Lange broek en t-shirt Keuze van moeder bevalt toch wel Aow-ers kunnen geen kleren kopen Geklede jurk en laarsjes Geen service Werkkleding 's avonds uit <5* Details ook belangrijk Variatie ontbreekt Elke maand 500 gulden r"s Geen eigen gezicht Grote maten te weinig aan bod Ik ben een schoenmaniak Kleren kopen "dagje uit" IENSDAG IB MAART 1981 EXTRA PAGINA 33 Een lange broek draagt Arlette Vendrig het liefst. Gecombi neerd met een mooie trui of blouse. In de zomer geeft ze meer uit aan kleding dan in de winter. "In de winter ben je gauw geneigd een dikke trui aan te trekken. In de zo mer wil je gezien worden. Leuke kleurige t-shirts en lichte broeken zijn voor mij dan gewilde combinaties om te kopen". Rokken draagt Ar lette nauwelijks. Bij een heel warme dag wil ze haar benen wel eens tonen en ook voor een plechtige gelegenheid heeft ze altijd wel iets "ge kleeds" achter de hand. "Ik zit vaak op de fiets en dan is de broek toch de gemakke lijkste dracht". In Leiderdorp de woonplaats van Arlette is volgens de zestien-jarige wei nig van haar gading te vin den. Ook vindt ze het daar te duur. In Leiden koopt ze al les. De boetieks in de Bree- straat en Haarlemmerstraat worden frequent bezocht. "Niet steeds om te kopen hoor", verontschuldigt ze zich. "Daar is mijn maande lijkse kleedtoelage van 120 gulden niet toereikend voor. Nee je wilt een beetje op de hoogte blijven van wat er zo binnenkomt. Ook leg ik elke maand wat opzij voor grotere uitgaven. Arlette gaat meestal met vrien dinnen van school kleren ko pen. "Die weten wat leuk is. Met mijn moeder ga ik ook wel eens, maar die heeft een hele andere smaak, met haar ben ik in een voortdurende strijd gewikkeld". Een keer in zijn leven heeft Tim de Leeuw een pak gekocht. Dat was bij de trouwerij van zijn zusje. Hij heeft het ook maar een keer aan gehad, toen verdween het keurig op een knaapje de kast in. Hij moet er smakelijk om lachen. Nonchalant vertelt hij niet om kleren te geven. Zijn vriendin knippert even met haar ogen alsof ze zeggen wil hij doet nu wel erg stoer. In ieder geval heeft Tim geen kast vol. Als zijn kleren bijna versleten zijn stapt hij de jeanswinkel op de Breestraat in en koopt een nieuw en semble. Dat ensemble be staat uit een spijkerbroek blouse en t-shirt en voor de winter wil hij er nog we.leens een trui bij kopen. Het bedrag wat Tim per maand uitgeeft aan kleren is erg ver schillend. Het kan oplopen tpt tweehonderd gulden. Hij somt even op watje daar alle maal voor hebt schoenen, broek, sokken, ondergoed en een jack. De moeder van Tim bemoeit, zich wel degelijk met zijn kle-' ren. Hoewel hij het aanvan kelijk ontkent, verraadt hij zich een paar minuten later spontaan. "Op aandrang van mijn moeder koop ik ook wel eens kleren die zij leuk vindt en meestal bevallen die mij ook wel". In Leiderdorp, de woonplaats van de jeugdige Tim is volgens hem niets te koop. "Ik ga nooit alleen de winkel in om kleren te kopen. En ei genlijk geef ik er ook niet om. Met dat rottige aow'tje kun je je trouwens nauwelijks iets permiteren", ratelt meneer Van Westbroek door als hij het woord mode hoort vallen. "Ik heb er trouwens ook geen behoefte aan om de mode te volgen". Zijn vrouw die naast hem staat beaamt het alle maal door heftig te knikken. "We zijn blij dat we er niet slor dig bij hoeven lopen. Maar el ke maand iets kopen kan er beslist niet af. Overdag heb ik vaak een colbert met een pantalon aan. En als ik uit ga haal ik het pak uit de kast. Om de zoveel keren even la ten stomen en het ziet er weer keurig uit" Het hoedje betekent wel wat voor meneer Van Westen broek. "Ik zou niet zonder kunnen", bekent hij. "Met schoenen doe ik jaren. We verslijten allebei weinig. "Nee het gaat allemaal moei zaam. Ze zouden voor ons mensen meer zaken goedko per moet maken. Abonne ment op de krant hebben we op moeten