Rabobank Patiënt moet zelf beslissen over hulp bij sterven Ik zeg, dat Kinderspaarplan legt moeder je later wel uit. Albeda wil verlenging van trendvolgerswet Deze mevrouw komt bij ons op de bank: als ik voor mijn dochter nu meteen wil gaan sparen, wat doen we dan? Het Rabobank Kinderspaarplan mevrouw, dat geeft meteen een mooie rente. Dan hebt u hier f200,- zegt ze, en van m'n rekening wil ik daar dan iedere maand f 25,- op bijschrijven. Regelt u dat maar. Automatisch, mevrouw. Da's een goeie tip van u. Niemand kan het dan vergeten en uw dochtertje zit er straks al ongemerkt welvarend bij... Bank voor baby's ook. Wetsontwerp rente-aftrek In '80 minder ziekteverzuim Chauffeur zat bijna 75 uur achter stuur SPORT UTRECHT (ANP) - Wil een huis arts aan zijn patiënten een goede stervenshulp bicden, dan zal hij zich in eerste instantie moeten richten naar de normen, waarden en opvattingen van de patiënt. Maar dat betekent niet dat een arts bijvoorbeeld verplicht kan worden tot het uitvoeren van eu thanasie, wanneer dit tegen zijn eigen normen indruist. De arts bepaalt zelf de grenzen van de hulp. Dat is de mening van dr. C. Spreeu- wenberg van het instituut voor huisartsengeneeskunde van de Rijksuniversiteit in Utrecht, die vandaag aan deze universiteit op het proefschrift "huisarts en ster venshulp" promoveert tot doctor in de geneeskunde. Volgens dr. Spreeuwenberg, die ook part-ti me huisarts in Nieuwegein is, moet de hulp van de arts gedu rende de laatste levensdagen lei den tot wat hij noemt "geëigend sterven". Een wijze van sterven waarbij betrokkene het beleeft als het meest afgestemd op zijn persoonlijke situatie, behoeften en wensen. Degene die gaat over lijden hoeft dat niet te ervaren als iets dat maar over hem of haar heenkomt, maar moet dat daarentegen zien als een gebeu ren waarin hij zoveel mogelijk actief betrokken mag en moet zijn, zoo betoogt Spreeuwen- berg. De promovendus constateert in zijn proefschrift, dat is gebaseerd op 30 gesprekken met huisartsen in het Noorden. Zuiden en Wes ten van ons land, dat zich op het vlak van de voorlichting revolu tionaire veranderingen hebben voorgedaan. Tien jaar geleden nog was het gebruik onder art sen om patiënten in het ongewis se te laten van een naderende dood. Nu dreigt de balans naar de andere kant door te slaan en gebeurt het wel dat mensen on voorbereid in een paar zinnen van hun arts te horen krijgen dat ze binnenkort overlijden. Spreeuwenburg geeft daar in zijn dissertatie treffende voor beelden van. Naar zijn persoonlijke mening gaat het bij stervensbegeleiding niet in de eerste plaats om het vertel len van de waarheid aan de pa tiënt, maar om de waarheid in zijn context. De beslissing over wat en hoeveel de arts aan de pa tiënt zal vertellen is afhankelijk van het feit hoeveel de patiënt wil weten van zijn ziekte. Voor de arts is het de kunst om met voorzichtig aftasten te weten te komen hoeveel hij van de waar heid kan loslaten. Overigens is de mate waarin de huisarts ster venshulp geeft en de kwaliteit van die hulp in sterke mate af hankelijk van het persoonlijk functioneren van de arts. Een huisarts die meer vertrouwd is met stervensgevallen, brengt dit ook over op de patiënt die ver volgens beter in staat is zijn pro blemen te verwerken. De patiënt beleeft de stervenspijn vaak als 'dragend' en 'licht' als de arts in staat is om rust te scheppen ODIJK Prinses MARGRIET HEEFT GISTERMIDDAG IN GEZELSCHAP VAN HAAR MAN MR. Pietervan Vollenhoven, het eerste exemplaar in ontvangst genomen van het gedenkboek "Olympische spelen voor gehandi capten 1980" Op de foto het koninklijk paar in gesprek met de auteur H. Rückert. DEN HAAG (ANP) - Minister Al beda van sociale zaken wil de trendvolgerswet, waarin de ar beidsvoorwaarden van werkne mers in de gesubsidieerde sector (welzijn, gezondheidszorg) wor den geregeld, verlengen tot 1 juli 1982. Hij heeft daartoe een voorstel inge diend bij de tweede kamer. Albe- da heeft een andere wet voor de collectieve sector in de mouw, waarmee hij grotere bevoegdhe den krijgt om de arbeidsvoor waarden van de trendvolgers vast te stellen. Hij wil die wet per 1 januari 1982 in werking laten treden want, zo blijkt uit de toe lichting op zijn voorstel, de noodzaak tot beheersing van de collectieve uitgaven maakt een wettelijke regeling noodzakelijk