Dijk van Vecht staat op breken 'CDA mikt niet op coalitie met WD' Ambassadeurs met verfbommen bekogeld Bemanning tankers aan ramp ontsnapt Overstroming gevreesd voor Dalfsen Geertsema weigert eerste kievitsei MAANDAG 16 MAART 1981 BINNENLAND PAGINA 7 Ook incident met luchtballon bij opening Europaweek in Maastricht MAASTRICHT (GPD) - Minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw en de ambassadeurs van de tien EG-landen zijn zaterdag in Maastricht met verfbommen bekogeld. Dat gebeurde bij de feestelijke opening van de Euro paweek, die voorafgaat aan de Europese top van regeringslei ders in de Limburgse hoofdstad. De daders, twee uit Brunssum afkomstige jongemannen, wer den onmiddellijk door de politie gearresteerd. De verfsmijterij verstoorde de ope ning van een Europa-expositie in de Dominicanerkerk. Van der Klaauw werd niet getroffen; en kele ambassadeurs en een twin tigtal andere genodigden zagen hun kleren echter besmeurd met verf. Van der Klaauw maakte bij deze opening van de Europa week nog een avontuur mee. De hete-luchtballon, die na een af- douw v^an minister van buiten landse zaken, Van der Klaauw, van het Vrijthof zou opstijgen als feitelijk begin van het Euro- feestgedruis in de provincie hoofdstad, moest het afleggen te gen windkracht zes. Aanvankelijk leek het wel te luk ken. Nederlands minister van buitenlandse zaken raakte zo be geesterd dat hij behelmd de bal- lonmand inklauterde om zich buiten het protocol om een tien tal meters boven Maastrichtse bodem te laten verheffen. Een aantal genodigden wierp zich* vervolgens ijlings op de touwen van de ballonmand en wisten zo met hun gewicht aan autoriteit en lichaam te voorkomen dat de minister voortijdig uit Maas tricht wegwaaierde. Nederlands kampioen hete-lucht- ballonvaren, Hans Zoet, waagde toch een serieuze poging het luchtruim te kiezen, maar enkele meters boven de grond werd de ballon, gevangen in een onver wachte windstoot, in de richting van het duizendkoppige publiek gesleurd. Zoet maakte daarom ij lings een einde aan de „vlucht". Enkele uren eerder waren Van der Klaauw en de ambassadeurs van de overige negen EG-staten per speciale trein, de „Limburg Ex press", in Maastricht gearri veerd. De ambassadeurs open den in het winkelcentrum de straten die in de stijl van hun land zijn „ingericht". DORDRECHT (ANP) - De oorzaak Van de aanvaring tussen twee tankers op de Merwede, waarbij zaterdag avond een wolk nafta vrij kwam. is vermoedelijk een beoordelingsfout van een van de schippers. Bij de botsing hebben zich geen persoonlij ke ongelukken voorgedaan, hoewel volgens de woord voerder van de rijkspolitie te water in Dordrecht de be- ZWOLLE (GPD) - De dijk bij het Noordoverijsselse dorp Dalfsen bij Zwolle zou waar schijnlijk in de loop van vanmiddag niet langer bestand zijn tegen het wassende water in de Vecht. Een woordvoerder van het water schap De Noorder Vechtdijken verwachtte vanochtend nog dat de dijk het binnen enkele uren zou begeven. Men man en macht zijn in de afgelopen nacht zand zakken aangevoerd om een extra ringdijk op te werpen. Deze ring dijk moet dan in staat zijn het wa ter verder tegen te houden. Het water van de Overijsselse Vecht was gisteren weliswaar nog nauwelijks verder gestegen, maar de dijken begonnen verza digd te raken en water door te la ten. „Ik ben erg bezorgd", zei gis teravond ir. H. Reiling. hoofd van de technische dienst van het wa terschap. „We zien nu al dat er waterstroompjes dwars door de dijk komen. Als dat doorzet en er een dijkval komt, is