Geen gedwongen aanpak junkies "Waarom is dijk te laag?" Voordeel- driedaagse! 5-korting leer en suède Belastingplannen kabinet niet haalbaar THEATER 13 tlm 22 maart Scheepsfraude met miljoenen aan olie nadert ontknoping Regering in nota: Dalfsenaren geven natuurbeschermers de schuld dagelijks VI amsterdam rai Den Uyl: coalitie wil uitkeringen en lonen ontkoppelen cpalthenette vancPalthe DINSDAG 17 MAART 1981 PAGINA 7 Kamer verdeeld over gelijke behandeling man en vrouw DEN HAAG (GPD) - De voorstel len voor een meer gelijke behan deling van man en (werkende) vrouw in het belastingstelsel blij ken de Tweede Kamer sterk te verdelen. De plannen voor een zelfstandiger beoordeling van het inkomen van de werkende vrouw krijgen voorlopig geen van alle een meerderheid. De redenen daarvoor lopen bij de grote partijen overigens sterk uit een. PvdA en D'66 stemmen in met de grondgedachte van de voorstellen van staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën), maar vinden die niet ver genoeg gaan en pleiten voor een nage noeg geheel individuele benade ring voor de belastingen van de werkende vrouw. Het CDA daarentegen heeft grote bezwaren tegen de plannen en wil meer nadruk leggen op de ge zinsdraagkracht, omdat - zo vre zen de christen-democraten - an ders de gezinnen (of samenle vingsverbanden) waar man èn vrouw werken fiscaal worden be voordeeld. De WD wil met ons belastingstel sel een geheel andere kant uit: een in procenten gelijke belas tingheffing voor iedereen, on geacht het inkomen. De WD wil invoering van voor iedereen gelij ke belastingvrije voeten, waarbij wie een gezin moet onderhouden een dubbele vrije voet krijgt. Geen steun Deze verdeeldheid leidde staatsse cretaris Van Amelsvoort gisteren (in een vergadering van de Twee de-Kamercommissies voor finan ciën en emancipatie) tot de con clusie dat eigenlijk voor geen van de voorstellen uit zijn nota „Op Weg" (over de gelijke behande ling) een duidelijke meerderheid is te krijgen. Overeenstemming bestaat er slechts over het gelijkstellen van pensioenen voor vrouwen met ar beid uit inkomen. Waar het gaat om het al dan niet veranderen van de bestaande belastingvrije som men voor gehuwden en werkende vrouwen, de gelijkstel ling van gehuwden met samen wonenden en de beoordeling van de niet-arbeidsinkomens van ge huwden, lopen de meningen in de Kamer uiteen. Van Amelsvoort waagde zich giste ren dan ook niet aan conclusies. Hij leek de vergadering meer te 2 middel om duidelijkheid te krij gen over waar de verschillen poli tiek liggen, dan als een bijeen komst bedoeld om meteen spij kers met koppen te slaan. De gang van zaken in de commissie betekent dat zeker niet meer voor de verkiezingen wetsontwerpen voor de gelijke behandeling zul len worden ingediend. Van Amelsvoort zei dat dat, gezien de verdeeldheid in de commissies, nu niet zinvol is. Die verdeeldheid spitste zich toe op de vraag hoe het inkomen van de werkende vrouw binnen het ge- zins- of samenlevingsver band moet worden gewaardeerd. De oppositiepartijen bepleitten een zo los mogelijke fiscale benade ring. De fracties van PvdA en D'66 willen toe naar een volledig geindivi- dualiseerd stelsel, ook voor pen sioenen en sociale uitkeringen, waarbij wel rekening gehouden wordt met de draagkracht per leefeenheid. Uitgangspunt moet zijn dat belastingheffing „sekse- neutraal" is. De staatssecretaris zei dat de toe stand momenteel „nog niet rijp is voor een volledige individualise ring", ook al omdat in het meren deel van de gezinnen in Neder land het inkomen door èèn per soon wordt ingebracht. Ook vreest hij dat door niet-gehuwd samenwonenden allerlei con structies zullen worden bedacht om zoveel mogelijk onder het be talen van belasting uit te kome- Rotterdammer aangehouden ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie heeft gisteren de 54-jarige Rotterdamse zakenman Anton R. aangehouden in ver band met de "grootste scheeps fraude aller tijden", de "Salem- affaire". Uit omvangrijke dossiers die de Rotterdamse politie van haar En gelse collega's heeft ontvangen, is gebleken, dat R. als directeur van de Zwitsere firma Beets a.g. een belangrijke rol heeft ge speeld