zeggen. U ziet we bezuinigen niet alleen op de kleren" Mevrouw Jaspers (35) woont nog maar net in Leiden. Over de uitspraak 'Leiden mode- stad' kan ze dus nog niet zo veel zeggen. Ze is Amster dam gewend. "En eigenlijk valt daarbij elke andere stad in het niet", zegt ze eerlijk. Voor het eerst heeft ze vandaag in een boetiekje aan het be gin van de Haarlemmer straat, de naam is haar ont schoten, een lekkere strakke broek gekocht. Ze is er mee in haar sas. "Dat heb ik eigen lijk bij elk kledingstuk wat ik koop" Ze naait en breit veel en wisselt vaak van kleding. "De ene dag kan ik er heel an ders uitzien dan de andere. Bewust kies ik daarvoor. Laarjes, broek, sjaal, ceintuur en een mooi gebreide trui ge ven me een heel swingend gevoel, terwijl een geklede jurk of rok mij in een roman tische stemming brengen" Een voorkeur heeft ze voor laarsjes. "Daar kan ik hele maal verliefd op worden. Da gen prakkizeer ik dan of ik ze zal kopen. Kleding weggooi en kan ik heel moeilijk. Als iets uit de mode raakt pas ik het zo aan door het kraagje eraf te halen of de mouwen te veranderen dat het weer draagbaar wordt" "Echte dure dingen koopt ik ei genlijk niet" Ze verschiet even van kleur. Ze moet den ken aan haar nieuwe jurk. Zachtjes laat ze ontvallen dat die ƒ520, heeft gekost. "Maar het is wel iets wat ik over acht jaar nog draag" Nagels gelakt, oorbellen in en zwarte pumps aan de voeten. "Leuk gekleed gaan zal ik mijn hele leven blijven vol houden", zegt de 75-jarige mevrouw Jansen- Roozen- daal. "Je moet niet toegeven aan de leeftijd". Ze is zelf nauw betrokken bij het mo- degebeuren. "Elk jaar organi seer ik in het bejaardenhuis Rozenburg waar ik woon een modeshow. En niet alleen 'oude-tut' jurken hoor. Van alles is er te zien en te koop. Het plan om de klerenverkoop binnen Rozenburg te halen is eigenlijk uit nood geboren. Volgens mevrouw Jansen gaat de service in de winkels erg achteruit. "Het is ver schrikkelijk, alles is 'help- your self geworden. De be leefdheid is ver te zoeken. Soms zijn de verkoopsters te belabberd om je antwoord te geven. En meehelpen zoeken naar een leuke combinatie is er helemaal niet meer bij" "In ons eigen huis kunnen we alles rustig passen en bekij ken. De bewoners zij er ook zeer content mee- Ik koop daar natuurlijk niet alles. Re gelmatig ga ik naar de bin nenstad om leuke kleine din- gentjes te kopen. Het is heel verschillend wat ik aan kle ding uitgeef. Een hele uitga ve, maar ik weet dat ik er de rest van mijn leven mee doe. Twee, drie jurken of een mantelpakje en een paar goe de schoenen schaf ik toch wel jaarlijks aan" Het beroep vertegenwoordiger verlangt dat je er goed uitziet. Meneer Beekman koopt zijn kleren altijd zelf, maar niet in Leiden. Amsterdam en Den Haag staan bovenaan op zijn lijstje. In zijn werk houdt hij het op combinaties. Vanmorgen heeft Beekman gekozen voor het beige ensemble. Een bei ge ribbroek met een zelfde getinte trui en overhemd, bruine laarsjes en een tweed jasje vormen een fraai geheel. Zelf noemt hij dit zijn werkkle ding. Als hij 's avonds thuis komt trekt hij het onmiddel lijk uit. "Geef mij maar een spijkerbroek met een trui en een blouse". Ook deze attri buten koopt hij in de betere herenzaken. De kleurencombinaties zoekt zijn vrouw vaak uit. "Ik ben daar niet gevoelig voor en wil nog wel eens bruin met blauw aantrekken. Zij legt ook meestal de kleren klaar", vertelt hij lachend. Als hij zo naggaat gaat er toch wel een aardig bedrag in de kleding zitten. "Ik koop niet elke maand wat. Aan het be gin van het seizoen stap ik een zaak binnen en neem in een keer alles mee wat ik no dig heb. Mijn vrouw gaat dan graag mee, maar ik beslis wat ik wil hebben. Hoewelhij denkt even na ik laat me vaak door haar beinvloeden. Zij is nogal modebewust en dan kan het wel eens gebeuren dat ik iets heb aangeschafd