doorbraak van de waterkeringen niet meer te voorkomen. Over wat er dan gebeurt, maak ik mij ernstige zor gen". Gisteravond om half elf is in Dalf sen begonnen met de aanleg van de ringdijk op enkele honderden meters achter de Vecht. In korte tijd werden 1500 zandzakken op gestapeld die gistermiddag ai door vrijwilligers waren gevuld. In de gemeente Dalfsen is nu bo vendien een veiligheidscentrum Boersma stapt uit CDA Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Oslo Split Stockholm Wenen Instanbul Las Palmas Beiroet Tunis regen 7 4 2 regen 8 3 3 regen 9 3 2 geheel bew. 6 4 0 regen II 3 2 motregen 6 4 1 zwaar bew. 7 4 1 regen 8 3 3 lichtbew. 8 4 04 motregen 11 4 03 sneeuwbui 9 1- licht bew. 14 6 0 zwaar bew. 8 10 mist 12 2 8 zwaar bew. 12 4 2 half bew. 10 —1 2 regenbui 8 2 05 onbew. —7 —22 0 regen 10 2 9 regen 13 12 geheel bew. -1 -2 0 licht bew. 16 6 0 licht bew. 8 1 52 zwaar bew. 10 4 1 regen 9 3 2 lichtbew. 15 1 0 onbew. - 8 onbew. 18 10 regen 10 4 1 onbew. 14 5 48 zwaar bew. -4 -9 0 zwaar bew. 14 5 03 zwaar bew. 16 8 0 zwaar bew. 16 6 4 onbQW. -4 -18 01 geheel bew. 11 6 1 zwaar bew. 7 -1 02 onbew. 21 15 0 onbew. 19 zwaar bew. 21 10 02 gestationeerd waar de BB paraat is met materiaal, mensen en vei ligheidsapparatuur. Op de dijk is om de twee kilometer een veiligheidspost geplaatst. De dijk is in totaal zes kilometer lang. Het doel van deze actie: ex tra veiligheid voor het geval'de dijk doorbreekt. Overigens is het gevaar niet groter dan eerder op de dag. Mocht de dijk doorbre ken, dan zal de watergolf Rou- veen, Hasselt en een deel van Zwartsluis treffen. Dat kan wor den geconcludeerd uit de over stroming die in 1927 in Dalfsen plaatsvond. Het bedreigde deel van de dijk bleef gisteravond onder perma nente bewaking, evenals een strook ter lengte van een kilome ter ten westen van Dalfsen. Deze gedeelten zijn voor voetgangers afgesloten. Omdat ze onder water stonden, Waren enkele secundai re wegen afgesloten voor verkeer. De slechte staat van de weg tus sen Coevorden en Gramsbergen noopte de rijkspolitie deze te slui ten voor alle verkeer. Duizenden dagjesmensen versper den de toegangswegen tot Dalf sen, waarbij files van tien kilome ter ontstonden. ntussen liep het dijkleger met het zweet in de handen. Overal waar het Vechtwater door de dijken sijpelde, stortten zijzakken grind. In het depot van de dienst gemeentewerken vulden vrijwil ligers zakken met zand. Vloedgolf DEN HAAG (GPD) - Voormalig ARP^minister Jaap Boersma (so ciale zaken, nu directeur bij Ogem) zal uit het CDA stappen. Hij heeft dit zaterdag voor de Va- ra-radio bekend gemaakt. Boersma, die minister was in het kabinet-Den Uyl, verlaat de christen-demodratische gelede ren omdat hij het niet eens is met de politieke koers van de partij. Te veel leunt het CDA tegen de VVD aan, meent hij. Boersma vindt bovendien dat het CDA niet meer is dan een vergrote KVP. Een nieuw politiek onderdak heeft Boersma nog niet gevonden. Hij wil wel politiek actief blijven. WEERRAPPORTEN „Mocht de dijk het begeven, dan ontstaat er een vloedgolf over het platteland ten noorden van (Dalf sen in de richting van het Zwarte- Waterstadje Hasselt", aldus Rei ling. Behalve dat een deel van Dalfsen blank zou komen te staan, zou het waterpeil bij Has selt zeker een meter hoog komen in een gebied waar veel intensie ve rundveebedrijven zijn. „Ik moet er niet aan denken wat er zal gebeuren met al het vee dat in de stallen staat". De heer Reiling durfde geen voor spelling te doen over hoe het Vechtwater zich de komende 24 uur