Leython grijpt titel Zijl/LGB handhaaft ongeslagen status in eigen bad: 6-6 1 LZ bezegelt lot de Gouwe Succes shorttrack-ers Degradatie dreigt voor de Sleutels Jan Slingerland moet titel afstaan LEIDEN - Opnieuw heeft de za terdag vierdeklasser Sleutels 1 met het kleinst mogelijke ver schil verloren. Ditmaal bracht DSS'26 de Vlietbewoners een 1-0 nederlaag toe. In de eerste helft ontwikkelde zich een gelijkop- gaande wedstrijd waarin de Sleutels de betere kansen kreeg. De foooiste kans kreeg Henny Onderwater maar die werd vlak voor de 16-meterlijn neergelegd. De toegekende vrije schop lever de niets op. In de 44ste minuut kwam DSS nog onverwachts aan de leiding toen de bonkige spits een bal verlengde die doelman Bram Lepelaar volkomen kans loos liet. Na de hervatting toonde DSS zich wat sterker maar hot op de counter spelende Sleutels was toch niet ongevaarlijk. Met niet aflatende ijver werd getracht tot treffers te komen, maar het ontbreken van een speler met een beslissend schot was er op nieuw de oorzaak van dat met het kleinst mogelijke verschil werd verloren. Door deze neder laag is de dreigende degradatie weei; een stapje dichterbij geko- DO/ST MAANDAG 16 MAART 1981 sportJ sport Tegen AZC/Alphen Alex van Belkum heeft uitgehaald en zet De Zijl/LGB op voorsprong in de strijd tegen AZC. LEIIDEN - Sedert enige weken is het duidelijk dat AZC met de hoogste waterpolo-eer zal gaan strijken. De Alphense ploeg voelt zich dit seizoen als een vis in het water en rolt bijna elke te genstander moeiteloos op. Slechts éénmaal tegen Zian/Vi- tesse maakte de brigade van coach Arie Domburg een hele misstap. De Zijl/LGB zorgde er zaterdagavond voor dat het niet Jan Slingerland moest gi, i de badmintonfinale buigen. LEIDEN - D. Tjin is in het hererienkelspel als winnaar uit de bus gekomen in het'toernooi van de badmintonclub Leiden. De DKC-speler versloeg Dick Oostergo van Vlietwijk met 15-8, 15-1. De Haagse vereniging ontving gistermiddag in de Vijf Meihal uit handen van burgemeester Goekoop het merendeel van de prijzen, waaronder ook de verenigingsprijs. DKC was met een zeer sterke afvaardiging naar het BC Leiden- toernooi gekomen. Het herendubbel Tokrono/Tjin Asjoe stal daarvan de show. In een zinderende finale klopten zij hun clubgenoten Van Weezel/Van den Heuvel via 15-7, 14-17, 15-12. In de B-klasse moest Jan Slingerland (Leiden) zijn titel af staan aan Vlietwijker Van der Berg (15-5, 5-15,15-8). De winnaars: C-klasse: he F. Neuteboom, de M. Foesenek (de meest belovende speelster), hd Van Wanrooy/Van Kempen, dd Foesenek/Koets, gd Sihonbing/Grit; B-klasse: he A. van der Berg, de I. de Vriond, hd Meijendorf/Tjin, dd Van de Ruit/ Wens, gd Wens/Wens; A2-klasse: he D. Tjin, de Van Beek, hd Tokrono/Tjin Asjoe, dd Liem/Van Beek, gd Liem/Van den Heu vel. LEIDEN - LZ'86 heeft na een reeks van forse nederlagen tegen de toppers uit de wa- terpolohoofdklasse zater dagavond in het Vijf Meibad weer een overwinning ge boekt. De Gouwe werd na een enerverend duel met 8-7 verslagen. Het Oegstgeestse Vivax zette een zeer belang rijke stap op weg naar het kampioenschap in de derde klasse. Concurrent Wik werd met 11-6 duidelijk ver slagen. DKD blijft in de hoek waar de klappen vallen. Me de-degradatiekandidaat RWV was met 10-6 te sterk. LZ'86 heeft