Leidse Adler wordt al jaren willens en wetens afgebouwd Bonden verwijzen directierapport naar prullenbak Werknemers knokken voor behoud werkgelegenheid Adler kan niet meer tegen concurrentie op Vakbondsbestuurder beschuldigt directie: PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 17 MAART 1981 Directeur Beltman: geen commentaar LEIDEN De industriebonden FNV en CNV vinden dat de Triumph-Adler concerndirectie haar huiswerk over moet doen. Het directierapport dat de slui ting van de Nederlandse Adler- fabrieken in Cuyk en Leiden als onontkoombaar presenteert wordt naar de prullenbak ver- Vakbondsleden op de bedrijven en vakbondsbestuurders zetten hun opmerkingen, vragen en twijfels bij het rapport deze week op pa pier. "Met ons tegenrapport geen we de Duitse concerndirectie te lijf. De directie kan er bij het ge sprek op 30 maart niet omheen". De vakbondsbestuurders en vak bondsleden in Cuyk en Leiden hebben verschillende onjuisthe den in het rapport geconstateerd. "Die onjuistheden vallen natuur lijk niet in het voordeel van de Nederlandse Adlerfabrieken uit maar zijn ten gunste van de Duit se vestigingen. Een klungelig rapportje", zei FNV-districtsbe stuurder Nol de Jong gistermid dag op een personeelsbijeen komst in een bomvolle kantine van het Leidsc Adler aan de Roo- seveltstraat. "Zo gemakkelijk kun je je niet afmaken van bijna zevenhonderd arbeidsplaatsen". De Jong heeft het donkerbruine vermoeden dat de Duitse con cerndirectie in het rapport alter natieven voor Leiden en Cuyk (overname van het bedrijf of an dere produktie in het concern) alleen maar opgesomd heeft om de indruk te vestigen dat de di rectie begaan zou zijn met de werkgelegenheid in Leiden en Cuyk. "Het lijkt verdacht veel op een verhaal dat je houdt na de sluiting van een bedrijf meent De Jong. "Het is niet meer dan een nietszeggend velletje, vol grote letters.breed getypt, waar uit wij bepaald niet opmaken dat de Duitse directie hard aan rede lijke alternatieven heeft getrok ken", zegt Ton Faas, chef werk voorbereiding en voorzitter van het actiecomité bij de Leidse Ad ler. "De cijfers die zij gebruiken houden op bij jaartallen al naar gelang het de directie het best uitkomt". Bijvoorbeeld de di rectie rékent de vermindering van de werkgelegenheid bij de Leidse Adlerfabrieken vanaf '78 tot en met '80: een "geringe" da ling van 747 naar 732. Als de di rectie het jaartal '70 of '75 had ge bruikt zou het beeld er anders uitzien. Respectievelijk 1200 in '70. 1000 in '75, en 675 op dit mo ment. De industriebonden FNV zien mo gelijkheden voor een andere pro duktie en overname van Adler door een ander bedrijf. "Een overname kost echter tijd". De Duitse directeur Walter Kramme heeft de vakbonden eerder al meegedeeld dat Triumph-Adler de Nederlandse Adlerfabrieken zeer goedkoop van de hand wil doen. Sluiting De ondernemingsraad van Adler is gistermorgen door de Neder landse directeur Henk Beltman ontboden om advies te geven in zake de sluiting van de Neder landse Adlerfabrieken. "Dit is de eerste keer dat het woord "slui ting" valt" vertelt Ton Faas, be halve voorzitter van het actieco mité tevens voorzitter van de on dernemingsraad. "In het rapport van de Duitse directie kom je dit woord nergens tegen". Daar staat ten hoogste dat "de situatie van de Nederlandse Adlerfabrie ken te Leiden en Cuyk zo ernstig is dat het voortbestaan van beide fabrieken - met uitzondering van de (verkoopafdeling) Venedaf - m gevaar is" De ondernemingsraad heeft gewei gerd de adviesaanvrage ten aan zien van de sluiting in behande ling te nemen. Ten eerste omdat directeur