zou gaan gedragen. „Alles zit vol", verzuchtte Reiling. „De Regge staat tot de rand en blijft de Vecht bevoorraden. De IJssel en het Zwarte Water zijn bijna een meter boven hun peil, waar door afvoer naar het IJsselmeer wordt bemoeilijkt. Elke druppel regen die nu valt, jaagt het Vecht water omhoog". Volgens burgemeester L. P. Quar- les van Ufford van Dalfsen is er geen reden tot paniek in zijn ge meente. De Vechtdijk mag er dan slecht aan toe zijn, de burgemees ter verwacht niet dat zijn dorp on der water zal komen te staan. Hij baseert die mening op „het arse naal aan techniche hulpmiddelen die we tegenwoordig achter de hand hebben". Het is nu al zeker dat de binnenzee, die de Vecht nu is geworden, voor zeker een miljoen gulden schade heeft aangericht. Volgens hoofd ingenieur W. J. Tonnis van het Drentse waterschap Bargerbeek bedraagt de schade alleen daar al ongeveer 200.000 gulden. Een boer in de zwaargetroffen buurt schap Hessum bij Dalfsen zei gis teren dat hij een schade van 30 mille heeft becijferd omdat zijn wintervoorraad in de stroom ten onder is gegaan. Er zijn nogal wat ,._t het water onder vloeren van de hui zen en de brandweer moet eraan te pas komen het weg te pompe- Het water in de Vecht bij Dalfsen was zondagavond gestegen tot 334 plus NAP. Dat was 5 centime ter hoger dan zaterdag. Het leek erop dat het water zijn hoogste punt had bereikt. Maar het regen de van tijd tot tijd en aat vormde met de met het uur meer water doorlatende dijken een reële be dreiging voor het dorp Dalfsen en het gebied ten noordwesten daar van. Toenemende wind uit het noordwesten deed dat risico nog toenemen. manningen aan een ramp zijn ontsnapt. Bij de aanvaring raakte de voorsteven van de lege tanker "Hengstey-See" rond half elf de middenste ven van de tanker "Rijntank 15" aan bakboordzijde, waar bij tenminste twee lading tanks van de "Rijntank 15" lek raakten. Daardoor stroomde vijftien tot twintig ton van het explosieve nafta 'uit het schip, terwijl de moto ren van beide schepen nog draaiden. Een explosie deed zich echter niet voor. Een stevige bries, er heerste toen windkracht vier, blies een wolk van de stof in zuidelijke richting. Rond elf uur waren er bij de diverse politiekorpsen al tientallen klachten wegens stankover last binnengekomen uit Dor drecht, Sliedrecht, Papen- drecht en Hardinxveld. De milieudienst van de Drecht- steden ging vrijwel direct na de klachten ter plekke over tot metingen, maar hoge con centraties werden toen niet aangetroffen, waarschijnlijk doordat nafta zeer vluchtig is. De scheepvaartinspectie heeft het scheepvaartverkeer niet hoeven te stremmen vanwe ge de aanvaring. Ten tijde van de aanvaring was er nau welijks verkeer en het gevaar bleek tegen twaalf uur al ge weken te zijn. De bemanning van de Rijntank slaagde erin door pompen het lek boven water te krijgen. Journalisten willen debat links" LEEUWARDEN - mevrouw Jinke Kuperus-Hoekstra een oorkonde nadat zij in zijn provincie het eerste kievit kinderen van de eierzoekster en de echtgenote van mr. Rijpstra kijken toe. BRUMMEN-WIRDUM - Het eerste kievitsei van dit jaar is zater dag gevonden door de veertienjarige Johan Dijkstra uit Brum- men (Gelderland). Zowel de burgemeester van Brummen als de Commissaris van de Koningin in Gelderland, mr. Geertsema, weigerde echter het ei in ontvangst te nemen. Mr. Geertsema: "Als ik het eerste kievitsei accepteer, ben ik bang dat het rapen van eieren dit seizoen niet stopt". Met zijn weige ring volgt Geertsema het beleid van het koningshuis, dat de