Trilogie ontglipt Vriesekoop Leiden leeft zich uit tegen Tonego... Geen reclame damesbasketbal Protest van NTTB tegen WK-indeling Bekeravontaor Philidor ten einde Atleet Klaas Lok 'crossf opnieuw naar overwinning Partner Swier valt in slaap voor dubbelspelfinale MAANDAG 16 MAART 1981 PAGINA 15 SPORT Donar uitgeschakeld Volkomen onverwacht is het afge lopen weekeinde al bekend wor den wie uitkomen in de nacom- petitie. Donar was plotseling weer kanshebber geworden, maar verspeelde de plaatsings-( mogelijkheid zaterdagavond. Van het reeds uitgeschakelde en het met slechts één Amerikaan uitkomende Stars werd thuis met 71-76 na een 28-46 rust stand verloren. Daar dit resultaat komen behalve Leiden en Den Bosch BV Amstelveen en Am sterdam uit in de play offs. Zater dagavond zal uiteindelijk de be slissing vallen wie tegen wie speelt, nu op de laatste wed strijddag toevalligerwijs de duels Leiden-Den Bosch en Amster dam—BV Amstelveen staan ge programmeerd. LEIDEN De opmerking was nietszeggend, maar op dat mo ment heel typerend. „Die bal moet erin", snauwde de Rotter dam-Zuid—coach zijn speel sters bij een 4—4 stand toe. Op dat moment een opmerkelijk score, want er waren toen al zes minuten verstreken. De eredivi sie-ontmoeting tussen Parker Leiden en Rotterdam Zuid (39—56) was dan ook bepaald geen reclame voor het damesbas ketbal. Het verlies van Leiden betekende tevens dat de ploeg van Rob de Vries de aansluiting met de mid denmoot verloor. De Amster dammer kan een excuus aanvoe ren. Hij miste Ineke van der La ken en Mardeth van Gennip Vooral de absentie van de laatste was voelbaar. Van Gennip had wellicht de nodige rebounds kunnen pakken. Nu was Leiden in de reboundduels bijna geheel afhankelijk van center Marijke Klos. Zij speelde evenwel één van haar mindere wedstrijden. Normaal is Klos goed voor een kleine twintigtal punten. Nu bleef haar productie steken op het schamele aantal van vier. Hoewel RZ een povere start kende, viel de zege toch ruim uit. Na een 20-20 tussenstand pauzeerden de Rotterdamse dames bij 20-26. Na de basketbalwisseling was het evenwel éénrichtings verkeer. Bij Leiden kwam alleen Ria de Wit met haar 14 punten in de dubbele cijfers. Bij de heren in de rayon eerste klasse kwam BV Leiderdorp niet in actie. In diezelfde poule ver loor rodo lantaarndrager Luba met 54—70 van Binnenland. De Leidenaars, die nog slechts één wedstrijd hebben gewonnen, le ken aanvankelijk op een verras sing aan te sturen, toen zij na 12 minuten ruim afstand hadden genomen: 27-16. „Een soort ver kramping sloop toen binnen het team en die heb ik er niet meer uit kunnen krijgen", verklaarde Van Bemmelen de opmerkelijk terugslag van zijn team. Want tot aan de rust scoorde Leiden niet meer. Binnenland deed dat wel en pauzeerde bij 27-16... In de tweede helft kwam Leiden niet meer aan te pas, getuigde de 54-70 eindstand. Robert-Jan Drijver (11) en Geert van Zand wijk (10) waren de productiefste spelers. Tweedeklasser Blitz zag het beker- avontuur door Green Eagles worden beëindigd. Donderdag avond werd de foutenlast de Voorschotenaars noodlottig: 110-92. In de return stond Blitz drie seconden voor het eindsig naal nog op winst: 86-84. In de slotfase stelden de inwoners van Maassluis hun finaleplaats defi nitief veilig: 86-87. LEIDEN De ruim zeshon derd toeschouwers, die gis teravond gratis Parker Leide- n-Tonego (109-63) hebben bijgewoond, hebben maar ge deeltelijk waar voor hun 'geld' gekregen. Alle reke ninghouders bij de Leidse Spaarbank, die zonder te be talen de kassa van de Vijf Meihal mochten passeren, za gen de thuisclub de laatste 'trainingswedstrijd' voor de play offs afwerken. De pupil len van Wallaart spanden zich dan ook niet de volle veertig minuten in. Acht mi nuten voor tijd liet de Leide- n-coach zelfs zijn tweede keus het duel uitspelen. Nor maal slinkt dan de voor sprong. Nu stoomde de vi- ce-landskampioen van 84—47 door naar 109—63. Dat zegt tevens veel over het spel