V Sieraden Mannenmode: klassiek met pasteltinten M- Een kapsel: iets heel persoonlijks Voor het strand Afrikaanse kleuren en goudeffect WOENSDAG 18 MAART 1981 EXTRA PAGINA 31 A-symmetrisch, veel volume, een lok of pony op het voor hoofd. Dat zijn zo'n beetje de karakteristieken van de haar mode voor zomer 1981. Een beetje weinig zult u denken... Ja, maar dan vergeet u toch even gemakshalve dat de kapper zijn klant aankijkt voor hij begint te werken. Het type, de vorm van het ge zicht, en de individuele wen sen - "Het moet een beetje ge makkelijk te onderhouden zijn." - "Ik wil er ook nog eens iets anders mee kunnen doen." - tellen voor een goede kapper veel zwaarder dan het stijltje, ontworpen op het ty pe van een Frans of Engels fotomodel. En als is de mode voor dit seizoen kort, met veel beweging en al zijn daar tal van goede fotografische voorbeelden van, er is geen kapper die klakkeloos dat aardige plaatje op het hoofd van zijn klant zal "overzet ten". Het resultaat zou ook in negen van de tien gevallen te genvallen. De kapper werkt daarom net zoveel met de haardos als met de persoon daaronder. V- Een heel mooi strapless bad pak, eveneens uit de collectie van Triumph-Wala. Bij de badkleding proberen de fabrikanten steeds beter in te spelen op de vrije tijd in zijn geheel. Badpakken en biki ni's zijn vrijwel altijd te com bineren met jurken, overslag rokken of shortjes in badstof of andere soepel, plezierige materialen. De meer sportieve inslag komt duidelijk tot uitdrukking in het badpak, dat de laatste ja ren terrein heeft gewonnen. Ontwerpers zijn uitgegaan van het echte wedstrijdbadpak en hebben daar voor de vrije tijd een vertaling van gemaakt die zowel in modieus als in sportief opzicht aan alle eisen voldoet. De vormen zijn wat "vrijer" dan bij het echte wedtrijdbadpak maar dat heeft aan het zwemcomfort geen afbreuk gedaan. Naast die sportieve belijning is ook het klassieke meer te zien dan in de voorgaande jaren. In die groep bijvoorbeeld het strapless-badpak. ideaal om in te zonnen, het badpak met de halterlijn en een je ze kun nen zeggen afleiding van het strapless-badpak, dat met de rechte halsafwerking maar wel met bandjes, zodat je er ook nog in kunt zwemmen Voor een beetje romantiek zorgen rimpelwerk, ajourpa- Twee voorbeelden van bad stofjurkjes uit de collectie van Triumph-Wala. De een sportief, de ander tvat geraffineerder. tronen en wat aparte pijpop- snijdingen. Voor de bikini is nog steeds de bandeau- rechte- of strapless halslijn balngrijk. Omdat bi kini's vooral door jeugdige fi guurtjes wordt gedragen is deze klein en vaak sexy-bru taal gesneden 1. Sportieve schoen met een beetje moccasin-idee door de franjes een de klep. 2. Sandalette van veel gevlochten dunne riempjes. 3. Pump met fraaie zijkant-uitsnijdingen. 4. Ballerina met Mondriaan-effect en lange veter (Cleopatra-sandaal). 5. Nog een sportieve schoen maar nu met een vetertje. Bij het soepele, slanke silhouet van de damesmode past natuurlijk alleen maar een elegante schoen. Daarbij hoeft u niet meteen te denken aan torenhoge hoge hakken, ook een schoen met platte hak kan door de belijning heel elegant zijn. Maar voor vrouwen die wel een hoge hak willen is de pump nog altijd de schoen. Enorm veel werk maken de schoenontwerpers dit keer van de versiering. Nieuw is het Mondriaan-thema- geometrische verde ling van vlak en kleur. Er zijn ook veel nieuwe sierstiksels, vlechtingen en heel veel bijzonder fraai ajourwerk. Ook aparte stukjes leer, opgenaaid in bijvoorbeeld een ster of bloemmotief, komt veel voor. Het materiaal is glanzend leer, suède komt ver geleken bij het winterseizoen duidelijk op een tweede plaats. Belangrijkste kleuren voor de pump zijn zwart en wit daarna ko men gebroken wit, blauw en rood. Bij de echte zomerschoen, zoals de sandalette wordt veel gewerkt met ragdunne riempjes, geheel opengewerkt ajour en kunstige uitsnijdingen. De hakken van de sandalette zijn hoog, maar er is in vergelijking met vorig seizoen wel een stukje afgegaan. Een opvallend verschijnsel is de Cleopatra-sandaal. Dit is een schoen voorzien van lange banden die om het been gekruist worden. Die lange banden maken de schoenfabrikanten niet al leen aan die platte sandaal maar ook aan de sandalette en de ballerina. Indios is de naam die de moccasins dragen. Versierd met kraaltjes en eren franje keren ze in het straatbeeld terug. Omdat ze veel bij kleding met een folkloristisch tintje zullen worden gedragen zijn de kleuren naast wit; koraal, mandarijn en bruin. Voor de sportieve schoen, echt bedoeld voor een actieve vrijetijds besteding hebben de ontwerpers de gymschoen als uitgangs punt genomen De elegante herenschoen is zeer eenvoudig geworden. De leest neigt iets naar vierkante aflopende neuzen. De klassieke sportie ve schoen heeft een Engels-tintje met hele of halve broque-ele- menten. De hakken van de herenschoenen zijn beduidend lager. Verder voor heren nog de college modellen. 