. De verhuizing moet in vier dagen zijn geregeld. LEIDEN De Leidsche Wolspinnerij "Neveda" aan de Zoeter woudseweg is gisteren begonnen aan de verhuizing naar Vee nendaal. Na vier dagen verhuizen kan het resterende Leidse kantoorpersoneel aan de slag in drie verdiepingen van een gloednieuw kantoor in het Utrechtse Veenendaal. Ongeveer 25 mensen gaan mee naar Veenendaal. Bijna evenveel mensen (vooral vrouwelijke part-timers) vertrekken niet; heb ben een nieuwe baan of zijn in de ww. Directie en vakbonden zijn een "redelijk" sociaal plan overeengekomen voor de men sen die niet mee verhuizen. Ongeveer vijf mensen blijven in Leiden werken in de showroom en de "afdeling kwaliteitsbewa king". De mensen die meegaan maar niet van woonplaats (kunnen) ver wisselen zullen voortaan elke dag om een uur of half zeven op moeten staan om de tachtig kilometer tussen Leiden en Veenen daal te overbruggen. De verhuizing van Leiden naar Veenendaal is onderdeel van een omvangrijk reorganisatieplan bij Neveda. Concentratie op twee plaatsen. Veenendaal en het Belgische Lokeren, moet volgens de directie een besparing opleveren van 1.2 miljoen gulden. Door een investering van 13.7 miljoen gulden vooral in snellere machines verwacht de directie van Neveda met minder perso neel meer te kunnen produceren. Deze investeringen moeten voorkomen dat ook Neveda (nog steeds een goedlopende tex tielfabriek) de komende jaren verlies zou gaan lijden Door de reorganisatie verdwijnen in Nederland 45 arbeidsplaatsen (waarvan 27 op kantoor) maar in Lokeren komen er 27 arbeids plaatsen bij. Neveda telt na deze reorganisatie ongeveer 450 ar beidsplaatsen waarvan 300 in Lokeren. door René van der Velden Jaap Visser Stadsvernieling Tientallen tips om Leiden te verfraaien vallen de ideeën bus binnen op de stadsver nieuwingstentoonstelling in het Waaggebouw. De ene tip valt beter dan de ander. Een greep uit de voorgestelde verbeteringen: het plaatsen van oude lantaarns, zitban ken langs het water, goede af valbakken door de stad, het paal en perk stellen aan geve- 1— en lichtreclame om Las Vegas effecten te voorko men. meer speelruimte voor de kleintjes en het aanleggen van meer groen door de stad Nieuw is de tip om maar geen fiats of "andere gebouwen die niets menselijks meer hebben" te bouwen. Een an der vraagt om "meer biosco pen. meer architectonische gebouwen en meer histori sche bezienswaardighe den"... Twijfels over het gemeentelijke streven Leiden een beter aan zien te geven: "Stadsverfraai- ing? Meer dan een half jaar staat een klok tegenover V&D er zeer slordig bij. On begrijpelijk". Een hartekreet: "Ik vind het gewoon stom om de stad te vervuilen" Iemand anders schrijft: "Geen idee over verfraaiing, maar een vraag. Waar zijn de fraaie bruggen gebleven aan het eind van de Langegracht en over de Oude Vest? Was de ijzerprijs gunstig? Heren ambtenaren, een beetje meer gevoel alstublieft". Praten over stadsverfraaiing zonder de paaltjesproblema- tiek aan te halen is haast on mogelijk geworden. Palen de grond uit, meent de een. Een geeft even vrolijk de tip: "Meer paaltjes graag. Afzen der: een uitdeuker"... Dc tentoonstelling en de ideeënbus zijn ook morgen nog open van tien tot vijf uur, en van zeven tot negen uur. De film over stadsvernieu wing wordt gedraaid om drie en om acht uur. De klok bij een bekende Leidse fabriek staat er slordig bij Stadsvernieling. Belasting Een Ford Granada is de inzet van een ruzie tussen me vrouw Van Klaveren uit Oegstgeest en de Leidse be lastinginspecteur Peters. De belasting wil de auto per executie verkopen, omdat mevrouw Van Klaveren nog negenhonderd gulden we genbelasting schuldig is. Mevrouw Van Klaveren zegt dat de Ford weliswaar haar eigendom is, maar dat de be lastingschuld van de vorige eigenaar is". Belastingsinspecteur Peters meent daarentegen: "Als er twijfel zou zijn over de belas tingschuld, zouden we nooit aan de verkooo beginnen in verband met eventuele juri dische gevolgen". Peters vindt dat mevrouw Van Klaveren en 'haar vriend', de vorigc(?), eigenaar, het niet handig hebben gespeeld. "Al leen als de vorige eigenaar vandaag naar het belasting kantoor komt om een rege ling te treffen, zien we van verkoop af'. Mevrouw Van Klaveren: "Ik heb de bewijzen klaarliggen. De verzekering van de auto staat al een jaar op mijn naam. Alleen de overschrij ving is pas op 5 maart van dit jaar gebeurd. Maar kan ik het helpen dat de computer van de Rijksdienst voor het Weg verkeer in Veendam achter loopt' Het mes erin Het mes gaat in de presentie gelden. De meeste leden van gemeentelijke commissies die toevallig geen gemeente raadsleden z(jn zullen het in de toekomst zonder forse on kostenvergoeding moeten doen. Door een wijziging in de ge meentewet kunnen gemeen teraden voortaan zelf bepalen welke commissieleden in aanmerking komen voor een presentie-uitkering en hoe hoog zo'n uitkering moet zijn. De wetswijziging is tot stand gekomen omdat veel kleine gemeenten met grote commissies moord en brand begonnen te schreeuwen De oude wet schreef de betaling van presentiegeld aan de commissieleden namelijk dwingend voor. Dit dreef sommige kleine gemeenten naar de financiële afgrond. Onze niet zo kleine maar wel straatarme gemeente Leiden wil de wetswijziging aangrij pen om een bezuimgings- daad te verrichten. Het colle ge van burgemeester en wet houders heeft aan de ge meenteraad een voorstel ge daan om voortaan alleen commissieleden te betalen "die over kennis beschikken die de gemeente niet in huis heeft". Het college noemt elf commissies waarvan de le den in de toekomst nog wat zullen vangen (onder meer de taxicommissie, dc vorde ringscommissie, de huisves tingscommissie en de com missie Endegeest). Het colle ge stelt voor om een even- groot aantal commissies (on der meer de verkeerscom- mi - ie, de commissie voor de gemeentelijke archiefdienst en de deelcommissies Laken hal en De Valk) achter het net te laten vissen. Enkele gemeenteraadsleden vinden deze bezuinigings daad (die hooguit tussen de vijf- en tienduizend bezuinig de guldens oplevert) aan de krappe kant en willen voor stellen indienen om nog meer commissieleden salarisloos te laten worden. Dat zou niet eens zo gek zijn. Neem bijvoorbeeld de com missie Endegeest. Een van de commissieleden die geen raadslid is luistert naar de naam mevrouw Elly De Haan-Groen. Toevallig bur gemeester van de gemeente Voorburg. Elly krijgt dus pre sentiegeld bovenop haar bur- gemeesterssalans. Toch niet bepaald een hongerloon. Het presentiegeld ligt op onge veer 140 gulden per vergade ring. Mevrouw De Haan- Groen hanteert in de com missie Endegeest de gulden regel dat spreken zilver is en zwijgen goud. Voor de twin tig woorden die zij gemid deld op de commissieverga dering kwijt wil krijgt zij vol gens ons rekenmachientje ze ven gulden per woord te rug....

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3