Actie om Tulip Time te voorkomen 'Krachtiger gemaal ha doorbraak voorkomen' Stijlvol begin van viering eeuwfeest Collectes: "Misbruik maken van gehandicapten 1 Wegens deelname drie Zuidafrikaanse koren DINSDAG 17 MAART 1981 HAZERSWOUDE Met een korte toesprak heeft de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland mr. M. Vrolijk gisteravond in de NH-kerk in Hazerswoude-Dorp de festi- viteiten rond het 700-jarig bestaan van de gemeente ingeluid. De Commissaris memoreerde dat Hazerswoude het in zijn geschie denis menselijk soms heel moei lijk heeft gehad. "Ik gun u graag uw feest, ik hoop dat het culture le leven van Hazerswoude er nieuwe stimulansen uit zal put ten," aldus de Commissris die veel waardering toonde voor het uitgebreide programma dat door de Culturele Raad is samenge steld. De directeur van de archiefdienst van Leiden mr. W. Downer hield een historische inleiding. Eén ding wist hij zeker: Hazerswoude bestaat al veel langer dan zeven honderd jaar, vermoedelijk is de gemeente wel tweehonderd jaar ouder. Zoals bekend heeft Ha zerswoude z'n aanleiding voor het 700-jarig bestaan gevonden in een oorkonde van Floris V van 20 maart 1282. Daarin wordt voor het eerst de naam Hazerswoude genoemd als begrenzing van een ambacht, dat blijkeps de oorkon de verkocht wordt. Andere interessante actes over de geschiedenis van Hazerswoude zijn afkomstig uit het archief van de Hooglandse kerk in Leiden, dateren uit 1292 en 1293 en be treffen twee scheidsrechterlijke uitspraken over de grenzen van een parochie. Mr. Downer ging verder uitvoering in op de han del en wandel van graaf Floris V. Geinteresseerden zullen zijn be toog ongetwijfeld gewaardeerd hebben. Eenvoud Burgemeester J. ten Heuvelhof opende de officiële bijeenkomst in de kerk. "Het is goed met het verleden te rekenen", zo vond hij. "Wij zijn eenvoudige mensen die wonen in een fascinerende, levende en levendige gemeente. Een gemeente die in ons hart een grote plaats inneemt." Voor een stijlvolle muzikale omlij sting zorgde het muziekensem- ble Hazerswoude onder leiding van Alfred Snel. Voor deze gele genheid had de groep zich in oud-hollandse kledij gestoken. Er werd passende muziek ge speeld zoals de Intrada's in zes delen van H.L. Hasler en werken met G.Ph. Teleman met soli van Dick de Boer op de viool en Ans van Heel op de clavecimbel. Organist Henk van de Bovenkamp was naar zijn "oude" kerk geko men om inleidend orgelspel te spelen. Hij koos een suite van J. Stanley. Tenslotte mag niet overmeld blij ven, dat de bloemenarrangemen- ten in de kerk waren verzorgd door Jacques de Groot. Na de bijeenkomst in de kerk volg de nog een ontvangst op het ge meentehuis dat voor deze gele genheid in het licht van Bengaals vuur was gezet. He 't muziekensemble Hazerswoude had zich getooid in oud-hollandse kledij Fonds voor restauratie NH-kerk HAZERSWOUDE - Een volk dat leeft bouwt aan zijn toekomst en, zo voegde de secretaris van de Culturele Raad Hazerswoude N. Blokker er aan toe. draagt zorg voor zijn monumenten. Blokker mocht gisteravond de offi ciële bijeenkomst in de NH-kerk, met een enkel woord besluiten en deed daarbij een oproep om de kerk. die nodig aan een restaura tiebeurt toe is, te behouden voor de gemeenschap. Zoals bekend wil Monumentenzorg wel voor de toren geld beschik baar stellen maar voor de restau ratie van het schip van de kerk is geen geld. Blokker deelde mee. dat er sinds gisteren een restauratiefonds be slaat en dat binnen twee maan den gedenkpenningen te koop zijn, waarvan de opbrengst voor de restauratie bestemd zal zijn. KATWIJK - In Katwijk worden pogingen in het werk ge steld om het Tulip Time Festival, dat 20 april in de bad plaats begint, geheel onmogelijk te maken. In samenwer king met het Nederlands Juristen Komitee onderzoekt het "Brede Komitee" de mogelijkheden daartoe. Een en ander is besloten tijdens een gezamenlijke vergadering van de PvdA, PPR, D'66, Rooie Vrouwen, Komitee Zuidelijk Afrika en Boycot Outspan Actie. Groeperingen die zich voor deze gelegenheid aaneen hebben ge sloten in het "Brede Komitee". Mocht het festival toch doorgaan dan wil het comité tenminste voorkomen dat de drie Zuidafri kaanse koren die zijn uitgeno digd komen. Voorts heeft het co mité zich de taak gesteld de Kat- wijkse bevolking te voorzien van informatie over Zuid-Afrika. Vergunningen Om het festival juridisch onmoge lijk te maken moeten de beno digde vergunningen worden ont houden. In een brief aan burge meester Bos van Katwijk ver zoekt het comité dan ook die ver gunningen niet