"Vluchten KLM beperken Intrekken beschuldigingen geëist Kort zakelij marktberichten 11 OPEC wil Derde Wereld ook helpen Pandbrief biljetten (2 jaar) Massaal in een auto... Wim Duisenberg: controversieel, maar realistisch WMf 11 WOENSDAG 18 MAART 1981 Nigeria Het Nigeriaanse ministerie van verkeer heeft aan het Navimor con sortium opdracht verleend voor de aanleg van drie complete scheeps- reparatiewerven te Burutu, Lagos en Port Harcourt in Nigeria. In het consortium neemt Koninklijke Ne- derlandsche Maatschappij voor Havenwerken, die deel uitmaakt van de Hollandsche Beton Groep (HBG). voor 80 pet deel en Navi mor. een onderneming voor bui tenlandse handel, uit Gdansk in Polen voor 20 pet. Het aandeel van Havenwerken komt neer op een opdrachtsomhvan rond 500 min, zo heeft HBG bekendgemaakt. Reischêque Banken van 17 Westeuropese lan den brengen eind dit jaar een Euro pese reischêque op de markt als aanvullinv ovandv Eurochêque- met-betaalpas en de Eurocvd. De revhêque wowwijgbav de gulden, al zullen de banken de Europese guldenreischèque pas in april 1982 invoeren. UNCTAD De Conferentie van de Verenigde Naties inzake Handel en Ontwik keling (UNCTAD) heeft het besluit over de plaats voor haar volgende bijeekomst in 1983 uitgesteld na dat Cuba de Verenigde Staten er van had beschuldigd het plaatsvin den van de vergadering in Havan na onmogelijk te maken. Dit is gis teren vernomen in kringen van de UNCTAD in Genève. Cuba is het enige land dat heeft aangeboden de bijeenkomst te organiseren. De VS lieten maandag echter weten niet te zullen komen wanneer in Havanna wordt vergaderd. Remington Er heerst nog steeds onzekerheid over de toekomst van de schrijfma- chinefabriek Remington Rand in Den Bosch. De vakbonden en het personeel hebben gisteren na over leg met de directie in een telex aan de directie van de Remington Rand Corporation in de Verenigde Staten geëist dat binnen één week duidelijkheid moet komen. "Ge beurt dat niet dan laten we de ver antwoordelijkheid voor de gang van zaken in Den Bosch volledig en alleen voor uw rekening", aldus de telex. Bij Remington Rand werekn onge veer 850 mensen. WUH De Westland-Utrecht Hypotheek bank heeft dinsdag nabe rende ment 11,87 pet) en van haar 12 pet spaarpandbrieven 1981 per 1986 tot 101 pet (effectief rendement circa 11,83 pet op basis van samengestel de interest). Ongewijzigd blijft de afgifte van de 11,5 pet pandbrieven 1981 per 1986-1990 a 99 pet (effec tiefrendement 11,71 pet). ABN De belangstelling voor de 12 pet kapitaalobligatielening 1981 per 1982-2001 Algemene Bank Neder land waarop dinsdag tegen 99 pet de inschrijving openstond is bij zonder groot geweest. Om zo goed mogelijk tegemoet te komen aan de ontvangen inschrijvingen heeft de ABN het leningsbedrag ver hoogd van 100 tot 150 min. 'FNV voert hetze tegen NKS'' AMSTERDAM (ANP/GPD) "De industriebond FNV heeft in zijn ijver om de di rectie te bewegen een be- drijfs-cao af te sluiten een hetze op touw gezet tegen de Nederlandse Kunst stofindustrie Soesterberg (NKS). Ik schroom niet om dat woord te gebrui ken" Aldus mr. M. G. van Brummcn gis teren in Amsterdam tijdens de behandeling van een kort geding dat de spuitgieterijfabriek (NKS) uit Soesterberg tegen de bond heeft aangespannen. De NKS eist een publieke gectificatic van de aanklachten van districtsbe stuurder Wijninga van de indus triebond FNV. Deze betichtte