bij het tot zinken brengen DEN HAAG (ANP) - De staatssecretarissen van volksgezondheid, justitie en CRM (Ve der-Smit, Haars en Wallis de Vries) zijn niet van plan mogelijkheden te scheppen voor een gedwongen behandeling van verslaafden aan drugs als er alleen maar sprake is van verslaving. Dat blijkt uit de "Voortgangsnoti- tie over het beleid inzake de hulpverlening aan drugverslaaf den" die zij de Tweede Kamer gisteren hebben aangeboden. Deze notitie, een vervolg op de nota over de situatie van de zwaarverslaafden van juni 1978, is een soort tussentijdse balans van het drughulpverleningsbe- leid. De afgelopen tijd is van enkele kanten (onder anderen door bur gemeester Van der Louw van Rotterdam) gepleit voor een ge dwongen behandeling van ver slaafden, terwijl anderen - met name uit de hoek van de ver slaafden zelf en van de hulpver leners - zich daartegen verzet ten, omdat volgens hen een ge dwongen behandeling van men sen die daar niet vrijwillig aan meewerken, niets uithaalt. De drie staatssecretarissen atten deren er in hun notitie wel op, dat het wetsontwerp BOPZ (Bij zondere Opnemingen in Psy chiatrische Ziekenhuizen), dat op het ogenblik bij de Tweede Kamer in behandeling is, de mo gelijkheid opent dat verslaafden zich op eigen verzoek in zo'n zie kenhuis laten opnemen. Ze kun- Als er overeenstemming bestaat over de opneming en over het be handelingsplan kan de rechter een machtiging geven. Dat bete kent dat de patiënt (in dit geval de verslaafde) dan verblijf in het ziekenhuis en behandeling niet voortijdig kan afbreken. De drie staatssecretarissen consta teren in hun notitie dat de hulp verlening te veel verslaafden niet bereikt en dat die hulpverlening voor bepaalde verslaafden ook moeilijk toegankelijk is. Ze doen voorstellen om daar verbetering in te brengen, met name door meer aandacht te schenken aan de mogelijkheden tot "maat schappelijk herstel". Staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) heeft de Tweede Kamer daarover een afzonderlijke nota voorgelegd. Daarin gaat het om mogelijkheden bij hulpverlening en behandeling meer aandacht te geven aan de maatschappelijke "terugkeer" van verslaafden. In zijn nota noemt Wallis de Vries zaken als wonen en werken, on derwijs, vorming en vrijetijdsbe steding en het weer omgaan met andere mensen. Volgens hem kunnen daarvoor in sommige ge vallen afzonderlijke voorzienin gen worden geschapen als tus senstation na afloop van de hulp verlening en vóór de terugkeer in de maatschappij. het Dinkeldal had het hemelwater toegeslagen, zoals deze vrouw uit De van de tanker en dc verkoop van de lading van 200.000 ton ruwe olie aan de Zuidafrikaanse olie maatschappij S.F.F. De olie had een waarde van ongeveer 120 miljoen gulden en was eigendom van Shell International Trading Company in Londen. De arrestatie van Anton R. had plaats op verzoek van Scotland Yard. die, onmiddellijk nadat het vermoeden rees dat de "Salem" onder verdachte omstandighe den was gezonken, een omvang rijk onderzoek begon in de inter nationale oliewereld. Toen R.'s betrokkenheid bij de fraude voor de Britse politie vrijwel vast stond, vaardigde een Londense rechtbank in augustus vorig jaar een arrestatiebevel uit. De "Salem" vertrok op 10 decem ber 1979 met 200 000 ton ruwe olie aan boord uit Koeweit. De tanker was gecharterd door de Italiaanse oliemaatschappij Pont Oil, die de lading olie onderweg verkocht aan Shell in Londen. Het schip kreeg opdracht om via de Kaap naar Europa te koersen. Op 18 januari vorig jaar werd be kend, dat de "Salem" voor de kust van Senegal was gezonken. De bemanning werd door een Engels schip uit een reddings boot opgepikt en in Senegal aan land gebracht. Hoewel er in de buurt van de gezonken tanker geen spoor van de grote lading olie was te bekennen, verklaarde de bemanning dat het schip met lading was vergaan. Al spoedig na het zinken van de "Salem" kwamen de geruchten in omloop, dat de olie was gelost in de Zuidafrikaanse haven Dur ban. Het vermoeden bestaat, dat de tanker in Durban met zeewa ter is gevuld om de verduistering te verdoezelen. Anton R. wordt door Scotland Yard als één van de hoofdver dachten in de Salem-affaire