wat in de kast blijft hangen". Mevrouw Nieuwenburg wil er altijd verzorgd uitzien. Ze vindt dat het hoort bij haar vak. Het echtpaar Nieuwen burg drijft samen een bloe menwinkel op de Haarlem merstraat. Op een achteloze dinsdagmiddag dat we de 41- jarige mevrouw Nieuwen burg aanspreken op de Haar- lemmmerstraat ziet ze er ook patent uit. Naast goed kle ding let ze ook op de details. Make-up, oorbelletjes, sjaal en passende nylons. "Ik houd erg van kwaliteit. Lie ver een paar tientjes meer voor een jurk neergeteld, dan na een paar weken een vod om je schouder te hebben hangen. Broeken en rokken wissel ik af'. Mevrouw Nieu wenburg heeft voorkeur voor vrolijke kleuren. "Een geliefde sport", noemt ze het zoeken naar combinaties. Als ik bij Van Uffelen in de Breestraat een mooie rok heb gekocht weet ik precies wat voor een blouse, ceintuur, schoenen of kousen ik erbij wil hebben. Heel Leiden loop ik dan af om dat voor elkaar te krijgen. En meestal lukt het ook wel". Ze is erg tevre den over de keuze aan win kels in Haarlemmerstraat en omgeving. "Ik volg de mode niet op de voet. Mijn eigen smaak vind ik toch iets belangrijker. Ze moet eerlijk bekennen dat ze veel geld uitgeeft aan kle ding. "Een combinatie kostje gauw vierhonderd gulden, dat kan natuurlijk niet elke maand", voegt ze er zacht aan toe. "Hoewel ik zelf verdien en mijn man het heel leuk vindt hoe ik er uitzie zou hij zo'n bedrag maandelijks ook iets te dol vinden. Houdt het gemiddeld maar op de helft". "Leiden een modestad? Nou nee hoor, dat vind ik dus niet. Er is hier maar weinig varia tie. In alle winkels ligt zo'n beetje hetzelfde". Loekie (17) haalt dus al meteen de ge zochte slogan "Leiden Mode- stad" van het pr-clubje "Lei den Leeft" keihard onderuit. Scholiere Loekie zegt ook "te balen van de hoge prijzen in Leiden. Voor ons is de prijs van de kleding erg belang rijk. Leuke en toch goedkope kleding is in Leiden nauwe lijks te krijgen. Daarvoor moet je naar Amsterdam. Bo vendien ;s het daar veel ge zelliger met al die leuke straatjes en gezellige mark ten". Kleren kopen doet Loekie al tijd zelf, al jaren. Het zal dui delijk zijn dat ze daarvoor steevast afreist naar Amster dam. "Als het even kan koop ik m'n kleren op het Waterlo- oplein. Daar vind ik het nou echt gezellig en wat ik ook zo aardig vind is dat her daar veel minder commerciël aan toe gaat. Loekie koopt niet uitsluitend kleren wanneer ze die echt nodig heeft. "Ik neem ge woon iets wat ik leuk vindt, niet iets dat ik persé nodig heb. Wel let ik natuurlijk erg goed op de prijs. Ingrid Nabibaks (17) begint te schaterlachen wanneer ze de slogan "Leiden modestad" hoort. "Nee toch? Hoe ko men ze daar nu weer bij"? Ook Ingrid koopt haar kleren bijna uitsluitend buiten Lei den. "Meestal in Amsterdam maar ook wel in Den Haag. Waarom? Omdat ik vind dat hier in Leiden nauwelijks iets leuks is te krijgen. Ja, als ik gewone kleren wil hebben zoals ik nu aan heb dan kan ik wel in Leiden terecht. Maar als ik iets speciaals wil hebben, bijvoorbeeld om in uit te gaan, dan moet ik toch echt naar Amsterdam of Den Haag". Speciale kleren zijn voor Ingrid zeer belangrijk. "Ja natuur lijk. Wanneer je uitgaat dan wordt je door iedereen nage keken. Daarom vind ik het belangrijk om dan kleren aan te hebben die leuk zijn én modieus". Geld opzij leggen voor het ko pen van kleren doet Ingrid nooit. "Ik ga ongeveer een keer in de maand kleren ko pen. Dan koop ik gewoon wat ik leuk vind. Gemiddeld geef ik per maand 500 gulden aan kleren uit. Veel? Valt wel mee, eh vind ik zelf'. Koen Yap (27) koopt zijn kleren in tegenstelling tot het voor gaande tweetal wel steevast in Leiden. "Ik leg geen geld opzij voor kleding. Ik koop gewoon wat ik leuk vind. Of ik mode belangrijk vind? Mo de is belangrijk. Dat blijkt wel als je hier in Leiden om je heen kijkt. Kinderen