Kramme van Triumph- Adler beloofd had dit persoon lijk te doen, bijvoorbeeld op de nieuwe bijeenkomst op 30 maart tussen de concerndirectie en de vakbonden in het Leidse hotel. Holiday Inn Ten tweede omdat er pas met de ondernemingsraad overlegd kan worden als de agenda voor de ondernemings raad meer dan een week bekend is. "Zeker als er een punt op de agenda staat, waarmee de werk gelegenheid van bijna zevenhon derd mensen gemoeid is". LEIDEN - "De bij de Nederlandse Adlerfabrieken ver vaardigde schrijfmachines Tippa, Contessa en Ga- briele 2000 zijn niet meer tegen concurrerende prij zen te maken. De Universal en de STE schrijfmachi nes zijn zo sterk teruggelopen dat met het restant geen economisch verantwoorde produktie mogelijk is. De ontwikkeling van de nieuwe produkten bij Triumph-Adler is veel minder arbeidsintensief, zo dat veel minder personeel zowel in Duitsland als in Nederland, nodig is dan tot dusverre. Pogingen om andere aktiviteiten aan te werven hebben tot dus verre geen succes gehad". De Duitse directie van Triumph-Adler noemt in een rapport bovenstaande redenen voor mogelijke slui ting van de Adlerfabrieken in Cuyk en Leiden. Volgens de directie zijn Japanse modellen zo'n veertig procent goedkoper dan de Tippa, Contessa en Ga- briele 2000. "Daarom zijn de produktie- en verkoop cijfers van de Tippa en Gabriele in de loop van de laatste jaren steeds verder teruggelopen". Toch is volgens de directie het personeelsbestand in de laat ste jaren bijna gelijk gebleven. De cijfers die de di rectie geeft: van 747 werknemers in '78 naar 732 in 1980. "Behalve de Tippa en Gabrielle 2000 worden bij Triumph-Adler in '81 ook andere modellen uil de produktie genomen of vervangen door minder ar beidsintensieve produkten. Met name de toepassing van de electronica bij nieuwe ontwikkelingen op de markt "maakt de aanwezige produkten weliswaar niet onbruikbaar, maar be moeilijkt de verkoop tegen rendabele prijzen zeer". "De nieuw ontwikkelde modellen bij Triumph-Ad ler bestaan grotendeels uit electronische toepassin gen. Dit betekent dat de personeelsbehoefte zeer duidelijk afneemt", aldus de Duitse directie. De directie van Triumph-Adler zegt in het rapport "al meer dan een jaar te trachten alternatieven voor de Nederlandse Adlerfabrieken te vinden". Toeleve ring aan Volkswagen (de eigenaar van Triumph-Ad ler) bleek niet mogelijk omdat "de produktie sterk geautomatiseerd zou moeten worden, waarvoor men slechts een zeer gering aantal werknemers no dig heeft". "Met talrijke firma's in Nederland en Duitsland werd contact opgenomen om waar moge lijk ook uit andere branches passend werk over te nemen. Deze pogingen hadden echter geen succes omdat alle geëigende firma's met overeenkomstige problemen te kampen hebben. De fcbriek van Adler/Triumph aan de Rooseveltstraat. LEIDEN - Vakbondsbe stuurder Martin Neesen zei het ruim vier jaar ge leden al. "Ik heb het idee dat de Duitse directie van Triumph-Adler nog steeds op zoek is naar ar gumenten om de Neder landse Adlervestigingen in Duitsland onder te brengen. De Duitse direc tie gebruikt de vestigin gen in Cuyk en Leiden als een melkkoe. Ik heb de indruk dat de Duitsers Adler Nederland afbou wen". FN V-districtsbestuurder Nol de Jong, CNV-districtsbe- stuurder Doekle Terpstra of de voorzitter van het actiecomité op het Leidse Adler willen het nu zo nodig nog gepeperder zeggen. "De afbouw is al jaren gaande. Al drie jaar ligt er in Cuyk een plan in de kast om de draagbare schrijfmachine "Tippa" efficiën ter te produceren. Dat kon zo'n dertig procent efficiënter. Met dat plan