voor de hele collectieve sector. Omdat deze verandering in de lucht hangt wil de minister tot dan de huidige wet intact laten, die per 1 april aanstaande zou af lopen. Om een goede overgang tussen de twee wetten mogelijk te maken wil hij de huidige wet tot 1 juli 1982, een halfjaar na in werkingtreding van de nieuwe wet dus, verlengd zien. DINSDAG 17 MAART 1981 DEN HAAG - Bij de Tweede Ka mer is gisteren het wetsontwerp van minister Van der Stee en staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) ingediend dat de af trek van rente voor de belasting moet beperken. De inhoud van het wetsontwerp is in hoofdlij nen al in december bekendge maakt. Toen schreven de be windslieden dat zij hun toezeg ging om in november met het wetsontwerp te komen, niet kon den nakomen, omdat de zaak technisch zo ingewikkeld was. Kern van het wetsvoorstel is een beperking van de aftrek van hy potheekrente boven een bedrag van 540.000 gulden. Boven dat bedrag zal de rente - na een overgangstermijn van twee jaar - nog maar voor de helft aftrek baar zijn. De 540.000 gulden is voor 1981 het hoogste bedrag in de huurwaardetabel. Dit bedrag zal jaarlijks worden aangepast aan de stijging van de bouwkos ten. De rente-aftrek van leningen die niet bij de aankoop van het huis zijn afgesloten, dus bijvoorbeeld het tussentijds verhogen van de hypotheek om een auto of een pleziervaartuig te kopen, wordt eveneens aan banden gelegd en wel tot zestig procent van de waarde van het huis in onbe woonde staat. DEN HAAG (ANP) - Het ziek teverzuim is het afgelopen jaar verminderd, zo melden het CBS en het Nederlands instituut voor Preventieve Gezondheidszorg TNO. Het door deze instellingen be rekende percentage van het ziekteverzuim in 1980 is voor mannen met 0,6 procent ge daald naar 9,1 pet en voor vrouwen met 0,7 pet naar 11,3 pet. Het meldingspercentage daal de in 1980 naar 193 per hon derd mannen en 298 per hon derd vrouwen (in 1979 res pectievelijk 197 en 305). Een belangrijke bijdrage aan de daling van het verzuimper centage komt echter voor re kening van de gemiddelde verzuimduur. Deze daalde namelijk voor mannen van 17,9 naar 17,1 en voor vrou wen van 14,3 naar 13,8 kalen derdagen per geval. APELDOORN (ANP) - Een 19-ja- rige chauffeur uit Wekerom heeft van de Apeldoornse politie een proces-verbaal gekregen, omdat hij in twee ritten naar het Noord- italiaanse Aosta bijna 75 uur on afgebroken achter het stuur van een vrachtwagen had gezeten. Hij legde in die periode 4200 kilo meter af. Bovendien werd hij bekeurd om dat hij niet in het bezit bleek te zijn van een groot rijbewijs. Zijn vader, een transportondernemer, kreeg als eigenaar van de vracht wagen een proces-verbaal. JUDO r- Jean Pierre van Deursen uit Hillegom en de Wassenaarse judoka Hennie Pleizier hebben een uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan de centrale trainingen van de Judobond Ne derland. Deze starten aanko mend weekeinde in Harderwijk en dienen ter voorbereiding op de Europese kampioenschappen die in mei in Hongarije worden gehouden en later in het jaar op de WK in Maastricht. VOETBAL - De Fifa heeft Malta een boete opgelegd van ruim 10.000 gulden wegens het wange drag van de toeschouwers bij de kwalificatiewedstrijd Malta-Po len op 7 december j.l. Deze wed strijd werd in de 77e minuut - de stand was 2-0 voor Polen - door de scheidsrechter gestaakt om dat het gedrag van de toeschou wers het spelen onmogelijk maakte. De uitslag werd gehand haafd in 2-0 voor Polen. VOETBAL - Bondscoach Guy" Thijs heeft twee debutanten op genomen in de selectie van 22 Belgische spelegs voor de kwali ficatiewedstrijd tegen Ierland op 25 maart, in het kader van de voorronden voor het toernooi om het wereldkampioenschap 1982. Het zijn Wim de Coninck van Waregem en Maurice de Schrij ver van Lokeren. VOETBAL - Het bestuur van de Belgische eerste divisieclub SV Waregem heeft besloten het con tract van trainer-coach Hans Croon, dat aan het eind van het seizoen afloopt, niet te verlen gen. Croon, die aan zijn tweede seizoen bezig is, heeft niet kun nen zorgen voor hogere toe schouwersaantallen. De Neder lander, eerder o.a. trainer ge weest van Volendam en NEC, zal worden opgevolgd door de Hon gaar Sandor Popovic, nu nog in dienst bij SVV.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 22