peil van de opponent. Aan het begin van de competi tie had het er alle schijn van dat de inwoners van Haaks bergen een aanwinst zouden zijn voor de eredivisie. Maar ook op de voorlaatste wed strijddag slaagden de volge lingen van Wim van Ek er niet in die belofte in te lossen. De één na laagste positie op de ranglijst betekent officieel degradatie naar de eerste di visie. Omdat alleen Noord- kop serieus overweegt ge bruik te maken van het pro- motierecht. zou Tonego een herkansing kunnen krijgen. Daarop vooruitlopend heb ben de Tukkers al contacten gelegd met verscheidene 'af dankertjes' bij Donar en de Leidse bankzitters Kip en Strong. Het mag dan ook geen toeval heten, dat de laat- sten in de slotfase gretig ac teerden. Het zou overigens weieens de laatste keer geweest kunnen zijn, dat Strong en Kip ont spannen in Leiden-shirt de slotminuten uitspeelden. A s. Net als de voetbalclub Go Ahead Eagles kent ook de basketbal- vereniging Tonego een princi piële sporter. Evenals Jaan de Graaf is voor Jerry van der Pol sport op zondag tfcboe. De Ne derlandse Amerikaan ver scheen daarom gisteravond niet in Leiden, waar zijn club voor de eerste keer in dit seizoen op Van der Pol's rustdag in actie kwam. zaterdag besluit Leiden ïm mers de reguliere competitie met het toptreffen met lands kampioen EBBC/Den Bosch, terwijl daarna de play offs op het programma staan. Dan moeten de échte 'kanonnen' op scherp staan en is er voor de meeste reservisten niet meer dan een taak als 'sup porter' weggelegd Gisteravond zette Wallaart al in een vroeg stadium ste geschut droog. Maar To nego kon dan ook niet meer dan als een sparringpartner worden beschouwd. De Twentenaren zetten zichzelf in de beginfase al mat met de 2-3 zone, die zij Leiden voor schotelden. Nadat de ploeg van Wallaart van 10—10 was doorgestoten naar 22—10. schakelden ook Van Ek over Ondanks dat Van Solm binnen acht minuten tegen vier fou ten aanliep, bouwden de Sleutelstadbewoners de voorsprong freewheelend uit. Topscorer en toprebounder Martin werd bovendien volle dig uit de wedstrijd gespeeld door Steve Puidokas. die souverein onder de borden heerste. Toen de Nederland se Amerikaan Graig DeWitt bij 34-14 met een ernstige enkelblessure het veld moest ruimen, leek Leiden op een monsterscore af te stevenen. Dat gebeurde niet. omdat de concentratie enigszins ver slapte. Daarom liet Wallaart na de 56—29 ruststand zijn bankzitters opdraven en hen het voorlaatste hoofdstuk To nego afhandelen. Scores en rebounds Leiden: Puidokas 22/11. Kruidhof 17/ 3. Parker 14 4. Woudstra 14 3, M. Plaat 12/5. Bruinsma 10 6. Strong 10/3. C. Plaat 6/1. Kip 2/4 en Van Solm 2/2. Tonego: Martin 18, Omanette 17. Sibilo 10. B. van Ek 6, Bakker 4. Smid 2. H. van Ek 2, Scheurwater 2 en DeWitt 2. HERMAN POOS Joop Riethoven geeft het startschot van 'zijn' marathon, die gisteren ten bate van het gehandicapte kind werd gelopen LEIDEN - Klaas Lok, die vorige week Nederlands crosskam pioen werd op de renbaan Duin- digt in Wassenaar, heeft gisteren tijdens de jaarlijkse Warande loop in Roosendaal opnieuw zijn superioriteit getoond. De Utrechtenaar bleef op het 9 kilo meter lange parcours Piet Vonck en Cor Vriend voor. Bij de da mes, die drie kilometer moesten afleggen, was de\ Roosendaalse Marike Wouters de sterkste. Hier legde Marian van Schie van Ba taven/Leiden beslag op een ver dienstelijke tweede plaats met zes secondzn achterstand. Successen voor het Leidse AV Hol land waren er gisteren wegge legd in Rijswijk. Bij de Te Werve- cross behaalde Regina van Duyn de zege in de categorie meisjes B. Zij was veel te sterk voor de con currentes maar verspeelde in de slotfase flink wat van haar voor sprong door een verkeerd pad in te slaan. In dezelfde groep was er een derde plaats weggelegd voor een clubgenote van Regina van Duyn. t.w. Vera Brederode. Bij de meisjes C blonk Holland-ju- niore Carla Teske uit met een derde plaats. Ronald Vermond werd vijfde bij de jongens