is nooit wat gedaan". "Wij hebben geen zin om met een sluiting van Nederland de produktie in Duitsland op peil te houden". "De Duitse directie spreekt intus sen over Japanse concurrentie; de Adlermachines zijn te duur. Toch zijn er onlangs 5000 Tippa's in Japan afgezet. Voor een lage prijs gedumpt? Proberen ze daar de markt te veroveren? Gokken ze op de lage lonenlanden?" Vragen van vakbondsman De Jong die de Nederlandse direc teur Henk Beltman misschien voor ons kan beantwoorden. Maar nee. Beltman bewaart te genover ons sinds eind novem ber vorig jaar het volstrekte stil zwijgen. Hij weigert zijn visie op de zaak te geven, hij zegt hoog stens rustig af te wachten, maar hij weigert beslist te reageren op wat anderen zeggen. Zijn goed recht. Anderen hebben echter nogal wat te zeggen over zijn rol en de rol van zijn bedrijfsleider in de Adlerkwestie. Zoals FNV- districtsbestuurder Nol de Jong: "Zo'n man als Beltman is bereid om de sluiting te doen. Hij is een gevaar voor de mensen omdat hij als een slappeling aan de leiband van de Duitse directie loopt. Als hij zo doorgaat dan kan hij maar beter niet in Nederland naar een nieuwe baan uitkijken". Vakbondsleden die op 24 februari aan het eerste gesprek in Holiday Inn met de Duitse concerndirec tie deelnamen voelen zich ook door directeur Beltman "geno men": "Die man bleek ineens al les al te weten terwijl hij zich de maanden ervoor steeds van de domme had gehouden". De voorganger van Beltman bij de Nederlandse Adlerfabrieken, H. Swanborn, heeft bij zijn vertrek vakbondsbestuurder Nol de Jong al gewaarschuwd voor de Triumph-Adler concerndirectie. Daar zou weinig goeds van te verwachten zijn. Dat is twee-en-een-half jaar gele den. Beltman kwam. "Hij zou ons regelmatig op de hoogte houden. Dat heeft hij niet ge daan. Dus heeft hij ons bedon derd", vindt De Jong rechtuit. "De Leidse Adler wordt al jaren willens en wetens afgebouwd". Spanning In oktober van het vorig jaar was nog slechts sprake van een "klei ne reorganisatie" die de directie voor ogen had; tachtig mensen zouden in Cuyk en Leiden moe ten "afvloeien"; geen gedwon gen ontslagen. De vakbonden SL' 'dêd 24 februari. Bedrijfsleider Korth (links) en vakbondsman De Jong staan dreigend tegenover elkaar. sprongen vorig jaar november pas echt op tilt na het bezoek van de Duitse directeur Walter Kramme op doorreis door Ne derland. "Het hemd staat ons na der dan de rok", zei de directeur. Ijlings zette de industriebond FNV een actiecomité van vak bondsleden op poten in de be drijven in Leiden en Cuyk voor behoud van het werk. Spanning en onzekerheid beheersten het bedrijf de maanden hierna. Directeur Kramme zei een af spraak op 5 januari af waarbij hij een perspectief voor Adler zou schetsen. Een beslissing over de Nederlandse Adlerfabrieken zou uitgesteld worden tot 10 april. Een zware Duitse delegatie reis de desalniettemin "onder drei ging van acties" (De Jong) op 24 februari naar Leiden af. De werk nemers in Cuyk en Leiden hiel den een werkonderbreking van enkele uren om de Duitse direc tie de actiebereidheid te tonen. Met diabeelden en een rapport pro beerde de Duitse directie duide lijk te maken dat Leiden en Cuyk dicht moesten zonder overigens het woord "sluiting" in de mond te willen nemen. "Van reëel over leg was geen sprake, en is ook nog geen sprake geweest", vindt Ton Faas, de voorzitter van het Leidse actiecomité. "Het voornemen om de Nederland se Adlerfabrieken te sluiten be staat in feite sinds de Duitse technisch bedrijfsleider H. Korth zo'n twee jaar geleden bij de Ne derlandse Adlerfabrieken kwam", vertelde