traditionele aanbieding van het eerste kievitsei enige jaren gele den heeft afgeschaft. De Commissaris van de Koningin in Friesland, mr. Hedzer Rijp stra, accepteerde gistermiddag wel het eerste kievitsei dat in zijn provincie werd gevonden. De vondst werd gedaan door de 35 jarige huisvrouw Jinke Kuperus-Hoekstra uit Wirdum. Jinke is een kei in het eierzoeken maar ook in het vinden van oplossin gen op "kritieke momenten". Zij had namelijk geen muts genomen toen zij de weilanden in ging. Derhalve leegde zij het altijd bij haar aanwezige pakje zware shag, deed daar behoed zaam het ei in, stopte het zakje voorzichtig in haar mond en sprong zo met behulp van een stok over de sloot om het nieuws thuis te kunnen melden. Behalve eierzoekster, is Jinke Kuperus-Hoekstra ook actief als vogelwachtster, wat o.m. inhoudt het beschermen van broed sels. Voor haar vondst kreeg mevrouw Kuperus een oorkonde en de Silveren Ljip, een jaarlijkse prijs van de Leeuwarder Cou rant. „Neveninkomsten naast bijstand stimulerend" DEN HAAG (ANP) - Nevenver- diensten van bijstandontvangers kunnen gedeeltelijk worden vrij gelaten om hen te stimuleren tot het aanvaarden en behouden van arbeid. Dit zegt het college Alge mene Bijstandywet in een advies aan de minister van sociale za ken. Die vrij te laten nevenver diensten kunnen inkomsten uit arbeid, kamerverhuur en kost geld zijn, aldus het collegè. Het college motiveert zijn advies met de opmerking dat veel bij standontvangers door hun gerin ge opleiding en arbeidservaring, leeftijd, zorg voor kinderen en psychosomatische kwalen wei nig kansen hebben op de ar beidsmarkt, waardoor een groot aantal van hen in een sociaal iso lement verkeert. Dat isolement kan volgens het col lege worden doorbroken door die bijstandontvangers te stimu leren tot het aanvaarden van een werkkring. Andere bijstandont vangers, die alleen door de situa tie op de arbeidsmarkt moeilijk aan het werk kunnen komen, moeten worden gestimuleerd tot het aanvaarden van tijdelijke deeltijdbanen. over DEN HAAG (ANP) - Ongeveer tachtig Nederlandse journalisten hebben dit weekeinde de lijst trekkers van de vijf linkse partij en in een brief uitgenodigd voor een openbaar debat in begin mei over eventuele progressieve re geringssamenwerking na de ver kiezingen. In de brief aan Den Uyl (PvdA), Van der Spek (PSP), Bakker (CPN), Beckers (PPR) en Terlouw (D'66) zeggen de journa listen dat naar hun indruk in de speculaties over het toekomstige kabinet de mogelijkheid van re geringssamenwerking tussen progressieven voorlopig nog wordt onderbelicht. De journalisten vragen zich af waarom een serieuze discussie over de voor- en nadelen van een vooruitstrevende regeringscom binatie tot na de verkiezingen blijkt te worden uitgesteld. Mede als gevolg van het optreden van het kabinet-Van Agt slinkt het vertrouwen in de politiek in het algemeen, terwijl we in Neder land en daarbuiten voor grote politieke en maatschappelijke problemen staan. Het stimuleren van een debat over de levensvat baarheid van een progressief ka binet lijkt de journalisten in dat licht geenszins overbodig, zo blijkt uit de brief. In het debat zouden de lijsttrek kers van de vijf partijen die bij het dragen dan wel gedogen van een progressief kabinet een rol kunnen vervullen na kunnen gaan op welke punten zo'n sa menwerking mogelijk is en op welke punten niet. Bukman: Wiegels politieke neus niet in orde (ADVERTENTIE) DEN HAAG (GPD) - Het CDA ste vent niet af op een nieuw kabinet met de VVD, eventueel aange vuld met