LEIDSCH DAGBLAD Dreigende taal ambtenaren Unifil: krachtiger verzet tegen Hadad Wantrouwen binnen WD in Leiden Bezit Wassenaarse miljonair verkocht Drugs Bij inbraken zes ton buitgemaakt Dutman: Acties bij nieuwe "aanslagen" auto l.a.g. Goedhart Bouwhuis WOENSDAG 18 MAART 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36424 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur AAM. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau: Witte Singel 1 2311 BG leden Voor tel. ros zie colofon (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN Het bestuur van de Leidse afdeling van de VVD heeft gisteravond een motie van wantrouwen overleefd. De motie werd ingediend naar aanleiding van het ontslag van mevrouw Van Hagen als voorzitter van de VVD-propagandacommissie. Een aantal leden vond het ontslag ten onrechte en wilde mevrouw Van Hagen herbenoemd zien als voorzitter. Het bestuur weigerde om op de beslissing terug te ko men en werd daarin onder meer gesteund door de gemeente- raadsfractie. Als reden van het ontslag noemde het bestuur de vermenging van belangen door mevrouw Van Ha gen. Een zakelijk privébelang (actie tegen de vordering van een flat aan het Vollenhoveplein) en het voorzitterschap van de VVD- propagandacommissie zouden zijn vermengd door het sturen van een telex naar het Leidsch Dagblad. EXECUTIEVERKOOP TE WASSENAAR EXECUTIEVER kOOP TE WOUBRUGGE (Van één onzer verslaggevers) WASSENAARAVOUBRUGGE - Kort voor het middaguur is vanochtend een begin gemaakt met de verkoping van bezittin gen van de Wassenaarse zakenman-miljo nair L. Rijkers. Aan de Wassenaarse Duinweg kwam de inboedel van zijn ka pitale woning onder de hamer, op een Woubrugse werf aan het Weteringpad werd zijn jacht geveild. De opbrengst is bestemd om een deel van de miljoenen schuld die hij heeft aan de fiscus te dek ken. In een laatste poging om de verkoping te gen te houden had Rijkers gisteren een kort geding aangespannen tegen het rijk en om opschorting van de veiling ge vraagd. De president van de Haagse rechtbank besliste vanochtend, een uur voor het begin van de verkoping, dat geen verder uitstel gegeven zou worden en dat de verkoping moest doorgaan. Zowel in Wassenaar als in Woubruggc be stond grote belangstelling voor de verko ping. Bij de jacht- en scheepswerf Hollandia had den zich een zeventig belangstellenden verzameld en in snel tempo werd het jacht verkocht voor een bedrag van 27.000 gulden. Bij de Wassenaarse woning hadden zich ruim tweehonderd potentiéle kopers ver zameld. Bij het sluiten van deze editie was de verkoping nog aan de gang. De Wassenaarse projectontwikkelaar kwam onlangs in het nieuws toen hij op Schiphol werd aangehouden met che- L. Rij- ques ter waarde van ruim twintig miljoen gulden op zak. De cheques, die in beslag werden genomen, zouden volgens Rijkers van een Canade se vriend zijn. Het geld was bestemd om een groot vakantieproject op Tenerife mee te financieren. De naam van Rijkers dook ook op in de affaire met de Amster damse notaris mevrouw Slis. Om haar uit de financiële problemen te halen zou Rij kers haar - als een vriendendienst - een bedrag van enkele miljoenen guldens hebben willen schenken UTRECHT (ANP) - Bij nieuwe "aanslagen" op de koop kracht en de rechtspositie van de ambtenaren gaat de FNV-ambtenarenbond ABVA/KABO met haar leden praten over mogelijke acties. Dat zei ABVAl KABO-voorzitter Jan Dutman vanmorgen op een congres van zijn bond in Utrecht. Volgens Dutman gaan de ambte naren mogelijk het actiepad op, als de koopkracht van de ambte naar geen gelijke tred meer houdt met die van de werknemer in het bedrijfsleven. Een volgend kabinet, aldus Dut man, moet van de rechtspositie van de ambtenaar afblijven, en mag de ambtenaar evenmin ex tra belasten. Ook eist Dutman een goede regeling van het sta kingsrecht, zei de voorzitter, ook op de lan gere termijn aangeven welke ge volgen zij aan die doelstelling verbindt. Maar dan moeten de FNV-leden volgens hem wel ac tiever bij het beleid van de bond betrokken worden. Eventueel wil Dutman binnen zijn bond opiniepeilingen organise ren. "Niet om de plaats in te ne men van democratische proce dures maar om de zwijgende, wellicht stilletjes in zichzelf zwij gende achterban aan het woord te laten", aldus Dutman. CCIll, Cll CCI1 I1ICUW UVC1- .J legsysteem waarbij de ambtena- h.YTin'rt hfHTPl4 renbonden gelijkwaardig met -L^A. import lager met het kabinet kunnen onder handelen. Dutmans waarschuwing komt a de vooravond van mogelijk grijpende nieuwe bezumigingen DEN HAAG (ANP, In januari van dit jaar is de uitvoer naar waarde gestegen, terwijl de in voer naar waarde achteruit liep, zo blijkt uit de gegevens van het CBS i het kabinet Van-Agt. Dat de ambtenaren bij nieuwe bezuini gingsmaatregelen gespaard zul len blijven, staat allerminst vast. De ABVA'KABO-voorzitter veeg de vanmorgen de vloer aan met j}e ujtvoer beliep in januari 12.9 LEIDEN - De restauratie van de Pieterskerk in het hart van Leiden is in volle gang. Het plafond en het dak van de vijftiende-eeuwse kerk zijn al opgeknapt; inmiddels wordt er druk aan de vloer gewerkt. Daarin wordt o.m. moderne "grondverwarming" aangebracht. De man op defóto is daarmee bezig. De vloer wordt voorzien van plastic slangen, waar water met een temperatuur van veertig graden doorheen zal stromen. Over de slangen wordt beton gestort, waarna de oude grafzerken worden teruggeplaatst. het plan van premier Van Agt overheidstaken over te hevelen naar het particulier initiatief, de zogenaamde "privatisering". "Als de gemeenschapsvoorzie ningen ten prooi vallen aan het mechanisme van de vrije markt voorspel ik u een gigantische jungle", aldus Dutman. Hij zei te vrezen dat de WD niets zal nalaten om het plan van Van Agt te verwezenlijken en de overheidsuitgaven ten koste van de ambtenarensalarissen en uit keringstrekkers nog verder om laag te brengen. Volgens Dutman mag de vakbewe ging niet alleen maar blijven roe pen dat de werkgelegenheid het belangrijkste is. De bond moet, miljard gulden tegen 12,6 miljard in januari van het vorige jaar, wat neerkwam op een waardestijging van drie prpcent. De invoer daal de in waarde met eveneens drie procent van 12,3 naar 12,0 mil jard gulden. Qpc.N/Nq Nieuwe 2c*aU~ JERUZALEM-BEIROET (GPD) - Unifil zal een actievere politiek gaan voeren tegen de milities van majoor Hadad in Zuid-Liba- non. De nieuwe Ierse comman dant van Unifil, generaal Calag- han, zei gisteren dat Unifil zich niet door Hadad laat intimide ren, en dat het vredesleger zich met de beschikbare defensiewa pens zal verdedigen. Voor dat doel zijn Ierse cn Nederlandse eenheden, die uitgerust zijn met Tow-anti-tankraketten in het plaatsje Kantara gestationeerd, in het Nigeriaanse gebied. Kantara is de afgelopen dagen door Hadads militie met tankvuur be stookt. Daarbij zijn maandag drie Nigeriaanse soldaten omge komen. De uitspraak van gene raal Calaghan, die gedaan is met instemming van de troepenleve rende regeringen, wijst op een actievere Unifil-politiek ten aan zien van Hadad. gen te distantiëren. Premier Be gin gaf gisteren een persconfe rentie en zei dat Israël niets met Hadads beschietingen heeft te maken, en dat Israël al het moge lijke zal doen om herhaling te voorkomen. Ook generaal Calag han hield in zijn toespraak Israël zorgvuldig buiten schot. In Beiroet meent men dat inciden ten zoals met Hadad niet op poli tiek maar op militair niveau, na melijk in de Libanees-Israëlische wapenstilstandscommissie, be sproken zouden moeten worden. Deze procedure is door de Veilig heidsraad ook in verschillende resoluties aanbevolen. Maar Is raël weigert al vier jaar lang aan de wapenstilstandscommissie mee te werken. allemachtig prachtig mini metro! de wereldbestormer van british leyland V.3. 12995,- te kijk en te koop in onze nieuwe showroom, wij durven nog! u ook! maak dan een afspraak lelden v. oldenbarneveltstraat 37 (zijstraat warmonderweg) tel. 071-154909 071-172679 ook open op zaterdag van 9-5 uur. Kijken is kopen. Veel wind Veel bewolking en af en toe regen. Mi nimumtemperatuur omstreeks 4 gra den, middagtemperatuur rond 8 gra den. Westenwind, in het binnenland vrij krachtig, aan de kust en op het IJs- selmeer stormachtig. 19 maart. Zon op: 6.45 uur; onder: 18.51 uur, maan op: 17.35 uur; onder: 6.42 uur. LEIDEN MODESTAD. Met dit modefestival openen wij ons nieuwe seizoen. Al onze EXCLUSIEVE HERENMODE collecties zijn aanwezig. De gezelli ge voorjaarskleuren doen U de win ter snel vergeten. HERENMODE Breestraat 152-154 Lelden licLPOxA «.4. Hoc*^cr SieMatic Keukens Onze showroom toont keukens in alle prijsklassen en heeft ook een afdeling tegels-plavuizen en open haarden. Hoorn 126a(tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. 