zaterdagavond het lot van streekgenoot De Gouwe zo goed als bezegeld. De Leidenaars trokken in een duel dat twee gezichten kende slechts vier seconden voor tijd de toch wel ver diende 8-7 zege naar zich toe. Door deze nederlaag kan De Gouwe degradatie naar de eerste klasse bijna niet meer ontlopen. Zoals gezegd ken de de wedstrijd twee totaal verschillende delen. In de .eerste periode was het fel ge- starte De Gouwe opper machtig. Het vele Leidse balverlies werd goed afge straft en binnen luttele mi nuten keek LZ dan ook tegen een 0-3 achterstand aan. Joop Siera verkleinde in de eerste periode de achter stand tot 1-3. In de volgende drie perioden speelden de Leidenaars een felle press. De Gouwe had het hier dui delijk moeilijk mee. LZ nam dan ook langzaam maar ze ker het initiatief over. In de tweede periode leverde dit nog geen treffers op, maar aan het eind van de derde periode waren de Leide naars dankzij tweemaal Jan de Graaf en de gisteren (in de laatste drie perioden) goed op dreef zijnde Bram van Mil langszij gekomen (4- 4). De laatste periode had een bijzonder spannend ver loop. Om de beurt doelpunt ten de ploegen, met LZ steeds aan de goede kant van de score. Toen v.d. Meer 55 seconden voor tijd De Gouwe op 7-7 bracht leek de wedstrijd in een gelijkspel te eindigen. Een goede inter ceptie van Bram van Mil stelde Wilco van der Zeeuw in staat om vier seconden voor tijd toch nog een Leidse zege te bewerkstelligen. Leidse goals: Wilco v.d. Zeeuw 3x, Bram v. Mil 2x, Jan de Graaf 2x, Joop Siera. Katwijk hield aan de reis naar het verre Groningen1 niet meer over dan een 8-7 nederlaag. Na een gelijk op gaande strijd was de Wal- visch in de laatste periode net iets sterker. Goals: D. v. Leeuwen 4x en P. v.d. Putten 3x. Het Oegstgeestse Vivax heeft in het met 270 man tot aan de nok toe gevulde zwembad Poelmeer zaterdagavond een grote stap gezet naar promotie uit de derde klas se. Het tot dit weekeinde één punt boven Vivax bivakke rende Wik Wassenaar werd met 11-6 verslagen. Al in de eerste periode legde Vivax de basis voor deze belangrij ke zege. De zonder vaste midvoor spelende Oegst- geestenaren liepen in deze periode al uit naar een 4-1 voorsprong. In de laatste pe riode toen Wik van 8-3 nog terug kon komen tot 8-5 ga ven drie treffers van Ron Zandvliet de doorslag. Vi vax staat nu met nog vier wedstrijdente spelen 1 punt voor op Wik. Volleyballers Gemini/K uitgeschakeld voor kampioenschap staand v.l.n.r.: Femmy Lage- waard, Nel Volker, Anneke de Zwart, Ariane Renaud en coach Hendriksen. Zittend: Marianne Jongerius, Anneke Verhart en Ma ria de Groot. Damzege van Hans Vermin KATWIJK - Bij het open dam kampioenschap van Katwijk doen 50 dammers uit Katwijk en de Leidse regio mee. In de hoofd klasse spelen 18 dammers in drie groepen van zes om de titel. In groep A zitten Cees van de Bosch, Leen Dorsman, Arend van Beelen, Arie .Brunt, Teun Kooistra en Ronald van Eg- mond. In groep B: Hans Ver min!, Hans Stolwijk, Jan Fase, Piet van Egmond, Theo Zwet sloot en Henk Brunt en in groep C spelen: Joop Burgerhout, Jo- han Freke, Louis de Frankrijker, Wim Heemskerk, Jan Vrolijk en Nelis Brunt om de twee finale plaatsen. Uitslagen van de eerste ronde: Groep A: Cees van de Bosch-Leen Dorsman 2-0; Arend van Beelen- Arie Brunt 0-2; Ronald van