1. Kinderschoentje. 2. Klassie ke herenschoen met vlechtwerk. 3. Sportieve herenschoen met matelas-stiksel. (Tekeningen Modecentrum Amsterdam De jungle, de woestijn, de Nijl, ze hebben model gestaan voor de make-up-ontwerpers van de grote firma's. Die nieuwe make-ups dragen dan ook namen als African Sands, Lumière du Nile en Sahara Colours, om er maar eens een paar kreten uit te halen. Kleuren als olijfgroen, nijl- blauw en aubergine, zullen voorzien van een goudglans vele oogschaduwdoosjes sie ren. In combinatie met die goudkleur ook veel bruintin ten in de oogmake-up. Kleu ren die, mits goed verwerkt, ook heel goed tot hun recht komen bij blauwogigen. Het zal echter wel enig experi ment vragen. Die bruintinten zijn trouwens ook terug te vinden in de blushers, lip sticks en nagellak. Daarnaast zyn er veel felle nuances in ro se en rood als tegenwicht voor de wat saaie kleuren ka ki en legergroen. Ook voor kinderen zijn er romantische jurkjes met borduursel en kant jes. Geen dagelijkse dracht en daarom zijn er ook tal van grappige ber muda's, jeans en leuke t-shirts. Op de foto: Voor de allerkleinste een bermuda met bovenstukje en voor de u>at groteren wille jeans met een fel gestreept jack (linksj en een "race trui" gedragen onder een gele lakjas (rechts). Set van ketting en ring in glanzend en dof geelgoud ont- worpen en vervaardigd door Jacques van As. De armband u van Jorke Schaling. Wit en goud, de ideale combina tie voor het nieuwe seizoen, of dat nu gaat om echt gouden sieraden of accesssoires van goudkleurig synthetisch ma teriaal Naast de moderne vormen is ook terruggegrepen naar de vormen van de volk kunst uit Afrika en Zuid- Amerika Broches, kettingen en oorbellen zijn dan ook dik wijls wat fors uitgevoerd. De hangers zijn weer in ere her steld. Ze worden aan lange kettigen of dicht tegen de hals. De uitvoeringen zijn op vallender dan ooit Wie een passie voor oorbellen heeft; een lange oorbel, maar dan zeker tot op de schouder, is ge noeg om er modieus uit te zien. Ook met een smalle gou den - of goudkleurige "haar band" versierd met een vlin dertje scoort u hoog op de mo dehitlijst. Naast de p-i~* Heur. ko men rood, turquoise, groen en amber veel voor tn de siera den mode. Grote platte hangers c grove kettimg Een van c folkloristisch geïnspireerde c u>erpe»M«ntalie^ Een linnen pantalon, tweed jasje en een vaag gestreept overhemd. Sportief maar niet opvallend. (Collectie V en D). Combinatie uit de collectie van Van Gils. Niet helemaal klassiek maar duidelijk modieuze accenten zoals de gebreide spencer. Een ruim vallende blazer, ge combineerd met een horizontaal gestreept polo-shirt en een witte pantalon (Collectie Kreymborg). Mannen hebben deze zomer wat minder stijlen tcaaruit ze kunnen kiezen dan vrouwen. Het is elegant, dan komt het kostuum En gelse stijl om de hoek kijken of sportief. In die sportieve sector zijn, de vrijetijdskleding meegerekend heel wat meer mogelijkhe den. Die sportieve lijn haakt namelijk aan bij de mode voor vrouwen. Marine en jungle-look zijn ook heel goed te vertalen voor man nen. Denkt u maar eens aan een pantalon met linnenstructuur- daarop een hemd in madras-ruit en daarbij een ruime blazer of een parka-achtig jack. Voor mannen die helemaal modieus wil len rondlopen is er dan nog de jodhpurs, een soort rijbroek en voor zonnige dagen een bermuda in alle safari-tinten Maar toch ook wat wat meer klassiek ingestelde man kan modieus nog veel kanten op, al zal hij het wat meer moeten zoeken tn de "bijzaken" zoals een vaag geruiten hemd. een licht gele pullover, een zacht rose stropdas. Al deze zaken kunnen bij een grijs,, blauw, of beige kostuum. En uiil hij eens voor een keertje om zwaaien naar iets uit de avant-gardesfeer dan hoeft hij onder zijn blazer, want die heeft hij als "klassieke" man zeker, alleen maar een horizontaal gestreept polo-shirt aan te trekken, liefst met zó n klein "nozem-dasje" in een afwijkende kleur. En als hij dan toch bezig is, een mooie witte jeans met nauwe pijpen kan ook heel goed werden gecombineerd met een blazer. Dat stuit modieus net zomin op bezwaar als het kanten bloesje en de jeans bij vrouwen. Ook voor de man een hawai-hemd, gecombineerd met een katoe nen pantalon en een heuplang, sportief jack. (Collectie C en A).

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 31