be schouwd. H(j zou samen met de eigenaar van de tanker, de Liba nees Fred S. een handel hebben opgezet om het door een olie-em bargo getroffen Zuid-Afrika aan de begeerde brandstof te helpen S., de Griekse kapitein van de Salem en de Duitser Bert S wor den nog door Interpol gezocht. WEERRAPPORTEN :i ZWOLLE (GPD) - Nu het water in de Overijsselse Vecht zakt en de dreiging van een dijkdoorbraak bij Dalfsen met het uur afneemt, komt het dorp geleidelijk aan tot bezinning. Steeds vaker hoort men nu de vraag: „Waarom moes ten wij een paar dagen in de rats zitten, terwijl overal elders langs de Vecht het water keurig binnen de dijken bleef, zonder reëel ge vaar?" De enorme regen van begin maart Vorig Emigratie neemt toe DEN HAAG (ANP) jaar zijn er 4.770 Nederland geëmigeerd. Dat is ruim 35 procent meer dan in 1979, toen 3.522 mensen zich elders vestigden. De meeste emigranten vertrok ken in 1980 naar Canada: 1.724 personen. Naar Austra lië gingen 1.607 Nederlanders en 894 vestigden zich in Nieuw-Zeeland. Het aantal emigratie-aanvragen steeg met ruim 20 procent tot 8.760. Dat zijn enkele gegevens uit een emigratie-onderzoek dat naar verwachting in mei zal verschijnen, maar waaruit minister Albeda (sociale za ken) al enkele gegevens heeft gepubliceerd in antwoord op vragen van de vaste kamer commissie van sociale zaken. Onder de emigranten is vooral de leeftijdsgroep van 25 tot 35-jarigen sterk vertegen woordigd, met ongeveer 40 procent. Van de hele Neder landse bevolking is maar 20 procent tussen 25 en 35 jaar. Het aantal gehuwde emigran ten neemt toe, al blijven de ongehuwden in de meerder heid. De emigranten komen, aldus de notitie van Albeda, niet in het bijzonder uit bevolkings groepen of streken van Ne derland die relatief zwaar worden getroffen door de werkloosheid. Het motief om Nederland de rug toe te ke ren is vaak dat men een eigen zaak wil beginnen (30 pro cent van de emigranten), en vooral onder de emigranten naar Canada en Australië en onder de lagere wel standsklassen. (ADVERTENTIE) k l Demonstraties 'Modeshows 'Films Kampioenen op het podium Gratis toegang tijdens tentoonstelling Woensdag n onderwaiei ,n uur v Meef) Maf|[le n 13 kamperen+I uur duikkleding en pra 15 plankzeilen uur Casper Rondeltap kampioenschap! Donderdag n wedstrijd; 19 maart uur Eric Dercksen materiaal van 1 13 toerzeilen+i houtbouw fi bouwwyze, demonstratie krombranden van gang, hakken vi zwaardmaken Demonstratie bouwpakket zeiljoiten Vrijdag 20 maart 13 t0erzeilen+w Zaterdag 11 kamperen Edvard Niessing in gesprek met Majoor v d Bremen (comm Whisky 21 maart uur Compover overwinteren in Noorwegen Diaserie over de Spitsbergen expeditie Demonstratie tenten 13 kleine watersport (roeien) mode Noortje Roll met watersport uur mode en m gesprek met Roeibond en liesbeth Vosmaer Films over roeiwedstrijden in Zwitserland 15 plankzeilen Ad Visser praat met klassekampioenen w 0 Casper Rondeltap en uur Stephen v d Berg Demonstratie droogtrainen en lilms van kampioenschappen Adnaan Pels (ANWB) met resultaten van plankentest 10-1 7 modeshows 4- films Noortje Roll met wervelende show over watersport- uur kleding en continu filmprogramma Nog nooit vertoonde Mms over SAIL 80 en de beroemde Nedlloyd specerijenrace 'To beat the Dippers'. 's avonds in het HISWA-theater: continu filmprogramma had het water dan wel tot de re cordhoogte van 1946 opgejaagd en het effect was versterkt door dat er de laatste jaren erg veel aan de rivier is gekanaliseerd, waar door het water sneller afstroomt - waarom moesten onze dijken toch het belabberst uit de strijd met het ziedende Vechtwater te voorschijn komen? Dat willen de Dalfsenaren wel eens weten. Niet dat het gist van emo ties in het oudste dorp van Neder land. De Dalfsenaren hebben in rustige afwachting de dagen gro tendeels op het bruggehoofd doorgebracht. Maar toch... Voor velen zijn de natuurbescher mers de zondebok. Zij hebben die plannen opgehouden door hun pleidooi voor het behoud van flora en landschap. Het gevolg daarvan echter was dat er zo'n zes kilometer aan beide kanten van de rivier bij Dalfsen nog niet op Deltahoogte waren gebracht. En juist op die noordelijke