het bedrijf vorig jaar van "onge hoorde discriminatie en intimi datie van buitenlandse werkne mers" in een artikel in een regio naal dagblad. Bij NKS werken 35 mensen, onder wie zeventien Marokkanen. Vol gens Wijninga meet het bedrijf met twee maten. Zo zouden de Marokkanen vergeleken bij de rest van het personeel minder vakantietoeslag krijgen, een la gere uitkering bij ziekte genieten en niet in aanmerking komen voor gratificaties. Hij beschul digde de directie er verder van de Marokkanen te hebben geïnti mideerd, zodat zij niet op de dis trictsvergadering van de bond durfden te verschijnen. "Met deze volstrekt ongefundeer de beschuldigingen heeft de bond de werkgelegenheid bij het bedrijf ernstig in gevaar ge bracht", zei mr. Van Brummen gisteren "Ook de opdrachtge vers worden huiverig en de werksfeer is volkomen verziekt. Kort geleden zijn er zelfs vernie lingen by het bedrijf aange richt". Hij betoogde dat het bedrijf vol gens de wettelijke normen sala- rieert en dat er van onderscheid op grond van nationaliteit geen sprake is. "Dat de personeels voorzieningen niet zouden deu gen is ook uit de lucht gegre pen". aldus Van Brummen. "De arbeidsinspectie heeft nog nooit aanmerkingen gemaakt, integen deel". De NKS eist dat de rechtbank de FNV veroordeelt tot het plaatsen van een rectificatie, op straffe van honderdduizend gulden boe te per dag dat de vakbond in ge breke blijft. Mr. Steenbergen van de FNV vond dat er geen enkele aanleiding was voor een rectificatie voor zover dat niet al was geschied. Enige tijd geleden stuurde Wij ninga namelijk een mededeling aan enkele regionale kranten waarin hij de termen intimidatie en discriminatie terugnam. Mr. Steenbergen vond het opmer kelijk dat juist de Marokkaanse arbeiders de groep van onge schoold personeel bij de NKS vormen. Hij zegt: "In een reactie op de uitlatingen van Wijninga in de Utrechtse krant heeft de di recteur van de NKS bevestigd dat de Marokkaanse arbeiders geen gratificatie krijgen. Ook gaf hij toe dat er verschil is in uitbe taling bij ziekte, omdat Marokka nen vaker ziek zijn dan Neder landers" Dat zijn allemaal din gen waaruit blijkt dat de FNV haar beschuldigingen niet zo maar uit de duim heeft gezogen" Lufthansa ontevreden over afspraken met Nederland: AMSTERDAM - Lufthansa, de Westduitse luchtvaart maatschappij, wil een nieuwe luchtvaartovereenkomst voor Nederland en de Bondsrepubliek. Daarin moeten de vervoersrechten van de KLM worden beperkt tot de helft van het totale verkeer tussen beide landen. Het zit de Lufthansa al vele jaren dwars dat het aandeel van de KLM in het totale verkeer tussen Nederland en West-Duitsland aanzienlijk groter is dan het aandeel van de Lufthansa zelf. De verbinding Frankfurt-Amsterdam heeft de Lufthansa bijvoorbeeld vorig jaar een verlies opgeleverd van 8 miljoen mark, aldus de Lufthan sa, en voor dit jaar wordt gere kend op een verlies van 12 mil joen mark. Kort geleden kondigde de KLM echter aan met een tweemaal da gelijkse (NLM)-dienst op Stutt gart te beginnen, waardoor de verhoudingen nog ongelijker ko men te liggen. Hierdoor worden nog meer passagiers - de Luf thansa schat 26 per dag - onttrok ken aan de KLM- en Lufthansa- verbinding vanaf Frankfurt. „Om tussen Frankfurt en Am sterdam quitte te kunnen spelen, heeft de Lufthansa per vliegtuig een bezetting nodig van 60 pro cent", aldus de Lufthansa. „Vo- dat