Eg- mond-Teun Kooistra 2-0. Groep B: Hans Vermin-Hans Stol wijk 2-0; Jan Fase-Piet van Eg- mond 1-1; Theo Zwetsloot-Henk Brunt 2-0. Groep C: Joop Burgerhout-Johan Freke 2-0; Louis de Frankrijker- Wim Heemskerk 0-2; Jan Vro- lijk-Nelis Brunt 1-1. LEIDEN - In de volleybalcompeti- tie zijn de eerste beslissingen ge vallen. Bij de dames heroverde Leython het vorig jaar prijsgege ven terrein. Na een jaar afwezig heid stapten de Leidse volleybal- sters de landelijke divisies weer binnen. Minder goed verging het de heren van Gemini/K, die in de strijd tegen Ruiter/VSC werden uitgeschakeld voor de titel. De dames van Leython voldeden- in Zevenhuizen aan hun ver- plichtingeh. Het team had nog twee punten nodig om zich zeker te weten van het kampioen schap. In dat kader paste de ge concentreerde houding van de Leidse volleybalsters, die de thuisclub met sterk verdedigend spel en goede aanvalscombina- ties bckampten. Zevenhuizen bleef het antwoord schuldig op de gevarieerde speelwijze van Leython. De eerste set leverde een 2-15 triomf op voor het be zoekende team, terwijl Leython in de tweede set al evenmin wei nig oppositie had te duchten: 4- 15. In de derde set verslapte de concentratie enigszins, maar me de dankzij de inbreng van de te ruggekomen Ariane Renaud stoomde de ploeg op naar de ti tel: 10-15. De heren van Gemini/K verspeel den tegen VSC hun kampioens kansen. Het onderdeel spelver- deler\ was aan Voorschotense zij de aanvankelijk matig verzorgd. VSC profiteerde in eerste instan tie kundig: 0-10. Gemini/K her stelde zich echter, vooral door toedoen van Bernard van der Pols en Wilbert Kokshoorn. De aanval kreeg zodoende meer in houd, wat werd bewezen met de 15-13 setzege. In de tweede set had Gemini in de spelleiding een bondgenoot. En kele arbitrale beslissingen vielen aan het einde van de periode in Voorschotens voordeel uit, zodat een 15-12 triomf kon worden be reikt. Daarna stokte het ritme aan Gemi- ni-kant, al werd in de derde set nog wel een 4-1 voorsprong be reikt. Maar vervolgens zakte het team diep weg. Vele passes wer den afgefloten en VSC greep het collectieve falen aan 'de overzij de' gretig aan om een voordelige marge van 4-15 uit het vuur te slepen. Een incident veranderde het ver loop van de vierde set. Op het moment, dat Gemini/K kon bo gen op een 8-6 voorsprong, ver dedigden de Voorschotenaars een keiharde smash, die meteen op het speelvlak van VSC -be landde. VSC-er en oud-eredivi sie-speler Ruud Kooien protes teerde vervolgens luidkeels, ruk te aan de scheidsrechtersstoel en zag de gele kaart. Kooien was in alle staten, maakte een obsceen gebaar in de richting van de scheidsrechter en mocht de kleedkamer opzoeken. Merkwaardig genoeg had die uit wijzing van Kooien een weldadig effect op VSC. De ploeg raakte geïnspireerd en haalde de over winning (10-15 en 9-15) binnen. Gemini/K mocht de wonden lik ken, nu het zich uitgeschakeld Wist voor de titel. LUSV verloor een punt aan Delta. De studenten kwamen matig voor de dag en mochten in de vijfde set van geluk spreken, dat een 4-9 achterstand alsnog in voordelige zin kon worden om gebogen. Totaalstand: 10-15, 15- 8. 