vakbondsbe stuurder Nol de Jong gistermid dag aan het verzamelde perso neel. "Korth had de opdracht naar andere banen voor de men sen uit te kijken, zo is me geble ken. Directeur Beltman heeft ei genlijk niet eens zo gek veel te vertellen. Korth des te meer. Eer bekende tactiek van buitenland se firma's om aan de wens te vol doen dat een Nederlander hier directeur moet zijn terwijl je een eigen mannetje als bedrijfsleider de dienst laat uitmaken". De vakbondsdelegatie heeft in het gesprek van 24 februari met de Duitse concerndirectie geëist dat Korth op zou stappen. De Jong: "Korth bleef de mensen maar op jagen. Er moest produktie ge maakt worden. Achterstanden moesten weggewerkt worden. Cijfers over achterstanden kre gen we echter nooit te zien" Werknemers hebben het ver moeden dat "het opjaagsysteem" er door Korth en zijn directe on dergeschikten (de "chefs") inge bracht is om de voorraden in het moederbedrijf in Frankfurt te verhogen. Terwijl op de Neder landse Adlerfabrieken "achter standen werden ingelopen" geldt er in het moederbedrijf Frankfurt een arbeidstijdsver korting voor 1082 van de 3000 werknemers en worden daar ook nog eens honderd mensen ont slagen. "Frankfurt kan bij een actie zodoende blijven teren op onze voorraden. Acties op onze fabriek worden moeilijker" Is de directie zo bang voor acties? De Jong: "Nadat werknemers toch nog op tijd een moeilijke be werking hadden geklaard heeft Korth handenwrijvend opge merkt: "Die zijn klaar, laat nu de acties maar komen" Dezelfde Korth wordt door de vak bonden vooral verantwoordelijk gesteld voor de psychologische druk die van directiewege op werknemers wordt uitgeoefend. Nol de Jong: "Dat gaat in de trant van: "Houd je maar rustig, dan zit je goed bij het sociaal plan. Nou is het zo dat wij, als vakbonden, nog met geen enkel woord over een afvloeiingsrege ling wensen te praten. De argu mentatie van de Duitse directie om de zaak te sluiten is immers ver beneden de maat". Het lukte de directie bijna om eind januari een psychologische dreun van jewelste uit te delen. Een vrachtwagen stond klaar om de "stempels" voor bewerkingen aan typmachines naar Duitsland te verhuizen. In paniek belde een lid van het actiecomité vak bondsman De Jong op. "Ons ge reedschap wordt weggehaald" De Jong belde directeur Belt man die de zaak terugdraaide. "Het was een bankoverval bij klaarlichte dag", zegt De Jong. "Als die stempels waren wegge- roofd dan stonden de mensen LEIDEN - "Als we niet knokken gaat de zaak dicht. Daarom moe ten we knokken". Het is menens bij de Adlerfabrieken aan de Rooseveltstraat. Acties worden voorbereid. Voorlopig zijn het nog "zachte" acties. De industriebond FNV maa''t een affiche voor de fabrieken in Lei den en Cuyk tegen een eventuele sluiting. Met hetzelfde doel maakt de FNV een speciale "Ad- lerkrant". Handtekeningen worden verza meld om aan te bieden aan de Duitse ambassade. "Immers: Triumph-Adler is voor 98 pro cent van Volkswagen. En de Duitse staat heeft belangen in Volkswagen. Dus moeten we het proberen bij de ambassade", al dus FNV-districtsbestuurder Nol de Jong. De Adler-werknemers hebben bij hun protest tegen de dreigende sluiting reeds de unanieme steun van de Leidse gemeenteraad. Tal van politieke partijen, bonden en actiegroepen, verzameld in het comité "Behoud Werkgelegen heid Leiden" steunen het pro test. Het comité heeft de werknemers en de rest van de Leidse bevol king opgeroepen om zaterdag 28 maart de straat op te gaan "voor behoud van de Leidse werkgele genheid te beginnen bij Adler" De demonstratie moet de Adler- werknemers