D. Oud-Leidenaar Rob Strik was gis teren de snelste in de Leidse Ho liday Inn-marathon. Deze mara thon (geen officiële KNAU-wed- strijd maar een door sportorgani- sator Joop Riethoven ten behoe ve van een goed doel georgani seerde prestatieloop over 42 kilo meter) bracht Strik een winnen de tijd van 2 uur 27 minuten en 22 seconden. Ad.Ulijn uit De Zilk, lid van NSL uit Noordwij- kerhout, werd vijfde in 2.456 20. Een halve marathon leverde een ruime overwinning op voor AV Holland-atleet Theo van der Veer in 1 uur en 8 minuten. Bij Holi day Inn werd ook nog een tien kilometer georganiseerd die werd gewonnen door Bataven- atleet Clemens van Rooden in 36.41. De Fransman Philippe Houvion heeft zaterdagavond by indoor- atletiekwedstrijden in het Franse Niort het polsstokhoogspringen gewonnen met 5,65 meter. De prestatie van de Fransman is des te opmerkelijker omdat de aan loop ter plaatse slechts dertig meter lang was. UTRECHT - "Ik was in slaap ge vallen en werd pas wakker toen er ineens iemand kwam vragen waar ik nu bleef." Direct vanuit de kleedkamer - en dus geheel onvoorbereid - stapte Patrick Swier gistermiddag achter de tafeltennistafel om samen met Bettine Vriesekoop de finale in het gemengd dubbelspel af te wikkelen. Zonder de vertrouw de warming-up kwam de Bosko per zichzelf geweldig tegen toen hij vervolgens fout op fout sta pelde en de titelkans verspeel de. Hoewel Bettine Vriesekoop er alles aan deed om de misslagen van Swier te compenseren, kon zij de nederlaag niet afwenden. Het Hazerswoudse duo Ronald Rijs- dorp/Jolanda Noordam zegevier de nipt (22-20 en 21-17), waar door Vriesekoop ook nu weer de onbetwiste ster op de nationa le kampioenschappen - de door haar geplande trilogie miste. Want in het enkelspel bedwong UTRECHT - Het hoofdbe stuur van de NTTB heeft scherp geprotesteerd tegen het terugzetten van het Ne derlands damesteam naar de tweede categorie bij de ko mende wereldkampioen schappen in Novi Sad. Deze papieren degradatie is een gevolg van het door de orga nisatie plaatsen van Zuid-Ko- rea, dat twee jaar geleden om politieke redenen niet mee kon doen, in de eerste catego rie. Zuid-Korea kreeg van Noord-Korea geen inreisvi sum. De NTTB protesteerde tegen het feit dat de terugzetting is gebeurd zonder enigerlei vorm van communicatie of overleg. Het bestuur vindt dat in de strijd met het hand boek 1979 van de ITTF. de in ternationale tafeltenisfedera- tie. In dat handboek staat dat de in Pyong Yang bereikte veertiende plaats voor de ko mende WK recht geeft op een plaats in de eerste categorie. En ook dat eventuele veran deringen zes maanden vante- voren bekend gemaakt moe ten worden. De NTTB zegt een dergelijk bericht nooit ontvangen te hebben en is van mening dat de plaats van de Nederlandse dames in de eerste categorie dan ook niet ter discussie gesteld kan wor den. zij simpel de naar een plaatsje i de herencompetitie lonkende Sandra de Kruijff, die evenals in voorgaande jaren een geheel kansloze finaliste bleek: 21-13, 21-15 en 21—9. Daarmee legde Vriesekoop beslag op haar vijfde nationale titel in successie. Ook in het damesdubbel was zij met Sandra de Kruijff weer een klas se apart: 21—9 en 21-10 tegen de Zeeuwse zusjes Vivian en Stella Blanckaert. Swier lag dus te slapen. Hij ver gooide op die manier ook zijn ei gen kans op een titel. "Voor me zelf vind ik het niet erg, want ik weet dat het mijn schuld is. Maar voor Bettine is dit natuurlijk wel vervelend. Zij wilde immers drie titels winnen. Ik snapte er op dat moment in de kleedkamer niets van, want normaal duurt de pau ze voor zo'n finale veel langer. De tijd ging echter sneller dan ik dacht," aldus de Scylla-speler, wiens fout ook best ter illustratie kan worden gebruikt hoe ver moeiend de deelname aan de NK voor de topspelers is geweest. Want behalve A-spelers kwamen er in de Utrechtse Catharijnehal ook erg veel spelers van het tweede garnituur (B- en C- spe lers) aan bod om hun kampioen schap te