zie je al lemaal dezelfde trend volgen. Ik ben dus sodioloog en aan vraag ik me wel eens af wie die trend aangeeft. Er moet toch iemand beginnen met in een bepaald soort kleren te gaan lopen. Maar wie is die iemand? Wat Koen jammer vindt is dat hij vaak niet kopen kan wat hij zelf leuk vindt. "Je kan niet echt je eigen keuze bepa len. Je kan tegenwoordig geen kledingzaak binnenlo pen met de vraag: "wat wil ik"? Nee, je bent gewoon af hankelijk van wat er is. Het is dus niet: wat kies je? Maar, wat is er te kiezen"? Dat vind ik wel eens jammer". Volgens Koen kampt de Neder landse mode met een gebrek aan een eigen gezicht. "Laatst was er een vriend van mij over uit Canada. Wat hem opviel was dat de Nederland se mode zo sterk Amerikaans gericht is. Dat ben ik wel met hem eens. Nederland kan kennelijk op mode-gebied geen eigen stijl ontwikke len". *52? leiden I i, jffn* modestad J afc jkkV/K 21-28 maart Vinden Leidenaars mo de belangrijk? Kunnen ze vinden wat ze zoeken in de Leidse binnen stad en hoeveel willen ze daar dan voor beta len. Met ondermeer de ze vragen gingen Sas- kia Stoelinga en Jaap Visser vergezeld van een fotograaf een mid dagje "de stad in". De reacties van de toevalli ge voorbijgangers op hun vragen leest u op deze pagina. Indra Makstenieks (25) vindt de kleding keuze in Leiden veel te beperkt. Zij koopt haar kleren dan ook meestal in Amsterdam. "Daar is de keu ze veel groter. Bovendien is het daar minder duur dan hier in Leiden", Maar er is nog een reden waar om Indra voor het kopen van haar kleding naar Mokum uitwijkt. "De gezelligheid hé. De Albert Cuyp is een trek ker en de gezellige kroegen natuurlijk". Wat Indra in Leiden bijzonder mist is een boetiek voor grote maten. "Voor vrouwen vanaf maat 42 is hier werkelijk niets te krijgen", is haar stel lige overtuiging. "Tenminste, niets leuks") Indra loopt met serieuze plan nen rond om in de Sleutel stad te zijner tijd zelf een boe tiek voor grote maten te ope nen. "Ik ben vast van plan om in de toekomst zo'n zaak te beginnen. Een soort ten tenzaak dus". "Waarom? Omdat ik ijdei ben. Je wilt er toch allemaal graag leuk uitzien. Eigenlijk is het een vorm van ego-trip pen". Jane zingt hetzelfde liedje als haar drie vrouwelijke voor gangsters. "De keus is in Lei den beperkt. Vooral op het gebied van uitgaanskleding. Alleen spijkerbroeken zijn hier in voldoende mate te krijgen. Ik koop m'n kleren dan ook meestal in Rotter dam of Amsterdam. Nee hoor, Leiden is echt geen modestad". Ook Jane legt geen geld opzij voor de aanschaf van kle ding. "Ik koop wat ik leuk vind. Toevallig heb ik laatst zitten uitrekenen wat ik jaar lijks uitgeef aan kleding. Tus sen de twee en drieduizend gulden. Dat is toch eigenlijk wel veel hé? Hoewel, wacht eens even, schoenen zitten daar bij inbegrepen. Ik ben een echte schoenen-maniak dus van dat bedrag wordt ze ker de helft in schoenen om gezet. Dan valt het eigenlijk best mee". Het wordt eentonig maar ook Herbert Polane (24) koopt zelden kleren in Leiden. "Meestal ga ik naar Amster dam of Den Haag. Dat doe ik vooral voor de mooie vrou wen. Als ik kleren ga kopen maak ik er echt een dagje uit van. 's Ochtens om een uur of tien pak ik de trein en dan kom ik pas 's avonds terug" Niet alleen de mooie vrouwen maar ook de keuzemogelijk heid is voor Herbert een re den om geregeld de trein naar Amsterdam of Den Haag te nemen. "Wat kan je nu in Leiden krijgen? Een spijkerbroek, een ribbroek of een T-shirt. Dan houdt het wel zo'n beetje op". Herbert schat dat hij maande lijks ruim honderd gulden uitgeeft aan kleding. Ook hij vindt mode wel degelijk be langrijk. "Natuurlijk, want als mens probeer je immmers zo voordelig mogelijk voor de dag te komen? Kleding is ei genlijk hetzelfde als make up. Ja, zo moet je het zien.".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 33