Kamer praat twee dagen over wet 'zachte sector' Van der Klaauw verwacht weinig van "Maastricht" Michel Raymond IA M ia-1 «ffi» üfTffl a ffii Netteke •SfflSSafiSSS DINSDAG 17 MAART 1981 DEN HAAG - Twee volle dagen heeft de Tweede Kamer deze week uitgetrokken voor een van de ingewikkeldste stukken tekst die de zachte sector ooit heeft De Britse minister van buitenlandse zaken LORD Carrington (LINKS) IN GESPREK MET MINISTER Van der KLAAUW (RECHTS) EN EEN EG-ambtenaar. BRUSSEL - Minister van der Klaauw (buitenlandse zaken) ver wacht geen concreet resultaat van de Europese topconferentie die volgende week in Maastricht wordt gehouden. „Alle grote on derwerpen die in de EG aan de orde zijn, zullen worden bespro ken. Maar besluiten zie ik er niet uit komen", zei de Nederlandse bewindsman na afloop van de EG-ministerraad. De Nederlandse minister sloeg met zijn verklaring een heel andere toon aan dan de Duitse bonds kanselier Schmidt en de Franse president Giscard. Deze gaven na hun topontmoeting afgelopen zondag in de Elzas te kennen dat ze de Europese samenwerking weer vlot willen zien te krijgen. En dat werd gisteren in de EG- ministerraad nog eens uitdrukke lijk bevestigd. „Er worden steeds minder werkelijke besluiten genomen in de EG", vertolkte een Duitse staatssecretaris de Europese vi sie van Schmidt in de minister raad. Te veel problemen worden met elkaar verbonden, zodat het gevaar groot is dat er helemaal geen besluiten meer genomen worden, aldus de Duitse opinie, die op beleefde instemming van de overige EG-landen werd ont haald. Bondskanselier Schmidt zal op de Eurotop de problemen in de Eu ropese staalindustrie, het ontbre ken van een Eg-visserij beleid en de auto-import uit Japan ter spra ke brengen. Ook zal er gesproken worden over de betrekkingen met Amerika en de Noord- Zuiddialoog die op verzoek van Washington met een half jaar is uitgesteld. De politieke samen werking tussen de Tien (Midden- Oosten, Oost-Westbetrekkingen) staat ook op de agenda. De ministers van financiën van de tien stelden gisteren in Brussel nog eens vast dat bestrijding van de inflatie centraal moet blijven in het economisch beleid. De be staande Europese richtlijnen voor de financieel-economische politiek van de lidstaten blijven ongewijzigd. De bewindslieden stelden dit vast na bespreking van het weinig rooskleurige rap port over de economische ont wikkeling in de EG gedurende het eerste kwartaal. Pakistaanse studenten betoogden voor kapers Karachi (Reuter) - Honderden studenten van de universiteit van Sind, 160 km van Kara chi, hebben gisteren gede monstreerd om steun te be tuigen aan de drie kapers die bijna twee weken lang een Pakistaans vliegtuig met pas sagiers en bemanning in hun macht hielden. Studentenlei ders zeiden dat de studenten de kapers en de 54 vrijgelaten gevangenen prezen. De colle ges werden geboycot. Pakistaanse gevangenisfunc tionarissen deelden mee dat tot de vrijgelaten gevangenen Ghoelam Hoessain, oud-se- creatris-generaal van de Pa kistaanse volkspartij (van de geëxcuteerde oud-premier Zoelfikar Ali Bhoetto) be hoorde, evenals de journalist Wahab Siddiqi, de multi-mil- jonair Sami Moeneer en stu dentenleiders. Het hooggerechtshof van Sind verdaagde tot 24 maart de be handeling van het verzoek van Bhoetto's weduwe tot beëindiging van haar huisa- rest. voortgebracht: de Kaderwet Specifiek Welzijn. Het is een wet, die mensen ertoe gebracht heeft zinnen te schrij ven als: „de mate van decentrali satie, begrepen als een bepaalde toedeling van bevoegdheden, vormt voorts het grondvlak waarop intensieve en complexe wederzijdse beinvloedingsrela- ties tussen verschillende open bare lichamen tot stand komen, en soms ook voortdurend in be weging blijven." En dat is dan nog maar één zin uit de vele duizenden in dit soort taal gestelde reacties op de Ka derwet. Diezelfde Kaderwet heeft honderden getalenteerde mensen jarenlang beziggehou den, en heeft aan de wieg gestaan van diepgaande conflicten. Nog vele, vele ruzies zal de Kader wet ongetwijfeld veroorzaken. Tussen departementen, tussen ambtenaren van ministeries on derling, tussen de ministeries en „het veld", zoals dat in jargon heet. Maar ook: deze Kaderwet zal in de toekomst de besteding van miljarden guldens over heidsgeld regelen. Een zeer belangrijke wet ongetwij feld, de Kaderwet Specifiek Wel zijn. Maar niet een schrijven dat leeft bij de mensen om wie het gaat: u en uw buren, de burgers in het land. Want die krijgen alle maal vroeger of later toch met deze wet te maken. Waarover gaat de Kaderwet Speci fiek Welzijn? Eerst een duik in het verleden. Toen in 1973 het duo Van Doorn en Meijer op het ministerie van CRM aantrad, werd hen al snel duidelijk dat er heel wat viel te organiseren in de welzijnssector. Rommeltje