i 40 tot 45 Vrijheid Tussen verschillende Westduitse en Nederlandse steden bieden KLM en dochter NLM met inbe grip van de dienst op Stuttgart per week 112 vluchten aan, te genover 42 Lufthansa-vluchten. De Lufthansa en zijn dochter DLT hebben precies dezelfde vrijheid, maar maken er geen ge bruik van. Het resultaat is dat de Het gaat goed KLM (in 1980) tussen beide lan den 361.000 passagiers vervoer de: ruim 100.000 meer dan de Lufthansa. De Westduitsers zien dit verschil als „een gevolg van overmatig aanbod van KLM-zijde, op grond van een reeds 25 jaar bestaande, en dus volkomen verouderde luchtvaartovereenkomst".KLM en Rijksluchtvaartdienst kunnen de bezwaren van de Lufthansa niet delen. Een functionaris van de RLD spreekt zelfs van „pro tectionistische naijver" aan Westduitse zijde. Na de Tweede Wereldoorlog begon de KLM in 1947 met diensten op Frankfurt en Hamburg, in de zes jaren daarna gevolgd door zes andere Westduitse steden. Dat geschied de met instemming van de geal lieerde bezetters, omdat de Bondsrepubliek Duitsland als autonome staat nog niet bestond. Verboden Tot 1951 was het de Westduitsers verboden er een eigen lucht vaartmaatschappij op na te hou den. De huidige Lufthansa be gon in 1955 met binnen- en bui tenlandse verbindingen. In dat jaar kwam ook de luchtvaart- overeenkomst met Nederland tot stand, die aan maatschappijen uit en in beide landen dezelfde vrijheden geeft, maar het duurde tot 1964 voor de Lufthansa er ge bruik van ging maken en een verbinding opende op Amster dam. Sindsdien is het aantal KLM-bestemmingen in West- Duitsland sterk verminderd. AMSTERDAM - Robert Leenaers (links), inwoner van Baambrugge. werd gisteren verblijd met de Slijterswijnring. Hij ontving die uit handen van Ria van der Schie, voor zijn activiteiten op het gebied van de wijn promotie. 11 NAIROBI (ANP) - De westerse pers maakt zich schuldig aan verdraaiing van de feiten door het voor te stellen alsof de Orga nisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) erop uit is de Derde Wereld economisch te gronde te richten. Dit heeft het hoofd van het bureau voor com municatie van de OPEC, de Ni- geriaan Edward Omotoso, dins dag verklaard in de Keniase hoofdstad Nairobi. Omotoso wees erop dat de OPEC nog wel wat meer doet dan het verhogen van de olieprijzen, na melijk het verstrekken van lenin gen aan ontwikkelingslanden te gen een lage rente. "Als de indus trielanden het zouden kunnen opbrengen slechts één procent te geven zouden alle problemen in de Derde Wereld zijn opgelost", zei Omotoso. - Groenteprijzen veiling Lei- met de fiets (ADVERTENTIE) 0J1—^,45; B uien"3 0.36-0.65: witlof 1.60-3,30; sla 0.35-0.72: peterselie 1.46: raapstelen 0.27—0,33; selderie 0.46—0.58 KATWIJK AAN DEN RIJN. 17 maart Waspeen AI per kist 38-40, All 23-38.10. BI 38-42,90, Bil 8-21,80, Aanvoer: 189 Prei A per kg 1,89, Prei B per kg 1,21, ton. Prei A perk. Selderij 34-38. AMSTERDAM (ANP) Volgens fiets" zijner in"980°in ontland 1,25 miljoen nieuwe fietsen ver kocht. Het was het negende achtereenvolgende jaar waarin de verkopen boven de één mil joen stuks lagen. De Nederlan ders beschikken thans over ruim 10,5 miljoen fietsen. Het gaat dus bijzonder goed met de fiets in Pandbridhiljetten, looptijd 2 jaar. ment ca. 10.75" In coupures v MBWBr f Loop,-#! 