George Arbatov: "Ik ben geen dissident" 'Pro-apartheid' geweerd Aanschaf van een gebruikte auto blijft een zaak van overleg ÖBOVAG Kerkeraad vreest tegendemonstraties DINSDAG 17 MAART 19B1 VARIA PAGINA 17 Door Rimmer Mulder Georgi Arbatov, een hooggeleerde Sowjet- burger die dezer dagen in Nederland is om re clame te maken voor een boek en zijn land, lijkt geknipt voor de rol van goodwill- ambassadeur. Hij heeft het voorkomen van een gemoedelijke man en spreekt met een be scheiden stem en zon der veel gebaren. In een gesprek met journalis ten gaat hij vriendelijk in op zoveel mogelijk vragen waarbij hij dan steeds weer de nadruk legt op de redelijkheid van de mensen en de bazen in en rondom het Kremlin. jBestaan er in het Westen zorgen over de grote inspanning van de Sowjet-Unie op het gebied van bewapening? Maar na tuurlijk doet de Sowjet-Unie zeer veel aan haar defensie. U moet begrijpen dat de vrees voor een buitenlandse inval er diep inzit bij de Russen. We hebben ervaringen met inval len van Polen, Zweden, Fran sen, Japanners en Duitsers. Buitenlandse invasies zijn een deel van de nationale psy chologie. Amerikanen begrij pen dat niet zo goed, maar u hebt hier in Nederland toch ook geleden onder de Duitse bezetting. Uw volk heeft niet zoveel geleden als het onze, maar toch ook genoeg om te weten wat oorlog is. Voor de Amerikanen is dat heel an ders. Die weten niet wat het is om vreemde troepen op je ei gen grondgebied te hebben, zo redeneert Arbatov. Het is dezelfde toon die je ook volop aantreft in het boek waarvoor Arbatov momen teel in Nederland is. Het is een bundel vraaggesprekken met Arbatov, opgetekend door de Nederlandse journalist Wil lem Oltmans. Het verschijnt behalve in het Nederlands ook in het Duits en Engels. Arbatov is historicus en direc teur van het wetenschappe lijk instituut voor Noord- Amerika in Moskou. Al jaren lang treedt hij naar buiten als een expert op het terrein van de Russisch-Amerikaanse be trekkingen die in Moskou dichtbij het centrum van de macht vertoeft. Sinds kort is hij gewoon lid van het centra le comité van de communisti sche partij wat aan zijn uitin gen nog meer een officieel ka rakter geeft. Wat hij in zijn vraaggesprekken met Oltmans zegt is bestemd voor het westerse publiek. Er bestaat geen Russisch ma nuscript van en Arbatov weet nog niet of er ooit een Russi sche uitgave zal komen. Die zal dan wel moeten worden bewerkt, zo meent hij, want het Russische publiek bena- AMSTERDAM - In hoeverre vertolkt het boek van Geor gi Arbatov het officiële standpunt van het hoogste Sowjet-orgaan het centrale comité van de communisti sche partij? Het oorspronkelijke manuscript is her haaldelijk gewijzigd en wat thans in druk is versche nen is de derde versie. De vraag ligt voor de hand of die vele correcties het gevolg zijn van nauwkeurige weg ing van tekst en vertaling in het Kremlin. Professor Arbatov glimlacht om de achterdocht die in de vraag verscholen ligt. „Ik kan u verzekeren dwt nie mand in de Sowjet-Unie, behalve ikzelf, het manuscript in handen heeft gehad. Ik heb het herhaaldelijk her zien, omdat ik het tijdens de vier jaar die wij eraan gewerkt hebben, steeds heb geactualiseerd als gevolg van Afghanistan, de processen in China, de Amerikaan se presidentsverkiezingen. Het boek geeft mijn eigen visie weer. Men mag echter gerust aannemen dat die niet veel verschilt van de officiële. Tenslotte ben ik geen dissident". Hij noemt het boek overigens sterk afwijkend van de in de Sowjet-Unie gebruikelijke gang van zaken. „Ik denk dat het een unicum is dat een Russische autoriteit zich enkele jaren lang door dezelfde Westerse journalist heeft laten