ondersteunen in hun protest en een teken aan de wand zijn voor de Duitse directie die maandag 30 maart in Holiday Inn met de vakbonden onder handelt. In Cuyk wordt een ma nifestatie "Houdt Adler Open" gehouden. De voorlopige route van de Leidse demonstratie loopt vanaf het ver zamelpunt bij Molen de Valk via de Nieuwe Beestenmarkt, Haar lemmerstraat, Hooigracht en Nieuwstraat naar de Hoogland- sekerkgracht. De demonstratie begint om een uur. acuut stil. Het kost veel tijd en veel geld om die stempels te ma ken. Beltman was volledig op de hoogte van de verhuizing. Maar pas als de vakbonden boos wor den durft hij een beslissing van Duitsland terug te draaien" Dreigend De "psycholoog" Korth is tijdelijk het bedrijf uitgewerkt. De vak bonden eisten zijn vertrek bij de Duitse directie. "Wij kunnen niet instaan voor de rust op het be drijf als de bedrijfsleider niet vertrekt. Dan is de beer los" In de namiddag van 24 februari, na het gesprek tussen de Duitse di rectie en de vakbonden stonden De Jong en Korth zeer dreigend tegenover èlkaar. Korth: "Kom op mensen, blijf positief, we gaan weer gewoon aan het werk, we moeten loyaal blijven ten aanzien van Adler". De Jong, furieus: "Het enige per spectief dat de directie de men sen biedt is dat de tent dicht gaat. Dan kun je toch geen posi tieve instelling overhouden. Weer normaal aan het werk? Ik zou het verdommen om mijn ei gen graf te graven. Als ik hier zat dan ging er geen onderdeel tje meer de deur uit". Enkele dagen na deze sessie ble ken ook de chefs niet meer onder Korth te willen werken. De tech nisch bedrijfsleider is zes dagen op non-actief gezet. Begin maart kwam hij weer terug maar sloot zich voorlopig op in zijn kantoor en ging niet direct naar de pro- duktiehal. Bedrijfsleider Korth vindt sluiting van de Nederlandse Adlerfabrie ken logisch: "Op de omzet in ja nuari was de helft verlies". Werk nemers in Leiden kunnen dit niet geloven: "Moet je eens zien hoeveel machines wij op een jaar aan Frankfurt leveren. Daar moet toch een winst op gemaakt worden", rekent een werknemer uit zijn blote hoofd. Punt is volgens het actiecomité van werknemers echter dat de Nederlandse Adlerfabrieken de onderdelen tegen reële kostprijs kopen van de Duitse Adlerfa brieken. "Nederland" levert pro duktie terug aan Duitsland, maar dan wel tegen een kostprijs van enkele jaren geleden. De Duitse kostprijs is wel aangepast, de Ne derlandse niet. "Zo kom je in de verliezen". Die verliezen bedroegen in '78 en '79 respectievelijk ruim 1.8 mil joen gulden en bijna 1.5 miljoen gulden. In '77 laat de balans bij de Kamer van Koophandel een "klein" verlies van ruim een ton zien, terwijl in de jaren ervoor de verliezen weer ver boven de mil joen gulden zaten. Directeur Beltman zei ons half november al, toen hij nog wel bereid was commentaar te geven, dat over cijfers van de Nederlandse Ad lerfabrieken geen zinnig woord te zeggen valt: "Onze cijiers tel len mee in het totale concern. Onze grootste toeleverancier is het concern en onze grootste klant is het concern. De grootste beslissingen vallen in het totale concern". Directeur Beltman hoeft zich niet meer bezorgd te maken over een laag ziektepercentage bij het Leidse Adler, zoals in januari. "Wij kunnen met zo'n laag per centage alle mensen niet meer aan het werk houden" klaagde hij toen tegenover vakbonds man De Jong. Bij het lopende handwerk bedraagt het ziekte percentage in Cuyk op het mo ment ongeveer dertig procent. Bij de lopende band in Leiden zit ruim een kwart van de men sen ziek thuis.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4