spelen. Dat had tot ge volg dat topspelers als Swier, die op vele fronten meestreden, gis teren zoveel wedstrijden achter een moesten spelen, dat het dui delijk teveel van het goede werd. Luister maar naar Swier, die bij de heren in de kwartfinales strui kelde over Hans Lingen en daar door zijn prestatie van twee jaar geleden (vierde) niet kon evena- 'Tn de eerste game ging het best goed. maar daarna maakte ik te veel fouten. Het is moeilijk om je goed te concentreren als je zo veel wedstrijden achter elkaar moet spelen. Lichamelijk kon ik het wel opbrengen, maar geeste lijk ging er iets kapot". De sterkste "Leidse" vertegen woordiger in het herenenkelspel moest de populaire Schiedam- Bettine Vriesekoop behaalde gisteren in Utrecht op haar sloffen de nationale tafeltennistitel. omkleden omdat hij ook in de dubbelspelen niet tot de halve fi nales was doorgedrongen. Een nieuwe ervaring voor de zuinig trainende Amstelvener, die vorig jaar met de maximale buit van drie titels heel wat succesvoller de zaal uitstapte. Omdat Van der Helm vroegtijdig van het strijdtoneel verdween werd Nico van Slobbe de grote favoriet voor de eindzege. Inter nationals als Anne Vlieg en Jaap UTRECHT - De rol van Bert van der Helm op de tafeltennistafel was gisteren snel uitgespeeld. Op een andere manier deed de veelvoudig nationaal kampioen echter wel van zich spreken. Tij dens het titeltoernooi verzamel de hij namelijk zoveel mogelijk handtekeningen van deelnemers om te bevorderen dat er volgend seizoen een nieuwe competitie- opzet in Nederland komt. Zoals bekend is Van der Helm van mening dat de competitie aan trekkelijker moet worden ge maakt. Hij acht daartoe een uit breiding van de huidige (drie- )mansformatie tol vier spelers per ploeg noodzakelijk. Dan zou ook de speelduur - nu vaak te lang bekort kunnen worden als er op twee tafels tegelijkertijd gespeeld wordt. Van der Helm vond in Utrecht veel medestan ders en verwacht zelf een positie ve uitwerking van zijn plannen. De bondsvergadering van de NTTB moet daar straks in mei evenwel een beslissing over ne mer Hans Lingen doorgang (26-28, 21-15, 21-16, 25-23) verlenen tot de laatste vier. Daar bij ontbrak zeer verrassend twaalfvoudig kampioen Bert van der Helm, die in de kwartfinales door de opvallend presterende Jaap van Spanje in drie games uit het toernooi werd verwijderd. Van der Helm kon zich toen gaan van Spanje kruisden zijn pad, maar konden de oude meester dat uitzicht niet ontnemen. Ster ker: Van Slobbe domineerde op weg naar z'n derde kampioen schap dusdanig, dat de titelstrijd een saai einde kreeg. Jaap van Spanje mocht dan wel boven verwachting presenteren, in de finale werd hij naar een mislukte poging tot winst in de tweede ga me (22-20) eenvoudig aan de kant geschoven: 21-14, 21-7. Desondanks kon deze Veluwe- speler tevreden terugblikken, want de zilveren plak gaf hem de zekerheid tot deelname aan de wereldkampioenschappen in Joegoslavië, die in april gehou den worden. Bondscoach Bert Schoof verkoos hem nu boven broer Ron van Spanje, die al in de beginfase van het toernooi door de onbekende Koen de Vries van zijn Oranje illusies beroofd werd. Schoofs neemt behalve Jaap van Spanje ook Anne Vlieg, Rene Hijne en Han Gootzen mee naar Novi Sad. in de wetenschap dat sterke spe lers om uiteenlopende redenen thuisblijven. Collega-coach Gerard Bakker heeft die handicap bij de dames niet. Het viertal dat de reis mee maakt, voldeed uitstekend aan de verwachtingen. Bettine Vrie sekoop, Sandra de Kruijff, Bri gitte Kooter en Jolanda Noord am eindigden in deze volgorde op de eerste vier plaatsen. Dat WK-kwartet maakte de dienst uit. waarmee andermaal de Ha- zerswoudse/Leise superioriteit werd onderstreept. "En dat zal de komende tien jaar nog wel zo blijven ook," voorspelt Scylla- coach Theo Bakker. Noordam en Kooter, de beide Avanti-dames, speelden een sterk toernooi. Kooter zorgde voor suprises door de Leidse Ste- phine van Gennip en Jolanda