110.1XX),-. Aan toonder Groeit in een vaste looptijd van 2 ja.ir naar f 1227,-en 112.270,-. Rente ingaande de Ie of 16e van de maand.NX'ijzigingen voorbehouden. ^Westland Utrecht Hypotheekbank - .071-132645 LISSABON (AFP) - Het is zondag aan 27 Portugezen van rond de twintig gelukt om een plaatsje te vinden in een Austin Mini De commentaarspreker bij de reportage die de Portugese televisie uitzond, zei erbij dat de soepele twens een nieuw wereldrecord hebben geves tigd. Het is nog niet bekend of het record-boek van Guin ness de prestatie Nieuwe president Ned. Bank DEN HAAG - De benoeming van dr. Wim Duisenberg (45) tot president van De Neder landsche Bank (per 1 januari 1982) is geen verrassing. Na zijn benoeming in de hoofddi rectie van de nationale bank, in november 1980, was duide lijk dat deze „promotie" er wel eens van zou komen. Zij zal in elk geval minder stot doen opwaaien dan Duisen- berg's overgang, in 1978, van de directe politiek (hij was toen Tweede-Kamerlid voor de PvdA) naar de Rabo bank. Met name in zijn eigen partij was de teleurstelling toen groot. Niet alleen omdat hy - na de teleurstelling dat er geen nieuw ministerschap in een tweede kabinet-Den Uyl voor hem in zat - na enkele maanden al weer de PvdA Kamerfractie verliet, maar vooral omdat hij koos voor een topfunctie in het particu liere bankwezen, in veel Pvd A-ogen een kapitalistisch bolwerk. Oppositieleider Den Uyl ver weet hem toen te kort na zijn ministerschap naar een com- merciéle financiële instelling te zijn overgestapt en liet in een briefje weten „meer af stand" van Duisenberg ver wacht te hebben. Dat is een kenmerk van de aan staande Bank-president dat hem in de PvdA veel proble men, maar daarbuiten vaak veel waardering heeft opgele verd: hij voldeed niet aan het beeld dat de PvdA graag van hem zag. Voor niet-PvdA'ers is Duisen berg de realistische, deskun dige oud-minister van finan ciën die. tegen de stromen binnen de PvdA in, de harde waarheid over onze verslech terende economie durfde te zeggen en niet bang was voor forse bezuinigingen. Leiders In 1974 publiceerde het Ameri kaanse blad „Time" een lijst met 150 namen van mensen onder 45 jaar die de „leiders .van de wereld van morgen" zouden worden. Duisenberg was de enige Ncderlande- Maar wie zo wordt geprezen, ook door zijn politieke tegen standers, wordt in eigen kring meestal verguisd. Zo ook Dui senberg. Zijn deskundigheid stond en staat ook in PvdA- kring buiten kijf, maar zijn politieke stellingname was heel wat meer omstreden. Binnen de PvdA wordt hy, vooral door zijn bezuinigings- politiek (hij is de geestelijke vader van de 1- procentsoperatie, waarop het kabinet Van Agt later met Be stek '81 voortborduurde), nog steeds als „rechts" aange merkt. Zijn gelijk kwam pas later. Ook anderszins viel Duisenberg op. Controversieel was bij voorbeeld zijn stem voor de levering van reactorvaten aan Brazilië, als enige in het kabi- net-Den Uyl. En kort voor de verkiezingen van 1977 haalde hy zich de toorn van zijn par tijgenoten op de hals door met een alternatief PvdA- verkiezingsprogramma te ko men. Aan de andere kant maakte hy zich hard voor „zijn" Postbank, een socialis tisch stokpaardje, dat hem in het bankwezen niet in dank werd afgenomen. Zelfs zijn benoeming in de hoofddirectie van de Rabo bank was opmerkelijk, omdat hij daarmee de eerste socialis tische bankdirecteur in Ne derland werd. In PvdA- kringen werd toen gesproken Wim Duisenberg deur", maar