interviewen. Die gesprekken beslaan 345 pa gina's tekst. Voor zover ik de taal en de begrippen van het Westen verkeerd zou hanteren, weet mijn intervie wer Willem Oltmans die te corrigeren en omgekeerd. Op die manier moet het verstaanbaar zijn geworden en niet mis te verstaan". Arbatov met Cyrus Vance in november /jfJlT. der je toch weer anders dan het westerse. iet boek heet „Het Sowjet- standpunt" en is een poging tot verduidelijking van Mos kous visie op de wereld en het politieke handelen dat daar uit voortvloeit. „Russische propaganda dus", zullen de ware anticommunistische ge lovigen roepen, maar daar mee wordt het werk van Ar batov en Oltmans schrome lijk onrecht gedaan. Arbatov is een geleerde en een intelli gent gesprekspartner en tilt daarmee het boek ver uit bo ven naakte goedpraterij. Voor wie belangstelling heeft voor de internationale politiek is het een interessant boek. Het zou nog interessanter zijn als de interviewer zich wat meer als tegenstander en wat minder als de begripvolle luisteraar zou hebben opge steld. Oltmans geeft Arbatov hier en daar toch te veel gele genheid weg te zwemmen van voor Russen echt gevoelige punten. Een mooi voorbeeld aarvan is te vinden .oofdstuk over de rr snsen- •echten. Daarover kun je met ^en autoriteit uit de Sowjet- Jnie toch een aardig potje Dekvechten. Arbatov gaat te werk volgens het door hem perfect beheerste recept. Na tuurlijk is de kwestie van de mensenrechten niet eenvou dig. Over het principe van de men senrechten is iedereen het wel eens natuurlijk, maar ie mands interpretatie van dat principe „hangt af van zijn so ciale positie, het karakter van de culturele traditie waar hij onderdeel van uitmaakt, kort om van de gehele historische achtergrond". En dan volgt een lange verhandeling over de historische verschillen tus sen de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten waaruit de ver schillende benadering van de mensenrechten zou zijn te verklaren. De Amerikanen als zonen van emigranten leggen de nadruk •p vrijheidsrechten terwijl de \ussen met hun geschiedenis /an schaarste en economi- che uitbuiting juist meer aandacht hebben voor recht op eten en werk en dergelijke. Hier had de tegenwerping voor de hand gelegen dat het unieke van de universele ver klaring voor de rechten van de mens nu juist is dat ze voor alle mensen gelijk gelden, on geacht hun nationaliteit, ach tergrond'en status. Maar Olt mans laat Arbatov rustig doorpraten en valt hem zelfs bij als hij begint uit te leggen dat het in de Verenigde Sta ten ook niet alles botertje tot de boom is. Zo komen we van de onvrijheid in de Sowjet- Unie vanzelf terecht bij de in dianen en zwarten in de VS. En in hetzelfde hoofdstuk geeft Oltmans Arbatov ook ruim de kans het Westen min of meer de feilen van het kolo nialisme aan te wrijven zon der dat het verleden van Rus land op dit stuk van zaken ter sprake komt. Dat een beetje weerwerk tegen over zo'n evenwichtige ge leerde als Arbatov juist heel verhelderend kan werken bleek op het al genoemde ge sprek met de pers. Uiteraard kwam Polen ter sprake. Een gevoelig punt. Daaraan wordt al te veel aandacht besteed, zo ontweek Arbatov een recht streekse discussie. „Voor wij ze mensen met verantwoor delijkheidsgevoel is het ver standiger hier terughoudend heid te betonen", verduide lijkte hij nog. Het vriendelijke gekeuvel over de wereld stok te. Nog een tekortkoming aan het boek: een behoorlijk zaken- en personenregister ont breekt. Dat is vervelend, want door de gekozen vorm (vraag gesprekken) kunnen allerlei personen en kwesties even terloops ter sprake komen op plaatsen waar je ze niet direct zult zoeken en dan is