conclusie: het is een rommeltje in welzijnsland. De zogenaamde Knelpuntennota trof een gewel dige wildgroei aan onder de wel zijnsvoorzieningen, en signaleer de dat de verschillende departe menten die met welzijn te maken hadden, danig naast elkaar werken. De Knelpuntennota schreef ook over de verregaande bureaucrati sering op de ministeries, en dat het eigenlijk toch wel raar was dat ambtenaar Jansen op het mi nisterie van CRM in Rijswijk moest belissen of er in zeg Dalf- sen (Overijssel) een extra creche zou moeten komen. En over het falende toezicht op de besteding van al die miljoenen guldens subsidie De deskundigen uit de beraads- groep lieten het niet bij kritiek alleen. Zij kwamen ook met een aantal aanbevelingen: - probeer het beleid op het welzijn sterrein beter te verdelen over de verschillende bestuurslagen (ge meenten. provincies en rijk), dus decentraliseer het beleid; - zorg ervoor dat de samenhang in het beleid van de verschillende beleidssectoren en departemen ten wordt verbeterd, dus: harmo- Het uiteindelijke doel dat men wil de bereiken was dat het welzijns beleid dichter bij de mensen die ermee te maken hebben zou wor den gebracht. Dus: de gemeen ten moeten zelf het welzijnsbe leid tot stand brengen, zodat de betrokkenen daar het meest over te zeggen hebben. En dat is andere koek dan wat tot dan toe (en op vele terreinen nog steeds) gold: voor allerlei voor zieningen op het gebied van wel zijn (het gaat om de sectoren zorg. onderwijs en recreatie) moeten aanvragen worden ge daan bij de verschillende t us- teries. Daar werden (en nog maals: worden) de beslissingen genomen. Knelpunten Maar we waren bij de Knelpunten nota. Die had ongetwijfeld zeer goede bedoelingen, maar zorgde wel voor heel wat onrust in wel zijnsland. Allerlei mensen zagen allerlei moeizaam opgebouwde bevoegdheden al wegslibben. De strijd om de macht (wie mag wat beslissen) was begonnen. Dat werd er niet minder op toen de aanbevelingen uit het Knelpun tennota door het parlement wer den overgenomen. Rechtstreeks gevolg daarvan was de ontwerp- Kaderwet Specifiek Welzijn, in gediend door het kabinet-Den Uyl in 1977. Deze Kaderwet bevat twee gedeel ten: een algemeen gedeelte waar in de bestaande wetgeving op welzijnsgebied (binnen of buiten het departement van CRM) wordt geregeld. Dan is er het sec torale deel dat geldt voor voor zieningen die niet wettelijk gere geld zijn (zoals maatschappelijke dienstverlening en sociaal-cultu reel werk). Belangrijkste strijdvraag: wat moet nu wel en niet binnen het het raam van de Kaderwet val len? Allerlei ministeries voelen er niets voor stukjes macht af te staan. Justitie wil de rechtshulp centraal blijven regelen, onder wijs de volwasseneducatie. CRM de monumentenzorg, om er maar eens een paar te noemen. Het gekissebis over de reikwijdte van de wet speelt weliswaar nu al een rol, maar komt pas goed aan de orde als de Kaderwet door het parlement is en de „Uitvoerings wet" (die de Kaderwet als het ware „invult") wordt behandeld. HENK DAM PaloTïüH0 fuideUJ* In'n grappige bermuda in'n glanzende jas In'n machtig mooi jack in'n leuke voordelige set in'n lekker modern jack in de nieuwe rage spullen in hele knappe kleren van Palomino van Palomino van Palomino van Palomino van Palomino van Palomino van Palomino C&j4-litbcA\footcle£i^e\f Fijn jack. Voering in de stof en streep van de sweater. 86/122C4A PRIJS: 59.^. Katoenen velours sweater. 86/122 C4A PRUS:32y<J4. Handige overgooier in fijn streepje, versierd met tennis- applikatie. Wordt samen met zo'n charmante bloes aangeboden. Da's tóch voordeliger, metwaar. 128/1S2C4A pHIJS:S9^g. Heel modern ritsjack. Badstof voering, losse kapuchon. Polyester/katoen. 128/1S2C4A PRIJS:64./g9. Katoenen T-shirt met applikatie. 128/152C4A PRIJS: 19j/gQ. Twill ti mmers mansbroek. 128/152CAA PRIJS: 36./gg. Meesterlijk jack, voering in safari- dessin. Polyester/katoen. 128/152(JaA PRUS:72y^ Khakigroene pilotenbroek. Katoen. ijfl 128/152C4A PRUS:ÖÖ76Qr Zo'n vest zit reuze komfortabel. Acryl. i28/i52CdA prus:32^24 Sjieke broderie bloes met op staand kraagje 128/152 ca£ PHUS: 24j/£g_ Erg stijlvol. Plooirok met ceintuur Polyester 128/152caA PRIJS:4S-^g .C&Ala palomino- streng xoste*1-1 Seersucker bermuda. Gestreept polyester/katoen. Plus 'n ka toen en T-shirt. Samen voor: C4A PRIJS: 45: In dezelfde streepjesstof heeft C6?A bovendien: jurkjes CsA PRIJS: 39,- overgooiers met T-shirt C4A PRIJS: 45; tuinbroeken met T-shirt Maten 86-98 WA PRIJS: 49.- Lief chintz jasje met streep- voering- en biesjes. Polyester/ katoen. 86/122 C4A PRIJS: 74j/7g. In't zelfde 6treepjesdessin dit leuke overgooiertje. Tweedelig, dus die bloes hoort erbij. 86/122 C4A PRIJS: 48j/gg.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11