daarvan is in de praktijk weinig te merken ge weest. In de beginjaren van zijn minis terschap in het kabinet Den Uyl werd hij nog de „kroon prins" van de huidige opposi tieleider genoemd. Maar na zijn radicale bezuinigings plannen - die ook Den Uyl te gen de borst stuitten - én zijn overstap naar het bedrijfsle ven. was dat al verleden tyd geworden. Afscheid Zijn benoeming tot president van De Nederlandsche Bank. een baan voor lange tyd (Zyl- stra hield het 15 jaar vol), bete kent voor Duisenberg een nóg definitiever afscheid van de (partij)politiek. Rouwig zal hij daar niet om zijn. Behalve het ministerschap - dat hij hartstochtelijk beleefde - heeft geen enkele andere poli tieke functie hem ooit getrok ken. In zyn afscheidsbrief in 1978 schreef hy niet bevredi gend te kunnen werken in de Tweede Kamer en liever een „politiek manager" (minister) te zijn. In zyn aanstaande nieuwe func tie zal Duisenberg echter toch nauwer bij de politiek betrok ken zijn dan nu by de Rabo bank. De president van De Nederlandsche Bank heeft in de financiële wereld in Neder land grote invloed. Hij bepaalt voor een belangrijk deel het monetaire beleid. De waarde van de gulden is een eerste zorg van de Bank- president. Een sterke gulden en een lage inflatie zijn de bes te middelen voor een herstel van de economie, luidt Zijl stra's visie in een noted o- P Hoewel de Bank-president zelf standig kan handelen, zal hij nooit iets doen waar de minis ter van financiën het niet mee eens is. Maar omgekeerd is zyn invloed op die ministèren het kabinetsbeleid zeker zo groot. Hoe groot mag blyken uit de reacties op de noodkreet van Zijlstra in december, in een brief aan minister Van der Stee. Daarin zette Zijlstra uit een waarom het kabinet-Van Agt ook in het verkiezingsjaar 1981 nog eens drie miljard zou moeten bezuinigen. Voor het kabinet een welkome ruggesteun, voor velen ook een waarschuwing om de ernst van de situatie niet te onderschatten Een situatie die uiteindelijk nog ernstiger zou blyken dan zelfs Zylstra toen kon vermoeden. Gezien beider, ook pubhekelyk uitgedragen, opvattingen hoeft niet verwacht te worden dat Duisenberg na 1 januari 1982 een wezenlijk andere koers zal varen als Zylstra, die natuurlijk bij zyn benoeming een belangrijke rol gespeeld heeft. HANS DE BRUIJN SSSBf— w 3 amsterdam )anp) - De rente blijft vry snel dalen en deze ontwikke ling bezorgde de obligatiemarkt Mn uitbundige dag De gist.Ten uitgegeven 12 pet kapitaalobli gaties ABN werden «erhandeld op 101.50 tot 102, wat dne punten boven de uitgifteprys De bank heeft wegens de grote be langstelling het bedrag van de le ning verhoogd van 100 tot 150 min. Op de beurs vond men dit een eigenaardige gang van zaken, omdat in het prospee lus over deze mogelykheid met geen woord wordt gerept. De 12 pet. staatslening noteerde 103.70. wat twee en een half punt boven de emissieprys lag Op de beurs wordt verwacht, dat spoedig een nieuwe emissie zal worden aangekondigd en de grootste kanshebber hiervoor lijkt volgens de beurs de Neder landse Gasunie. Hoewel veel aandelennotenngen vandaag op een wat lager peil te recht kwamen, viel de daling na de stevige reactie op de Ameri kaanse markt mee De interna tionale fondsen kwamen er nog het bekaaidst af, wat ook te ma ken had met een verder inzakken van de dollarprys tot circa 2.2850

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17