te verlenen. In het schrijven aan de burgemees ter wordt gevraagd of de vergun ningen mogelijk reeds zijn aan gevraagd, en zo ja, zijn verleend. Mevrouw Hooymans, voorlichter in Katwijk, liet desgevraagd we ten dat de brief vandaag tijdens de besloten vergadering van bur gemeester en wethouders zou worden behandeld. Zij kon geen uitsluitsel geven op de vraag of de vergunningen reeds zijn ver leend. Informatie De informatie-avonden omtrent de situatie in Zuid-Afrika zijn in middels door het "Brede Komi tee" vastgesteld. Deze vinden plaa^g in de jongerencsociëteiten De Donk (op 10 april). De Schuit (op 12 april) en in 't Mallegat (op 16 april). Het programma bestaat uit mu ziek, discussies, films, terwijl eveneens sprekers zijn uitgeno digd en zogenaamde info-stands worden opgericht. Mits te verwe zenlijken wordt op Tweede Paas dag, wanneer het festival offi cieel begint, op diverse plaatsen in Katwijk straattoneel georgani seerd. In brief namens het "Brede Komitee" gericht aan alle deel nemers en ondersteuners van het Tulip Time Festival wordt ver zocht geen medewerking te ver lenen aan het zangfestival. Ge wezen wordt op het feit dat zo wel de Katwijkse politieke partij en als burgemeester en wethou ders van de badplaats het festijn zullen boycotten. "Het mag toch niet zijn dat uw deelname of steun aan het Tulip Time Festival indirect de rassen scheiding in Zuid-Afrika beves tigt", schrijft het comité. *>r> HAARLEMMERMEER De gemeente Haar lemmermeer moet voorkomen dat van het Internationale Jaar van Gehandicapten mis bruik wordt gemaakt. Dat schrijft de Belan gengroep Gehandicap ten uit deze polderge meente. De Belangengroepering verzet zich met name tegen bepaal de acties die dezer dagen plaats vinden. Zij vindt dat de mentaliteit ten opzichte van de gehandicapten moet worden veranderd. "Mensen moeten zich anders gaan opstellen tegenover de ze mensen. En niet een een malige, waarschijnlijk goed bedoelde, actie voeren, die enkel centen oplevert", ver duidelijkt R. Visser, lid van de onlangs opgerichte belan genvereniging. Geld ophalen om het daarna voor een of ander doel te be steden heeft geen enkel lang durig resultaat, vindt Visser. "De maatschappij heeft de gehandicapten een tijd lang gewoon vergeten. Het is nu de taak van de gemeenschap daar wat aan te doen. Maar dan iets waar de gehandicap ten daadwerkelijk wat aan hebben. En niet waarbij ze weer als zielig worden be schouwd en in een hokje worden gestopt". Visser haalt als voorbeeld het door de AVRO-televisie uit gezonden spelprogramma Telebingo aan. "Dat is zo'n typisch geval van hoe het niet moet. Een afschuwelijk pro gramma. Bovendien vraag je jezelf nog af waarvoor die mensen het doen, voor de ge handicapten of voor zich zelf'. De belangengroepering heeft voorgesteld op de scholen voorlichting te geven het probleem van gehandi capt-zijn. "Voorlichting waarbij nog eens duidelijk wordt gemaakt dat gehandi- capt-zijn niet zielig is", ver klaart Visser. Binnen de groepering leven tevens ideeën om een voorlichtings campagne op grotere schaal in de polder op poten te zet ten. In de brief aan de gemeente raadsleden wordt gevraagd een uitspraak te doen over de activiteiten die voor de ge handicapten een "beledigend karakter" hebben. "De uit zonderingspositie van de ge handicapten wordt door dit soort acties alleen maar be vestigd en bevordert slechts de discriminatie", zo wordt gesteld. De brief moet nog door de raadsleden worden behan deld. Dat gebeurt onder meer tijdens de komende gemeen telijke commissievergaderin gen. Met zijn hark wijst boer Bronkhorst aan tot hoe hoog het water vorige week was gestegen. Om dat het pompstation on voldoende capaciteit heeft, moesten er zand zakken aan te pas komen om zijn land tegen het wassende water te be schermen. De peilmeter op het station geeft aan dat het water nog steeds een halve meter te hoofL .staat. NIEUW-VENNEP - "De damdoorbraak hier had kunnen worden voorkomen. Het waterschap heeft een pompsta tion met een te kleine capaciteit neergezet. Met een iets groter vermogen zou de wateroverlast zijn voorkomen". Dat is de stellige overtuiging van R. Bronkhorst, een boer aan de Hoofdweg boven Nieuw-Ven nep. Zijn bedrijf ligt in wat hij zelf noemt de "pispot" van de Haarlemmermeer, het midden gebied van de polder, dat soms meters lager ligt dan de gebieden die aan de Hoofdvaart grenzen. Het lage gedeelte heeft veel meer last van overvloedige regenval. Hier is als gevolg van de voortdu rende neerslag vorige week een dam doorgebroken. Donderdagochtend