10-15, 15-8 en 15-12. Bij de dames leden de reserves van Gemini een 3-0 nederlaag (15-13, 15-12 en 15-11) tegen Broleco. Ook DAC moest trouwens ver lies incasseren. Schippers/Ber- kel bleef met 15-13,15-11 en 16-14 aan de goede kant van de score. NOVO kwam ook al niet tot winst. In Zaandam ging het zestal met 3-0 (15-4,15-8 en 15-10) onderuit tegen Molenwiek. In de promotieklasse heren blijft Donar goed meedraaien. GVC moest het ondervinden. De man nen uit 's-Gravenzande werden in drie sets (15-8,15-4 en 15-6) in gemaakt. WW kwam in»de semi- derby tegen thuisclub Gemini 2 uitermate zwak voor de dag. De paniek sloeg bij de Wassenaar- ders al snel toe; persoonlijke fou ten waren aan de orde van de dag. Onder aanvoering van spel verdeler Wim Martijn behaalde Gemini/K 2 een 3-0 triomf. NOVO moest na een goede start diep buigen voor DOS. De eerste set leverde een 15-13 zege op. De tweede set ging ietwat ongeluk kig met 12-15 verloren. NOVO kwam die tegenslag niet meer te boven en DOS drukte door naar een 1-3 overwinning. De volleyballers van Leython haal den na het duel met Punch diep adem. De 2-3 triomf impliceerde handhaving van het promo- tieklassersschap. Punch had overigens wel felle tegenstand geboden, maar mede door toe doen van de van wintersport vakantie teruggekeerde Chris Verwoert werd de eindstreep ju belend bereikt: 13-15, 15-6, 8-15, 15-11 en 9-15. Terug naar het damesvolleybal, waar de confrontatie RVV- LUSV een spannende verloop kende. LUSV trok tenslotte met 2-3(10-15. 15-3, 13-15, 15-11 en 8- 15) aan het langste eind. Het treffen NOVO 2-Jupiter was een wedstrijd met veel serve- werk en stond derhalve niet op een hoog peil. NOVO kwam met 2-1 voor, maar Jupiter had de langste adem: 10-15, 15-13, 15-8, 10-15 en 6-15. WW trad tegen Skania compleet aan. In de sterkste samenstelling bleek WW te sterk voor de op ponent. 15-7,12-15,7-15 en 10-15 GER RENES Ingrid Marcusse en Paulien Heemskerk: wk deelnemers. enkel bij dót Alphense punten verlies is gebleven. Na een span nend gevecht ontfutselde de equipe van Rob Schouten de toe komstige landskampioen de hal ve buit dankzij een 6-6 gelijkspel. De Leidse formatie handhaafde daarmee de ongeslagen status in het thuisbad. Een 'prestatielij n, die overigens lange tijd onder broken leek te gaan worden. Hal verwege het vierde partje keek de Kooiclub tegen een onover brugbaar lijkende 4-6 achter stand aan maar een allerlaatste bundeling van krachten leverde het volste rendement op. De ge routineerde Alphenaren bezwe ken onder de Leidse stormvloed en moesten op de valreep een 6-6 gelijkspel toestaan. Lang zullen Domburg en z'n pupil len niet over het verlies hebben getreurd, nu het behalen van de waterpolotitel slechts een kwes tie van tijd is. AZC heeft in de resterende competitie geen te genstand meer te duchten en kan derhalve flierefluitend het mo ment afwachten wanneer de champagne kan worden besteld. Voor de Zijl/LGB is dit jaar we derom een troostprijs wegge legd, hoewel de waarde in verge lijking tot vorig seizoen aanmer kelijk is gestegen. De in het ver schiet liggende derde plek is de juiste beloning voor de inzet van de Schouten-zeven. Hoewel de Zoeterwoudse coach de Leidse prestaties aanvankelijk hoger had ingeschat, kan Zijl/LGB toch al op een redelijk geslaagd seizoen terugkijken. Goed ge speelde wedstrijden tegen top pers HZC, Zian en zaterdag avond AZC voedde de mening, dat de Leidse hoofdklasser bin nen afzienbare