01720-22100 Openingstijden: van 8. )0 tot 12 30 en van 14 00 tot 1 7 )0 uur, zaterdag van 10.00-16.00 uur. vrijdag koopavond tot 21.00 uur. Trein- Toegang-biljetten bij NS- 44 PAGINA'S Leiden in 't teken van de zomermode PAGINA'S 23-28 Alleen "positieve" pop op NCRV-feest Milieugroepen tegen plannen defensie Ook Zweden heeft zijn "Watergate" Het besluit van de re- gering om verslaaf- den aan hard drugs niet tegen hun wil te behandelen is juist. Zij faalt echter bij het aangeven van alternatieven. Wat de ge dwongen behandeling betreft: het zou principieel zelfs onjuist zijn wél verslaafden aan hard drugs gedwongen te behandelen en niet verslaafden aan alcohol, of desnoods nicotine, terwijl weten schappelijk vaststaat dat de uit eindelijke gevolgen - een voortij dig levenseinde - bij dit soort ver slavingen dezelfde zijn. Wie het daarom gaat zou zelfs eer der moeten pleiten voor gedwon gen behandeling van alcoholisten om ae simpele reden dat hun aantal dat van drugsverslaafden ver overtreft. De reden voor de grote druk die er van verschillende kanten op de autoriteiten wordt uitgeoefend om de drugsproblematiek rigoureus aan te pakken heeft daarom eer der te maken met de mate van overlast die de drugsproblema tiek met zich meebrengt, zoals de groeiende criminaliteit in de grote steden. Dat is het kernverschil met bijvoor beeld alcoholisme. En dat wordt weer veroorzaakt door de straf baarheid van het voorhanden hebben (de verslaafdheid van drugs is op zichzelf niet strafbaar) van de drug en het logische ge volg daarvan voor de prijs, die er op de zwarle markt voor moet worden betaald. Alcoholisme is in zekere zin sociaal acceptabel, maar ook betaalbaar. Een drugsverslaving is dat per definitie vrijwel niet. Een zwaarverslaafde heeft per dag één gram heroine nodig, wat neerkomt op 200 gulden en 6000 gulden per maand. Het bekosti gen van de verslaving brengt daarom logischerwijs criminaliteit met zich mee. De samenleving wil in feite van het gevolg af, de eventuele genezing van de verslaafde is meegeno men. Een gedwongen behande ling is dan niet de weg. Het ge dwongen onthouden van drugs aan een verslaafde is slechts het bestrijden van het symptoom van de verslaving en laat de oorzaak in veel gevallen ongemoeid. Het wegnemen van de oorzaak, die tot de verslaving leidde, kan al leen geschieden door de identi teit van de verslaafde wezenlijk te beïnvloeden en anders te richten. Een langdurig en moeizaam pro ces, dat alleen kans van slagen heeft als de man of vrouw volle dig meewerkt. Het alternatief van de regering - met name de voorstellen van staatssecretaris Wallis de Vnes (CRM) - om meer aandacht te ge ven aan de terugkeer van de ver slaafden in de maatschappij is op zichzelf een positieve gedachte Waar het aan schort is de zoge naamde eerstelijns-hulp. De meeste instellingen voor drugsverslaafden hebben zon hoge drempel (de verslaafde moet in vrijwel alle gevallen we kenlang geen drugs meer heb ben gebruikt) vóórdat de man of vrouw aan een therapie kan be- die het hardst hulp nodig hebben, een onoverkomelijke zaak. De re gering zou met name aan deze groep veel meer aandacht moe ten besteden om werkelijk een begin te maken met de bestrij ding van de drugsproblematiek in ons land. (Van één onzer verslaggevers) HAARLEMMERMEER - De politie van de Haarlemmer meer heeft negen man aangehouden die verantwoorde lijk blijken te zijn voor inbraken, waarbij voor een be drag van 600.000 gulden is buitgemaakt. De zaak kwam aan het licht nadat in december van het vorig jaar in een boerderij in Aalsmeer springstoffen werden aangetroffen, waaronder 200 staven dynamiet. Dc ïpt ngstoffen waren ontvreemd tijdens twee inbraken in Amsterdam. een uitgebreid onderzoek kon tot dc aan houding van de negen man. vanerend in 19 tot 38 jaar en afkomstig uit Aalsmeer, Hoofddorp er Jen overgegaan. In totaal blijken de verdachten verantwoordelijk oor ongeveer 100 dief stallen waarvan 25 in de Haarlemmermeer. Eveneens werden inbraken gepleegd in onder meer Katwijk Hillegom. Lisse en Alphen aan den Rijn, maar ook elders in het land waaronder in Wolvcga en Valkens- waard. De inbrekers hadden het met name gemunt op kluizen Zo wer den de geldkasten van de NS-stations in Heemstede en Driehuis be roofd. De politie heeft inmiddels een klein gedeelte van dc buit kunnen achter halen. Van de gestolen springstoffen was nog geen gebruik gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1