in alle vroegte hield de dam tussen de polder en het lager liggende "vak" het niet meer. Het water in de hooggele gen polder steeg zo hoog dat het over de dam heen het vak bin nenstroomde. Een deel van de dam kalfde door de kracht van het water af. Boer Bronkhorst heeft het van na bij gezien. "Het kolkte behoor lijk", verzekert hij. "Al snel was er een gat ontstaan waar een flin ke auto in zou kunnen zonder dat je hem terug zou vinden. We heb ben een aantal buren uit de om trek opgetrommeld, zakken met grond gevuld en zijn daarmee het gat te lijf gegaan". Die spoedoperatie heeft geholpen, de schade is beperkt gebleven. Maar volgens Bronkhorst had het allemaal niet nodig geweest als het waterschap Groot-Haar lemmermeer, dat de waterhuis houding in dit gebied beheert, eerder naar hem had geluisterd. Droge voeten Bronkhorst doet het verhaal van zijn strijd tegen het water: "Mijn vader, die hier veertig jaar gele den als boer begon, heeft zich veel met de waterafvoer bezigge houden. Hij moest ook wel, om dat we hier in het laagste deel van de polder zitten. Eerst heeft hij met windmolens getracht het waterpeil op orde te houden. In 1942 heeft hij met omliggende boeren de Nieuwerkerker Tocht gelegd. Dat was met goedvinden van het polderbestuur. Dat ge bied hebben ze zelf op eigen kos ten onderbemaald". Hii vervolgt: "Wij hadden daarmee droge voeten, maar de omliggen de landen waren de dupe. Die kregen ons overtollige water te verwerken". Daarom greep het waterschap in en is het sinds 1978 vakbemaling gaan invoeren voor alle lage gedeelten. In elk deel van de Haarlemmermeer kan de waterstand nu afzonder lijk worden geregeld. De betrokken boeren waren met de veranderingen van het water schap niet allemaal even geluk kig. Bronkhorst zegt hierover: "We kregen een polderstation met een kleinere capaciteit, dat een groter gebied moet afwate ren. Dan kun je op je klompen aanvoelen dat het fout gaat. De gevolgen hebben we in de afgelo pen week kunnen merken. De draineerbuizen stonden bij mij helemaal onder. Grote stukken land zijn ondergelopen omdat het pompstation de watertoeloop niet kon verwerken. Water op je braak hebben aangepakt", ver klaart hij"De waterhuishouding moet volgens mij zeker worden verbeterd. Of de capaciteit is on voldoende of er zit een lek. We zijn zondag nog met een bootje de Tocht langs geweest, maar we hebben niets kunnen vinden". Het bevreemdt hem dat juist dit gebied nu zoveel overlast heeft gehad. Volgens hem waren hier in het verleden minder proble men dan m de andere laaggele gen gronden. Hij voelt persoon lijk veel voor het opvoeren van de capaciteit van het station "Ais het peil maandagochtend land is zo duur. dat is niet te be cijferen", verzucht hij. Strijd Volgens hem zou het opvoeren van de capaciteit van het station met 25 procent al voldoende zijn. "Het zit hem niet in de kosten", benadrukt hij. "Die technische verandering kost haast niets. Dat willen wij als ingelanden zelf nog wel betalen. Bovendien moet de dam tussen polder en vak, die nu is doorgebroken, worden opge hoogd". Buurman en collega D. Molenaar, die inmiddels is komen binnen lopen, is het helemaal met hem eens. "We zitten vast in de pol derhiërarchie. Je hebt met zoveel mensen rekening te houden. Als het station nog eigendom van de boeren was geweest, hadden we er allang aan gesleuteld", ver zucht hij. 'Het is allemaal terug te voeren op de strijd tussen hoog- en laaglanders. Die woedt al vanaf de drooglegging van de polder in het midden van de vori ge eeuw. Het hoogland is altijd duurder geweest en heeft ook al- tijd een betere afwatering ge had". Eigen houtje Dijkgraaf en heemraden (het dage lijks bestuur) van waterschap Groot-Haarlemmermeer verga deren vrijdag over de verwer king van de maartse buien in de polder. Waarnemend dijkgraaf G. Pompe verwacht dat er dan zal worden besloten dat er aan vak "Nieuw-Vennep 1", waar Bronkhorst en Molenaar boeren, wat moet worden gedaan. "Ik heb alle respect voor de wijze waarop ze daar de damdoor- niet zo'n eind was gezakt, had ik het toen al op eigen houtje ge daan", verklaart de polderbe stuurder. De "strijd tussen hoog- laaglan ders" in de Haarlemmermeer kan in de vergadering van het be stuur van het waterschap vrijdag (tijdelijk) worden beslecht. "Tot vrijdag houden we ons koest", verzekeren Bronkhorst en Mole naar. "Maar we willen het ijzer smeden als het nog heet is. want een goede waterhuishouding is voor een boer van het grootste belang". ARIEJAN KORTEWEG

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19