tijd het spel om de hoofdprijs kan gaan meespe len. AZC, in Alphen destijds opper machtig, ondervond zaterdag avond de kracht van Zijl/LGB in het Kooibassin. Nimmer kregen de bezoekers de mogelijkheid het eigen spelletje te spelen om dat de Leidse tegenstander de fensieve maatregelen had getrof fen. Buunk vond telkens een he vig tegenspartelende Albert Spij ker op z'n weg terwijl Stan van Belkum en Eric Noordegraaf el kaar het leven in aanvallend op zicht zuur maakten. Voor beide internationals was trouwens toch geen hoofdrol weggelegd. Van Belkum bleef ver onder zijn normale niveau (hij leed veel bal verlies) terwijl zijn Alphense te genstrever al in de derde periode na een diskwalificerende fout het water niet meer in mocht. De spanning was er niet minder om, hoewel de wedstrijd kwalita tief weinig had te bieden. Tot het laatste partje toe bleven de ploe gen elkaar volgen. Via treffers van Gijze Stroboer en Ron de Vogel nam de Alphense ploeg een 'veilige' 4-6 voorsprong maar die marge bleek niet genoeg voor de zege. In een kolkende slotfase (vier spelers werden het water ui- tegestuurd) verkleinde Jan Jaap Korevaar de achterstand. Een moedige actie van Martin Vree burg was de inleiding tot de ge lijkmaker. Het solo-optreden van de Leidenaar werd door Ruud de Hey onreglementair onderbro ken, waarop terecht een straf- worp werd toegekend. Stan van Belkum maakte vanaf vier meter geen fout. Scoreverloop lste part: 1-0 Alex van Belkum, 1-1 Arco Verboom 2de part1-2 Buunk, 2-2 Vreeburg (strafworp), 3-2 Stan van Belkum 3de part3-3 Verboom, 3-4 Noorde graaf, 4-4 Albert Spijker 4de part 4-5 Stroboer, 4-6 De Vo gel, 5-6 Korevaar, 6-6 Stan van Belkum (strafworp). ROB ONDERWATER Tijdens HK voor dames en junioren LEIDEN - De Leidse short-trackvereniging IHCL was gisteren succesvol bij de officieuze Nederland se kampioenschappen shorttrack voor dames en ju nioren. De Leidse vereniging veroverde zowel by de dames als de junioren alle titels. Ingrid Marcusse (Katwijk) was het succesvolst by de dames. Zij won zowel de 500 als de 1000 meter. Jo- landa Grimbergen uit Rijnsbergen was een klasse apart by de junioren meisjes. Zij won met over macht de finales op de 500 en 1000 meter. Bij de junioren B en C jongens ging de titel naar Ed win Chaudron. Hij werd winnaar van de 1000 meter en eindigde op de 500 meter als tweede achter zijn clubgenoot Wils van Leyden. De strijd bij de junio ren jongens D ging tussen Peter v.d. Velden en Wal ter Koeken. De winst op de 500 meter ging naar v.d. Velde en de winst op de 1000 meter kwam bij Walter Koeken. Op deze afstand werd Peter v.d. Velde ge diskwalificeerd, zodat de titel naar Koeken ging. WK Voor het eerst in de korte geschiedenis van de Neder landse shorttracksport zullen er Nederlandse dames aan het werelkdkampioenschap deelnemen. Ingrid Marcusse uit Katwijk en Paulien Heemskerk uit Warmond zijn door de landelijke technische com missie aangewezen om Nederland te vertegenwoor digen bij het WK. Beide dames zijn lid van de In- door Hardry Club Leiden. Dit kampioenschap wordt in april in het Franse Meu- don (bij Parijs) gehouden. De mogelijkheid is niet uitgesloten- dat de ltc nog een dame zal aanwijzen om Nederland in Frankrijk te vertegenwoordigen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 14