Noordam in drie games duidelijk af te troeven en greep daardoor brons. Dat was bij de heren weg gelegd voor Hans Lingen, die Anne Vlieg klopte. Ron en Jaap van Spanje zegevierden in het herendubbel voor Van Slobbe en Vlieg. WIM VAN WANROOY Swier gaat vrijwel zeker van Seylla naar Avanti UTRECHT - Het ziet er naar uit dat de Leidse tafeltennisclub Scylla volgend seizoen niet meer kan beschikken over Patrick Swier. De Boskoper overweegt heel sterk een overstap naar de Hazerswoudse vzreniging Avan ti. "Het is vrijwel zeker dat ik naar Avanti ga." aldus Swier, die zegt om verschillende redenen van club te willen veranderen. Aleer hij een definitieve beslissing neemt, heeft de Scylla-speler eerst nog een gesprek met zijn trainer Theo Bakker en het be stuur van de Leidse club. "Maar ik geloof niet dat dat gesprek nog wat op zal leveren. Ik wil me thuisvoelen bij een vereniging cn dat is by Scylla op het ogenblik niet het geval. Avanti spreekt mij meer aan. ik train daar ook al drie keer per week terwijl ik nog twee trainingen bij Scylla volg. Bij Avanti kan ik bovendien meer met spelers van mijn leef tijd spelen en ook het feit dat Boskoop wat dichter by Hazers- woude ligt is wel prettig." draagt Swier een aantal redenen aan. Veel dieper gaat hij er nu nog niet op in. In afwachting van het komende gesprek wil Scylla-trai- ner Bakker de overgang van Swier nog niet bevestigen. LEIDEN Aan het bekeravontuur van Philidor is ditmaal een vroegtijdig einde gekomen. De Leidse schaakploeg stuitte in de tweede ronde op het Haagse DD 2'/2-l,/2. LSG kwam wel een ron de verder. Het Noordwijkse Da niël Noteboom delfde na taai ver weer met 2' j-1"2 het onderspit. Philidor had aan DD een lastige opponent. De voormalige Haag se hoofdklasser lijkt momenteel de oude vorm te hervinden. Al spoedig kwam Philidor op alle vier de borden goed te staan. De tegenvallers volgden elkaar hier na echter snel op. Peter Gelpke stond lange tijd met een plus pion op winst, maar begon ver volgens in tijdnood onzuiver te spelen. Dit gaf opponent Lind ner de kans om een remise af te dwingen. Bij Hans Kuyf verliep alles wel naar wens. De open Ne derlandse kampioen won over tuigend van Dickhoff Joop Piket en RAG de Graaff gin gen daarentegen wel de mist in. Piket had na twintig zetten al een uitstekende positie bewerkstel ligd. De Leidenaar ging echter op de offertour. wat tot een moei lijke positie leidde. Met nog vijf minuten voor één zet voor de boeg verzakte Piket plots in diep gepeins. Wreed werd hij korte tijd later door opponent Kort uit zijn roes verstoord. Piket s vlag was gevallen: 0-1. Ook RAG de Graaff stond al snel erg goed Na enkele misstappen werd hij door Schendstok echter genadeloos mat gezet: 2l/i-\l/2 voor D D. Slechts met pijn en moeite kon hoofdklasser LSG een 2l/z-\ l/ï ze ge op promotieklasser D Note boom bewerkstelligen. Wichers en De Botf Vim al snel klaar remise. Jan Bakker beging op het eerste bord al op de zesde zet een openingsfout. welke hij niet meer te boven kwam. Komngs sloeg in de tijdnoodfase defini tief toe. Uiterst spannend was het in de ontmoeting tussen Heemskerk en Scherp- l Heemskerk leek eerst allerlei matnetten in de stelling te kun nen weven, maar f^en van allen leidden tot het gewenste doel. Dit f>f Scherpen! w de kant om naar een gewonnen eindspel af te wikkelen Tijdens het'uitvlugge- ren' het de Noordwijkcr zich ech ter alsnog pardoes mat zetten 2V5-V4. Bij de partij tussen Ooste- rom en Binnendijk vlogen de kansen heen en weer. Oostcrom stond eerst goed, soupeerde cch- t. r tewed bedenktijd en moest in tijdnood in een slechte positie berusten Bij het uitvluggeren keerde het tij plots weer. Ooste rom belandde in een gewonnen eindspel. Toch ging de winst naar Binnendijk, want hy zag zijn opponent ac laatste fout be gaan en gaf toen geen kans meer weg: 2lh-V/i. In de derde ronde moet LSG tegen mede-hoofd klasser MEMO aantreden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15