zes kilo meter spande het er de afgelopen weekeinde om. Die 75 centimeters die niet op de dijk kwamen en het uitblijven van de daarbij behorende verbre ding, maakten de waterkeringen zwakker dan waar ook langs de binnenzee die de Vecht een week was. De natuurbeschermende or ganisaties zijn niet zo onder de indruk van het stille en soms ook wel uitgesproken verwijt van de Dalfsenaren en de mensen uit het bedreigde achterland. „Ik kan me natuurlijk heel goed voorstellen dat de mensen achter die zwakke dijken zich ongerust hebben ge maakt", zegt mevrouw Wendy Binnenkamp, directrice van de Overijsselse natuur- en milieufe deratie. „Maar het is niet terecht de natuurbeschermers er de schuld van te geven dat de plan nen tot dijkverbetering zo lang op de tekentafel zijn blijven ligge- Ze roept in herinnering dat niet al leen organisaties als de Dienst Landinrichting, Staatsbosbeheer en haar eigen stichting, maar ei genlijk alle in de coördinatiecom missie dijkverbetering samen werkende instanties de eerste schetsen waarin de Deltawet braaf werd gevolgd te grof von den voor het zo gevoelige Vecht dal. Ze verwijt de waterschap pen, verantwoordelijk voor de ri vierdijken, dat ze te traag hebben gereageerd op alternatieven op de verbeteringsplannen. „Er zijn in die besprekingen in de coördinatiecommissie best goe de alternatieven op tafel geko men, maar de waterschappen speelden daar veel te traag en te verward op in. Er had zeker een goed verbeteringsplan op tijd klaar kunnen zijn wanneer die waterschappen wat soepeler wa ren geweest", zegt mevrouw Bin nenkamp. Ze hadden het na- tuurbeschermingsbelang dan wel wat meer mee moeten laten wegen". Overigens is het voor mevrouw Binnekamp nog lang niet zeker of het aan het uitblijven van dij kver- betering ligt dat de kwaliteit van de dijk bij Dalfsen zo instabiel bleek te zijn het afgelopen week einde. „Ik heb sterk de indruk dat in de tijd waarin er steeds maar werd nagedacht over de verbete ringsplannen het gebruikelijke onderhoud wat is verwaarloosd", zegt de directrice van de natuur- en milieufederatie. Dijkgraaf E. H. Mulder bestrijdt die laatste bewering met klem. De dijk bij Bellingerweer, vlak bij Dalfsen, die de afgelopen dagen het zorgenkind van het dijkleger bleek te zijn, „is zeker niet het slechts onderhouden deel uit de dijkenketen", zegt de dijkgraaf. Het gedeelte is grotendeels het ei gendom van de gemeente Dalf- Am sterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Heidi r Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort z Genève z' Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg licht bew. 8 8 1 half bew. 13 2 4 waar bew. 9 2 1 vaar bew. 8—1 3 •aar bew. 9 - Mallorca München Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wemen Zurich De waarheid over de kwali- Beiroet teit zal dan ook wel in het midden Tel-Aviv liggen. Tunis zw$ar bew 19 half bew. licht bew. licht bew. half bew. (ADVERTENTIE) NIBBIXWOUD (GPD) - PvdA- fractieleider Den Uyl verdenkt CDA en VVD ervan alsnog over te gaan tot de ontkoppeling van lonen en uitkeringen. Tijdens een verkiezingsbijeenkomst in het Westfriese Nibbixwoud zei Den Uyl gisteravond dat de WD zich al voor de extra korting op de uitkeringen had uitgespro ken. De CDA-top was volgens hem hierover nog verdeeld. De ontkoppeling zou moeten plaatsvinden in het kader van de bezuinigingsronde. - het kabinet deze week vergadert. Aan het eind van de maand verwacht de Tweede Ka mer een nota hierover. Of het ka binet besluit tot de ontkoppe ling. hangt volgens Den Uyl vooral af van minister Albeda (sociale zaken). „Deze week zal blijken of Albeda nog enigszins het gezicht weet te redden tegen over Van der Stee (minister van financiën)", aldus de oppositie leider. Den Uyl, wiens partij zich onlangs tegen ontkoppeling uitsprak, zei dat er voor een dergelijke maat regel geen economisch argument aanwezig is „Wie voor ontkop peling kiest, kiest tegen diege nen die buiten hun schuld uit het arbeidsproces zijn gestoten". Alléén woensdag, donderdag en vrijdag a.s. /op het piekfijn reinigen van Deze aanbieding geldt ook in de Palthe-filialen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7