D'66. Partijvoorzitter Piet Bukman verklaarde dat zaï- terdag na afloop van een twee daagse conferentie van de CDA- top in Noordwijkerhout. Een voorkeur van het CDA voor de VVD was afgeleid uit een geheim strategie-stuk dat op die bijeen komst ter sprake kwam. „Wie suggeréert dat we op pad zijn iets te frabrieken met VVD en D'66 samen, zit er volstrekt laast", aldus Bukman. „We heb- Den juist nadrukkelijk gesteld dat we ons de luxe niet kunnen veroorloven te zeggen: met jou willen we wel en met jou nie- t". Volgens een verkiezingsonderzoek dat het VARA-radioprogramma In de Rooie Haan zaterdag publi ceerde, zou de huidige regerings coalitie CDA-VVD slechts op 70 zetels kunnen rekenen (nu 77). De linkse partijen zouden samen 75 zetels halen, net geen meerder heid. Het Rooie Haan-Nipo-onderzoek laat een verlies voor de PvdA van' tien zetels zien (van 53 naar 43 ze tels). D'66 zou van 8 op 20 zetels komen. De PPR verliest: van 3 naar 2. CPN en PSP stijgen alle bei aanzienlijk. De CPN zou van 2 op 5 zetels komen, de PSP van 1 op 5. Hoewel de VVD volgens het onder zoek 4 zetels verliest (van 28 naar 24), zit er ten opzichte van eerdere onderzoeken enige winst in. De VVD is nu weer groter dan D'66. Het CDA zou van 49 op 46 zetels komen en daarmee de grootste partij worden. Voorts zou de SGP 3 zetels behalen, en GPV en DS'70 elk 1. Informateur Een dergelijke verkiezingsuitslag is volgens CDA-voorzitter Buk man zo onduidelijk, dat er niet meteen geprobeerd moet worden een nieuw kabinet te vormen. „Er Zal dan eerst maar eens een infor mateur aan de slag moeten", zei hij in een reactie. In elk geval wil het CDA een kabinet met een veel bredere basis dan het huidi ge. Volgens VVD-lijsttrekker Hans Wiegel zou het voor iedereen met een fijne politieke neus duidelijk zijn. dat het CDA na de verkiezin gen weer met de VVD verder wil CDA-voorziter Bukman meent echter dat er kennelijk iets aan de neus van Wiegel mankeert. Voor PvdA-leider Joop den Uyl ligt de uitslag van het verkiezingson derzoek duidelijk. „Hier blijkt uit dat de kiezers vinden dat er een ander kabinet moet komen", zei hij in Oslo, waar hij een conferen tie van Westeuropese socialisti sche partijen over kernwapens bijwoonde. Wiegel stelde tevreden vast dat de grootste groei van D'66 in de voorspellingen nu voorbij is. Bij gebrek aan steun vooreen „natio naal kabinet" (blijkens uitlatin gen zaterdagavond ,in het TV- programma Brandpunt wil Wie gel wel met Hans Gruyters (D'66) en Han Lammers (PvdA) in zo'n kabinet zitten) kiest hij voor een combinatie CDA-WD-D'66. In de verkiezingsstrijd zal Wiegel zich vooral op de D'66-aanhang richten, zo blijkt uit zijn opmer kingen dit weekeinde. ..Ik zal de kiezers van D'66 voorhouden dat ze, door op D'66 te stemmen, die partij verkopen aan de PvdA Terlouw heeft D'66 immers vast geknoopt aan de PvdA. Ik hoop dat hij inziet, dat hij daarmee op een verkeerd paard wedt", aldus Wiegel. Formatiepunten In Noordwijkerhout. waar de CDA- top zich op de komende verkie zingscampagne voorbereidde, heeft de partij een aantal punten vastgesteld die in de kabinetsfor matie een hoofdrol moeten spe len. Die punten staan dan tegen over de bekende zes strijdpunten van de PvdA. Voor het CDA staat de ontwikke lingssamenwerking op de eerste plaats, gevolgd door werkgele genheid. volkshuisvesting, het overeindhouden van de sociale zekerheid voor wie het echt nodig heeft, de minderheden, het wel zijn en het terugdringen van de kernwapens. afhankelijkheid

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7