een be hoorlijk register onmisbaar- Juist vanwege de belangrijke positie die Arbatov nu in neemt in de Sowjet-Unie en de duidelijke kansen dat hij alleen nog maar invloedrijker zal worden (hij is 56 jaar en staat dus naar Russische maatstaven ongeveer aan het begin van zijn loopbaan) is het leerzaam kennis te nemen van zijn toekomstvisie. Die blijkt niet zo rooskleurig. Door alle redelijkheid heen klinkt toch steeds een onmis kenbaar pessimisme. Zoals velen in het Westen vreest ook Arbatov dat de conflicten in de wereld steeds minder gemakkelijk te beheersen zul len zijn. Vooral de grotere ver spreiding van kernwapens en de ontwikkeling van nieuwe wapensystemen acht hij zeer gevaarlijk. Op dat punt is zijn boodschap bepaald het overwegen waard: „Als we willen overle ven en een fatsoenlijk leven willen leiden op deze steeds kleiner en complexer wor dende planeet, dan zullen we ons gedrag moeten verande ren. Ik vrees dat de aarde te broos is voor toenemende in ternationale rivaliteit. Sa menwerking wordt de onmis bare voorwaarde voor zowel het overleven als een fatsoen lijk bestaan", aldus Arbato- (Georgi Arbatov zal woensdag avond optreden in het tv- programma Panoramiek. Het boek „Het Sowjet- standpunt" is uitgegeven bij „In de Knipscheer" in Haarle- m). (ADVERTENTIE) De secretaris van de gerefor meerde kerkeraad in Doetin- chem, de heer S. Kodde, heeft de Nederlands-Zuidafrikaanse Werkgemeenschap laten weten, aan haar geen zaal te willen ver huren voor het houden van een film- en discussie-avond. Die avond zou deze week vrijdag zijn, maar de werkgemeenschap komt er dus niet in. Een reden is, zo deelde de secreta ris van de kerkeraad mee, dat een anti-apartheidsbeweging een demonstratie bij de kerkzaal zal houden als de vergadering door gaat. Kodde: "Wij willen als kerk niet worden betrokken bij demon straties. Het is voor on* moeilijk aan politiek getir le groepen ee zaal te verhuren als ook tegende monstraties worden gehouden, Ik heb de mensen van de werk gemeenschap aangeboden te hel pen bij het zoeken naar een neu trale zaal". De Nederlands-Zuidafrikaanse Werkgemeenschap is een organi satie die zegt het probleem van de rassenongelijkheid in Zuid- Afrika "genuanceerd" te willen bezien. Ze stelt zich fel op tegen de bevrijdingsbeweging African National Congres. De werkgemeenschap ontkent dat er in Soweto veel krotten staan en dat de politie daar in 1976 580 zwarten zou hebben gedood. Dat zouden er 200 zijn geweest. In de grote steden zijn, volgens de werkgemeenschap, geen bordjes "alleen voor blanken" meer te vinden. Het lijkt erop, dat de avond in Doe- tinchem in elk geval deze week niet doorgaat. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Stolwijk kandidaat G.D. Kamp huis Barneveld, te Nieuw-Loos drecht G.G. de Kruijf Rijnsater woude; aangenomen naar Ber kei-Rodenrijs G. Juckema Sche veningen, naar Arnemuiden kan didaat A. Schaap Zoetermeer bedankt voor Scherpenzeel C.J van der Plas Delft, voor Barne veld W. Verboom Waddinxveen Toegelaten tot de evangeliebe diening en beroepbaar gesteld Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Hoofddorp M.J. Wattel Doesburg. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Help man (Gr.) J.T. Oldenhuis Assen. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Veenendaal R van Beek Baarn, te Dundas (Ont ario, Canada), bij de Free Refor med Church, A. Baars Urk; aan genomen naar Elberg G. Ham stra Alphen aan den Rijn. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Aagtekerke J.M. Kleppe Woerden, voor Eindho-- ven B. Reinders Hardinxveld, voor Middelburg C. Harinck Dordrecht. Gereformeerde Gemeenten in Ne derland: bedankt voor Uddel en voor Vriezen veen F. Mallan Rhe- nen. Oud-Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Achterberg W. Kamp Grafhorst. Voor wie een gebruikte auto wil kopen, blijft het van belang, met overleg te werk te gaan. Het is goed, de hieronder aan gegeven punten in bet oog te houden. Koop uw auto bij een gerenommeerd bedrijf: bij een auto bedrijf zelf, óf op een BOVAG-occasionshow, waarbij leden van deze organisatie hun gebruikte en gegarandeerde auto's gezamenlijk hebben tentoongesteld om u een ruime keus te bieden. (ADVERTENTIE) ArdantaS persoonlijke uitvaartpolis. Vroég of laat hééft je geziner wat aan. "3aptistengemeenten: men naar Hengelo Workum. Opperrabbijn. De 43 Joodse ge meenten in ons land, verenigd in het Nederlands Israëlitisch Kerkgenootschap, willen weer één opperrabbijn voor Neder land. Dit wordt mogelijk als per 1 december van dit jaar de opper rabbijn van Amsterdam, M. Just, zijn vijfjarig contract zal hebben uitgediend. De opperrabbinale zetels van Den Haag, Rotterdam en Utrecht zijn al een poos vacant. De centrale commissie, de overkoepelende raad van de 43 gemeenten, heeft het bestuur van het kerkgenoot schap gemachtigd verder te gaan met de uitvoering van een motie uit 1974 waarin werd gepleit voor een eenhoofdig opperrabbinaat. Een BOVAG-garantiebewijs kan alleen door BGVAG-leden wor den verstrekt, wanneer de waarde van de occasion boven de/5000,-- ligt. De koper ontvangt daarmee de zekerheid dat binnen de termijn van 3 maanden (ongeacht het aantal gereden kilometers) alle voorkomende reparaties van ver borgen gebreken worden ver holpen. Garantiereparaties zijn geheel gratis. De koper behoeft geen eigejt bijdrage in de reparatie kosten te betalen. De garantie is dus 100°7o. Bij de BOVAG-garantie is een regeling ingebouwd die bemid deling door de BOVAG mogelijk maakt voor het geval dat u het niet met het bedrijf eens bent over de uitvoering van de garan tie. Als deze bemiddeling niet slaagt, kunt u zich wenden tot de ANWB- BOVAG-Geschillencommissie, die een bindend advies uitbrengt. (Brieven aan Postbus 441, 2280 AK Rijswijk - ZH). Wilt u zich laten informeren over de precieze inhoud van het BO- VAG-garanticbewijs, tot in alle détails? Bij alle op de BOVAG- occasionshow getoonde occasions wordt dit garantiebewijs verstrekt U kunt gerust inzage bij de ver schillende BOVAG-leden of bij de BOVAG-informatiebalie vra gen. Besluit u tot aankoop, vraag dan een schriftelijke koopovereen komst en zie er op toe dat deze volledig weergeeft wat u met het autobedrijf bent overeengeko- Als u een gedeelte van het aan koopbedrag wilt laten financie renwendt u dan tot het autobe drijf of bijvoorbeeld tot één van de financieringsmaatschappijen die ook op deze occasionshow aanwezig zijn. Kortom, oriënteer u goed en doet u dat tijdens de dit weekeinde te houden OCCASIONSHOW op 19, 20, 21 maart in de Groenoordhallen te Leiden Aan deze BOVAG occasionshow, die vrij toegankelijk is, nemen de volgende bedrijven deel: Autohome, Leiderdorp. Mazda Bogaard's Autobedrijf. Alphen. Mazda de Groot, Noordwijk. Opel/CM 'De Heul', Kwintsheul. VW/Audi den Hollander, Katwijk. Peugeot Huisman, Leiden. Fiat Jansen, Wassenaar. VW/Audi Kamsteeg Alphen, Alphen. Peugeot/Talbot Kamsteeg Bollenstreek, Lisse. VW/Audi Kamsteeg Zuid, Leiden. VW/Audi L.A.G., Leiden. Leyland Autobedrijf Leithon, Leiden. Peugeot/Talbot •Meijknecht, Voorschoten. Noord, Rijnsburg. Ford van Oosten, Zoetermeer. Citroen Rijnland, Leiden. Ford Garage Rijnstreek, Alphen. VW/Audi Valstar, Kwintsheul. Mazda van Veen en van Vegten, Koudekerk van de Velde, Leiden. Citroin

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17